NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 28 December 1895. 10 centiemen per nummer. 48 Jaar, 2859. Maskers af, bedriegers Katholieke socialisten. Commissaris van Policie. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 Irank 's jaars fr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiên door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PüTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. kDVERTElVTIEIVPRIJS Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3'bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, 21 December 1893 Hoe Vooruit de menschen bedriegt, zullen onze lezers zien door de twee tdk- sten; welke wij uit Vooruit genomen hebben, en die wij tegenover elkander plaatsen. Masker aun. Uit Vooruil van 21' December laatst: Katholieke Werkge zellen! Wat scbcidt u van ons De godsdienst, die het socialisme wil ver nietigen i Zoo zeggen uwe chefs, matir hebt gij hetzelve onderzocht Neen, want dsn zoudt gij bevonden heb ben t 1° Dat ons program ma de godsdiensten als eene persoonlijke gewe tenszaak beschouwt noch meer noch min. 2» dat nooit een werkman in de socialis tische partij in zijne gods dienstige denkbeelden verontrust werd en nooit iemand hem daar reke ning over vroeg. 3" Dat de triomf van het socialisme geen ver nietiging van wijsgeerige denkbeelden voor doel heeft en niemand daarin kan kwetsen. Masker af. Uil Vooruit van 6 De cember laatst Godsdienst en socia lisme Verleden zon dag gaf gezel Brscckman van Gent een voordracht over Godsdienst en so cialisme. De voordracht was zeer leerzaam. Spreker schetste het ontstaan der godsdien sten hij bewees dat de godsdienst geworden was een struikelblok voor den vooruitgang. Met den roomschen godsdienst vergeleek hij anderen en toonde aan wat al Onzinnigheden en en dwaze vooroordeelen er worden opeengesta peld, alleenlijk om het volk onder den duim tc houden.... Daarna handelde spreker over de verschil lende lokken der positie ve wetenschap, zooals scheikunde,natuurkunde, aardkunde, alsook sterrc- kundemenscheuleer enz., dewelke de gods diensten slagen toebren gen, waardoor ze ganscb verpletterd worden. Het was in een woord gezegd, eene wel bestu deerde voordracht, waar bij de minst ontwikkelde kon uit opmaken, dat TOdB&le&Bt en SOCift- .istto lijnrecht te nen ever elkander buan. Het is voor ons so cialisten toch niet aan te nemen, dal wij zoo maar onbezonnen met d - gfods- dienstmannen zon den medeloopen, zonder dat wij die onzin nigste feiten zouden be spreken en bestrijden, zooveel als 't in onze macht is. Werklieden Knipt deze regelen uit, steekt ze zorg vuldig in uwen zak en lapt ze op don neus van de socialisten, die u komen wijsma ken dat zij in Vooruit niemand veront rusten om zijne godsdienstige gedachten en men daar de godsdienst als eene per soonlijke gewetenszaak beschouwt. Het Volk.) Het Land van Aalst heeft ons meer dan eens klaar en duidelijk doen verstaan dat de Chrislene Volkspartij, gelijk hij en Klokke Roeland ze hegrijpen, een ka tholiek socialism is. De zoogezegde chrlstene Volksfoppers zijn, volgens hunne eigene bekentenis, katholieke socialisten. Ehwel, die sekte is door Z. H. den Paus, Leo XIII veroordeeld geworden even als de godverlo<x;hende socialisten. Voor eenige dagen vond Z. H. Leo XIII in een vreemd dagblad vermeld dat Hij niet alleen bevorderaar, maar een par tijganger van het socialism is. Deze aantijging verontweerdigde den Paus en hij zegde tot zijne omgeving Men moet de handelingen en do woor- den van Leo XIII verdraaien, om te beweren dat de Paus bevorderaar en partijganger is van het socialism. Inte- gendeel uit den tekst en den geest der n der pauselijke stukken, spreekt de stel- lige veroordeeling van het socialism en n enookcleonmoKeli|klieïtl om een kallioliek »oeïa- - Iï»m te kunnen opzetten. Zich katholiek socialist verklaren, moet n de Paus hebben gezegd, zou gelijk staan n met zich materialistisch spiritist of deïst-atheïst te noemen.De Paus bepaalt er zich niet toe, het socialism op leer- stellig gebied te bestrijden,maar hij tast het nog meer rechtstreeks aan in zijne levensuitingen. De katholieke socialisten, in andere woorden, de Kristene Volksfoppers zijn dus door Z II. den Paus veroordeeld ge worden. Dat kon niet anders, immers do Kris tene en roode Volksfoppers lokken overal eenen klassenoorlog uit om tol de opheffing van 'l kapitaal en de uil- delging dei' burgerij ie geraken de Paus integendeel wil de verzoening der standen, de toenadering tusschen kapitaal en arbeid, de verbetering van den ioe- stand der werklieden. De Volksfoppers willen den oorlog, de Paus wil den vrede Zulke tegenstrijdige zaken kunnen niet samengaan Een katholiek dagblad van Parijs, La Vérilé vat in de volgende woor den de leeringen samen die de liberalen en hunne afstammelingen, de vooruit- strevers, de socialisten en de anarchisten aan 't volk voorhouden Er is voor den n.ensch noch God,noch u voorzienigheid, noch toekomend leven er is op deze wereld niet dan het ge- nieten ten alle prijze. Rijken geniet uwen overvloed maar pas op voor do VAN DEN -(O)- 14e Vervolg. Een opmerkzaam toeschouwer zou het indien hij zich op dat oogenhlik in de zaal hadibevonden zonder twijfel in het oog zijn gevallen met welk een aandachtige belangstelling de lange man met de scherpe grijze oogen cn den grooten neus de verklaring van den inspecteur scheen te volgen. De dctictfve Brusel hield zijne oogen zonder ze ook slechts eenmaal af to wenden, strak op Power's gelaat gevestigd Nu en dan knikte hij zelfs goedkeurend met het hoofd en scheen in het algemeen een groote ingenomenheid voor zijn jeugdigen ambtgenoot aan den dag te leggen. Doktor Allan, die Power als getuigen opvolgde, gaf een nauwkeurige beschrijving van de wonden, welke den dood van liet slachtoffer veroorzaakt hadden en eiudigde zijne verklaring met hetgeen wij reeds weten, dal hij namelijk nog een kleine wond ontdekt had onder den rechterarm bij den elleboog, waar om de herkenning van het lijk moeilijker tc maken een moedervlek of ander leeken, na den dood was weg gesneden. bommen!..- Armen, zoekt uit uwe ellende te geraken maar past op voor de gendarmen Ziedaar in weinige woorden den huidi- gen toestond gansch afgeschetst! Inderdaad wanneer men aan den mensch voorhoudt dat er geen God be staat, dat een leven niorna eene ver telling is van duizend en eenen nacht en men bijgevolg niet moet hopen van beloond en ook niet vreezen van gestraft te worden hierna, hoe kan het anders dat hij zich aan zijne kwade driften over levert en hy zelfs tot uiterste gaat, 't is te zeggen, tot diefstal en moord om zich de middelen te verschalen om zijne driften te voldoen. Immers op aarde zijne driften voldoen, zich vermaken zooveel men maar kan, is voor hem het opperste geluk, want eens dooil is alles dood en 't genieten uit. De liberalen hebben door hunne god- verloochende en godsdiensthatende leer stelsels liberaal zaad willen zaaien, maar hun zaad is verbasterd geraakt en heeft progressisten voorgebracht en van pro gressisten is men tot socialisten of anar chisten geraakt. "Waarlijk, wij gelooven dat menige liherale keikoppen die vroeger met de vermaningen van Paus, Bisschoppen, Priesters en katholieke schrijvers den spot hebben gedreven, nu leelijk moeten staan kijken De vraag door den voorzitter der gezwoornen opge worpen, of de aard der wonden toeliet aan zelfmoord te denken, werd onmiddelijk door Allan als geheel onmogelijk verworpen. Afgezien van de kleine wonde onder den arm, welke zonder den minsten twijfel na den dood was toegebracht, moesten de beide wonden aan den hals reeds van zelf alle gedachten aan moord geheel uitsluiten. M. Parkins, eigenaar van het Konings-hotel, en Elisabeth Dakker, dienstmeid aldaar, welke nog moestcu verhoord worden, verklaarden eenstemmig, dat zij de vermoorde Madelrine Faure eenige dagen hare dood eezien en gesproken hadden, konden overigens geen ophelderingen hoegenaamd verschaffen. Dit zijn al de getuigen, die wij hebben kunnen vinden, besloot de kmnmissaris Grand, nadat de leste zich had teruggetrokken en nog eenige policic-agcnten, die op den HamiltOnschen weg wachtdienst gedaau hadden, gehoord waren. Ik waag er alleen nog bij te voegen, dat de policie te weinig tijd hcefl gehad, deze ingewikkelde zaak te onderzoeken. Op dit oogenhlik nog is een nieuw onderzoek in gang, waarvan ik den uitslag niet publiek mag maken en ik ben dos zoo vrij het voorste! van den coroner om uwe uitspraak lot de volgende week te verdagen, krachtig te ondersteunen, De gezworenen besloten aan dit verzoek te voldoen en Power keerde zich om en zag in diepe, onrustige gedachten verzonken, de opeengepakte menigte na, die zich langzaam cn met moeite uit het gebouw ver wijderde. Misschien zou hij nog lang zoo gestaan heb- Eene zinsnede uit een vlug schrift door eenen grooten sabelsleper in 't licht gegeven Onze opofferingen (voor het railitarismus) zullen niet ver loren zijn de Maatschappij heropge- beurd door den algemeenen krijgs dienst zal gelukkig zijn Die zoo iets schrijft,houdt den zot met zich zeiven en met zijne lezers. In Duitschland, in Frankrijk, in Italië hebben zij den alge meenen krijgsdienst. Nu, in Duitschland is men zoo gelukkig dat er duizende en duizende arme donders naar den vreemde verhuizen. In Frankrijk valt ieder jaar eenen regen van nieuwe belastingen op den rug der overgelukkige burgers, dat het eene benedictie is. In Italië zijn de menschen zoo straatarm dat ze over tijd om een vijffrankstuk te wisselen zich moesten bedienen van postzegels en dat ze om hulp roepen. En dat alles is,volgens de sabelslepers, gelukkig zijn Merci, voor zoo'n geluk Een Icverifc missionnaris, Mgr Van Arlselaer, is bezig in den Congo een nieuw dorp te stichten daar zal eene kerk gebouwd en alles ingericht worden wat voor eene katholieke parochie noodig is. De geldmiddelen hiervoor worden ver schaft door den verkoop van oude post zegels (timbers). Deze postzegels werden sedert driejaren met een wonderlijk ge duld bijeenverzameld te Sint-Truiden en in het Seminarie van Luik. Van overal hebben brave kristenen er duizende en duizende gestuurd, zoodat men op dit oogenblik in 't bezit is van ï»8 miI- lioonen gebruikte timbers, die zeer goed verkocht worden cn men voorziet dat men met aanhouden de ÏOO mil- lïoenen zal bereiken. Wie zal weige ren aan dit goed werk mede te doen Het is zoo gemakkelijk en het kost niets als men eenen brief, eene gazet of iets per post ontvangt de timbers er van af te scheuren en bijeen te houden. Voor Aalst en omstreken kan men ze ter hand stellen in het gesticht der Dames van Maria, Achterstraat. Tuinbouw in Congo. De Missie-uitgave van Scheut bevat eenen brief uit Congo, waarin zuster Maria-Godelieve over den tuinbouw in die streken spreekt. De brief is nog al merkweerdig. De reus onder onze hoornen is zeker de baobab of apenbroodboom. Maar be halve de lommer,dien zijne groote takken verschaffen,is hij slechts voor twee zaken nuttig zijne vrucht dient de negers tot pander of korf, wanneer roen er het vleesch uitgehaald heeft, en dit vleesch of merg is uitstekend.... om messen te kuisschen. Doch ziehier de palmboom, die als 't ware de Voorzienigheid der warme landen. Zijne bladeren worden tot aller- doelen gebruiktzij dienen wonder goed om te versieren,om er uitstekende bezems van te maken, de hutten der negers te dekken, rondekens te verveerdigen die de negers op hun hoofd of schouders leggen, wanneer zij zware lasten te dragen heb ben. Daarbij geeft hij een groote, wouder- groote vrucht, vol kloekroode noten met bruinroode topjes. - Deze noten zijn gestampt, geven eene fijne olie, die zeer dienstig is lot het be reiden der spijzen, alsook een grovere, welke verbruikt wordt in 't maken van keersen, zeep, enz. De palmboom ver schaft ook nog een soort van bier, de malafoe, waarop de negers verlekkerd zijn en dat ons als gist voor het brood dient. Om de malafoe te verkrijgen, maakt men bij de kruin van den boom eene insnede, waaronder men een kale- basflesch hangt. - Er zijn ook nog veel andere fruitboo- men zooals de banaan-, papaya-, manda rijn-, oranje-, citroenavogadeboom, enz. En wat den nieuw aangekomen Europeaan het meeste treft, is. dat die boomen bijna het geheele jaar door terzelfdertijd rijpe vruchtan dragen, en andere die pas ge spaand zijn. De appels, welgelijkend op die van ons in Vlaanderen, hebben echter een geheel anderen smaak eene soort van peer, van buiten geel, is rood van beo, als hij niet een stoot tegen zijn arm gevoeld liad. Hij keerde zich om en bevond zich tegenover den langen met de scherpe oogen en den grooten neus, die hem glimlachend en nieuwsgierig aanzag. Goed gedaan, ouwe jongen begon de andere met zonderling vrije manieren. Niet kwaad voor zoo'n jong beginner Zog eens, gij moet mij niet kwalyk nemen I maar hoe duivel zjjt gij er toe gekomen om diender te worden Nu, nu wordt maar niet kwaad i ik hou,er niet van in famiiiehistories te drin gen, als miju vak het niet meebrengt Mijn naam is Brusel. ik ben Brusel, detective Brusel van Scotland- Yard. Misschien wel van gehoord, hé Wat is er 1 zijl gij lastig T Nu. 't gaat mij uiet aan, maak u maar niet bang. ik zal er niet naar vragen, ik hou mijn mond al. Maar gij moet mij helpen, hoor. in deze geschiedenis, een verduiveld ingewikkeld geval, voor zooveel als ik er al van begrijp gij moet mij helpen hoor L. want luister eens even hier, gij «eet meer van de zaak dan gij zeggen wilt... ik las het op uw gezicht XI. Op verzoek van den commissaris Grand zou cr den volgenden dag op zijn bureel eene sooit van krijgs raad gehouden worden,met Power en den londenschen detective. M. Grand mocht van geluk spreken, dat de leste niet dien eigenaardig bevelenden toon aansloeg, waar van de detectives, die met onbeperkte volmacht uit binnen eindelijk, een kleine groene vrucht, heeft juist denzelfden geur en smaak van onze aardbezie. Als eetbare planton hebben w(j den maniek, wiens wortel, langen lijd in water geweekt, gebruikt wordt om eene soort van koekskens, die men met den naam van chikwanga betitelt, ervan te maken de Spaansche tarwe, waarvan men in hetzelfde jaar twee oogsten op denzelfden akker heeftde zoete aardap pels goed gelijkend op onzen aardappel, doch meer waterig de groene of roode peulen der bijtbezie, die den peper ver vangt inlandsche bruine boonen, goed van smaak kleine groene erwten ook niet slecht, maar weinig van beschot. Do Europeescke groensels lukken slecht in onzen hof. Vele zelfs kan men er niet winnen, zooals kropsalaad, kooien, spruiten radijzen, rapen, aardappelen, en, in 't algemeen, al wat eenen knol heeft. Doch ik heb reeds opgesomd al wat de Voorzienigheid ons daarvoor in de plaats schenkt. - IVaar Congo. Bij het vertrek der stoomboot Coomassie naar Congo zullen de volgende personen de reis ineê ondernemen. .4. Voor den Staat MM. Schünbergl scheepskapitein Cassart, luitenant der openbare macht Verschelden, onder luitenant van 10° linie Hecq, luitenant der gidsen Lejeune, foerier b\j het 3® linie Damoy, sergeant-majoor van het 5" linie Buzon, sergeant-moniteur der regimentschool van de carabiniers; Cerc- kel, Hictor, Lebèguo, Van Lerberghe, allen onderofficiers van verscliillige regi menten Vernoni en Matook, klerken vertalers. Verder MM. Rorcourt en Gohr, magi straten en de Contreras, klerk. D. Voor de Belgische maatschap pijen MM. Dupcnt en Looze, ajusteer- ders Galan en Girondin, machinisten Détail, metser en een geneesheer Van Tilt, draaier Jules Derscheid, d. d. be stuurder (Magasins Généraux) A. Dello- renne, hotelbestuurder en De Brauwere, handelsagent. M. Derscheid wordt vergezeld van zijne vrouw. Een verschrikkelijke plant. op deze onderscheiding zal voorzeker wel aanspraak kunnen maken de kamadoog» of duivelsdistel van Java. De bladeren er van zijn breed en hartvor mig de randen zijn ruw getand en de twee oppervlakten zijn bedekt met wit harig dons. Wanneer dit met de huid in aanraking komt, hoe zacht ook, wordt daardoor eene pijn veroorzaakt, zoo hevig, dat alle spieren in eene krampachtige beweging geraken cn zich ook wérkelijk samen trekken tot knoopen, alsof dit het gevolg was van den hevigsten kramp. Londen komen, niet lot hulp, maar wel degelijk ter vervanging der plattclands-policie, zich in dergelijke gevallen gewoon zjjn te bedienen Vooreerst lag het niet in Brusel's aard, en ten tweede had zijn alledaagsche ervaring hem doen inzien dut het hier een buitengewoon ernstig eu ingewikkeld gevul betrof, waarvan hij nog niet op de hoogte was. Dc rechtszitting van de gczwoorncn. had hem niet bet minste licht verschaft cn hem slechts van eene zaak overtuigd namelijk, dat de Sandhankschc policie in Robert Power een buitengewoon knappen inspec teur hezat. Power trok hem aan op het eerste gezicht. Brusel dweepte inet zijn vak en de gunstige mcening. die hij van den jongen man had opgevat, werd niet weinig versterkt door dc heldere, zakelijke ma waarop Power verslag deed van het onderzoek, het welk hij op eigen hand In het werk had gesteld. Uit den aard der zaak was de detective, gedurende zijne Inngdurige loopbaan, roet allerhande soort van policie-ambtenaren in aanraking gekomen hij woog ze bij de eerste ontmoeting dooreen enkelen blik als hel ware op de hand en wfst van te voren, wat hij Tan dezen of genen te wachten had en voor welk gedeelte van het werk hij elk van hen het best en voordeeligst zou kunnen gebruiken. Een inspecteur als Robert had bij echter nog nooit ontmoet, zijn voorkomen, zijn houding, zijn beschaaf de toon, alles in een woord deed in hem den man herkennen, die vroeger in een andere omgeving heeft verkeerd en slechts noode zijn tegenwoordig bedrijf ter (hand heeft genomen, eene omstandigheid, die Brusel's belangstelling in zijn jongen ambtgenoot niet weinig deed toenemen. Vervuld van deze gedachten trad hij het bureel van den Sandbankschen policie-commissaria binnen, waar bij dezen met zijnen inspecteur aantrof. Hij vond Grand in een wanhopigen toestand. Hij bad zijn klak op de tafel geworpen en veegde zijn voorhooft met den zakdoek droog. 'tis oen schoone boel riep bij uit mat eeuen blik op den binnentredende. Mynheer Brusel I zeg dan toch, wat cr gedaan moet worden Ik weet geen raad meer I 't is verdraaid ft is de ellendigste zaak, die ik ooit gehad heb Kom, kom begon de detective op opgernimdea toon. Wij moeten den moed zoo gauw niet laten zakken, 't Is uwe schuld niet. W(j moeten ons best doen. En wij zjjn hier met ons beiden om u te helpca kommissaris. Is het niet waar, inspecteur De inspecteur gaf geen antwoord, hij blikte ontmoe digd voor zich; De uitslag van zijn onderzoek op don vorigen dag, bad hem in een toestand van onbeschrijfelijke ver warring gebracht. Sedert hij bet Marine-hotel had verlaten, was de zaak hem geen oogenblik uit de gedachten geweest. Er waren oogenblikken, waarin hij alles meende te doorzien en te begrijpen, maar het volgende oogenblik voerde hem weder in de grootste twijfeling, in hel diepste duister terug, ily vertrouwde zijn eigen gevolgtrekking niet meer eu bleef, even hopeloos als zijn chef voor zich staren. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1