Een en ander. Lof der liie door Pater Poirlers Allerhande nieuws. G- O B D E Buurtspoorwegen (1885) Onafhankelijke Congostaat. 8ö collegies met 19,775 leerlingen kost ten fr. 66,80 per leerling de leeraars werden armzalig betaald de besten kre gen 500 fr. traetement Wat werd er met de domeinen gedaan, die de noodige sommen opleverden, om dat onderwijs nog tc betalen 7 Na tien jaren republiek waren deze gestolen door de republikanen, die nogthans hunne voorzaten beschuldigden inde domheid te hebben voortgeleefd Wal den algemeenen geldelijken toe stand aangaat, na de uitplundering der naburen, wy, Belgen, wij welen er van te spreken de schrijver der Bankroeten wijst op de eerlijke lieden, die in de geld kas grabbelden; 't waren een Grugeon,een Forfait en een Rapinat, die hunnen naam niet ten onrechte droegen. Die namen waren als voorbestemd door de Voorzie nigheid. In die dagen van deze eerlijke mannen was een Louis d'or 17,000 fr. weerd. De Constituante en de Wetgeving hadden voor 2 milliard 700 millioen assignaten uitgegeven dat was het pampiere l'urgent,zooalg onze oudjes spottend zeg den; - de Conventie voegde er bij 7 mil liards 278 millioen, en het Directorium 35 milliards 603 millioen. Of er kon gestolen worden Met den staatsaanslag van Bruraaire werden de assignaten op een dertigste verminderd; dat was een bankroet van 96,66 p. c. De vastegrond-mandaten mandats ter- ritoriau.c), die de financiën moesten op beuren verkwistten 2 milliards 400 mil lioen nationale goederen, om slechts 160 millioen op te brengen. Hij, dio 3000 fr. rente had, bezat let terlijk.... 1 frank. Na de gedwongen leening op hooger gemelde renten, die 11 millioen in geld opbracht; na de uitplundering van Bel gië, Zwitserland, enz., na eene leening vooruil gezel te hebben op de fortuin van Engeland, dat echter nog moest vero verd worden, nam men zijne toevlucht tot een nieuw bankroet, het derde gecon solideerd. Dat wil zeggen dat de republiek eerst den Fransch man bij de keel greep en hem 3 fr. ontnam. Een frank schreef zij op het grootboek der openbare.schuld en daar zij dacht dat de openbare schuld solieder was dan de republiek, noemde zij dien frank geconsolideerd. Voor de twee andere 'franks gaf de re- publiek haar handtceken en dat gaf zoodanig veel vertrouwen dat die 2 franks onmiddellijk weerd waren 20 cen tiemen 10,000 fr. in bons nominale weerde, waren in '1 geheel 5 fr. rente weerd. Ziedaar, zegt M. Iticault, in de Revue générale, wat de burgers gewonnen had den met de Marseillaise te zingen, en ziedaar wat zij nogmaals winnen zouden als men dat bloedige spel opnieuw begon. Na Frankrijk te hebben uitgeschud,de helft van Europa te hebben bestolen; na er met duizenden geguillotineerd, gefusilleerd en verdronken te hebben altijd om de re publiek te redden l ad men op eene begrooting van 725 millioen, 400 millioen te kort. Men doet nu zijn best om die welspre kende cijfers te vergeten, ten einde de menschen andermaal met groote en holle woorden van vrijheid, gelijkheid en broe derlijkheid tc begoochelen. Alzoo totale ondergang van alle ver standelijkheid en zedelijkheid totale ondergang van den nationalen rijkdom en het volk het was nog armer dan te voren. Iloogcre werkrnnd. De raad is Donderdag morgend opnieuw bijeengekomen in het paleis der Acade miën. De bespreking werd voortgezet op voorstel van M. Arth. Verhaegen Bestaat er reden om, ten titel van proefneming in eenige lastkohieren van ondernemingen van openbare werken, de verplichting tc schrijven voorde aan- nemers, aan hunne werklieden een te bejuilen minimum van dagloon te betalen, voor iederen stiel en voor elk geval, en zich te gedragen naar de bepalingen, die de toepassing van dezen maatregel moeten verzekeren. Ir«*l»*nj£rijlie lijding. Men heeft Donderdag namiddag te Brussel eene lijding vernomen, waarvan het belang aan niemand zal ontsnapppen en waaruit de speculatie zeker haar nut zal trekken de Sociélé générale pour fai'Oriser Viruluslrie nationale heeft al de acties ingekocht, welke het huis Roth schild in de Belgische koolmijnen bezat. Als eerste gevolg daarvan mag men zich verwachten aan eene totale veran dering in 't besturend personeel van zekere koolmijnen. (Handelsblad.) De Lanlerne is zeker wel het radikaal- stc blad van Frankrijk. En toch, over den persoon van Leo XIII sprekende, zegt het blad, dat men nu, meer dan ooit, naar tie stem des Pauzen luistert. Zells ziet het priesterhatend blad de hand van tien Paus in liet nieuw Fransch mi- nisterie-Périer Zie, zegt de Lanterjie, de Paus,is sedert een vierendeel eeuws, genoodzaakt binnen het Vatikaan te blijven hij heelt gcene soldaten en n geene kanonnen, en toch hquat eenieder de oore gewend Vatikane\\aari. om n scherp tc luisteren naar elk woord dat van daar zal komen zelfs het opper- hoofd van eenen evangelischen Staat luistert naar den Vatikansche echos. Italië bluft erop dat het vrij is.en overal botst het tegen den invloed van 't Vati- n kaan. Alzoo spreekt een radikaal en joodsch- geziud blad. Gaet tot de bie, kloeke ziel, En hoort wat my daer lastst beviel. Opdat hetzelve dag voor dag li tot eene lesse dienen mag. Want 's morgens als 's haer pootjes kuvst, Dan ziet men dat 's haer pootjens kruyst, En zegent zich gelijk het blijk i, Eer t veldwaerts naer den bloein-oogst Al is het beesijen wondervlug, [wijkt, Al heeft het vleugels op den rug, Het wensclit, opdat syn winst gedy, Dat 't ook van God gezegend zy Dus keert het zich als tot den Heer, En daelt dan op de bloemen neèr. En gy, schepzel van verstand, Aenbid alleen uw eygen hand 1 Daer alle winst, profijt en baet. Moet groeven van dat Hemelsch zaet. Moet vloeyen uit Gods milden schoot, Ook lot het minste stukxken brood. Valt den Heer al vroeg te voet, En bid hem uyt een diep gemoed, Opdat uw werk den heelt-n dag Vol winst en voorspoed wesen mag Godts hulp met onsen sweet vermengd, Dat is 't dat spoed en voordeel brengt Leert dit dan van de kleine bie Gy, die ook zyt de grootste liè. Wie by Gods zegen voegt zyn vlyt, Die wint ook veel op korten tyd. Priesterlijke BeDoemingeD Zijn onderpastoor benoemd te Sint Lievens Essche, de E. H. E. De Schrijver, onderpastoor te Elsegem te Elsegem, de E. H. L. Schockaert te Seevergem, de E. H. G. De Blandere beide laatste priesters in het Seminarie. Is coadjutor benoemd te Paricke, de E. H. D. Verbeke, priester in het Semi narie. M J. Van der Vennel, diaken in het Seminarie, is professor benoemd in het college van Audenaarde. Itoterm:»iT*tHeden zaterdag werden 849 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6793 kilogr. Mint. Een zware bijna ondoor dringbare mist hing gedurende vier dagen over onze streken. Op den buiten vooral was 't verkeer cp banen en wegen uiterst moeilijk. Thans is de lucht opgeklaard. Nalet. Eenige weken geleden hebben wij doen opmerken dal men de opening der barreelen van den IJzeren- op den Dendermondschen steenweg zoo zeer heeft versmnlt,dat het hoogst gevaar lijk is om er over te rijden en men daar vroeg of laat ongevallen zou te betreuren hebben. Deze week kwam er een verhuis wagen en de voerman, een vreemdeling die 't gevaar niet kende, reed zonder eenige argwaan door, maar 't was pardaf de verhuiswagen lag daar met de wielen in de lucht. Zoo gaat het gemeenlijk bij 't Bestuur der IJzerenwegen er moeten eerst eenige ongelukken zijn voorgevallen eer men remedie aan soms hoogst gevaar lijke toestanden toebrengt. I*osl bestuur. Op aandringen van den heer Van Wambeke, heeft M. Vanden Peereboom bevel gegeven dat de laatste brievenbestelling in onze Stad om 7 u. 05 m. 's avonds zal gebeuren. Al de correspondentiën van Antwerpen, Luik, enz., enz. die hier met den trein van 6 n. 13 m. uit Brussel aankomen worden nu nog den zeilden avond besteld. Land van Riem. Op Zondag 7 Januari 1894, zal de zoo gunstig ge kende maatschappij De Bwgersvrien- den van Borgerhout (Antwerpen), ten schouwburge van Aalst, eene prachtige vertooning geven. De Dochter van Roeland, beroemd drama is 4 bedrijven naar het Fransch La Fille de Roland zal buiten het muzikaal gedeelte, opge voerd worden. Benedenplaatsen fr. 2 00. Boven- plaatsen fr. 1-00 en fr. 0-50. De Eere- en Werkende Leden van het Zang,- Tooneel- en Letterkundig Gezelschap :t I.and van Riem zullen, op het vertoon hunner Ledenkaart, halven prijs betalen. Opening der deuren 5 ure Gordijn, 5 12 ure heel stipt. Er zijn geene voor- behoudene plaatsen. De vertooning zal eindigen voor het vertrek der laatste treinen. De Dochter van Roeland wordt door eerst gemelde maatschappij op Zon dag 21 Januari 1891 in Breda (Holland) voor den Tooneelkundigen Prijskamp aldaar, gespeeld. Men verwacht eenen grootschen bijval (Medegedeeld^. appelijl, gemakkelijke spijsvertee- ring, vrije lichaam, gezonde kleur en volmaakte gezondheid zijn verze kerd aan deze die de slijm verdrijvende Pil Walthéry gebruikt. BITTER ORIENTAL is de beste. De Belgique Militaire stelt voor, het lossen van saluutschoten at te schaffen bij de militaire begrafenissen. Bij de begrafenissen van burgers, die recht hebben op de krijgseer, zou het blad deze taak door de burgerwacht willen zien vervullen De mist van donderdag. Zelden zagen wij een zoo dikken mist als don derdag, en hij heerschte over geheel het land. Te Brussel en omtrek was de mist zoo dik, dat het verkeer gevaarlijk was. De bewoners van omliggende gemeenten, die anders te voet naar de stad kwamen, wil den nu van den stoomtram gebruik ma ken; maar de dienst van den stoomtram kon om dezelfde oorzaak geen plaats heb ben. Een voerman,die sedert 30 jaren dienst doet tusschen Laeken en Vilvoorde, is ter plaats VAmour in de vaan gereden. Zijn peerd is verdronken. Te Oostende moest de postboot Marie Henriette uit zee terug keeren. Bij het binnenvaren liep de boot op het bijna on zichtbare staketsel, en maakte hier eenige avarie. Slechte moeder. Eene vrouw uit de Duivenstraat, te Brussel, die meer tijd in de herberg dan in haar huis doorbracht en schier altijd dronken is, had woensdag avond van haren man eene welverdiende berisping gehad over haar slecht gedrag. Na dit tooneel verliet de vrouw alweer hare woning, haar kind van 3 maanden oud meènemende, en ging nogmaals naar de herberg. Zij keerde niet terug voor 's anderendaags 9 ure, toen zij wist dat haar man niet thuis was. Zij toonde aan den voornaamsten be woner van het huis haar kind, zeggende, zonderde minste ontroering te laten blij ken Het kind is dood, van kou of van honger, ik weet het niet 't is alle geval dood. Zij legde het kind in de wieg en ging opnieuw henen. De policie en een geneesheer, ter plaatse geroepen vonden inderdaad een lijkje, dat zij naar het gasthuis deden brengen. Men denkt dat de moeder het kind opzettelijk aan de koude nachtlucht blootgesteld, ofwel het schaapke verstikt heeft. Een paar uren later werd de vrouw aangehouden. Zij was smoordronken, en had geen het minste besef van hare mis daad. Eene dame uit de Wetstraat te Brussel, had woensdag in eenen boek winkel, op den Berg van 't Hof, eenige aankoopen gedaan. Toen zij den winkel verlaten had, minste zij eerst onder weg haren paraplue. Zij keerde terug, maar vond hem niet meer. En het was, zegt zij, een paraplue van 1,000 fr. de handvat was geheel met briljanten bezet. Moet men ook zulke kostbare stukken meè- nemen, als men zoo vergeetachtig is Een hotelbediende te Brussel kwam dc-zer dagen in eene herberg en weigerde er zijn veneer te betalen. De baas riep de policie en er werd tegen den schaêlijken kalant proces-verbaal opgemaakt. Daags nadien kwam hij terug, ditmaal verge zeld van drie struische kerels. Zij sloten de voordeur, trokken den herbergier naar de binnenkamer, sloegen alles in stukken, smeten den baas door eene glazendeur, lieten hem met talrijke kwetsuren liggen en namende vlucht. De vrouw verwittigde andermaal de policie.die de brutale kerels opzocht. Eene duif is dijnsdag morgend te Brussel in de Leuveuschestraat, 70, bij M. V. G., dwars door eene ruil van dun spiegelglas, eene kamér der eerste ver dieping binnen gevlogen. Het dier is niet gekwetst. Het gat, dat de duif in den spiegel maakte is rond, zonder bersten en heeft omtrent 35 cent. diameter. Tonio, de kleine neger, die door eenen officier uit Congo werd medege bracht en te Brussel zinneloos werd, had liet geneeskundig gesticht van Evere in 't begin der week verlatenmaar men heeft het arme kind opnieuw moeten opsluiten. Men denkt den zwarten sukke laar te genezen, met hem naar zijn vader land terug te brengen. Men weet dat het kind zinneloos werd nadat men het de schouwburgen, café chantants en andere Europeesche beschavingsmiddelen had getoond. Ramp te St-GillisOntploffing en instorting. Op den Boulevard Janiar, te St-Gilles, is woensdag mor gend, ten 10 ure, de ketel van een stoom- machien van 50 peerdenkracht gespron gen. De slag was zoo hevig dat het neven staande huis instortte. De stoker was 's morgens ten half vier gekomen om het vuur te ontsteken. Zich willende rekening geven over den w arm tegraad van het water, verliet hij een oogenblik zijne vuren. Eensklaps deed zich een dof gekraak hooren.De stoker kwam terug naar bene den, doch juist op dit oogenblik sprong de ketel. Als bij mirakel werd hij niet gedood, en kwam hij er met lichte brandwonden af. Zelfs had hij nog tijd om de andere werklieden te waarschuwen, die het hazenpad konden kiezen. De ketel stond naast eenen muur, die de brouwerij afscheidt van het huis, be woond door M. Leurquin, en 't is eigen lijk daar dat de ontploffing het meest verwoesting aanrichtte. De hof werd met puinen als overdekt de boomen braken als solferstekken en de stukken van het stoommachien werden tot op eenen afstand van 15 metei's ge worpen. Gelukkig was er niemand in dv hof. Niemand is gekwetst dan hoogtr ge noemde stoker, die eenige brandw'onii'-n aan handen heeft bekomen. De oorzaak van het ongeluk,dal schrik kelijke gevolgen kon hebben, is nog oir gekend. Uit liet onderzoek is ge bleken dat de ketel nog onlangs werd nagezien en in orde bevonden. Na eenen brand die te Ukkel bij eenen beenhouwer was uitgebersten.heefi de policie ontdekt dat het vuur doei eene misdadige hand aan de woning werd gestoken. Een hoop houtskrollen, waav petrool over gegoten was, werd in eenen lioek gevonden. Over ongeveer zes weken werd in de Ieperslraat te Meenen eene oude dame vermoord, de weduwe Buseyne, en er werd eene aanzienlijke hoeveelheid juweelen gestolen. Men wanhoopte reeds de daders dier dubbele misdaad te vinden, toen verleden donderdag een goudsmid van Wattrelos (Frankrijk) de policie ver wittigde dat een persoon bij hem gouden voorwerpen had te koop aangeboden, die overeenkwamen, met die, welke te Meenen gestolen waren. Het parket werd verwittigd en de verdachte werd zondag in de statie van Roubaix aange houden. De gemeente Willebroeck, bij Me- chelen, is zondag nacht in opschudding gebracht door een bloedige aanslag ge pleegd op de echtgenooten Kegels die eene herberg open houden. Rond 12 ure ontwaakten eensklaps de twee lieden en bemerkten niet zonder schrik, door de spleet der deur, dat er licht in huis was. De vrouw sprong spoedig het bed uit om te zien wat er gaande was, toen zij, buiten de deur der kamer gekomen, aan gevallen werd door eenen kerel wiens aangezicht was zwart gemaakt. De arme vrouw werd bij de keel gegrepen en ten gronde geslagen, terwijl de booswicht haar met een werktuig zware wonden aan het hoofd toebracht. Een tweede kerel, insgelijks zwart ge maakt, drong bliksemsnel de slaapkamer binnen. Kegels had den tijd niet meer om op te staan. De tweede misdadiger die eene waskeers in de hand hield, sprong op hem toe en begon hem met een onbe kend werktuig het aangezicht en het hoofd hardnekkig te doorkerven, terwijl hij riep uw geld of uio leven Kegels, niettegenstaande zijnen 60-jari- gen ouderdom gelukte er in de waskeers uit de handen van den schelm te rukken en zijn stok vast te grijpen, die zich naast het bed bevond, en er ontstond weldra tusschen misdadiger en slachtoffer zulk eene bloedige worsteling dat gansch het hemd van den ouderling maar eene bloed vlek meer uitmaakte. Van eene uiterste poging gebruik makende gelukte hij er in den misdadiger tegen e«n koffer te wer pen en hem eenige goede stokslagen toe te brengen. Het bloed stroomde geweldig uit de wonden, die Kegels had bekomen, en hij was op het punt zijn leven te ver liezen toen zijne vrouw tot het bewustzijn gekomen zijnde er in gelukte, zich buiten te slepen, waar zij luidkeels riep Hulp menschenhulp Men is bezig met mijnen man te vemnoorden De schel men hadden intusschen de vlucht geno men, zonder iets meè te nemen,en de man kon zich nog gansch bebloed aan de deur slepen, tot zijne vrouw roepende Ach Truike, ik leef nog De geburen snelden spoedig toe om de aangevallen ouderlingen alle mogelijke hulp toe te dienen, 't Was hoog lijd dat Kegels en zijne vrouw verzorging ontvin gen; hun toestand was afgrijselijk om zien en men kon niet begrijpen hoe het mogelijk was, na zulk een schrikkelijken aanval te hebben onderstaan, nog het leven te bezitten. De daders zijn onbe kend. Oploop te Alsemberg. Nieuwe aanval. De pachter, wiens woning door de verontweerdigde bevolking werd bestormd, is andermaal het voorwerp van eene vijandelijke betooging geweest. Ditmaal was het op zijnen persoon dat men het had gemunt. Terwijl hij zich nabij de puinen van zijne afgebrande hoeve bevond, kwam I eene groep boeren toegesneld, die hem, ondanks de aanwezigheid der gendarme rie, met sleenen, rapen, stukken hout wierpen en hem ten slotte slagen en stam pen toebrachten. De gendarmen, geholpen door den bur gemeester en den schepene, verlosten hem en brachten hem onder oorverdoovend gejouw naar de fabriek van Tourneppe. De vrouw zat verscholen in een huis der gemeente, doch ;de bewoners van dit huis verzochten de overheid, haar te ver wijderen, uit vrees voor de betoogingen der dorpelingen. Men heeft hieraan voldaan en haar naar hare zuster te Solheid (Tourneppe) gebracht waar de man 's avonds ook naartoe is gegaan. Ziehier waarom de bevolking zoo ver- ontweerdigd is De echtgenooten De Mol hadden ieder dl ie kinderen toen zij samen trouwden Catharina, Jozef en Jan De Mol langs den kant van den man, en Jozef, Frans en Jaak Kolfyn langs den kant der vrouw. Sedert hun huwelijk kregen zij nog twee kinderen, een jongen en een meisje, die thans 10 en 8 jaar oud zijn. Jozef De Mol is soldaat bij het 1® regi ment jagers en Jozef Kolfyn, een doof stomme, is in den kost bij ziine vaderlijke grootouders te Rhode-St-Genèse. Al de andere kinderen zijn ttiuis. Zij sliepen te gelijk in eene kamer, waar vier bedden stonden. Catharina De Mol, het ongelukkige meisje dat de onvrijwillige oorzaak van het drama is, was over vijf jaren als dienstmeid op eene hoeve te Braine-l'Al- leud geplaatst. Een stamp van een peerd maakte haar gebrekkelijk, zoodat zij slechts met krukken kon gaan en na twee jaren,als onbekwaam voor eenigen arbeid terug naar huis moest keeren. Bij hare ouders weergekeerd, was zij. zoo zegt de Etoile, weldra het voorwerp van de mishandelingen der stiefmoeder, die haar niet Katrien, maar Kar-rot noemde. Zij kreeg niet half genoeg eten en werd nophoudelijk bewaakt, 't zij door de aoeder of hare zonen,zoodat vluchten tiaar onmogelijk was. De stiefmoeder wenschte hare dood, zegt zij, en had zells een grooten nagel boven haar bed in den muur geslagen, waaraan Catharina zich mocht ophangen, wanneer zij het leven beu was. Dit alles volgens de gezegden der Brus- selsche dagbladen. De oorzaak van het afbranden der hoeve is tot hiertoe niet gekend. Spoorwegramp 150,000 franks schade. Donderdag nacht, rond 1 uur terwijl de koopwarentrein met groote snelheid de helling van Braine-l'Alleud af reed, in bestemming voor Antwerpen, gevoelde men eenklaps een hevigen schok. Een wagon van 20 ton was in twee ge broken, waardoor de trein doorgesneden werd en 15 achterste wagons in de groot ste wanorde over elkander werden ge worpen. Een freindraaier, Cnuter genaamd,werd onder de opeengestapelde brokstukken begraven. Meer dan anderhalf uur werk kostte het, eer men hem verlossen kon. Planken en balken hadden hem overal wonden en kneuzingen toegebracht, ter wijl een stuk ijzer zijn aangezicht had doorploegd. De dikke mist maakte de reddingswer ken zeer moeielijk, te meer daar de trein geladen was met zware stukken ijzer, spoorwegriggels en andere onhandelbare waren Verscheidene hooge spoorwegbeambten hebben de plaats der ramp bezocht. De aangerichte schade bedraagt franks 150,000. Jubelfeest eener gemeente. In 1894 zal de gemeente La Louvière den 25' verjaardag van haar bestaan vieren. Dit oude gehucht der gemeente St. Vaast, heeft op 60 jaren lijn zijne bevolking zien verduizendvoudigen. La Louvière,dat in 1830 slechts uit eene hoeve bestond en 20 inwoners had, telt thans 20,000 zielen. In 1870 werd er eene fraaie kerk ge bouwd, die 2000 personen bevatten kan. Het jaar te voren was La Louvière tot afzonderlijke gemeente verheven. Eene poging tot diefsta) heeft plaats gehad in de pastorij van Gilly. Gedurende de nachtmis van 25 december kwamen twee kerels aan de deur eene almoes vragen. Zij meenden binnen te dringen, ondanks het verzet der meid, doch op haar hulpgeroep namen zij de vlucht. Misschien, zegt een correspondent, heeft het drama van Ransart ook wel dergelijk begin gehad. I)U1TSCHL\ND. WaarschuwingDe leelijke ge woonte, iemands stoel weg te trekken, op het oogenblik als hij wil gaan zitten,heeft in Brunswijk weer een menschenleven gekost. Een leerling van eenen schrijn werker trok de stoel van de dienstmeid weg, het meisje viel en kreeg eene ver wonding aan de ruggraat. Zij kon daarop geen lid meer verroeren en is na vreeselijk lijden gestorven. Dreigbrieven. Uit Hannover wordt aan de bladen gemeld, dat graaf Wilhelm von Bismarck, regeeringspresi- dent aldaar, eenen ongeteekenden dreig brief ontvangen heeft, behelzende dat zijn huis door dynamiet zou worden Verwoest. Het huis is naar aanleiding daarvan on der het toezicht der policie gesteld. Naar men weten zal, heeft de graaf, krachtens zijne betrekking.ieverig meege daan aan de vervolging der bende van valsche spelers te Hannover. Fit UVKRIJK. ^Fransch-Russische comedie.Dezer dagen is te Parijs de schoonste comedie gespeeld, die het mogelijk is zich in te beelden. Verleden week kwam er naar Parijs een reizende troep van Russische tooneel- speelers. Die menschen dachten dat te Parijs, waar men zoo vriendelijk voor de officiers was geweest, de gebraden kie kens hun in den mond gingen vallen. Was me dat een ontgoocheling De troep speelde in 't Russisch en vermits er geen Parijzenaars een gebenedijd woord van de geliefde taal der Russische broe ders - verstaat speelden de Russen voor leege banken. Wat meer is, als ze bij de gazetbestuur ders kwamen, mochten ze 100 fr. betalen voor een paar linies reklaam, zooals dat te Parijs de gewoonte is. De artisten konden hun logement, de figuranten hunnen boterham en de be- s.tuurder de zaal niet betalen men zette die sukkelaars, waarvan er 75 op de 80 geen woord fransch verstonden, overal aan de deur. De Figaro hoort dit alles en de goede ziel. Gaston Calmette, schrijft een kolom in het boulevard-blad om de liefdadigheid zijner lezers op te wekken. De oproep doet eflect en Calmette krijgt op eenen dag 8000 fr. Maar hier begint de klucht aan hel on gelooflijke tc grenzen. De Russen zijn on dereen in ruzie geraakt, zetten hunnen bestuurder af en kiezen er eenen nieuwe en deze, te fier om aalmoezen te onl- vangen, weigert hét geld van den Figaro. In den Figaro van woensdag, zegt Calmette dat hij er niet meer uit wijs wordt, en hij aan alleman zijn geld zal terug zenden. Doet dan ook al goed voor die Russen Ze sterven gelijk van honger en ze willen niet van aalmoezen hooren Anarchisten. Een Belg, zekere Justin Demouchy, had in de rue de Cha ronne, te Parijs, eene voordracht inge richt, waarin hij zijn spijt uitdrukte over het mislukken van Vaillant's aan slag er waren echter nog andere ggzellen, zegde hij die het begonnen werk zouden voortzetten. De policie trad binnen en Lield Demou chy aan, men moest hem letterlijk naar het commissariaat slepen. Een andere Belg, Antoine Lebeau.die te Roubaix meetingen hield, de patroons en rechters leegloopers noemde, door de werklieden gevoed en aldus de arbeiders van de fabriek Bastin tot werkstaking overhaalde, is insgelijks aangehouden.Hij zal ongetwijfeld over de grenzen gezet worden. RUSLAND. Eene ontvoering. De hooge wereld van St-Petersburg houdt zich thans met een zonderling feit bezig. Graaf S., wonende te Kalich, in Polen, had eene Fransclie meid genomen, welke hij op ecene reis te Bern had leeren ken nen. Daar het een verstandig meisje was, wist zij geheel het vertrouwen van de dochter haars meesters, een meisje van 16 jaar, te winnen, en er ontstond spoe dig eene innige vriendschap tusschen die twee. Op zekeren dag wandelden beiden over de nabijgelegen Duitsche grens naar Koe pen en gingen daar op den trein naar het buitenland. Men begrijpt de wanhoop van graaf S., toen men hem de verdwijning zijner dochter aankondigde. Hij begon aanstonds opzoekingen en ondekte eindelijk dat de twee vluchtelingen zich in Zwitserland bevonden. Hij begaf zich op reis en vond zijne dochter te Bern. Het was hoog tijd, want zij stond op het punt In 'i huwelijk te treden met den broeder der meid. De graaf mengde aanstonds de policie in de zaak en had geene moeite om te bewijzen dat zijne dochter het slacht offer was geworden eener intrigante, die een rijk erfdeel zocht machtig te worden. De meid zal daarenboven vervolgd worden voor diefstal, daar zij haren meester 30,000 fr. ontfutseld had. ITALIË. De looelingen. Uit Rome wordt geseind Donderdag avond heeft men in de ver schillende schouwburgen van Napels eene massa roode papierkens naar beneden geworpen, waarop gedrukt was. Weg met de belastingen Leve Sicilië Leve het socialism Talrijke personen zijn aangehouden. In den schouwburg Constanzi had don derdag een incident plaats. Toen de koningin binnenkwam, vergezeld van den prins van Napels, speelde het orkest als naar gewoonte de koninklijke marsch. De toejuichingen hadden nog niet opge houden, of een kerel begon op de galerij te schreeuwen Leve de Fasci Leve de martelaars van Sicilië Die kreten maak ten eenen diepen indruk. De roeper werd aangehouden en zal uit Rome gezet worden. Men verzekert dat, zoo de algemeene toestand het toelaat, Crispi in 't begin van januari naar Palermo zal gaan. Nationale Maatschappij VAN Bij de 26' trekking, welkè den 20 de cember plaats had, zijn de bijzonderste prijzen gewonnen door de volgende num mers Nr 155371, aflosbaar met fr. 15,000 181153, 2,500 238846, 500 30255, 114240, 250 24009, 30329,34347,27203, 59641,88892,89992,149987, 175453. 184574, ieder met 150 Volgen de nummers aflosbaar met 120 frank. Uitbetaling 15 juli 1894. Leening van 150 millioen fr. van 1888 35® Trekking. 20 December 1893. 12 seriën, zij 300 obligatiën, aflosbaar te rekenen van 15 April 1894. De prijzen zijn gewonnen door de vol gende nummers Serie 5996 Nr 24 afl. met fr. 150,000 Serie 36234 Nr 15 met 2,500 Serie 5996 Nr 5. Serie 7544 Nr 3 Serie 7544 Nr 20 met 500 Nummers aflosbaar met 200 frank. Serie Nr Serie Nr Serie Nr Serie Nr 3690 13 29981 20 36234 6 49739 4 5996 10 34776 6 36234 8 49739 5 5990 18 34776 7 36234 24 49739 7 7544 23 34776 12 41835 23 49739 9 18315 9 36234 3 49739 1 49739 17 Al de nummers der volgende seriën, zijn aflosbaar met 130 frank, uitgenomen deze welke premie gewonnen hebben en hierboven aangeduid zijn 3690 7544 23176 28035 34770 41835 5996 18315 26860 29984 36234 46739

De Denderbode | 1893 | | pagina 2