Een en ander. De E. V. en de inkomrechten te Veume. DOOD E. P. VAN DE WEYER. Allerhande nieuws. Vorstelijk liuwelijk. 'tls ■wel in mei en te Brussel dat liet huwelijk van prinses Josephine met prins Karei van Hohenzollern zal plaats hebben. Het burgerlijk huwelyk zal geschieden tenstadhuize van Brussel. Over het ker kelijk huwelijk is nog niets bepaald vast gesteld. De parochie van den graaf van Vlaan deren is St. Jacobs op Caudenberg maar deze kerk is niet heel groot en men ge looft dat de geestelijke overheid de toela ting zal geven het huwelijk in te zegenen in deSt* Gudtilakerk. De eerw. h. Janssens, die twee jaar te Matadi, in den Congo, verbleven heeft, is zooals men weet, in Belgie weergekeerd voor gezondheidsredens. De eerw. h. Be- hiels zal hem vervangen. Men verzekert dat de eerw. P. De Deken, der Congregatie van Scheut, de moedige ontdekkingsreiziger in Midden- Azië. en die thans weêr in den Congo verblijft, zal benoemd worden tot aposto lische vikaris van den Belgischen Congo, in vervanging van wijlen Pater Huher- land. Verstaan. Het is een feit dat de liberale bladen in zake van zeden niet kieskeurig zijn. Vele liberale gazetten zijn effenaf zedeloos in hunne kluchtjes en in hun nieuws. Het gaat zoover dat personen, die tot de liberale denkwijze behooren, maar die er aan houden dat hunne kinderen en huisgenooten reine zeden behouden, zeke re liberale bladen uit hunnen huiskring bannen Waarom dan veranderen de liberale niet, waarom zijn ze niet meer nauwge zet De hoofdman der vrijmetselaars zegt immers De liberale pers moet er vooral op uit zijn de zedeloosheid te verspreiden. Be -• derft de herten, en er zijn geen katho- lieken ineer. Ziedaar het geheim, door eenen vrij metselaar zelf ontsluierd 1 Wie ooren heeft, die hoore (■Inzen vaandel. De maat schappij De Vereenigde glasbewerkers te Antwerpen, beeft zich een vaandel ver vaardigd, dat door zijne eigenaardigheid als een der bijzonderste aller maatschap pijen mag aanzien worden. Het vaandel is gansch in glas en lood en geschonken door M. Van den Hoeck. eerelid dor maatschappij. Het is een der schoonste kunststukken, door de glasnijverheid geleverd. Voor de duivenmelkers. In het fransch parlement zal een wets ontwerp neergelegd worden waarbij aan de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog volle vrijheid wordt verleend aan vreemde duiven, vooral die van België, den ingang op franschen bodem te ontzeggen. Daarenboven moeten in Frankrijk al de duivenliefhebbers hun getal en den aard hunner duiven jaar lijks op de mairie verklaren, op boete van 100 tot 2000 fr. Deze maatregel wordt genomen met het inzicht om te beletten dat vreemde duiven vooral uit Duitschland, zouden afgericht worden op snelle koersen uit Frankrijk liet. jubelfeest der post- knort. De Engclsche bladen herin neren dat het den 31 januari 25 jaar gele den is dat de postkaarten werden in zwang gebracht. Dit middel van briefwisseling werd in 18G0 onder den huldigen vorm,in omgang gebracht door den leeraar Hermann, der krijgsacademie van Wiener-Neustadt. Het zelfde jaar werd de postkaart in Oostenrijk in praktijk gebracht. In 1873 werd ze aangenomen door Duitschland en in 1880 door de Postveree- niging. Het jaarlijksch verbruik van postkaar ten overtreft tegenwoordig een miljard. Treffend geval. De lezers zullen zich nog do ramp der Spaansche stad Santander herinneren, die bij de ont ploffing van zooveel kisten dynamiet, een groot deel harer gebouwen zag instorten en geheele straten afbranden. De groote straat Mendez Nunez was een puinhoop en een vuurpoel. In die straat nu,zeggen de bladen,werd de Rozenkrans op den oogenblik der ont- plofllng in een huisgezin gebeden. Daar woonden verscheidene familiën. Dit ge bouw was zeer hoog en stortte geheel in puin, buiten de zolder en de muren dei- woning waar liet gezin bad. Alle geburen die in de andere doelen van liet huis woonden, kwamen om onder do neerval lende balken en muurbrokken; inaar de vrome vereerders van den Rozenkrans zijn ongedeerd gebleven. Openlijk verklaren de inwoners van Santander, dat de machtige bescherming der Allerheiligste Maagd hier niet kan betwijfeld worden. Men schrijft uit Veurne De bewarende Vereeniging des Arron- dissements vergaderde woensdag 7 ièbr. Iedere gemeente des Arrondissements was door talrijke Afgeveerdigden verte genwoordigd. Het was eene dichte menigte, 500 personen ten minste. De heer Voorzitter, R. De Spot, pro vinciaal Raadsheer en Schepen der stad Veurne, opende de zitting, in eene uit muntende bewoording de aandacht der vergadering inroepende op de noodzake lijkheid van in iedere gemeente eenen bond te stichten ter verdediging der alge- meene belangen en namelijk dezer van den landbouw, de bijzonderste nijverheid des Arrondissements. De heer Sekretaris Pil stelde den Afgeveerdigden een nieuw programma en eene nieuwe inrichting voor welke de algemeene goedkeuring verwierven. Daarna weiden twee kwestiën lang durig behandeld, namelijk 1° do ver goedende inkomrechten en 2° de E. V. Na redevoeringen door de hoeren baron de Coninck, Senateur, graaf L. Visart de Bocarmé, Volksvertegenwoor- diger, Van Hée, Lid der Bestendige Depu- tatie, Pil en Despot hooger genoemd en verscheidene Afgeveerdigden, heeft de vergadering zich gunHtig verklaard aan de inkomrechten en vijandig aan de E. V. Niemand is opgestaan om de chinee- zerij te verdedigen welke krachtdadig bestreden werd door baron de Coninck. De vergadering ging uit een te mid den van den grootsten geestdrift. Men wil dus in Frankrijk dat de tarwe ten minste 25 franks de 100 kilogr. ver kocht worde. En hier te lande is de prijs der tarwe gedaald tot den gemiddelden prijs van fr. 15,50 Nu,de heer Beernaert dreigt van er van door to trekken zoodra iemand in onze Kamers, zich gedragende naar den wil zijner kiezers.het voorstel doet van ecnige invoerrechten op de vreemde granen te stemmen om onze brave landbouwers van den ondergang trachten te bevryden. Wij herhalen liet't Is hoogst tijd dat men te Brussel gehoor geve aan den wil des volks. Indien in alles den wil van den heer Beernaert moet geschieden, dan is het niet noodig meer nog Volksvertegen woordigers en Senateurs te kiezen De manmoedigheid der heeren de Coninck en Visart als ook hunne volko- mene onderwerping aan den wil hunner mandaten zijn alom genoegzaam gekend i fan ,rloet het armoedje wezen men om ons de verzekering te geven, dat de n n.ie* meer-Zoo verre gaat het hier Men leest in Le Patriote van 0 februari Het Verbond der Sprekersbonden (Vlaamsohe conferenciers) van Aalst,komt aan de regeering een brief toe te sturen in den welken gezegd wordt, dat zij van hart en ziel met haar zijn voor de E. V.» Hoeveel bonden van die soort bestaan er hier dan wel te Aalst Wie maakt er deel le ALnlsL van al die klappers of sprekersbonden 1 Welke hansworsten of tandentrekkers mogen die jannen der evenredigheid dan wel zijn 1... Zijn de zeeveraars van Cbipka daar ook bij ver tegenwoordigd De eenige hierbestaande twee kleurige Sprekcrsbond, of liever Kleppersbond liet zich een of tweemaal hooren ten voordeele der E V. en weldra staakte men 'tspel, ja, de jongens draaiden dan hunne zeever, (pardon) klapkraan dicht, overtuigd dat hadden zij eene derde maal opgetreden er hen eene duchtige uitschuifeling te wachten stond. Als de chineezerij overal zulke voorstaanders telt dan hier te Aalst vertrouwen, waarvoor de liberale nolaris Van der Auwera van Cortenberg vervolgd werd. De debatten hebben twee dagen ge duurd. Van der Auwera werd tot 1 jaar gevan genis en 50 fr. boete veroordeeld. merkwaardige beslissing door de talrijke vergadering van 7 februari genomen, in die oprechte ware Volksvertegenwoor digers, onverschrokken verdedigers zal vinden en dat noch vleierijen,noch bedrei gingen hen van hunne plicht zullen doen afwyken. Het is immers hoogst lijd dat men zich te Brussel wal meer bekommere met den il des lands dat men er zich eindelijk beginne te herinneren dat de volksver tegenwoordigers en ministers gekozen zijn voor het volk dat niemand verplicht is tegen zijnen dank volksvertegenwoordiger ol minister te zijn ofte blijven, maar dat zij verraderlijkhandelen,zij,de gekozenen, die de macht gebruiken welke zij door hun mandaat hebben verkregen, om den wil hunner kiezers togen te werken en te verijdelen. dat zekere ernstige heeren, advocaten en anderen, beschaamd zijn geworden van te moeten bekennen dat zij een oogenblik zijn ingelijfd geweest by het zeeveraars- peloton dat op Ohipka gekazerneerd is. Zoo slaan de zaken veel geschreeuw i weinig wol, zei de man, en hij schoor een i zwijn Het is noodzakelijk die waarheden in het daglicht te stellen niet alleen ter oorzakc van de laatste pogingen die M. Beernaert en zijne sleepdragers zullen aanwenden om de noodlottige chineezerij der E. V. aan 't volk op te dringen, maar ook om eindelijk te verkrijgen dat er gehoor verleend worde aan de klachten van den kwijnenden landbouw. De landbouw wilt, ja, eischt dat men hem, even als in de naburige landen, tegen de doodende concurrentie van den j vreemde bescherme en aldus zijnen vol- j komen ondergang belette. De heer Beernaert wil integendeel van geene inkomrechten hooren en hij be vestigt dat die rechten nadeel zullen brengen aan den landbouw. Goed Maar hoe legt de heer Beer- naert dan uit, dat er tusschen Duitsch- j land en Rusland een handelsverdrag komt gesloten le worden, 't welk een inkom- recht bepaalt van 3 mark 50, of omtrent fr. 4.50, de 100 kilogr. op de Russische granen die in Duitschland worden binnen gevoerd Indien er eenige vrees bestaat dat dees verdrag door de Duitsche Kamers zou kunnen verworpen worden, dan is 't juist alleenlijk omdat het te betalen recht te gering geoordeeld wordt. Sedert lang heeft de Duitsche regeering de landbouwers beschermd tegen de vreemde mededinging. België en bijzon derlijk onze hopkweekers en handelaars weten er van te spreken I Wij vragen het aan wie zal men kunnen doen gelooven dat Duitschland die réchten in het nieuw handelsverdrag met Rusland zou behouden hebben,waren zij noodlottig geoordeeld voor den Duit- schen landbouw Priesterlijke Benoemingen Zijn onderpastoor benoemd te Loke ren, de E. H. R. Nuttinck, onderpastoor op het H. Hert te St Amandsberg; op het H. Hert, de E. H. I. Temmerman, onder pastoor te Schoorisse; te Schoorisse, de E. H. G.Lerminiau. Mirroeus van Chipka sprekende over de beweegreden die de tegenstrevers der E. V. doet handelen, zegt Hel is heel gemakkelijk te verstaan dat M. Burgemeester Van Wambeke en consöorten liever hebben dot er geen opspeurend en wakend oog op Stadhuis kome. Waarom onze heeren Burgemeester, Schepen en Raadsleden in groote meer derheid tegenstrevers der E.V., bevreesd zijn van een opspeurend en wakend oogdat verzwijgt Mirroeus. Doch niet te min is er uil deze woorden af te leiden dat er ten Stadhuize alhier beslissingen zijn genomen of zaken zijn gebeurd die men liefst in de duisternis bewaart, uit vrees der openbar-' denkwijze. Die verklaringen of beter beschuldigin gen van Mirroeus zijn klaar en duidelijk en wij noodigen hem uit ;ons te willen zeggen wat hij weet, alles wat hij weel. Is er gefoefeld, spreek ja, spreek dan Mirroeus en indien gij niet spreken wilt, dan hopen wij tocli dat de onbaatzuchtige en deftige lieoren die gij zoo snoodelijk beleedigt, u tot spreken dwingen zullen. Neen, alles wat op ons stadhuis gebeurt mag het daglicht zien E. V. Het Midden-Komiteit der katholieke Vereeniging 19 Namen, heeft met eenparigheid der aanwezige leden de E. V. verworpen en den wensch uitge drukt dat het princiep der chineezerij niet in de kieswet zou geschreven worden. AMst. Het Midden-Komiteit en de Kantonale Afgeveerdigden der Katho lieke kiesvereeniging zijn bijeengeroepen op maandag 12 februari aanst. om 3 ure 's namiddags, ten lokale van den Kring De EendrachtGroote Merkt. Aalst. Dagorde diging. Evenredige vertegenwoor- Er is meer Hoe legt de heer Beernaert de houding uit van Frankrijk in zake van invoer rechten Men weet dal sedert verscheidene jaren dit land een invoerrecht van fr. 5,00 per 100 kilogr. heft op de granen. Ehwel Het F'ransche Bestuur komt een wetsontwerp neèr te leggen,voorstel lende dit inkomrecht te verhoogen tot fr. 7,00. En de Commissie der tolrechten aan welker onderzoek dit ontwerp onderwor pen is,stelt voor 't inkomrecht te brengen op fr. N,00 de 100 kilogr. met ver- deeld tot 104 fr- boete en het betalen der mindering van 50 centiemen per frank, gezegde rechten, wanneer de prijs van de tarwe de 25 franks zal overtreffen, b. v. de tarwe zou Oneerlijke nolaris. De rechtbank 20 franks verkocht worden dan zou het van Leuven heeft deze week te oordeelén inkomrecht zijn fr. 7,50 enz, enz. gehad over de feilen van misbruik van Iteeliterlijkc kronijk. Sch7 •ijversrechtenOnze lezers kennen de zaak der maatschappij La Roya van Brugge, welke vervolgd werd voor het opvoeren van stukken, zonder schrijversrecbten te betalen. In eersten aanleg werd de maatschappij verpersoonlijkt door haren voorzitter, vrijgesproken, omdat het feest zonder winstbejag en ten voordeele van een liefdadig doel werd gegeven. De zaak kwam voor het beroepshof, en dit heeft, geoordeeld dat het opvoeren met gesloten deuren en voor liefdadige doeleinden niettemin recht geeft op het schrijversloon. Men onttrekt den schrijver in elk geval een voordeel, waarop hij rechtheeft. De voorzitter der Roya is dus veroor- van den Dezen morgen, rond 3 uren,is god vruchtig in den Heer ontslapen de Eerw. Pater Alfons Van de Weyer, rector van het Sint-Jozefscollege, in onze Stad. De achtingswaardige overledene was te Antwerpen gebo ren den 24 Februari 1848, studeerde in het Sint-Lieve-Vrouwencollege van zijne geboortestad en trad op 26 september 1860 in de Sociëteit van Jezus. Nadat hij te Drongen zijne proefjaren doorgebracht en de nor maalschool bezocht had, werd hij als professor der derde klasse naar Ber gen en" vier jaar later, in 1874, als professor van poësis naar de hoofd stad gezonden. Van Brussel vertrokhij naar Leuven en wijdde zich 3 jaren aan het aanleeren der wijsbegeerte, der wiskunde en der natuurlijke we tenschappen en 4 andere jaren aan de studie der godgeleerdheid toe. Gedurende al dien tijd legde hij eene zeldzame wilskracht, door goedheid en minzaamheid getemperd, aan den dag en gaf proeven van groote talen ten, veel gezond verstand, eene niet gemeene behendigheid in de vorming en leiding der jeugd. Die aanzienlijke begaafdheden hadden toen reeds de oogen zijner Oversten op hem geves tigd zij hadden hem reeds eenige dier kleine ambten toevertrouwd, waardoor de toekomende rector er varing opdoet,zich oefent en tot zijn moeilijk ambt gereed maakt Priester gewijd in 1880, werd li ij in 1881 naar Drongen gestuurd om er zijn laatste proefjaar door to brengen en er ge durende twee jaren den novicemees ter in 't vormen der jonge kloosterlin gen bij te staan. Een ander ambt, dat hem rechtstreeks in de administratie bracht, werd hem opgelegd hij werd minister te Drongen en later te Leuven.Nu was hij bereid: hij werd beurtelings tot Rector te Gent, te Turnhouten, op 21 Augusti 1893. te Aalst benoemd. Zijn rondborstig en beminnelijk karakter, zijne vol komen vergetelheid van zichzelven en van zijn eigen belangen, zijne ge durige zelfopoffering, zijne minzaam heid, zijne spraakzaamheid, de gulle glimlach, die altijd op zijn lippen zweefde, maakten hem vrienden van al degenen die hem naderden. Zijne Congreganislen vonden in hein een weisprekenden en ieverigen Bestuur der. een trouwen raadsman; de leer lingen beminden en vereerden hem als een vader. Sedert meer dan een jaar. was zijne gezondheid ge knakt. Eene hartziekte deed hem hevig lijden en veroorzaakte hem vele slapelooze nachten maar die met liorn leefden, kenden nauwelijks zijn pijnlijken staat: zoo wel wist hij j dien te verborgen om niemand te bedroeven. Eindelijk na eenige dagen ergere ziekte, heeft de Heer hem lot zich geroepen. De verduldigheid waarmede hij zijne laatste smarten verdroeg, zijn opgeruimde geest, zijn kwinkslagen zelfs in het midden der grootste folteringen, de vriendelijke glimlach, het minzaam woord dat hij tot iederen bezoeker stuurde, de liefde met dewelke hij zoo dikwijls herhaaldemijn leven offer ik gaarne aan God voor het zielen heil der studentenalle die schoone en opwekkende voorbeelden zullen niet licht uit den geest gaan van de genen, die ze gezien of hooren ver tellen hebben. De functus adhuc loquitur zelfs na zijn dood predikt hij nog. Dat zijne ziel in vrede ruste. Vergcli vleesch. Een onzer geachte lezers deelt ons meè dat men al hier tc Aalst, klachten hoort over de duurte van hef versche vleesch bij de vleesch houwers. De prijzen van het vleesch zijn te Gent en te Brussel en in andere steden, zegt hij, merkelijk lager dan te Aalst.. Te Gent bij voorbeeld zijn de prijzen vastgesteld als als volgt 1® Kwaliteit rundvleesch-fr, 1,60 den kil. Bolle en boef 1,30 Stoofkarbonaden 1,20 Korteling ],00 Schinkel 0,80 I® Kwaliteit kalfs- en schaapvleesch 1,80 1® Kwaliteit varkenvl. coteletten 1,50 enz. En to Aalst wordt Mies zonder onderscheid behalve den schinkel verkocht legen 2-00 fr. de kil. En 't rundvee is nogthans in de Aalster- sche streken niet duurder dan 't is gelijk J waar. Het rundvee wordt immers overal tegen lage prijzen verkocht. Men vrage het aan onze landbouwers. Hoe komt het dat te Gent en te Bru-sel het versch vleesch beterkoop is dan te Aalst De vleesclihouwers in die groote steden hebben nogthans grootere huishuren en grootere lasten te betalen dan te Aalst. En het is toch niet te veronderstellen ilat de Gentscho vlceschhouwers meer be dreven en slimmer zijn in bunnen stiel dan deze te Aalst 1 De Gentsche vleeschhouwers krijgen zoo min crediet van den landbouwer als hier; 't is leggen eer het beest wordt ge slacht. Hel vleesch moet in prijzen verminderd worden gelijk te Gent, te Brussel, enz. Indien onze vleeschouwers,voorzegt hij eindelijk,langs die oor niet hooren willen, dan zou het wel kunnen gebeuren dat er hier kortelings maatregels zullen geno men worden tot het stichten eener coöpe ratieve. Itoteruiiirkt. Heden zaterdag werden 841 klonten boter ter markt ge bracht., wegende te samen 6732 kilos. In het postbureel van Brussel had woensdag middag eene hevige ontploffing plaats. Men dacht aan niets minder dan aan eenen dynamietaanslag. Doch niemand was gekwetst en geen enkel voorwerp in het bureel der kleine pakken, waar de ontploffing plaats had, was beschadigd. Weldra bleek uit het onderzoek dat een pakje ontploft was, bevattende een staal van de kleine bommen, welke de veloci- pedisten bezigen, om de honden onderweg te verschrikken, en welke wel veel ge rucht maken, doch hoegenaamd geen kwaad doen. Een liberaal centenblaadje van Brus sel klaagt er over dat er op den buiten zoo brutaal gevochten wórdt met de loting- en carnavaldagen, en zegt te dezer gelegenheid in zijne gewoonlijk gemeene taal Terwijl in de groote steden en be- schaafde gemeenten alles vermakelijk en rustig toegaat, wordt er op de dorp- jes waar paap en schoolvos met God regeeren, geklopt dat het stof in de geburen vliegt, gevochten op leven en dood. En wat dool men in de groote sleden en beschaafde gemeenten Men ver wurgt te Antwerpen, men schiet dood te Gent. Recht vermakelijk en rustigniet waar De Courrier de Bruxelles beweert dat er fel wordt aangedrongen by het gouvernement, opdat de Staat de univer siteit -van Brussel zou overnemen De bestuurraad zou in groote meerder heid gunstig zijn aan zulke oplossing (11) Het blad beweert verder dat het gebouw der universiteit door erfenis de eigendom is geworden van drie katholieken MM. de Burlet, minister Arthur Verliaegen, van Gent en Doucet. Voor de vertooning in den Cirque Royal, te Brussel, welke door den graaf en de gravin van Vlaanderen,alsook dooi den verloofde van prinses Josephine werd bijgewoond, waren al de voornaamste plaatsen door de leden van den adel inge nomen. Men betaalde tot 100 fr. voor eene logie. Een hevige brand heeft, te Verviers, den Grand bazar de Verviers vernield. De schade bedraagt aan koopwaren alleen meer dan 100,000 fr. Huiselijk drama te Gent. Dub bele moordpoging en zelfmoord. Een bloedig drama had donderdag avond ten 8 ure in het volkrijke kwartier der Vrijdagmarkt te Gent, plaats. Op den hoek van gezegd plein en de Zuivelsteeg houden de echtgenooten Ste vens eenen kleergoedwinkel. Daarenboven woont bij hen eene zuster de vrouw Gapiau, met hare kinderen, wier echtgenoot, Hendrik Capiau, beeld houwer, leeft uit den korf zonder zorg, zich hoegenaamd niets van hei huisgezin aantrekkend. Geen wonder dus dal er eene voortdu rende oneenigheid tusschen de twee fami lies heerschte, welke zoo verre ging dat Capiau zelfs doodsbedreigingen tegen zij nen schoonbroeder liet hooren, bedreigin gen waarover men de policie verwittigd had. Nu gezegden avond kwam Capiau den winkel binnengestormd, met eenen revol ver in de hand. Vrouw Stevens riep om hulp en op de policie, doch Capiau schoot en trof den man, welke achter den toog neerstortte. Dan lostte hij een schot op de vrouw, doch trof haar niet. De vrouw gelukte er in te ontsnappen, terwijl de moordenaar in de kelderkeuken vluchtte en zich daar door den kop schoot. Capiau was op den slag dood. Stevens, die als om zich te verweeren den arm had uilgestoken, is zwaar aan de hand ge kwetst. De vrouw is ongedeerd. Eene srhrikkelijke misdaad is in den nacht van zondag tot maandag gepleegd te Vladsloo, bij Dixmude. Een jonge wel stellende landbouwer, Karei Dupuydt genaamd, moest geld gaan ontvangen van verkochte chicoree. Twee knapen,dienst knechten, van 16 en 18 jaar, die dit wis ten, hebben hem 's avonds den weg afge legd en aangevallen. Zij hebben hun slachtoffer erg afgetakkeld zij hebben zoodanig geslagen en gekerfd, om zeker j te zijn dat hij dood was, dat het lijk een veertigtal messteken draagt. Voor gehee- len buit hadden zij elk I fr. 20 de land bouwer had het geld niet ontvangen. Do twee moordenaars zijn aangehouden en in het gevang te Veurne opgesloten. Aadere bijzonderheden. Maandag morgend vonden voorbijgangers op den steenweg van Vladsloo naar JBeerst, een bebloed lijk liggen,op omtrent 300 meters van Vladsloo-dorp. Het was dat van Karei Depuydt, landbouwer te Vladsloo. Aanstonds werden de gendarmen van Dixmude verwittigd die zich ter plaats spoedden en een onderzoek begonnen. Zij vernamen weldra dat Depuydt den vori- gen nacht woorden had gehad met twee jongelingen en dat dezen, kort na De puydt, de herberg hadden verlaten waar hij laatst gezien was geweest. De jonge lieden werden aangehouden en na eene langdurige ondervraging door de gendar men, bekenden zij eindelijk den ongeluk- kigen Depuydt vermoord te hebben, ten gevolge van den woordentwist die zij met hem gehad hadden. Rond 3 ure van den nacht hadden zij kort na hem.de herberg verlaten en waren hem gevolgd tot dichtbij zijne hofstede. Dan brachten zij hem eenen slag toe op liet hoofd, wierpen hem ten gronde en doorstaken hem met 21 messteken,zoodat de ongelukkige ter plaats dood bleef. De moordenaars roofden het geld dat Let slachtoffer nog op zich had, zijnde fr. 3,20 Depuydt was een welstellende landbou wer, van iedereen bemind en rond de 45 jaren oud. De moordenaars zijn zekere Karei Ver- beke, 22 jaren oud, geboren te Ichtegem, en Achiel Sansen, 18 jaar oud, beide dienstknechten te Vladsloo. Het parket van Veurne is maandag namiddag ter plaats gekomen en de twee misdadigers zijn naar Veurne overge bracht. De gendarmen hadden de grootste moeite om hen te beschermen tegen de woede van het volk dat van alle kanten naar Vladsloo gestroomd was. Van een anderen kant, meldt men dat diefstal de drijfveer der misdaad is ge weest de booswichten schenen erop gerekend te hebben dat, Depuydt veel geld bij zich had. Doch zij zijn teleurgesteld geweest, daar het slachtoffer slechts eene kleine som op zich had. Of hij verschrikt was Een gazetverkooper kwam woensdag in eene herberg der Hoogstraat, te Antwerpen, het nummer van zijn blad afgeven. De baas, die reeds vroeger aanvallen van zenuwziekte bad, en nu door de ver halen der talrijke misdaden, min of meer opgehitst was, sprong eensklaps vooruit, sloot de straatdeur, greep een mes en riep Nu zijt geer aan 1 Hier zult ge uw leven laten Gij zult door mijn handen sterven Schreeuw niet, of 1... Maar de arme jongen schreeuwde hoe langer hoe harder en zijn schrik was zoo groot, dat hij zijn gazetten in brand liet, de deur kon openen en.... met bevuilde broek de straat op liep, om op hei policie- bureel het gebeurde te gaan vertellen. Dijnsdag nacht keerde de mijnwer ker Bierwart, naar zijn logement te St- Nicolas, Luik, terug, toen hij eene bende gemaskerde ontmoette, die hem omring den, met slagen overlaadden en ten slotte in eenen grooten waterput wierpen. Bier- wart kon zich, om hulp roepende, eeni- gen tijd boven houden. Voorbijgangers i wierpen hem eene koord toe, doch deze brak bij de eerste poging om hem op te trekken; de tweede poging gelukte.|Een der plegers van het misdrijf is aangehou den. Kleermakers en douaniers. Een kleermaker van Kortrijk is er on langs op de Fransche grens icelijk in ge- loopen Even als zijne confraters werkte hij veel voor de bewoners der Fransche grens- gemeenten en deed dan, evenals zij ook, de kleeren aan, welke hij leveren moest, om er geene inkomende rechten voor te moeten betalen. Nu dezer dagen werd hij door de doua niers van Tourcoing tegengehouden, toen hij op weg was naar Roubaix, waar hij een costuum te leveren had, dat hij over zijne eigene kleeren had aangetrokken. Hij had schoon te zeggen dat hij gewoon was twee broeken, twee ondervesten, twee frakken en twee overjassen te dra gen 't hielp niethij werd ingepalmd en zal er de gevolgen van te dragen hebben. Die historie zal zijne confraters wat voorzichtiger maken. HOLLAND. Spoorwegongeluk. Dijnsdag heeft te Breukelen, op het punt waar de spoor lijnen van Utrecht op Amsterdam elkan der snijden, een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij nog al veel stoffelyke schade werd veroorzaakt. Rond 2 ure 's middags, kwamen een goederentrein uit Amsterdam, bestemd voor Utrecht en een veetrein van Rot terdam, bestemd voor Amsterdam, aange reden. De machinist van den veetrein is waarschijnlijk 't onveilig afstandssignaal I boorbijgereden, met het gevolg dat hij op het achterste gedeelte van den goederen trein reed, juist bij het aansluitingspunt der beide spoorlijnen. De botsing die volgde, was geweldig de locomotief van den Rotterdamschen trein werd aan de voorplaat op geweldige wijzo ineengedrukt, zoodanig dat de buf fers van een der goederenwagens daarin afbraken. De goederenwagens schoven op en over elkander en werden tot splinters vaneen geslagen. Sporen en wissels wer den op de plaats van het ongeluk gewel dig verwrongen. Niemand werd gelukkig gekwetst en ook het vee op den trein had geen letse bekomen. Het verkeer was den heelen dag belem- merd.De schade bedraagt omtrent 100,000 fr.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2