Neen Brief van M. Woeste. Het Anarchism Een en ander. Allerhande nieuws. lijke gebouwen aan een boerenhuis gehecht zijn zoo redeneert men hoe hooger de waarde van het huis is. Dit strijdt tegen de wet het is een n waar misbruik ;ook koester ik de hoop dat de achtbare minister van financiën de zaak zal gelieven te onderzoeken en desnoods zulke handelwijze zal tegen- kanten. Dat de landelijke gebouwen hooger »Jgeschat zijn dan de stedelijke, ik hoop dat het bestuur zulks zal bekennen en van dit oogenblik zou de heer minister maatregelen mogen nemen om de ge- lijkheid te verkrijgen in de belastingen. De bedienden moeten voor goed verzaken aan bedoelde middelen om het belastbaar inkomen te vermeerde- ren het is tegenstrijdig aan de wet en de beweegreden die zij daartoe bijbren- i) gen hebben geenen invloed op wezen- lijke huurwaarde. Te meer.de waarheid is dat de waar- de van den bebouwden eigendom op den buiten niet meer stijgt dan de i) waarde van den grond. i> Het is daar eene beweegreden die hier van het grootste belang is.vermits het de landelijke woningen geldt en dat het gouvernement,overeenstemmig met de bewarende gezindheid van geheel 't land,de opbeuring en het welzijn van de landelijke bevolking wil bevoordee- ligen. De achtbare heer Beernaert, minister van financiën, heeft aan de billijke vraag van den heer Senateur een voldoend ant woord gegeven. Tot hier toe had hij zijne inzichten niet klaar uitgedrukt, nu blijft er geen twijfel meer over De ach'bare heer Van Vreckem, zegt de heer minister, keurt ook goed den voorstel eener nieuwe kadastrale ver- deeling hei spreekt van zelfs dat alle middelen zullen gebruikt worden om tot eene billijke schatting te geraken. Hij vraagt te zelfder tijd eene vermin- dering der grondlasten. Ik denk mot M. Van Vreckem, dat er n geene reden bestaan om de roerende inkomsten voordeeliger dan degene van den grond te behandelen,en terwijl men niet rneer bekommerd moet wezen over het kiesrecht, het ook billijk is. i) de eene waarde te belasten ter ont ij lasting van d'andere. Het zal zeker een der bijzonderste voorwerpen der hervorming van ons fiscaal stelsel uitmaken. En dat is twee Dus, geëerde lezers, opgepast gij, die een gebouw bezit aan schatting onder worpen eerst volledige inlichtingen geno men over huurwaarde enz, vooraleer uwe toestemming te geven, want eens geschat, het blijft geschat, maaroverschat.... en er is geene zalf meer aan te strijken Do Bond der vrije Eigenaars en Land bouwers te Brugge, komt een weekblad uit te geven getiteld De West- Vlaam sche Landbouwer. Bedoeld weekblad deelt in zijn nummer van 20 Januari 11. meè dat het van scheidene kanten brieven van aamnoedi ging heeft ontvangen en dat het zelfs de eer heeft gehad eenen brief te ontvangen van den heerCh. Woeste, Volksvertegen woordiger en Staatsminister en waarvan het de volgende vertaling meèdeelt KAMER Brussel14 Jan. 1894. dei- Volksvertegenwoordigers. Mijnheer de Voorzitter, Ik kan niets dan lof toezwaaien aan het programma-artikel welke gij afkon digt in De Westvlaamsche Landbou- u:er. Twee belangen moeten de landbou wers leiden dit van den landbouw en dit van den godsdienst. Alle twee moeten verdedigd worden, en ik ben overtuigd dat zij iiet meer en meer zullen zijn dooi de rechten. Met dit inzicht is het noodig dat de landbouwers nauw vereenigd blij ven met de andere katholieken. Eene ver deeldheid zou hen do minderheid geven en do algoineene belangen in gevaar stellen. Laat mij dus toe den wensch uit te drukken dat de landbouwers voort een der besianddeelen van het groot katholiek leger blijven, en dat dit laatste, de nood zakelijkheid verstaande van de landbouw belangen onder zijne bescherming t nemen, er zich meer en meer voordeelij voor toone. Aanveerd, bid ik U, de verzekering mijner beste gevoelens. Geteekend Cu. Woeste. Wij deelen dezen brief meê als een ander bewijs dat deVolksfoppers, voor wie l>ijzonilerli}lt <Io lieer Woeste «Je vijand ie, liegen en bedriegen wanneer zij, door woord en pen, onze geachte Senateurs en Volks vertegenwoordigers voorstellen ais man nen die zich om den toestand van de land bouw nijverheid, om 't lot onzer landelijke bevolkingen weinig of niet bekreunen Eene bemerking nog In den brief van onzen moedigen Vertegenwoordiger, be merken wij den volgenden volzin Alle ticee moeten verdedigd worden, en ik ben overtuigd dat zij het meer en meer zullen zijn door de i-eclitcn- Voorzeker worden hier de bescherm rechten of invoerrechten op de landbouw voortbrengsels bedoeld. IN DE Rrutsselsclie Hoogesdiool. Het anarchism speelt de hoogeschool ■an Brussel eene leelijke pert. Het bestier had over eenige maanden den heer Elisée Rectus, van Parijs, ge raagd om een leergang van aardrijks kunde te komen geven in de hoogeschool. Elisée is een geleerde aardrijkskundige, maar 't is ook een anarchist. De laatste aanslag in de fransche Kamer, en de huiszoekingen,op 1 Januari geheel Frankrijk door gedaan, ook ten huize van Elisée Reclus,hebben het bestier der brusselsche hoogeschool doen naden ken- De tijd naderde, waarop de fransche aardrijkskundige zijne lessen te Brussel ging beginnen. Wat zouden de ouders der leerlingen,meestal welstellende lieden, die weinig van 't geloof maar veel aan hunne beurs en hun leven houden, wel denken als die beruchte anarchist daar kwam onderwijzen De indruk, ten nadeele der school, zou voorzeker te slecht zijn, in geheel het land en gansch de beschaafde wereld het bestier kwam bijeen, en verdaagde den leergang, hetgeen met afschaffing gelijk staat. Men heeft gepoogd het beslier, dat uitsluitelijk uit doctrinairen bestaat, te rechtveerdigen.door te zeggen dat zij,toen zij een jaar geleden Elisée Reclus bij de vrijmetselaars Hoogeschool benoemden, met den titel van bijgevoegd professor, niet wisten dat die man een der strijdende leden van de anarchisten par tij was. Welnu die verontschuldiging is geheel valsch. Zij kenden de revolutionnaire denkwijze van dien vijand der maat schappij zij wisten dat hij reeds te Lyon was gemengd geweest in rechterlijke vervolgingen zijne betrekkingen met de gevaarlijkste kerels waren hun niet onbe kend. En 't is aan zulken man dat die goede doctrinairen eene jeugd overlever den, die reeds al te veel naar het kwaad geneigd is door hare eigene driften en door een ongodsdienstig onderwijs. Zy zijn van gedacht veranderd zeggen zij zij hebben den anarchist Reclus den leeraarstoel ontnomen, die zij te zijner beschikking hebben gesteld. Ja, maar wanneer en hoe hebben zij dat tegenbe vel gc-geven Wanneer ten gevolge van den aanslag in de fransche Kamer, de betrekkingen aan het licht zijn gebracht, die bestonden tusschen de Reclus en den pleger van die schandelijke misdaad. Een lief ras, die familie ReclusDe eigen neef van den professor is de bes'e vriend van Vaillant hij is het, die den b swicht het geld heeft gegeven, dat hy noodig had, om de ontplofbare stoffen te koopen. Huiszoekingen, door het parket in do woning van den professor zelf ge daan, alsook in die zijns broeders, hebben beschuldigende documenten van het grootstegewicht in de handen van het gerecht doen vallen. Hij werd in 1870, voor deelneming aan het bloedbad van de parijsche Commune, (er verbaning veroordeeld, kreeg later genade en schreef sedert dien in het anar chisten blad Le père Peinard, dat de Ravachols en Vaillants voortbrengt. Recius was aan den schandpaal gehecht, en slechts dan, zijn de doctrinaire patroons der Hoogeschool beginnen te begrijpen, dat hun buitengewoon leeraar buitengewoon is hier het juiste woord hun wat anders dan roem en reclaam zou hebben aangebracht. Ciloijen Elisée Reclus heeft zijn ontslag van toegovoed leeraar bij de Hoogeschool van Brussel ingezonden. Het schijnt dat (Men heeft sedert dien bevonden dat de reserve der vrije universiteit drie milli- oen bedraagt 1 I Er viel niet op te antwoorden en de partijgangers van den leergang Reclus be gonnen te zoeken. Zij zochten zóó goed, dat ze de beurs ontdekten van M. Lambert-de Rothschild den Brusselschen afgeveerdigdën der groote joodsche bank. Beheerder van de Noorderspoorwegen zijnde, beloofde hij een vrijbiljet voor M. Parijs tot Bergen (Mons), en verder verklaarde hij zich be reid hield de jaarwedde te betalen. Voor die meêwerking moest M. Graux het hoofd bukken, maar gij weet hoe hij ten slotte van dien ontijdigen professor heeft ontmaakt. Ondertusschen ontwapenenen de stu denten niet. Zij hebben donderdag M. Denis, toen hij de zaal van den bestuur raad verliet, na zijne demissie gegeven te hebben, eene warme ovatie gebracht aan hunne vriend. - Zij zijn nu voornemens zich met geweld uit de Hoogeschool te laten zetten en, hoe zal men 150 man, die besloten zijn toch binnen te komen, buiten kunnen houden? Zooals ge ziet kunnen er nog aardige dingen gebeuren in die model-Hooge- school. Handelsblad Belgische Tentoonstel ling ie Geneve. Men kondigt de medewerking aan van den Bond der Belgische kunstschilders en beeldhouwers bij de Tentoonstelling van Geneve. De afdeeling der schoone kunsten dezer Tentoonstelling, zal dus een gansch salon - samenstellen in een land Saar de Bel- mogelijk van hulpe maar hen zeiven. gische kunst weinig is gekend. Men weet dat dees jaar te Lyon eene groote wederlandsche Tentoonstelling zal plaats hebben in belangrijkheid deze van Antwerpen evenarende. Eene werkdadige propagande zal gedaan worden om de 1 bezoekers der Tentoonstelling van Lyon naar Geneve te lokken en aldus het getal touristen te vergrooten welke jaarlijks Zwitserland bezoeken. Alle middelen van verkeer en van rucht baarheid zullen door het uitvoerend Comi- teit in 't werk gesteld worden om den goeden uitslag der Tentoonstelling van Geneve welke vruchtbaar wezen zal in economische uitslagen voor België en Zwitserland. (Medegedeeld). Wanneer zal toch die kieswet eens gestemd raken vraagt Het Han delsblad. De heeren representanten toonen al heel weinig iever; nu zijn ze niet in getal dan, als er moet gestemd worden, zijn ze als opgejaagde musschen gaan vliegen. En wanneer die heeren eens iever aan den dag leggen, belemmeren zij, niet zelden, den loop der beraadslagingen door eene nuttelooze woordenwisseling. Woensdag alweer waren zij niet in getal om te stemmen. Indien men eens een ander stelsel kon invoeren aanwezig zijn of... niet betalen, wij denken dat dit het middel zijn zou voor de representanten, om hen op tijd te doen komen en te doen blijven. 't Zou ten slotte maar redelijk zijn, vooral na til de vergeefsche pogingen, die men reeds heeft aangewend, om de Ka mer geene blanke zittingen te zien hou den. Die bemerkingen treden wij volkomen bij. Mederdultsclie Bond. Het bestuur van den Bond zegt V Es- caut heeft, in zijne zitting van vrijdag, Ruzie in liet socialistisch huishouden. Wij lezen in La Palrie van Brugge Het schijnt dat de twist in het socialis tisch huishouden te Brugge ernstiger is dan te Gent. De oorzaak zoudt ge nooit raden de Gilde der Ambachten. Deze is de oor sprong van al den socialistischen tegen spoed. 't Is ten minste wat Vooruit van zondag in een woedend artikel tegen deze inrichting schryft en tegen degenen die ze, volgens hein, verpersoonlijken. Er is reeds een klein gevolg van dien twist. Vooruit kondigt aan Rrugge. Bericht. - De plaats van lokaal- en boekhouder komt open met 15 April aanstaande. De aanvragen kunnen van heden af ingezonden worden aan bet adres Wer- kerswelzijn, Brugge. De voorwaarden berusten insgelijks in het lokaal Vooruit, Gent. De socialisten te Rou baix.. Bijna op alle plaatsen, de geweldigste socialisten zijn verkoopers van 't eene of 't andere, en de meestendeel ziin h&'bergiers. Te M eenen is het alzoo en ook te Kort- rijk, te Aalst en elders. Te Roubaix bestaat de gemeenteraad uit socialisten 1 Weet gij hoevele van die mannetjes herberg houden De burgemeester Carrette en nog 27 andere raadsleden Dus 28 herbergiers in den gemeenteraad van Roubaix En ik verzeker u dat zij geld vergaren De arme raenschen houden zij zoo kort dat is anders. Voor een dag reizens die, om rijke te rekenen, hun 25 fr. kostte, deden 10 van die gemeenteraadsleden hun 200 fr. beta len uit de stadskas. De burgemeester trok 't eerste jaar 4,800 francs. Jamaar, dat was niet genoeg Nu heeft die burgervader voor zijn persoontje eene jaarwedde doen stemmen van 13,500 francs, Nu verstaat men gemakkelijk waarom die mannen zoodanig voor het socialis- mus zijn Piipieren kousen. Volgens den Journal de la Santézou men in Duitschland papieren kousen vervaar digen, en zouden deze kousen uitmuntend zijn voor het droog en warm houden der voeten. Het is een schoenmakersblad, dat te Berlijn gedrukt wordt, dat deze bijzon derheden meedeelde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 939 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 7510 kilos. LOKAAL VAN DEN WEEZENKRING (Café Minard.) Luisterrijke Avondfeest te geven door de Too- neelafdeeling der Gewezen Weesjon gens, met de welwillende medewerking der heeren G. Pape, Ach. Minnaert en Adh. De Valkeneer,op Zondag 28 Januari 1894, om 5 ure stipt. Prijzen der plaatsen 1° plaats fr. 1-00 2e plaats fr. 0-50. Kaarten zijn op voorhand te bekomen ten lokale (Café Minard,) bij den heer Ach. Minnaert, aan de Groote Merkt. Lief dad iglieid-teest. Op Maandag aanst., 29 Januarizal de zoo gunstig gekende Koormaatschappij - S1® Cecilia onder bestuur van den heer Emiel Scheerlinckx een groot Concert geven ten voordeele der armen, ondersteund door 't Bureel van Weldadigheid. Onze geachte lezers welke Yan 't programma willen kennis nemen, zullen het aantreffen op onze derde bladz] hij van zin is, zijnen leergang te komen uitspraak doende over het voorstel van geven buiten de Hoogeschool wel te verstaan als de regeering hem niet over de grenzen zet. Incident Reclus. Ontslag van «len rector. M. Hector Denis heeft zijn ontslag ge geven als rector van de universiteit van Brussel. M. Monseur, professeur van Sanskriet, heeft eveneens al zijne eollegas zijn ont slag gegeven van afgeveerdigde bij den raad van bestuur: M. Van der Kindere, pro-rector, zal het ambt van rector vervullen en gelast wor den met uitvoering van de beslissing des bestuurraads, 't is te zeggen, hij zal de studenten aan de deur zetten, die het hoofd niet in den schoot leggen. In afwachting heeft de bestuurraad besloten twee professors, MM. Crocq en De Greef, die meê met de studenten ge woeld hebben tegen M. Graux, voor zijne vierschaar te dagen. Deze laatste heeft zijn ontslag inge zonden en de demissie van M. Crocq is meer dan waarschijnlijk. Zooals ge ziet, is een volledige warboel. En zeggen dat de universiteit van Brussel dit alles aan eenen jood heeft te danken. Wel zeker Geen enkel liberaal heeft er tot hiertoe een woord over gerept, maar het is zoo. ALan Lnmbert-de Rotschild heeft men deze crisis te danken. Ziehier hoe toen er kwestie was van M. Reclus te benoemen als professor bij de hoogeschool, deden de doctrinairs van den bestuurraad een luid gejammer hoo- ren. Daar ze, in hunne hoedanigheid van den heer De Roey en konsoorten, met eenparigheid beslist het stelsel der even redige vertegenwoordiging te verwerpen en het te bestrijden overal en door alle middelen die in zijne macht zijn. Deze beslissing wordt door de leden algemeen goedgekeurd. De 12. V. en de drukpers. De Vrije Stem,van Lokeren verklaart zich, in een uitgebreid artikel, tegen de evenredige vertegenwoordiging. De Gazette van Eecloo bevat een tweede artikel tegen de hervorming. 'I Getrouwe Maldeghemdaarentegen, verklaart er zich gunstig aan. Re E. V. bij de werk lieden. Het werkmanshuis van Elsene heeft, in algemeene vergadering, den wensch verworpen die ten gunste van de evenredige vertegenwoordiging was ingediend. Re paleizen der bisschop pen. Nieuws van den Dag maakt de volgende gegronde bemerking Het Laatste Nieuws schrijft, met een gevoelen van lage afgunst, dat de bis schoppen in paleizen wonen Ja, de bisschoppen wonen in groote gebouwen, die men paleizen heet, maar het meerendeel der plaatsen worden inge nomen door de verschillige bestuurlijke diensten, en de inrichting is verre van zoo prachtig te zijn als zekere menschen denken. Wij herinneren ons nog dat, toen wijlen Mgr Dechamps, kardinaal-aarts- bisschop van Mechelen, begraven werd, al de dagbladschrijvers in het zoogezegde paleis werden toegelaten de liberalen logiebroers, geen argumenten tegen M. stonden er zeer verstomd over het gebrek Reclus vonden zochten zij den volgen- aan pracht dat er heerschte, en de liberale den uitvluchtM. Graux verklaarde dat Etoile Beige schreef dat alles er burger- er geen geld in kas was. lijk eenvoudig was. Ziedaar de waarheid. Volgens Fondsenblad waren de twee vergaderingen uit 'dezelfde personen sa mengesteld de eerste der Gentsche Kath Vereeniging op 5 januari welke besliste dat het niet gepast was eenen gunstigen wensch uit te drukken ten voordeele der E. V. de tweede van 't Midden-Comiteit op 12 januari die zich gunstig verklaarde aan het stelsel. Zeg eens. Fondsenblad, kon men dan op 5 januari de beslissing niet nemen die op 12 januari is genomen geworden?... Of moesten er nog eenige personen bewerkt worden Maar dat is 't geval niet. De Bien Pu blic van 6 januari zegt ons Bij groote meerderheid van stemmen heelt de vergadering, die vrij talrijk was, even als 't bureel zelf, zich ver- klaard tegen de gepastheid van derge lijke betooging in de huidige omstan digheden, maar het Midden-Comiteit, orgaan van al de parochiale en kanto- nale Oomiteiten des arrondissements, heeft besloten de kwestie te brengen op zijn eigen dagorde en acht dagen later te bespreken. Wat moet men hieruit besluiten Onbetwistbaar dat de vergadering van 12 januari alleenlijk samengesteld was uit het midden-comiteit, orgaan van al wat men wil, en dat dees midden-comiteit uit dezelfde personen niet samengesteld was die de vergadering van 5 januari uit maakten. Indien de leden der vergadering van 5 januari hunne beslissing tot acht dagen later hadden willen verdagen, moest het midden-comiteit het aan zijn dagorde niet brengen. Dat is klaar, denken wy. Indien er medelijdend de schouders moet opgehaald worden, Fondsenblad dan is 't voor uwe uitleggingen die om den donder mank gaan. Sterfgeval. Men meldt ons uit Herzele het overla den van den heer Julius De Paepe Notaris aldaar. Drukfeilen. Bij de haast der verbetering zijn de volgende zetfeilen ge bleven in ons nummer van donderdag 11 Herderlijke brief van Mgr. Dou- treloux bladzijde, 1* kolom, 3' alinea, men leze moeten vereenigingen in plaats van moeten vereenigen onder enz. Niet eertijk, tweede bladzijde. Geene ricinolie meer, geen aloës noch zeer slecht smakende en on verteerbare purgeermiddelen. Om te purgeeren, om het lichaam te zuiveren, niet beter dan de Pil Walthery. kolom, na de laatste sterrekens, men kiesch in piaats van kies. leze - BITTER ORIENTAL is de beste. De baronnes Gabriella de Ch., van Maastricht stapte maandag avond te Brussel af en overhandigde hare reis pakken aan eenen persoon die in witten kiel gekleed, en er als een boodschapper uitzag. Vervolgens liet zij zich per rijtuig naar een hotel der Nleuwstraat brengen, in de verbeelding dat de boodschapper haar volgde Zij bedroog zich echter. De kerel werd niet meer gezien. In hare pakken waren verschillige kostbare voor werpen, waaronder een waaier, geschil derd door Leys, en 6,000 fr. weerd. - Tijdens de oefeningen in den wapen handel op de binnenplaats van de kazerne der karabiniers te Brussel, floot op het bevel vuur een kogel langs de ooren van dën onderluitenant. De geweren wer- 1 den onderzocht en bij eenen der rekruten vond men de huls van eene kogelkar does,in plaats van eene los-poeierkardoes. Er moet nu onderzocht worden hoe die j kardoes in zijn bezit gekomen is. Citoyen Volders, van Le Peuple, j die nooit zal nalaten eenen geestelijke, j welke voor zijne gezondheid naar het Zuiden gaat, eene reeks smaadwoorden i achterna te zenden, heeft thans een paar maanden verlof gevraagd om in de Algiers zijneondermijnde gezondheid te herstellen. Wanneer later de verdeeling van het 1 kapitaal plaats heeft,zullen alle socialisten en anarchisten dat kunnen doen. Dat zij dus op hoop leven Beyaert. De bouwmeester Bey- aert, wiens dood de dagbladen meldden, begon te Brussel met plafonneerdersdien- der te zijn, in dienst van M. Bremaecker. Deze, ziende dat de jongen aanleg had om te leeren teekenen, gaf hem eenige lessen. De jongen studeerde voort en wel met zooveel vrucht, dat hij weldra zelf les kon geven aan de kinderen van zijnen meester, voor wien hy altijd veel achting heeft gekoesterd. Beyaert was van 1875 tot 1887 gemeen teraadsheer van Brussel, Dezer dagen kwamen te Astene vier zwervende Bohemers door het dorp. Een hunner kreeg twist met de vrouw van den veldwachter en wilde haar mishandelen. De veldwachter sprong zijne vrouw ter hulp, doelt werd door twee kerels op het lijf gevallen en erg mishan deld. Eenige dorpelingnn sprongnn hun nen veldwachter ter hulp en konden drie Bohemers aanhouden de vierde is kun nen ontvluchten. Dat de socialisten in de West- Vlaandersche dorpen niet welkom zijn, blijkt uit de kloppartijen, die er telkens plaats hebben, wanneer zij zich daar ver- toonen. Zondag wilden zij na het lof op het kerkplein te Marcke, eene meeting houden. Zij waren in groot getal opge komen en hadden zelfs een twintigtal trompetters meegebracht. De jongelingen die op het plein speelden, begonnen te fluiten, er ontstond een gevecht en ver scheidene personen werden gekwetst. De gemeenteraad van Oostende heeft eenen policie-agent tot grafmaker be noemd. Is de man gelast proces-verbaal op te maken tegen degenen die de plaat zouden willen poetsen? Een trouwe vogel.In 1890 werd by M. Karei Claeys, te St-Laureins, eene merel gevangen den volgenden zomer gaf men haar de vrijheid terug. Den winter daarna kwam de vogel echter terug naar zijne oude woning, 's Zomers liet men hem vrij en hij vloog weer de .wijde wereld in. Eiken winter kwam hij terug en nu maandag bood hij zich weer aan om in zijne kooi te worden gelaten. Men mag de deur der kooi laten open staan, de vogel verlaat ze niet. Uit het Staatszinneloozen gesticht te Doornijk hebben drie zieken de vlucht genomen. Men weet niet waarheen zjj zich kunnen begeven hebben.Waarschijn lijk zijn zij de grenzen overgevlucht. De hanengevechten, ofschoon door de wet verboden, zijn te Luik nog in hooge eer. Zondag had er een gevecht plaats, waarbij niet minder dan 700 fr. als inkomgeld betaald werd. De prijs was 5000 fr. (INa een hevig en barbaarsch gevecht kwam de prijs aan eenen inwoner van St-Walburge. De policie is niet bij machte dit spel te beletten. De componist Ambroise Thomas wordt te Luik feestelijk onthaald ter gelegenheid der 100° opvoering yan zijn opera Hamlet. De Légia en de Discipels de Grétry brengen hem serenades en het schouwburgpersoneel biedt hem een massief gouden palmtak aan. Twee inwoners van Aarlen waren maandag naar Schockville gegaan om er koopwaren te halen. Toen zij 's avonds rond 6 ure terugkeerden, sprong, nabij de plaats gezegd Tête Rouge,een kerel naar den kop van het peerd en wilde dan in het rijtuig klimmen. De voerman, M. River, weigerde de aanvaller dreigde alsdan met eenen revolver. De andere, zekere M. Rock,sprong nu uit het rijtuig, maar de aanrander loste vier revolver schoten die allen M. Rock in den buik troffen. Zijn toestand is zeer erg. Een later bericht meldt dat de moordenaar, die gevlucht was, aangehouden is. HOLLAND. Natuurverschijnsel. Men meldt uit Zevenhuizen Woensdag avond rond half acht, ver toonde zich in den Zuiderpolder een zeld zaam natuurverschijnsel. Terwijl het vrij donker was, werd het plotseling gedu rende eenige seconden zoo klaar alsof het dag was. In het zuid-oosten was eene meteoor te zien, die spoedig in groote vonken uiteenspatte. Elke vonk scheen op zijn minst zoo groot als de avondster en deed in helderheid voor geen enkele ster onder. Uit Loosdrecht meldt men over 't zelfde verschijnsel Boven deze streek heeft zich woensdag avond rond half acht een prachtig na tuurverschijnsel voorgedaan. Eene groote vuurbol viel zeer langzaam naar beneden en ontlastte zich in eenen vonkenregen, die het aardrijk in eenen lichtrooden gloed hulde. FRANKRIJK* Een drama. Gisteren avond heeft een bloedig drama plaats gehad te Mont- pellier. M. Labordère, eigenaar, wonende te Beaussang, is door zijnen schoonzoon met een revolverschot gedood. Het slachtoffer verliet juist zijne woning, toen de moor denaar zonder een woord te spreken op hem schoot. I De schuldige was neef en schoonzoon van M. Labordère. In 1892 ontvoerde hij zijne nicht. Hierdoor waren zij met M. Labordère in vijandschap gekomen en deze weigerde volstrekt zijne toestemming tot het huwelijk. De schuldige heeft zich aanstonds in handen van het gerecht gesteld. Hij was gekomen, zegde hij, om te trachten de toestemming van M. Labordère in hun huwelijk te bekomen, maar werd brutaal aan de deur gezet. Daarop verloor hij het hoofd en schoot. Een anarchist bestolen. Giste ren bevond de anarchist Faure zich aan do statie van Marseille, om den trein naar Nimes te nemen hij was vergezeld van verscheidene vrienden. Hij verliet ze een oogenblik om aan het winket een kaartje te gaan nemen. Er ontstond een gedrang en toen hij bij zijne vrienden weerkeerde, bemerkte hij dat zijne portefeuille met 1200 fr. in bankbriefjes verdwenen was. Daar hij zich met luider stem beklaagde verzocht een inspecteur hem eene klacht neêr te leggen, maar de anarchist wei gerde, daar zijne princiepen hem verbie den, zegt hy, eene klacht neêr te leggen tegen iemand, die de rechten van den eigendom miskend had. Vreeselijk ongeluk. Een vreese- lijk ongeluk is gebeurd te Auxerre. M. Bouc, veldwachter te Courgis, was bezig den windmolen in te smeeren, die het schroefrad in beweging brengt, dat water naar het dorp voert. Hij beging de onvoorzichtigheid niet eerst den molen stil te leggen, en hem te smeeren terwijl hij .oiopaan het draaien was. Eensklaps werd zijn kiel gegrepen en rond eene as gedraaid. De ongelukkige werd oogenblikkelijk meegesleept en vier uren lang werd zijn lichaam tegen de muren geslagen en vermorzeld. Het was avond toen men zijne afwezig heid bemerkte en men zijn vermorzeld lijk ontdekte, dat nog altijd door de ma- cbien werd meegesleept. Men had twee uren noodig om het van de machten los te maken.De ongelukkige, een voorbeeldig ambtenaar, laat eene weduwe en twee kinderen achter. SPANJE. Bisschop en anarchist. De Bis schop van Saragossa heeft een bezoek ge bracht aan den anarchist Salvador Franch den pleger van den aanslag in den Liceo schouwburg te Barcelona, die zich thans in het hospitaal der gevangenis van Sara gossa bevindt. Franch dankte den Bisschop voor zijn bezoek, maar weigerde zich met God te verzoenen. Hij redetwistte met den pre laat en sprak hem aan met het woord gezel. Toen men hem deed opmerken dat hij Uwe genade - moest zeggen, weigerde hij, maar stemde toe hem niet meer als gezel te behandelen. De Bisschop poogde hem van het onge rijmde der anarchistische stelsels te over tuigen, maar de anarchist discuteerde geestdriftig over wat hij zijne princiepen noemt.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2