Een en ander. Allerhande nieuws. Men zweert De Elektrische Verlichting De kiezers van het kanton Luzern heb ben zondag bij referendum afwijzend be slist op de vraag zal het stelsel van evenredige vertegenwoordiging worden ingevoerd of niet? De volksstemming leverde 11,020 antwoorden «neen» en 8980 ja op. Volgens de voorstaanders der evenre digheid valt dit stelsel hier te Aalst in den smaak van 't volk Wanneer zij de drij dozijnen voorstaan ders voor gansch 't volk nemen,dan heb ben zij gelijk. Die heeren maken nogthans veel wind, maar toch hunnen vlieger gaat niet op. Indien men toehoorders op de meetin gen ontmoet, dan zijn het voor de negen tienden personendie eruit loutere nieuws gierigheid komen. Vroeger kwamen de namen der leden van het gemengd Komiteit op de uitnoo- digingsbrieven voor. en nu heden treft men er slechts de woorden» Het inrich tend Komiteit op aan... Waarom die verandering Zijn er misschien perso nen die er beschaamd over zijn, dat hunne namen onder de voorstaanders der chi- neezerij bemerkt worden? Maar als de chineezerij hier zoo zeer in den smaak van 't volk valt, hoe komt het dat het vertoogschrift aan de Kamers zoo bitter weinig bijval heeft genoten Colt en is, gelijk men weet, de so cialist, vriend van den dynaroieter Vail- lant, die door het Fransch gouvernement uit Frankrijk gedreven wordt. Nu, wie is Cohen geweest Een blad stelt daaromtrent aan Voor uit de volgende vragen Hewel, Vooruit, wie is die Cohen Durft ge zeggen dat hij uw vriend niet is Durft gij De socialist Cohen de vriend van n dynurnieter Vaillant was in 1888 bediende in Vooruit te Gent. Hij woonde op de Vrijdagmarkt. Hij werkte mee aan Vooruit. Hij verkeerde met al de lijders van de Garenplaats. Vooruil protesteerde hevig tegen zijne uitdrijving. Later kwam Cohen, ondanks het uit- drijvingsbevel weer naar België. Waar verbleef hij ?Zeg het dan, Vootmil Te Gent, bij eenen socialistischen leider welken wij kunnen noemen. - Dus, Vooruil was wel de vriend van Cohen, die de vriend was van Vaillant. De vrienden onzer vrienden zijn onze vrienden, zegt een spreekwoord. Laat Vooruit maar babbelen Zijn nummer is gekend Eenige betrokken beenhouwers zyn slechts tot eene boet van 10 fr., en nog voorwaardelijk veroordeeld, andere zijn vrijgesproken. Eene nieuwe voorziening in cassatie is reeds door een der beenhou wers geteekend. Groot erfdeelproces. Woensdag heeft de substituut De Moor, voor de 2* Kamer der Burgerlijke Rechtbank zijn advies uitgebracht in de zaak van het erfdeel proces Meeus-Verhaeghen. De lezing van dit advies heeft meer dan drie uren tijd ingenomen. Het besluit er van is dat de rechtbank niet anders be gunstigen moet dan de naaste erfgenamen van M. Verhaeghen, den eersten echtge noot der erflaatster, omdat hij de grond legger der groote fortuin is geweest. Uitspraak woensdag aanstaande. Een stekshensproces.De rechtbank van Berlijn veroordeelde onlangs op aan klacht van eenen herbergier, eenen heer, die in de herberg van eerstgenoemdenland overwacht ernstig ziek geworden, drie stekskens in den zak had gestoken, moest donderdag ten 1 uur 33 m. per Daarop heeft de vereeniging der herber- exprestrein langs Keulen terugkeeren. giers hevig geprotestreerd tegen den con- Te Aken had echter de trein de corres- frater, die het ambacht zoo zeer onteerde. pondencie gemist, zoodat de aankomst Stekskens, zeggen zij, moeten even als slechts ten half 3 plaats had, De benoeming van eene Commissie ge last met het beramen van eene aanneem bare oplossing der moeilijkheden die, ter oorzake van de evenredigheid,tusschen de katholieke meerderheid en het kabinets- hoofd opgerezen zijn, is slechts een mid deltje om tijd te winnen. Het is onbetwistbaar dat men tot geene aanneembare oplossing geraken zal, dan op voorwaardedat de meerderheid gedwee het hoofd buige voor de bedreigingen van den heer Beernaert. De eerste minister heeft het verklaard: aannemen of verwer pen Ten andere, 't ware eene dwaasheid de evenredigheid slechts gedeeltelijk aan te nemen. Zullen de leden der katholieke meerder heid afstand deen van hunne persoonlijke overtuiging en, als een kalkoenentroep, onder de zweep van M. Beernaert willen voortgedreven worden?..Wat ons betreft, wi' gelooven het niet. De katholieke ge kozenen van gansch 't land hebben te veel eergevoel om zich tot dien vernede renden rol te leenen. Indien de meerderheid moest toegeven op de evenredigheid, wie blijft er borg dat M. Beernaert het zelfde spel niet beginne ten voordeele van den verplichtenden soldatendienst en van den vrijen in- en uitvoer De houding van M. Beernaert in ge vaarlijk want een rijk van eiken dwang, duurt gemeenlijk niet lang Wellicht zullen eenigen onze woorden wat al te hevig vinden, maar wij zijn hier de tolk van 't gene wij dagelijks rondom ons hooren. In tie Uunier. Donderdag op 't einde der zitting heeft men in de Kamer nog al getamboerd naar aanleiding van de Kerstvacantie. M. de kwestor de Jonghe d'Ardoye en met hem, M. de Lantsheere, stelden eene vacantie voor van af heden tot lö januari. De leden die, wel wetende dat men er anders zal over beslissen, voor werkza- men willen doorgaan, riepen geen va cantie! Ten slotte heeft de gezonde zin van bijna heel de rechterzij, den zege behaald: men zal voor drie weken naar huis gaan en ondertusschen zal men trachten de moeilijkheden der evenredige vertegen woordiging te boven te komen, en des noods te voorzien in de openstaande mini- sterieele plaatsen. 't Is noodig dat, bij de heropening der Kamer, het ministerie vast en sterk op zijnen post weze. De commissie van Senateurs en Afge vaardigden is nu benoemd. Op welke ba sissen zal men de overeenkomst zoeken Niemand heeft er tot hiertoe ecnig denk beeld van, maar misschien zal men tegen donderdag aanstaande, als de eerste zit ting wordt gehouden, iets hebben gevon den. Vrij spoorwegverkeer. Zooals ik u getelefonneerd heb, hield het bureel der Kamer zich donderdag middag bezig met de kwestie van het vrij spoor wegverkeer der afgeveerdigden. Het opmaken van een reglement ging heel gemakkelijk, behalve in wat betreft het verkeer op de geconcedeerde lijnen, die aan de kwestuur heel duur dreigen te rekenen. Men heeft niets beter gevonden dan het volgende ieder afgeveerdigdc, die op zulke lijnen moet rijden om naar Brussel te komen, krijgt een boekske met plaats- kaarten, die hij bij iedere reis aflevert. Op 't einde van 't jaar zendt de maat schappij de kaarten in bij de kwestuur en deze zal betalen. Vrljdenkerowerk. Te Walcourt, in de provincie Namen, stierf dezer dagen zekere Mouvet,na de Rechten onzer Moeder de H. Kerk ontvangen te hebben. Doch Mouvet had eens een testament, geschreven en in handen gegeven van vrijdenkers, waarin hij hepaalde burger lijk te willen begraven worden. De bezitter van dat testament, een vrij denker van Thy-le-Chateau, betrok de weduwe van Mouvet in kortgeding rèjère om te doen beslissen dat het lijk van Mouvet burgerlijk zou begraven worden. Gelukkiglijk had Mouvet een nieuw testament gemaakt, waarin hij het eerste nietig verklaarde, en begeerde godsdien stig te willen begraven worden. De vrijdenker werd dus afgewezen. Men ziet hieruit hoe kiesch die vrijden kers zijn zij eerbiedigen noch de droef- liei 1 der familie, noch de overtuiging van den afgestorvene, duidelijk uitgedrukt door het ontvangen der H. Sakramenten. Echt schandalig „Jules Simon schrijft in den Fi garo Indien de gouvernementen wijs waren ze zouden beginnen met onder elkander den vrede te sluiten om te samen oorlog te voeren tegen de anarchisten. En indien ze nog wijzer waren, zij zou den God te hulp roepen, omdat er buiten Hem geene zedelijke propaganda is. Wel gezeid Maar de gouvernementen hebben sedert lang God den oorlog verklaard en intus- schen hebben zij anarchisten uitgebroeid. 4 Brieven van Rubens. De koninklijke bibliotheek is in het bezit gekomen van vier zeer merkwaardige brieven van Rubens. Deze brieven zijn in het Italiaansch ge schreven. Van deze dokumenten zal in de aan staande zitting van de klas van schoone kunsten der Akademie mededeeling wor den gedaan. Gisteren vrijdag 22 December rond 11 1/2 ure 's middags, werd te Erembode- gem eene gruwelijke moord gepleegd. De genaamde De Coninck, vrouw De Doncker, wonende wijk Heuvel, heeft, ten haren huize, haar -1 jarig zoontje, in eenen aanval van zinneloosheid den hals afgesneden. Zij is ter beschikking gesteld van het gerecht. Rond 5 ure s' avonds, is Daguit Vic- torinc leurster te Aalst, Geeraerdsberg- schestraat, door 2 haar onbekende perso nen aangerand geworden; zij hebben haar ten gronde geworpen, trachtten haar geld te ontnemen, hielden haren mond gesloten, doch zijn eindelijk bij de aan komst van een persoon moeten vluchten, medenemende van de arme sloor hare koopwaren, als zakdoeken, voorschotten enz. 1 Men hoopt dat de daders van dezen laffen aanval zullen ontdekt worden. Terugkomst van prinses Jose phine. De dochter van den graaf van Vlaanderen,die op hare reis door Duitsch- zout en mostaard by het middagmaal, in de herberg ten dienste van den verbrui ker blijven, zonder dat men het recht hebbe hem te controleeren. De veroordeelde van zijnen kant is woedend omdat er geen van de drie ge stolen stekskens wilde branden. Wettelijk besluit. Bij koninklijk besluit van 15 december zijn leden benoemd van den revisie-raad, voor de milicielichting van 1894, in de provincie Oost-Vlaanderen. Werkende ledende heeren TLib- brecht, G. Mussely en R. Eeman, leden der bestendige deputatie. Toegevoegde leden Je heeren A. Sol- vyns, A. Verhaegen, leden der bestendige deputatie en V. Braeckman, provincie raadslid. Lid der provinciale kommissie van milicie do heer P. Vermeire, lid der bestendige deputatie. Priesterlijke Benoemingen Zijn onderpastoor benoemd In Sint- Baafs te Gent, de eerw. h. Roggeman van Ste-Anna in St-Stefanus (Angustijnen), de eerw. h. Claeys, van Kruishoutem in Ste-Anna de eerw. h. Vereecken van Dit was de oorzaak dat de Koning zijne nicht niet bij hare aankomst kon ver welkomen, daar Z. M. met de Koningin en prinses Clementine de tentoonstelling van eetwaren moest bezoeken. Dit maakt dat er bij de aankomst van den trein niemand aanwezig was dan de graaf van Vlaanderen en prins Albert. Beiden waren in burgerskleeding. De gravin, die de prinses vergezelde, stapte het eerst af, omhelsde haren ge maal en haren zoon en vervolgens ver scheen de prinses, die ofschoon nog een weinig bleek, geheel genezen schijnt. In het paleis van den graaf aange komen,werd de beminnelijke prinses door geheel het personeel met hare genezing geluk gewenscht. 1 De Koning, de Koningin en prinses Clementine hebben, toen zij van de ten toonstelling terugkeerden, de prinses i bezocht. i De walviscli die over eenige maan- I den te Brussel en in andere steden te zien 1 was, is te Parijs aangekomen. I Men heeft een onderzoek ingesteld, om te weten of ja dan neen de Parijzenaars zonder gevaar voor de openbare gezond heid het bakvischje zullen mogen be wonderen, dat zooals men wellicht den ken kan, niet al te frisch meer moet zijn. Wil men weten, wie de schuld was dat de plannen van versterkingswerken Asper te Hanime, de eerw. h. Rogiers van generaal Brialmont m Turkye byna van Exaarde; te Lede.de eerw. h. Mabilde schipbreuk leden. Eenige Duitsclie offl- van Wichelen te Kemseke, de eerw. h. eieren, die jaloersch waren over de Sicotti van Kluizen te Kluizen, de eerw. lauweren van onzen eminent fortify h. Vandermensbrugghe van Ophasseltte cateur. Maar dank aan eenen pacha, Ophasselt, de eerw. h. Vuve, professor te persoonlijken vriend van Brialmont, zy Audenaarde te Quaremont, de eerw. h. zijne plannen nu ^toch Mirrceus van chipka beklaagt er zich over dat Het Land van Aalst wordt tegengewerkt. Al die tegenwerkingen,zegt Mirrceus. krenken, God zij gedankt, ons bestaan niet maar alle weekbladen zijn zoo gelukkig niet alzoo te mogen spreken.» Mirrceus mag dus boffen Wanneer men millioenen halve kluiten uit de zakken van de werklieden heeft geklopt, zou het wel te verwonderen zyn dat men zijne schaapjes niet op 't drooge zou hebben. Maar of die millioenen halve kluiten een hair breed verbetering hebben gebracht aan 't lot onzer werklieden dat zou ons dienen bewezen te worden. Becliterlijke kronifk. De tweede keuring van het vleesch voo>- de rechtbank van Leuven. Het vonnis, dat verleden week uitgesproken is, bekrachtigd de rechtkwestie door de heeren De Saedeleer, Mayer en Bonnevie in naam der lleenhouwers van Brussel gepleit. De wet van 4 oogst 1890 geeft aan het stadsbestuur het recht van regle menten te nemen voor al wat aangaat de openbare gezondheid in zake van keuring voor eetwaren, vleesch, enz. Wanneer er door het staatsbestuur een algemeen re glement gemaakt wordt, moeten de ge meentebesturen zich onderwerpen. Maar het vonnis verklaart dat het koninklijk besluit van 7 februari 1893. betrekkelijk de tweede keuring van het vleesch, reeds goedgekeurd in andre ge meenten, genomen is, min voor de noodzakelijkheid der openbare gezondheid dan om een einde te stellen aan betreur- I renswaardige misbruiken door de stad 't Is in alle geval goedkooper dan de Brussel geploegd, en er aan deze een abonnementen, die men wilde nemen. j einde dient gesteld te worden, niet door HandelsbladI gen koninklijk besluit, maar door eene j nieuwe wet. Timmermans van Zynghem te Zynghem, de eerw. h. Iiarlier van Kemseke te St-Pauwels, de eerw. h. Uyttersprot van Quaremont te Kruishoutem, de eerw. li. Ghysebrccht van St-Lievens-Esschete Asper, de eerw. h. Machtelinckx van Zeevergem te Exaarde, de eerw. h. Gheeraert van St-Pauwels. De eerw. h. De Donder, onderpastoor to Lede, is pastoor benoemd in het Beg- gijnhof te Dendermonde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 849 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6793 kilogr. - BITTER ORIENTAL is de beste. hadden wij die Duitsclie jaloerszerikken ook maar eens hier gehad, vóór het bouwen der Maasforten Aangerand in vollen dag. M. C., een inwoner van Boendaele,keerde woens dag van Brussel terug naar huis, in gezel schap van zijne vrouw en zijn tienjarig zoontje. Nabij het Terkamerenbosch gekomen, werd hij eensklaps aangerand door een half dozijn kerels, met stokken gewapend, die hem, zonder de minste reden met j slagen overlaadden, terwijl zijne vrouw en zoon de vlucht namen, en om hulp slechts door haarmen raadt ze zich aan, men geeft ze zich. Ook mag men zeggen datde Pastille Walthery zoo souverein tegen den hoest de re medie van den dag is. Fr. 1,25. Men leest in het dagblad Indépen- dance Beige, van Dijnsdag 5 December 1893 XE BRUSSEL. De hooge prijs vastgesteld voor de elektrische verlichting te Brussel brengt reeds de gevolgen voort die gemakkelijk te voorzien waren. Deze, die op kostelijke wijze de nieuwe verlichting ingesteld hebben, bestatigen dat zij ineer dan het dubbel moeten beta len tegenover het gas hen kostte. Ingevolge dezer bestatiging hebben een zeker tal hotelhouders besloten de elek trische verlichting daar te laten tot dat de stad er in toestemme ze aan redelijkere voorwaarden te bezorgen. Een hunner die voor veertig franken gas daags gebruikte, heeft voor zeventien dagen licht eene faktuur ontvangen van 1964 franks voor elektriek en 605 franks voor gas zijne verlichting bedroeg eene dagelijksche vermeerdering van 111 fran ken. Hij heeft dit overdreven gevonden en al zyne confraters met hem. Men kan van de toekomst der elektri sche verlichting te Brussel oordeelen, indien de prijzen niet veranderd worden. riepen Het slachtoffer bleef voor dood liggen en werd in erbarmelijken toestand opge nomen. Men denkt dat zij uit wraak gehandeld hebben, omdat de aanranders M. C. niets hebben ontnomen. Schrikkelijke brand.19 huizen vernieldTwae slachtoffers. Een zeer groote brand is dijnsdag nacht te Zele uitgeborsten. Negentien huizen zijn de prooi der vlammen geworden. Het schouwspel was grootsch maar afgrijselijk men zag den brand van ver. Hier te Aalst werd hij gezien. Woensdag morgend, rond kwart voor vijf ure, zag men vlammen opstijgen uit de stallingen van Theofiel Verstraeten, Clemens-Ramdonck en Rosalie Van Wau- velde, gelegen op de wijk Durme, te Zele. Daar het zeer hard waaide, werden de vlammen driftig aangewakkerd en werd de brand op schrikbarende snelhefd voort gezet. De vlammen deelden zich aan de naby gelegen huizen mede en op enkele oogen- blikken stonden negentien woonsten in licht laaie vlam. Het noodsein werd by middel der storm klok gegeven in weinige oogenblikken kwamen honderden personen toegesneld die in de brandende huizen drongen en alles redden wat nog te redden viel. Kort daarna kwamen de pompiers met hunne brandspuit aangeloopen, doch op dat oogenblik viel er niet meer aan blus- schen te denken. Niemand weet te zeggen, hoe de brand ontstaan is. Men verliest zich in gissin gen. Het parket is Ier plaats. Het huis, dat het eerst tot ten gronde toe vernield werd, was bewoond door den genaamden Clement Raemdonck, werk man, oud 35 jaar. Hij en zijne vrouw- gelukten erin te vluchten, maar toen het dak op het instorten stond, stelde men uit en redde zijn kind, doch dit werd in bedenkelijken toestand naar het hospitaal van Zele gebracht, waar het om 10 ure overleed.De vader had erge brandwonden bekomen op gansch het lichaam en is in den namiddag insgelijks gestorven. Hij laat eene weduwe met 3 kinderen i, van alles ontbloot, aangezien alles verbrand is. De troostelooze moeder zat met hare andere kleinen in de woning eener ge- buurvrouw en vertelde al snikkende het vreeselyk ongeluk dat haar man kwam te treffen. De verslagenheid welke deze schrikke» lijke ramp onder de bevolking van Zele heeft versprijd, is onbeschrijflijk. Men ontmoet overal groepjes mannen en vrouwen die aan elkaar de bijzonder heden mededeelen. Die brave lieden hebben de tranen in de oogen wanneer zij de lijst opsommen van de gezinnen welke door die schrikke lijke ramp getroffen zijn. De handel in klaverzaad, steeds zoo belangrijk te Maaseyck, zal dit jaar hier niet veel beteekenen. Niet alleen werd er door de landbouwers weinig gewonnen, maar zelfs diegene die voorhanden is, is van slechte kwaliteit, tengevolge van het natte najaar dat wij gehad hebben. Ge woonlijk wordt er hier met St-Lucies-veet markt 't eerste klaverzaad ter markt ge bracht. Dit jaar is er echter geen verhan deld geworden. Ruzie om een vet varken. In i gemeente Lauw, op één uur van Ton geren, woonde sedert eenigen tijd met zijne vrouw zekere Joannes C. E., die vroeger in bediening was aan den Luik- Limburgerspoorweg, te Vivegnis. Zaterdag ontstond er twist tusschen de echtelingen C. E. wegens het verkoopen van twee varkens, die zij gevet hadden en waarvan de man, nog al oploopend van aard, schijnt het,kost wat kost zich wilde ontmaken. Do vrouw verzette zich echter tegen het verkoopen van haar varken, dat nog niet genoeg was, en joeg het dier terug naar zijnen stal. Hierop schoot haar man in zulke woede dat hij in het huis een scheermes ging halen en zijne echtge- noote er meê eene diepe sneè in den hals toebracht, benevens twee wonden aan het hoofd en den arm. De ongelukkige viel badend in haar bloed en haar toestand is zeer bedenkelijk De woestaard werd onmiddellijk aange houden en naar de gevangenis van Ton geren overgebracht. 's Anderendaags, verhaalt men, na het tweede onderzoek der justicie, was de kerel heel verwonderd dat men hem in hechtenis zou houden,«voorzoo'n kleinig heid, die door de geburen overdreven was en wijl er zoo iets in elk huishouden kan gebeuren. Hij was tevens bekom merd, indien hij niet thuis was,« wie dan zijne vrouw zou oppassen Welk goed hart A fschruwelijke misdaad te Ran sart. De moeder van den pastoor vermoord. De moeder van den eerw. heer 't Siobbel, pastoor te Ransart (Char leroi), woonde met hem en eene dienst meid, sinds drie weken in de pastorij. Zij was 73 jaren oud. Eiken morgend. terwijl de pastoor ten 6 ure zijne mis las, welke door de meid werd bijgewoond, bleef de moeder nog te bed. Woensdag was de pastoor volgens ge woonte ten 5ure 3/4 naar de kerk gegaan, doch kwam eenige minuten later terug, om den noodigen wijn te halen voor de mis. Bij het uitgaan sloot hij de deur van het portaal, dat uitkomt op de ommuurde binnenplaats der pastorij. Daarna ging ook de meid henen, eene brandende lamp in de keuken latende staan. Zij sloot de deur, die uitgeeft op het pleintje tegenover de kerk en nam den sleutel mee. Bij hare terugkomst zag zij bij het rijzende daglicht de deur der binnenplaats wagewijd open staan, net licht in de keu ken was uit en aanstonds kwam het ver moeden bij haar op, dat er iets buitenge woons was gebeurd zij liep den pastoor te gemoet en maakte hem met de zaak bekend. Deze kwam onmiddellijk naar huis, waar hij de verschillige kamers begon te doorzoeken. Overal zag hij bloedvlekken, en einde lijk vond hij in de eetkamer, tusschen de tafel en de biblioteek, het nog warme lijk zijner moeder, met den sleutel van het vertrek inde hand. Het slachtoffer gaf geen teeken van leven meer. De pastoor ontwaarde aan het hoofd drie of vier wonden, die met een mes of eenen dolk moesten toegebracht zijn. Ook de hand droeg verscheidene sneden,waar schijnlijk toegebracht, terwijl de arme vrouw het wapen van den moordenaar afweerde. Eene der hoofwonden is 5 centimeters Een andere, een mijnwerker, die met zijne lanteern naar huis ging, heeft twee mannen tegen den muur geleund gezien. Hij deed het licht van zijne lanteern op hunne gezichten schijnen, en de mannen verroerden zich niet. Wat nu het onderzoek betreft, dit wordt vlijtig voortgezet. Zekere Michaux heeft verklaard, gedurende den nacht nabij de postorij een man te hebben zien dwalen, doch meenende dat deze de hulp des pastoors kwam inroepen,gaf hij hierop geene aandacht. Nadere bijzonderheden. Het wa pen dat voor het plegen der misdaad ge diend heeft, is geen mes of dolk, maar een picot van een mijnwerker. De stoelzetster, die gedurende de mis driemaal buiten de kerk kwam,heeft niets buitengewoons bemerkt. Het is zeer waarschijnlijk dat de moor denaar over den hofmuur is geklommen en zoo in de woning is gekomen. Nieuwe misdaad te Ransarl. Eene depeche uit Charleroi meldt dat op den avond van den moord op de moeder des pastoors eene nieuwe misdaad in de gemeente Ransart gepleegd werd. Rond 7 ure hebben mannen met zwart gemaakte gezichten eene jonge vrouw, gedurende de afwezigheid van haren man, geworgd. Er werd eene som van 100 fr. gestolen. Later. De misdaad had plaats niet ten 7 nre maar tusschen 4 en 5 ure. Het slachtoffer, vrouw Vilain was op dit oogenblik in haren hof. Zij ging terug binnen, sloot de deuren en verliet hare woning langs de straatdeur om eene boodschap in de buurt te doen, zonder de aanwezigheid der misdadigers op te mer ken. Gedurende hare afwezigheid hadden deze zich meester gemaakt van 230 fr. en eene hoeveelheid linnengoed. Toen de vrouw terug binnen kwam, gaf een der dieven haar eenen stomp in het aangezicht, poogde haar te wurgen, wierp haar bewusteloos buiten en daarna vluchtten de beide kerels. Het bewustzijn herkregen hebbende, riep vrouw Vilain om hulp. Geburen kwa men toe, verzorgde de ongelukkigen en verwittigden de gendarmerie. De toestand van het slachtoffer is zeer erg. diep. De misdaad had den diefstal voor drijf veer gehad,'want uit de kas in de keuken was eene beurs met 10 fr. verdwenen. Dit is al wat de misdadiger heeft kun nen stelen. Waarschijnlijk heeft de thuis komst van de meid hem verrast en ge dwongen de vlucht te nemen, Het parket van Charleroi is ter plaatse De droefheid van den priester is pijnlijk om zien en elkeen toont ziine innige deel neming Het schynt dat een werkman kort vóór de misdaad twee personen in geheim- vast dat hun vijfjarig dochtertje Clotilde zinnige houding legen den muur der pas- zich nog in het brandende huis bevond, j torij heeft zien staan. Ongelukkig was het Niets dan zijnen moed en zijne vader- s te donker en kon hij hun signalement niet liefde raadplegende, sprong de man voor- opgeven. HOLLAND. Men schijft uil Wouw Den handel in vette verkens is in den laatsteu tijd in deze streken buitengewoon levendig. Sla gers en kooplieden bezoeken dagelijks de boeren. De prijzen zijn voor 1* kwaliteit 44 a 46 cent, 2" kwaliteit 38 a 42 cent per kilo levend gewicht. Vooral de ver kens bij de landbouwers gemest zijn in trek. FRANKRIJK.. Socialistische meeting. In de cirk- zaal te Tarbes, had dijnsdag avond eene groote socialistische meeting plaats,welke oor vele politieke personen, dames, geestelijken enz., werd bijgewoond. MM. Jules Guesde en Jourde hebben het woord gevoerd. M. Jourde legde een uur lang de theo ries der socialisten uit. De eerw. h. Tisnes, vicaris-generaal, antwoordde hem. De priester verklaarde republikaan te zijn en bestreed in eene lange redevoering de socialistische leer stelsels. Hij werd levendig toegejuicht. M. Jules Guesde antwoordde dat hij de dynamietaanslagen afkeurde. De priester keerde daarop naar de tribuun terug, maar hij werd door een socialist onderbroken, die hem beleedigde. De priester greep den vent bij zijnen baard en legde hem het zwijgen op. Er hadden geene andere incidenten plaats. Te Annonay, Ardèche, heeft men eenen anarchist aangehouden, in wiens bezit men vele ontplofbare stoffen gevonden heeft. Een rijke eigenaar van den boulevard Pereire, te Parijs, heeft woensdag eenen dreigbrief ontvangen, geteekend Eene groep van 't uitvoerend comiteit. Daarin wordt hem aangekondigd dat hij de eerste staat op de lijst van die moeten springen. Men weet niet of het eene ernstige bedreiging is, ja of neen men heeft in alle geval voorzorgen genomen. Meêplichtigheid van Rectus. In den loop der ondervraging heeft Vaillant bekend niet alleen gewerkt te hebben aan het maken der bom. Deze bekentenis, gevoegd bij de ont dekking van zekere papieren bij den inge nieur Reclus, en vooral bij het vinden der half verbrande papieren bij Vaillant, laat geen den minsten twijfel meer over de meeplichtigheid van Reclus in den aan slag van het paleis Bourbon. Er is een mandaat van aanhouding tegen hem uit- geveerdigd. Droevig geval. Eene achtbare familie van Parijs is in rouw gedompeld door eene droevige gebeurtenis. M. Dorlodot, een groot landbouwer,die met zijne familie in de rue Lafayette woont, was eenige dagen op den buiten gaan doorbrengen. Zijne vrouw bleef alleen achter met hunne 16 jarige doch ter en de dienstboden. Als naar gewoonte ging Mej. Dorlodot donderdag avond, rond 10 ure naar bed, na hare moeder omhelsd te hebben. Deze bleef nog omtrent een uur in het salon lezen en ging dan ook naar hare kamer.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2