Een en ander. Statie van Aalst. Allerhande nieuws. Niet slim gebenedijd woordje over de denkwijze zijner kiezers aangaande de E. V. Hij zal er zich zeker wel van wachten, niet waar want op dit punt, gelijk op dit van den persoonlijken soldatendienst, is hij verre van 't aceoord te zijn met zijne kiezers. 't Is immers M. de Senateur Lammens, die de uitvinder is van den algemeen toegejuichten kreet (leen sol daat Geen kanon meer door hem plechtig uitgegalmd op eene kiesvergadering, maar 't gene nogthans niet heeft belet dat hij, sedertdien, al de verzwaringen der militaire lasten heeft gestemd en zelfs bereid schijnt om met M. Beernaert den persoonlijken soldaten dienst te stemmen. De politieke eerlijkheid legt aan den mandataris op van zich stiptelijk te gedragen naar de wil zijner raandanten en er van door te trekken als hij met dezo laatsten niet 't accoord is over zulke gewichtige zaken als de soldaterij en de E. V. Zekere gekozenen verstaan die plicht geheel verkeerd Zij vagen de mouw van M. Beernaert maar ook hunne broek aan hunne kiezers. Maar of de kiezers dat zullen blijven dulden, daar twijfelen wy grootelijks aan Indien gij dus lessen van eerlijkheid wil geven, Fondsenblad't is tot ons niet dat gij u wenden moet Wat wij schreven aangaande zekere personen die te Gent aan 't hoofd der beweging ten voordeele der E. V. staan blijven wij volhouden en Fondsenblad moet weinig met zekere öentsche toe standen bekend zyn,ofwel, komt hij van Caneghem. I)e manier van de hervorming te be strijden gaat Fondsenblad voort blijft zoo min eerlijk als verstandig. De Tuchtmeester hedoelt hier onbe twistbaar dezen die beweren dat de voor staanders der E. V. uit persoonlijk belang handelen. Maar als dat zoo af te keuren is,Tucht meester, waarom neemt gij dien brief uit Aalst over, u geschreven door A>'aèf,ofte I'icdonchc,otio Minceus van Chipha Die Aalstersche beroemdheid schrijft u dat,zoo onze achtbare Senateurs en Volks vertegenwoordigers tegen de E. V. stem men, zij hun persoonlijk belang, maar niet den wil van hunne kiezers vertegen woordigen. Is die manier van ten voordeele der E. V. te strijden misschien, volgens u zoo eerlijk als verstandig Die snoode beleediging door Piedonche, naar 't hoofd onzer gekozenen geslin gerd, keurt ge zeker goed, omdat hij uwen socius is Antwoord daar eens op.Tuchtmeester Gy zult misschien weèr beweren dat wij u eene vlaag scheldwoorden naar 't hoofd hebben geworpen. Zekere lieden wanneer men hen harde waarheden te kraken geeft, roepen luid dat zij beleedigd worden. Nu, laat uwe lezers eens oor- doelen Wij bekommeren er ons weinig meè dat gij met oi s in geene polemiek wilt treden, maar wij bestaligen toch dat we geene drij regels kunnen schrijven of wij ontmoeten u Doch wees gerust De kleine Den- derbode zal zich door de gemeene belee- digende zakdragerstaai van 't groote Fondsenblad niet laten verpikken. Wij zullen er bij wezen 1 ■Iet spoorwegbesluur hoeft aan de statieoversten nieuwe onder richtingen gegeven, aangaande de schade vergoedingen te verleenen voor verlies, diefstal of beschading van koopwaren. In geval de vergoeding de waarde van 100 frank niet te boven gaat voor de staties van eerste klas, en van 50 fr. voor de sta ties van tweede klas, mogen de statie oversten rechtstreeks met de benadeelde personen onderhandelen. Tot nu toe moest men daarvoor allerhande formaliteiten vervullen, en maanden lang wachten. Xe Elsene, bij Brussel, is dooi den liberalen gemeenteraad een echt schandaal gepleegd. In die gemeente be staat het Godshuis van Aa, welk dooreen katholieken weldoener werd gesticht, waaraan een nieuw reglement door den Gemeenteraad komt opgelegd te worden, luidende dat alle kostganger, welke voor zijne dood de hulp van den priester ver langt, het moet te kennen geven aan den bestuurder.Doet hij het niet, dan geschied zijne begraving burgerlijk. l)us iemand die geheel zijn leven zijne godsdienst plichten vervuld heelt, sterft schielijk, hij ic or dl burgerlijk begraven, omdat hij den priester met gevraagd hee/l voor zijne dood. O neen, de liberalen zyn te gen den Godsdienst niet üe Het wordt be weert dat de bliksem zichtbaar is op eenen afstand van 150 mijlen, maar het is nog steeds een vraagstuk hoe ver de donder kan gehoord worden.Een Fransch geleerde, die waarnemingen heeft gedaan op dit gebied, verklaart het onmogelijk den donder te booren op een grooteren afstand dan 10 mijlen. Ken Engelsch natuurkundige heeft 130 seconden geteld, tussclien den bliksem en den donder, hetwelk eenen afstand zoude aanduiden Tan 27 mylen. linnker van den appel boom.Als de kanker 't gevolg is van eene kneuzing of van eenen stoot,kan men hem genezen als volgt De wonde zuiver snijden, dan krabben met eene sikkel en inwrijven met surkeleenigo dagen nadien bedekken met mastiek van de volgende samenstelling 300 grammen zwarten pek, 50 gr. geel was, 500 gr. witten harst en 100 gr. varkensvet, al te samen gesmolten in eenen liter wijngeest. ftcclitei'lijke ki-onijk. Diefstal van juweelen te Antwerpen. Onze lezers herinneren zich nog den diefstal, op 13 October ten nadeele van M. Van Hemelryck, op de Schoenmarkt, gepleegd. De bestolene wist de dieven in handen van het gerecht te leveren, waaronder ook degene was, die sedert lang werd opgezocht voor eenen gelijkaardigen dief stal te Brussel. Voor de rechtbank van Brussel gingen de twee dieven voort met comedie te spe len. namelijk met te zeggen dat zij de bedoelde personen niet zijn, en zelfs geen fransch kennen. Niettemin heeft de rechtbank hen ver oordeeld tot het maximum der straf, dat is 5 jaren gevangenis, 500 fr. boete en 6000 fr. vergoeding aan de burgerlijke partij. Fabrieken en landbouwgronden. Sedert veel jaren is voor de rechtbank van Verviers een proces hangende, inge spannen door zestien eigenaars tegen de maatschappijen der fabrieken Bleyberg, om schadeloosstelling te eissehen, voor het nadeel toegebracht aan hunne veld vruchten, door den rook der fabriek- schouwen. De rechtbank heeft, in een vonnis waarvan de lezing twee uren duurde, den aanlegger gelijk gegeven en 200.000 fr. vergoeding toegekend aan de eigenaars, die hunne gronden zelf bebouwen. Degene die hunne gronden verhuren zullen moeten bewijzen dat hunne eigen dommen in pacht weerden verminderd zijn. Een man met 6 vrouwen. 'r Is to Londen dat er altyd geruchtmakende processen zijn na het proces wegens het huwelijk tusschen twee vrouwen, komt er nu eene zaak van veelwyverij, zooals er nog nooit een gepleit is. Het betreft een man, nog betrekkelijk jong, behoorende tot eene groote Iersciie fandliie en die op dit oogenblikG vrouwen in leven heeft Do man is dezer dagen te Parijs aange houden, op vraag van het Engelsche gouvernement, en zal binnen kort uitge leverd worden. 't Zal aardig zijn als die G vrouwen malkaar voor de rechtbank zullen ont moeten. Gister vrijdag heeft in de Volkskamer de ondervraging plaats gehad over het ongeluk in onze statie. De heer Van Wambeke wees op de tal rijke gevaren die de reizigers hier gedurig loopen en bijzonderlijk des avonds wan neer de sneltrein, Malle des Indes ge- heeten, hier in hellevaart doorrijdt en dit juist op 't oogenblik dat er 6 treinen aankomen. De heer Van Wambeke klaagde over de inrichting en verlichting en drukte den wensch uit dat de heer minister de statie van Aalst zal veranderen zooniet moet hij op zich nemen de verantwoordelijkheid van verdere onvermijdelijke rampen. Als dadelijke maatregel, vroeg onze achtbare Burgemeester dat de bedoelde buitenge wone sneltrein wanneer hij de statie van Aalst doorrijdt zou voorafgegaan worden door 3 wachters en langzaam voort- stoomen. Het spijt ons dat wij uithoofde van plaatsgebrek ons bij deze weinige, regels moeten bepalen. Wij nemen uit de antwoord des heeren ministers over, datgene wat onze geëerde medeburgers het meest aanbelangt. De heer V'andenpeereboom, minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Ik heb kennis genomen van het onder zoek dat werd ingesteld naar aanleiding der ramp waarover het achtbaar lid sprak cn erken dat de Staat daarvoor gedeelte lijk aansprakelijk is er zal dus eene billijke vergoeding worden geschonken. Maar de beambten van den spoorweg kunnen in dit geval niet verantwoordelijk worden verklaard. Dat ongeluk werd door gansch uitzonderlijke omstandig heden veroorzaakt. De heer Van Wambeke klaagt over de inrichting der statie van Aalst en over de verlichting aldaar: deze laatste bestaat er in de gewone voorwaarden, doch den dag der ramp was er gebrek aan drukking van gas en dat heeft zich in gansch de stad voorgedaan De toestand levert voorzeker gevaren op, tengevolge van het doorrijden der sncltrijnen maar dat is ook 't geval met meer dan twintig andere statiën en faet- zelfdegeschiedt in vreemde landen,behalve in Engeland, waar er voor de sneltreinen een afzonderlijke spoor bestaat. Toen bet ongeluk te Aalst is voor gevallen, was het personeel aan 't hoofd van den sneltrein, doch er had zich een onvoorzien geval voorgedaan. Te Aalst komt het gevaar voort van eene aldaar bestaande draaibrug men zou het moeten verminderen door den platten grond der statie op te hoogen. Tot dat werk is besloten en dat geschiedde vóór het ongeval van 9 dezer men zal er toe overgaan, doch ik herhaal het niet tegenstaande dat, zal het doorrijden van sneltreinen altijd een gevaar opleveren, zoowel te Aalst als elders. De heer Van Wambeke. Zoo ik den heer minister goed heb begrepen,dan belooft hij reeds toekomend jaar onze statie te doen veranderen. Daaraan zou een krediet van 500,000 frank worden besteeed. De heer Vandenpeereboom, minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Ik bepaalde geenen datum. Ik zegde enkel dat er twee kredieten van een gezamenlijk bedrag van 500,000 frank voor Aalst waren uilgetrokken. De heer Van Wambeke. Niette min is het waar dat Aalst sedert vijftien jaar wacht. Ge zult toch niet zeggen dat we te veel aandringen De heet* Vandenpeereboom, minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Ik houd veel van Aalst en zijne ver tegenwoordigers, doch men vergeet te zeggen dat ik, acht jaar geleden, in de statie van Aalst de versmelting van den reizigers- en goederendienst heb afge- sehaft. Dat kostte 800,000 frank er dient een tweede stap gedaan te worden en dat zal geschieden. Nogmaals ik bed geneigd in zekere mate bij te dragen in de schade door het ongeluk veroorzaakt, want de Staat is gedeeltelijk verantwoordolijk, In de tweede plaats verklaar ik dat het bestuur alles zal doen wat het kan om de gevaren in zekere staliën, namelijk in die van Aalst en Mechelen, te verminderen. Priesterlijke BenoemingeD Is onderpastoor benoemd te Overmeire, de E. H. F. Van der Poorten, surveillant in het S. Lievensgesticht te Gent. Hij vervangt den E. H. A. Antheunis,die zijn ontslag indient, Is surveillant benoemd in S. Lievens gesticht, M. E. Van Trimpont. Plakalmenak van Don Denderbode. De omstandighied die ons heeft belet onzen Plakalmanak aan onze geachte inschrijvers vroeger te gunnen,is veroorzaakt geweest door eenen toestand die langer geduurd heeft, dan wij eerst voorzagen. Heden doen wij hem in onze Stad be- handigen en maandag zal hij naar den buiten verzonden worden. Botermarkt. Heden zaterdag werden 822 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen G575 kilos. l_Jof<lsirii£;licid-fec8t. Op Maandag aanst.29 Januari, zal de zoo gunstig gekende Koormaatschappij S,e Cecilia - onder bestuur van den heer notaris V.De Gheest, een groot Concert geven ten voordeele der armen, ondersteund door 't Bureel van Weldadigheid. Onze geachte lezers welke van 't programma willen kennis nemen, zullen het aantreffen op onze derde bladz. LOKAAL VAN DEN WEEZENKRING. (Café Minard.) Luisterrijke Avoiullceet te geven door de Too- neelafdeeling der Gewezen Weesjon gens, met de welwillende medewerking der heeren G. Pape, Ach. Minnaert en Adh. De Valkeneer,op Zondag 28 Januari 1894, om 5 ure stipt. Prijzen der plaatsen 1° plaats fr. 1-00 2e plaats fr. 0-50. Kaarten zijn op voorhand te bekomen ten lokale (Café Minard,) bij den heer Ach. Minnaert, aan de Groote Merkt. Diefstal eener geit.— In den nacht van 14 op 16 dezer, werd er ten nadeele der echtgenoten I)e Man, Kerrebroek- straat, n° 11, alhier, eene schoone geit en een groot konijn gestolen. De dieven hebben het slot der staldeur moeten afwringen en zijn er alzoo inge- lukt binnen te komen. Deze beide dieren hebben eene gazamenlijke waarde van 25 franks. Vlaamscli Xnalgiltle. De voordracht, aangekondigd voor Zondag aanstaande, 21 dezer, is, bij ontsteldheid van den voordrachtgever, verschoven tot den 18 Februari. BITTER ORIENTAL is de beste. is deze die zijn hoest in bron- chits oj leering laat ontaarden, want hij weet wel dat eene doos Wallherij Pillen van een frank zou voldoende zijn om hem te ge nezen. Men schrijft ons uit Haaltert. Verleden jaar behaalde de heer bestier der der fanfaren-maatschappij en koster onzer gemeente den eersten prijs in eenen bijzonderenmuziekaleu wedstrijd tusschen 185 mededingers geopend te Gent. Onlangs verspreide zich hier de maar dat eene nieuwe onderscheiding onzen jeugdigen kunstenaar kwam te vereeren. De academie van wetenschappen cn schoone kunsten der provincie Henegau- wen, zijne edele pogingen in het muziek willen bekroonen.had den heer A. Jooris als lid uitgeroepen. Het diploma vergezeld van een kostelijk gouden eermetaal wierd hem deze week in naam van het genootschap door het gemeentebestuur behandigd.Onze muziek maatschappij de gelegenheid te baat ne mende om haren ieverigen bestierder blijken barer dankbaarheid te geven,ging hem den zelfden avond hare gelukwen- schen aanbieden en deelde door hare blijde arias de vreugde mede aan gansch de ge meente. Die hetooging van aangekleefd- heid viel zeer aangenaam. Ook het onthaal was allermildigst voor onze brave muziekkauten. Wij twijfelen geenszins of de leerlingen en vrienden die den heer Jooris zoo talrijk telt buiten Haaltert, zullen zich met ons aansluiten om hem hunne gelukwensclien toe te sturen en de hooge maatschappij van Henngauwen toe te juichen over den uitmuntende keus, die zij komt te doen. Influenza. Men schrijft uit Sley- dinge Over eenige weken is de modeziekte» zooals men ze noemt, alhier uitgeborsten. Niet alleen zijne vele personen aange tast, maar er zijn ook verscheidene hun ner aan de gevolgen bezweken. Onder anderen zijn verleden week vier zusters uit het klooster gestorven eene andere is nog erg ziek. Te Kluizen, Haaltert, Sottegem en de omliggende gemeenten woedt de ziekte zeer hevig. In eerstgenoemde gemeente is, onder andere, dé vader van den postontvanger eraan gestorven. In verscheidene andere gemeenten heeft de influenza ook slacht offers gemaakt. Men weet dat prins Albert, thans onderluitenant bij de grenadiers, binnen kort als luitenant naar de karabiniers overgaat. Na in dit regiment 2 jaren ge diend te hebben, zal hij in 1896 als kapi tein bij het voetvolk naar Antwerpen komen. Ballons en rijwielen. Binnen kort zal te Brussel een wedstrijd plaats hebben, die aan de ballonsjacht der Pruisische hulanen, tijdens den oorlog 1870-71, doet denken. In een velodroom is een ballon opge vuld en gereed om losgelaten te worden en eene groep velocipedislen staat gereed om weg te rijden. Op het oogenblik dat het teeken wordt gegeven om den ballon los te laten, klinkt ook het pistoolschot, waarop de velos in beweging worden gebracht. Elk zoekt zijnen weg en de prijs is voor dengene die, op het oogenblik dat de ballon grond raakt, van den man uit hst schuitje een bewijs ontvangt en hiermede het eerst op het vertrekpunt aankomt. 't Is dus meer de kennis van de streek en de berekening, dan de snelheid, die tot de ovorwinning moet leiden. Nog altijd worden de vreemdelingen te Brussel ontvangen door lieve, vriende lijke juffertjes, die meenen hunnen oom, of peter van den spoortrein te zien komen hein harteiyk omhelzen cn dan, hunne vergissing ziende, beschaamd de vlucht nemen. Ongelukkiglijk heeft dan gewoon lijk de horlogie of de portefeuille van den oom ook de vlucht genomen. Een Parijzer verzekeringsagent raakte op die manier woensdag nog 130 fr. kwijt. bloedig drama. (Nadere bijzon derheden). Zondag avond, rond 10 ure zaten de genaamden Jules en Camiel Lagayze en Philemon Demeiere, in de herberg Den Mol te Harelbeke, een glas bier te drinken. Philemon begon met Jules en Camiel Lagayze twist te zoe ken over het nemen van malkanders werk.De baas der herberg nam daar geen acht op, omdat het gebuurs en familie was. Maar ziende dat de twist verergerde verzocht hij hun het huis te verlaten. Dnar Demeiere, wat bedronken zijnde, niet wilde luisteren, nam de baas hem vast en deed hem buitengaan. Op eens sprong eon der gebroeders Lagayze recht, en wierp een pintglas in het gelaat van Demeiere, die bloedend naar huis vertrok. De baas sloot zijne deur, en om verde ren twist te beleiten, hield hij voor een kwart uurs de gebroeders Lagayze bin nen. Alsdan verlieten deze de herberg en trokken huiswaarts. Nauwelijks waren zij aan het huis van Demeiere gekomen, of deze sprong, met een groot broodmes gewapend, naar de twee gebroeders toe en begon met vreeselijk geweld te kap pen en te kerven op de twee slachtoffers. Camiel werd erg aan het hoofd gekwetst. Wat den anderen broeder Jules betreft, deze kreeg vier kappen op het hoofd, op den rug, op den schouder, zoo diep dat de noot van het schouderblad af is. Zijn hoofd voor de slagen willende bevrijden, kreeg hij een geweldigen slag op den elle boog dat het bloed op den muur en de deur van Demeire's woning spatie. Toen zijne twee slachtoffers bloedend op den grond lagen uitgestrekt, trok Demeiere weder binnen en legde zich te bed. Eenige minuten later zijn da twee gebroeders op handen en voeten naar huis gekropen. Het parket van Kortrijk heeft een on derzoek ingesteld. Het wapen is een mes van rond de 40 ceniirr.elers lang op 6 it 7 centimetrs dik. Demeiere, vader van drie minderjarige kinderen, is voorloopig in vrijheid gesteld. De toestand der slachtof fers is bedenkelijk. Aardige grap. Over eenige dagen stonden te St-Truiden op het plein der O. L. Vrouwkerk, twee welgekleede jufvrouwen samen te klappen en schenen het,volgens hunne gebaren en de aanhou dende beweging hunner hoofden en mon den, zoo druk te hebben als eene pan gedurende de vastenavonddagen, toen opeens een boer van Zepperen daar voor bijkwam, die een grooten hond bij zich had. Of nu het gebarenspel der twee vrouwen het dier fel hinderde, weet men juist niet, maar het is te veronderstellen, aangezien hij hen stil naderde en tegen het kleed der grootste een pool oplichtte. Deze mevrouw was geenszins opgezet met het kaal kompliment van meester Turk en schoot in zulke hevige gram schap, dat zij hem met volle kracht haren regenscherm naar den kop wierp. Ongelukkig viel zij, door de groote krachtinspanning, rollend op den grond, van welk oogenblik de hond gebruik maakte, om de weggeworpen regenscherm in den muil te vatten en er meè van door te loopen. Een ongeluk komt nooit alleen aange zien dal dit voorval juist gebeurde op 't oogenblik dat de mis in bovengemelde kerk uit was. Men kan denken dat er eens hartelijk gelachen werd. Sterfgevallen te St-Truiden, ziekte of vergiftigingVeel is er in de laatste dagen gesproken over de tal rijke sterfgevallen die te St-Truiden plaats hadden en die door de eenen aan het eten van vergiftigd peerdenvleesch, door de andere aan influenza werd toegeschreven. Ziehier wat de Limburger, van Ton geren, Vrijdag zeg. Geen goed nieuw is uit St-Truiden-meê te deelen. De policieagent Croughs is zaterdag morgend overleden, na ijselijke pijnen onderstaan te hebben. Nog drie vrouwen, ook van St-Pieter, zijn sinds dien bezwe ken, ten gevolge van hetzelfde lijden. Alle drie zijn getrouwd en hebben ver scheidene kinderen. Andere vrouwen en manspersonen zijn ongesteld op dit oogenblik. De aandoening, dc schik zijn groot in de omliggende dorpen, alhoewel er daar voor geene gegronde reden bestaan, zoo hel schijnt. Al de personen,die tot nu toe gestorven en ziek geweest zijn, hebben peerden- vleesch geëten. De uitwendige teekens der ziekte zijn bij allen dezelfde. Het is daarbij niet bewezen dat de kwaal aanstekend of besmettend is. Een hooglceraar van Leuven, dokter Denys, die dinsdag deze stad en Sint- Pieter bezocht heeft, koestert evenwel nopens het hier omgaande, achterdocht. Volgens M. Denys zou men met een choleravormige ziekte te doen hebben. Eene ontleding der ingewanden van overleden personen werd te Leuven ge daan. Een tweede onderzoek zal onver wijld gedaan worden door deskundigen der universiteit van Gent. Men verkeert nog in twijfel, daar de meeste geneesheeren der stad en hier onder zijn er,die om hunne bekwaamheid eene zekere faam verworven hebben zeggen dat er geen gevaar bestaat. Wij moeten dus wachten. De gemeenteraad is, bij dringendheid, dijnsdag namiddag vergaderd. Op voorstel van den raadsheer Portmans, heeft de raad onmiddellijk eene som van twee duizend fr. gestemd, om ter hulp te komen aan de arme zieken en om de weduwen, weduwenaars en weezen, wier meubels en beddegoed men heeft doen verbranden, te vergoeden. Het volk keurt die stemming ten volle goed. Hoogleeraar Denys is bij de vergadering des gemeenteraads tegenwoordig geweest en heeft den heeren van het stadhuis, buiten de tegenwoordigheid van 't publiek, zyn gedacht over het door hein gedane onderzoek uitgedrukt. Het gerecht van zijnen kant, begint ook ernstig te werken. Verscheidene per sonen hebben getuigenis afgelegd voor M. den vrederechter, maandag cn dijnsdag over hetgeen zij weten, betreffende den verkoop en het gereedmaken van het peerden vleesch, dat toch het begin van alles schijnt te wezen. Men weet dat de cholera gedurende de laatste weken nogal erg te Charleroi en omtrek heeft gewoed. Ziehier eene opgave van do sterfgevallen, die in't ge heel 144 in 't getal zijn, op de 365 perso- uen welke door de ziekte werden aange tast Charleroi, 23 Dampremy, 23 Marchienne, 47 Mont-sur-Marchienne, 8 Couillet, 1 Cbdtelineau, 12 Mon- tigny-sur-Sambre, 17 Jumet 1 Lode- linsart, 4 Gilly, 2 Marcinelle, 6. Eene choleravormige ziekte heeft in de gemeente Auvelais een aantal slacht offers gemaakt. Vijf volwassen personen en twee kinderen zijn reeds gestorven. Een lazaret wordt gebouwd en de over heid heeft per telegram wereldlijke ziekediensters gevraagd. In de maand februari, werd ten na deele van een fabrikant te Seneffe, 60,000 fr. gestolen. Het nauwkeurig onderzoek van het parket kon zelfs geen spoor van plichtigen ontdekken. Thans heeft men eenen vond gedaan, die den fabrikant nog meer genoegen zal doen dan het aanhou den van den dief. Hij heelt namelijk in zijnen kelder tusschen eenen hoopsteen kolen, het pak gestolen acties gevonden, in een stuk gazet gewikkeld. De dief moet de papieren, ziende dat hij die niet aan den man kon brengen, door het keldergat naar binnen hebben geworpen. Verschei dene stukken zijn door de vochtigheid geheel bedorven. HOLLAND. SchriflvervalschingDonderdag 11. bood een net gekleed, onbekend persoon ten kantore van het agentschap der Gel- dersche Credietvereeniging te Maastricht, eenen wissel aan, ten bedrage van 2,600 gulden, afgegeven door de Zuid-Holland sche Credietvereeniging te 's Gravenhage Men deelde hem echter meè, dat er geen adviesbrief was ingekomen, wat hem zeer tegenviel, daar hij het geld noodig had. Hij zou echter den volgenden dag terug komen. Inderdaad kwam hij terug en er was toen een adviesbrief ontvangen. Het bedrag van den wissel werd hem nuuit- betaald en daarvan aan de Zuid-Holand- sclie Credietvereeniging ineedeeling ge daan. Deze wist echter noch van wissel noch van adviesbrief, zoodat beide valsch waren. Van den persoon, die het bedrag ont vangen had, was na deze ontdekking geen spoor meer te vinden. Een drama. Een meisje in Den Haag, dal tegen den wil haars vaders verkeerdeen mpt haren beminde dijnsdag avond aan 't wandelen was, zag eensklaps op het Scliev. Veer papa aan komen. Onmiddellijk zette zij het op een loopen en sprong aan den Hoogen Wal in het water. De vader sprong zijne dochter na daar de vrijer voor 't oogenblik niets beter te doen had, vloog hij op zijne beurt het water in. Het drietal werd door de policie op het drooge gehaald en elk keerde met zijn nat pak huiswaarts. Fit ANKRIJK. Echt Amerikaansch. Een zeer rijke Amerikaan heeft aan de burggravin Janzé twee en half millioen geboden voor haar hotel te Parijs, meubelen en kunst werken er in begrepen. Het hotel zoo afgebroken en naar Ame rika overgebracht worden, om het aan de overzijde van den oceaan steen voor steen weèr op te bouwen, op zulke wijze dat het minste voorwerp zijne oude plaats zou innemen. Mad. de Janzé heeft veertien dagen bedenktijd gevraagd. Ontploffing. Aan boord van de stoomboot Êquateur, woensdag uit La Plata te Bordeaux aangekomen,heeft eene ontplolling plaats gehad. Er zijn twee dooden en verscheidene gekwetsten. Volgens latere berichten had de ont ploffing plaats rond twee ure,op 't oogen blik dat men bezig was de kleine pakken te lossen. Zoo geweldig was de slag, dat heel het schip daverde. Verscheidene kabienen, waaronder die des kapiteins, werden ingerukt ijzeren platen van ver scheidene millimeters dik werden ge scheurd en gekromd. Twee mannen, die aan de lossing bezig waren, werden gedood, een derde is zoo erg gekwetst, dat hij zijne wonden niet zal overleven, een vierde bekwam min dere ernstige verwondingen. Naar 't schijnt is de ontploffing veroor zaakt door dynamiet. Hoe bevond die zich aan boord Dat zal het onderzoek moeten bewijzen. De ontploffing moet gebeurd zijn op het oogenblik dat een der slachtoffers een pak struisvogelveeren in handen had, want eene groote hoeveelheid dier pluimen lag overal verspreid. Zoo hevig was de schok, dat de dikke glazen der machinekamer, die nochtans ver van de plaats der ontploffing ligt, geheel verbrijzeld werden. De lijken der slachtoffers zijn naar het doodenhuis gebracht. Wal doet nadenken. Baron de Mandat schrijft in den Figarodat de anarchist Paul Reclus gemakkelijk ont snapt is uit Parijs, en vraagt of dit niet gebeurd is door zijne affiliatie aan de vrijmetselarij Over eenige jaren heeft baron Mandat eenen brief gelezen van eenen communard die zegde ln den burgeroorlog, op eene barrikade, gewond en door eene patroelje aangehouden te zijn. Men ging hem tegen den muur zetten en doodschieten, toen hij den noodkreet der vrijmetselarij aanhief. De officier was ook broeder en hij.... liet den kerel los en gaf hem nog 10 fr. om zich uit de voeten te maken Zoo dus die officier vergat zijnen plicht, en zou verdiend hebben op zijne beurt tegen den muur te worden gezet 1 DUITSCHLAND. Een rijke gevangene. Een graan handelaar te Breslau, Scheffler genaamd, die, wegens moord op zijne minnares ter dood veroordeeld, onlangs in het tucht huis overleed, heeft in zijn testament aan al de beambten der gevangenis legaten gemaakt tot van 5000 mark toe en aan den advokaat die hem verdedigde, 3000 mark. Men had hem algemeen voor arm ge houden, maar het bleek dat hij zeer rijk was. Mishandelingen in 't leger. De Tdgliche Rundschau zegt in staat te zijn te verzekeren, dat de keizer bij de Nieuwjaarsreceptie niet alleen streng het spel tusschen officieren heöft afgekeurd, maar zich ook heeft bezig gehouden met de mishandelingen in het leger en hij aan de korpsoversten heeft opgedragen,streng de onderhoorigen te straffen, die zich mishandelingen van soldaten zouden ver oorloven. De keizer voegde er bij, dat hij per te legram wil ingelicht worden over al de feiten van mishandeling, die in het leger zouden voorkomen, vóór dat er een on derzoek geopend werd. Ook voegt het blad er bij, dat de keizer de strengste bevelen heeft gegeven om alle pogingen van socialistische propa ganda in het leger hardnekkig te be strijden.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2