FIKT GEHEIM De ware Wijsbegeerte. De strooming der E. V. Commissaris van Policie Een en ander. Allerhande nieuws. Van den wereldberoemden Russischen schrijver Tolstöi Een jongeling ontevreden over zijn lot, liet zich in klachten uit tegen de God heid God, zoo zegde hij, geeft den rijkdom aan anderen en aan mij deelt hij niets made Hoe wil ik mijn levensloop baan zonder iets beginnen Een grijsaard, die deze klacht hoorde, sprak tot hem Zijt gij wel zoo arm als gij u in beeldt Heeft u God niet de jeugd en gezondheid met milde hand geschonken Ik kan dit niet ontkennen. Ja ik ben jong en sterk en ben er fier om De grijsaard greep alsdan de rechter hand van den jongeling en vroeg Zoudt gij deze hand willen la'en afkappen voor duizend roebels Neen, voorzeker niet En uwe linkerhand dan Die ook niet 1 Zoudt gij willen blind worden voor tien duizend roebels God beware mij Ik zou voor den heelen wereld zelfs niet een enkel mijner oogen willen verliezen. Zie eens welken rijkdom God u geeft, sprak de grijsaard, en toch klaagt gij Hoe waar toch God heeft ons allen met de kostbaarste gaven verrijkt en toch zijn wij nooit tevreden. Kunnen wij ons wel iets beters, iets rijker inbeelden dan hetgeen wij allen van hem ontvingen,dan hetgeen bijzonder de werkende klas van zijne goedheid verkreeg Wilt gij de ware Wijsbegeerte kennen Ziethier ziet wat gij reeds hebt en maakt er gebruik van ziet er niet overheen of er neven door als alleen om u te zeggen eens toch zal ik daar komen en indien ik er niet kom dan toch zullen het mijne kinderen zijn. Dit is eane begeerlijkheid die rechtmatig en toegelaten is, als zij voor gevolg heeft den werkman aan te moedigen en hem met meer rechtvaar digheid de samenleving te doen beschou wen. Nooit hebben de minderen zooveel kans gehad om zich te verheffen en iets te worden. Dit is de ware Wijsbegeerte j Iemand die over zijnen stand in de samenleving klaagt gelijkt aan hem die klaagt over zijne gezondheid. In de twee gevallen mag men voorzeker zoeken het noodlot te ontvluchten den geneesheer raadplegen ot fortuin zoeken dit laatste door alle eerlijke middels maar hoeveel kwalen die den menscli over vallen en nederdrukken zijn ongenees baar Het zijn bijzonder diegenen die niemand sparen. Oud zijn is dat geene onverdiende kwaal, waar geene genezing voor te verwachten is Gebrekkig zijn en zwak in armen of beenen wat is daaraan te doen Zich eenvoudig onderwerpen, niet waar Zijn lot dragen met gelatenheid, niet waar Zoo toch deden zij in den ouden tijd en zij deden goed. Hedendaags koopt men een revolver, ofwel een stuk koord van 20 centiemen, of nog eenen bloempot met een handvol houtskool. En als men door het gebruik van een dier drie middels het voorbijgaande noodlot ontvlucht is, meent men het alles amen en uit is Dat is de vooruitgang, beschaving onzer verlichte eeuw gij ziet wat dat ding is. Onafhankelijke Maandag 11 deelde Le Patriole verslag meè over de vergadering door de Luiksche katholieken gehouden om over de E. V. te beraadslagen. Twee voorstellen werden neêrgelegd het eerste, strekkende tot de verdaging der kwestie welk, zegt de correspon dent, slechts 10 stemmen verwierf het tweede, ten voordeele der E. V. welk met groote meerderheid werd aange nomen. Bij 'tlezen dezer correspondentie vraagt men zich natuurlijk af Welk was het getal der aanwezige leden Hoeveel leden stemden voor en hoeveel legen Hoeveel onthielden zich op dit zoo duister vraagstuk Doch over dat alles geen woordje in Le Pairiote... Ook er bestond geen twijfel voor ons wij waren overtuigd dat weèr eens look in den roeersch was. Men verzweeg wellicht nog eens meer dan de helft der waarheid. En inderdaad onze vermoedens waren gegrond, want des anderdaags vernamen wij gansch de waarheid over 't gene te Luik gebeurde. 83 personen namen deel aan de stem ming 13 stemden voor, 20 tegen en 20 onthielden zich. Dus de E. V. zegepraalde te Luik met eene groote meerderheid van 3 stem men f En Le Patriole en ook Le Bien public welke laatste de correspondentie overnam, verzwegen weeral de waarheid om als eene groote zegepraal te doen doorgaan, datgene wat als eene ware nederlaag moet aanschouwd worden. TC iet eerlijk zou de Gentsche Tuchtmeester uitroepen ..Maar 't isvoor- deelig aan de chineezerij en dan, ge weet wel, zijn alle middeltjes goed, niet waar 1 VAN DEN (o)— 24e Vervolg. Ja, mijnheer, daar kan ik juist zoo weinig zeggen antwoordde jufvrouw Gregory met een beden lelijk gezicht. Zij had haargezichi achter eeu dichlen sluier verborgen, hare kin en baar mond waren geheel in een zwart sjaaltje gestopt en er brandde daaren boven niet een licht in der. gang. Zeer goed, ik bedoel ook niet, dat gij ons eene beschrijving van haar gelaat zoudt geven ik vraag alleen Was het eene vrouw, die gij zaagt, of kwam de gedachte bij u op dat het een verklecde man kon zijn Heere, be*aar mjj Neen, mijnheer, dat heb ik geen oogcnblik gedacht, en wat meer zegt, ik weet zeker, dat bel geen man was Juist. Dat komt geheel overeen met alles, wat wjj van haar gehoord hebben zij was te jong en onbe dreven om zulk een gemeen bedrog tegenover u le plegen Bovendien, als gij er een oogcnblik aan getwijfeld hadt of die bezoekster soms een verkleed De uitslag te Luik is dus een zeer j mager koeitje voor de E. V en dit vooral I wanneer men in acht neemt dat onze katholieke vrienden aldaar bij de chi neezerij voor 'toogenblik zouden voordeel vinden. En nogtbans treft men er slechts 3 stem men meerderheid voor aan. i Ehwel of men het gelooft of niet, dit 1 armoedje van 3 stemmekens, wordt door den penlakei (Sous-ordre of onderge schikte, zegt M. Do Maere-Limnander) die gelast is in «Le Bien public de chinee zerij voor rekening van M. Beerneert C° le verdedigen, ja, dit armoedjed^ ordt voldoende geoordeeld, om aanleiding te geven lot het meèdeelen, in dit blad, van een groot artikel ten voordeele der E. V. De vier groote steden des lands heb ben uitspraak gedaan, roept Le Bien public Catiso finitn, de kwestie is opgelost en er blijft niets meer over dan gedwee het hoofd te buigen en de chi neezerij te stemmen I Men moet groote Fransche gazet zijn om zulke belachelijkheden te durven neer schrijven.... Meent de onderschikte van Le Bien public dan dat al zijne lezers dwaas hoofden zijn die niet hooren of niet zien wat er rond hen in 't land gebeurt 1 Wij zullen hem in alle geval't geheugen wat ververschen 1° lie kath. Vereeniging van Gent beeft uitspraak gedaan, dat nemen wij aan... maar in welken zin als 't u belieft Wat gebeurde er Op vrijdag 5 jan heeft, volgens de eigene bekentenis van Le Bien public dekalh. Vereeniging van Gent eene zeer talrijke algetneene vergadering gehouden en bijna met een parigheid werd de E. V. naar de maan gezonden. Maar 8 dagen later vergaderden eenige leiders der Vereeniging zich opnieuw, (iets wat te Gent door velen ten hoogste afgekeurd wordt), en alsdan stemden de drie dozijn fiero stropdragers een adres van onderwerping aan M. Beernaert. En men roept triomf f Ziedaar voor Gent. 2° En te Brussel De meerderheid van het komiteit der kath. Vereeniging, 't is te zeggen, de Brusseleers, stemde voor de E. V., maar eenige dagen later, integendeel, al de icverige strijders der overige deelen van 't Arrondissement stemden tegen, en te Elsene, in eene ver gadering der 600 leden van den Werk manskring, nadat M. Woeste, de schoon heden der chineezerij had uiteengezet, werd ze met groote meerderheid ver worpen. En men roept nog eens triomf voor de E. V. te Brussel. Ziedaar voor Brussel 3° En wat zien wij te Antwerpen, de tweede stad van ons land TCI de politieke Vereenigingen Bewarende Ver eeniging, Meeting, Nederduitsche Bond, Werkinanskring.allen zonderonderscheid, hebben de chineezerij uitgeschuifeld en als eene bedorvene koopwaar in den Scheldestroom geworpen opdat zij op andere kusten zou aanlanden. En men roept ook al triomf I Ziedaar voor Antwerpen. 4° Eindelijk. Wij hebben hierhooger gezien wat er te Luik komt voor te val len. Dat onze geachte nu lezers nu oordee- 1 len over de rechtzinnigheid en de over- tuiging van de drie Fransche gazetten die, 1 op bevel van MBeernaert, met gedruisch zijn te velde getrokken om do E. V. aan volk pogen op te dringen. Het plan der Fransche organen van M. Beernaert is zichtbaar maar het zal niet lukken men wil aan 't publiek doen ge- looven dat er in 't land eene strooming bestaat ten voordeele der E. V. En daarom maakt men groot ge schreeuw over eenige voordeelige beslis singen die men heeft weten uit te lokken te Brussel, te Gent en te Luik. Maar men verzwijgt zorgvuldig hetgene gebeurt in de overige gewesten des lands: te Antwerpen, Brugge, Kortrijk, Aude- naarde, Aalst, St-Nicolaas, Dendermonde, St-Truiden, enz., enz., in een woord, in ganseh 't Vlaamsche land, in gansch de provinciën Luxemburg, Namen, tot zelfs in Henegauw; neen, neen,daar hoeft niet over gesproken te worden!.... Dat is van geenen tel bij de sleepdra gers van minister Beernaert En wie is er voor de chineezerij Eenige advocaten, professors en andere groote verstanden, ten gelalle hoogstens van 200, uit Brussel, Gent en Luik, die naar een politiek mandaat snaken ge lijk een vischje naar water, maar die zich de minste moeite niet willen geven om het te veroveren, en deze zijn het, ja, die de voorstaanders zijn der E. V.... En gansch 't land zou voor die beeren moeten buigen De overgroote meerderheid des volks is vijandig o/ioel onverschillig aan de E. V. en het zou zich moeten ten onder geven, het zou moeten zwichten voor eene zoo onbeduidende als eerzuchtige minder heid Neen, dat zal niet, dat mag niet, dat kan niet zijn, ondanks al de kuiperijen die men te Brussel smeden zal. Neen, het land zal zoo min buigen in dees geval als in zake van het referen dum Ons dunkt dat al dat gezouten paarden- vleesch verdacht moet toeschijnen. In het land zelf is de vleeschkeuring ingevoerd, in het belang der openbare gezondheid men zou dus van vreemd paardenvleesch dat daarbij den vee- kweek hier konkurrencie komt aandoen strenge waarborgen moeten eischen. j Is het niet mogelijk die waarborgen te bekomen, men verbiede den iuvoer van die verdachte waar, en men late alleen de levende dieren inkomen, die men kan keuren. Reehterli|ke ltronijk. Moord te Sleydinge. Jules De Bruycker' dienstknecht, overtuigd van j moord gepleegd den 1 dec. 11. op Jozef j Eeckhaut, te Sleidinge is door het hof van assisen onzer Provincie ter dood veroor- 'i deeld. j Vaillant die eene bom in de Fransche Volkskamer wierp is maandag morgend gehalsrecht. E. V. De Commissie van Krijgs- dienslbaarheden, te Antwerpen, hield Vrijdag avond eene zitting en verklaarde zich met algemeene stemmen tegen de evenredige vertegenwoordiging. I)e Kath. Werkmanskring. St Jozef en de Maatigheids-Vereeniging St. Jan-Bap tist te St-Truiden hebben zich tegen de E. V. verklaard en zullen een vertoog- I schrift naar de Kamers zenden. J Iets waarlijk wonder, 't is dat de I voorstaanders der E. V. in overgroote j meerderheid personen zijn die zich nooit met den polilieken strijd bekommerden, ofwel, die altijd den stok in 't wiel hun- j ner partij hebben i'gestoken of willen steken gelijk het hier te Aalst bezon- derlijk 't geval is. Panrdenvlecsch. In 1892 werden er sleehts 2362 paarden bestemd tot de slachterij uit Engeland te Antwer pen aangebracht. In 1893 was dit getal geklommen, tot dertig duizend en vier Voor de gezondheid leveren de paarden, levend ingevoerd, en dus hier gekeurd eer ze geslacht worden geen gevaar op. J Doch er wordt ook paardenvleesch in vaten uit Engeland hier ingevoerd en dat lovert dezelfde waarborgen van onscha delijkheid niet op. In 1892 werden er 24,3000 kilos zulk paardenvleesch in België ingevoerd in 1893 steeg de invoer tot 228,600 kilos uit j Engeland. i Nu, het schijnt tot hiertoe onmogelijk i met zekerheid vasttestellen of dat gezouten vleeseh wel zeker van gezonden dieren voortkomt. Dat is hoogst te betwijfelen. In Engeland en bijzonderlijk rondom Londen beerscht het snot onder de paarden de invoerders pogen niet meer zieke dieren levend in Belgie te brengen, het is immers veel gemakkelijk de paar den in Engeland te slachten en het vleeseh in te voeren. manspersoon kon zijn... Of ik hem gauw ile deur uitgesmeten zou heb ben, als ik dat gemerkt had viel de weerdige juffer den advokaat met vuur in de rede. Niet waar, zegde M. Ford met een gestreken gezicht, al<of hij geheel in hare vcrontweerdiging deelde. Dat zoudt gij niet hebben toegestaan. Wij kunnen dus als bewezen aannemen, dat er bij u geen schijn van twijfel heeft beslaan of de bedoelde per soon eene vrouw was. Verder hebt gij nog verklaard, niet waar dat gij in den heer, die daar zit en hij wees weèr naar zijn client niet de minste overeen komst, geen schijn van gelijkenis bespeurt met de bezoekster Geen schijn, mijnheer dat kan ik bezweeren Dank u gij hebt ons door uwe duidelijke, op rechte verklaring een grooten dienst bewezen wjj zijn er u zeer voor verplicht Ik zal u niet verder laslig vallen. Aldus eindigde M. Ford het verhoor, dat zijne stoutste verwachtingen zoo zeer had overtroffen, dat hij niet kon nalaten zijne tegenstanders een zegevie renden, uitdagenden blik toe te werpen. I'e volgende getuigen jufvrouw Gregory's nichtje de heer Parkins, eigenaar van het Konings-hotcl Weels, de smid de policie-agent die door Power was ondervraagd omtrent den weg, dien de ongelukkige Madeleine had ingeslagen op den avond voor bare dood, en eindelijk zelfs de detective Brusel ondergin gen aehtereenvolgcns een kort verhoor. De eenige getuige, die door hem werd lastig geval len, was doktor Allen. Zijne verklaring omtrent den aard der doodeljjke wonden cn de wjjze, waarop zjj waren toegebracht, deed duidelijk uitkomen, dat hier bij eerder aan een mannen- dan aan een vrouwenhand te denken viel. Toen de advokaat hem echter vroeg, of hij daarmee wilde verklaren, dat eene vrouw onmo gelijk dergelij-c wonden had kunnen toebrengen, was hij, gelijk van zelf spreekt, genoodzaakt te erkennen, dut hij slechts waarschijnlijk en geenszins onmogelijk heid bedoeld had. Ook de verklaring van dezen zoo gewichtigen getui ge, viel per slot van rekening ten nadeele der aankla gers uit. Zij hadden er althans niet het minste meO gewonnen. Toch meenden zij nog een troef te kunnen uitspelen, waarop de tegenpartij niet gerekend had en uit leste bleek inderdaad bet geval te zijn. Dc kommissaris riep den getuige Jacob Carr op. Op zijne verschijning in de getuigenbank wierp M. Sint-AIba zijnen verdediger een vragenden, nieuws gierigen blik toe, waarop deze met een schouder opha len antwoordde, als wist hg er niets van te zeggen, hetgeen dan ook waarljjk het geval was. De zaak zou zich evenwel spoedig ophelderen. Jacob Carr verklaarde ren letterzetter te zijn op de drukkerij van de wekelijks uitkomende Sandbankschc gazette. Hij woonde (e Sint-Cubbert en ging na afloop van zijn werk op de drukkerij, des avonds laat, onge veer tegen middernacht naar huis Dit was ook het geval geweest op den avond van TCalst. Wij vernemen dat de Eerw. Pater Van de Weyer, Rector van het Sint-Jezefscollegie alhier, dezen voor middag van de HH. Sacramenten der stervenden is bediend geworden. De vasienavoiidila^en zijn hier afgeloopen zooals het, sedert deze laatste jaren,is bestatigd geworden Schier geene maskaraden in den dag, maar integendeel ziet men ze des avonds rond de danszalen zwermen. Geene ergerlijke baldadigheden en vechtpartijen werden bestatigd, alleenlijk werd bij de policie aangeklaagd dat maandag nacht om 4 ure, twee deugnie ten eene ruit hebben ingeslagen der vens ter van den winkel van Alexander Mor tier, wonende Fabriekplaals. Wij begrijpen dat het aan de Policie zeer moeilijk valt den gemaskerden en andere personen het zingen en roepen te beletten, doch onzes dunkens zouden er strenge maatregelen dienen genomen te worden om te verkrijgen dat alle over tollig straatgerucht ten minste te midder nacht eindige en dat het vooral niet toe gelaten zij, te rekenen van 10 ure des avonds,eenig muziektuig te laten hooren. Gister dinsdag nacht tot op den morgend werd hier en daar op eenen hoorn gebla zen en menige burgers werden er door uit den slaap gewekt en verschrikt den kende dat ergens eene brandramp was ontstaan. Wij roepen hierop de ernstige aandacht in van den heer Burgemeester. Eenige processen-verbaal voor nachtruslstoornis zullen weldra eene verbetering aan de kwaal brengen. Men weet dat te Brussel, tijdens de Carnavalfeesten veel geworpen wordt met de kleine, ronde gekleurde papierkens, confetti geheeten, welke, wanneer het schoon weer is, de beweging zulk een vroolijk aanzien geven. Zondag, terwijl de konfetti-oorlog nabij de St-Huibrechts- galerijen volop bezig was, kwam onver wachts de koningin voorbij gereden. Zij werd door een bombardement van papier kens verrast. H. M. heeft zich de vasten avondgrap goed laten welgevallen. Er loopen op nieuw geruchten dat de gouverneur van Brabant zijn ontslag zal geven. Deze hooge ambtenaar heeft waarlijk wel recht op eenige rust, daar hij de 80 jaren nabij komt. De Etoile meldt dat de toestand van luitenant kolonel Van Iseghem, die op het bal ten paleize door eene geraaktheid werd getroffen, in zoo verre verbeterd is dat alle gevaar als geweken mag beschouwd worden. Hij wordt nog altijd in het paleis verzorgd. De koning wil niet dat hij vervoerd worde,eer hij geheel genezen zij. Erg ongeval. Zaterdag namid dag kwamen drie ruiters van 15 tol 16 jaar, langs den steenweg in Vilvoorde gereden. Recht over het gasgesticht, ging een der paarden, bereden door Arthur D. op hol en liep in de richting van Lacken. De barreel van den spoorweg was ge sloten. Het paard sprong er met eenen wip over en viel neder op de riggels. De jonge ruiter werd in eenen betreur lijken toestand opgenomen en stervend naar het hospitaal gebracht. De knaap had liet hoofd vermorzeld. Opgepast. Sedert eenigen tijd trachten kerels in Gent de inwoners, vooral diegenen van de voorgeborchten, uit le buiten. Zij bieden zich gewoonlijk met twee in de huizen aan en vragen om de police tegen brandverzekering te zien, zich doende doorgaan voor kontroleurs der Compagnie. Zoodra zij de kontrakten gezien hebben overtuigen zij met berekeningen, de per sonen, dat zij te veel premie betaald heb ben en dat zij hun zullen doen weergeven wat zij te veel betaald hebben, maar zij vergen onmiddellijk eene zekere som voor registratie- en inkasseeringrechten. Dezo som verschilt volgens de belangrijkheid der beloofde teruggave. Alles wordt op de police geschreven en door den eenen of anderen naam onder teekend, door de kerels die zich als kon troleurs hebben aangegeven. De personen die vertrouwen hebben in hen, geven do som en de toer is gespeeld. Wij roepen de aandacht onzers lezers op deze nieuwe aftroggelarij; degenen die dergelijke bezoeken zouden ontvangen, zullen wel doen, niets te geven en de po licie alsmede den agent die hunne verze kering heeft gedaan, te verwittigen. Fondsenblad. Een bloedig drama heeft zondag nacht plaats gehad in het West Ghistelhol te Brugge. Ter herberg Fraternitë in gezegde straat gelegen, waren rond middernacht verscheidene personen, waaronder zekere Edmond Heysse, soldaat bij het 6C regi ment kanoniers te Berchem bij Antwer pen, die thans in verlof is, en vier inwo- ners van Assebroucke, waarvan twee lotgasten. Alhoewel er daar geene dans zaal is, werd er besloten een partijtje te dansen.Een der lotgaslen begon, zeggende dat de piotten beter konden dansen of de kanoniers. De soldaat antwoordde, waar op de andere Assebroeckenaars zich in de woordenwisseling mengden. Naar het schijnt beschimpten en beleedigden zij Heysse en daagden hem zelfs uit op straat te komen vechten, i Eenige stonden nadien vertrokken de I vier gasten, die in bedronken toestand waren. Een tiental minuten later verliet de kanonier insgelijks de herberg om zich naar huis te begeven. Doch gekomen aan de herberg De Wever in de zelfde straat gelegen, werd hij eensklaps, vooraleer hij den tijd had gehad hem op zijn verweer te houden, aangevallen en ten gronde ge slagen door de vier Assebroeckenaars die zich verscholen hadden en de komst van Heysse hadden afgewacht. Deze laatste werd met zeven messteken gekwetst, waaronder eene die op het merk been van het rechter been is gestuikt Op het hulpgeroep van den ongelukki- gen gekwetste kwamen verscheidene per sonen toegeloopen, waarop de aanran ders de vlucht namen. Het slachtoffer word in De Wever ge dragen,waar hem denoodige zorgen wer den toegediend. De geneesheeren hebben bestatigd dat de wonden erg zijn, doch zij denken dat Heysse er kan van door komen, zoo er geene verwikkelingen voorkomen Het parket heeft een onderzoek inge steld. Heysse is maandag namiddag berecht geweest in De Wever waar hij voort zal behandeld worden. Men zegt dat er twee aanhoudingen ge daan zijn. Dijnsdag waren, op den steenweg van Rolleghem, houtkappers bezig met boomen uit le kappen, toen eene vrouw, Mathilda Laeven, echtgenoote Delwande, moeder van vier kinderen, voorbijkwam. Haar man kwam haar in tegenovergestelde richting te gemoet. Hij was nog slechts op vijftien stappen van haar, toen een boom waarvan men de wortels had doorgekapt, op de vrouw neerviel. De ongelukkige, aan het hoofd getroffen, bleef op den slag dood. Een doodelijk ongeluk is Pieter Pauwen zaterdag avond overkomen. Pauwen, voerman te Calmpthout, was met een wagen hout met twee peerden bespannen van West-Wezel naar Calmpt hout gereden. Zijne meesteres, W* Van den Bogaert, ougerust wordende over het den 24 octobcr. Zijn nachtelijke wandeling voerde hem langs de Rob-Roy-Villa op den llaniiltonscben straat weg, die met een zijpad naar Sint Cubbert voert Hebt gij op uwen weg naar huis dien avond iemand gezien vroeg de kommissaris Grand, nadat de getnige den eed had afgelegd en de voorloopige vragen beantwoord waren. Ik heb iemand in groote haast langs den weg zien loopen, terwijl hij iets in zgnc hand hield. En was die iemand een man Ja zeker, een man. Daar zijt gij volkomen zeker van Natuurlijk, mijnheer Anders zou ik het niet zeggen ik heb duidelijk een man -gezien, 't Was het kruispunt van den Hamiltonschcn weg en den weg naar Sint-Cubbert. Ik sloeg juist den zjjweg in om naar het dorp terug te keeren, toen ik he n dc laan naar het strand op eeu drafje zag inloopen. En hij hield iets in zijn hand zegt gij. Hoe zag dat er uit? Ik kon het niet goed onderscheiden, maar ik weet wel, dat ik het toen voor een reistasch hield. Hoe ver is het punt, waar gij dien man zaagt van de Rob-Roy-Villa verwijderd Ik denk een minuut of vijf gaans. De voorzitter wonschle den getuige eveneens eenige vragen te doen Hebt gij dien man nauwkeurig kunnen opnemen Hebt gij i'ij voorbeeld zijn gelaat gezien Neen, antwoordde Carr. Hij was to ver van m(j af en hij sloeg daarenboven met zooveel haast de zij laan in, dat ik hem onmiddelijk uit het oog verloor. Gij kunt ons dus zijn voorkomen niet be schrijven Neen, mijnheer alles wat ik in de gauwigheid zag, was de schaduw van een man, die naar het mij voorkwam, eene reistasch in de hand droeg. Het is dus geheel onmogelijk den persoon te her kennen Dc getuige heeft ons reeds dadelijk mcégedceld, sprak M. Grand, zich tol den voorzitter wendende, dat hij den man, dien hij haastig naar het strand zag loopen, niet van anderen zou kunnen onderscheiden. Ware dat niet het geval, dan had ik reeds het gewone middel, dat in zulke gevallen gebruikt wordt, beproefd en den gevangene te midden van eenige andere per sonen geplaatst, om hem te doen aanwijzen, maar de getuige verklaarde stellig daartoe niet in staat te zijn. M. Ford rees van zijne zitplaats op. Waarlijk, M. Grand sprak hij, het is mij een raadsel, waarom gij dan dezen getuigen hebt doen voorkomen De man weet immers niets, dat van eenig belang is. Of vindt gij er iels bijzonders in, ver volgde hij spottend, dat er hinr in deze bevolkte streek met zooveel dorpen in den omtrek, 's avonds werklie den o< boeren, jlangs den weg loopen met pakken en bundels in de hand. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 2