f' NIEUWS- EN AANKQNDIGINGSBLAO VAN OE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 15 Februari 1894. 10 centiemen per nummer. 48sle laar, N° 2855. Politiek overzicht. Commissaris van Policie. Welsprekende cijfers. Fabrikatie en verkoop van bier. De Godsdiensthaters. De kiezingen. Evenredige vertegenwoordiging. Vertegenwoordiging der be langen. DE DENDERBODE. alle tten, ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaferdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAM DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantóren des lands. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, 14 Februari 1894 Düitschland. Duitsch-Russisch handelsverdragZaterdag is in den Reichs-Anzeiger de, in het fransch ge stelde tekst van het Duitsch-Russiche handelstractaat openbaar gemaakt. Het bestaat uit 21 artikelen, en behelst de be paling van behandeling op voet der meest begunstigde natie. Aan de wederkeerige onderdanen wordt bij de uitoefening van handel en bedrijf en ten aanzien van hunne vermogensrechten tegenover justicie en bestuur, eene gelijke behandeling gewaarborgd als voor de eigen onderdanen is voorgeschreven, voor zoover er te dezen opzichte geefie-uitzon dering is gemaakt voor alle Vreemdelin gen. Het wederzijdsche verkeer mag niet belemmerd worden door eenig verbod van invoer of van uitvoer. Uitzonderingen hierop kunnen alleen gemaakt worden ten aanzien van artikelen van welker voortbrenging de staat een monopolie be zit, en aldien zoodanig verbod noodig is De Duitsche en de Russische schepen en hunne ladingen zullen, onder enkele be perkende voorwaarden, behandeld wor den als binnenlandsche schepen. Het tractaat zal den 20 Maart 1894, of, zoo mogelijk, eerder in werking treden en tot den 31 en december 1903 geldig blijven (dus bijna 10 volle jaren) en blijft na dezen datum van kracht zonder eene opzegging, welke echter steeds 12 maan den voor den vervaldag moet plaats heb ben. Van alle zijden ontbrandt op het scherpst de partijstrijd over het Russische handelsverdrag. Kamers van koophandel, landbouwvereenigingen, enz. loopen aan weerskanten te wapen. De strijd komt reeds aan den dag in twee wetsvoor- drachten. De conservatieve partij van de bescher mende rechten verlangt, dat de Rijksdag de regeering uitnoodige eene schaal van inkomende rechten op graan en meel in te voeren voor die stalen, welke papier met gedwongen koers of een goudagio heb ben. Dit voorstel is ook onderteekend door Herbert von Bismarck. De vrijhandelaars daarentegen verlan gen van den rijkskanselier, dat hij zich met Rusland versta, opdat de inkomende rechten van weerszijden opgeheven wor den, nog voor het handelsverdrag in den Rijksdag in behandeling kome. Beide voorstellen hebben slechts belang als woe lingmiddel. VAN DEN -(O)- 26e Vervolg. De voorzitter nam het woord. Wij hcbbon bevonden, (prak hij, met een beleef de buigiug tot den beschuldigde, die inmiddels was opgestaan, dat de ernstige beschuldiging, welke tegen u is ingebracht, door wettige noch overtuigende bewij zen gestaafd Is Wij voelen ons verplicht onze leven dige spijt te betuigen over den misslag, die ten uwen opzichte, tengevolge eener betreuretsweerdige over ijling van den kant der policie is begaan. Wij zijn verheugd hier openlijk de verklaring te kunnen afleg gen, dat uw persoon van allen smet en blaam door ons gerechtshof volledig gezuiverd is. Een donderende storm vau toejuichingen brak op het vernemen dezer woorden in de zaal los. M. Sint- Alba maakte eene dankbare buiging. Ik heb nog vergeten er bij te voegen, vervolgde de voorzitter, toen de storm een weinig bedaard was, dat het ons zeer leed heeft gedaan u voor vier-en-twin. hg uren langer aan de onaamgenaamheden van het «rest te hel-ben moeten blootstellen, hetgeen natuur- 'Ük alleen aan het tusschenvallcn van den zondag te *ijten is geweest, en dus geheel buiten onze schuld w«rd veroorzaakt. Uit politiek oogpunt is het belangrijker dat in den Bondsraad nog geene overeen stemming over het verdrag gevonden is. Mecklenburg-Schwerin zou het verdrag geheel verwerpen, en Beieren alleen voor stemmen willen, bijaldien de Pruisische spoorwegen hunne evenredige tarieven voor graan enz. opheffen. Onze naburen hebben de dronkenschap de nationale kwaal van België ge noemd en op onzen naam is de schand vlek vastgekleefd de grootste alcool- drinkers te zijn van gansch Europa. Deze goede faam hebben de Belgen waar lijk niet gestolen. Oordeelt Getal drinkhuizen. In Düitschland 1 op 215 inwoners. In Engeland 1 op 100 In Holland 1 op 163 In België 1 op 37 Hoeveelheid sterke dranken. Ieder Italiaan drinkt jaarl. 2 lit. Ieder Engelschman 2 1/2» Ieder Franschman 4 Ieder Zwitser 6 Ieder Duitscher 8 Ieder Belg 1 Dat is, in België, voor ieder volwassen man, 65 liters 's jaars 1 Wat wij, in ons land, voor sterken drank uitgeven Jaarlijks 135 millioen. Maandelijks 1 mil. 250 duizend fr. Wekelijks 2 mil. 596 duizend fr. Hoeveel huizen zouden er met dat ver loren geld kunnen gebouwd worden En overal nogtans hoort men klagen Toe te schrijven aan den drank in België. Schennissen der eerbeerheid 53 op Diefstallen en aftroggelarijen 70 Inbraken, brandstichtingen 76 Slagen, wonden en moorden 88 Hoeveel menschen de drank in ellende stort Op 100 zinneloozen telt men 45 drinkers. Op 100 gevangenen 75 Op 100 bedelaars 70 Op 100 zelfmoorders 80 Daarenboven Op 1000 onnoozelen, vindt men 43 kin- ders van dronkaardsop 100 onge lukken op den ijzerenweg zijn 48 door den drank veroorzaakt en jaarlijks worden De zitting was afgeloopen. Met neergebogen hoofd en somber gelaat zagen de commissaris Grand, Tom Brusel en Power den zege- pralcnden uittocht van M. Sint-Alba aan, terwijl deze zich, gevolgd door zijnen advokaat M' Ford, een weg baande door een kring van vrienden, die hem om strijd gelukwenschten en de hand trachtten te drukken en een opgewonden, schreeuwende menigte die de zaal niet wilde ruimen voor zij van hare deelneming met dit slachtoffer der ongehoorde willekeur luidruch tige blijken had gegeven. De nederlaag was groot, en toch wachtte nog grooter slag. Een bode van het telegraafkantoor baande zich een weg door de Gpengepakte menschenmassa en reikte Grand een telegram over. XVII. De commissaris brak den omslag, wierp een blik op den inhoud en riep op den toon der grootste wanhoop uit De Hemel zij ens genadig dat ontbrak er nog maar aan Lees dat eens Met het voorgevoel van eene nieuwe ramp bogen Brusel en Power zich gelijktijdig over het papier. Hunne oogen drukten verbazing en teleurstelling uit. Het telegram luidde als volgt Dieppe. (Frankrijk). Dezen morgen Fransche vrouw aangehouden, met stoomboot van Engeland komende. Geeft naam op Charlotte Duvivier, gouver nante in dienst van M. John Hunter. Zwart sjaaltje ol bloedvlekken onder in een barer koffers gevonden. Heeft Sandbank zaterdag avond verlaten, vermoed dus ten minste 20,000 levens vroegtijdig weggehaald door het gebruik van sterke dranken I Deze statistieken zijn getrokken uit de Annuaires officiels van de opgesomde landen, zoo wel als van het onze. Die oogen en ooren niet sluiten wil, voor het licht en de stem van de waar heid, vindt dagelijks andere en veel pijn lijker statistieken,bij duizenden, in iedere kolom vanonze nieuwsbladen, in de straten van onze steden en dorpen, in de barre woonsteden van onze arme volkskwar tieren. Ja, wij verdienen de schandvlek wij zijn inderdaad de grootste alcooldrinkers van Europa en onze nationale kwaal is de dronkenschap. Andere volkeren leveren sedert lang reeds den alcool een machtigen strijd, terwijl België nog altoos den diepen slaap schijnt te slapen eener slavelijke en lijd zame onverschilligheid. Hoe lang nog zal dat duren? Ziehier den tekst van het koninklijk besluit De fabrikatie, bereiding, verkoop of slijting van bier, zijn aan de volgende schikkingen onderworpen, onverminderd deze der besluiten betrekkelijk de gereed schappen, vaten, enz, de kleurstoffen en de saccharine. Art. 1. Het is streng verboden tot de fabrikatie en de bereiding van het bier voortbrengsels te gebruiken,welke grond stoffen bevatten, die de gezondheid kun nen krenken, alsook bier te verkoopen, te koop te stellen, te bewaren ot voor den verkoop te vervoeren, dat deze grond stoffen bevat, of bier dat bedorven is. Zullen namelijk, voor de toepassing van dit reglement, aanzien worden als nadeeligaan de gezondheid, de bederfwe rende waren zooals salicylzuur, zwavelig zuur en hunne zoutachtige samenstelsels. Het zwavelig zuur wordt nochtans toege laten in het bier, wanneer het de 14 mil ligrammen per liter niet overtreft,hetgeen kan voortkomen van eene zorgvuldige ontsmetting der vaten. Art. 2. De vaten, flesschen of alle andere recipiënten waarin het bier, voor den verkoop in 't groot of in 't half-groot getrokken wordt, moeten in leesbare letters den naam of de firma, alsook het adres dragen van den brouwer of van den koopman. Alle fabriek- of handelsmerk, regel matig gedeponeerd, vervangt voormelde aanwijzingen. Art. 3. De kranen, darmen, gewone trekpompen, luchtdrukkingspompen, toe zij gezochte vrouw is van Rob-Roy-Villa moord. Is op mijn verzoek ter beschikking hier gesteld. Zend onmiddelijk bevel van aanhouding en laat inspecteur komen om haar over te nemen en na.ir Engeland te brengen. SPRINGWEG, detective. Het nieuws van dc uitspraak der zitting in de zaak van Sint-Alba had zich zooals men denken kan, spoedig genoeg door het gansche land verspreid. De dagbladen beleefden goede dagen. Het plotseling aan houden van een man uit de groote «crcld, gevolgd door zijn volkomen vrijspraak was een te opmerkelijke zaak om niet de algeraeenc aandacht tot zich te trek ken. Gelijk van zelf spreekt was het publiek eenstem mig in z|jn vcroordeeling van de manier waarop de justicie, met name die van Sandbank, gehandeld had en werd het slachtoffer eener dusdanige, ongehoorde willekeur door een ieder beklaagd en om zijne manne lijke, flere houding gedurig het geding, bewonderd. Was liet niet afschuwelijk, neen monsterachtig, dat iemand als Sint-Alba. een financicelc beroemdheid, een toekomstig kandidaat der volksvertegenwoor diging, fwant ook dit werd nu met nieuwen moed opgerakeld) zoo maar hij nacht uit zijn hotel werd gesleept, om hem gedurende bijna tweemaal vier-en- twintig uren in een kot voor misdadigers op te slui ten Slechts weinige bladen maakten eene uitzondering op den algemecnen regel en wezen met bescheiden heid op dc bekende waarheid, dat dwalen menschelijk is. Zij wezen op den moeiclijken toestand waarin de Sandbanksche overheden geplaatst waren, daar zjj, eenmaal een spoor meenende gevonden te hebben,niet anders konden handelen dan zij gedaan hadden. Maar stellen met drukking van koolzuur, enz., welke dienen tot het tappen van het bieri moeten in volmaakten staat van reinig- heid gehouden worden. De lucht, die in de slijtingsvaten met het bier in aanraking is,moet voortkomen van eene goed verluchte plaats, bevrijd van alle besmettingsoorzaak, en bij voor keur genomen buiten de gebouwen. Art. 4.Het is verboden te verkoopen, te koop te stellen, te bewaren of voor den verkoop te vervoeren, stortbier dat in de drankhuizen opgenomen wordt in den grond der glazen, op de tafels en op den toog, tenzij deze vloeistofien derwijze ontaard worden, dat men ze niet meer als bier kunne benuttigen men mag ze ook niet gebruiken om het bier te ver snijden of om ermeè azijn te maken. Art. 5. De overtredingen van voor melde bepalingen worden gestraft over eenkomstig de wetten van 4 augustus 1890, onverminderd de toepassing der straffen door het strafwetboek uitgeschre ven. Dit besluit is vergezeld van een ministe- rieelen omzendbrief, waarin, onder andere, over de bepaling betreffende het stortbier, het volgende wordt gezegd De herbergiers zullen deze bepaling van het reglement naleven,door onmidde lijk het stortbier te gieten iD een reci pient, dat, op eene zichtbare plaats van de herbergzaal gesteld, in verband is met de aflatingsbuis van het keukenwater ten ware men in dit recipient stoffen stortte, die op onbetwijfelbare wijze het stortbier onbenutbaar maken als bier, en ongeschikt tot het maken van bierazijn. Tot verder bevel verkiezen zij zelf het aflatings- of ontaardingsmiddel van het stortbier. Zij kunnen het b. v. doen weg- loopen langs eene buis, die in verband is met de riool, den beerput of eenen drink bak voor de dieren. Het volgende lezen wij in het socia listen blad Het Volksrecht van Meenen En het is aan zulk een veelvratig lichaam (de katholieke kerk),aan zulk een monster dat socialisten hunne kinders ter opvoeding geven dit is uwe mis daad Ontrukt dus, ouders, uwe kinders aan de handen der priesters Wij zien dat wij in alles en altijd den godsdienst moeten bestrijden.... De godsdienst zoowel als het kapita lisme is onzegrootste vijand en wij moeten zoowel den eenen als den anderen bestrij den en trachten uit te roeien Verdere uitleggingen zyn overbodig. ook deze enkelen erkenden volmondig, dat M. Sint- Alba zeer te beklagen was en allen lof verdiende voor zijne flinke houding. De onschuld had, in een woord, een zeldzamen triomf behaald over dwaling en dwazen spoed, om er niet meer van te zeggen Het bekend worden van het telegram uit Dieppe, maakte de zaak natuurlijk nog veel erger. De commis saris Grand had het bericht geerne stil gehouden, maar daaraan was geen denken I Het was zijn plicht er de hoogere ambtenaars meé in kennis te stellen en weldra liep ook dit uieuwske van mond tot mond. Hij had geen ongelijk gehad, toen bij iu zijne wan hoop uitriep Dat ontbrak er maar aan Dc neerlaag der Sandbanksche policie was volkomen. Dc toon van de dagbladen werd nu hoe langer hoe spottender. Wat waren dat voor menscben daar in Sandbank, die geen man van eeue vrouw kunnen onderscheiden Wat was dat voor een policie, die op de dwaaste vermoedens en zonder een schijn van bewijs bleef vasthouden aan het denkbeeld, dut het een man moest geweest zijn,die den moord had bedre ven en dat maar den eersten den besten bij den kraag vatte, die toevallig in het Marine hotel verbleefHad ook de vrouw, die nu in Frankrijkjwas aangehouden, niet gedurende dienzelfden tijd in (het Marine-hotel vertoefd De commissaris Grand, Robert Power en Tom Brusel bogen bet hoofd onder dien storm van ver wijten. Op eigenaardige manier vertoonde zich het bijzonder karakter der drie beambten, in de manier waarop zij hun ongeluk droegen. De commissaris wreekte zich op PowerPower zweeg en scheen met gelatenheid de Hoe zeer de Kamer zich ook haaste met de bespreking der budjetten, denkt men, schrijft de Brusselsche correspendent van Het Handelsblad, dat zij minstens tot aan de Paaschvacantie zal duren. Men begint te twijfelen of dealgemeene kiezingen in October zullen kunnen ge beuren. Strikt uitgelegd laat de tekst der grond wet niet toe, ze uit te stellen tot in 1895 maar men zal er wel toe verplicht zijn, indien de kieswet niet geheel gestemd is, indien de herziening der lijstenjniet ge ëindigd is enz. Men zal voor verontschuldiging heb ben het geval van heirkracht. Het ministerie verlangt dat uitstel niet, maar het zal er zonder veel moeite toe besluiten. Wat het wil, is,zijne verantwoordelijk heid te vrijwaren, door vast te stellen dat het zijne ontwerpen in tijds aan de Kamer heeft voorgelegd, en dus zijne schuld niet is indien het wetgevend werk niet sneller is voltrokken. Men verzekert mij dat al de voorstellen betreffende het kiesregiem voor Passchen zullen neêrgelegd zijn. De inzichten van het ministerie, voor wat betreft de evenredige vertegenwoor diging, zijn nog niet goed gekend.'t Is dus slechts onder alle voorbehoud dat ik u de volgende geruchten meedeel, die de ronde doen in parlementaire kringen. Het ministerie is niet voornemens ,de evenredige vertegenwoordiging toe *te passen op al de graden van kiezing. De eerste toepassing zou beperkt wor den op de kiezingen voor de Kamers, en de kleine arrondissementen, die slechts een of twee afgeveerdigden kiezen, zouden buiten de proefneming blijven. Ook zou het gouvernement, wauneer het zijn ontwerp bij de Kamer indient,ver klaren dat het vatbaar is voor groote wij zigingen, en zou het de kabinetskwestie niet stellen. Voor wat de gemeenlekiezingen betreft is het ministerie naar 't schijnt stellig beslo ten de gebaande wegen te verlaten en te breken met de vooroordeelen van valsche gelijkheid, bij ons ingevoerd door de Fransche revolutie. neerlaag te dragen. De detective was de cenige, die zijn goed humeur wist te behouden. Toen hij den eer sten schok eenmaal te boven was gekomen, vertoonde zijn gelaat weer den ouden opgeruimden [glimlach en vertrouwde hij weer volkomen op zijne scherpzinnig heid en zijn goed geluk. Zij hebben ons lcclijk beet gehad, dat is zeker, •gde hij met zijn geliefkoosde uitdrukking. Wat kon den wjj ook anders verwachten, hé(? Wij zijn versla gen, goed maar dat is wel grooter mannen dan ons overkomen Ik heb eens een inspecteur bij ons gekend, een kerel als een klok, dat is zeker die het zelfde overkwam als ons gebeurd is. Hij had den rech ten man, precies als wij, maar de kerel slipte hem tusschen dc vingers En wat gebeurde er De arme Sampson, zoo heette hij, werd uit den dienst gejaagd, mijnheerGeen mensch die een hand naar hem uit stak Tien jaren later, toen hjj stil opeen dorpke leefde van zyn pensioen, want dat hadden zij hem nog gegund, zag hij zijnen naam met groote letters in al de dagbladen gedrukt en werd hij geprezen als de knapste detective, die de Engelschc policie ooit gehad had,zijn lof werd op alle tonen gezongen, uitgebazuind Zijn rechte man was de rechte man geweest. Deze had het zelf bekend en, wat meer zegt, bewezen Maar ik weet niet, besloot Brusel, op min of meer ncerslachtigen toon, of de arme Sampson wat meer als dien lof er voor gekregen heeft. Ik weet niet of zyn chefs bij hem zyn gekomen en behoorlijk vergiffenis hebben gevraagd voor hunnen misslag en of een dankbaar vaderland hem toen behoorlijk beloond beeft... Dat kan ik niet zeggen (Wordt voortgezet.}

De Denderbode | 1894 | | pagina 1