Eene les uit het Fransch. Allerhande nieuws. Beproeft voege is in Henegouw, Luik en Limburg. In de andere proviciën wordt de pacht, in zulk geval, beschouwd als eindigende na éen jaar. Se<iei*L eenigen lijd verschijnen er in het Staatsblad procuratien van her bergiers die volmacht verleenen aan anderen om voor hunne rekening het ambt van herbergier uit te oefenen. Deze procuratien zijn tot heden altemaal van Antwerpschen oorsprong. Zou men gin der misschien aldus het middel gevonden hebben om aan de betaling van het ver gunningsrecht te ontsnappen Moest dit mogelijk zijn, weldra zou de opbrengst van dit recht aanzienlijk verminderen, dewijl al degenen die persoonlijk ervan ontslagen zijn, dergelijke procuratie aan verscheidene anderen kunnen geven. Tegen tie influenza. De rector van Dunsby -heeft viermaal de influenza gehad en iederen keer heeft hij zich binnen tweemaal vier-en-twintig uur genezen. Hij wenscht daarom openbaar heid te geven, aan 't volgend middel: Een veelvuldig gebruik van versch geraspte kaneel, iederen keer een hal ven theelepel in een weinig warme melk gemengd en bovendien veel sinaasappelen (appelcienen) eten of, zijn deze niet te krijgen, marma lade (kweesap.j Na eenige uren wanneer de temperatuur van het lichaam vermin derd is, neme men tweemaal per dag een dosis van 3 grein quinine in sinaasappel ofcitroensap. - Zoodra zich in mijn huis bij iemand de voorteekenen van de influenza ver; toonden, schrijft de rector - nam ik dadelijk een dosis kaneel, en terwijl an deren werden aangetast, heb ik nimmer meer een aanval van die gevreesde ziekte te verduren gehad. Het is een schelmstuk de menschen tegen hun lot op te hitsen Dagelijks aan iemand herhalen dat hij ongelukkig is.zells toen hij het niet is, dat zal eindigen met hem ongelukkig - te maken, al was het door ingeving aanhoudend grieven voorstellen aan de welke nooit of zelden wordt gedacht dat is hoonend en verbitterend. Het ta- i'creel van eigene ontberingen en der wellusten van andere wekken in het hart nijd en haat tegen den evenmensch Degenen die op zulke icijze haal - en opstand zaaien,vervullen de laak door Satan reeds in hel aardsch paradijs begonnen Aan elkeen de verdraagzaamheid en de liefde van zijn lot voorspellen, dat is - de stemme Gods. God heeft aan niemand op deze wereld een onverdragelijk lot- opgelegd. - Hebt medelijden met dezen die lijden zooveel het in uwe macht bestaat,nooit - zult gij meèdoogend genoeg zijn, maar om Gods wille, vererger hunne smarten - niet met er gedurig van te spreken 1 Geachte Denderbode, De regelen hierboven geschreven zijn vertaald uit het Fransch katholiek blad La Croix dunkt u niet dat zij op eene treilende wyzo den schrijftrant van Mirrosus en van de Klokke Roelanders stempelen Ik twijfel geenszins of ieder weldenkende lezer zal dit gedacht deelen. Medegedeeld De algemeene Vergadering der Rech terzijden zal plaatsgrijpen maandag aanst. om 10 ure 's voormiddags. Volgens - Le Palriole - heeft het Comiteit der Catholieke Bewarende Ver- eeniging van Gent een dagorde gestemd van volle vertrouwen in M. Beernaert en gunstig aan het evenredige stelsel, maar tevens ook den wensch uitgedrukt dat het bedoelde stelsel openbaarlijk in de Kamer zou besproken worden. De Gentenaars willen dus geene katten in zakken koopen. Het parket heeft vervolgingen inge- delwijze van sommige bladen, die van de spannen tegen zekeren V., van Schaar- gebeurtenis eenen ganschen roman, en beek,die er eene broodwinning van maak- vooral beschuldigingen uitbrengen, die te, menschen uit de verlegenheid te hel- noch gegrond, nóch gerechtigd zijn. pen Hij gelastte zich namelijk, voor zijne (Handelsblad medeburgers verschillige voorwerpen in Aan de Spreie, op de vaart van Oos- de roepzaal te verkoopen, maar vergat tende, is een boerenzoon door het ysgescho- gewoonlijk het geld te brengen, dat er t(;n en verdronken, na gedurende twintig van kwam. Op die wijze heeft hij den mjnuten de wanhopigste pogingen te heb- Botermarkt. Heden zaterdag werden 974 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer G818 kilogr. Prijs 80 a 85. Aalst. Slnchtliuis. Gedurende het jaar 1893, zijn in ons Stedelijk Slachthuis geslacht geworden: Oude stieren, 11jonge stieren 40 oude ossen, 147 jonge ossen, 197 koeien, 235 veerzen, 1217 kalveren, 701 schapen 372 lammeren, 14 var kens, 202 geiten, 10 paarden 100. Gelijk men zal bemerken vermeerdert het verbruik van paardenvleesch altijd meer en meer. De rechten hebben opgebracht. Slachtrechten fr. 6936,65 Weegrecht 469,00 Mest 376,00 Te samen 7781,65 V'lanmsch Taalgilde. Op Zondag 21 Januari aanstaande, zal dit taal- en letterlievend Genootschap ander maal eene openbare vergadering houden, om 11 i/4 ure 's morgens, te zijnen lokale, In het Paviljoenbij M. Emiel Van de Maele, Groote Markt, alhier. Zullen als sprekers optredenM. Karel Brants, gemeenteschrijver van Etterbeek en M. Emiel Van Renterghem, leeraar, werkend lid van het Gilde. De eerste zal eene VOORDRACHT geven over Onze Beweging »,de tweede,een DICHTSTUK van eigen vinding, ten gehoore brengen, getiteld Geen Wraakmaar Liefde (2s deel). INGANG vry voor iedereen. De openbare zittingen van het Taai- gilde werden steeds door een talrijk en uitgelezen publiek bijgewoond. Het lijdt geen twijfel of nu ook zal de ruime zaal an - Het Paviljoen proppensvol wezen. Aalsl.- Anti-socialis- tisclieWerUljetleuhond. morgen /.ond ag 14 Januari 1894. om 6 ure, Algemeene Ver gadering voor de leden van den Anti- socialistischen Werklieden bond, in den ing De Vriendsciiap, Korte Zout- straat. DAGORDE 1. Verslag over den toestand der kas. 2. Aanspraak. De heer Arthur Ghysbrecht. oud leerling onzer Stedelijke Muziekschool komt leeraar benoemd te worden van de klas van viool aan de Muziekschool van Wetteren. Ongeluk in onze statie. Heden zaterdag heeft te Haeltert,te midden an eenen grooten volkstoeloop,de begra fenis plaats gehad van den heer Emiel Vercruyssen. De toestand van den heer Emiel Me- ganck blijft altijd zeer voldoende naar staat reeds heeft hij gevraagd om wat te mogen opzitten, doch dit wordt hem geweigerd. :oon van eenen seriateur voor 15,000 fr. in de kleeren gestoken. De totale som zijner bedriegerijen beloopt tot meer dan tot 50,000 fr. Eene verzending anarchistische bro- ehuren, uit Parijs, naar eenen Brussel- schen boekverkooper verzonden, is aan de statie van La Chapelle tegengehouden en terug naar den verzender gestuurd. De brochuur in kwestie, La société mou- rante et l'anarchisle verscheen reeds in 1892 te Parijs onder denzelfden titel. - Groot onqeluk ie Geut. - Ver der Injzomlerl,eden. e., Ann Znndnc haalde rr ben aangewend om uit het water te ge raken. Toen men eindelijk met eenen stok kwam toegesneld, had de ongelukkige de kracht niet meer om het redmiddel te grijpen en hij bezweek om zoo te zeggen met den stok in de hand. Aan de sluis is een schipper door het ijs geschoten en ook verdronken. Uit Nieuwpoort werden ook talrijke ongelukken op het ijs gemeld, doch zon- scheidene dooden engekicetslen.— Aan j de over eenige jaren afgebrande fabriek Zondag haalde men de lijken op van de genaamden Florent Verbruggen, oud eenige jaren aigeurauue wuucn Van Kerkhoven, Huidevetters- 20 jaar, wonende te Oostduinkerke, en Itecliterlijke krouijk. Dierenbeulen. De correctioneele rechtbank van Gent had verledene week ccnc zaak te vonnissen, welke al de aan wozigen veronlweerdigd heeft. Drie mannen hadden voor 250 fr. een peerd gekocht. Dronken zijnde, hadden zij het arme dier zoo geweldig mishandeld dat het ten gronde gevallen was. Om het te doen opstaan vonden zij niets betèrs dan strooi onder zijnen buik te leggen en dit in brand te steken het peerd werd afzichtelijk verkoold. Vervolgens laadden zij het op eene kar cn brachten liet bij eenen peerdenviiler, om het te verkoopen.maar deze weigerde daar het dier nog leefde. Dc rechtbank lieeft de drie mannen elk tot eene maand gevangenis veroordeeld. Een anarchist voor de assisen. Dezelfde jury, zegt La Gazelle, die Vol ders vrijsprak, heeft den genaamden An dries veroordeeld, voor het uiten van oproerige kreten in tegenwoordigheid des konincs. Tijdens de aankomst des heri "Xndrfo- -u.idsmid, die zegt dat de mav schappelijke onrecht- veerdi {bed »n hem v atgen, da: alle hon gerlijders brood moeten hebben cn hij daarom anarchist is geworden. Hij werd veroordeeld tot 1 jaar gevan genis, 300 fr. boete en 5 jaren ontzegging zijner rechten.Doch Andries had gemaakt dat hij vóór de uitspraak van het vonnis de gaten uit was. Vaillant die eenige weken geleden een dynamictbom in de Fransche Kamer heeft geworpen, is door het Assisenhof van Parijs plichtig verklaard aan voorbe- raamde moorden tot den dood veroordeeld geworden. Na de uitspraak van het vonnis riep hijIzjve de anarchie De hardnekkigste verstoptheid en alle hare gevolgen zijn in wei nige clagen genezen door de zui verende pil van Dr Walthery. BITTER ORIENTAL is de beste. De Van Arteveldestraat, te Brussel, as dijnsdag morgend het tooneel van een geheimzinnig drama. Eene 70-jarige dame was het slachtoffer eener moordpoging van wege haren neef, den genaamden L. slechts 16 jaren oud. De jonge moordenaar heeft zichzelver in handen van de policie gegeven. Rond 11 ure langs de Sennestraat dwalend, ont moette hij eenen policieagent, aan wien hij zegde Houd mij aan ik heb mijne tante eenen messteek toegebracht. Naar het policiebureel gebracht en on dervraagd, verklaarde hy leerling-werk- tui_k :r..ii-,'C te zijn en te Elsene te wonen. Zijne ouders, dit in Spanje verblijven, hadden hem toevertrouwd aan zijne tante, welke hem, naar bij beweert wilde ver giftigen. 't was om zich te wreken dat hij haar eenen messteek toebracht. De dame, op hare beurt ondervraagd, verhaalde dat de jongen haar inderdaad eenen steek heeft toegebracht met een navnja, een spaansch wapen, waarvan de zeer scherpe punt is afgebroken, door het geweld, waarmee de steek werd toe gebracht. Het slachtoffer werd getroffen aan het linker schouderblad de wond is niet ge vaarlijk. Zij beeft verzocht, den jongeling niet te vervolgen, daar hij sedert eenige dagen niet wel bij zijne zinnen scheen te zijn. De jonge L. werd geneeskundig onder zocht, en uit dit onderzoek schijnt te blij ken dat de ongelukkige aan vervolgings waanzin lijdt. (Etoile.) hoek waren werklieden bezig met puinvallende muren af te breken. Dijnsdag namiddag, na vier ure,boorde men een dof gerucht, oumiddelijk gevolgd van een akelig geroep. Het volk kwam toegeloopen en men bevond dat een muur van verscheidene meters hoog onver wachts was omgevallen. Men zag de armen der slachtoffers bo ven het steengruis uitsteken en men hoor de de angstkreten der ongelukkigen. Spoedig liep men om hulp. De policie kwam er met schuppen en andere tuigen begon men de redding der ongelukkigen. Later. Men was aan de afbraak der fabriek begonnen ten einde do Cercle Equestre daar in te richten. Het gebouw waaraan de werklieden bezig waren had drie verdiepen. Op de tweede verdieping stapelde menüesteenen opeen. Heeft men te veel gewicht op dit ver diep gelegd 't Moet zijn, want de zij muur, tusschen het eerste en het tweede verdiep week uit en viel op een anderen muur, daarover slaande, die ook viel. De werklieden, die beneden waren, ten getalle van negen, lagen er onder bedol ven. Heden zijn er vijf, waaronder vier in bedenkelijken toestand, uit de puincn verlost en naar liet hospitaal vervoerd. De vijfde was als geradbraakt en dood. Men zoekt nog naar de vier andere, waaronder Heyndricx.de onderaannemer. De slachtoffers zyn ten getalle van negen. Ziehier hunne namen G. De Bieze, Heuvelpoort P. Van de Velde, bijgenaamd Schrabilde, Hamer straat F. Morel, Tinnepotstraat, 38 >B. Scheerlinck, zelfde straat, 32 F. Van Hecke, Ottergemschesteenweg H. Teer- linck, wonende Palingshuizen; F. Carton, Tinnepotstraat. De twee laatsten liggen nog onder de puinen. Do genaamde P. Claeys, Tinnepot straat, heeft zich bijtijds kunnen redden. P. Van de Velde, heeft men dood van onder de puinen gehaald. (Het Volk). Het laatste slachtoffer Franciscus Car ton, 46 jaar, ligt onder de puinen. De opzoekingen zijn gestaakt, omdat het werk te gevaarlijk is. Er zijn reeds 3 dooden en nog een der gekwetsten ver keert in zeer bedenkelijken toestand. Het blijkt thans dat men al te voorba rig geweest was met de ramp aan de on voorzichtigheid der werklieden toe te schrijven. Uit stellige bron meldt men dal de vader en de zoon De Ruyck, waar van de eerste bij het ongeluk erg gekwetst en de tweede gedood werd, bekend waren als echte vakmannen in hun gevaarlijk beroep en zeker niets hebben verwaar loosd om alle ongelukken te vermijden. Dit is overigens ook het gevoelen van M. C. Eggermont, expert, die donderdag morgend vader De Ruyck in het gasthuis ondervraagd heeft. Drie lijken liggen thans in het dooden- huis. Het zijn deze van Hendrik Teer- linck, Pieter Compagnie en Gustaaf De Ruyck. Donderdag namiddag, ten 4 ure, is bet laatste lijk dat van Frans Carton ontdekt. Men vond het in staande houding met hel hoofd naar den linkerkant gebogen en den rechterarm omhoog, als om het hoofd te beschermen. Valsche getnichten. Verschillige bladen hebben, zeer ten onrechte, gemeld dat een jongeling uit de stad Lokeren, bezweken was aan hooger en koude.langs den openbaren weg. De Gazette van Gent voegde er bij dat de jongen door zijn vader alleen en hulpe loos, stervend was achtergelaten. Van dat alles is geen woord waar. Zie hier de feiten Een jongeling der stad Lokeren was naar Gent gegaan, en keerde met zijnen vader te voet van die stad terug. Onder- wege zakie hij ineen, zonder dat iets die plotselings kwalijk worden had doet vermoeden. De vader droeg hem nog eenige akkers verder, en ging toen de hulp inroepen van nabjjwonende land- bon wers. Toen die hulp opdaagde was de onge lukkige reeds een lijk. Voorzeker ligt er iets pijnlijks in dat afsterven te midden der straat, en in den Naar 't schijnt vond men anarchisti sche brochuren in zijn bezit. De brieven bewezen dat hü met verscheidene anarchisten in betrekking was. Druiven in Congoland. De laatste aflevering van Le Congo illustré toont ons een fotografischen afdruk van De muzikale hond ging op eenen stool zitten en de eerste tonen der Marseil laise weerklonken. Op een gegeven oogenblik riep een der toehoordersPak ze pak ze De hond liet zijn instru ment in den steek en sprong weg in de richting van den roeper, maar zie de 'ijngaard aan den Kassai'l "aan de piano bleet rustig voortspelen, D /a nanaacliPPl'' eenen w Opper Congorivier, De wijngaard werd het eerst in Congo- lancL ontdekt docr den heer Merion in Ü8fr sinds dien werden er op andere plaatsen gevonden. De inlanders eten wel Mn1,nn .n rri.rtn Hl'inL' Ctf Veearts of geneesheer. In het Jardin d'Acclimatalion, te Parijs, is een orang-oetang gestorven tengevolge van eenen bloedopdrang naar de longen. Te dier gelegenheid, zegt de Figaro de vrucht, maar maken er geen drank of had een tooneel plaats, alleszins weerdig wijn van. Zij kennen er de weerde niet van Molière. van. Toen in den loop van den morgend de De druiven van Kassaï zijn donker- ziekte van Maurice, kleurig en vormen zeer groote trossen, Alfons Heenraedt. geboortig van Dixmude oud 22 jaar, wagenmaker en wonende ter zelfder gemeente. De beide jongelieden waren makkers.Zij waren zondag morgend, ten 8 ure van buis vertrokken hadden zich te Wulpen op het ijs begeven om naar Nieuwpoort te gaan, en zijn onderwege, omtrent een halfuur van Nieuwpoort af, in het ijs ge schoten. De droefheid der beide familiën was onbeschrijflijk. Brand in St-Berchmanskollegie te Antwerpen. Donderdag namiddag, rond 2 i/t ure, is een hevige brand ont staan in het Jdflnnes-Berclimanskollegie. De brand is ontstaan op den zolder van het middengebouw, langs de oost zijde. Het dak, beslaande uil hout en zink, zoo nam de brand in weinige oogenblik- ken eene ongemeene uitbreiding. Zwarte rookwolken verhieven zich kronkelend in de lucht. Van alle kanten kwam het volk in massa toegeloopen. De pompiers die, van bij het begin van den brand verwittigd werden, waren spoedig ter plaats, doch konden onge lukkig maar weinig hulp bieden, daar de waterleidingen geene noodige pressing hadden. In weinige oogenblikken stond gansch het dak in licht laaie vlam, de schouwen, voordurend door de vlammen gelekt, ver loren hunne stevigheid, begonnen te wan kelen en stortten met groot gedruis in den vuurgloed waardoor eene vuurkolom zich in de lucht verhief de balken waren op enkele stonden verkoold en stortten op de zolderingen der bovenverdiepingen waar onder de slaapkamers de professors inge richt zijn. Op min dan een half uur stond gansch het gebouw in vuur en gloed en bleven er niets meer recht 'lan de muren. De heer Vandenhoven, kapitein-bevel hebber van het 5' lienieregiment,was niet 40 soldaten ter plaats die, gezamentlijk met een groot getal werklieden, de pom piers moedig ter zijde stonden en uiterste krachten inspanden om het vuur te be- meesteren. De kracht der vlammen was echter zoo geweldig dat er aan blusschen niet te denken viel en men zich moest bepalen bij het bevrijden der naastbijgelegen ge bouwen. Ondanks de ieverige pogingen der moe digeen onverschrokken blusschers,hebben zij alleen het voorgebouw en de kapel kunnen behouden. Het St-Berchmanskollege nog maar onlangs gebouwd, maakt den hoek uit van de Meir en de Jodenstraat en was een pratig en weliugericht gebouw. Om half drie ure is het parket op de plaats der ramp aangokomen. De oorzaak van den brand is niet ge kend. De schade, zeer aanzienlijk, is door verzekering gedekt. Wegens den verlofdag was geen enkel der leerlingen in het aangetaste deel aan wezig. net pensionnaat is ongedeerd. De policie heeft onder de toeschouwers drie piek-pockets aangehouden .alsook een kerel die weigerde zich aan de bevelen te onderwerpen. Het is nu eene maand geleden dat het Oosterschhuis afbrandde cn het vuur is nog niet uitgedoofd in de puinen. Wan neer de wind noord is, verspreid zich nog altijd een sterke brandreuk over de stad, voortkomende van het verbrand graan dat er wordt uitgehaald. Het onbeschadigd graan wordt er met elevators uitgepompt en het andere voor mest verkocht. Een misdrijf van gansch buitenge wonen aard heeft in de bureeien der glasblazerij van Lodelinsart plaats gehad. Gedurende den nacht heeft men er de registers, facturen en andere papieren verbrand en verscheurd. Men begrijpt niet wat kan aangezet hebben tot deze daad, welke het de bedienden onmogelijk maakt, den loop der zaken van de laat ste maanden na te gaan. In 'l weezenhuis van Cempuis. Onze lezers zullen zich nog wel het bezoek in België herinneren van de leerlingen uit het weezenhuis van Cempuis,in Fran krijk, waar, zooals men weet, jongens en meisjes onder elkander worden opge bracht. Een stichtend feit wordt van daar gemeld De sekretaris dier inrichting is aangehonden, onder beschuldiging deel te maken van eene verecniging misdadi- van 2 tot 3 en soms van 5 kilos. De smaak gelijkt eeuigszins aan onze donkere druif, maar is zuurachtiger. De wijngaard groeit in den lommer der bosschen en kronkelt zich rond de hoo rnen. Er worden proefnemingen gedaan om hem over te brengen in ons klimaat, en den boschmensch, verergerde, beraadslaagde men over de ernstige vraag moet nu een geneesheer of een veearts gehaald worden Bij eenparigheid van stemmen werd be sloten dokter Godleski te roepen, daar de orang-oetang, onder physiologisch oog punt meer betrek heeft met den mensch dan met den aap. Dokter Godleski werd geraadpleegd en men gelooft den eenen dag of den ande- verklaarde - dat de belangwekkende ren er te zullen in gelukken wijn van zieke in den dierkundigen kader het rnid- Kassaï te kunnen verveerdigen. den hield tusschen de vierhandigen en de Wiivernpmpn tweehandigen en de diagnose zooveel Leuze 1 v00- afhing van het domein van den veearts, met genoegen dat eene undbouw voor ceneesheers dracht zal gehouden worden, in de groote als dat des geneesneers. zaal van het Bisschoppelijk Collegie, op Men ontbood daaiop ook den veearts Zondag 21 dezer maand, door den heer van den hof, M. Bouscatel. Boidenghien landbouw-ingenieur en land- Die onderhandelingen hadden nog al bouw-leeraar van den staat en der land- veel tijd ingenomen en men kwam nog bouwschool van Leuze. juist in tijds bij Maurice, om hem den Onderwerp: Rationeelteelt der t laatste» adem le Zien uitblazen. ENGELAND. 1° Voorbereidende bewerking van den grond Hooge ouderdom. Een man, die op Keus der vellen te gebruiken to. het bekomen van groote opbrengsten alsook hunne redematige strooiing. HOLLAND OOSTENRIJK. onderdaan van II. M. de Koningin, is te Salford overleden. William Hampson had op 1 januari laatst den ouderdom van 115 jaar bereikt. Hij verhaalde dat hij als knaap den be- I 7 7,„v. MannJflff mid.fea roemden geestelijken John Wesley, had IJsongelMkken. |,0oren prediken. Vier zijner oomen voch- gingen de f®' dm vSouder P ten in den slag van Waterloo. Twee zij- van 13 en 11 jaar, a ner zonen sneuvelden in den Krim. De O., te Osdorp, uit, om ra°®d®r oude heer zou nog leven, indien hem ver die te Haarlemmermeer naar ieden week geen ongeval overgekomen was. De kinderen kwamen me e g- Ware, waardoor hij ziek werd en stierf. In den grootsten angst en spanning ging de nacht voorbij en het treurig vermoe- den ontstond, dat de jongens verdronken zouden zijn. Bij het aanbreken van den dag gingen verscheidene personen uit om jje( militarisme. Houten schepen te zoeken, en in den Middelotkerpolder werden docr de kanonkogels doorboord, vond men weldra beide lijken. j Men maakte ijzeren er werden geweldi- Uit Friesland wordt gemeld 1 ger kanonnen gegoten. Men maakte pant in weerwil van de strenge vorst zijn de serschepen er werden torpedo's uitge- iisbanerT in deze provincie weinig be- vonden. Men maakte torpedo-netten nu trouwbaar In de Compagnonsvaart zakte heeft een Oostenryksch ingenieur een dijnsdag een gezelschap van vijf dames en toestel bedacht, bestaande uit scherpe heeren door het ijs en slechts met moeite j messen, die aan de spits van de torpedo- werden allen gered. Op bijna hetzelfde booten worden bevestigd en het net door- oogenblik verdroiiken een drietal mannen snijden. Straks zal men hiertegen weer uit Sneek on de Langweeper Wielen. Be- een verdedigingsmiddel uitvinden En zoo halve deze hadden er nog tal van andere gaat het altijd v^-^ffjan maar - millioenen aan soldaatjesspelen. t Volk kouden winteravond doch, men kan gers. Reeds op 2 januari had men by geene goedkeuring hechten aan do han- hem eene huiszoeking gedaan. ongelukken plaats. Als oorzaak van deze weinige betrouw baarheid moet in de eerste plaats genoemd worden de zware wind, die tal van wak ken heeft veroorzaakt. Uit verscheidene andere plaatsen van Holland worden nog dergelijke ongeluk ken vermeld. Moord tc Amsterdam. Zondag* nacht zijn op den Zeedijk te Amsterdam weer treurige tooneelen voorgevallen.Een man kreeg daar met zijnen vader ruzie. Beiden waren onder den invloed van sterken drank en raakten handgemeen. Er werd, gelijk het daar in de buurt ge bruikelijk schijnt te wezen, over deze vechtpartij eene soort naberaadslaging gehouden, en het gevolg was, dat bij de O. Z. Kapelsteeg weer twee andere man nen aan 't vechten raakten, een 25 jarig man, wonende op den Zeedijk, en een onbekende. Laatstgenoemde, die in opgewonden toestand verkeerde, heeft zijnen tegen stander met een scherp voorwerp eene steek in de bovenzijde van de linkerborst toegebracht en is daarna ijlings gevlucht met achterlating van zijnen hoed. De ge wonde, die nog een paar passen voort strompelde en daarna neerviel werd ter stond naar het Binnen-gasthuis vervoerd, waar menslechtsde dood kon vaststellen. Drie getuigen konden omtrent deze zaak heel weinig verklaren en gaven van den dader een vry onduidelijk signalement. FRANKRIJK. Rothschild bestolen. —Men seint uit Toulon M. Arthur de Rothschild, die door Tou lon reisde, is zaterdag door eenen dief van 14,000 fr. ontlast. M. de Rothschild was met den trein n° 7 aangekomen, die, eenigzins in vertra ging, ten 11 ure 45's morgeus de statie binnenreed. Hij stapte uit en verliet het gebouw met de andere reizigers. Eenige minuten later bemerkte hy dat zijne portefeuille, die in den zak van zijn vest stak, verdwenen was. Zij bevatte 14,000 fr. in bankbriefjes benevens eenige papieren en eene bestendige reiskaart voor de salonrytuigen van den ijzeren- weg. Een muzikale hond. Eene ver makelijke gebeurtenis viel dezer dagen voor in eenen Fransche cirk.Tot de groot ste aantrekkelijkheden van het program behoorde een troepje gedresseerde hon den, nadat deze verschillende kunststuk ken volbracht hadden, zou de knapste liond Azor het publiek op een pianostukje onthalen. moet er om bloeden, en 't helpt niets. ITALIË. De onlusten op Sicilië blijven voort duren. -• Maandag hebben de oproer lingen le Ruvo di Puglia de accijnskan toren, het Raadhuis, het belastingkan toor, het gebouw voor het archief en het Casino in brand gestoken. Zij vernielden voorts de telegraafdraden en braken de spoorwegrails op. Vervolgens vielen zij de gendarmen aan. Deze gaven vuur 19 der oproerlingen zijn aangehouden. De Parlemento kondigt aan dat gene raal Morra onder de Siciliaansche boeren de gemeente- en domaniale gronden wil verdeelen en daarvoor eene pacht wil vastellen. De ontvangsten der tolrechten zijn in de maand december met 7 millioen ver minderd. Naar uit Rome gemeld wordt zou er donderdag denkelijk eene algemeene werk staking in die stad uitbreken, als prote- statie tegen de onderdrukking der onlus ten op Sicilië. Op verscheidene werkplaatsen heeft men briefjes uitgedeeld met de woorden Weg met de taksen Leve de martelaren van Sicilië 1 De troepen houden zich gereed voor het geval er wanorden moesten uitber sten. De policie neemt maatregelen, in overleg met de militaire overheden. Te Cutrofiane hebben onlusten plaats gehad. Bijzonderheden ontbreken. Te Reggio (Emilia) hield eene groep socialisten eene betooging voor de woning van den militairen bevelhebber, tegen het vertrek der soldaten van 1869, die bin nengeroepen zijn. Te Macerata hebben de betoogers dijns dag nacht do ruilen van den kring Vilto- rio Emmanuele ingeslagen.Op de muren der stad waren talrijke manifesten aan geplakt met de woorden Leve Sicilië 1 Leve de anarchie 1 Weg met Crispi Te Florencië werden ook plakkaarten aangeplakt,welke tot revolutie aanzetten. Te Rome heeft de policie dijnsdag ver scheidene huiszoekingen gedaan. In eene herberg van de Via di Torina sloeg zij manifesten aan en eene lijst van verschil lende wapenen, die echter niet gevonden werden. Men vond ook eene andere lysL waarin de bommen werden aangeduid die reeds gelegd waren of nog moesten gelegd worden. Dijnsdag morgend heeft de koninklyke familie in het Pantheon eene Mis bijge woond, ter nagedachtenis van Victor- Emmanuel Zij werd door het volk eer biedig begroet.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2