St Ambrosius-Gilde. Allerhande nieuws. Vergiften. te maken, te bespreken en toe te passen voor de aanstaande gemeente-kiezingen. Hei zal dus het bestaande gemeentelijke kiezerskorps zijn dat tot de aanstaande gemeentekiezingen zal overgaan. Onverschilligheid. M. Bara zegde onlangs in eene redevoering te Doornik gehouden De openbare onverschilligheid is algemeen en de ieverigsten zyn er door ontmoedigd. Dat is een voorbeeld van verzwakking sedert 1830 ongekend en het is wel het ergste gevaar waarin het land. sedert dit jaar, heeft verkeerd, namelijk, van de werkeloosheid van het nationaal geweten te moeten besta- tigen. Natuurlijk bedoelt M. Bara de onver schilligheid der liberalen en wilt hij de aandacht zijner partijgenooien op die kwaal inroepen en hen tezelfdertijd? doen opmerken dat die overschillighcid een doodelijk gevaar is voorde liberhaterij. Doch voor ons is er eene andere con clusie uit deze woorden af te leiden. De heer Graux.de gekende belastingen- smeder, zegde eens Wij, liberalen, hebben geene ernstige grieven tegen het katholiek ministerie in te brengen.» En dat is de waarheid, want al het getier en geschreeuw der liberalen in hunne dagbladen, op hunne meetings en congressen, al het geblaf van groote en kleine maconniekc helhonden tegen ons katholiek ministerie hebben tot hiertoe in 't land goenen den minsten weerklank gevonden De 1» atriole heeft tegenover M. Helleputte, in zake van evenredige ver tegenwoordiging, eene houding aangeno men, die evenmin eene pleidooi is voor deze nieuwigheid, als eene eer voor dit genoemd blad dat ze verdedigt. M. Helleputte herhaalde malen aange vallen omdat hij de evenredige vertegen woordiging bestrijdt, heeft aan den Pa- Iriote als antwoord ecnen brief ter op name ingezonden. In dien brief stelt de Vlaamsche strijder aan het blad voor Ofwel in eene publieke vergadering zal hij optreden als bestrijder van het nieuwe stelsel tegen een kalliolijken vertegen woordiger verdediger van hetzelfde. Het voor en tegen zal geboekt en be kend gemaakt worden, opdat iedereen kalm over de kracht der argumenten oor- deele. Ofwelde Patriole, zal aan M. Helle putte toelaten in zijne kolommen tegen de evenredige vertegenwoordiging te schrij ven,en een ander of meer anderen gelasten ze te verdedigen. Alzoo zouden zijne lezers met volledige kennis van zaken kunnen oordoelen. Het Fransch blad heeft het eenvoudiger gevonden, den brief van M. Helleputte niet in te lasschen. De volksvertegenwoordiger voor Maes- seyck,heeft alsdan zijnen brief Ier opname gezonden aan den Courrier de Bru.velles die hem inlaschte. De uitgever van den Patriote maakte dadelijk van zijn recht gebruik, en zond een antwoord aan den Courrier de Bru.relies. Deze rechtzinniger dan hij, deelt dit antwoord aan zijne lezers mede maar laat hen tevens oordeelen tus- schen zijne houding en die van den Palriotc. Dit oordeel is het onze Het betrou wen van den Patriote in de degelijkheid van het stelsel dat hij verdedigt moei maar heel klein zijn, wijl hij eene ern stige redentering er over ontvlucht ten nadeele zijner goede faam. Do doodslrnf. Iedereen weet dat de doodstraf in het slrafwetboek be houden blijft; vele ter dood veroordeelingen worden uitgesproken.doch sedert omtrent 21 jaren worden er geene meer uitge voerd. Al die schelmen worden op de kosten van het land geherbergd.gewarmd en gevoed, en dit jaren en jaren lang, Sedert eenigen tijd is 't schrikkelijk hoe er gemoord wordt ten allen kanten van ons land voor eenen niet rap de messen getrokken en in het lichaam ge ploft De deugnieten weten wel dat zy zullen ter dood veroordeeld worden, maar dat het maar zal zijn voor de vorm, en dat zij de straf niet zullen moeten onderstaan, maar in een gevang opgesloten worden, met de hoop van er binnen eenige jaren uit te geraken. En zoo vergieten de snoodaards het bloed en benemen het leven aan schulde- looze wezens, aan vreedzame lieden, zoo als in acht dagen tijds tweemaal te Ant werpen is geschied, cn nu dezer dagen te Vladsloo, cn voor die begane gruwelda den, mogen die gasteu gaan leven als renteniers in hooge, luchtige en prachtige gebouwen. .De algemecne roep van het volk wordt dat de hei-stelling der uitvoering van de doodstraf eene groote noodzakelijkheid wordt, en mogelijks en heel waarschijn lijk zoude het middel zijn om den lust naar het moorden by velen te temmen. En ook waarom, als zulke kwasten het leven van hunnen evennaaste maar zoo hooge waardecren, waarom moet het hunne gespaard worden waarom moet men toegevende zijn met die monsters, die toch niets meer zyn dan eene pest, eene oneer, eene schande (Standaard VI.) wege gebracht, door zekere onvoorzich tige nieuwsgierigheid in zake van lezin gen. Ik ben nu, zegt zij, socialiste en vrij- denkster, en eertijds was ik braaf en christelijk, een waar beggijntje. Overtijd was ik ingenomen door die wondere en verrukkende geheimen van den Godsdienst, nog meer, ik was, gelijk de H. Theresia, over van liefde tot O.-L. Heer; "k bewonderde uitermate zijne ge boden en bijzonderlijk die woorden be mint eikanderen Ik had altyd naar 't klooster ter schole gegaan, en dan moest ik nog jong, naar de fabriek. Daar in dat verderfelijk midden, verre van te verflauwen in godvruchtigheid, nam ik integendeel nog toe. 'k Zwichtte de andere fabriekmeisjes; k en verkeerde niet, en 'k ging toch zoo geerne naar de kerke, om er, bij het spelen der orgel en 't zingen der gebeden, te lezen en te bid den. En k peisde en 'k overwoog, en 'k zei bij mijn zeiven zou ik toch geene kloo sterzuster worden om God te beter te die nen en mijne arme medemcnschen. Op zekeren dag nam ik bij geval eenen boek in handen die mij ommekeerdo. i t Was een werk uit de boekerij van het Volkshuis, geschreven tegen den Gods dienst en de priesters. Drie keeren nam ik dien boek, ik doorbladerde hem en 'k smeet hem weg, maar eindelijk de dui vel van de nieuwsgierigheid deed mij dien boek geheel en gansch tot einde uitlezen. Als ik gedaan had, was ik van geest als ommegekeerd. De leeringen van de Kerke, die ik tot dan toe zoo geëerbiedigd had. scheenen mij als zooveel leugens en de priesters als zooveel bedriegers. 'k Meende dat ik bedrogen geweest was en 'k wierd er woedende om. Maar, met 't geloof te verliezen, wierd ik droevig cn neerslachtig. En zij vertelt dan hoe zij socialist wierd en 't overige Droevig, inaar leerrijk Mlnclilvlcescli. Dendwbode kameraad, 't heeft zondag 11. op uwen kap gebeiaard in Het klein Gent, aan den Nieuwsiraatpoort. j) Zekere beenhouwer heeft u daar, ik weet niet waar naar toe, verwenscht, omdat gij mijne bemerkingen aangaande de prijzen van het slachtvleesch hier te Aalst, hebt willen overnemen. t Is spijtig dat ge mijn artikel zoo als ik het geschreven heb, niet hebt willen overnemen, dan zou het niet ge klin kaard maar vast en zeker getempeest hebben. Spy tig dat ik wat te laat in Het klein Gent aankwam om er uwen ver- wenscher te ontmoeten. Ik had een velle ken aangetrokken gelijk men te Aalst zegt, en dat was eene goede gelegenheid om hem eens uit den hoek te halen. Maar de vastenavondkluchten zijn uit en laat ons nu eens ernstig spreken Ik vraag thans aan den grootspreker die zich in bedoelde afspanning zoo luid ruchtig liet hooren, mij eens te willen uitleggen, hoe de Gentsche en Brusselsche beenhouwers het aan boord leggen om de verschillige soorten van slachtvleesch tegen verschillige prijzen te kunnen ver knopen, en bijvoorbeeld, hoe het komt dat men te Gent en elders de stoofkar- bonnaden tegen fr. 1,20 den kilogr. ver koopten we ze hier te Aalst fr. 2.00 moeten betalen. Als hij dal eens wilt uitleggen, zult gij hem wel een plaatskcn in Denderbode willen verleenen, niet waar (2) (icvolg vim mleclite lezin gen.'t Is eene dochter die zelve haar leven vertelt en den ommekeer by liaar te En al ware de vent nog zoo kwaad, dan wil ik u het volgende nog meèdeelen aangaande de prijzen van 't slachtvleesch te St Nicolaas, eene slad van den rang van Aalst. Te St Nicolaas wordt het slachtvleesch verkocht in de beste beenhouwerijen, als volgt Rundfl. 1" klas zonder beenen fr. 2.00 met beenen 1,60 De 2® en 3° kwaliteit, 't is te zeggen, de stukken van mindere weerde, fr. 1.40, 1.30, 1.20 en* min. Kalfsvleesch met beenen 1° klas 2.00 Ilamelenvleesch - 1.80 Verder fr. 1.60 en minder volgens de stukken. En men kome niet beweren dat de been houwers van St Nicolaas, beesten slach ten van 2® en 3® klas want 't ware do waarheid dpn hals omwringen geen enkel Aalstersche beenhouwer kan beter en schooner vleesch leveren dan deze van St Nicolaas Endaar heeft men geene vleeschmarkt gelijk te Aalst... Uit hoofde mijner nijverheid, ben ik erplicht vele steden des lands te bezoe ken en zal dus overal naar de prijzen van 't slachtvleesch vernemen en u meèdeelen, Ik word wellicht te lang en staak dus mijn schrijven, hel woord gevende aan den grootspreker van zondag, opdat er nu ook eens een tegenklokje zou klinken, 't welk ons bewijzen zal dat onze Aalster sche beenhouwer onmogelijk hunne con fraters van anderesteden kunnen navolgen en verplicht zjjn, om bij verlies te kun nen leven, het vleesch zoo maar 20 tot 40 ten honderd duurder te verkoopen. I Wat de cooparatieve betreft, 't gedacht wint aan en ze zal er komen als... Uwe toegenegene vriend, groet u, van herte, Denderbode. A. X. Z. (U Oc Denderbode bekommert cr zich bitter weinig meibij laat ze pralen en gaat maar zijn weg voort. (2) Voorzeker, hij moet niet vreezen als hij niemand scheldt, en 'l zal non kosti zijn. Katholieke Bewarende Vereeniging des Arrondissements Aalst. Maandag aanst. 19 februari, om 3 ure s namiddags, ten lokale van den Katho lieken Kring «L'Union,» Groote Merkt, te Aalst, algemecne vergadering van het Midden-Comiteit en der Afgeveerdigden van de 5 kantons. Dagorde A. Evenredige vertegenwoordiging. B. Andere vraagstukken betrekkelijk den politieken toestand van het Arron dissement. Maatschappij van Bieënteelt- De Vergadering der Maatschappij zal plaats hebben heden 18 Februari, ten 2 iji ure namiddag, in 't gewoon Lokaal - m;.\ i'osïnuoit.v, Genlsche- slraat. DAGORDE 1° A floting van 8 schoone prijzen (2 kassen met beweegbare ramen, 2 berookers,boeken, biedoek) onder de Leden der Maatschappij (1893) Art. ll.Regl. 2° Gedeeteljke vernieuwing van den Raad. (Art. 4.) De Secretaris, De Voorzitter, H. Vandersciiueren. J. Van Nuffel. N. B Do Leden der Gilde betalen 2fr. 'sjaars, ontvangen gratis het maand schrift De Bieënvriend, - mogen al de "Vergaderingen bijwonen en nemen jaarlijks deel aan de prijsloting voor't bedrag van het overschot der gelden. (Medegedeeld.) W DI8THIKT AALST. A Igemeen Syndihaat der katholieke patronen, reizigers en bedienden. Hoofdbestuurzetel Brussel. Stichting van de af deeling Aalst. Beleefd is ons verzoek de vrienden van de Stad en Gemeenten des kantons Aalst, de alge meen? zitting van het Syndikaat te mogen zien bijwonen, op zondag 25 februari 1894 °m 3 ure 's namiddags, ten lokale '-< Cafe Minard, bij den heer Achilles Minnaert, Nieuwstraat, 3, Aalst. Vlaamsche en Fransche sprekers zullen er breedvoerig de groote belangen van dezen zoo nuttigen Kring uitleggen. Men moedige vrienden en kennissen aan deze voordeelryke en oprecht belang rijke zitting bij te wonen. Het voorloopig Bestuur. Priesterlijke Benoemingen Zijn onderpastoor benoemd te Nieu- werkerken, de E. II. E Patlyn, onder pastoor te Gillis, bij Dendermondc te Gillis, de E. H. D. xMachtelinckx, onder pastoor te Nieuwerkerken. Dof emnnrkt. Heden zaterdag werden 928 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6503 kilos. xAolst. De verledene week werd alhier een spaarboekje gevonden toebe- hoorende aan eene dienstmeid dezer Stad genaamd Coorde L. De eigenaresse tot heden niet ontdekt,mag het op het Bureel van Policie alhier gaan terugnemen. Donderdag 11. is er ter Botermerkt gevonden op den dorpel van een huis, eenen handdoek in den welke eenen zak inhoudende 2 kil. koflieboonen is ge knoopt. De eigenaar kan het verlorene tcrugbe- komen ten Bureele van Policie alhier. Verloren eene zwarte leèren handschoen. Verzoek aan den vinder ze neèr te leggen ten Bureele van Policie. Wie eene geele loeren handschoen heeft verloren, kan ze terug bekomen ten Bureele van Policie, alwaar zij bewaard wordt. Hrandrnmp. Vrijdag nacht rr,nd 11 12 ure is er brand ontstaan in 't Gesticht der Broeders van Maria, aan de Lange Ridderstraart. Het vuur werd spoedig gebluscht doch het orgel der hoogzaal is verslonden geworden. De oorzaak is onbekend en de schade wordt op 1500 fr. berekend, gedekt door verzekering. Geen mercuur, geen arsenic, geen vergiften meer, icanl om zonder gevaar het onzuiverste bloed te zuiveren, is het voldoende de slijmverdrijvende Walhéry-Pil te nemen. De Moniteur deelde donderdag de voorwaarden meè, in welke de loterij der Antwerpsche Wereldtentoonstelling zal worden ingericht. De prijs der loten is 1 fr. De helft der bruto-opbrengst moet dienen tot het aan- koopen der loten en de bestuurkosien der loterij. Elke reeks billelten zal een millioen billotten bevatten. De uitgifte mag begin nen vóór de opening der tentoonstelling. Iedere reeks zal drie verlotingen der billet ten bedragen. Voor elke der twee eerste uitlotingen van elke reeks, zijn er prijzen van 20,000 fr., 5000 fr. enz. Voor de derde uitloting een prijs van 100,000 fr., twee van 20,000, een van 10,000 fr. enz. Het Slaassblad deelt verder de voor waarden van uitgiften, trekkingen, enz., meè. De dieverijen, zoo bij dag als bij nacht, duren voort. Op den Noorder- bouievard werden dieven verrast en op de vlucht gejaagd door eenen wachtheb- benden pompier en eenen agent, in het magazijn van M. Nürnberg. De wachters vervolgden de dieven,doch een der vluch telingen loste vijf schoten, die gelukkig niemand trofTen. Men kon een der vluch telingen aanhouden, doch deze weigert zijnen naam of die zijner meêplicluigen op te geven. Te Schaarbeek werd de winkel eener dame. die handel drijft in kleeren en schoenen, tijdens hare afwezigheid totaal leeggestolen. Vier personen hielden met eenen stootwagen voor de deur stil,brach ten eenige leege manden binnen, vulden die met kleeren, stukken stof, juweelen, enz. en reden dan met hunnen buit weg. Men oordeele over de verbazing der win kelierster, toen deze thuis kwam. TreurigDe Ré forme neemt uit de plaatselijke bladen de volgende treurige geschiedenis over, wel geschikt om de versteendste lezers van dit blad tot nadenken te stemmen De genaamde K. C. omtrent 60 jaren oud, was met zijne vrouw en eenige an dore personen in eene herberg aan 't spre ken over eenen persoon, die van de laat ste Sacramenten bediend was. - Wanneer ik op sterven lig, zegde K. C. mag niemand mij komen berechten of van God spreken. Zwijg riep de vrouw hem toe gij zult doen gelijk elk onder. Neen, riep hij, ik zal doen wat ik zeg of ik mag hier dood neèrvallen Op dit otgenblik wilde hij de achter deur uitgaan, doch hy deed eenen mis stap en viel voorover in den kelder. Men snelde hem ter hulp en vond hem als levenloos op den keldervloer liggen. Naar het gasthuis gebracht werd zijn toestand daar zeer gevaarlijk gevonden. Wij zouden onze lezers dit treurig ver haal gespaard hebben, indien hooger ge noemd vrijdenkersblad het niet als eene waarschuwing aan zijne lezers had meè- gedeeld. De onze hebben dergelijke waar schuwingen niet noodig. -Tijdens den storm van zondag is prins Albert opzettelijk naar Oostende ge komen om op den dijk het grootsche schouwspel waar te nemen dat de zee opleverde. De kleinste loteling van dit jaar te Gent, is zekere Jan Van Guysse, wonende Sasscheblindeke, die maar 1 m. 22 c. lang is en woensdag gelot heeft. Hij heeft het nummer 5G7 getrokken. De kleinste lote ling is geboortig van St-Nikolaas hij meet maar 90 centimeters. Het manneke dat een goed nummer trok, zegde.... kooldrager te zijn. De burgemeester van Vichte, eene gemeente gelegen op de spoorbaan van Oudenaarde naar Korlrijk, is door den trein verrast en overreden. Hij bleef op den slag dood. Een bloedig drama heeft met de Vaslenavonddagen op de plaats genaamd IJzerenveld, grondgebied S. Catharina- Waver, plaats gehad. De vrouw van den genaamde V. had het voornemen uitgedrukt Vastenavond te vieren en zich te verkleeden. V. ver zette zich tegen dit besluit, doch zijne echtgenoote bleef er in volharden, zoodat er weldra eenen twist tusschen beiden ontstond. De man ziende dat zijne vrouw niet wilde toegeven, schoot eensklaps in eene hevige gramschap hij nam eenen steen, het eerst het best dat hem onder de han den viel, en wierp hem naar het hoofd zijner vrouw, die zoo erg werd gekwetst, dat zij dijnsdag overleed. V. half zinneloos van wanhoop wilde zicli het leven benemen. Een persoon belette zulks en reed met hem naar den prokureur deskoningste Mechelen, aan wien hel geval werd uitgelegd. V. bood zich oogenblikkelijk als gevangene aan en weende overvloedig. Ilij is in de gevangenis van Mechelen opgesloten. Het parket heeft zich ter plaats begeven Moordlooneel. Eene vrouw die haren man doorsteekt. Het slacht offer van het moordtooneel in de Sausies- straat te Antwerpen, is nog niet begraven en reeds ligt een ander te zieltogen. Ditmaal gebeurde liet drama weèr in eene der schoonste wijken van Antwerpen, namelijk in de lange Nieuwstraat. In deze straat woont, zooals men weet, in n. 105, de gekende koetsverhuurder Ed. Wiggers, van zijne eerste vrouw Van dan Berg gescheiden en thans ge trouwdmet zekere jufvrouw D'Heedene. In het nieuwe huishouden ging het zoo min goed als in het eerste. Men twistte er bijna aanhoudend. Donderdag avond waren de beide ocht- genooien te samen uit geweest en kwamen tamelijk laat in den avond naar huis. Wiggers ging, ondanks het late uur nog in de herberg daar tegenover, waar hij bleef tot 2 uren, toen zijne vrouw, die nog altijd met het avondmaal zat te wachten, hem kwam roepen. Was het wonder dat er ahveèr twist ontstond De vrouw klaagde over het lange wegblijven van den man, en deze vond dat het eten niet deugde. De twist werd zoo hevig dat Wiggers, na de telloorcn op den grond gesmeten te hebben, eenen stoel nam om er de vrouw meè te slaan. Deze riep Als ge weèr slaat, zal ik mij ver dedigen En een keukenmes grijpend, met een lemmer van 18 centimeters lang, stak zij hem dit met zoo veel geweld langs den linkerkant in de borst, dat de steek het hartvlies doorsneed. Wiggers liet den stoel vallen en vluchtte onder het storten van eenen stroom van bloed, naar buiten, liep de Cellebroeders- straat door en de Meir op, waar hij, nabij de Jesusstraat bewustloos in een zakte. Daar werd hij eene herberg binnenge dragen en door dokter Van In verzorgd. Een burgerlijke nachtwaker verwit tigde de policie,en deze liet den gekwetste in een rijtuig naar het gasthuis brengen, waar bij op dit oogenblik verzorgd wordt. Tot nu toe wist echter nog niemand wat er gebeurd was, doch Wiggers kon, toen hij het bewustzijneenigrins herkreeg uitlegging geven over het gebeurde. Hij wijt de misdaad zijner vrouw toe aan jaloezie. De vrouw werd vrijdag morgend ten 8 ure door de policie aangehouden en naar het bureel der 3e wijk gebracht, waar het eerste voorloopig onderzoek plaats had. Inmiddels werd het parket verwittigd, dat nude zaak in handen heeft. Het mes,waarmee de steek werd toege bracht en reeds door de meid was afge- wasschen, is in beslag genomen. Het leven van Wiggers is niet in ge vaar. De stoomboot La Campine,uit New- York met eene lading petrool te Antwer pen aangekomen, heeft even als veel anderen op duchtige wijze tegen den storm moeien worstelen, doch het vaar tuig is dezen goed te boven gekomen. Golven van verscheidene meters hoog braken over het schip. Een der stortzeeën rukte eenen matroos in zee, en deze werd niet meer teruggezien. Anderen werden met geweld tegen de reeling en aan dek staande voorwerpen geslagen, en kwa men er niet zonder kwetsuren af. Dit noodweer duurde 4 dagen. De verdronken matroos was een jonge Zweed, die reeds sinds 3 jaren zijn huis niet meer had gezien. Hij had te New- York op de Campine gemonsterd om, eens te Antwerpen zijnde, des te gemak kelijker te Christiania te komen. De droom van den armen drommel mocht geen waarheid worden. Een rondleurder, die penduuls te koop heeft, dat is wel iets zeldzaam 1 Dit dacht de policie-beambte Dens te Antwerpen ook, toen hij eenen persoon van Merxem ontmoette, die met eene pen- duul en eenen regulateur leurde. Hij vroeg den man waar hij deze gehaald had, maar kreeg hierop geen bevredigend antwoord, zoodat hij hem aanhield. Uit het onderzoek bleek weldra dat de policieman zich niet bedrogen had. Dc voorwerpen waren hij middel van braak gestolen in de herberg der wed. Nuyts, Bredabaan, 3. De aangehoudene is, zooals wij zegden, een inwoner van Merxem, inaar hij is ge boren te Tilburg, 't Is een kerel die van diefstallen leeft en reeds verscheidene keeren veroordeeld werd. Zondag avond rond 6 ure ontstond er brand op de hofstede der wed. J. te Beveren, welke schuur, karkot en stallen in asch legde. Het vuur. to midden der schuur uitge broken, werd het eerst bemerkt door den koojongen van M. wiens hof aan den an deren kant der straat, rechtover gelegen is. Het vee werd spoedig gered, doch niet zonder de grootste moeite, want eene groote hoeveelheid vlas, strooi, aardap pelen en het getuig waren aan het bran den. De hitte was zoo geweldig dat de ruiten der woning van J... in stukken vlogen en de vlammen het dak der wedu we en de schuur van M. bedreigden. De geestelijke en wereldlijke overheid, de soldaten, de pompiers, de geburen, ja zelfs het volk der omliggende gemeenten Melsele en Oalloo, allen werkten om het meest om den brand te beperken. 't Was rond 11 ure, wanneer de bran dende hoop vlas gebluscht was en men gerust huiswaarts mocht keeren. (Handelsblad.) Pelroolbrand te Brugge. Dins dag avond, ten 10 ure, is in 'het petrool- magazijn van M. Vuylsteke, een hevige brand uitgebersten. Het vuur was ontstaan in ledige vaten, welke dicht bij eenen grooten gevulden vergaarbak (tank) stonden. De pompiers en een piket soldaten wa ren spoedig ter plaats. Men heeft eene groote hoeveelheid zand op de vlammen geworpen en de peirooL in het nabij gele gen kanaal laten afloopen. Alzoo was het grootste gevaar voorbij. Ten 11 ure was men den brand meester. Men denkt dat de ramp aan kwaadwil ligheid moet toegeschreven worden. FRUVRRIJK. mieuwé (lynmnietaanslng te Parijs. De Parysche pers verkeert nog geheel onder den indruk van den nieuwen aan- slag. Sommige bladen,zooals onder andere j het Journal des Débats, eischen nieuwe i verscherping der wet, of althans nieuwe krach tigo policiemaatregelen, zoover de wet die veroorlooft. Anderen laten den mned zinken en zeggen het helpt toch niet. Wederom anderen, zooals bijvoorbeeld ookde Indépendance beige, willen slechts vastberadenheid van Regeering en i justicie, vertrouwende dat dan in Frank rijk cn Spanje de anarchistische bommen- werpers evengoed overmeesterd zullen worden als enkele jaren geleden de dyna- mietmannen in Engeland en Ierland. Nog anderen geven, met den Siècle, do hoofdschuld aan de ziekelijke sentimen- I taliteit, waarmede een deel der pers op gratie voor Vail ant aandrong, en aan het bespottelijk reclame-maken voor de anar- chisten, door belang te stellen in alles wat dat geboefte spreekt of schrijft, zoo- I dat hun dorst naar befaamdheid er bevre- diging in vindt. De Figaro is het daarmede eens, doch mocht dan in het vervolg wel eens een beter voorbeeld geven Omirent de bijzonderheden van den aanslag zal mon bieronder nog het een en ander vermeld vinden. De identiteit van Lebreton is vastge steld. Hij heet Emiel Henry, en is den 26 September 1872 van Fransche ouders te Barcelone geboren. Hij komt van Londen en is als anarchist bekend bij de policie, die sedert den 18 .J Januari wist dat hij te Parijs was. Hij was van Londen gekomen in gezel- j schap van drie andere anarchisten. Van de twee wakers, die aangesteld waren om den bommenwerper Breton van nabij in het oog te houden, was er een, met name Duchdlel, voor wie hij eene j zekere vriendschap betuigde. Hij sprak j liefst met hem over zijne reizen,zijn leven, zijne betrekkingen, en Ducliutel luisterde aandachtig en vriendelijk.Eindelijk zegde Henry Luistert, aan u wil ik de waarheid zeggen Ik heet Henri-Emile Breton, en niet Leo zooals ik u verklaarde. Ik ben geboren den 26 September 1872, in een der voorgeborchten van Barcelona, van Fransche ouders. Mijne moeder woont in het departement Seine-Oise. Ik ben den pleger van den aanslag in het hotel Terminus. Ik heb geene medeplichtigen. Noch man, noch vrouw, niemand kon mij verklikken. Ik heb eerst gezegd dat do i lange persoon, die aan de poort van het hotel stond de bommenwerper was 't Is valsch. Ik ken hem zelfs nietik alleen i ben het Na die verklaring vroeg hij aan DucM- tel potlood en op het boekje van den wakker schreef hij in fijn geschrift, de gegevene inlichtingen. Emiel Henry woont bij zijne moeder niet, die een kruidenierswinkel houdt in een der voorgeborchten van Parijs. Ver- leden jaar woonde hij te Parijs, op de j Republiekplaats. Sedert twee jaar werkte hij niet meer en wijde zich toe aan de propaganda van i 't anarchisme. Hjj woonde nu eens te Londen, dan weer eens te Parijs. Henry hield zich bezig, met spiritisme en letterkunde. Hij schreef in het anar- chistisch blad En dehors, waarin hij een artikel, met zijnen naain onderteekend i schreef, in antwoord op Malaterta. Het artikel van Malaterta laakte de propa ganda met de daad en Emiel Henrv ver dedigde die thesis. Henry is bachelier in letteren. Ziehier nog eenige bijzonderheden over Emiel Henry. De grootmoeder van Emiel Henry was geboortig van Nimes, waar de familie Henry zeer geacht was. Volgens 1 Le Pelil Journal was een der oomeu van den anarchist een ingenieur. De moei van Emiel Henry heeft verscheidene arti kels geschreven in tijdschriften over op voeding. Eene andere moei is gehuwd geweest met markies de C., die gediend heeft in het regiment huzaren van het Fransche leger. Eene dochter uit dit huwelijk is ge- j trouwd met eenen opperofficier van de ruiterij Sedert de dood van haren echtge- J noot woont de markiezin de C nu eens op een landgoed, dat zij te Aigues Mortes bezit, dan weer in haar hotel te Passy. Het is te Passy dat Emiel Henry eene j uitmuntende opvoeding ontving. De" moe der van Henry woont te Breransus, bij Vilieneuve Sainl-Georges. Zij houdt een koffiehuis, dat tot uithangbord A l'Espé- rance heeft. Terechtstelling. Uit Cantances wordt gemeld, dat zekere Matthey, die eene vrouw had mishandeld, vermoorden verminkt, aldaar dijnsdag morgend terecht gesteld is. Hij was gekleed toen men hem kwam wekken. I-Iij ontving de H. Communie en woonde de mis bij. Hij sprak geen woord op den weg naar liet schavot. OOSTENRIJK. Een poeder tegen de dieven. Een fabrikant van Buda'-Pesth, heeft de policie verwittigd dat hij een poeder in handen heeft, met hetwelk hem mogelijk is, die ven te vangen.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2