Hf Iplj NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 25 Januari 1894. 10 centiemen per nummer. 489te Jaar, N° 2847. ïi - :t Politiek overzicht, Commissaris van Policie. Onze nationale munt. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPIU«ilS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor crij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. r V - t: ADVERTENTIEIVPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst, 24 Januari 1894 Duitschland. Duitsche Rijksdag Interpellatie der socialisten. Maandag begon in den Rijksdag de be spreking over de vraag der socialisten wat denkt de regeering te doen ter voor koming van de immer uitbreidende werkeloosheid M. Liebknecht begon met er tegen te protestceren dat de bourgeoisie, socia lism en anarchism op eene lijn stelt, en hekelde het optreden der Berlijnsche po litie en indien er verleden donderdag geen burgerbloed heeft gevloeid, dan is het alleen aan de bezadigheid der sociaal demokraten te danken. Wat overigens de werkloosheid aangaat, die bestaat op de geheele wereld, wat wel bewijst dat de ganscho burgerlijke maatschappij ziek is. Ook pleitte Liebknecht nog voor den werkdag van acht uren en voor de ont ginning der dorre zand - en heidegronden in Duitschland, iets waardoor honderd duizenden arbeid, en nuttigen arbeid, zouden vinden. Minister BOETTICHER verdedigde de Berlijnsche policie, tegen welke tot nu geene recht matige grieven waren inge bracht. Spreker gaf toe,dat eenige takken van nijverheid in treurige omstandig heden verkeeren.maar de groote meerder heid heeft flink werk, en de statistiek kan aantoonen dat de loonen over het alge meen gunstiger zijn en de werkman beter dan vroeger aan zijne behoeften kan vol doen. Overigens zal ook de toekomst-slaat der socialisten niet in staal zijn, alle ont bering uit de maatschappij te verbannen. De - vrij-conservatief - baron STUMM verklaarde de sociaal-democratie meè aansprakelijk voor de anarchie en bare gruwelen, en sprak den wensch uit, dat er zieh uit alle partijen eene keurbende van mannen zou vormen, om de omver werpers der maatschappij te bestrijden. M. Eug. RICHTER maakte van de ge legenheid gebruik om de agrarische par tijen te hekelen en vóór het Russische handelsverdrag te pleiten. De sociaal democraat BEBELweesop Engeland, waar de werkdag van 8 uren bij rijkswerken is ingevoerd. Hij ver langde voorts, dat de policie er zich toe zou bepalen de orde en de rust te hand haven, en niet de orde in en buiten ver gaderingen zou komen storen. Van de öotzrpeozszeeischte hij, dat zij ten minste trachten zou om de tegenwoordige ellende te verminderen de ellende weg te nemen zou zij niet vermogen dat zal eerst kun nen, wanneer de maatschappij anders zal zijn ingericht. VAN DEN -(O)- 20e Vervolg. Onder deze omstandigheden kan men zich voorstel len, dat zijne twee verleiders, zooals hij xe begon te noemen, niet weinig van hem te lijden hadden. Als wy maar met den verkeerde weg gepakt hebben jammerde hij tegen Brusel. 't is een ellen dige historie. Hoe zal ik bet, God help mijooit voor den rechter verantwoorden, als het uitkomt, zooals ik maar al te zeer vrees 1 Had ik my maarniet laten overhalen, gij weet hoe ik er tegen ben geweest Hoor eens, commissaris antwoordde Brusel, met de grootste bedaardheid. Dat hij de man is, die het gedaan heeft, daarvan ben ik volkomen overtuigd. Power heeft goed gezien, niemand anders dan hij heeft hijt gedaan.Ik heb mijne oogen den kost gegeven, toen wij hem beetpakten, dat is zeker en die bedriegen my niet gauw. Ik las den moord op ziju gezicht, zoo duidelijk als ik by de gercchtsziltiug op Power's gezicht las, dat hjj meer wist dan hij zeggen wilde. Die kerel heen het gedaan, dat is zeker Maar... en dat is een leelijke zaak, hoe zullen wy het bewijzen Die Sint-Alba is een duivel van slimheid, dat kan ik u zeggen. Ik heb zijne kamers onder/ocht van naaldje lot draadje, geen hoekje heb ik overgeslagen en toch geen drommel gevonden I zelfs geen snipperke papier, Nadat minister BOETTICHER en baron STUMM gesproken hadden en de natio- naal-liberaal MOLLER zich tegen den werkdag van 8 uren verklaard had, wer den de verdere beraadslagingen tot 's anderdaags uitgesteld. Verzoening tusschen den keizer cn Bismarck. Berlijn, 23 jan. Ter Beurze van Berlijn liep dezen middag liet gerucht, dat de verzoening tusschen den keizer en Bismarck een voltrokken feit is. De keizer had aan prins Bismarck ge durende zijne laatste ziekte wijn ge stuurd. De oud-kanselier heeft dankbetuigingen gestuurd aan den keizer en hein bericht dat hij persoonlijk naar Berlijn zal komen, om zelf die dankbetuigingen aan Z. M. te herhalen. Het nieuws verwekt eene groote op schudding. (Handelsblad.) Servië. Crisis. Uit oflicieele bron wordt vernomen, dat koning Alex ander maandag over den staatkundigen toestand met de hoofden der vooruitstre- venden en der liberale partij beeft beraad slaagd. Ook de andere hoofden van par tijen werden gehoord. Koning Alexander verklaarde dat hij, alvorens een nieuw kabinet te vormen, te kennen wilde geven, dat het hem niet mogelijk was aan de radicale partij bij voortduring carle blanche legeven, aan gezien zij te vele fouten op hare verant woording heeft. Ernstig veroordeelde hij het handels conflict met Oos'enrijk, en legde verder nadruk op de noodzakelijkheid van bezui nigingen en van eene hervorming der financiën. Openlijk zegde de Koning, de woeling in den lande verwekt door de inbesckul- diging-stelling der vroegere ministers, af te keuren. Hij wenschte dat de vervol ging onmiddellijk zou worden gestaakt en verklaarde, wat hem zeiven betrof, op grondwettig standpunt te zullen blijven staan. Nog verschillige personen zijn ten pa- leize geroepen; namens de radicale partij werd verklaard dat zij de voorwaarden des Konings niet kan aanveerden. De on derhandelingen met de partij zijn dus voor het oogenblik afgebroken. De zittingen der Skoeptchina zijn geschorst. De voornaamste eischen des konings door de radicalen verworpen, betroffen het recht van benoeming van den minister van oorlog en van de gezanten. Verder het staken van het proces tegen het libe rale kabinet en de opheffing van alle wettelijke bepalingen aangaande 's ko nings bloedverwanten. In heel het land heerscht rust en de aankomst van koning Milan heeft op de bevolking den besten indruk gemaakt. Men vermag ook de koningin-moeder en men hoopt eene coalitie van liberalen en progessisten Ie zien tot stand komen. geen spatje bloed, niets Dat is leolijk, heel lecljjk, dat geef ik toe. Maar wut zullen wy er aan doen Wy zitten nu eenmaal in het schuitje en moeten er nu maar het beste van hopen. Wij hebben nog een dag tyd, de zitting begint morgen vroeg, wie weet of zich nog niet wat opdoet Ook l'ovver troostte zich met dezelfde hoop. Hij gevoelde diep, welk eene verantwoording hy, op zich genomen had. Zedelijk was hij overtuigd, den moor denaar van Madeleine Faure te hebben aangewezen Het stukskc van den brief, het onbedriegelijkc hand schrift. de tegenwoordigheid van dien man in Sand bank voor cn tijdens den moord, zijn hevige schrik en ontstelde gebaren, toen hij hem in den gang van het Marine hotel onverwachts onder de oogen trad, dat alles waren immers onloocheubare bewijzen voor /yne schuld Power twijfelde er niet aan, maar hoe kon hij anderen deze overtuiging meedeelen Van waar moest hij de feiten halen, waar de bewij zen vinden, krachtig genoeg om rechters en gezwo renen te doordringen van het besef, dat zij inderdaad den moordenaar voor zich hadden De beschikbare tijd was slechts kort, in elk geval te kort om meer opgaven, omtrent het verleden der vermoorde vrouw bijeen te zamelen. De pogingen van Brusel in die richting hadden niets opgeleverd. Een photographie, na den dood genomen, was zoo veel mogelijk door het land verspreid, maar ook dit middel had tot nu toe geen gevolg gehad. Madeleine Faure, die in Sandbank een gruwzaam einde had bleef even onbekend, wat hare herkomst rcrleden betrof, als op den dag barer aankomst. Mot spijt dacht Power aan de middelen, die in Parijs cn andere groote steden van Frankrijk der polieie ten denste staan. Daar had men de Morgnc, eene plaats, Veel is er sedert jaren geschreven over dc muntkwestie. Terecht herft men zich hier te lande om de vraag bekommerd, welke de financieele gevolgen zijn zouden van het opzeggen, b. v., door Frankrijk, van de Latijnsche Unie. liet muntver- bond gesloten tusschen Frankrijk, Italië, België en Zwitserland en waartoe Grie kenland later is bijgetreden Frankrijk bezit eene groote hoeveelheid onzer vijf frankstukken, veel meer dan wjj; moest men de munt uitwisselen, dan zou er een nadeelig saldo voor ons uit voortvloeien, en België zou het verschil in goud moeten betalen. Zilvermunt vond men dan in overvloed, maar een groot deel zou in de Bank blijven berusten, tot niets meer dienend, noch voor het binnen- noch voor hel buiten land. Aangezien het zilver 3u, ja 40 0/o in waarde is verminderd, zou bet land, in geval van ontmunting, misschien 100, 120 millioenen frank verliezen. De goudmunt wierde hier zeer schaarsch, daar ze bijna geheel zou opgeslorpt ge weest zijn door de uitwisseling met Frankrijk. Dat zulks voor onzen handel met andere landen nadeelige gevolgen zou opleveren, springt in 't oog. Ons land wordt door eene muntcrisis bedreigd, zoo noodloltig in hare uitwerkselen als zij,die in Italië thans woedt. De regeeringen waren dus onvoorzich tig en hebben, om eene oogenblikkelijke, kleine winst te verwezenlijken (zelfs de bijzonderen mochten zilveren slaven door het land laten munten, mits eene geringe schadevergoeding enkelen zijn hierbij rijk geworden) de financieële toekomst van België in gevaar gebracht Het Staatsbestuur had beloofd een reserve fonds tot stand te brengen, sedert jaren wordt dat fonds niet meer vergroot,zoodat we opeens (alles hangt af van eene luim van onze bondgenooten der Latijnsche Unie) vooreen gewichtigen en geduchlen vervaldag kunnen staan, en 's lands mid delen misschien niet zullen toereiken, om in de behoeften te voorzien. Eene kleine voorzorg, werd wel is waar genouien, een deel onzer vijffrankstukken werden in 1886 en 1887 (de jaren der Vlaamsche halve frankskens en franken) in pasmunt waar dc drenkelingen en dc lyken van andere perso nen, die door een gewelddadigcn dood zijn getroffen, publiek worden ten toon gesteld, ten einde iedereen gelegenheid te geven een vermisten bloedvei want te herkennen of wel inlichtingen aan de justicie te ver schaffen, die haar bij het vinden van den moordenaar dikwijls van onschatbare weerde blijken te zijn Maar in Engeland was zulk eene nuttige inrichting een gebed ongekende zaak. Ja nog erger de Engelsche wel maakt het onderzoek dubbel moeilijk, doordat zij de voorloopige hechtenis niet kent. In bijna alle lauden van het vasteland, kan de rechter een beschuldigde zoolang in voorloopige hechtenis houden als hij voor het onderzoek van de zaak noodig oordeelt. Meer dan eens is door de advokaten tegen dit stelsel te velde Rctrokken, voor namelijk op grond, dat liet voor den onschuldigen verdachte eene vreeseiijke marteling en voor den schuldige eene onrechlveerdigheid oplevert, aangezien de in voorloopige hechtenis doorgebrachte tijd. niet van de later opgelegde gevangenis-traf wordt afge trokken, hetgeen natuurlijk vooral bij kleinere over tredingen een aanzienlijke verlenging van den straftijd ten gevolge heelt. In Engeland echter, waar dc wet den burger eene groote male van persoonlijke vrijheid waarborgt, zooals in bijna geen ander land van Europa geschiedt, heeft men van de voorloopige hechtenis tot nu toe niets willen weten en zeker had Power in het geval dat h« m nacht en dag bezig hield, geen ongelijk dit te betreuren. Wat kon hij doen f Reeds op den volgenden dag moest de zitting plaats hebben, waarbij Sint-Alba zou worden gehooid. Het vonnis moest even neodzakelijk daarop onmiddelijk volgen en Power ontveinsde zich omgezet. Maar zoo iets mocht de Regee ring niet te verre drijven, vermits het Muntverbond voorziet in welke hoeveel heid ieder land zilveren pasmunt mag slaan. De landen, die, gel(jk Zwitserland en Griekenland, liever te weinig dan te veel zilvermunt hebben gemaakt, zullen op den dag der vereffening ook zonder verlies, ja met winst uit de Unie kunnen treden. Om iedereen te doen begrijpen, welken misslag men in België heeft ^begaan door het buitensporige slaan van vijffrank stukken, laten wij hier een tabel volgen van de hoeveelheid onzer munt sedert 1832. Door natuurlijke oorzaken (brand, schipbreuk, verlies, vorming van verza melingen, intrekken van sommige mun ten) is onze voorraad zeker verminderd, voor sommige reeksen met 1/4 of 1/3 maar hij is nog beduidend genoeg (zooals men zal opmerken), behalve wellicht in Goud- en nikkelmunt. Koper, van 1 centiem voor fr. 4,797,233,70 van 2 centiemen voor 9,923,983,62 van 5 2,641,829,05 van 10 308,913,30 Te zamen fr. 17,674,959,67 Sedert 1887 heeft men geene centiemen; 1876, geene centen 1860 geene stukken j van 5, en 1856,geene stukken van 10 een- tiemen meer geslagen. j De stukken van beide laatste soorten echte Spartaansche munt werden ingetrokken en door nikkelmunt .ver vangen. Nikkel. van 5 centiemen voor fr. 2,048,814,50 van 10 4,189,317.30 van 20 360,734,00 Goud I van 10 frank voor fr. van 20 van 25 1,005,150,00 583,996,720,00 13,640,875,00 Te zamen fr. 598,642,745,00 Sedert 1882 werden geene stukken van 20 frank meer gemaakt, sedert 1850, geene van 10 en 25 frank. Als totaal bekomen wij de nette som van 1,179,259,106 fr. 42 centiemen.Reeds hooger deden wy uitschijnen, door welke oorzaken die som werd verminderd. Per inwoner, heeft men minstens nog 150 fr. munt. Gezien het veelvuldig ge bruik van bankbiljetten en allerlei krediet brieven, is zulks meer dan voldoende alleenlijk goud en nikkel zouden de plaats moeten innemen van eene groote hoeveel heid zilver. De Regeering zal bijtijds maatregelen te beramen hebben, om alle stoornis in onze muntomloop te voor komen. VASTEHI. In aanmerking nemende den tegen woordigen gezondstoe- tanb van ons land, hebben HH. DD. HH. de Bisschoppen besloten, voor dit jaar, het gebruik van vleescb toe te laten op al de dagen van den Vasten, uitgenomen den vrijdag van iedere week, Aschwoens- dag, den woensdag en zaterdag der qua tertemperdagen (14 en 17 februari) en den zaterdag vóór Paschen. Te zamen fr. 6,598,865,80 De laatste nikkelstukken (5 en 10 cen tiemen), zijn van 1864 die van 20 cen tlemen werden sedert 1861 niet meer geslagen. Zil vei*. van 20 centiemen voor fr. 626,180,20 van 25 616,790,75 van 50 9,796,305.50 van 1 frank voor 21,984.880,00 van 2 20,836,868,00 van 2,50» 6,803,312,50 van 5 495,678,210,00 Te zamen fr. 556,342,535,95 In 1887 sloeg men de laatste stukken van 1 en 2 frank, in 1886, van 50 cen tiemen, in 1876, van 5 frank, in 1858,van 20 centiemen, in 1850, van 25 centiemen en fr. 2,50. Iedereen weet dat die drie laatste soorten werden ontmunt. IS. V. In vergadering van 15 Januari 11. werd het vraagstuk dor E. V. niet opgelost en ook niet verdaagd, i Voortaan zal men uit de wolken der theoricn moeten neêrdalen mon zal eene formuul moeten neêrleggen die het vraag- stuk practisch kan oplossen. En die for- muul zal men ook nog ineen wetsontwerp moeten herschapen, dat in al zijne bijzon derheden zal besproken worden. Maar hier zal de kat op de koorde dan sen. Geen tien leden telt men in de Kamers welke 't zelfde stelsel voorstaan. Men beweert dat de regeering de E. V. slechts wil toepassen in de kiesdislrikten die ten minste 3 volksvertegenwoordigers tellen. Hoe zal men het aan boord leggen voor 't Senaat In dit geval zou b. v. het kiesdistrikt Aalst de E. V. hebben voor de Volkskamer en niet voor den Senaat. Ware dat belachelijk genoeg De voorstaanders der E. V. denken dat hunne chineezery door Kamers zal aan genomen worden met de medewerkingen der liberalen... niet dal een volkomen vrijspraak, met bet oog op de weinige gegevens, die het onderzoek had opgeleverd, bezwaarlijk kon uitblijven. Eene vrijspraak van Sint-Alba beteekende voor hem meer dan een vernederende neerlaag Het eenige wat hij zich te verwijten had, was, dat hij cn zijn bondgenoot, de detective, dien hij in deze dagen als een trouw vriend leerde kennen, veel te gauw te werk waren gegaan zij hadden te veel op de eerlijkheid hunner zaak vertrouwd. Andere oogenblikkcn wareu er, waarin Power aan zijn eigen doorzicht begon te twijfelen. Zou het moge lijk zyn, dat hij zich vergist had vroeg hy zich af en zeker is hel, dat de houding van den gevangene maar al te zeer tot dergelijke vragen aanleiding gaf. Van het oogenblik af aan, dat hjj de rerste verrassing was te boven gekomen,— was 't verrassing of schrik geweest? bleef hij in al zyn doen dezelfde fatsoenlijke man, die op eene ongehoorde manicrin zyn eer was gekrenkt en door een laagherlig komplol, dat spoedig aan het J licht zou komen, in zijn tegenwoordigcu toestand was j gebracht. Het scheen zelfs somtijds, dat hij met het geheele j geval den spot dreef, het was wel eens een aardige ervaring een paar dagen in eene cel te zitten, het was j iels nieuws, dat een mensch later zyne vrijheid te beter op prijs deed stellen. Hij lachte met den cipier over den slechten kost, dien de Sandbanksche gevan genis haar gasten opdischte en liet voor zijne eigen rekening dagelijks een fijn middagmaal uit het Marine hotel komen, waarvan hij een groot gedeelte voor hem overliet. De vreeseiijke beschuldiging, waaronder hij lag, scheen hem in een woord niet te drukken. Zelfs de opzichter» en cipiers begrepen er niets van, zulk een vroolijken cn tegelijk toch zoo dertigen gevangene hadden zjj nooit gehad. De zondag ging voorbij en de maandag morgend wa« eindelijk aangebroken. XV. De zaal waar 's maandags de zitting der rechtbank, waarin ook Power's beschermer, M. Kingsford eene eervolle plaats vervulde, geopend werd, leverde een belangwekkend tafereel op. Een nieuwsgierig publiek had het gebouw reeds in den vroegen morgen tot stikkens toe gevuld cd op het verhoogde gedeelte links van dc rechters, zaten, be halve enkele advokaten,die alleen uit nieuwsgierigheid waren gekomen, thans verscheidene verslaggevers der Londensehe dagbladen, waaronder men M, Vavasoer opmerkte. Kort voor de opening der zitting trad mevrouw Sint-Alba dc zaal binnen aan den arm van Ford, die haar naar eene voor haar opengehouden piaat9 geleidde. Zij was net, maar zeer eenvoudig en in bet zwart gekleed en zag somber, maar vistberaden voor zich neer. In de bank voor den ambtenaar van het openbaar ministerie, ut de commissaris Grand, in gezelschap van den detective Brusel en den inspecteur Power, de leste natuurlijk in uniform. M. Grand ug er zenuw achtig en angstig uil en fluisterde nu en dan met Brusel, die als altijd een kalm, ondoordringbaar gelaat toonde. De advokaat van den beschuldigde M. Ford, daarentegen, was bijzonder bewegelijk, aauboudeod schikte eo verschoof hy zijne papieren en zag de zaal rond met eenen blik, die duidelijk scheen te zeggen Wacht maar eens, vrienden, tot dat ik begin (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1