NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST HET GEHEIM Donderdag 8 Maarl 1804. 10 centiemen per nummer. 48ste Jaar, IV0 2859. 18 Politiek overzicht. Militarismus. Commissaris van Politie Niet eerlijk Ontwerp der E. V. Een en ander. DE DENDERBODE A BONNEM ENTPRI «1 S Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C VAK DE PUTTE-GOOSSEHfS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. AD VERTENTIENPHIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, Maart 1894 Engeland. Lord Rosebery eerste minister. Het ontslag van Gladstone als eerste minister Harer Majesteit is thans officieel openbaar gemaakt en even openbaar is meegedeeld, dat lord Rose bery door de koningin werd aangewezen als zijn opvolger. Daarmede is de groole gebeurtenis nu wereldbekend. In de gegeven omstandigheden was er, volgens het algemeen gedacht, voor Glad stone geen ander opvolger mogelijk dan zijn bekwame minister van buitenland- sche zaken. Heel de liberale pers in Engeland deelt overigens deze meening, en nog verleden zaterdag bestreed de Daily Neics de aan vallen van M. Labouchère tegen lord Rosebery. De aanval der Daily News tegen La bouchère is daarom te opmerkelijker,wijl deze, gelijk men weet, de voornaamste aandeelhouder van dit blad is. Thans oordeelt het blad Rosebery den geschik- sten opvolger van Gladstone als eerste minister. Het ware onrechtveerdig, zegt het blad, dezen populairen Staatsman uit te sluiten, enkel omdat hem het toeval der geboorte een pair maakte. Dat is het oordeel van den gezonden zin. Het valt op te merken, dat de Daily Neics in den aanhef van haar hoofdarti kel Gladstone zijdelings verwijt, zonder noodzaak zijn ontslag te hebben genomen. Zijne oogziekte toch kan volkomen gene zen en liet dus, desnoods met eenigc opof feringen, schikkingen toe, welke de libe rale partij zouden bevredigd hebben. Nu, wat gedaan is, is gedaan; op tegen stribbelen is niet meer te denken en heel de liberale partij heeft niets anders te doen dan zich eensgezind rond lord Rose bery te scharen. In een land, waar de staatkunde zoo hoog in eere staat en ver heven is, zijn personen niets, maar het princiep is alles. Op 't oogenblik dat Gladstone vrijwillig het bewind verlaat, begroet de pers van heel de wereld, zonder onderscheid van kleur of gezindheid, den grooten grijs aard, wiens hooge verstand vermogens en redenaarsgaven gelijken tred houden met den adel zijns harten en wiens naam eenen ongemeenen luister werpt op het Engelsche parlement. Zijn aftreden uit oorzake van lichame lijke onbekwaamheid en dit op 't oogen blik dat hij, op 84jarigen ouderdom op hel toppunt der macht staat, bevat iets grootsch, zooals heel het politieke leven van den grand old man eene verheven zijde heeft. Lord Rosebery zal nu als eerste mini ster niet langer de portefeuille van buiten- landschc zaken houden, doch deze waar- schijnlijk toevertrouwen aan lord Kira- berley, tot hiertoe minister voor Indië M.John Morley, minister voor Ierland zou minister van Indië worden M. Her- bert Gladstone, zoon, zou als nieuw lid in 't kabinet treden en het ambt van minis ter voor Ierland aanveerden. Sir William Harcourt heeft op aandrin gen van al zijne collegas beloofd zijn ambt van Chancellor of the Exehequer te blijven waarnemen en tevens op te treden als leider der liberale partij in het Lager huis. Lord Rosebery is 47 jaar oud, van hoo- gen Schotschen adel en zetelt sedert zijne meerderjarigheid in de Lordskamer. Zijn rond en glad geschoren gelaat, met blauwe oogen, is algemeen gekend in En geland Hij was een der weinige pairs, die in 188G het liberaal vaandel getrouw bleven en was reeds minister van buitenlandsche zaken, namelijk in het kort parlement van 1885-86. Lord Roseberj" was getrouwd met eene Rotschild, doch de jonge gravin is over een paar jaren gestorven, haren man, twee kinderen en eene reusachtige fortuin nalatende. Duitschiand.Duitschland en Rus land.Er is zichtbaar eene belere stem ming tusschen Duitschland en Rusland tot stand gekomen. Als eene belangrijke bijzonderheid wordt in de Duitsche bladen vermeld, dat de czaar aan den Duitschen gezant te St. Petersburg hoeft beloofd, aanstaanden woensdag te verschijnen op het bal, het welk alsdan door den gezant in het ge zantschapshotel wordt gegeven. De beteekenis daarvan valt terstond in het oog, wanneer men weet, dat de czaar reeds sinds jaren geen vreemden gezant meer heeft bezocht.. De beraadslaging over de mili tare zaken door generaal Brialmont uitgelokt, heeft onder de Leden der Kamer eene gedachten- wisseling doen ontstaan die hoogst leer zaam is voor 't volk. De verklaringen alsdan gedaan zullen uit 't geheugen der Beigen niet verloren gaan en, in alle geval, zullen z(j op tijd en stond herinnerd worden. De Belgen hebben nu eens te meer ver nomen wat er hun te wachten slaat, moesten de liberale en radikale militaristen andermaal aan 't bewind geraken. VAN DEN -Co)- 32e Vervolg. De grijsjas tikt tegen zijn versleten klak en lacht als hij hem voorbijgaat, want de andere heeft uiets met hem te maken hij heeft zijn tijd uitgediend zijn boekskc is in orde. Later zullen zij elkaar m schien nog wel eens ontmoeten wie weet Maar het is niet alleen aan die twee personen, men de nabijheid van het drukste politiestation ter wereld bespeurt. Hier loopt een inspecteur keersrecht met deftige stappen, als wilde hij de gansche stad verkonden, dat hij in dienst is en zooeven een gewichtige opdracht heeft ontvangen. Ginds loopt een hccle kolonnc van politic agenten den Yard uit als soldaten in het gelid, om wachthoudende kameraden af te lossen. Een paar agenten rijden een oogenblik later de poort in, om op het plein af te stappen en hunne orders over te geven. Op het plein zelf is alles in weging, niets dan de politiebeambten, waarheen ook ziet, sommigen in de blauwe unilonujas ui- blinkend gepoetste zilveren knoppen, andere li gewone kleeding,die zich op het oog door niets onder scheidt. Men weet het al zijn doctrinairs en radikalen verdeeld zelfs soms tot openlijke vijandschap op zekere punten, zij zijn 't accoord wat demilitaire kwestie betreft, want op hun beider vaandel prijkt in groote letters Persoonlijke en ver plichtende dienst. Ja, indien de liberalen moesten terug meester worden dan mogen wij ons ver wachten aan Het Alleman soldaat, 't is te zeggen, gansch onze weerbare mannelijke bevolking met geweld naar de kazerne gesleept De vrijstelling der Geestelijkheid afge schaft en dus hare aanwerving verhin derd Millioenen en nog millioenen voor ge weren, pistolen, sabels, kanonnen en andere oorlogtuigen Millioenen en millioenen voor nieuwe forten en kasteelen En bijgevolg ondragelijke belastingen in bloed en goed waaronder wij zullen gebukt gaan. Ziedaar de toekomst, Landgenoten, dio ons,in naam der doctrinairs en radikalen, de bondgenoten dor socialisten, door ge neraal Brialmont komt beloofd te worden. Wij, katholieken willen in overgroote meerderheid de vermindering der militaire laslen, ja, wij willen het leger verkleinen tot het noodzakelijke voor de handhaving van den inwendige vrede. Ons programma zal door de overgroote meerderheid des volks aangenomen wor den, wy zijner van overtuigd. Overigens de eerste kiezingen reeds zullen het be wijzen. v Het voorstel van M. Woeste, schrijft Mirroeus van Chip ka-, voor een school- wet, terwijl het ministerie eene wet bereidt veel beter voor een algemeenen schoolvrede met verplichtend onderwijs, gelijk de Yolksfopperij vraagt, het voorstel van M. Woeste wordt door Patriote.Bien Public,Fondsenblad,Jour- nal de Bruxelles, enz. aanzien als eene belemmering tegen ditEvenredig stelsel, om een grondig onderzoek en eene open- bare bespreking onmogelijk te maken.» Die enz. is voorzeker Hel Land van Aalst, maar zoo veel moed heeft men niet om het openlijk te bekennen. Indien Mirroeus een eerlijke tegen strever ware dan zou hij er hebben bijge voegd dat onze moedige heer Woeste, tegen de bewering dezer hoeger bedoelde bladen krachtdadig protest heeft aange- teekend en de reden heeft doen gelden om de welke hij en zijne vrienden hun voor- En binnen in de gebouwen De drukte is er zeker zoo groot niet, al toont alles ook daar leven en werk. zaamheid. Menig vreeseljjk drama is binnen deze muren gespeeld menige vreeselijke bloedige geschie denis zouden de honderden voornerpen kunnen ver tellen, die hier in eene afzonderlijke kamer bewaard worden pistolen, dolken, messen en zooveel andere moordtuigen, die aile hunne rol gespeeld hebben in de treurspelen, waarvan het publick zelden o( nooit het ware te weten komt Op zekeren somberen morgend in hel late najaar, had men iemand als heer gekleed, de zoo beruchte straat kunnen zien inslaan. Het bleek op het eerste ge/icht, dat hij niet tot het soort van onzen vriend, de grijsjas, behoorde integendeel, zijn houding, zoowel als zijne klccdiug, deden hem dadelijk kennen als een fatsoenlijk, welopgevoed jongmensch, die om geheel andere redenen Scotland-Yard kwam bezoeken. Op hetzelfde oogenblik dat hij de poort binnen trad, kwam juist een der detectives een lang man met scherpe oogen cn een bijzonder grooten neus uit een der gebouwen te voorschijn. Hallo, inspecteur riep deze, zoodra hij onzen vriend in het oog kreeg. Wat brengt u zoo in eens hier Van alle mcnsclicn in de wereld zou ik u het minst hier verwacht hebben Gij zoudt op den uitkijk blijven, en nu loopt gij van uw post af Niettegenstaande dezen minder hartelijkcn welkom- groet, slak <le deicctive ürusel onzen vriend toch de hand toe. terwijl zgn open gclaai duidelijk aantoonde, hoeveel genoegen het hem deed, Robert dien onze lezers zeker reeds herkend hebben - wtér te zien. Tower haastte zich eene opheldering van zijn plotse- linge verschijning te geven en Brusel rechtveerdigde volkomen zijn gedrag. Gij hebt goed gedaan, jongen,sprak hij, nogmaals Robert's hand schuddende. Laat dien ouden, dommen Grand maar voor zijn eigen zorgen Ik ben blij, dat gij hier zijl, dat is zeker Maar hoe is het u gegaan vroeg Power, op zijne beurt, nieuwsgierig om te hooren, hoe zijn vriend het, na hunne gemeenschappelijke nederlaag, gemaakt had. Hoe het mij gegaan is Herhaalde Rrusel lachend, wel, juist als ik dacht. Ik heb eerst eene vermaning gekregen van dc groote bazen Maar ik zegde u reeds, ik heb er een paar vrienden onder en daar ging ik naar toe, en vertelde hun de heole historie. En toen was alles in orde Zij konden mij niet weer benoe men, omdat zij al dien anderen uit Dover hadden aan gesteld. Maar ik merkte toch, dat zij mij gelijk gaven cn dat is het voornaamste Neen. neen, den ouden Tom krijgen zij er zoo gauw niet onder, dat is zeker Power was, gelijk van zelf spreekt, niet weinig verheugd van zijnen vriend te vernemen, dat deze zich weer in de goede mccning zijner oversten bad weten te herstellen, want bet was juist op llrusel's mede werking dat zijne hoop gevestigd was. Waar hebt gij u onder dak gebracht vroeg de detective verder, toen zij samen Scotland-Yard ver lieten. Tot nu toe nog nergens, antwoordde Power. Ik ben pas aangekomen cn mijn eerste gang was hier. om u te zoeken. Ik heb mijn koffer aan dc statie gelaten. Nu, luister dan eens goed Als gij het bg ons voor liet wilt nemen, zijl gij hier hartelijk welkom Mijne vrouw is zeer verlangend kennis met u te maken wij hebben zoo dikwijls over u gesproken stel nu heden hebben ingediend. En Mirroeusde groole staatsman, die de moeilijkste staatskundige kwesliën in eenen pennetrek oplossen kan (volgens hem wel te verstaan) zou van dit protest niets weten, terwijl zelfs de vreemde drukpers er zich ineè onledig houdt. Niet eerlijk! niet eerlijk, Mirroeus Indien M. Woeste en zijne vrienden hun ontwerp hebben neergelegd, dan was 't niet om stokken in 't wiel der chineezerij te stoken, maar wel omdat het ministerie aan zijne beloften niet volkwam en hun geduld ten einde was. En inderdaad, zoo bevestigt M. Woeste in zijnen brief aan Le Bien Public, dat hij cn zijne vrienden reeds in 1887 staatsloelagen verlangden voor de vrije katholieke scholen. Zeven jaar lang her nieuwden zij hunne vraag en zeven jaar lang weigerde M. Beernaert meest altijd omdat de toestand der financiën het niet toeliet. In 1892, stelden zij een amen dement voor tydens do beraadslaging over de begrooting, ten einde eene toelage van 100,000 fr. te verkrijgen en de regee ring deed de stellige belofte zelve in den loop van 't jaar dergelijk voorstel in te dienen op voorwaarde dat M. Woeste en zijne vrienden hun amendement zouden zouden intrekken. Het amendement werd ingetrokken, maar de regeering bleef te kort aan hare belofte. Een jaar en half verliep en M.Beernaert had nog geen wetsontwerp van toelagen voor de vrije school neèrgelegd. M. Woeste verwittigde toen M. de Burlet dat hun geduld ten einde was en nog eenige maanden daarna werd het wetsontwerp ingediend, dus ruim 2 jaar na het intrek ken van het hooger bedoeld amendement. Het is dus oneerlijk te beweren dat het wetsontwerp onverwachts en zonder er iemand van te verwittigen werd inge diend. Ziedaar de toedracht der zaak zoo kort- bondig mogelijk uitgelegd en Mirroeus kende ze goed als iemand, want voorzeker heeft hij kennis genomen van den brief van M. Woeste aan Lc Bien Public maar, wie weet het hier niet voor de volksfoppers is altijd Woeste ziedaar de vijand Minister Beernaert heeft in zitting van gister di.insdag de neerlegging aangekon digd der volledigende artikels van de kies wet voor de Kamers. De tekst van dees ontwerp is tot hier toe niet bekend gemaakt zelfs de leden der Kamers hebben er nog geen kennis kunnen van nemen. Niettegenstaande zegt Le Cournier de Bruxelleskunnen wij in breede Ik woon zoo'n beetje in de buitenwijken, maar dat is niets wg nemen een rijtuig en halen eerst uw koffer aan de statie af en rijden dan naar huis. Gg zult het zien, doodeenvoudig maar netjes en een prachtig uitzicht. Kom maar mei-, mijn vrouw zal in de wolken zijn u eindelijk eens tc leeren kennen Hoe welgemeend de uitnoodiging van zijn vriend ook was, iag het echter niet in Power's plau ze aan tc Dank, hartelijk dank, oude vriend antwoordde hg, Brusel nogmaals de hand drukkende. Ik weet, dat gij liet goed meent en daarom zult gij het mg niet kwalijk nemen, als ik ronauit mijne meening zeg. Later wil ik met alle genoegen met uwe vrouw kennis maken, wij zullen nog tgd genoeg hebben gezellig tc praten cn met de kinderen tc spelen, daar zult gij toch at eona kleine verzamjling via he'iben, maar voor het oogenblik moet ik neen zeggen. Ik hen naar Lon den gekomen, omdat ik hier mijn onderzoek moet beginnen eü waar gij woont, zou te ver uit de stad zijn.Ik heb het arme meisje beloofd.dst ik haar redden zou en ik zweer u, dat het mijn plan is, woord te houden Natuurlijk Dal wil ik wel gelooven riep de detective uit. En ik zal u helpen, dal is zekerMet ons beiden zgn wij sterk genoeg om dien Sint-AIba er onder te krijgen. Maar daarom zie ik nog niet in, dat gij niet hij mij zoudt kunnen logeercn wees over dag zooveel uit als gij wilt, gij kunt daarom toch wel bij ons komen slapen Maar Robert bad nu eeumaal andere plannen cn bleef voet bij stek houden, lig was meer in Londen geweest en bad er een stille, eenvoudige kamer in tu t hartje van de stad bewoond hij wist, dat de rnen- trekken er datgene van meèdoelen wat de E.V. betreft. De kiesomschrijvingen zullen niet ge wijzigd worden voor de verkiezing der Volksvertegenwoordigers. Hieruit volgt dat de E. V. niet zal toe gepast worden daar waar slech ts een lid moet verkozen worden. De Senateurs zullen door provinciale kiesomschrijvingen benoemd worden, 't is te zeggen, al de kiezers eener provincie zullen te samen de Senateurs kiezen. Evenwel verklaart M.Beernaert dat hij deze bepaling niet als onveranderlijk voor stelt. Hij zal wat de kiezingen voor 't Senaat betreft, de combinatie aanveerden die eene meerderheid in de Kamer zal vereenigen. Het quorum zal vereischt worden. Het zal verschillen volgens de arron dissementen. Om te kunnen vertegenwoordigd wezen zal men moeten bekomen 2/5 wanneer er 2 leden te kiezen zijn 1/3 3 1/4 4 1/5 van 7 tot 12 leden 1/6 meer dan 12 De verdeeling der stemmen zal gedaan worden volgens het stelsel D'Hondt. De voorkeurstemmen zonder afgeschaft te zijn,zullen op eene andere wijze aange rekend worden dan zij in't stelsel D'Hondt zijn aangenomen. De kiesvereenigingen zullen het orde der kandidaten aanduiden, 't is te zeggen, de kandidaten aanwijzen die zij liefst zou den verkozen zien. Dit orde zal kunnen omgekeerd worden door de voorkeur stemmen. De stemmen aan 't hoofd van de lijst zullen aangerekend worden als voorkeur stemmen in 't orde door de kiesvereeni gingen aangeduid. Deze laatste bepaling wordt van nu af door de voorstaanders der chineezerij zei ven afgekeurd. De uiterste linkerzijde kondigt luid op aan dat zij die bepaling uit alle hare krachten bestrijden zal. Het ontwerp is naar de sektiën verzon den en zal woensdag 14 maart aanst. onderzocht worden. Een dei* droevigste kenmer ken van dit laatste einde der XIX® eeuw is het misprijzen dat men heeft voor het menschelijk leven. Nooit, zelfs niet ten tijde der barbaren,werden en meer moor den gepleegd nooit wierp men meer menschen in die gevaarlijke ondernemin gen, die jaarlijks zooveel slachtoffers sclien hem het/.clfde vertrek weer kouden afstaan cn had besloten zich daar tc vestigen. Brusel moest het niet kwalijk nemen, maar het was nu eenmaal noodig, dat hij geheel vrij in zijne handelingen bleef. De detective was veel te goedhartig van aard om iets aan zijn vriend kwalijk te nemen hoezeer het hem ook speet, drong hij tocli niet meer op zijn voorstel aan Nu, zegde hij met zijn gewonen, hartelijkcn glim. lach, als gij zoo koppig wilt zijn kan ik er niets meer aan doen. GD zoudt hartelijk welkom zijn geweest, maar het is uit, wij praten er met meer over. Zeg mij liever, wat zgn uw plannen voor bet oogenblik Hebt gij den inwendigen mensrh al versterkt Ja, ja Ik heb wat gebruikt voor ik naar u toeging. Ik heb aan niets hcboelte, dank u En wat mijne plannen zijn Wel, ik wou beginnen met eens een bezoek te brengen aan dat huis in Fieldstraat, n® 23. Woont de kerel daar A propos, wat is er van hem geworden Ik hen zoo vrij geweest er naar tc iuformeeren, voor ik Sandbank verliet. Zij zegden, dat hij met zijne vrouw naar het vasteland was vertrokken, naar Parijs waarschijnlijk. En nu zoudt gij geernc weten, ol dc vogel inder daad in die richting was weggevlogen vroeg dc detec tive, slim met het linkeroog knippende. Komaan, dan ga ik met u meti Oin u ronduit dc waarheid tc zeggen, vriend, ik heb de zaak de leste dagen eeu beetje ver waarloosd. Zij was mij wat uit de gedachten gegaan. Maar gij zjjl op het goede oogenblik Kekomen, ik heb niets op handen en ik zal mijne schade inhalen, dat is zeker (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1