Een brok geschiedenis over het drinken. Allerhande nieuws. Handelsrechtbank België terugkeeren. Die terugkeer zal nu wel geen plaats kunnen hebben. Nieutoe gevechten. Dood van Se foe en van luitenant de Heusch. Belangrijke tijdimgen. Een telegram uit Congo, woensdag bij het bestuur van den Congo-Staat aangekomen, brengt belangrijke tijdingen over de expeditie Dhanis. Wij hebben gemeld dat, eenigen tijd na zijnen aanval tegen do expeditie Dhanis, bij welken commandant Ponthier werd gedood, het Araabsche opperhoofd Roema- liza in de richting van het oosten achter uit getrokken was. Het woensdag ontvangen telegram meldt dat baron Dhanis onmiddellijk het esclavagistisch opperhoofd achtervolgd heeft. Hij haalde hen den 17 november in. Een groot gevecht volgde. In deze bot sing werd Sofoe, zoon van Tippo Tip, die sedert twee jaar met zooveel hardnekkig heid tegen den Staat vecht, gedood. Jammerlijk genoeg, ook de expeditie Dhanis leed een zwaar verlies luitenant de Heusch, een der meest beloovende ofllciers, werd door den vijand gedood, terwijl hij moedig zijnen plicht ver vulde. Het telegram deelt meè dat er sedert 17 november geen enkel nieuw gevecht meer geleverd werd, maar dat nieuwe botsingen onvermijdelijk zijn. Ofschoon Roemaliza's strijdkrachten op enkele dagreizen ten ooste der Luama sterk verschanst zijn, rukt Dhanis op nieuw daarheen om slag te leveren. De2e tijding legt het eerste bericht uit, dat de terugkeer van Dhanis naar Europa uitgesteld was. Sefoe, zoon van Tippo-Tip, gedood in het gevecht dat Dhanis tegen Roema- liza voerde, was de oudste der drie zoons van den oud-gouverneur der Falls. 't Was een jongeling van 28 jaar,wiens geheele naam luidde Sefoe ben Hamed Marjebbi, maar de inboorlingen noemden hem Matassa.» Donkerkleurig als zijn vader, droeg hij evenals deze, de tulband en de betrekke lijk rijke en sierlijke Araabsche kleeding. Als Tippo«Tip dreef hij van jongs af handel in ivoor en negers, zooals ook zijn oom Rachid deed zijne fortuin en zijne manieren, maakten zijnen omgang met de blanken in vroeger tijd zeer aangenaam. 't Was te Kassongo, in de streek waar hij den 17 november werd gedood, dat hij zijn hoofdkwartier van handelaar neer zette, met een groot aantal slaven en een lOOtal geweeren. 't Ging hem voorspoedig en hij was een aanzienlijk opperhoofd geworden,wanneer over twee jaren, de Arabieren tegen den Staat in opstand gekomen, het teeken van den oproer gaven door den moord op Hodister en zijne gezellen. Van dan af speelde Sefoe eene groote rol in den strijd tusschen den Staat en de Arabieren-csclavagisten en in de meeste verslagen over geleverde gevechten, vir. den wij zijnen naam vermeld. In een dezer werd hij gewond in een ander ontkwam hij den dood enkel door de vluchtten slotte heeft hij nu toch het leven er bij verloren. 't Was hij die verleden jaar twee onzer landgenoten, MM. Lippens en De Bruyn deed ter dood brengen. Onder alle opzichten is het dus een ge vaarlijke vijand, waarvan onze landge noten zich ginder ontmaakt hebben. Het afsterven van Sefoe moet er niet weinig toe bijgedragen hebben, Roemaliza tot achteruittrekken aan te zetten. Luiteuant do ÏIouscli, wiens dood wij ongelukkig te betreuren hebben was geboren in 1868 en te Antwerpen zeer goed gekend, daar hij in het 7® linie regiment dienst had. 't Was als onderluitenant dat hij einde 1891 vertrok en als luitenant dat hij gedu rende drie jaar goeden en onderscheiden dienst bewees, onder het vaandel van baron Dhanis. Luitenant de Heusch was neef majoor de Heusch, van het 6e linie en van kapitein Heusch van de artillerie. Eenieder zal de smart deelen, die de achtbare familie zoo onverwachts treft. Honderd negentien dui zend stuks slachtvee werden in 1893 in België ingevoerd. Waarbij komt dat Natuurlijk omdat men in den vreemde goedkoopcr beesten kan vetmesten dan in België, want anders zoude onze landbou wers wel zorgen dat er geene vreemde beesten in het land zouden noodig zijn Dat onze voorouders altijd goede drin kers geweest zijn bewijst het spreek woordt «Gallus edax. Belga bibax, Germanus utrumque de Franschman is een eter, de Belg is een drinker, de Duitscher is het alle bei. Oudtijds dronk men bier, wijn en ook brandewijn. Het gebruik van bier of wijn klimt op tot de hoogste oudheid en is altijd de geliefde drank geweest in ons land. In den ouden tijd had ieder welgestelde boer zijn eigene brouwerij. Of men toen krachtig bier dronk kan men aan de oude menschen vragen die weten cr van te spreken. Sedertdien is het ver- veerdigen van het bier in de handen van de brouwers gevallen, maar buiten eenige beroemde bieren heeft het veel van zijnen naam en ook zijnen smaak verloren. Bui ten de praalzucht en de zucht om groot te doen, moet men daaraan ook wijten dat vandaag de hoogere klassen meestal wijn drinken en hun geld naar Frankrijk dra gen. Het bier heeft onder het volk den naam van krachtig en gezond te zijn, hoewel Kneipp zegi dat het hoegenaamd geen sterkte geeft en het bloed verarmt. Toch als de geringe menschen ziek wor den, laten zij van tijd lot tijd eenen liter bier halen, om wat kracht te krijgen, zeggen zij. Over eenigen tijd was er op de dorpen geen bier als in «le herbergen tegenwoordig hebben de welgestelde boe ren een vat in den kelder, en komt een glas bier op de tafel bij de maaltijden. Oudtijds werd er veel wijn gedronken, zelfs bij gewone lieden. En geen wonder Er waren veel wijnbergen in 't land, bij zonder in Brabant. Over een vijftigtal aren zijn de laatste verdwenen in deze aatste streek. Men vindt er nog vandaag in het Luikerland, langs de boorden der Maas, bijzonder aan de stad Hoei. In den ouden tijd was onzen inlandschen wijn beroemd, de hertogen van Burgondië gebruikten hem aan hunne tafel, en stel den hem boven de meest gekende wijnen van Frankrijk.Als gewone herbergsdrank is hij nog zoolang niet verdwenen, want de dichter Livinus De Meyer, zegt in een boek gedrukt te Leuven,in 1725 hebbende als titel De gramschap Want als 't druivensap belemmert hel versland, Is «Therberg vol krakeel, bel mesken in de hand En als hij zulks beschreef, nam hij voor tooneel, hetgeen hij rond zich zag gebeu ren. Alzoo vertelt de Spanjaard P. Cornejo volgens wij lezen in de fransehe vertaling door Chapuys Briève histoire des guerresciviles adve- nues en Flandre, et des causes d'Icelle, Lyon, Jean Beraud, 1578, dat onze voor ouders dronken du vin et de l'eau bouil- lie avec une certaine matière, laquelle ils appellent Cervoise (bier) qui est si forte quelle enyvre comme du vin, quand on en boit trop. De brandewijn werd ook verbruikt in ons land. Het woord zelf is overgegaan in de taal der Franschen brandevin doch deze gebruiken nu meestal het eau de vie dat eene verbastering is van eau de vigne alsof zij door die verandering een aanlokkend étiquette op een vergif tigde fl' sch wilden plakken. Nu die bran dewijn, gebrande gestookte wijn, was zeker honderdmaal minder nadeelig dan de vuile jenever die hedendaagsch met de hevigste vergiften wordt gereed gemaakt., en zooveel kwaad onder de menschen verricht. De vrijmetselaars en ongodsdienstige meesters hebben zeer getracht in de laat ste tijden, oin van den maandag een dag van ii leeggang te maken denkende alzoo afbreuk te maken aan een zondag, die den dag van rust van de H. Kerk is zij zijn voor zooveel gelukt onder het werkvolk een dag van slemperijen en braspartijen van te maken. Nochtans van in de mid deleeuwen af werd er op dien dag al duchtig gezatlapt, hetgeen blijkt uit het volgende In de keur van Geeraardsbergen van 1190 die gedeeltelijk opgemaakt wierd in 1068, vindt men dat de misdaden 's maandags gepleegd meer boete betaalden, dan die gepleegd op andere dagen, name- lijk die misdaden die gewoonlijk het ge volg zijn van dronkenschap. Het drinken is eene oude kwaal. Maar nooit is zij zoo verschrikkelijk geweest als nu. De werkman, to arm om wijn te koopen en geenen smaak vindende in het bier, dat hedendaagsch bijna overal veel te wenschen laat, heeft zich met eenen verslindenden drift op den jenever ge worpen. Armoede en ellende, twist en tweedracht in het huishouden, vernieling der gezondheid en verbastering van het geslacht, alle kwalen vloeien er uit voort; de jenever levert de stof voor de gazetten over moord en ongelukken, iedereen klaagt er over, maar de vernieling zal vonrtdu«en, tot dat het jongere geslacht, in andere gedachten en gewoonten opge voed, de oude ondeugd, wij hopen het door Gods gratie, zal doen verminderen, zooniet verdwijnen. Monsterverbond. - Vooruit van woensdag kondigt aan, onder den titel Hel anti-klerikaal verbond dat zondag aanst. 18 maart, om 4 ure na middag. de heer Feron, een Brusselsch Kamerlid, ten lokale der liberale Asso ciatie, in den Grauwen Steen, Groote Merkt alhier, eene voordracht zal houden over de noodzakelijkheid van het anti klerikaal verbond. De liberalen aanschouwen dus een verbond met de socialisten als noodzake lijk om de katholieken te bestrijden. Dat moest er van komen immers vogels van eender veèren vliegen samen geern.Onder opzicht van god verloochening en gods diensthaat hebben zij aan elkander niets te benijden. Maar of de gematigde liberalen langs die oor zullen hooi en willen, dat valt wat to betwijfelen. Doch alhoewel vijandig, aan 't socialismus, zijn velen onder hen. toch nog liever turk dan papist. De E. V. kan, in ons Arrondissement Aalst, alleen aan het anti-klerikaal ver bond eenige macht verschaffen. De drij liberale fractiën op haar eigen genomen zouden machteloos zijn om het quorum te bereiken en geen van haar zou verte genwoordigd wezen. Integendeel de E. V. zou haar, wan neer zij in bond vereenigd zijn, eene ver tegenwoordiging verzekeren. Wel is waar, het politiek programma of de denkbeelden van deze of gene fractie zouden ter Kamer niet verdedigd worden, maar toch zullen zij er vrede meè hebben, omdat zij door eenen godsdiensthater, gelijk zij, zouden vertegenwoordigd wezen. Zij en wij. De Volksfoppers van Klokke Boeland vergelijken zich aan de heeren Potier, Verhaegen, Helle- putte, Levie, de gekende volksvrienden, welke reeds veel hebben gedaan tot ver betering van 't lot der werklieden. Waar de pretentie toch gaat nestelen?.. Tusschen de hooger genoemde heeren en de Roelanders is het verschil oneindig groot. De eersten werken en zwoegen ten voordeele der werklieden met zelfsopoffe- ring. zonder eenig pei-soonlijk belang of nevenbedoeling, dus alleen uit liefde tot den minderen man, terwijl de tweeden, handelen, niet om den werkersstand be hulpzaam te zijn, maar om hem te ver leiden en hem tot het werktuig hunner wraak of van hunne zelfsverhelling te vormen. Zie daar 't verschil 1 Becliterli jke kronijk. De Etoileveroordeeld. Men weet dat eene geestelijke zuster van Diest, een proces voor laster inspande tegen de Etoile. De rechtbank heeft het blad veroordeeld tot het betalen van 1500 fr. schadever goeding. Men weet dat hetzelfde blad nog ver volgd wordt voor laster tegen de paters- preekheeren van Gent. Men zal zich herinneren dat in de cember een schoenmaker van Roubaix werd aangehouden onder verdenking van meêplichtigheid in de moord op de her bergierster, vrouw Buseyne, te Meenen. Deze man, vader van zeven kinderen, is thans na een bevel van niet vervolging in vrijheid gesteld, na T2* «lagen voor- loopig gevangen gezeten te hebben. Het parket van Charleroi heeft eene huiszoeking gedaan in het maison du Peuple te Marcinelle. De boeken zijn in beslag genomen. Woensdag nacht is eene dynamiet- bom gesprongen vóór de woning des burgemeesters. De bom was slecht ge plaatst en heeft dns weinig schade aan gericht. Woensdag nacht heeft men op de koninklijke domeinen te Villers-sur-Lesse eene plakkaart aangeplakt, waarin be dreigingen worden geuit tegen den beheerder van die goederen, en men tevens werk vraagt om den hongersnood te keer te gaan. Daarenboven bedreigt het schrift den- gene met den dood,die de plakkaart durft aftrekken, en het zegt ten slotte dat de koninklijke bosschen zullen afbranden. Ter gelegenheid der loting hebben zich twee zonderlinge gevallen voorge- daan. In het eerste bevond zich Ant. Segoirens, van Belgische ouders, geboren te Overslag (Holland) en aldaar wonende. Hij moest in Holland loten, omdat hij er geboren is en er verblijft en hij moest in België loten.omdat hij Belg is. In Holland trok hij er in en is reeds soldaatin Bel gië trok hij n° 69 van het miliciekanton Wachtebeke en zal er hoogst waarschijn lijk in zijn. Hoe zal de jongeling het nu aanleggen om in twee landen soldaat te zijn Tegen wil en dank, moet de jongeling als deser- teur zijn in 't een of't ander land. niet door zijne schuld, maar omdat de Hollandsche j en Belgische staatsbesturen die kwestie j nog door geene overeenkomst hebben geregeld. Wanneer trekt een volksver- I tegenwoordiger eens de aandacht van het gouvernement op dien toestand, zoo na deelig voor de grensbewoners. Nu het tweede gevalModest Beaval en Ch L. De Baerdemaeckep, beiden van Toen de ontplijfUng plaats had, waren nogal veel menschen, waaronder talrijke vrouwen, in de kerk, wachtende op het sermoon dat ten 4 ure zou uitgesproken worden door Pater Gardet. Men begrijpt welken schrik er onder die menschen heerschte. Iedereen wilde vluchten, maar te vergeefs, want alle deuren en de ijzeren hekken, die de kerk omringen, waren onmiddellijk gesloten. Onder de vluchtelingen zijn twee kerels van verdacht uiterlijk aangehouden en naar het commissariaat van policie ge bracht. Onderweg wilde het volk ze doodc-n,denkende dat zij de plegers waren van den aanslag. Volgens de verklaringen van M. Girard zijn de nagels gelijk aan die, welke de bommen van de rue St-Jacques en den faubourg St-Martin opvulden. I)e ont plofbare stof is geclilorateerd poeier ge weest. M. Girard denkt dat de misdadiger, ziende dat de deur van de lochtkamer gesloten was en vreezende verrast te worden, op 't oogenblik dat hij zijne bom wierp, eenvoudig besloten heeft ze neer te leggen ter plaats waar hij zich bevond. Hij heeft zich voorover gebogen en op het zelfde oogenblik is de bom ontploft. Onder het lijk heeft men een stuk van het werktuig teruggevonden. Het lijk is gefotografeerd tegen den muur en dan uitgestrekt op den vloer. M. Bertillon heeft het vergeleken met eenige andere photografles, die hij had meegebracht. Hij drukte het gevoelen uit, dat men wellicht te doen heeft met den valschen Rabardy. Men is alsdan de logistlioudster van den boulevard Sl-Martin gaan halen, welke den man heeft gezien, die de bom in hare woning gebracht heeft. Men heeft ze met het lijk geconfronteerd, maar de vrouw was zoozeer aangedaan.dat zij met moeite kon zeggen hem niet te herkennen. Te half vijf gaf de prefect hevel om het lijk naar de morgue te doen over brengen. Men heeft het in een groot gewast linnen doek gelegd omringd met zagemeel Hollandsche ouders in België geboren en j en 'iet a'dus vervoerd. Priesterlijke Benoemingen Zijn onderpastoor benoemd te Erwctegero. de E. H. A. De Poorter, oud-coadjutor te Neusden te Mae ter, de E. II E HHIebant, onderpastoor te St. Maria- Lierde le St. Maria-Lierde. de E. H. I- Weymeis, onderpastoor te Maeter te Oostickcr, de E. II. I'. Vael, onderpastoor te Doorselacre te Doorselaere, ue E. H. Uoodts, hulpdirecteur te Manakme te Neder- brakel, de E. II. J.-B. Colpaert, onderpastoor te Watervliet te Watervliet, «te E. II. E. Taragola, oud-coadjutor te lli-legem te Wieze, de E II J. Ycrbekc. oud-coadjutor te Landscauler te Sarlardm- ge.de. E. II. I. Smet, oud-coadjutor le St. Cornelis- ilourebekc. De K. II. G. Van den llerghc. onder pastoor te Erwetegem, gaat naar de primaire kerk le St. Nicolaas. Is professor benoemd in liet College le Aude- naerde. de E. H. J.-B. Verbekc, oud coadjutor te Paricke. Bolcrmni'kt.- Heden zaterdag werden 907 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 7260 kilos. Anlst. Diefstal met braak. In den nacht van dijnsdag op woens dag, is er een diefstal gepleegd geworden ten nadeele van M. Denys-Serbruyns, winkelier, Hopmarkt. De dief heeft eene der vensterluiken met geweld opengebroken en eene ruit ingeslagen. Eenige stukken ellegoederen zijn ont vreemd geworden. Een paar leèrenschoenen vondt men des morgens op den vensterdorpel staan waarschijnelijk zal de dief die onraad vreesde, ze in zijne haastige vlucht heb ben achtergelaten. De dader is tot hiertoe niet ontdekt. Gauwdieverij. Dijnsdag, 11., eerste communiedag van de kinders onzer St-Martinusparochie,werd aan eene Dame welke omtrent 't portaal of lijkdeur stond haren geldbeuhel ontstolen, inhoudende 15 fr. in zilver. Medeburgers opgepast dus voor die snippers Bedevaart mtnr Lour- tles in familie, op 26 April. Sehoone reis in kleine dagen. Inlichtingen en geïllustreerde reisgids (252 bladzijden) worden op aanvraag kosteloos gezonden door M. Ch. Parmentier109, Boule vard Anspach, te Brussel. Zie aankondiging verder. Een inwoner van Brussel bewaarde zijno spaarpenningen, bestaande in eenige bankbilletten, in e«jne blikken doos. Toen hij deze over eene week of vijf opende, vond hij er niets in dan een hoopke papierassche. Hij begaf zich naar do bank. in de hoop daar de terugbetaling te bekomen van de billetten die, naar hij meende moesten vuur gevat hebben doordien hij met eene brandende ppp of cigaar bij de geopende doos had gestaan. Maar in de bureelen der bank ontdekte men dat de assche niet voorkwam van verbrande bankbilletten, maar van veel grover papier. Er had dus een diefstal plaats gehad. De policie werd verwittigd en twee personen, man en vrouw, die hetzelfde huis bewonen, werden woonachtig, hebben niet moeten of niet mogen loien, nocli in België noch in Hol land. Voor België zijn ze geene Belgen en voor Holland zijn zij geene goede Hollan ders genoeg, om de hand in den trommel te mogen steken. FRANKRIJK. Nieuwe «narcliistïselie aanslag. Eene bom in de Made- leinekerk. De pleger van den aan slag. Het eerste onderzoek. Donderdag namiddag is er te Parijs weêr een anarchistische aanslag gepleegd. De bom is thans geworpen in de kerk der Madeleine er. heeft slechts een slachtoffer gemaakt, ongetwijfeld de pleger van den aanslag zelve. Het was juist 2 ure 40, toen er eens klaps eene hevige ontploffing plaats had, die gehoord werd lot in de Kamer van Afgeveerdigden en tot in het Opéraen den schrik verspreidde onder de personen, die op dat oogenblik over de place de la Madeleine gingen. De eenen vluchtten weg van de plaats der ontploffing, de andere liepen er heen. Men had weldra de zekerheid dat een nieuwe anarchis tische aanslag gepleegd was eene bom was in de kerk der Madeleine geworpen en ontploft. Dat nieuws verspreidde zich bliksem snel over de boulevards en weldra ver drong zich eene groote menigte rond en op de trappen der kerk. Er wasechter spoedig een ordedienst ingericht en de deuren der kerk werden gesloten. De minister van justicie en de prefekt van policie waren spoedig ter plaats. De bom was neergelegd in de rechte tocht- kamer. 't is te zeggen in eene soort van afgesloten ruimte, die weerszijden van do ingangdeur in de eenbeukige kerk der Madeleine is aangebracht, om den tocht in de kerk te verhinderen. In die tochtkamer lag een vreeselijk verminkt lijk, met het hoofd tegen de deur der afsluiting. Eenige policie-agenten verlichtten de plaats met kaarsen en in dat half duistere hebhen de minister van jucticie en de prefect van policie het eerste onderzoek gedaan. Sommige bijzonderheden doen veron derstellen dat het lijk in de tochtkamer der kerk gevonden, dat is van den pleger des aanslags. Hij zal ongetwijfeld tegen de deur van het portaal hebben gestooten, die nog al moeilijk open gaat en die schok heeft misschien de ontploffing van de bom teweeg gebracht, die hij in de kerk der Madeleine wilde werpen. Volgens anderen heeft hij, na de bom in eenen hoek te hebben gelegd, gepoogd de kleine deur te openen, die toegang geeft tot de kerk, maar waarvan hij niet goed het mecanism kende. Toen de deur weerstand bood zal hij teruggekeerd zijn om langs de groote deur te ontsnappen, tegen de bom gestooten en aldus de ont ploffing veroorzaakt hebben. De man ziet er 25 tot 30 jaar oud uit. Hij was ellendig gekleed met een zwart veston en grijze broek. Zijn gelaat is ongeschonden. Hij draagt bruine knevels en lang haar, in 't mid«len gescheiden. De ontploffende bom, die veel nagels bevatte, heeft zijnen buik opengescheurd de ingewanden ontsnapten langs eene gapende wonde. Bij liet lyk vond men een notaboekje met verscheidene dagblad uitknipsels, eenige aanteekeningen en photografie van Ravachol. Intusschen zocht men in den meelkun- digen dienst. Men vond documenten en photografles, die geen den minsten twijfel overlieten over den kerel in kwestie. Het is zekere Joseph Pauwels, een Belg, geboren te Courcelles, op 29 januari 1854, over wien de prefectuur talrijke documenten bezat. De bom was geheel gelijk aan die van Rabardy, wat doet veronderstellen dat Pauwels en Rabardy een en zelfde per soon zijn. De opzoekingen in die richting hebben echter nog geenen uitslag opgeleverd. De suisse der Madeleino verklaart eerst verscheidene kleine ontploffingen gehoord te hebben, iets als een geknetter, gevolgd door een vreeselijken slag. De stoeltjeszetster zegt dat Pauwels dezer «lagen herhaaldelijk in de kerk is geweest, ongetwijfeld om de plaats te kiezen voor het leggen zijner bom. Het gerecht gelooft niet dat Pauwels medeplichtigen heeft. Ieverige opzoekin gen worden gedaan om Pauwels woning te Parijs te vinden. Het Journal meldt dat er 13 nieuwe aanhoudingen van anarchisten besloten zfjn. Volgens Gil Bias denkt de policie dat Pauwels, Henry geholpen heeft bij den aanslag in het hotelTerminus. Men had een oogenblik gedacht dat de kerk zou moeten lierwijd worden, omdat zij met bloed was besmeurd. Donderdag avond is die kwestie door de geestelijk heid onderzocht en ontkennend opgelost. Er heeft eigenlijk geene ontheiliging plaats gehad, maar ongeval; het ongeval had daarenboven eigenlijk niet binnen de kerk plaats. De diensten zijn dus heden in de Madeleine gehouden als naar ge woonte. Volgens de verklaringen van een der priesters der Madeleine, de eerw. h. Josinet, had deze juist het H. Sacrament weggebracht, toen hij de ontploffing hoorde. Hij liep naar de deur der kerk en zag daar een man liggen in eenen plas bloed. Geen twijfel, er was eene bom ontploft, ongetwijfeld door hem die ze droeg, bestemd om gedurende het ser moon in de kerk geworpen te worden. Geheel het personeel der kerk kwam ter plaatse, op 't oogenblik dat de anarchist stierf. De eerw. li. Le Rebours, pastoor der Madeleine, die eenigszins lijdende was, is zoo zeer ontsteld door den aanslag, dat men voor zijne gezondheid vreest. Rond vier ure kwamen talrijke rijtui gen, met personen die naar het sermoon kwamen. Dc honderde agenten ziende, namen zij te allen kanten inlichtingen. De ontroering was groot. De match Paillard-Ramogé. Zon dag avond was er veel volk rond de Are de Triomphe en op de Avenue de la Grande Armée, waar men de terugkeer van Pail- lard en Ramogé afwachtte. Te middernacht was er echter nog niemand te zien. Beiden zijn te samen van Rouaan vertrokken.Men wist dat Paillard ten 6 ure 20 te Mantes was doorgereden en Ramogé een half uur later daar insge lijks voorbijslapte. Ten 1 ure 's morgens begon het volk te verminderen. Eindelijk, ten 2 ure 25 ontstond een groot gewoel. Aan de Porte Maillot was eene bende rijtuigen en velo- pedisten verschenen gevolgd door M. Paillard op zijn peerd. Het peerd van Paillard, Merveilleuse scheen niet in 'l minste vermoeid en het publiek kon nauwelijks gelooven dat het die groote reis had afgelegd. M. Ramogé, de voetganger is achtergebleven le Gail- lon. M. Paillard had met een derden per soon gewed, dat het peerd sneller kon reizen dan de mensch. Zijn tegenstrever had Ramogé gekozen om de wedding uit te voeren. M. Paillard wint dus de wed ding. FNGFI.AXD. Les in de bedelktmst. Te Londen wordt les gegeven in de kunst van... bedelen, door iemand die zich professor Lazarus Rooney noemt. Ieder fatsoenlijk mensch, begaafd met gewoon gezond ver stand, kan zich door slechts zes lessen in staal stellen, om, ten koste van het publiek .aangenaam en onbezorgd televen. De voorwaarden van den professor zijn zeer billijk. Ook neemt hij tegen een matige vergoeding kinderen in den kost, De aan zijn zorg toevertrouwde kinderen ontvangen onderwijs in liet aannemen van alle mogelijke gestalten, en wel zon der eenig gevaar voor hun gezondheid". Ook worden tegen billijken prij- inlich tingen gegeven omtrent de beste straten en de weldadigste buurten van de stad. Voorts is professor Rooney ruim voorzien van valsche getuigschriften en bedrieg- gelijk nagemaakte lidteekens en wonden van allerlei aard. Schrandere vrouwen of andere bekwame personen kunnen op zeer voordeelige voorwaarden dagelijks tweelingen huren, die door hun sterke gelijkenis bijzonder geschikt zijn om op straat vertoond te worden. Ook levert de, professor honden voor blinden, krukken voor verlamden kortom, alles wat bij het uitoefenen van de bedelkunst van dienst kan zijn. Orders uit de provinciën worden met den meesten spoed en onder slipto geheimhouding uitgevoerd. De reis rond de wereld in 06 dagen. Toen Jules Verne zijne Beis rond de icereld in 80 dagen schreef, het populairste zijner boeken, stond men algemeen in bewondering voor den vin. dingrijken geest van den geleerde. Want op dat tijdstip dat nog zoo lan;, voorbij is was men overtuigd dat Verne die wonderbaar snelle reis' zoo kalm volbracht door Philias Fogg, geheel had uitgedacht. Welnu, wat bij Jules Verne voor droom gehouden werd,is sedert dien reeds volbracht en zelfs overtroffen. Eene dag bladschrijfster, Miss Bisland, heeft, dei weg naar het westen volgende, lang New-York, San Francisco, Yokohama ei Brindisi, de reis rond de wereld gedaan ii 76 dagen. Na haar deed Miss Nelly BI van de New- York World, zelfde reis, i tegenovergestelde richting in 74 dagen. Thans heeft een Engelschman zich in hoofd gezet dit record te-overtreffen. N George Griffith, die maandag morgend ten 11 ure, uit Londen vertrokken is maakt zich sterk de reis rond de werel af te leggen in 66 dagen. Die snelle reis is lang bestudeerd e gecombineerd met al de uurtabellen dt groote ijzerenweglinies en zee vaar tl ij nes der wereld. Hij zal de stooinbooten e lijnen nemen van den Canadian Pacifu De reiziger is vooral bezorgd om in tijc te Yokohama aan te komen, om de bot te nemen die naar Vancouver gaat.Indii de Empress of China vertrokken war zou M. Griffith den Stillen Oceaan oveL steken en langs San Francisco gaan. h| zal bijna gedurig reizen. Volgens zijl berekening zal zijn langste oponthoud San Francisco zijn, waar hij een hal' dag zal blijven. Het kortste oponthoud is te Montrei waar M. Griffith 10 minuten moet wad ten, van 8 ure 30 tot 8 ure 40 's avont op den trein van Hudson en Delaware. De reiziger heeft zich verbonden enk< gebruik te maken van de gewone middt ien van vervoer. Het is mogelijk dat h nog een dag winne. Dan zou hij 31,26 kilometers afleggen in 65 dagen. De rei zal 250 pend sterling kosten, 6250 fr.' Is voor niets. "VA.IV AALST. Bij bes'issing van 14 Maart 1894, heei de Rechtbank de proceduur bewilligd tel einde verkrijging van een voorkomeM corcordaat der bankbreuk, aanzocht ilooi sieur Julius Van Lui, mandenmakeij te Gcerardsbergen en de vergaderinj der schuldeischers bepaald op DonderdaJ 5 April 1894, om 9 uren 's voormiddag?} Voor gelijkvormig extrakt, i De Griffier, H.J. PAPPAERT. Aalst, den 14 Maart 1894. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 9 Vrouwelijk 14 OVEKLIJDENS. A. Bruyndonckx, m. De Schaepdryvcrj hophandelaar, 33 j. Cumontstraat. A. Crick, 8 j. Botermarkt. c. Van der Speeten, z. b. 60 j. Leopoldstraat. J. Dero, wed. Wolf, z. b. 41 j. Gentsche< straal. A. Sinekens, breister, 20 jl Zoutstraatpoort. J. Moreaux, 'broedtf der kristelijke leering, 82 j. Keizerlijk! Plaats. Fr. Holman, wed. Keghels, spoorwegbed. 02 j. Erembodegemslraai D Steppe, 111. Matthieu, biervoerder 43 j. Lindenstraat. 14 kinderen onder de 7 jaren, 23

De Denderbode | 1894 | | pagina 2