NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 15 Maart 1894. 10 centiemen per nummer. 48sle Jaar, IV0 2861. Politiek overzicht. Commissaris van Policie. België's onzijdigheid en de mogendheden. LANDBOUW. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C- VAK DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Gulque suum. Aalet, 14 Maart 1894 Engeland. Opening van het Engelsch parlement. Troonrede der koningin. De koningin, in hare troonrede, stelt vast dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden bevredigend en vriendschappelijk zijn. De onderhandelingen met Rusland over de grensregeling in Azië gaan goed voor uit, met woderzijdschen goeden wil. Alles doet eene spoedige eerlijke oplos sing voorzien. Groote credieten voor 's lands verde diging zullen worden toegestaan. De troonrede rept geen woord over het Iersche home-rule. Zij kondigt een wetsontwerp aan, heb bende ten doel, de uitgezette pachters in hunne hoeven terug te brengen. Zij bevat andere ontwerpen, in het liberaal program vermeld. De troonrede spreekt verder over de twee botsingen, welke onlangs in West- Afrika tusschen Engelsche en Fransche troepen plaats hadden. H. M. wacht met volle betrouwen den uitslag van het onderzoek af. Die incidenten zullen met kalmte en weerdigheid worden onderzocht, zooals het aan twee groote naties past. Lordskamer. Verklaring van lord Rosebery. Het Hoogerhuis heeft het adres van antwoord goedgekeurd. In den loop van het debat verklaarde lord Rosebery ten aanzien van Egypte, dat tegenwoordig de toestand daar rustig is. Zekere voorvallen deden onlangs ernstig betwijfelen of de in dat land ingevoerde instellingen duurzaam zouden zijn. Een krachtig en waakzaam toezicht zal er gedurende zekeren tijd noodzakelijk blij ven maar er heerscht nu overal vrede in het land en er is geen enkele aanleiding tot ongerustheid. Eene volledige inlichting betreflende de Engelsche politiek ten aanzien van Oeganda, verklaarde lord Rosebery ver der, zal ongetwijfeld gegeven worden tevens zal dan een buitengewoon crediet worden aangevraagd. Antwoordende opde door lord Salisbury gemaakte opmerkingen nopens de bin- nenlandsche politiek, verklaarde lord Rosebery dat hij niet voornemens is het Home-Rule-ontwerp in deze zitting weer in te dienen, om geen tijd te ver spillen. De regeering ducht geen beroep op de natie zoodra zij den tijd daarvoor geko- VAN DEN -(O)- 34e Vervolg. Van al de kunstgrepen, die den geoefenden detec tive voor deze kleinigheid len dienste staan, behoefde Brusel cr nu geen enkele in praktijk te brengen. De vrouw had niet alleen in het minst geen ver moeden, dat zij gevolgd werd, maar de teleurstelling, die zij door het antwoord van Sint-Alba's fcnitalen buisknecht, ondervonden scheen te hebben, was blijk baar zoo groot en onverwachts, dat zg somber voor tich uitstarende, schier in gedachten voort bleef loopen. Zij liep zoo laugzaaro, dat Brusel haar spoedig had ingehaald. Hij bespeurde nu, dat z(j niet slechts armoedig gekleed,maar bovendien niet minder ellendig geschoeid was het waren niet meer dan een paar leèren lappen, die haar aan de voeten hingen, die haar gang eerder belemmerden dan bevorderden. Dood arm,misschien wel half verhongerd dacht de detective. Ik wil er wat onder verwedden, dat zg men achlmaar nooit zal zij erkennen, dat het Huis der Lords het recht heeft tot een parlemenst-ontbinding te dwin gen. Spreker geeft de onmogelijkheid toe om het Home-Rule voor Ierland in te voeren als geheel Engeland daar tegen is gekant maar hij gelooft dat Engeland tot het Home-Rule bekeerd zal worden door Ierland's eigen gedrag. Het land is in de laatste 18 maanden reeds vooruitgegaan, niet door de ten zijnen behoeve genomen maatregelen, maar ten gevolge van de verwachting en de hoop, door de liberale partij verwekt, dat het selfgovernment zal krijgen voor zijne zuiver plaatselijke aangelegenheden, door dit overeen te brengen met de supre matie van het Engelsche parlement. Ierland zal zonder Home-Rule nooit tevreden zijn men moet dit ook geven om onze broeders aan de overzijde van den Oceaan tevreden te stellenen boven dien is de centralisatie noodzakelijk in het belang van het geheele Britsche rijk. En later nog, zoo besloot lord Rosebery, zult gii Home-Rule hebben te geven, niet in dezelfde mate, maar op dezelfde wijze, aan Schotland en aan Wallis. Onder den titel van Belgiens neutra list und die Machte,deelt de Kölnische Volkszeitung in hare morgend-uitgave van vrijdag een breedvoerig artikel meê, waarin de toestand onzes lands met veel gezonden zin wordt beoordeeld en de mi litaristische overdrijvingen onzer Brial- monts naar weerde worden afgekeurd. Het katholieke blad zet de onomstoot bare stelling vooruiteen onzijdig land heeft het recht niet bewapingen op groote schaal te doen. Ofwel heeft het betrou wen in de mogendheden, die zijne onzij digheid waarborgen en het onthoudt zich van alle krijgsuitrusting ofwel het wil niet langer van onmondigheid hooren en wenscht zijne onzijdigheid naar den weer licht, zich in verhouding zijner grootte zoo sterk wapenende als zijne machtige naburen. De militaristen in België echter ver staan het anders en zeggen zoowel het een als het andere, een onzijdige sterk gewapende staat De woorden vloeken tegen malkaar op, maar de militaristen zijn van zoo een klein gerucht niet bang. Met dit alles bewijzen zij enkel dit België stelt geen vertrouwen in de mo gendheden, die zijne onzijdigheid waar borgden en het wil een sterk leger heb ben om zich te verdedigen. Of do mogendheden hoog vereerd zullen niets in haar zak heeft dan een stuk of wat bergbrief- jes. Wat drommel kwam zij bij onzen rgken sinjeur doen Geld vragen natuurlijk. Maar geld, waarvoor En waarom bij hem Loop mij door,schatvervolgde hij in zijne alleenspraak, toen hij bemerkte, dat de arme vrouw haar gang zoo mogelijk nog meer ver traagd had. Anders haast u niet ik heb den tijd. Ik zal mij op deze manier niet in het zweet loopen, dat is zeker De arme vrouw had de stille, deftige buurt verlaten en de drukke Oxfordstraat ingeslagen De taak van Brusel werd nog gemakkelijker hij behoefde haar slechts goed in het oog te houden en zjjn afstand te bewarcu. Er was in deze drukte geen vrees meer, dat zij haar vervolger zou bemerken. Zij zag geen enkele keer om, maar scheen zich hier alleen een weinig meer te haasten om de menigte der goedgckleede voorbijgangers te ontvlieden en de lompen, die zg droeg, in een armer wijk te verbergen. Zoo had zij weldra het Leicesterplein bereikt, in welks nabijheid zich het sohoplein bevindt, eene buurt in Londen, die bijna uitsluitend door vreemde- lingen uit alle natiën der wereld, bewoond wordt. Ha wonen wij hier ging Brusel bij zich/.elven voort. In het Fransche kwartier misschien Maar de detective had zich ditmaal misrekend. Zonder rechts ol links te zien of zich ergens op te houden, liep de vrouw de bccle vreemden-wjjk door en bevond zich,haar slap zooveel zij kon versnellende, spoedig daar buiten en in een geheel ander gedeelte der rcuzenstad. zijn, door dit blijk van wantrouwen, valt i to betwijfelen. J Als men de redevoering leest van ge neraal Brialmont in de Kamer, zegt de Kölnische Volkszeitung verder, zou men bijna zeggen, dat België droomt, eenen grooten, ja, overwegenden rol in den aanstaanden oorlog te spelen men zou zeggen, dat de onzijdigheid het tot last dient en enkel de gelegenheid zoekt zich ervan te bevrijden. Het Belgische leger zou immers, volgens den generaal, dienen op een gegeven oogenblik, door zijne aansluiting bij deze of gene partij, den doorslag te geven ten haren voordeele. Voor minister Beernaert bestaan er ook maar twee alternatieven ofwel zal Bel gië oorlogsterrein zijn, ofwel het zal zijne onzijdigheid gewapenderhand moeten beschermen. Is dit alles waar, dat men het dan ten minste aan de mogendheden zegge, aan Engeland en Duitschland vooral; dat men openlijk voor zijne zienswijze uitkome en tot die mogendheden roepe wij betrou wen u niet,wij betwijfelen uwe loyauteit, wij trekken uw handteeken in twijfel. In Frankrijk, lief is waar, hecht men niet veel geloof aan de onzijdihheid van België en men heeft er stellig het gedacht, dat, in geval van oorlog, België eene divisie van Frankrijk moet uitmaken. Indien er in België iets gebeurt, dat niet strookt met die zienswijze, indien zich vaderlandsche betoogingen voordoen, indien de Belgische regeering iets doet in 't belang der onzijdigheid, dan zien wij immers seffens in Frankrijk protestaties opgaan en men spreekt van geheim bondgenootschap van Pruissen. Een bewijs nog van de manier, op welke Frankrijk denkt, is het volgende de Maasforten,zegde de Fransche generaal Rivière, zijn eene vriendelijkheid der Belgen opzichlens Frankrijk. O, Frankrijk ziet met vreugde het mili tarism in België bloeien. België zal en moet eene militaire filiale van Frankrijk zijn doch geeft België te verstaan dat het zich om niemand bekommert, dan roepen de Franschen uit, dat het zich aan Duitschland heeft verkocht. Een kostelijk bewijs gaf daarvan dezer dagen de Parijzer Jourdie het bijna als hoogverraad brandmerkte, dat op de plakkaarten der Wereldtentoonstelling van 1894 het woord Antwerpen staat, zooals men zegt te Berlijn en te Ant werpen zelf en niet Anvers, gelijk men zegt te Parys. Engeland en Duitschland hebben ons steeds groote diensten bewezen riep de Antwerpsche katholieke Volksvertegen woordiger Coremans uit, een man uit een stuk, naar den aard der Beieren, zegt de Kölnische Volkszeitung en de onver biddelijke bestrijder van het militarism. Sedert Lodewijk XVI hadden in België 6 Fransche invallen plaats en steeds heb- Waar drommel, brengt zg mg heen dacbt Brusel 't Is nog al geen onaardige afstand. Als zg gewoon is, dagelijks die wandeling naar de Fieldstraat te doen, verwondert het mg volstrekt niet, dat hare schoenen zoo versleten zjjn De detective begon ongeduldig te worden. Gelukkig voor hem, zou zijn geduld niet langer op de proef gesteld worden. Na een doolhof van kleine straten, die in deze armoedige buurt elkander zoo menigvuldig kruisen, tc zijn doorgeloopcn,sloeg de vrouw eindelijk een smalle, nauwe straat in, die er zoo mogelijk nog vuiler en ellendiger uitzag dan al de andere. Het was de Gcorgcstraat, waarin zij blijkbaar thuis behoorde. Brusel hield het er althans voor en hg had zich dezen keer werkelijk niet vergist. Voor een der armoedigste huizen in de armoedige straat hield de vrouw stil. Zg nam een sleutel uit haar zak en opende de deur, waarachter zij weldra verdween. Eindelijk riep Brusel met een zucht van ver lichting uit, terwijl hjj het nummer van het huis en het uiterlijk van de ganache omgeving nauwkeurig opnam en zorgvuldig in zijn geheugen prentte. Voor een van de ramen der bovenverdieping was een papier met ouweltjes vastgeplakt, waarop de woorden Ka mers te huur, met groote letters geschreven stonden. De detective verwijderde zich en bleef op den hoek van de straat stilstaan om een oogenblik na tc denken. I)c vrouw, die hjj gevolgd had, woonde blijkbaar in dat huis bet bezit van den huissleutel was hiervoor bewijs genoeg. Hij wist dus, dat zij daar woonde, maar ben Engeland en Duitschland de handen in malkaar geslagen, om België tegen de inpalraing te beschutten. Als België niet tot het volle genot zijner onzijdigheid kan komen en veeleer aan het militarism offers brengen moet, dan zijn het niet de immer vooruitgezette al- gemeene beschouwingen over de nood zakelijkheid der verdediging van de neu traliteit, welke aan België militaire lasten opleggen, maar het is de immer levendige begeerlijkheid, door den afgeveerdigde Coremans met voorbeelden bewezen, aan de zuidergrens van België. Het gedacht van den Belgischen lin kervleugel is den Franschen nu een maal zoo goed in vleesch en bloed inge drongen als het gedacht, dat de linker oever van den Rijn ook Fransch zijn moet. Handelsblad Het Land/out Salpeterzure Soda.) De salpeterzure soda of soda nitraat wordt door de landbouwers nitraat,landzout of kortweg zout genaamd en is afkomstig uit Chili en Peru, twee Staten in Zuid-Amerika gelegen, langs de kusten van den grooten of stillen Oceaan. Dit zout wordt daar gevonden tusschen de bergen, boven op den grond, nu eens in lagen van enkele centimeters dikte, dan weêr in beddingen die tot 4 meters diepte hebben. Het ligt daar gemengd met klei, zand, kalk en nog andere zelfstan digheden, derwijze dat het met al die ver- schillendo stoffen als samengebakken is. De ware oorsprong van 'tLandzout is nog onbekend, doch velen zijn van gevoelen dat het, evenals de guano van uitwerp sels en overblijfsels van zeevogels gevormd is. Ziehier nu, hoe men de Salpeterzure Soda uithaalt en bereidt. Men boort groote en diepe holen in den grond, vult ze met eene ontplofbare stof, zooals poeder, en doet ze vervolgens springen. De daarvan voortkomende stukken worden opgenomen en geladen op karren met muilezels be spannen, om in dien staat naar de zout ziederijen overgevoerd te worden, waar het ruw zout van zijne onzuiverheden wordt ontdaan. Hiertoe brengt men het in groote kookketels, die gedeeltelijk met water gevuld zijn, en met den stoom worden warm gemaakt. Men weet immers dat het water zich uitzet door de hitte en derhalve ook in dien toestand meer zouten in oplossing bevatten kan. De Salpeter zure Soda en eenige andere zouten smel ten in 't water, terwijl de overige onzui verheden in den bodem neêrzinken. Nadat nu al het water verzadigd is, wordt het in groote ijzeren vergaarbakken afgelaten, waar men het laat rusten tot dat het geheel klaar is. Dit gezuiverde, in oplos sing zijnde zout, wordt ten laastsle over gebracht in groote ondiepe kristaliseer- dit was voor een ervaren policie-beambte niet vol doende bij begreep zeer goed, dat het moeilijkste gedeelte van zijne taak nu eerst zou aanvangen. De zekerheid, dat die jufvrouw Stanley,Woolchester metterwoon verlaten had, om zich hier in Londen tc vestigen, was wel iets, maar de vragen die ter oplos sing overbleven, waren veel gewichtiger. Waarom, bijvoorbeeld, bad zij dat gedaan 1 Waarom was zg thans in zulke treurige omstandigheden En, niet het minstwaarom zocht zg juist hulp en onderstand bij een man als Sint-AIba Zoolang lig op die en dergelijke vragen geen ant woord wist tc geven, had hij nog niets gedaan. De aankondiging, dat cr in de woning, waarin zij verdwenen was, kamers te huur waren, bracht Brusej op een gedacht. Het was een ongezochte gelegenheid om zich toegang tot het huis te verschaffen en met de armoedige bewoonster in kennis te komen, die hem hiervan was hg zeker nooit in haar leven gezien had en dus geen achterdocht zou kunnen opvatten. Brusel's goedhartig voorkomen, zjjn rond gelaat, door dikke, rosachtige bakkebaarden omlijst, gaf hem vol strekt niet het uiterlijk van een policie-beambto, eene omstandigheid, waarvan hg dikwijls in zijne veelbewogen loopbaan partij had weten te trekken. Hij bad zich ontelbare malen in allerlei vcrkleeding moeten steken, zich nu eens als boer en dan wéér als een zeeman vertoond, maar het liefst deed hij zich voor als een eenvoudig handelsreiziger, die bet niet al te breed heeft, eene vermomming, die hem uitstekend afging. pannen het water verdampt en de Sal peterzure Soda kristaliseert. Men hoeft ze daar nu maar uit te nemen en te De Salpeterzure Soda bestaat uit 36,47 ten honderd soda en 63,53 ten honderd watervrij salpeterzuur. De Soda is samen gesteld uit twee deelen sodium tegen één deel zuurstof,doch beide deze bestand- deelen zijn hoegenaamd geen planten- voedsel, vermits de grond er steeds in genoegzame hoeveelheid bevat. In het totaal watervrij salpeterzuur hebben wij 47,06 ten honderd zuurstof en 16,47 ten honderd stikstof deze laatste alleen bezit voedende weerde, zoodat men op 100 kilos scheikundig zuiver Soda- nitraat slechts 16,47 kilos waar planten- voedsel heeft. Maar de Salpeterzure Soda is nooit volkomen zuiver er zijn altijd min of meer andere stoffen en vooral water mede gemengd, zoodat men, 100 kilos Salpeterzure Soda koopende, inder daad maar 92 tot 98 kilos van dat zout heeft. Daaruit is het gemakkelijk te besluiten dat het per cent stikstof van de onzuivere Sodanitraat natuurlijk minder is. De meeste Sodanitraat, gelijk hij in den handel verkocht wordt, houdt maar van 15 tot 16 ten honderd stikstof in. Daar men die meststof altijd per graad, eenheid of kilo stikstof moet aankoopen, is het noodig dat men den prijs per eenheid kenne. Hiertoe hoeft men slechts den tegenwoordigen marktprijs door het gehalte stikstof te deelen. Kost 100 kilos Landzout 22,50 fr. bijvoorbeeld, en houdt het 15,5 kilos stikstof in, dan zal 1 kilo dier stikstof, 22,50 15,5 1,45 fr. kosten. Aanveerd een mesthandelaar het Landzout te leveren tegen 1.45 fr. den graad stikstof, en bewijst de schei kundige ontleding dat het slechts 13 graden inhoudt, dan zal men maar fr. 1,45 x 13 18,85 tr. per 100 kilos betalen. De stikstof is in het Landzout aan wezig onder den vorm van salpeterzure stikstof, dit is, stikstof verbonden met zuurstof, en in dien staat kan zij door de planten onmiddelijk gebruikt worden. Daarom ook heeft zij in die meststof hare hoogste weerde. (Vervolgt). I»i*ovinoiale- en gemeen- tekiezingen. De regeering heeft besloten dat de kiezingen tot vernieuwing van de Provinciale- en Gemeenteraden zullen verdaagd worden tot in 1895, tot na de ontbindingen dezer korpsen welke zal gebeuren ten gevolge der nieuwe wet geving die,door de nieuwe Kamers,uit het algemeen- en meervoudig stemrecht ge sproten zal gestemd worden. Na een tijd lang de zaken aldus bij zichzelf te hebben overwogen, keerde Brusel terug met een stap als kwam hij thans voor het eerst de straat door. Hij bezag met den neus in de lucht de huizen met nieuws gierigen Mik en klopte eindelijk aan de woning, waarin hij jufvrouw Stanley een oogenblik te voren had zien verdwijnen. Een haveloos kiud, met een met roet en vuil be. smcerd gezicht, deed de deur opeu. Er zijn hier kamen te huren, niet waar begon de detective. Zou ik ze mogen zien Het meisje keerde zich om en riep hare moeder toe, die zich boven in het buis scheen te bevinden.dat er iemand was voor du bovenkamer Eene magere vrouw, zoo mogelijk nog vuiler en smeerigerdan het kind aan de deur verscheen boven den trap. - Wilt gij maar boven komen, mijnheer riep zjj Brusel toe. Ik weet niet wat voor kamer gij noodig hebt. Zij nam haar bezoeker, toen deze op het portaal was aangeland, nauwkeurig op,bij zichzelven nagaande in hoeverre zij een voordeclige vangst had gedaan. Zijn er dan nog meer kamers te huren vroeg de detective. Ik heb eene voorkamer op de eerste verdieping met een ruime alkoof om in te slapen, antwoordde de smerige huiswaardin. Brusel's voorkomer. had baar blijkbaar nog al goede gedachten omtrent zijne beurs doen opvatten. En dan heb ik nog eene slaapkamer boven. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1