HET GEHEIM KERSTBOOM Een en ander. Commissaris van Policie. Allerhande nieuws. ZsTIETS De heer Nyssens. Er dat van vege niet-rookers De heer Beernaert, minister van finan ciën. Waarschijnlijk snuiven zij. (Ont kenning). De heer Doucet de Tillier. Gij doet de landbouwers pruimen (Herhaald gelach.) De heer Beernaert,minister van finan- j ciën. Verre van het tabakplanten gehinderd te hebben, heeft de tegenwoor- j dige accijns, die eene nieuwe bescherming aan de planters laat, die teelt werkelijk uitgebreid. De heer De Sadeleer. Ten aanzien van accyns op inlandschen tabak, moet ik doen opmerken dat het de eenige teelt is die belast wordt. De heer Nyssens. En op oogenblik dat men den landbouw moet beschermen. De heer De Sadeleer. Ook dulden onze bevolkingen die belasting maar onder den dwang van talrijke vervolgingen en menigvuldige processen-verbaal. Het in vorderen dezer belasting gaat allermoei lijkst. Met reden vraagt men vrije teelt, en bij de beraadslaging over de begroo ting van financiën zal ik daarop terugko men. De heer Beernaert, minister van fi nanciën. De achtbare verslaggever zegt dat 't invorderen der tabakbelasting aanleiding geeft tot talrijke vervolgingen en menigvuldige processen-verbaal. Zon derling iels die overtredingen komen alleen voor in het arrondissement van hei achtbaar lid. De heer Nyssens. Daar kan hij niets aan doen (Gelach links.) De heer Beernaert, minister van fi nanciën. InderdaadMaar zoo wij boe ten moeten toepassen, dan is het evenmin de schuld van de regeering als die van den heer De Sadeleer. Ik weet niet wie de landbouwers van zijn arrondissement op stookt, maar stellig is 't dat overal de wet op weinige tegenkanting stuit. De heer Tack. 't Is eene dwaling, te beweren dat er elders dan in het arron dissement Aalst geene processen-verbaal meer worden opgemaakt. Ook in West- Vlaandcren worden er opgemaakt en ik raad den achtbaren minister zich zeer toegevend te toonen. De heer Beernaert, minister van fi nanciën. Waarom De heer Tack. Omdat het in den regel arme werklieden zijn De heer Beernaert, minister van fi nanciën. Zeer dikwijls zijn het land bouwers die hunne teelt verbergen. De heer Tack. Hoe het ook zij, er behooren dringende maatregelen genomen te worden, namelijk dient het bestaande stelsel gewijzigd en de belasting geheven te worden naar de oppervlakte en niet naar 't getal planten. Men zou insgelijks de afschuwelijke bepaling moeten doen verdwijnen die den landbouwer verplicht zijnen oogst heel en al te vernietigen, wanneer die oogst door den hagel gedeeltelijk werd vernield, en hij de teruggaaf van de belasting wil bekomen. Waarom de belasting niet heffen in verhouding tot de opbrengst Men beweert dat het moeilijk zou zijn ik betwist zulks en ben overtuigd dat de beamten van den fiscus de aangiften heel gemakkelijk zouden kunnen nagaan. Ik hoop dus dat de heer minister van finan ciën zal toegeven. De heer Beernaert, minister van financiën. 't Is reeds de aobtiende maal dat ik de gelegenheid heb mij dienaan- gaando te verklaren (gelach). En ik stel voor aan de achtbare leden die heden dat punt voor de negentiende maal hebben behandeld (herhaald gelach) eene nieuwe discussie daarover te verdagen tot het onderzoek van de aanstaande begrooting van financiën. (Toetreding.) De belasting werd vroeger geheven naar de oppervlakte en men heeft er moeien van atzien uithoofde van de mis bruiken waartoe dat stelsel aanleiding gaf. De tegenwoordige wijze van hefting is daarentegen zeer eenvoudig men telt de de planten en niets is gemakkelijker,want tabak wordt in rechte lijnen geplant en 't is voldoende eene enkele lijn in de hoogte en eene lijn in de breedte te tellen om het aantal te hebben. Daareven protesteerde de heer Tack wanneer ik vaststelde dat er bijna geene andere overtredingen meer voorkomen dan in bet arrondissement Aalst. Om het achtbaar lid gerust te stellen, zal ik hem zeggen dat er in West-Vlaanderen en dat strekt deze provincie tot lof dit jaar slecht 19 weerspannige planters waren. Eene bekentenis van M. Frère Orban. In zijn vlucht- sehrift over de herziening onzer Grond wet schrijft de leider der oude pruiken In geen land heeft de katholieke Kerk zooveel invloed als in België. Zij is dit verschuldigd aan het godsdienstige grondbeginhet machtigste op de men- schen, dat, het gevoel van familie en land overheerschende, een oppergezag uit oefent op de geloovige bevolking. Zij is dit verschuldigd aan hare in richting, dio baars gelijken niet heeft in de wereld, en aan hare geestelijkheid die, ten onzent, over het algemeen, door zeden en onderricht, den eerbied der ge- loovigen behouden heeft. Wat gaan de liberale schrijvelaars daar nu van zeggen Zij die altijd en heden nog beweren dat onze priesters een schaar van domkoppen, bedorvene lieden zijn, die zich te buiten gaan en niets dan medelijden of verachting verdienen, worden nu door den liberalen afgod die zij eens vereerden met klank gelogenstraft. Wij wedden dat de liberale lasteraars en beleedigers onzer priesters nu zullen beweren dat M. Frère uiteen gekkenhuis is ontsnapt. Laat die liberale helhonden maar grol len, de hulde door M. Frère aan de waar heid gebracht bewijst dat aide zoo snoode lasteringen en beleedigingen der liberha- terij geen ander doen hadden dan onze Priesters hatelijk te maken en hunnen invloed op 't volk ten voordeele van den liberalen troep te knaken. —(o)— 12e Vervolg. Robert geleek op niet anders dan hetgeen hij in waarheid was een fatsoenlijk jongmrnsch. Zelfs van oorspronkelijk beroep zou geen sterveling iets aan hem bespeurd hebben. Langzaam klom hij de brcede hardstcene trap op, die naar een der hoofdgangen van het hotel voerde, het Marinc-botet bezat er niet minder dan vijfEen doolhof van gangen en trappen voerde verder, behalve naar de gewone slaapkamers, naar de verschillende vertrekken tot gemak der reizigers ingerichtzitka mers, ontbijt-, eet-, lees, biljart- en rookzalen. Turksche en Russische baden, een gelegenheid om zich Ie laten acheren en kappen, een post- en tele- graafkantsor en honderd andere geriefelijkheden, die den zonen der negentiende eeuw onmisbaar zijn ge worden. Aan den voorkant van het gebouw bevond zich bovendien een koffiekamer en een restauratie, voor iedereen toegankelijk. Eene kostelijke bekente nis treffen wij in Vooruit aan Wij tellen minstens 5000 leden die vroeger allen trouwe kerkgangers waren, er zijn er nog die gaan velen waren eerste prijzen der catechismusles- sen, andere waren koorknapen, ergo, dat zijn tegenwoordig al goede sociaal-demo- kraten, wel een bewijs dat katholicism tot socialism voert. Wat zeggen de dompersbladen daar van Er valt daar veel op te zeggen, maar 't voornaamste is dat Vooruit ons 't bewijs levert dat hij liegt en bedriegt wanneer hij beweert dat de socialisten geene vijan den van onzen Godsdienst zijn.Immers hij bekent dat de katholieken, van 't oogen blik dat zij naar 't socialismus overloopen, hun geloof afgaan en ketters of vrijden kers worden.... En eens tot daar zijn ze rijp voor 't anarchismus en de dynamie- terij 'l¥e mai'telnar. Wie is die Vaillant Is het een ongelukkige, die door het gouvernement is miskend, door de samenleving is vertrapt, door de bur gerij is bestolen geworden kortom, een slachtoffer van het kapitaal In 't geheel niet. Wat heeft hem dan aangezet he onmeet- lijk schelmstuk te begaan, als niemand hem iets misdaan had Vaillant was een kerel, dieniet wilde werken, maar toch een goed en weelderig leven wilde leiden. Hij had zijne vrouw en kind verlaten, was bij eenen vriend gaan inwonen, had dezes vrouw verleid, hem zelfs bestolen en leefde nu van 't geen die vrouw verdiende. Zijn tegenwoordige was dat van een oneeerlijk man zijn voorgaande was niet heter, want hij werd reeds viermaal veroordeeld voor diefstal aftruggelarij en andere deugnicteryen. Maar hij vond dat de samenleving onrechtveerdig jegens hem was zij gaf geene renten aan den nietsdoener, en daarom wreekte hij zich op diezelfde samenleving hij moordde daarom de eersten de besten, of zij schuldig waren of niet. Vindt ge niet dat Vaillant 'ne schoone martelaar is van de slechtste inrichting der samenleving, lezer Had die kerel willen werken, zooals iedereen werken moet, hij zou geld op zak gehad hebben maar neen I werken wil len soortgelijken niet, en na het hunne te hebben bijgedragen om de wanorde in land, samenleving en huisgezin te brén gen, vinden zij dat alles in wanorde is, en alleen de vernieling alles weer in orde brengen kan 1 Het stoot een eerlijk man tegen de borst dat dezulken zich aanstellen als de wrekers van het onrecht, en men voor hen den sehoonen naam van -martelaars» ontheiligt. Ook willen de socialisten van België- dien schurk niet als een der hunnen erkennen maar loochenen of niet hij is altijd van de familie. (Handelsblad.) De dynamiet in de laatste jarenT— Met het oog op den ijselijken aanslag die te Parijs komt gepleegd te worden, zal het leerrijk zijn een oogslag in het rerledene te werpen en de werken der zoogenaamde verdelgers der maat schappij in de tien laatste jaren na te gaan 17 Februari 1880. Nihilische aan slag tegen het winterpaleis te St. Peters burg 5 soldaten gedood —30 gekwetst. 17 Maart 1881. Moord op Alexan der II, keizer der Russen. 15 Maart 1883. Ontploffing in het Local gouvernment Board te Londen in Whitehall. Geene dooden, overgroote schade. Voor 100,000 tr. ruiten gebro ken. 24 Maart 1883. Dynamiet aanslag tegen het parlement en den toren van Londen. Talrijke gekwetsten. September 1885.—Aanslag te Chicago. Vijftien policieagenten gedood. !5 Februari 1886 Verwoesting der Victoria spoorhalle te Londen door anar chistische bommen. Verders, de reeks aanslagen van Ravachol en andere te Parijs, der Belgische anarchisten te Luik, der Spaansche en Italiaanschcanarchisten te Madrid, Sevilla en Rome; de aanslagen op M. Canovas en Maarschalk Martinez- Campos, zijn nog in ieders geheugen. Ook de aanslag op Kerstdag 1892 tegen John Morlex te Dublyn en waarbij een veiligheids-agent het leven verloor. Men hoopte dat 1893 zou geëindigd heb ben met den schrikkelijken moord door de anarchisten te Barcelona in den schouwburg Liceo bedreven. De daad van zaterdag toont aan dat de anarchisten niet rusten zullen vooraleer de laatste steen der huidige maatschappij niet is omver geworpenzoo de regee ringen hun langer vrij spel laten. BOND DER Katholieke Bekwaamheidskiezers. VAN AALST. Derde Seklie. Prijskamp op den bak, cp Maandag 18 December, om 8 ure 's avonds, ter estaminet De Drie Weoen, bij den heer J.-2?.i?O0aer£,St-Jorisstraat. Correspondentie. Ontv. van M. D. C. te D., fr. 6,00 over 1894. Ik zal uwen raad volgen. Alwie zich voor een geheel jaar op Den Denderbode, abonneert, zal hem van nu tot Nieuwjaar gratis ontvangen. Men kan abonneeren op het postkantoor waardoor men bediend wordt; ook met ons blad aan den postbode te vragen, die het bezorgen zal insgelijks met naar ons bureel te komen of ons een woordeke te schrijven. Botermarkt. Heden zaterdag werden 971 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7764 kilogr. BITTER ORIENTAL is de beste. Priesterlijke Benoemingen Zijn pastoor benoemd te Scheldewin- deke, de E. H. A. De Stoop, onderpastoor van S. Baafs op S. Coleta te Gent, de E. HR. de la Kéthulle de Ryhove, onder pastoor van S. Stephanus te Lovende- gem, de E. HE. Pauwels, pastoor te Kerkxken te Kerkxken, de E. H. C. Pringels, pastoor te Ressegem te Resse- gem, de E. H. D. De Wannemacker, onderpastoor te Hamme. Robert Power was de ruime hooge voorhal nauwe- ijks binnengetreden, toen de portier, een deltige mijn heer in donker-blauwe livrei en met een brerden gou den band om de muts, zich reeds aan zijne zijde be vond, ten einde naar zijn verlangen te vragen. Op zjjn verzoek den direkteur te mogen spreken, werd bij ver wezen naar een zeer net kantoor aan het einde van den broeden gang en bevond zich weldra tegenover den grooten man, die den eebt Scbotschen naam van Mac Gregor droeg en zijn bezoeker met den eigenaardigen tongval der Hooglanders naar de reden van zijne komst vroeg. In korte woorden legde Power de zaak uit. De direkteur was zichtbaar verontweerdigd. Ik hoop toch niet, begon hij, dat u zoo iemand in ons hotel denkt te vinden Zeker niet haastte zicb Power op bcdarenden toon te antwoorden. Die gedachte is in bet geheel niet l-ij mij opgekomen; maar gij zult toch moeten beken- j uen, dal uwe inrichting boe kostbaar en weelderig ook, toch eene publieke plaats is. waarvan de deuren I i voor een ieder openstaaD, die geld genoeg heeft om I i zijne vertering te betalen. De deftige bestuurder weigerde beslist de zaak in dat licht te beschouwen. Indien gij meent, antwoordde hij nog driftiger, dut loodanige verdachte personen, wezens, in een woord, die tot zulk eene misdaad in staat zijn, zich onder dit dak bevinden of ooit hebben bevonden, dan z|jl gij mis, totaal is in den Katholieken Werkmanskring van Aalst. Het Bestuur van den Katholieken Werkmanskring onzer Stad neemt de vrijheid nogmaals de medehulp aftevragen onzer hooggeachte en weldenkende Mede burgers voor het oprechten van den prachtigen Kerstboom in de zaal der Korte Zoutstraat. Gelieven zij dus hunne menigvuldige en voor den werkman gerieflijke prijzen vóór Zondag aanst. te zenden, het zij naar het huis van den Eerevoorzitter, Mr Eugeen Van Itterbeek, hetzij naar het huis van den Bestuurder, Eerw. Heer J.-B. Ponnet. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, I. Vlassenbroeck. Baron L. Bethune. Het was duidelijk dat Power den bestuurder belee- digd had; hij bad den grooten man in ziju zwak aan getast en zijn leste woorden hadden er slechts toege diend om de zaak te verergeren. Het was mijne bedoeling niet u te kwetsen,mijn heer hernam Power, terwijl een glimlach om zijnen mond speelde, want de koddige verontweerdiging van deD driftigen Schot had zijnen lachlust gaande ge maakt. Iedereen in Sandbank is bekend met den goe den naam die uwe inrichting geniet. Gij zult mij even wel niet kwalijk nemen, wanneer ik er u aan herinner dat ik hier kom als ambtenaar, in dienst der Justicie. Men plicht gebiedt mij u die vragen te doen. De zaak, die wij behandelen, kan overigens geheel onderons blijven. Is het wezenlijk zoo, dat mijn onderzoek hier vruch teloos blijkt te zijn, dan behoeft niemand een woord van ons onderhoud te vernemen. Gij zult daaruit zien dat bet in de verste verte mijn bedoeling niet is een onnoodig schandaal te veroorzaken. Ik ben opzettelijk niet in uniform gekomen en herbaal u nog eens, voor- loopig hoeft geen mensch iets van ons gesprek te weten. Maar wat wilt gij dan toch? vroeg M. Mac Gregor knorrig, hoewel door de houding van zijnen bezoeker een weinig kalmer geworden. Gij moet niet vergeten, dat ik u niét ken, ik weet niets van u, gij komt hier in huis, gij zegt, dat gij van de policie zijl, maar een en kel, bewijs, behalve uw woord, heb ik daarvan nog nooit gezien is krachtiger noch dapperder om duizeligheid, hoofdpijnen, maagziek ten, slechte spijsverteeringen te ge nezen dan de slijtnverdrijvende Walthery-pil. Fr. 1,25. Nieuwerkerken. Zondag avond, om 10 1/2 ure 's avonds, zijn kwaaddoeners binnengedrongen ter hof stede van de W* Ortibus,wijk Pijpenbeek De weduwe en hare dochter waren alleen thuis. Na poort en deuren te hebben geopend.zijn de schelmen den stal binnen gedrongen, namen al de kleederen van den knecht en wierpen ze in den steen- put. Om die kleederen zeker onder water te doen gaan, wierpen zij er nog eene waschkuip boven op. Toen de booswich ten de hofstede hadden verlaten, werden deuren en poort weer gesloten, doch toen de zonen Ortibu3 later thuis kwamen vonden zij ze allen weer wijd openstaan. De daders zijn tot hiertoe onbekend gebleven. M. de minister van binnenlandsche zaken had dijnsdag avond in den Alham- braschouwburg, te Brussel, zijn pelsen- frak, een stuk van groote weerde, in de vestiaire te bewaren gegeven. Toen hij meende henen te gaan, vernam hij dat een persoon den frak was komen opeischen. Na lang zoeken heeft men den dief gevon den. Hij beweert dronken te zijn geweest en niet geweten te hebben wat hij deed. Bedreigingen van anarchisten. Twee rechters te Brussel, MM. Me- chelynck en Lecocq, die vroeger gelast geweest zijn met een onderzoek tegen de anarchisten, hebben zondag brieven ont vangen, waarin gedreigd wordt hunne huizen te doen springen. De policie heeft eene bijzondere waakzaamheid ingericht. In het museum-Castan zijn sedert eenige weken een paar boschmenschen of reuzenapen te zien, en deze tentoonstel ling gaf woensdag aanleiding tot een dramatisch tooneel. Ean bediende, die de kooi wat te dicht genaderd was, werd eensklaps door een der dieren vast ge grepen, met zoo veel geweld, dat hij niet bij machte was, zich los te rukken, vóór dat een kameraad den aap met eene ijzeren staaf achtenuit dreef. Geheimzinnige moord. In den nacht van woensdag tot donderdag is op de Zuidlaan te Brussel, een geheimzinnige moord gepleegd, die in gansch de buurt groote opschudding heeft veroorzaakt. Rond 2 ure na middernacht, waren twee reizigers afgestapt in een logement huis, Café de la Dislillerie, Zuidlaan, 80. Een hunner, schijnende rond de 25 jaar oud, was smoordronken de andere, eenige jaren jonger, scheen niet gedron ken te hebben. De jongste der reizigers, die met een Engelschen tongval sprak, vroeg eene kamer voor hem en zijnen vriend. Dit werd hun toegestaan. Niet de beide personen waren dronken zoo meldt men later, maar alleen degene, die eene kamer vroeg. Degene, die ver moord werd had, volgens het zeggen van zijnen gezel gedurende twee of drie. dagen veel absinthe gedronken. t Was omdat deze laatste schier niet meer voort kon, dat de andere vroeg om daar den nacht door te brengen. De her bergierster vroeg drie franks voor de kamer, doch op aandringen van den vreemdeling stemde zij toe voor 2 fr. 50. Toen zij hen naarboven had vergezeld, vroeg de woordvoeder een glas water voor zijnen vriend De vrouw ging naar beneden om aan dit verzoek te voldoen doch beneden zijnde, hoorde zij een pis- stoolschot. Terug naar boven snellende, ontmoette zy den vreemdeling op den trap, die gde Mijn vriend heeft zich gezelfmoord. Daarop vluchtte hij de deur uit. Terwijl de personen,die in huis waren, den vluchteling te vergeefs achterna liepen vonden anderen den dronkaard dood in de bovenkamer. Men denkt dat de twee geheimzinnige personen peerden handelaars of zoo iets zijn. Meer weet men nog niet. Zonderling ongeval. Een werk man was gisteren te Brussel bezig met het uitsolferen van wijnvaten. Toen hij zijne baget met aangestoken solfer in het bomgat stak, ontvlamde de spiritus de werkman wilde de vlam uit- dooven, door den voet op het bomgat te plaatsen. Doch de luchtledige ruimte daarbinnen zoog zoo sterk, dat zijn voet met geweld werd vastgehouden en de pijn was zoo groot dat de man in onmacht viel. Men moest het vat in stukken kappen om hem te verlossen. De direkteur had hieiin maar al te zeer gelijk. De commissaris Grand had den incpccteur de meest mo gelijke vrijheid van handelen gelalen en Power, die geen ander plan had dan zijnen vriend Parkins in bet Konings-hotel op tc zoeken en onderzoek te doen bjj die mcnschen, die bem allen persoonlijk kenden, had het beier geacht zijn uniform thuis tc laten cn er zelfs niet aan gedacht een lint of penning bij zich te stekeD, om zijne betrekking als gerechtelijk ambtenaar zoo noo<lig te bewijzen. Hij gevoelde duidelijk het lastige van zijnen toestand tegenover den driftigen, onhan- delbaren Schot. Als ambtenaar en handhaver der wet moest hij dubbel voorzichtig zijn. Power begreep het en zocht eenen uitweg. De zaak heeft haast, hernam hij, alles hangt van onzen spoed af. Uwe opmerking is zeer juist, ik ben bij u gekomen zonder dal ik mijn hoedanigheid bewij zen kan en het hangt dus geheel van u af, het mij lastig te maken en mij de deur te wijzen. Maar laat mij zeggenals eerlijk man verzeker ik u, dat ik de persoon ben, voor wien ik mij uitgeef, w ill gij er u van overtuigen, dan zal ik hier blijven tot u een bood schap naar den commissaris hebt gezonden I... Dat is echter weer een tijdsverlies en het geval is zoo monsterachtig, er is ons zooveel aan gelegen de moordenares in banden te krijgen, dat ik vurig hoop, dat gij mij voorloopig maar op mijn woord zult willen gelooven en mij helpen I De toon van den jongen inspecteur was openhartig en tevens zoo overtuigend, dat zelfs de driftige Mac Jeneverdrama te Poperinghe. Een treurig drama heeft het gehucht Boeschepe bij Poperinghe in ontoeering gebracht. Een soldaat in verlof kwam zijne ouders bezoeken doch alvorens naar huis te gaan, was hij reeds in verschil- lige herbergen geweest, zoo dat hij dron ken bij zijne ouders aankwam. Zijn vader berispte hem hierover, doch dit deed den dronkaard in zulke woede ontsteken, dat hij tegen den vader uitviel en hem zelfs sloeg. De oude man.vreezende dat de ontaarde zoon verder zou gaan, nam nu een ge weer van den muur en dreigde hem dood te schieten, indien hij niet ophield. De moeder sprong er tusschen op het oogen blik dat de zoon het geweer wilde grijpen het schot ging af, trof de moeder in voile borst en viel morsdood neèr. De gendarmerie, omiddellijk onderricht van hetgeen er gebeurd was, heeft een onderzoek ingespannen. Brand UosterschhuisVreese- lijk vermoeden. Zijn er nog meer dooden Het lijk van den pompier is nog niet gevonden. Doch men zal het niet vinden, zoolang aan den kant waar het ligt de puinen niet opgeruimd worden. Doch een erger vermoeden doet nog grooter rampen verwachten. M. Victor Meeus, makelaar in suiker, heeft op het policiebureel der 2' wijk ver klaard dat hij korts vóór de instorting, op de plaats voor de poort E, niet alleen de pompier met zijne lans maar ook twee burgers heeft gezien. Na de instorting en toen de stofwolk opgetrokken was, zag hij noch den pom pier, noch de twee burgers meer. Indien dit waar is, kunnen die twee personen even goed als de pompier ver ongelukt zijn. 't Is te hopen van niet. In alle geval heeft men tot nu toe geene vermisten bij de policie aangegeven. Het afgebrande Oostcrshuis, eigendom der stad Antwerpen, is verzekerd voor een millioen twee honderd duizend frank. Deze verzekering is verdeeld als volgt Securitas,600.000 fr.; Lloyd en Escaut, elk voor 300,000 fr. Wat de koopwaren betreft, de firma Samuel en Friedberg vragen van de ver zekering een millioen fr. voor verbrande koopwaren. Het Oostershuis bevatte elf millioen kilos graan en twee honderd duizend kilos ad. Een diefstal van kostbaarheden komt te Hoei gepleegd te worden. Ziehier de volledige lijst der gestolen voorwerpen 65 horlogiën, waaronder 35 gouden mans- en 15 gouden vrouwenhorlogiën de overigen zijn zilveren. In sommige is de naam der firma Berthelier Gérard gegraveerd. 30 gouden ringen, waaronder verschei dene met diamanten 12 gouden borstspelden 100 paar oorsieraden (dormeuses) waarvan verscheidene met diamanten 2 garnituren gouden knoppen 50 gouden en zilveren armbanden Verscheidene horlogiekettingen in dou blé en nickel 15 borstspelden in niellé Een koperen verguld tafeltje en zilveren juweeldoos met firma Berthelier Gérard Een beker in ruolz, een aantal trouw ringen in doublé, 30 fantasieborstspelden en eindelijk eene gouden manshorlogie, ter waarde van 220 fr. De diefstal heeft plaats gehad ten nadeele en ten huize van bovengenoemden M. Berthelier-Gérard, rue Sous-le-Ch&teau. De dieven hebben de sluit blinden opge licht, die omhoog gehouden, en toen met eenen steen de spiegelruit verbrijzeld, waarna zij de vitrien leegglunderden. De bewoners van het huis en de gebu- ren hebben niets gehoord. De dieven moe ten den steen met eenen doek omwikkeld hebben om den slag te verdooven, waar schijnlijk een wollen sjerpmen heeft een stuk violetkleurige stof gevonden, die zulks doet vermoeden. Naainaalden. Waar blijven toch al die naainaalden Wanneer men de groote dagelijksche voortbrengst van dit handwerktuigje in aanmerking neemt, is ongetwijfeld bovengestelde vraag ge- rechtveerdigd. De fabrieken van Bir mingham alleen verveerdigen dagelijks 37,000.000 naalden, de overige fabrieken van Engeland fabrikeeren er gezamenlijk 17,000.000, dus worden in Engeland dagelijks 54,000.000 naalden verveerdigd, in andere Europeesche landen 10,000.000, alzoo wordt in Europa eiken dag de over groote hoeveelheid van 64,000.000 naal den verveerdigd. Als men nu nagaat dat het grootste gedeelte van die naalden massa verloren gaat, zal men niet ver baasd opzien, te vernemen, dat alleen in Europa, alleen aan naainaalden, dagelijks ongeveer 25.000 fr. verloren gaat of zoek gemaakt wordt. Gregor er door getroffen werd. Als gij mij in 's hemelsnaam maar zeggen wilt hoe ik u helpen kan hernam hij nog half brommend. Ik zal het u niet lastig maken. Ik zal u eerlijk alles vertellen, vervolgde Power. W|j hebben zwaar vermoeden legen eene vrouw, van wie w|j, helaas maar heel weinig weten. Er zijn r om aan te nemen,dat het eene vreemdelinge is ei zij niet tot de mindere klasse behoort. Eindelijk meen ik te moeten aannemen, dat zij Sandbank nog niet verlaten heeft en zich nog in het een of ander hotel van den eersten rang ophoudt. Goede genade riep den deftige directeur uit, Robert met opgetrokken wenkbrauwen en een minach tenden glimlach aanziende. En zijl gij nu gekomen om dat schepsel hier te zoeken 1 Hoor eens, jong - mensch I neem een goeden raad van mij aau en zoek uw fortuin ergens anders, ik heb het druk genoeg en gij Zult zelf uwen tijd zeker ook beter weten te beste den. De enkele families, die nog hier zijn gebleven, ken ik sinds jaren er is geen enkele vreemdelinge bij, dat is alles wat ik u zeggen kan. Power's gelaat betrok. Na de leste woorden van den direkteur bad bij een geheel andere uitkomst vernacht, ja de stille hoop gevoed, dat hij van enkele der aangekomen logeergasten iets zou vernemen het vervolgen van zijn spoor mogelijk kon maken. Hij waagde nog eene poging. Gij zijt dus volkomen zeker, vervolgde hjj, den direkteur scherp aanziende, dat zich op dit oogenblik FRANKRIJK. Opzienbarend vertrek.M.Jules Guesde heeft Parijs verlaten. Dat vertrek verwekt verbazing,daar juist in de Kamer de bespreking tusschen socialisten en gouverncmenteelen moet plaats hebben. Men vraagt zich af waar de grootpriester van het socialism mag heengereisd zijn. Dynamiet in de. Fransche Kamer. De prefectuur van policie, te Parijs, heeft gisteren in twee arrondissementen met de hand geschreven anarchistische plakkaarten doen afrukken. Vaillant had den dag van den aanslag aan zijne bijzit, vrouw Marchal.eene doos gestuurd met vijf kleine fotografies en eene albumkaart.Die fotografiies kwamen uit het huis Gallot, boulevard Beaumar- chais, 1, waar Vaillant eenige dagen vroeger was komen poseeren. Het was op den dag van den aanslag zelve dat hij de potretten kwam halen en zelfs nog inlich tingen vroeg hoe hij ze met de post moest verzenden. De zonderlinge, strakke blik van den onbekende, was hij den fotograaf iedereen opgevallen. Vrouw Gallot had gezegd Dat is op zijn minst een anarchistEenige uren later pleegde hij den aanslag. Vaillant is altijd in bet rekking gebleven met zijne moeder, vrouw Barbier van Saint-Ouen, die thans, veel verdriet heeft over de misdaad haars zoon. Zij ook ver klaart dat de slechte lezingen hem bedor ven hebben. niemand onder uw dak bevindt, op wie mijne beschrij ving al is het dan maar ten deele passen zou Niemand, jongmensch, niemand Mijn God, wat wilt gij toch De laatste vier, vijf weken heeft er geen vreemde in het Marine-hotel gelogeerd Ik zeg u immers dat de paar families, die ik nog heb. allen van den eersten rang zijn en dat ik ze sinds jaren ken Gij vermorst uwen tijd... en den mijnen ook besloot hij plotseling, zich 'driftig orakeerende. Goeden dag Er bleef Power niets anders over, dan eene beleefde buiging te maken achter den breeden rug, die M. Mac Gregor hem toedraaide, om er van door te trekken. Zijne schermutseling met den knorrigen Schot had hem dus niet veel verder gebracht. De man had gelijk, hij had zijn tijd vermorst. Hij dacht er geen oogenblik aan de woorden van den bestuurder in twijfel te trek ken. Het onderstellen van een verband tusschen de geheimzinnige moordenares en een koppigen Mac Groger ware de dwaasheid geweest en toch kon Power het niet van zich verkrijgen het Marine-hötel zonder verder onderzoek te verlaten. De roeédeellng van bet kamermeisje uit het Konings-bötel wilde hem niet uit het hoofd. Madeleine Faure bad iemand verwacht, die in het veomaamste hotel logeerde en dat moest het Marinc-hötcl zijn.... Langzaam liep hij de hardsteenen trappen van het gebouw af, onwillig eene plaats te verlaten, die. volgons zijne onverklaarbare, maar innige overtuiging, op welke wijze dan ook, met de misdaad in verband moest staan. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 2