Het is voorzegd Een en ander. Allerhande nieuws. Te wapen Ontploffing te Wetteren. reZ?,rzL*Znm ss zsssi1 - La Flandre libérale slaakt een nood kreet in tegenwoordigheid der aanslagen door de anarchisten gepleegd. Het macon- niek orgaan vindt dat de anarchisten de kleinzonen van 't liberalism, een onge- oorlofd gebruik maken van woord en pen ter verspreiding hunner kelsche denk beelden. Wij zien in de misdaad van 't gast- hof Terminus zegt het liberaal blad, niets anders dan het gevolg eener los- handige propaganda door woord en pen. En die losbandigheid cefent hare groot ste werking uit in de groote steden tcaar het leger der ondeugd vooral talrijk is. De hedendaagsche toestand moet aan de liberale heeren wel gmoten schrik inboezemen, om er zich toe besluiten te bekennen dat de calh. drukpers de waar heid voorhield wanneer zij de gevaren dier losbandige vrijheid aankloeg die de maconnieke pers gebruikte om God te verloochenen, de R. K. Kerk hare leering en godsdienstige plechtigheden, haar zienlijk Opperhoofd en gansch de Geeste lijkheid te beliegen, te belasteren, te be spotten en te begekken. 't Is meer dan eens voorzegd dat de nakomelingschappen die, door de liberale leerstelsels zijn verdorven geworden het niet alleen zullen gemunt hebben op de goederen van Kerk en kloosters maar ook op de geldkasten der liberale rijkaards. Vandaag begrijpen de liberalen het roorzegdegevaaren vreezende voor hunne geldkoflers, laten zij noodkreten in hunne drukpers liooren. Ja, nu heden vragen zij bescherming tegen die grijp- en moordzuchtige vruch ten hunner k-ersteisels Indien er zich iemand op de borst klop pen moet, dan zijn het voorzeker de liberalen Lager onderwijs. In zit ting der Volkskamer van woensdag 11. heeft de heer Woeste, Vertegenwoordiger onzes Arrondissement, een voorstel neer gelegd, tot wijziging der wet op't lager onderwijs, luidende als volgt Aan de tweede alinea van artikel 3 der wet van 20 september 1884 worden deze wijzigingen toegebracht De gemeenteraad, na het bureel van weldadigheid gehoord te hebben, maakt ieder jaar de lijst op van de arme kinde ren, tot het kosteloos onderwijs toegela ten in de gemeentescholen, in de aange- norr.ene scholen welke zich in de voor- waardon bevinden om aangenomen te worden en aan toezicht onderworpen zijn. Hij bepaalt het schoolgeld dat, uit dien hoofde, aan de onderwijzers dier gestich ten per leerling verschuldigd is. Deze schikking zou de gemeentebestu ren verplichten aan de vrije aangenomene scholen en aan deze die zich in de voor waarden bevinden van aangenomen te worden toelagen, te verleenen. De heer de Burlet heeft verklaard dat de regeering een ontwerp van wijziging der schoolwet van 1881 in gereedheid heeft. Deze wijziging zullen voor of wel na de algomeene kiezingen door de Kamers kunnen behandeld worden. <it'incentckie/.ingeii. Men zit leelijk in nesten met de gemeentckie- zingen, die in October e. k. zouden moe ten plaats hebben, togen welk tijdstip het onmogelijk is de wet te bespreken en de lijsten voor te bereiden. Moet men nog een jaar verdagen óf kiezen met de beslaande lijsten Ziedaar de vraag, die men zich in 't ministerie stelt en welke nog niet is opgelost. Maar ik geloof dat M. de Purlet, en met hem de groote meerderheid der rech terzij, van 't laatste gedacht zijn. Opperbest. Verscheidene malen hebben de dagbladen protest aan- getet-kend tegen de ongehoorde concurren tie die door liet werk in de gevangenhui zen aan den vrijen arbeid wordt geleverd. Thans vernemen wij met genoegen dat 't Staatsbestuur eindelijk besloten schijnt een einde te stellen aan eenen stand van zaken, waartegen reeds sedert lang ieder weldenkend man opkwam. I)e minister van Justicie heeft over het werk in de gevangenhuizen en bedelaars gestichten een omstandig verslag aan den Koning gezonden, tengevolge waarvan een comileit van toezicht benoemd is dat voortaan het werk in deze gestichten regelen zal. Elk werk, waardoor concurrentie aan arbeiders zou kunnen geleverd worden, zal niet meer toegelaten zijn. De maatregel is opperbest en wij zijn gelukkig hem te kunnen mededeelen. liet. lilieivisil congres. 't Is dood en begraven, vóór het nog geboren werd. It. I. P. De heeren afgeveerdigöen en progres sisten en de heeren afgeveerdigden der doctrinairs hebben beraadslaagd, en het slot der beraadslagingen is, dat een con gres niet kan plaats hebben. In dien zin besluit het verslag der pro- gressislische afgeveerdigden en dit verslag zal worden gelezen op de vergadering van den algemeenen raad, heden zater dag. Evenredige vertegen- woordiging. Verleden zondag, zegt de Palrie, heeft de Antwerpsche Volksvertegenwoordiger Heuvelmans, te Kortrijk cene voordracht gehouden tegen de E. V. De Katholieke Vereeniging van Bee ringen,en de Conservatieve Vereeniging van Doornik verwierpen de E. V. Congo. Overdreven berichten. De Indêpendance is op inlichtingen uitgegaan over de berichten, die het blad woensdag onder voorbehoud meedeelde en welke, zoo blijkt het thans, fel over dreven waren. Wel is waar zijn de onderofficiers Rommel en Planck gedurende plaatselijke onlusten gedood doch MM. Baltus en Evrard werden enkel licht gewond en de eerste, volkomen hersteld, is op het punt naar Europa terug te koeren. Het is onwaar dat de karavanenweg afgesneden is, en de dienst van bevoor rading van den Staat zou onderbroken zijn. Die weg werd enkel gedurende den korten tijd der onlusten afgesneden, maar is nu weèr sedert eenige weken veilig. Wij zijn gelukkig te kunnen melden dat het nieuws, als zouden sergeant Hustin en 20 neger-soldaten bij eene instorting zijn omgekomen, totaal valsch is; Hustin geniet de beste gezondheid en is thans op weg van Matadi naar Leopold- ville. Volgens de Weekly Times zou M Reclus gezegd hebben De strafuitvoering van Vaillant is eene misdaad door ele menleving hegaan, die hare onbehendigheden vermeerdert in zooverre dat men genegen is minder eene gram schap daarover te gevoelen dan een ver nederend medelijden. De samenleving zou niet beter hebben kunnen doen, om hare zwakheid en hare bangigheid te doen uitschijnen. Des te erger voor haar Paarenhovcn is het, hoog jtl ditt de oude wereld in stukken geslagen worde zij zelve heefi. ie lofjen- werking gemachtigd. En het zijn door dergelijke beschavers dat de liberale partij te Brussel hare jeugd laat opvoeden 1 Nu schijnt zij ciloyen Reclus van zich af te stooten, maar als het gouvernement eenigen maat regel tegen dien warbol zou nemen.zullen al de liberalen zijne partij kiezen Dat is overigens altijd hunne tactiek zy zei ten zich nu eenen wassen neus op, om die weg te werpen en te toonen wat ze wezenlijk zijn, wanneer er in troebel water moetgevischt worden. Nooit te vertrouwen die heeren. Regionale Prijskamp van Land bouw te Brugge. De Algemeene landbouwprijskamp der streek van de beide Vlaanderen, die te Brugge zal plaats hebben den 14 juli en volgende dagen, doet zich voor onder de gunstigste voorwaarden. Het programma van dien grooten prijs kamp bevat drie voorname afdeelingen 1° Prijskampen voorbehouden aan de leden der Landbouwcomicen van de beide Vlaanderen Voor de dieren van de paarden- runder en varkensrassen.de dieren van het neer hof, de melkkoeien aanschouwd onder het bijzonder oogpunt van de melkop* brengst; prijskampen voor het melken, voor geilen en melkschapen, voor boter en kaas, voor bijenteelt, voor landbouw- voortbrengselen, voor boscliteelt, voor moeshovenierderij, voor hofbouw- en bloementeelt. 2° Prij-kampen tusschen de inwoners der beide Vlaanderen Tusschen syndicaten en samenwerkende maatschappijen, tusschen maatschappijen gewerkt hebbende voor het welzijn der getrouwe dienaars, tuss'chen hofsteè- knechten en meiden, prijskampen voor landbouwonderwijs en wetenschappen, voor voortbrengselen van proefvelden en voor plans van hofsteden. 3° Internationale tentoonstelling van toestellen voor melkerij, van landbouw werktuigen, van lundbouwmachienen, van verschillige voorwerpen, enz. Al de inschrijvingen voor die talrijke prijskampen moeten genomen worden vóór den i" Mei. Men kan inschrijvingsbewijzen beko men en alle inlichtingen verkrijgen aan gaande die belangrijke land bouw plechtig heid, met zich te wenden lot het bureel van het Uitvoerend Comileit, Groote Markt, nummer 18, te Brugge. Moest men Tuchtmeester Fondsen blad. gelooven, dan is het Arrondissement Aalst in overgroote meerderheid voor de K. V. en zouden onze achtbare heeren Senateurs en Volksvertegenwoordigers zooniet voor die chineezerij moeten stem men, dan toch zich onthouden. Als ze overal voor de E V. zijn, gelijk bij ons, dan moet het stelsel, zoo lief aan 't hertje van den Tuchtmeester, in gansch 't land bitter weinig voorslaanders tellen. Wie is er hier voor de chineezerij Mirremis van Chipka,de aalmoezenier der Volks]opper ij cn de Klokke Roe- landerseen rommelzoo van twistzoe kers en lieden die zich wreken wiilen de eenen omdat zij geen vrederechter en de anderen omdat zij geen notaris zijn benoemd geworden. Hier en daar, doch zoo dun gezaaid als 't maai- mogelijk is, nog eenige heeren die, wij herkennen het, uit overtuiging handelen. Met hoop en al, een 50lal in gansch 't distrikt, meer zou men er niet kunnen bijeentrommelen. Of denkt de Gcntsche Tuchtmeester wellicht dat de kliek van Chipka en Klokke Roclanders gansch 't Arron dissement Aalst vertegenwoordigen Hola, mis zijt ge, Tuchtmeester 1 De liberale en zoogezegde katholieke voorstaanders der E. V. hebben hier een monsterachtig verbond gesloten en eene beweging willen verwekken. Twee ofdrij meetingen wierden gehouden, zelfs kwam de Gentsche advokaat De Baets, zijn te recht beroemde welsprekendheid ten toon spreiden om de zaak in den gang te krijgen, maar 't hielp niet, den vlieger wilde niet op Doch alhoewel de Aalstenaars de repu tatie hebben van draaiers of lieden te zijn die eens gcern op den zwier gaan, ze zijn toch nog zoo zot niet als hun-hoedje staat. Al die ronkende volzinnen van don Gent- schen spreker, van de Chipka-kliek en de Roelanders over rechtveerdigheid, vrede op politiek terrein, enz, enz, waren onbekwaam om hen aan 't lijntje te krij gen.... Ze begrepen maar al te wel dat het eene chineezerij was en lieten de evenredigaardsjoopen. En de evenredigaards begrepen het ook zoo goed dat hun wagentje hier niet rollen kon, dat zij alle propaganda staak ten uit vrees van erger. Zij hadden im mers besloten een vertoogschrift aan de Kamers door de inwoners te laten onder teekenen en nog tot heden toe is zij niet opgesteld gpraakt. En dan durft Tuchtmeester'Fondsen blad stout weg beweren dat men in 't Arrondissement Aalst in overgroote. meerderheid voor de E. V. is Hf... De waarheid, de onbetwistbare waar heid is, dat men overal, tot in 'i kleinste onzer dorpen, vijandig is aan de E. V. en dit getuigen de groote Vergaderingen te Geerardsbcrgen en Aalst, waar telkens gansch 't Arrondissement vertegenwoor digd was, en de beslissingen genomen door de Cantonale Comileiten van Aalst, Ninove, Geerardsbergen. Indien onze achtbare gekozenen voor de E. V. moesten stemmen, dan zouden zij den wil miskennen van de overgroote meerderheid der bevolkingen onzes Arron- dissements. Als Fondsenblad zoo goed is ingelicht over andere plaatsen als over Aalst, dan voorzeker beklagen wij zijne lezers zetten, ze vergrooten en ze met een aan- stootende kwaadwilligheid ten laste leg gen van de gekozenen. Om aldus door liegen en lasteren eenen opstand te ver wekken en,na eigene ophemeling,de zetels te veroveren, 't Eenig doel der kristene kwakzalvers is: Piennez mon Ours! Bourn Boum Ziedaar het thema van ol de meetingen. [Medegedeeld.) De Openbare Vergadering van het Vlaamsch Taalgilde, die verschoven werd uit hoofde van ongesteldheid des voordrachtgevers, zal bepaald plaats heb ben op Zondag 255 Februari 1 om 11 1/4 uren 's morgens, ter herberg Het Paviljoen, bij M. Fm. Van de Maele, Groote Markt. Benevens een dichtstuk voor te lezen door M. Fm. Van Renter'ghem, wer kend lid van het Gilde, zal de heer Jan Macs,lid van den Brussclschen Sprekers- bond, eene voordracht geven over Onze huidige plichten. Iedereen heeft tot deze vergadering vrijen toegang. Op dus, achtbare medeburgers, en gij bijzonderlijk, Aalstersche jeugd In groot getal naar deze zitting gestroomd oin een nieuw blijk te geven uwer belangstelling in onzen rechtvaardigen strijd voor eigen taal en zeden In Vlaanderen Vlaamsch Het Bestuur van het Vlaamsch Taai- gilde. Al de dakken der huizen, die op 5000 meters van de fabriek gelegen zijn, zijn gedeeltelijk of geheel weggerukt, de rui ten gebroken. Het dorp Wetteren ten-Eede, op.wei nigen afstand van het poerfabriek gelegen, is deerlijk gehavend. Hier en daar zijn ruiten aan stukken Donderdag nacht zijn de wildstroopers niettegenstaande het drama weèr aan 't werk geweest, zij losten gedurende den nacht 17 geweèrschoten. In het huisgezin van M Madoux, bestuurder van de F tot le Beige, had men vrijdag avond hazenpastei gegeten. Korts nadien voelde de dame des huizes, de zoon gevlogen in Wetteren zelf op omtrent een en je gouvernante hevige ingewandspij- half uur afstand, en te Melle, even ver van de plaats der ramp gelegen en beiden langs den anderen kant der Schelde. Ook aan Meirelbekestatie zijn er ruiten gebroken. Botermarkt. Heden zaterdag werden 869 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6955 kilos. W DISTRIKT AALST. Algemeen Syndikaat der katholieke patronen, reizigers en bedienden. Hoofdbestuur zetel Brussel. Stichting van de af deeling Aalst. Beleefd is ons verzoek de vrienden van de Siad en Gemeenten des kantons Aalst, de alge meene zitting van het Syndikaat te mogen zien bijwonen, op zondag 25 februari 1894, om 3 ure 's namiddags, ten lokale Café Minard, bij den heer Achilles Minnaert, Nieuwstraat, 3, Aalst. Vlaamsche en Fransche sprekers zullen er breedvoerig de groote belangen van dezen zoo nuttigen Kring uitleggen. Men moedige vrienden en kennissen aan deze voordeelrijke en oprecht belang rijke zitting bij te wonen. Het voorloopig Bestuur. De verkoudheid, ziedaar de vijandwant 'l is zij die bronchi tis, uilleering en den dood ver oorzaakt: verdelgen wij haar dus door de Pastil Walthéry. Handel en 1%'ijverheid. Invoerrechten in Frankrijk. De Fransche Kamer heeft woensdag haar werk volbracht. Zij heeft met 371 stemmen tegen 172, liet recht van 7 fr. op de tarwe aange nomen, gelijk de regeering heeft voorge steld. De Kamer heeft voorts het recht op meel op 11 a 16 fr. gebracht, naar gelang van de samenstelling, dat op gerst op 16 fr., op zemelen 6o centiemen. De Kamer heeft vervolgens, na ver werping van verscheidene amendementen, het ontwerp in zijn geheel aangenomen met 361 stemmen tegen 155. Voorts heeft zy eene bepaling aange nomen, dat do tarwe die vóór 21 novi Het thema der Volksfoppers. De meeting der Volksfoppers had Zon dag laatst plaats niet le Denderleeuw, maar te Ninove, op het gehucht Baker- gem, hetwelk van het grondgebied van Denderleeuw ook gedeeltelijk afhangt. Gelijk men ziet zoeken de wereldver- lichters de verholene streken. Bakergem, vroeger een bloeiend en beroemd gehucht heeft door den IJzeronweg veel verloren en is alzoo door het vervallen van den landbouw een oord geworden alwaar do kwakzalvers hoopten eenen goeden oogst op te doen. Zoo het schijnt hebben zij zich nog maals bedrogen. Buiten de gewone lok kers en klakkers, altyd dezelfde in eenige dorpen aangewerfd.om op teeken Bravo te roepen enz., waren de aanhoorders zeer dun en mager en meest uit vreiers en nieuwsgierige spotters samengesteld. Moesten de vergiftigde pillen welke do' kwakzalvers daar uitdeelen ingeslikt worden, ze zouden veel zedelijk en staat kundig kwaad aanrichten. Gelukkighjk men is zoo verre nog niet en te Bakergem hebben de Volksfoppers wederom voor den koning van Pruisen gewerkt. Wat er daar gezongen werd is het liedje van overal. Het volk, de werklie den doen gelooven dat ze bovenmate ongelukkig zijn, ben ophitsen tegen hunne meesters en werkbazen, tegen de bestuur ders en overheden. De pachters tot aarts vijanden zoeken te maken van de eige naars. Afschilderen dat de begoeden der aarde, de minderen van de wcreldsche genoegten willen beroofd houden, zelf van de scheut genever terwijl de eersten in de wellusten en in don champagne zwem men. Het volk van de almoes willen doen leven in plaats van het rechten te schen ken en deel te geven die het toekomt, enz., enz. Alles bevechten, afkeuren of voorstaan waarmede het volk gevleid en verleid wordt en gelegenheid geeft om regeering, I volkvertegenwoordigers, senateurs te laken en aan te vallen zonder acht te geven op de oneindige pogingen welke er aangewend worden tot verbetering en Donderdag rond den middag werd te Wel teren en omstreken in de richting van Gent eene verschrikkelijke los branding gehoord. Overal sprongen de inwoners buiten zich onderling afvragen de Wat mag er gebeurd zijn Te Wette ren moest men het niet vragen, daar wist men bij ondervinding dat het buskruit fabriek was dat weer eens en voor de vierde maal in 30 jaren kwam in de lucht te springen. Hier te Aalst hebben wij niemand ont moet die er iets van gehoord heeft. Dui zenden personen vooral uit Gent en ook van elders snelden met de eerste treinen naar Wetteren. Indien er te Wetteren door die ontploffingen eenige schade wordt geleden, wordt het van den ande ren kant vcrgoed,door de talrijke nieuws gierigen die er dan eenen schoonen stui ver laten. Niemand wordt ter fabriek toegelaten* Uitzondering wordt gemaakt voor de overheid en de pers. De gouverneur is reeds ter plaats. De bestuurder der fabriek verhaalt aan de leden van de pers wat hij weet van de zaak. De ontploffing is geschied in eene droo- gerij van poeder, een gebouw van 30 nieters vierkant, drie meters hoog. Er lag 6000 kilos poeder in voorraad. In die droogerij waren twee menschen werkzaam. Zij konden nog maar pas met hunne makkers buiten Je gebouwen der fabriek zijn als de ontploffing plaats had. De warmte wordt door stoombuizen van uit de fabriek in de droogerij die op 100 meters afstand gelegen is gestookt. Een uur voor de om ploffing was de bestuurder in de droogerij geweest en hij bestatigde slechts 38 graden warmte. De bestuurder kon de oorzaak van de ontploffing niet gissen. Door de warmte kan zij niet veroor zaakt zijn, want op 150 graden zou zy nog geene ontploffing te weeg brengen. De drogerij is geheel en ten gronde ver nield. De boomen in den omtrek zijn drie vier meters afgeslagen. Het zink van al de dakken der gebou wen, waar de poedermolens zich bevin den, op 200 en 300 meters afstand van de plaats der ontploffing, is losgerukt. Vele ruiten zijn gebroken, maar nog eenigen zijn geheel. Morgen, zei de bestuurder, hopen wij reeds het werk te hernemen. Het in opbouwzijnde huis van den heer Libbrecht, de eigenaar der fabriek, weinig of niet gehavend. Het beste isj dat er geene persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. De stoffe lijke schade zal nog al aanzienlijk zijn. De werklieden van de labriek, de inwo ners van Wetteren en omliggende steden nen en de laatste, die nog maar 14 dagen in dienst was, stierf na een kort doch schrikkelijk lijden. Een rechterlijk onder zoek is bevolen. Erge brand te Brussel. De buurt der Vlaanderenstraat, werd dijns- dag avond ten 11 ure, iu opschudding ge- bracht door brand-alann. Voorbijgangers hadden door de sluit- blinden gezien dat de winkel der echtge- nooten Ghysbrechts, kooplieden in ijzer werk en wapens in brand stond. Men belde en riep, men sloeg de ven sters en de deur open en dadelijk sloeg eene groote vlam naar buiten, zoodat voorbijgangers en helpers slechts den tijd j hadden om voor het huis weg te vluchten, ten einde niet door het vuur gewond te worden. De rook maakte de bewoners het vluch ten langs den trap onmogelijk. Pogingen werden dus aangewend om de bewoners langs de bovenvensters ter hulp te komen. Dit lukte, namelijk langs de achterven sters en de platte daken der nevenstaande huizen. De redding gebeurde niet zonder gevaar. Ook heeft eene vrouw ernstige brandwon den bekomen. De schade moet zeer aanzienlijk zijn, want alles wat de winkel bevatte is ver nield. Gelukkig echter heeft men bij tijds het scliietpoeier, petrool, naphte, enz., kunnen verwijderen, zoodat alle vrees voor ontploffing geweken was. Zonder dat ware de ramp misschien niet te over zien geweest. Aanhouding van eenen liberalen propagandemaker. Te Jodoigne (Geldenaeken) bestaat een liberaal blad, opgesteld door zekeren Justin Rouaux.Le Libéral heet het blad. De man is nu aangehouden, niet daar om, maar om andere zaken, waarvoor hij tot 5 jaren gevangenis werd verwezen. I De Gourrier de Bruxelles geeft in pnAT 11 P 111biedt aan al I', li, 11 il li li 'en die lijden aan velziekte, hairwormeczemas, puistjes, jeukingenchronische bron chitis, borst- en maagkwalen, rhuma- tism en breuken een onfeilbaar mid del om zich zoo snel te genezen als hij zelf hel geweest is na geleden en le vergeefs al de aanbevolene middels ge bruikt te hebben. Dees aanbod waar van men het menschliecend doel zal waardeeren, is het gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaart aan Hl. Vincent, Victor Ilugoplaals 8, le Grenoble, welke gratis en franco per post zal antwoorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. Holstade.De dochter van den heer F., Schepen, thans dienstdoende Burgemeester, ging donderdag morgend rond zes ure in de buurt zoetemelk halen, toen zij aangevallen werd door een mans persoon die zich verborgen had achter korte trekken zijne biographic. eene houtmijt zich langs den weg bevin- Elkcn zegl de Courtier, spuw- de die man zijne vuilnis uit tegen priesters dende. De booswicht schoot op haar toe met de woorden Te vergeefs zoek ik u sedert drie maanden dag en nacht, nu heb i ik u en 't gaat uw leven kosten en te zelfderlijd bracht hij haar twee messteken toe die gelukkiglijk op de stalenveer van i haar corset afgleden. In de worstelling om hem af te weren werd juffer O. P. aan den arm gekwetst. Op haar noodge- schreeuw en vreezende wellicht dat er volk zou toestellen, nam de scheim de vlucht. Juffer P. vluchtte naar 't huis waar ze moest gaan melk halen en viel er in bezwijming. Uit hare verklaringen blijkt het dat zij haar aanvaller niet heeft kunnen erkennen zijn hoofd zat in eene kap, die hij met de linkerhand toeneep ook had hij handschoenen en bottinnen aan. Men kan niet gissen welke de reden van dezen aanval mag wezen. Een onder zoek is ingesteld geworden. j Lede. Donderdag is er brand ontstaan ter hofstede van den schapen- boer De Smet-Van Geit. De schade is nog al aanzienlijk. IVieze. Wildstroopers drama. In de nacht van woensdag tot donder- j dag, waren de jachtwachter Hendrik t Albrecht, de jager J..B. Jacobs en de 1 werkman Constant Van Hove, in dienst der baronnes De Clercque-Wissocq, op ronde tol bewaking van het wild. Rond middernacht ontdekten zij drie wildstroo pers, die zich dadelijk verscholen twee achter eenen boom en de derde achter eenen struik kreupelhout. De wachters traden op de wildstroopers toe om ze aan te houden, doch toen zij hen naderden ber ingescheept is, toegelaten zal worden0 volgens het tegenwoordige invoerrecht. redding. Op de minst® kwaal den vinger I en dorpen zijn er met den schrik van af, A namen zij de vlucht. Een der wildstroo- j zingen,welke dit jaar zullen plaats grijpen en een schot op dezen iaatsten loste, welk hem doodelijk verwond ten gronde deed neèrstorten. Toen legde de wildstrooper op den jachtwachter aan, doch deze laat ste zich in wettige zelfsverdediging be vindende, schoot op den wildstrooper welke ook doodelijk getroffen neêrstorte. De twee andere wildstroopers schoten ook naar den jachtwachter, doch deze laatste antwoordde met een schot en de stroopers gingen op de vluchteen van beide moet verwond zijn want 's ander daags heeft men eene bebloede klak in het boscli gevonden. Toen de wachters bij hunnen verwon den gezel terug kwamen, zegde hij Draagt eerst de wildstrooper bij Domien Keer, herbergier aan 't Sas, want ik ge voel toch dat ik sterf. Zij deden het cn later brachten zij er ook Van Hove. De gewonde wildstrooper is zekere E. van Audegem. Daar kon men de gevaarlijkheid der bekomene wonden van de beide slachtof fers bestatigen de wildstrooper .was in volle borst en Van Hove in den buik ge troffen. Hunne wonden zijn afgrijselijk. Volgens verklaring des geneesheers zijn de wonden van den wildstrooper zeer ge vaarlijk en zal hij moeilijk aan den dood ontsnappen. j De werkman Van Hove is overleden en i laat eene weduwe en zes kinderen na. j Het parket heeft zich dadelijk ter plaats begeven, lieden zaterdag namiddag zal de lijkschouwing van den overledene plaats hebben. i De wildstrooper E. weigert zijne ge- 4 zeilen te noemen. j en calolins, hij schandvlekte met heilige verontwemhging liet wangedrag der geestelijkheid (!!)enz. Hij, Rouaan werd in 1891 veroordeeld tot 5 jaar gevangenis voor zedelooze feiten. Toen vluchtte hij naar Geldenaeken om er liberale propaganda te maken en zoo buiten schot te zijn. Vóór die veroordeeling werd hij te Leuven veroordeeld tot 6 maanden gevan genis voor ophitsing van minderjarigen tot ontucht. Hij hield geheime huizen te Antwerpen en te Brussel en bestuurde daarenboven eene apotheek waar medicamenten ver kocht worden, waarvan het gebruik eene misdaad uitmaakt. Zulk een man moest onvermijdelijk een vrijdenker zijn. Ook was hij te Geldenae ken een onvermoeibaar agent van de libre penseehij was inzamelaar van de testamenten ter vermenigvuldiging der burgerlijke begrafenissen, en de inrichter ervan. Genoeg, niet waar De liberalen van Geldenaeken verliezen in den aangehou dene hun sterksten steun, besluit de Gourrier de Bruxelles. Monsterverbonden. De progres sistenkring van Gent, heeft in algemeene vergadering,verleden maandag gehouden, met groote meerderheid zich gunstig ver- stig verklaard voor het verbond met de gematigde liberalen en de socialisten, tegen de clericalen,met het oog op de kie- Te Middelkerke had een herbergier het par ket op het spoor gebracht van eene bende kerels, die voor specialiteit hadden, op de omliggende hoven hespen te gaan stelen. Nu dezer daden werd het huis van dezen man, de herberg de Ci-ocodilaan de vier hoeken in brand gestoken. Toen dit ge daan was, begonnen de brandstichters met steenen op de deur en de vensters te werpen, om de bewoners te wekken. De herbergier meenende dat zijn huis door dieven aangevallen werd, greep zijn geweer, doch weldra zag hij dat het hoog tyd was em de vlucht te nemen. Het huis brandde tot den grond toe af. Daags nadien vond men aan eenen tele- graafpaal een papier vastgehecht, met de woorden Gij hebt de hespendieven helpen vin- den, maar de mannen, die uw huisin brand staken, zult gij zoo gemakkelijk niet krijgen. Een herbergtwist.In den nacht van maandag tot dijnsdag zalen drie per sonen in eene herberg te Vorst. Zij zochten twist tegen den baas. Een hunner bracht het zoo verre dat de vrouw er tusschen kwam. Zij nam het gezegde zoo kwalijk dat zij den spreker eenen stekskenspot naar het hoofd wierp. Toen de twist op zijn hoogste gekomen was kwam de herbergier met eenen revolver toegesneld. Hij loste van dicht bij vijf schoten een der kalanten werd zwaar en een andere licht gekwetst. De eerste viel ten gronde de twee anderen kozen het hazenpad. De herbergier is aangehouden.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2