NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 1 Maarl 1894. 10 centiemen per nummer. 48ste Jaar, IV0 2857. -H Politiek overzicht. Commissaris van Policie. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMEIVrPflIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 34 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTEVTIEIVPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst, SS Februari 1894 Frankrijk. De Republiek en hel hof van Denemark. In den Figaro van verleden zondag en ook in het num mervan maandag,worden aardige onthul lingen gedaan. Op verzoek van het Elyseum moet de vroegere militaire geattacheerde, com mandant de Beauchamp, de werkzame hulp van prinses Waldemar eene Orleans, nicht van den kroonpretendent, graaf van Parijs hebben ingeroepen om den czaar gunstig te stemmen voor Frank rijk. Op het eerste artikel van den Figaro volgt een tweede. Het is een antwoord op het beweren van de Patrie dat de algemeene secreta ris van het Elysée, generaal Borius, die onthullingen praatjes zou hebben ge noemd, en het blad neemt onder anderen in zijn besluit de volgende op Maar wat te denken van de mannen, die, om hunne positie te versterken, de toevlucht gaan nemen tot de dochter van eenen prins van Orleans, de nicht van eenen pretendent dien zij hebben verban nen Wat le zeggen van eenen secretaris van het Elysée, die. buiten den minister om, onmiddellijke orders geeft aan een van onze zaakgelastigden in het buiten land Inderdaad, 't is redelijk kras en de cor recte M. Carnot was hier bitter weinig correct. Anarchisten. Maandag avond heeft een commissaris van policie, vergezeld van eenen policieofflcier en verscheidene agenten der opzoekingsbrigade,indestraat Joquclet, in een melkhuis, de bazin, haar zoon en een wijnkoopman aange houden. Terzelvertijde werden 5 anar chisten in de Raméestraat in hechtenis ge nomen; men weet niet of er betrek bestaat tusschen die verschillende aanhoudingen en het onderzoek over Henry, men denkt dat de policie zooveel mogelijk anarchisten wil betrekken in een groot proces voor deelmaking eener vereeniging van misda digers. Duitschland. Toespraak van kei zer Wilhem. Bij gelegenheid van het jaarlij!;sell diner van den Brandenburg- schen provincialen landdag heelt de Kei zer nadruk gelegd op den innigen band, die de Hohenzollern's verbindt met de Brandenburgsche mark. Hij vlocht in zijne toespraak eene kleine episode uit de Nederlandsche geschiedenis VAN DEN -(O)- 30e Vervolg. Heb ik het niet gezegd Is dat niet een bewijs genoeg voor Charlotte's onschuld, herhaalde Mevr. Hunter op denzelfden zegevierenden toon. De goede vrouw met haar teeder moederlijk gevoel begreep niet. dat er een onderscheid kon bestaan tusschen een overtuigend en wettig bewijs en dat wat een moeder de heiligste overtuiging schenkt de wet slechts een glimlach zou afpersen. Inspecteur Saunders was zelf vaderhij bezat den moed niet het haar duidelijk te maken, maar hij zag Hunter veelbeteebcnend aan en deze begrccp.hem. 't Is mij onbegrijpelijk zegde deze heer, hoofd schuddend het vertrek op en neür loopende. Maar wat ik vrager, wilde, hernam hij, voor den inspecteur stil houdende. Wij zullen jufvrouw Duvivier wel mogen zien, niet waar Dezen avond is daar geen denken aan, antwoord de Saunders. Het spijt mij zelf, maar het staat niet meer in mijne macht. Gij zult u bij een van de rechters in, betrekking hebbende op den dood van prins Willem van Orange, en stond daar bij stil bij de groote daden van keizer Wilhem in 1864, 1866 en 1870. De keizer gewaagde vervolgens van het verongelukken van het oorlogschip Bran denburg, waarvan hij een afbeeldsel aan de provincie Brandenburg heeft geschon ken, en dronk ten slotte op de welvaart en den bloei der Brandenburgsche mark. Vereenigde Staten. Vooruitgang der Republeikanen. Pennsylvania heeft een Republikaan, Galusha A. Grow, tot lid van het Congres gekozen, met eene meerderheid van 170,000 stemmen. Tot deze uitkomst heeft verdeeldheid onder democraten over het tariefontwerp meê- gewerkt. Vele democraten hebben zich of van de stemming onthouden of op Grow gestemd. Deze kiezing wordt gezegd de Repu- blikaansche senateurs moedig te maken. Hunne tactiek zal nu wezen amendemen ten op het ontwerp af te weren, en zoo de democraten, die hunne amendementen niet aangenomen kunnen krijgen, te dwingen tegen het ontwerp te stemmen. Met dit alles worden de kansen van herkiezing voor Grover Cleveland als pre sident voor de Republiek van dag tot dag kleiner. Mac Kinley schijnt de kandidaat te zul len zijn der Republikanen. De Patriote en de Bien Public en hunne lezers. Wij hebben reeds schrijft De Gazelle van Kortrijk, onze verontweerdiging uitgedrukt, betrekkelijk de handelwijze van die twee dagbladen, ten opzichte van die R. P. of evenredige vertegenwoor diging. Zij hebben de zaken zoo verre gebracht bij een aanzienlijk getal hunner lezers, dat deze laatste de heeren Woeste, Helle- putte, en andere onzer beste hoofdmannen, aanleiders en voorvechters, aanzien als vijanden van het goed, ruziezoekers,rust- stoorders, dweersdrijvers... Dat alleen is genoeg om aan die schrij vers toe te roepen schande over uwe misbruikte pen Wij hebben priesters ontmoet, die in de volle overtuiging gebracht zijn door den eertijds zoo deftig strijdenden Bien Public,dat M.Woeste een ongeluk wofdt voor de catholieke partij dat MBeer- naert, niet kan gemist worden, dat er nooit geene betere catholieke ministers waren in België, enz. 't Ware belachelijk, indien het niet betreurensweerdig ware. Wie heeft er meest gedaan en betracht voor 't catholiek vrij onderwijs van een bewijs van toelating dienen te voorzien Mijne bevelen zijn zeer gestreng Geen kans om haar onder borgstelling voorloopig op vrije voeten te krijgen, zeker hernam M. Hunter, den inspecteur vragend aanziende Zij heeft geen fami lie behalve haar oom, die nog in Frankrijk zit en van niets weet gij begrijpt, dat ik mij verplicht gevoel hier als vader voor het arme kind op te treden. Ik wil voor iedere som teekenen, die zij vragen kunnen. 't Kan niet, mijnheer 't Kan niet gedaan wor den antwoordde Saunders ernstig het hoofd schud dende. 't Is moord, moet gij denken, gij weet zelf wel, dat het niet gaat. 't Is zoo, 't is zoo sprak de bezorgde man. Maar dan kunnen wij ook geen goed doen met langer hier te blijven. Ik moet elders zien wat ik voor haar gedaan kan krijgen, t ls een onbegrijpelijke zaak, mijn ver stand staat er voor stil. Maar dat zij met de gchecle geschiedenis iets te maken zou hebben, dat geloof ik in mijn leven nietdaar is geen spraak van Verbaasd en verslagen verlieten de bezoekers het policicbureel evenwel niet, dan nadat de inspecteur Saunders hun de verklaringen, die zij hadden afgelegd, voorgelezen en met hun handteckon had doen bekrach tigen. Hoewel als zwijgend toeschouwer had Robert Power intusschen het voorgevallene, en ieder woord hetwelk er gesproken was, met de grootste aandacht gevolgd en gehoord. Het geheele toonccl had een diepen indruk op hem gemaakt. Zijne belangstelling in de gevangene was zoo mogelijk nog toegenomen. M. Woeste. Wie heeft er, jaaruit, jaarin geweigerd van ietswat te geven, aan onze vrije catholieke scholen en schoolmeesters M. Beernaert. Er was geen geld, zei hij.en 's anderen daags deed hij millioenen stemmen voor soldaterij en nutielooze versterkingen. Wie heeft er gezeid dal de catholieke meerderheid eene valsche meerderheid is M. Beernaert. Wie zoekt er de catholiekon te verflau wen in de Landkamers, ten voordeele van 'l ministerie en van 't oppergezag M. Beernaert. En de Palriole Wij vragen nog eens wat zit er daar onder Wie heeft er dat invloedhebbend blad zoo verre gebracht, van alzoo, op eene politieke zaak, onze beste mannen en een aanzienlijk getal hunner partijgenooten, hardnekkig aan te vallen, en misschien niet altijd eerlijk. Waarom, Patriote, gij die alles laat verdedigen en betwisten (buiten geloof en zeden) in uw blad, waarom hebt gij de tegenstrevers van de E. V.en den braven, rechtschapen en welmeenenden heer Hel- leputtc niet toegelaten bij uwe lezers, om ook ons gedacht te verdedigen Waar is de eerlijkheid gevaren En uwe doening ten opzichte van den Courrier de Bruxelles 't Is leelijk en hatelijk Gij wilt ons gedacht doodzwijgen... Laf I Een uitslag der E. V. Om te begrijpen hoe noodlottig de E.V. voor 't goed bestuur in 't algemeen wezen zou, moet men een oogenblik stil blijven bij de uitslagen welke zij in die landen waar ze in voege is, oplevert. Te Geneve, in Zwitserland, gaf de E. V« den volgenden uitslag Op 100 mandaten hebben de catholieken (die vroeger de meerderheid waren) 48 gekozenen en de tegenpartij 46. Zes mannen die tot geene partij behoo- ren en dan eens rood en dan eens blauw zullen stemmen zijn ook gekozen. Die zes onafhankelijke vertegenwoor digende 800 kiezers op 18,819 ingeschre venen, zijn de meesters van den toestand en alles zal beslist worden volgens hunne politieke driften of neigingen. Is dat noodlottig genoeg Wanneer de chineezerij hier te lande zou ingevoerd wezen, rekent men dat er Hoe dit raadsel op te lossen Mevrouw Hunter had de sjaal op het eerste gezicht herkend eene vergissing was hier een onmogelijk heid. De met bloed bevlekte sjaal behoorde dus inder daad aan Charlotte Duvivier. Daaruit volgde derhalve, dat zij, op welke wijze dan ook, met dc misdaad in verband moest staan Zij was bovendien eene Fransche evenals de vermoorde Madeleine Faurc. Deze beide punten naren inderdaad zeer bezwarend. Zou lig, Robert Power, door te veel zijn aandacht aan Sint- Alba te wijden, een schakel van dc keten, die den schuldige aan dc misdaad te zainen bond, over hc-t hoofd hebben gezien en was het Charlotte Duvivier, die dc ontbrekende schakel zou aanvullen De jonge inspecteur voelde zich verward hij zag nergens licht, hij wist niet meer, waaraan zich vast te houden. Ik zou haar geerne eens wat van naderbij bezien, dacht hijik moet weten welken indruk zjj op mg maakt. Het was voor Power niet moeilijk de gevangene te zien te krijgen. Hij beboerde slechts naar hare cel te gaan en het spievensterke op zijde te schuiven om haar gade le slaan. Als inspecteur van policie bezat hij hiertoe ten volkomen het recht. De gevangenis-cellen ten platten lande zgu gewoon lijk niet zeer weelderig ingericht en die van het Sand- bankschc politie-bnreel maakten geen nitzondering op den algemeenen regel. Het bed bestond uit eene breede plank, gedekt door een dunne matras en een enkel deken. Dc overige meubelen naren van de slechtste soort en zoo karig mogefgï aangebracht. Wanneer in onze Volkskamer zouden zetelen op 152 leden 75 catholieken, 71 liberalen en 6 socia listen. Waar is de meerderheid Noch de catholieken, noch de liberalen hebben haar, want men moet 77 in getal zijn. Dus de socialisten zouden gedurig over 't bestaan van 't ministerie beschikken. Ware het ministerie catholiek en op de eerste kwestie de beste de socialisten stommen met de liberalen en 't ministerie tuimelt. En, het zij ter loops gezegd, dat zullen zij altijd doen wanneer er eene godsdien stige kwestie zal te beslissen zijn. Ware het ministerie liberaal en indien het de socialisten niet wil voldoen, ze stemmen met de catholieken en het tui melt op zijne beurt. De socialisten zouden onbetwistbaar over de meerderheid beschikken. Nu,aangezien men in zeer troebel water meest al met goed gevolg visschen kan, men weze gerust de socialisten zouden het zoo troebel maken mogelijk, tot groot nadeel der algemeene belangen van vaderland, volk, vrede en eendracht En die chineezerij wil men ons opdrin gen heden met geweld, morgen met sluw heid of arglistigheid, ja, zelft soms neemt men zijne toevlucht tot oneerlijke mid dels E. V. Naar alle waarschijnlijk heid zal M. Beernaert in den loop dezer week zijn ontwerp van E. V. ten bureele der Volkskamer neêrleggen. Het ontwerp, schrijft men uit Brussel, werd zondag voormiddag aan den minis terraad ten huize van M. Beernaert voor gelezen en des namiddags aan Z. M. den Koning overhandigd. Naar men beweert, betreft het ontwerp enkel die kiesdistrikten welke ten minste 3 leden der Volkskamer te benoemen heb ben. Voor den Senaat zou men per provincie kiezen. Van den anderen kant, schijnt het, dat het quorum, 't is te zeggen, het getal stemmen dat de candidaat eener partij bekomen moet om gekozen te zijn, tot de twee derden moet beloopen. Dus 1° Op de eene plaats zou het thans be staande stelsel toegepast worden en op de andere de chineesche nieuwigheid Bij voorbeeld, in deze gemeente van het arrondissement Gent die aan gene ge meente van 't arrondissement Eecloo grenst, zou het stelsel van al of niet eene men bedenkt, dal een dergelijk liok alleen gebruikt wordt voor op vermoeden gearresteerden, die zeer dikwijls na weinige uren (gelijk met Sint-AIba gebeurd was) weder op vrije voeten worden gesteld, maar er ook even dikwijls dagen en weken in moeten vertoe ven, en men daarbij de verblijfplaatsen der werkelijk veroordeelde gevangenen in dc tegenwoordige gevan genis-paleizen, vergelijkt, dan zou men zich er over kunnen verbaren, dat zulk een toestand tot op den huidicen dag is blijven voortbestaan. Maar in Engeland schijnt men het noodzakelijke van eene verandering niet in tc zien. Toen Power het luikje w egschoof en door dc opening zag, zag hij Charlotte Duvivier op den rand harer hardc legerstede zitten, met het hoofd in beide honden gesteund eu snikkende. De jonge inspecteur sloeg het schoone meisje een tijd lang aandachtig gade. Zijn dat tranen van berouw 'I vroeg hij zich zelf af. Zijn zij bel bewijs van schuld of het natuurlijk gevolg van haar wanhopigen, verlaten toestand. Arm kind Ik geloof het laatste. Hoogstens is zij een onwe tend werktuig in de hand van dien schurk geweest. Terwijl Power zoo in zichzelven redeneerde, had hei jonge meisje de handen voor haar gelaat weggenomen en ze in den schoot laten zinken. Met een verwilder den, verbijsterden blik zag zjj om zich heen. Mejufvrouw I fluisterde Power onder den ir.druk van het oogenblik in het Fransch, dat hij zeer vloeiend sprak. Houd moed Laat vooral den moed niet zinken. onrechtveerdigheid en in 'de andere ge meente van 't arrondissement Eecloo eene rechtveerdigheid Is het dwaas genoeg 2° Het benoemen der Senateurs per provincie dat is eenvoudig de alleen heer schappij der groote arrondissementen of der hoofdplaatsen, gelijk Brussel, Gent, Antwerpen, Luik, enz. Dat zal het volk niet willen gedoogen en wie durft houden staan dat het onge lijk zal hebben Wij hebben in een vorig nummer gezegd dat E. V. aan de liberalen van allen deesem herlevingen krachten zal brengen. De liberale Précurseur van Antwer pen bekent dit volmondig. Met het algemeen stemrecht, zegt dit blad, gepaard met het meerderheids- stelsel, zullen wij (liberalen) gevaar loopen van heden alles te verliezen en zullen wij slechts eene raadselachtige toekomst voor ons hebben.Zoolang eene partij in 't parlement eenen cendrach- ligen en waakzamen groep bezit, ze bestaat, ze boezemt indruk in, het ge- dacht leeft, het programma blijft. Maar wat kan eene partij verrichten die in de raadsvergaderingen der Kroon niet meer vertegenwoordigd is Men ziet haar niet meer, men hoort haar niet meer, de ontmoediging wordt geboren, de ontbinding begint, de dood is na- kend. Ziedaar wat de Précurseur schrijft om de E. V. bij zijne partijgenoten aan te bevelen. Wat zijn de voorstaanders der E. V. toch naïeve politiekers, welke mordicus hunne tegenstrevers die zij slechts na eenen dertigjarigen strijd hebben over wonnen, opnieuw leven en krachten wil len gunnen om ons andermaal te bevech ten. Dc schoolwet.—Het ministerie verwachtte zich niet dat blijkt uit de woorden van M. de Burlct aan het initiatief van M. Woeste en consoorten, voor de wijziging der schoolwet ten gun ste der vrije scholen. Alhoewel die doenwijze hem nog al onaangenaam was, is het kabinet er toch minder door ontroerd dan sommige offl- cieuse, al te ieverige verdedigers die zou den willen dat het zich tegen de in aan merking neming verzette, beweeren. Nu zouden diezelfde onbehendige raad gevers willen, dat M. Beernaert van de rechterzij de verdaging der kwestie eischte en hiertoe zelfs de kabinetskwestie stelde. Op liet hooren dezer woorden, in haar eigen taal uitgesproken, vloog Charlotte Duvivier overeind en ijlde haastig naar de deur. Mijn God l iep zjj uit. Wie xgt gjj 'f Wie spreekt tegen mij Een vriend antwoordde Power. Een oprecht vriend. Een vriend antwoordde het jonge meisje. Ach indien dat waar is, zeg mij dan toch, waarom ik hie ben opgesloten Waarvan wordt ik toch beschuldigd Stil spreek zacht I hernam Power haastig.wau* hij bedacht te laat, dat het spreken met gevangenen streng verboden is. Men mag ons niet hooren. Gij zgt beschuldigd van den moord in dc Rob-Roy-Villa.... Uw sjaal is gevonden O God Ja, mijn sjaal ik weet het I Daar hebben zij rog telkens van gesproken Maar ik ben onschuldig... ik zweer het u ik had het sjaaltje ver loren, dat ik van Mevr. Hunter op mijn verjaardag kreeg, ik had het reeds lang gemist en wist niet eens, dat ik het nog had, toen het uit mijn koffer in Dieppe te voorschijn werd gehaald. Och, mijnheer I gij spreekt zoo anders tegen mij dan die anderen help mij toch 'Zend iemand hier, die voor mij naar Mevr, kan gaan... Mevr. Hunter, de vrouw van M. John Hun ter... O, die zal mij niet verlaten I Zij kent mij, zij zal voor mij willen spreken, maarzij zijn nu zooAer hier vandaan op hun landgoed... (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1