Militarismus. Allerhande nieuws. LANDBOUW. Haarwormen. Vlasnijverheid. Voorzegging-I)e katholieken bladen hebben allen voorzegd, dat de libe rale bladen door het volk op te ruien tegen kasteelen, kloosters en kerken,eene roede gereed maakten voor de rijke bur gerij. 't Is hetgene nu reeds kan bestatigd worden. Zij hebben eerst radikalen en dan socialisten gekweekt en gekoesterd, en nu zijn daaruit de anarchisten voortge komen, die geen onderscheid meer maken tusschen katholieke of liberale rijken. De liberalen moeten hunnen haat en nijd tegen kerken er kloosters, aldus duur bekoopen. Alle kwaad straft zich zeiven.... Tegen tie samenleving. Tot nu toe mocht men den dynamietaan- slagen, door do anarchisten gepleegd,nog beschouwen als afgezondere misdaden, waartoe eenige heethoofden zich hadden laten meeslepen door het lezen van oproe rige schriften of het aanhooren van ophit sende redevoeringen. De aanslagen der laatsie dagen, laten niet meer toe die begoocheling te koesteren. 't Zijn geen afzonderlijke booswichten meer, die door dynamietaanslag hunnen haat tegen de samenleving willen koelen. Neen, er bestaat eene uitgebreide samen zwering,of ten minste er is een ordewoord gegeven, waaraan de dynamietards ge hoorzamen. Het anarchism dat dank aan de plichtige toegevendheid voor de zooge zegde vrijheid van gedachten, zich onge stoord heeft kunnen ontwikkelen, is het tijdperk van handelen ingetreden dat zijne aanhangers sedert verscheidene jaren hadden aangekondigd, doch dat de partij gangers der vrije gedachten aanzagen als eene onmogelijkheid. De oorlog, door de anarchisten aan de samenleving verklaard, is dus in al zijne afgrijselijkheid uitgebroken. Is de samen leving genoegzaam gewapend om zich te verdedigen Wij antwoorden vlakafDe regeeringen, de openbare machten bezit ten wetten om de gepleegde misdaden te straffen, maar ze niet te voorkomen. En de bestraffing der gepleegde aanslagen, men ziet het nu, is niet bekwaam om de anarchisten af te schrikken. Elke hals recht ing van een dynamietard wordt met nieuwe aanslagen beantwoord. Invoer van vee in Frank rij li. Bij decreet van 21 Februari, heeft de Franscho minister van landbouw den invoer in Frankrijk eu het transito langs de Fransche grenzen te land en ter zee, verboden van alle runderen, voor- komstig uit België, wegens hel hecrschen van mond en klauwzeer in dit land. Van Nederland worden enkel die run deren toegelaten in transito via België, die vervoerd worden in waggons, met het lood der Ilollandsche douane voor zien. Wat schapen, geiten en verkens be treft, voortkomstig uit België en Neder land, dezer invoer in Frankrijk werd reeds verboden door decreten van 29 maart en 18 november 1892, Deze tijding heeft veel ontroering ver wekt en kan niet anders dan als eenen kwelmaatregel worden beschouwd. Ten bewijze hiervan haalt men aan dat de gezondheidstoestand van onzen vee stapel nooit beter is geweest. Wel hebben er in Henegomv en West- "Vlaanderen eenige afzonderlijke gevallen van longziekte plaats gehad in 't begin van februari, maar de ziekte had spoedig geen enkel spoor meer achtergelaten. En wat bewijst dat de ziekte in verre na zulk gevaarlijk karakter niet had als onze Fransche buren beweeren, is dat in eenen stal in I-Ienegouw, de dieren die met de zieke dieren in aanraking kwamen, zelf niet aangetast werden. O© teleloonzonderdraad. De hoofdingenieur der posten en tele grafen van Engeland M. Henry Preece, heeft voor eene Londener maatschappij zijn 'ontwerp uiteengezet om telefonische verbinding zonder draad te bekomen. Sinds jaren heeft de man proeven geno men namelijk nabij Cardiff op de twee eilanden Flat Holm en Steep Holm die op oen paar mijlen van 't vaste land in zee liggen. De proef van telefonische berichtgeving langs liet water zonder draad gelukte zeer wel. Op 5 mijlen zelfs kon men klanken vernemen zonder echter de woorden te kunnen verslaan. M. Preece is overtuigd dat men eerlang zal telefoneeren tusschen Dover en Kales, zonder den draad noodig te hebben. geen, na zooveel slechte jaren, (sedert 1881, is het nog geen goed biejaar ge weest.) hem zeker niemand misgunnen zal. Die hoop wordt nog vermeerderd door de omstandigheid, dat de 2 februari, O. L.-Vr.-Lichtmis, een heldere dag is ge weest. wat volgens het volksgeloof, een goed bieënjaar belooft Immers een oud spreekwoord zegt Liehtemis helder en klaar, Geeft een goed bieënjaar. De beraadslaging over de begrooting van oorlog heeft aan generaal Brialmont de gelegenheid gegeven om liei program ma der liberale militaristen vooruit te zetten. Volgens generaal Brialmont zou België een leger moeten hebben van 246,000 soldaten er onder begrepen eene reserve van 30,000 man. Een jaarlijks contingent van 25,200 man 110,000 burgerwachten; Een oorlogbegrooting van 6 a 9 miljoen meer dan heden en.... bovendien nog tal rijke forten, kasteelen,schansen enz. enz. België zou dus, volgens die liberale volksvertegenwoordiger van Brussel, in een uitgestrekt kamp moeten herschapen worden. De heeren Coremans en Woeste hebben generaal Brialmont te woord gestaan en bewezen dat hij zich door zijne over drijvingen hoogst belachelijk heeft ge maakt. De Belgen zijn in meerderheid anti militarist en dat zullen zij bij de eerste gelegenheid luidruchtig willen toonen, ja, van bij de eerste kiezing met uitbreiding van 't stemrecht. Zedelijke voordeelen. 1° Krachtens het hoofddoel vereenigt het Syndicaal zijne leden in eene broe derlijke band. Het tracht door a'le middelen vooral jongere leden te handhaven in het geloof en de goede zeden. 3° Het verschaft op reis, aan de leden steun en een aangenaam en nuttig ge zelschap. 4° Het geefl de leden op reis a) Gelegenheid in iedere stad elkander op eene aangewezene plaats te ontmoeten; b) Gemakkelijkheid in zaken, en c) Mogelijkheid om aan de kerkelijke plichten te voldoen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de heeren Hector Arys-De Paepe, koopman in visch, Leopoldstraat en Edg. Borreinan, handelsreiziger, Lange Zout- straat, N° 10, te Valst. Priesterlijke Benoemingen Zijn pastoor benoemd te Elseghem, de E. H. P. Claeys, onderpastoor te Ade- ghem te Paricke, de E. H. H. Jaspar, pastoor te Mendonck te Mendonck, de K. 11. F. Van den Bossche, onderpastoor te Wieze te Landscauter, de E. II. T. Vossaerl, onderpastoor te Oostacker te St-Cornelius-Hoorebeke, de E. H. J. Nuyts. onderpastoor te Sarlardingete Hillegem, de E. H. C. Claus, onderpastoor Nederbrakel. Zijn onderpastoor benoemd te Ade- ghem, de E. D. J. Lammons, onderpas toor te Machelen te Machelen, de E. H. J. Legers, onderpastoor te Nieukerken. Algeineene Bond der Katholieke Reizigers, Be dienden en Fatronen. Een afdeeling van dezen Bond komt in 't Ar rondissement Aalst, met zetel alhier, gesticht geworden. Wij denken dezen Bond niet beter te kunnen aanbevelen dan door de mededee- ling der voordeelen die de leden genieten. De jaarlijksche bijdrage is gering zij beloopt sleehls tot 6 franks. Wij kunnen dus onze katholieke vrien den niet genoeg aansporen den Bond bij te treden welke eene ware macht zal en moet worden ter verdediging onzer gods dienstige vrijheid, tot behoud der grond vesten van de hedendaagsche samenleving te welen eigendom, huisgezin,vaderland en vrijheid. Geldelijke voordeelen. 1° Het Syndicaat verzekert de volgende voordeelen aan een gewoon lid, indien deze belet wordt te werken, door ziekte of onbekwaamheid a) In de plaatsen waar het Syndicaat eene geneeskundige dienst heefi ingericht, heeft ieder gewoon lid recht op eenen geneesheer en kostelooze geneesmidde len tot een bedrag van 20 fr. per jaar. Bj In dezelfde plaatsen, in geval van ziekte der vrouw of kinderen van een ge woon lid, verzekert het Syndicaat a) Kostelooze hulp ten huize van den J. M. J. F. C. C. G. Z. J.-C. Amen. VOLLEN AFLAAT in de kerk der ARME CL AREN COLETINNEN. Dijnsdag6 Maart, Feestdag van «Ie II. Coleta. zullen geschieden als De Diensten volgt Om 6 ure de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 8 ure de tweede Mis. Om 3 ure het Sermoen door den E. H. J. Van Nerum, Professor, daarna het Lof. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 870 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5966 kilos. Biei'-iiMen schrijft uit deNeder- landsche provincie Drenthe Van verscheidene biehouders, die hunne biekorven eens hebben onderzocht, vernemen wij dat de bieën dit jaar bij zonder goed door den winter zijn geko men. Zij zien er gezond uit en hebben weinig volk verloren. Ook hebben zij niet weelderig geleefd, zoo als de biehouder dat uitdruktmot andere woor den, zij hebben den voorraad honing niet erg aangesproken. Dit laatste is toe te schrijven aan het veeltijds donker weder van dezen winter. Bij zonnig weder na melijk, verlaten de bieën de korven, vlie gen rond en keeren hongerig thuis. Menig biehouder is dan ook vervuld met do hoop op een goed bieënjaar, het- b) Geneeskundige hulp ten huize van het lid aan verminderden prijs c) In de plaatsen waar het Syndicaat geene geneeskundige dienst heeft inge richt. ontvangt ieder gewoon lid eene vergoeding van fr. 1,75 per dag, ge durende 20 dagen. 2° In geval van een ongeluk op een of ander vervoermiddel, heeft een gewoon lid recht op a) Bovengeschreven geneeskundige hulp en geneesmiddelen. b) Eene maandelijkse/ie schadeloos stelling van 100 franken gedurende de livee eerste maanden en 50 fran ken de derde. 3° In geval van overlijden van een ge woon lid, ten gevolge van een ongeluk op een of ander vervoermiddel heeft de we duwe of de kinderen recht op de on- middelijke uilbetaling van 250 fr. Stoffelijke voordeelen. 1° Verbetering der voorwaarden van vervoer van reizigers. 2" Wijziging der vertrek- en aankomst uren der treinen. 3° Kostelooze rechtskundige bijstand. 4° Kosteloos opstellen van overeenkom sten tusschen patronen en reizigers ol bedienden. 5° Plaatsing der leden zonder betrek king. 6° Gemak voor de patroons om hunne artikelen bekend te maken. 7® Het instellen van eene rechtbank van scheidslieden in geschillen tusschen pa troons en reizigers of bedienden. go Verminderde prijzen op de tramscars te Brussel. 9" Verminderde pryzen bij de badin richtingen te Brussel. 10" Verminderde prijzen op de inkoopen gedaan bij verschillende belangrijke han delshuizen. 11° Verminderde prijzen bij verschil lende kostscholen en inrichtingen van onderwijs, 12° Vermindering op de inkomprijzen van muziekfeesten, merkwaardigheden, enz. Puisten, haanvormen, huiduit slag en al de ziekten van het bloed zijn op weinige dagen genezen door de slijmverdrijvende pil Wallhery, fr. 1,25 de doos. M. De Vuyst, Notaris te Borsbeke, is, bij koninklijk besluit, Vrederechter plaatsvervanger van 't kanton Herzele benoemd in vervanging van den heer De Paepe, overleden. Een gemeenteraadsheer van Saumur in Frankrijk, was naar Brussel gekomen, om den luchtreiziger Toulet te spreken. In het hotel waar hij afgestapt was, maakte hij kennis met tweelandgenooten. Doch op een gegeven oogenblik miste hij zijnen geldbeugel mei 800 fr. en zijn horlogie van 300 fr. weerde. Toen hij zich tot zijne twee landgenooten wilde wen den, om zijnen nood te klagen, waren ook deze verdwenen. Het Handelsblad deelt het volgende meê uit Wetteren Dewijl, zooals wij reeds meldden de verschrikkelijke ontploffing in de poeier- fabriek aan kwaadwilligheid wordt toe geschreven, heeft het parket van Dender- monde zijn onderzoek op dien weg voort gezet, en gisteren andermaal.tot dit doel, een bezoek ter plaats van de ramp afge legd. Verscheidene personen werden insge lijks ondervraagd, wegens een naamloo- zen dreigbrief, dien M. de bestuurder des gestichts twee dagen na het ongeluk ontving hij luidde als volgt Mijnheer de Bestuurder, Onze eerste aanslag is ongelukkiglijk mislukt, doch binnen kort zullen wij her beginnen uw huis moet springen en wat gij ook doet om er aan te ontsnappen, alles zal vruchteloos zijn wij handelen uit wraak legen de maatschappij. Tot binnen kort. De getrouwe compagnons van Vaillanl en Ravachol. De Gentsche socialisten bouwen op de Vrijdagmarkt een nieuw lokaal. Het is aanbesteed voor 78,000 fr. Men voege daarbij 70,000 fr. voor den grond, 30,000 fr. voor het stoommachien, electriek licht, en God weet hoeveel duizende frank nog voor andere inrichtingen. Men mag verzekerd zijn dat het geheel rond de 225,000 fr. zal kosten. Meer dan eene kapitalistische onderneming zou in de schoenen van Vooruit willen steken, merkt de Patrie op. Men schrijft uit Lokeren, i meert. Bijna levend verbrandEene boerin van de wijk Staakte, de weduwe Van Damme, wilde woensdag vuur maken met de afval van klodden. De onvoorzichtige die zich te ver over de vlammen had ge bogen, stond op eens als in eene wolk van rook en vuur. Zij riep om hulp, en wentelde zich ra deloos van de pijn, ten gronde.Hare angst en smarktkreten, maakte de aandacht gaande van eenige buren, die de vlammen uitdoofden. De ongelukkige vrouw heeft verschrik kelijke brandwonden bekomen. Haar leven is echter niet in gevaar. Een kind van de wijk Roosen, de driejarige Van Bastelaere, is al spelende, in eenen ketel kokend water gevallen. De arme kleine leefde nog toen men er haar uithaalde, maar is eenigen tijd later bezweken. Diefstallen. Bij den kuiper De Palmenaer heeft men eenen overfrak van 80 franks weerde gestolen, en bij den slachter De Keyser, 11 fr. in specie. Een hollandsche anarchist. Op den Kleinen Kauwenbergh, te Ant werpen, in eenen winkel, had over eeni gen tijd zekere Kelhoek, van Zutphen geboortig, zijnen intrek genomen. Die man bezocht dikwijls zekeren Van den B., een andere Hollander, wiens zoon trommelaar bij de Socialistische Wacht en wiens vrouw daar als spreek ster optrad. Do huisbaas van Kelhoek had opge merkt dat zijn huurder anarchistische gazetten kreeg, anarchistische denkbeel den aankleefde zelfs had hij hem, met een stuk in den kraag, Vaillant hooren ophemelen en zeggen dat hij zijnen schil- derskiel zou rood verven in het bloed van den huisbaas. Ook had hij zich beroemd, te Buenos- Ayres, waar zijne vrouw nog verblijft, eenen policieagent vermoord te hebben zijne moeder, te Zutphen, had nog het mes waarmede de moord gepleegd was, zegde hij. Dit alles kwam aan de hooren der policie welke Kelhoek aanhield en in zijne kamer eenige papieren in beslag nam, waaronder de Opstandeling, een blad waarvan slechts één nummer verscheen en dat vruchteloos sinds lang werd opge zocht. Van den B. was reeds over de grenzen gebracht omdat hij geene middelen van bestaan had. Werk der oude postzegels te St- Truiden. - Het bestuur van den Onaf- hankelijken Oongo-Staat heeft 400 hecta ren grond afgestaan voor de inrichtingen van Sint-Trudo, eerste stichting van het Werk in Midden-Afrika. Eene som van 10,000 franken is gestort in handen der Missionarissen van Scheut om de kosten te dekken der inrichtingen in het nieuwe dorp, waarvan de stichting toe vertrouwd is aan den E. P, Cambier. Eer en lof aan den vromen iever van den Z. Eerw. Heer Senden, Schoolopziener en van de leden van den Berchmanskring in deze stad Dank aan allen die aan dit schoon werk hebben bijgedragen. Nog de mijn van Anderlues. Men meende dat deze week een begin zou kunnen worden gemaakt met het ophalen van de lijken der verongelukte mijnwer kers; doch men is nog niet tot daar kun nen geraken, ter oorzake der talrijke hinderpalen welke men ontmoet, om tot aan de verdieping van 500 meters te komen. Een der opzoekers heeft op de diepte van 480 meters het bovendeel van een geraamte gevonden. Men denkt dat het zeer moeielijk zal zijn nog heele lijken op te halen. Het gerucht dal er opnieuw brand in de mijn zou uitgeborsten zijn, wordt te gengesproken. Den 11° dezer zal er te Anderlues een gedenkteeken opgericht en een lijkdienst gecelebreerd worden voor de slachtoffers. Bij het voorbijstoomen van den trein Rysel-Doornik, werd uit een der portels een schot gelost op de reizigers die in de statie van Ascq, de komst van een anderen trein afwachtten. Gelukkig werd niemand gekwetst. De snelheid waarmee de trein voortreed, maakte het onmogelijk te zien uit welk compartiment het schot gelost werd. In de gemeente Marage was, ter wijl de ouders afwezig waren, brand ontstaan in eene woning, waar twee kin deren nog te bed lagen. Het huizeke brandde geheel af en de kinderen stierven na eenige uren lijden, aan de bekomen brandwonden. De eerste helsche machien. De Francforler Zeitung herinnert dat de eerste helsche machien hetgeen wel hetzelfde is als eene bom waarvan er in de geschiedenis gesproken wordt, ge bruikt werd te Parijs in het jaar 1587. Een inwoner van Normandië zond om trent dit tijdstip eene kist aan eenen Parijzenaar dien hij dacht den minnaar te zijn zijner zuster. De kist bevatte 36 geladen geweerloopen, die op den oogen blik dat de kist geopend werd moest los branden. Dit gebeurde, doch de Parijzenaar werd slechts licht gekwetst en de Normandier werd verwezen om geradbraakt te wor den. HOLLAND* Zondagsrust. Naar Het Centrum verneemt, zal, te beginnen met 1 juli, op zondag, geen enkel goederentrein meer rijden op het Noorder- en Zuidernet van de lijnen der Staatsspoorweg maatschappij nu een daarop betrekking hebbende kon, besluit de verplichting van de Maatschap pij, om die treinen te doen loopen, heeft opgeheven, Ook zullen geene belastingen op zondag meer worden gedaan of aangenomen. De Holland, IJzeren-Spoorwegmaat schappij zal in denzelfden geest handelen. FRANKIilJK. Zelfmoord eens ter dood veroor- en. Een buitengewoon feit, eenig in de annalen der Grande Roquette, is deze week voorgevallen. De beruchte Lesteven, de ellendeling, die de vrouwen afranselde en door het venster wierp, waarvoor hij over eenige dagen door het assisenhof der Seine ter dood veroordeeld werd, heeft zich gezelf- inoord. Hij zat in de Roquette in cel nr 1,welke laatst bewoond werd door Vaillant. De cellen der Ier dood veroordeelden zijn ge lijkvloers. Eiken dag tusschen 3 en 4 ure brengt men gewoonlijk de veroordeelden in den hof. Drie bewakers vergezellen hen. Zoodra zij' de cel verlaten, gaat een der bewakers voorop, de gevangene volgt onmiddelijk en de twee andere bewakers komen achteraan, acht gevende op de minste beweging van den veroordeelde. Van de cel naar den hof is de weg niet groot. De gang die er heen leidt is 15 me ters lang. Halverwege is een trap, die naar oenen glazen gang geleidt boven de cellen der ter dood veroordeelden en waarvan de vensters lm50 hoog op den hof uitkomen. Als naar gewoonte deden de bewakers Lesteven ten 3 ure 25 zijne cel verlaten. Op eens wierp Lesteven zijne sandalen van zijne voeten, gaf den bewaker voor hem eenen hevigen stoot en dan, den vrij hebbende, liep hij in eenige sprongen door den gang en den trap op. De bewa kers volgden hem, meenende dat hij zich het hoofd tegen den muur ging verbrijze len toen hij den trap opliep vervolgden zij hem nog sneller. Lesteven had echter reeds den tijd gehad de eerste verdieping te bereiken. In een oogwenk had hij de plaats onderzocht. Eene open ruit in een venster trok zijne aandacht. De vluchteling greep met zijne handen den boord van het venster vast, dat om trent lm50 boven den vloer was, klom er op, bereikte van daardeopene ruiten en liet zich van eene hoogte van zes meters naar beneden vallen. De bewakers kwa men juist 'toe, toen Lesteven door het venster verdween. De veroordeelde was met zijn hoofd op de steenen in den hof terecht gekomen. Toen men hein opnam, was de schedel ge6roken maar hij ademde nog. Men bracht hem naar de infirmerie, waar hij eenige minuten later stierf. Het onderzoek heeft bewezen dat de wakers in niets aan hunnen dienst waren te kort gebleven. De kwestie is nu, waar moet Lesteven begraven worden Volgens een ambte naar, zal hij, als ter dood veroordeelde, naast de terechtgestelden op het kerkhof van Ivry worden bijgezet. Zooals men weet was Lesteven ter dood veroordeeld, wegens het martelen van meisjes, welke hij daarna door het ven ster op de straat wierp. De booswicht heeft dus op dezelfde wijze een einde aan zijn leven gesteld. Anarchisten. Gisteren morgend zijn te Parijs 26 anarchisten aangehou den, waaronder eene vrouw,ex-kellnerin, la Trognette bijgenaamd. Men ver denkt haar de medeplichtige te zijn van Henry in de ontploffing der rue des Bons Enfants. Henry blijft echter loochenen dat hij medeplichtigen heeft. Er worden nog gedurig valsche bom men gevonden, het werk van flauwe grappenmakers. De rechtbank van Grenoble heeft den anarchist Cadot, bij wien men eene bom had gevonden, tot 8 maanden gevangenis veroordeeld. Cadot beweerde dat die bom hem tot presse-papier diende. Een drama. Een baanwachter van van den IJzerenweg St-Moriens-Cavignal. op ronde, heeft woensdag tusschen de sporen, op een kilometer dier laatste statie, het lijk gevonden eener vrouw. Op 't eerste zicht kon men vaststellen dat er eene misdaad gepleegd was. De hals van het slachtoffer droeg sporen van verworging. Rond het lijk was de aarde vertrapt, zoodat het slachtoffer onge twijfeld hevigen weerstand heeft boden. Men kent nog de doode niet. Het is eene nog tamelijk jonge vrouw. Vreeselijke misdaad. Eene vreeselijke misdaad is gepleegd le Etain- hus. Een meisje wilde zich ontmaken van haar onwettig, tweejarig kind, dat haar tot last diende. De knecht nam het arme schaapje op zijne knieën en liet zijne voetjes letterlijk in het vuur braden. Het kind stierf's nachts. Het scheelde weinig of de misdaad bleef ongestraft. Eene bloedverwante der vrouw, aan wie zij had pogen wijs te maken, dat haar kind gestorven was ten gevolge van een ongeluk, heeft de policie verwittigd. SPANJE. De schatgravers. Dezer dagen is te Valencia, de bende bedriegers aangehou den, die sedert jaren in het buitenland, ook in België, talrijke slachtoffers maak te Zij trachtte van lichtgeloovige men- schen voorschotten te verkrijgen, om het ontgraven van schatten te bewerken, die nu eens door politieke vluchtelingen, dan eens door andere belangwekkende perso nen, in moeielijke omstandigheden op zekere plaatsen waren. Alhoewel de pers, in 't algemeen, wel dikwijls genoeg tegen die bedriegers ge waarschuwd heeft, schijnt hunne firma toch gelukt en gebloeid te hebben. Het opperhoofd der bende leefde op grooten voet in een prachtig huis en hield koets en peerden Talrijke valsche stempels van overheden, kerken, notarissen, enz., werden gevonden, benevens valsche ge boorteakten, testamenten, en zoo al, als ook veel kostbare voorwerpen. Toen don José Rieo de gendarmen zag, bood hij hen 5000 pesetas aan om hem los te laten maar de brave sergeant Het zich niet omkoopen en nam dien gast, een der hoofden van de bende gevangen. RUSLAND. Eene misdaad te Sl-Petersburg In een der voornaamste wijken van St-Petersburg, waarin de straat Stolhary gelegen is,had onder de volgende omstan digheden eene afschuwelijke misdaad plaats. Een armoedig gekleed man belde aan de deur van een logement in die straat, gehouden door den bierhandelaar Uin- bach, en vroeg het dienstmeisje den frak van zijnen meester mede te geven. Het vertrouwvollo meisje draaide hem den rug toe om aan zijn verzoek te vol doen en den frak van den kapstok af te halen maar nauwelijks had zij zich om gekeerd of de onbekende bracht haar met een mes eenige steken in den rug toe, waardoor zij bewusteloos in elkaar zakte. Vrouw Umbach, die haar dienstmeisje wilde ter hulp komen, ging het niet beter. De moordenaar worgde haar en begon daarop het logement te plunderen. Bijna op hetzelfde oogenblik kwam het dienstmeisje tot bewustzijn zij wist zich tot aan de trap voort te sleepen en de boven het logement wonende buren ter hulp te roepen. Voordat deze beneden waren, had de moordenaar reeds de vlucht genomen, zonder dat men er in kon slagen hem te vatten. De staat, waarin het jonge meisje ver keert, is hoewel zeer ernstig, niet hope loos. AMERIKA. Groot-New-York. Uit New-York wordt gemeld dat de beide takken der New-Yorksche staatswetgeving een wets- ontwerp aannamen, tot ineensmelting van j New-York en Brooklyn, mits het in november te houden volksplebisciet zich er voor verklaarde. Door deze ineensmelting zou eene i wereldstad gevormd worden, bedekkende 319 vierkante mijlen en tellende drie millioen zielen, derhalve het grootste j aantal na Londen. AZ1E. Een chineesch kerkorgel. In de Jesuietenkerk te Shanghai is onlangs een orgel ingewijd, dat door een chineesch ordebroeder is gemaakt. Het pijpwerk van dit instrument is niet uit. metaal verveerdigd maar uit bamboes, en de j klankervan moet onvergelijkelijk schoon zijn. Men heeft, zoo schrijft de berichtgever van een Engelsch blad, in Europa nog nooit iets liefelijkers en welluidenders j gehoord. De klank en volheid van toon zijn slechts als bovenmenschelijk, als j engelachtig te bestempelen. Het bam- hoesorgel levert ook nog een ander voor deel op het kost slechts het derde van den prijs der metalen orgels,die in Europa gebruikelijk zijn. Verdedigd. Frans, tot zijn vriend. Zoudt gij denken, Willem, dat uwe zuster mij nog al lijden kan Willem. Ja zeker, want zij heeft van j middag aan tafel nog partij voor u ge trokken. Frans. Partij getrokken, heeft dan iemand iets van mij gezegd Willem Ja vader zegde dat gij 'nen aap ziit. en toen zegde mijne zuster dade lijk dat men iemand niet naar zijn uiter lijk moest beoordeelen. Rechter. Zijt gij getrouwd of on getrouwd Getuige zucht. Rechter. Dus.... getrouwd. Vlas van Kortrijk. Sedert ons laatste verslag is er geene verandering in den gang der zwingel werken. De aanbrengsten van vlassen voor het roten bestemd zijn nog zeer beperkt. In ongezwingelde vlassen blijven de prijzen flauw. De goede hoedanigheden zijn bijna uitgeput. De markt van de gezwingelde vlassen is nog al flauw, er is eene daling in de prijzen, maar zij zal echter niet blijven duren, want nievers is er koopwaar in magazijn. Nogthans is deze vermindering niet algemeen en bij plaatsen houden de prijzen goed stand, bijzonderlijk voor de goéde hoedanigheden. Stoppels. De prijzen houden goed stand voor al de hoedanigheden, met eene vaste vraag en gebrek aan koopwaar. Blauwe vlassen. Markten van Brugge, Gent en omstreken. Sedert de verledene week is er geene verandering in den toestand de vraag blijft goed. De prijzen houden stand en de bevoorradingen worden snel uitgeput.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2