IE. "V". LANDBOUWERSBOND Allerhande nieuws. Heuvelmans, Koch, Liebaert, Meeus, Mélot, Meyers, Raemdonck, Spillebout, Thienpont, Ullens, Vanden Broeck en Van Naeinen. Hebben zich onthouden MM. Cogels, Van Put, senateurs MM. Beernaert, Broers, de Burlet, Lofebvre, Rosseeuw, De Lantsheere, Vanden Steen, De Bruyn en Vandenpeereboom. De Gazelle spot met de redding, en wenscht er M. Beernaert geluk meè De liberale partij had niets te winnen bij eene verandering van cabinet, zegt het blad doch waarom heeft men dan al gedaan wat mogelijk is, om het cabinet Beernaert te doen vallen De Patriate zegt dat de rechterzij aan M. Beernaert de vrijheid heeft terug- gegeven, zonder eenige voorwaarde. De evenredige vertegenwoordiging zal in de Kamer besproken worden, en iedereen zal vrij zijn te doen wat hij wil. Die vrijheid van handelen was reeds aangegeven in eenen veel opgemerkten brief van den volksvertegenwoordiger A. Janssens, opgenomen in den Bien Public. Men mag niet zeggen, zegde die volksvertegenwoordiger van St-Nicolaas, dat het hoofd des cabinets gevallen is door eene naamlooze oppositie. Het vraag punt moet in volle daglicht behandeld worden, en iedereen zal de verantwoor delijkheid zijner daden dragen. De Courrier meldt dat de Patriote en het Journal de Bruxelles gevraagd hadden, dat voor de pers de zitting publiek zou zyn. De zaak werd besproken, doch voor de toelating van den Patriote was er maar een lid dat opstond Volgens den Courrier, zegde daarop M. De Lantsheere Ik bestatig, mijn- heeren, dat de Patriote weinig bijtreders onder u heeft. Vooraleer lezing te geven van zijn voor stel, verklaarde M. Lammens dat het eene katholieke vergadering paste, op het oogenblik van eene beslissing te nemen van het hoogste gewicht voor het land, den bijstand van den H. Geest te aan roepen. Zij zou daarin het voorbeeld vol gen van het Engelsch Parlement, dat door een gebed Gods zegen over zijne werkzaamheden inroept. Zijne aanspraak werd geestdriftig toe gejuicht. M. Beernaert verklaarde hierop geene verbintenis te willen nemen, welke ver klaring M. Schollaert deed protesteeren. Hij legde een dagorde neer, waarin beslo ten werd dat de cabinetskwestie niet zou kunnen gesteld worden. MM. Helleputte en Liebaart merkten op dat M. Beernaert zich van alle ver- bindtenis wilde ontslaan. Vroeger had hij aangenomen niets te doen zonder het voorgaandelijk advies der rechterzij Vandaag, nu de minister ziet, dat de uit slag ongunstig is, wil hy zijne algeheele vrijheid herwinnen. M. Woeste zegde het dagorde-Lammens te zullen stemmen. Hij dacht niet dat er eene meerderheid zal gevonden worden, die de toepassing van het princiep stem men zal. M. Schollaert trok daarop zijn voorstel in. M. Beernaert verzocht M. Woeste het dagorde niet te stemmen, als hij er die uitlegging aan gaf doch M. Woeste ver klaarde niets in trekken van 't geen hij gezegd of geschreven had. Het stond hem vrij het dagorde uit te leggen zooals hij verkoos. Alleen het welzijn der katholieke partij is zijn richtsnoer geweest in alle omstandigheden. Hierop heeft de stemming plaatsgehad. Volgens den Courrier was de alge- meene indruk, dat M. Beernaert verbon den is door die stemming, de cabinets kwestie niet te stellen op het ontwerp dat hij zal neerleggen. Daar de E. V. nu zal besproken wor den, zullen de beraadslagingen over de kieswet natuurlijk van langeren duur wezen en bijgevolgd zullen de Kamerkie- zingen slechts in 1895 kunnen plaats grijpen. De provinciale kiezingen zullen ook tot mei 1895 moeten verschoven worden. Het Fondsenblad, van maandag-dins dag deelt den bilan meè de E. V., opge maakt door den Impartial van Gent Aan het aktief bemerken wij als gun stig aan de evenredige chineezerij 1° Al de Gentsche politieke vereenigin- gen 2° De gansche Gentsche drukpers, met al de voortbrengsels van 't gazettenfabriek en tot Vooruit toe 3" De balie en de hoogeschool van Gent; 4° Het Gentsche publiek Aan 't passief niets, niemand 1° Geene enkele Gentsche politieke ver- eeniging is er voor 2° Geen Gentsch dagblad verzet er zich tegen 3° Geen hoegenaamd verzoekschrift is er Ie Gent tegen in omloop 4° Geen meeting met tegenspraak wordt gehouden, hetzij om 't princiep, hetzij om de toepassingen der evenredigheid te be strijden 5° Geen enkel man van aanzien heeft goesting om, in 't publiek, als bestrijder der hervorming op te treden. Dus Ganda locuta estcausa finita est. Gent heeft gesproken, de zaak is gehoord, 't is er meè gedaan De Stad Gent heeft gesproken, allen moeten zich onderwerpen aan hare beslissing, allen moeten gedwee het hoofd bukken Wij willen doen bemerken dat men te Gent toch zoo eensgezind niet is over die hervorming, dan de Impartial het doon uitschijnen wil. Het centraal comiteit der katholieke kiesvereeniging van 't arrondissement Gent,hield op 5 januari 11. eene algemeene vergadering om uitspraak te doen over de chineezerij. De Bien Public in zijn verslag over deze vergadering zegt dat de leden buiten gewoon talrijk waren opgekomen en dat men met groote meerderheid het besluit nam «Jol hel i»i«ït gepast was zich in de huidige omstandigheden aan gaande die hervorming te verklaren. Wij vragen het: indien de vergadering gunstig ware geweest aan de evenredig heid zou zij dergelijk besluit genomen hebben Wij antwoordden stoutweg, neen Causa non finita est, de zaak is niet afgedaan. Aan 't hoofd der Gentsche beweging ten voordeele der evenredigheid staan perso nen, die, moest hunne drijfveer algemeen gekend zijn,op geschuifel zouden onthaald worden. Maar al ware het dat gansch GeDt had gesproken, is dat dan gansch Vlaanderen die sprak En tellen wy dan voor niets meer, wij, de inwoners van de overige steden en dorpen Waar liggen de Vlaamsche steden en gemeenten wier gemeenteraad eenen wensch ten voordeele der evenredigheid uitdrukte Kan men er vijf noemen Hier te Aalst werd eenen veldtocht geopend door de volksfopperij vereenigd met de liberalen, maar de vlieger ging niet op. En zoo zeker waren zij van eenen fiasco dat ze zelfs het aangekondigde verzoekschrift aan de Kamers in de kar tons lieten rusten. De gemeenteraden van steden en ge meenten in gansch 't Vlaamsche land en ook in de Walenstreken schijnen zich weinig te bekommeren met do evenredig heid. De voorstaanders der hervorming leiden eruit af dat zij er ook gunstig aan zijn. Wie niet spreekt, stemt toe, roepen zij... Wij antwoorden gij hebt het mis, heeren; indien de gemeenteraden en de bevolkingen bijna overal onverschillig blij ven aan de evenredige chineezerij, 't is dat zij de overtuiging hebben dat dit dwaas en onuitvoerbaar stelsel, in eene Kamer waar ernstige Katholieken zete len, geene meerderheid vinden kan. Ook nog wie weet er niet dat het getal der Kamerleden, gunstig aan de even redigheid, tot een veertigtal beloopt en dat die 40 leden tien verschillige stelsels aankleven zoodanig dat men 4 voorstaan ders voor ieder stelsel telt. Ziedaar waarom men overal zoo onver schillig blijft, of liever, zich zoo weinig om de evenredige chineezerij bekommert De E. V. werd in Engeland tot stand gebracht, doch na eene eerste proefne ming bemerkten de Engelschen dat de uitslagen eene echte chineezerij waren en als zeer practische lieden die ze zijn, lieten zij ze dadelijk varen. In Zwitserland bestaat de E. V. in twee kantons en onlangs werd er een referen dum gehouden over de toepassing van het stelsel in een der kantons, en het werd met groote meerderheid verworpen. Het grootste getal der organen van de voorstanders der E. V. verzwijgen dat, waarom Ze jammeren De brief van onzen zoo moedigen als verdienstrijken verte genwoordiger M. Woeste, betrekkelijk de E. V. moet wel raak geweest zijn dan dat de voorstaanders van 't stelsel zoo luid ruchtig jammeren. Als de duim op de wonde wat al te hard wordt gedrukt, dan volgen er smartkre ten. Het Volk van Gent deelde dijnsdag eenen openbrief meê aan M. Woeste. De schrijver van dien brief heeft willen geestig zijn, maar hij kent er niets van en bracht dan ook eenvoudig een aardig factum in 't licht. Wat de Aalstersche toestanden betreft, die er in aangefaakt worden, willen wij den schrijver doen bemerken dat hij er zooveel kennis van heeft als 'nen bok van safraan te keuren. De Italianen zijn op den dag van lieden wel te pas in hun schoon land Over drie en twintig jaren, vielen de Pie- monteezen als echte roovers op de Pause lijke Staten, overrompelden Rome en vormden op staanden voet wat zij noemen de Italia una... Wie steelt verdenkt al tijd zjjn gebuur dit ook te willen doen. Dit was het geval ook met Italiëdoor de onrust zich het gestolen goed te zien ontnemen, gekweld, zocht het vriend schap van Duitschland en Oostenrijk,zijne vroegere vijanden, en de - triplice- kwam tot stand. Italië, om het goed staan met zijne machtige vrienden, begon zijn leger op eenen grooten voet in te richten nieuwe geweren, nieuwe kanonnen, nieu we oorlogschepen werden ten prijze van millioenen aangekocht en alles scheen goed te zullen gaan. Maar dat duurde maar een oogenblik. Weldra wer den de belastingen overgroot, zoo groot dat de buitenlieden verplicht waren hunne pachterijen en velden onbebouwd te laten liggen en van armoede naar den vreemde te verhuizen. Voor het oogenblik schijnt de toestand wanhopend Sicilië, eene der rijkste provinciën van Italië is in opstand; de handel en nijverheid zijn om zoo te zeggen te niet, zoodat, gedurende de ver- loopen maand december alleen de tolrech ten 7 millioenen en de belastingen 11 millioenen minder opbrachten dan in december 1892. In de kleine stad Chiara- monte, die 10,000 inwoners telt, zijn er op het oogenblik 129 eigenaars die hunne goederen openbaar gaan zien verkoopen wegens het niet betalen van belastingen Zoo is het bijna overal gesteld. Tot over maat van ongeluk is Italië gansch in de handen van zekeren Crispi, oud-revolu- tionnair, oud fabrikant van bommen Arm Italië, zeggen wij, doch mochtezijn ongelijk de oogen openen aan onze sabel slepers, die ons ook den weg zouden wil len doen inslaan, die Italië naar den af grond geleid heeft. België is een schoon, een rijk land, maar eens in de handen dergenen die van niets droomen dan van piotten, kanonnen en forten zou het alras gedaan zijn met onzen rijkdom. -Err-J van Oosl-Vlaanderen. In de laatste algemeene vergadering van 22 mei laatstleden werd beslist, dat in den loop van het jaar eene tweede verga dering bijeengeroepen zou worden om de punten te bespreken, die. bij tijdgebrek, alsdan onaangeroerd moesten blijven. De raad van den Bond heeft deze nieu we vergadering vastgesteld op zondag 21 januari. Hij heeft tezelfdertijd beslist tot de zitting uit te noodigen, de bonden der andere Vlaamsche gewesten, die op de zelfde grondslagen als de onze gevestigd zijn en hetzelfde doel betrachten. Derge lijke vergadaring van mannen, van ver schillige kanten bijeengekomen om den toestand van den landbouw te bespreken, moet ongetwijfeld een nuttig uitwerksel te weeg brengen zij zal bijdragen om de banden der broederlijkheid onder de leden der landbouwfainilie te doen ontstaan en nauwer aan te sluiten zij zal tezelfder tijd dienen om de ondervindingen der eenen ten nutte te maken aan de anderen. De algemeene vergadering is vastge steld om 2 ure stipt namiddag. Zij zal plaats hebben in de Verkoopzaal voor Notarissen. Voortzetting van de dagorde der voor gaande algemeene vergadering. 6° a) Inkomrechten. Vermindering der grondbelasting en der andere belas tingen die op de grondeigendommen we gen. b) Voorstel betrekkelijk de verant woordelijkheid van den verkooper, in zake van vee voor het slachthuis bestemd. Voorstel van onderkomiteiten in te richten in elk bestuurlijk arrondissement. Inrichting van spaar- en leenkassen volgens het stelsel Raiffenissen. Land- bouwcrediet in 't algemeen. Hypothe- kenstelsel. Onze bevolking, schrijft Mvxceus, is - gelijk overal het evenredig stelsel sterk genegen. Maar waarom, beroemde man, hebt gij en uwe liberale bondgenoten,dan het ver toogschrift aan de Kamers ten voordeele van die hervorming den Aalstenaars ter onderteekening niet durven aanbieden Zeg ons eens waarom, Mirrceus Wij wachten nog altijd naar 't verslag van Mirrceus over het feestmaal der Ceciliafeest in den Katholieken Werk manskring... Wij moeten bekennen dat het zeer onaangenaam is te moeten meè- deelen dat men het bolleken zoo duchtig gewasschen wierd dat men er de spraak door verloor... Wij laten dat liefst onver let, zegt de vermaarde man; wij gelooven het wel Sprekende over de Meeting van Meldert- Moorsel zegt Mitmceus dat M. De Backer een der beste sprekers van Vlaanderen is. Indien Miivceus M. De Backer naar zijne eigene el meet, moet het ook een felle zeeveraar zijn. Wonder dat Mirrceus is zijn verslag geen woordje rept over 't aardig onthaal dat de Volksfoppers te beurt is gevallen, 't Ging er op zeker oogenblik zoo druk toe, dat men de duhbeledeur sluiten moest en zeker tweegezichter van Moorsel die de meeting had in gang gestoken, uit vrees op den loop is gegaan Maar is 't waar, Mirrceus dat de aal moezenier van Chipka tegen onze Volks vertegenwoordigers en Senateurs is uitge varen, zo voor onbekwame lieden, voor vijanden der landbouwers heeft uitgekre ten en de landliedun heeft aangezet om bij de aanstaande kiezingen andere mannen tc kiezen, mannen die hunne belangen beter zullen voorstaan, enz. enz. Die andere mannen, dat zyn de Volks foppers zeker Heeft De Denderbode geen gelijk te beweren dat de Volksfopperij niets anders beoogen dan verdeeldheid onder de katho lieken te zaaien, om aldus hunne zelfsver- hefflng tc bewerken lia «Ie dorpen af, heel onbe kend, zegt de letterkundige clown, gij zult hooren hoe de boeren walgen van de handelingen der aartskatholieken. 't Is zeker daarom dat een, alleenlijk door het bloed en het zweet van boer en werkman rijkgemesten volksfopper van Aalst, verledene week geschreven lieeft aan eenen aartskatholieken van 't omlig gende Mijn achtbare vriend, gij hebt uwe gazet opgezegd, maar wat heb ik u toch misdaan, welk strooi heb ik in uwen weg gelegd ben ik nu toch uw vriend niet meer Vergeef mij wat ik misdaan heb, want zoo haast het Bisdom ons veroordeelt zullen wij de wapens nederleggen Achteruit, die schijnheilige kwezelaar Achteruit die mishaaglijke en walgelijke volksfopper (Stad Ninove.) VolltHkamer. M.Ffln Wam- beke kondigde aan dat hij 't voornemen heeft den heer minister van spoorwegen te ondervragen over het ongeluk dat ver ledene week in onze statie is voorgeval len, Die ondervraging zal vrijdag aanst. plaats hebben. Verder heeft de vergadering de beraad slaging over der artikelen der kieswet voor de wetgevende Kamers voortgezet. Ktecliterlijke kronijk. Jood en Kerkdief. Op 6 september laatstleden zaten in eene herberg der Co- mediantenstraat, te Brussel, drie perso nen de weerde van eenige kerksieraden te schatten. Een hunner was een jood. Een agent der rechterlijke policie, voor gevende een liefhebber van oudheden te zijn, vroeg den prijs van eenen kelk. De jood vroeg 10 frank. Ik kan u slechts 3 fr. op afkorting geven, zegde de agent, doch wilt gij mij naar huis volgen, dan zal ik u het overige ter hand stellen. Nauwelijks waren zij buiten gekomen of de agent, die een zijner collegas ont moette, maakte zich meester van den jood en eenen der anderen, zekeren Segers van Londerzeel. De derde kon de vlucht nemen. Een onderzoek had plaats, waaruit bleek dat de voorwerpen in de kerk van Wolverthem gestolen waren. De rechtbank heeft Segers veroordeeld tot 2 jaar gevangenis en den jood tot 6 maanden voor verheeling. A^alst. De toestand van den heer Emiel Meganck, een der slachtoffers van 't ongeluk in de statie alhier, blijft uitmuntend. Reeds is hij zoo«verre gehe- terd dat hij zelfs in de zaal kan wandelen en den eetlust gedeeltelijk heeft terugge kregen. In eene restauratie der Groensel- markt te Brussel, waren zaterdag nacht dieven gekomen, om er op duchtige wijze huis te houden. Zij stolen zoo wat een 50- tal flesschen champagne, eene hoeveel heid flesschen bourgogne en bordeaux, kistjes sigaren, gebraden en ongebraden gevogelte, wild, likeuren, al het keuken- gerief, daarenboven hadden zij gedu rende hun kort verblijf in huis, nog eene eierkoek gebakken van een 20tal eieren die zij ter plaatse opaten en waarbij zij eene flesch chartreuse ledigden. Op eene der tafels schreven zy tot afscheid Wij zijn anti-restaurateurs. Een jockey gesleenigd. In den hippodroom der Deux Maisons (Brussel) had een jockey, die zijne meedingers voor was, op zulke zichtbare wijze zijn peerd ingehouden, om alzoo den koers te ver liezen, dat het publiek er door veront- weerdigd was. De menigte was niet meer tegen te hou den; het volk wierp hem met steenen en al wat onder de hand viel, en men wilde hem doodslaan. De personen, die hem wilden verdedi gen, kregen eveneens eene duchtige toute ring. De jockey moest, met wonden aan 't hoofd per rijtuig worden weggebracht. 800,000 fr. afgetruggeld. Wij hebben gemeld dat het parket van Brus sel een onderzoek had ingespannen ten laste van eenen persoon van Schaarbeek, die beschuldigd werd van talrijke aftrug- gelarijen. De aftruggelarijen duren reeds 20 jaren zoodat verschillige feiten, uit hoofde van prescriptie, niet meer kunnen vervolgd worden. Niettemin blijven er nog talrijke feiten onder toepassing der wet namelijk die eener aftruggelarij van 18,000 fr. ten na- deele van baron B., eene andere van 15,000 fr. ten nadeele van graaf V., enz. Andere feiten van 20,000 fr. en minder moeten nog onderzocht worden. Ziehier een voorbeeld van de manier, op welke de vervolgde te werk ging. Hij kwam bij eenen vriend, een koop man uit de Vlaanderen, en zegde Mijn wéerde, ik heb 500 fr. noodig. Leen mij dié en ik geef u eene piano in pand, De koopman gaf de gevraagde som en de piano werd gebracht. Eenige dagen nadien kwam de bedrie ger terug, zeggende dat hij eene schoone gelegenheid had om de piano te verkoo pen en hij kwam ze dus terughalen, daar hij natuurlijk den kooper niet op voor hand kon doen betalen. De vriend liet de piano volgen, op de belofte dat de andero zijne geleende 500 frank een half uur later zou terugbren gen. Onnoodig te zeggen dat de bedrieger de piano verkocht welke hij zelf niet eens betaald had aan den facteur, en dat de vriend ook zijne 500 fr. nooit terug zag. Een andere slimme streek In december moest een hussier zijne meubelen in beslag nemen. De aftrugge- laar bad en smeekte zoo schoon met de tranen in de oogen, dat de hussier hem op den hoop toe nog 100 fr. te leen gaf. Verleden week had te Gent een feit plaats, dat maar zeer zelden gebeurt. Een persoon, verdacht van moord en die eer lang voor het assisenhof moet verschijnen, heelt de toelating bekomen, zijnen vader, die op sterven ligt en eene buitengemeente bewoont, te gaan bezoeken. Hij heeft, vergezeld van drie gendarmen, de gevan genis verlaten en werd na zijn bezoek, dat hartverscheurend was, terug naar de gevangenis gebracht. Schandig tooneel. Zondag na middag had de burgerlijke begrafenis plaats van een inwoner der Nieuwe Sasschepoortstraat.te Gent. Voorafgegaan door eene muziekmaatschappij kwam de stoet in de Oudburg, als twee onderoffi ciers der lanciers, in een open rijtuig gezeten, door den stoet wilden rijden. De menigte ging hen te lijf. Hierop begon een der lanciers rechte en links met de zweep op de menigte te slaan. Iedereen sprong toe om dit te belet ten. De lancier, ziende dat hij het te kwaad ging krijgen trok zijnen sabel, om op het volk te kappen, toen gelukkig- lijk een policiecommissaris.in groot-tenue, die den rouwstoet vergezelde, vooruit sprong, den landcier den sabel afnam en alzoo verdere baldadigheden belette. De lancier had zich, bij het trekken van zijnen sabel, een lichte schram in het aangezicht toegebracht. De vermaarde stal Buisseret, te Bergen, mot de kleuren blauw en wit, zal van den Europeeschen turf verdwijnen. Do 42 volbloed-peerden, die den stal uit maakten, worden verkocht. De peerden- stoeterij werd dagelijks door talrijke sportmen, niet alleen uit het land maar uit den vreemde bezocht het is dus een verlies voor de streek. Een blad van Charleroi meldt, dat er twee personen aangehouden zijn, onder verdenking plichtig te zijn aan den moord op mevr. T'Siobbel, de moeder des pas toors van Ransart. De werkstaking der schoenmakers te Verviers, schijnt nog niet spoedig te zullen eindigen.Het werkstakingsatelier waar de werklieden voor eigen rekening in de behoeften van de bevolking voorzien, heeft veel te doen en zal, ofschoon, het nu slechts voorloopig is ingericht, weldra eene voortreffelijke samenwerkende ver- eeniging vormen. Eene tachtigjarige vrouw, die in een huizeke te Semeré (Aarlen) alleen woont, liet dezer hartverscheurende kreten hoo ren. Een gebuur, die ter hulp snelde, vond haar met brandende kleeren op den grond rollend, om de vlam uit te dooven doch alle hulp kwam te laat. De vrouw stierf in zware pijnen. HOLLAND. Vreeselijk ongeluk. Vrijdag mid dag gingen de 16 jarige zoon en de 14jarige dochter van H. van der Weide, te Giesen- dam, met eene sleê op weg met een pakje voor hunne zuster, die aan den Graaf stroom dient. Niet ver van Wijngaarden vond men eenigen tijd daarna de sleê met het pakje op het ijs staan. Het vermoeden dat beiden verdronken waren, heeft zich bevestigd.Zaterdag morgend zijn de lijken gevonden en huiswaarts gebracht. DUITSCHLAND. Door musschen gered. In den zij vleugel van een huis in de Fransecki- strasse te Berlijn, woont een handelsrei ziger Walter Sch..., die de prijzenweer- dige gewoonte heeft eiken morgend broodkruimels op zijne vensterbank voor de musschen te strooien. Daardoor gelokt zijn er altijd een groot getal vogels voor het venster. Zaterdag laast moest Sch.., voor het opmaken van den inventaris tot 10 ure 's avonds op het kantoor blijven, en keerde vermoeid en koud naar huis. Nadat hij de kleine ijzeren kachel met steenkolen en cokes had gevuld en had aangemaakt, ging hij naar bed. Toen de tegenover hem wonende familie den vol genden morgend tegen half tien de mus schen nog steeds voor zijn venster zag fladderen, maakte men de huisjufvrouw hierop opmerkzaam. Het gelukte de deur te openen; men vond de kamer vol kolen damp en Walter Sch.., bewusteloos in zijn bed liggen. Eenige stukken cokes wa ren in de kachelpijp geraakt, waardoor de rook niet kon ontsnappen. Aan de bemoeiingen van dr Kaiser is het te danken, dat de jonge man in het leven is gebleven ware zijn toestand eenigen tijd later ontdekt, dan zou onher roepelijk verloren zijn geweest. Op deze manier hebben de weldaden van den die renvriend vruchten gedragen. ENGELAND. Anarchisten. Uit Londen wordt gemeld, dat er eene ontploffing heeft plaats gehad in de statie van Islington, in de volgende omstandigheden Een kerel bracht een pak, aan het adres van eenen provincie-schouwburg. Hij betaalde de frankeering en ging heen. Tien minuten later had eene hevige ontploffing plaats, daar waar het pak was neèrgelegd en er ontstond een begin van brand. Men was het vuur spoedig meester en bemerkte alsdan dat de kist, die ontploft was, glazen buizen bevatte met eene vloeistof.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2