Zondag I April 1894. 10 centiemen per nummer. 48ste Jaar N. 2866. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Congressen. ga Politiek overzicht. Commissaris van Policie. DE VINGER GODS. Pracht en Pracht is twee. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRI.TS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor örij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. <8® r ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst, 31 Maart 181M Frankrijk. Een zonderling gerucht doet sedert eenigen tijd de ronde. Men zegt, en het was de Libre Parole, die het eerst het nieuwske bracht dat M. Carnot op den Boule vard St-Germain, bij de rue du Bac, eene verdieping van een groot woonhuis gehuurd heeft van de levensverzekering maatschappij La Nationaleen wel tegen october, voor 31,000 franks per jaar. Als dit waar is. dan zou de gevolg trekking niet ver liggen, dat de president der republiek, of van zijne herkiezing in november aanstaande niet zeker is, als hij zich herkiesbaar stelt, of dat hij niet herkozen wil worden. Vooral Mevr. Carnot moet van de eer van het presidentschap al lang genoeg hebben, en ook de minder gunstige ge zondheidstoestand van den president maakt het praakje ver van onwaarschijn lijk. Als bijzonderheid wordt er nog bij gemeld dat de hoogere verdieping in het zelfde gebouw wordt bewoond door Mevr. Michau. de boezemvriendin van Mevrouw Carnot. Conflict met den Parijzer gemeente raad.Wegens het besluit der regee ring, den prefekt der Seine te doen inwonen ten stadhuize, is er een erg conllikt ontstaan tusschen het gouverne ment en de radicaal-socialistische meer derheid van den Parijzer gemeenteraad. Woensdag heeft de gemeenteraad eene buitengewone vergader ing gehouden, Eene reeks beslissingen werden geno men, te weten 1° Geen ontslag geven, maar door onwettelijke stemmingen, het gouverne ment tot ontbinding van den raad te dwingen 2° de voorzitter van den raad zal ook komen inwonen ten stadhuize, om aldaar gezag tegen gezag te plaatsen 3° alle betrekking met den prefekt afbreken. Eene commissie is benoemd om, met het bureel, de kwestie to onderzoeken. Volgens den Gaulois zou een bonapar- tistich afgeveerdigde het voornemen heb ben gehad zijn ontslag te geven,om zijnen zetel af te staan aan prins Louis Napo leon, jongeren broeder van prins Victor. De vrienden van den prins hebben zon der dezes voornemens te kennen of zonder hem te raadplegen, gezegden afgeveer digde den raad gegeven, deze betooging VAN DEN -(O)- 39e Vervolg. XXII. De overste der afdeeling, waartoe ook nrusej behoorde en op wien wij gezien hi-bbeu, dat hij zijne hoop bouwde, heette Norfolk. Hoenel tot een aanzien, lijk geslacht behoorende.had bij zijne hoogc betrekking toch geenszins aan den invloed zijner familie, maar alleen aan eigen werkkracht en buitengewone kunde te danken M. Norfolk was betrekkelijk nog jong en bekleedde zijn post slechts sedert weinige jaren, maar toch had hij in dien korten tijd verscheidene ingrijpende en doeltreffende veranderingen bij zijne afdreling inge voerd, en wat meer zegt, eenige duistere en schijnbaar onoplosbare zaken onderzochten tot een eindbeslissing gebrachi, hetgeen voor gevolg had, dat zijne meerder heid in gewichtige gevallen door het hcele korps der detectives volmondig werd erkend. Wat zijn ondergeschikten betreft, bij had de vaste achterwege te laten, daar de prins geens zins voornemens is eene politieke rol te spelen. Dlutsciiland. De Daily News sprekende van het gerucht eener bijeen komst tusschen den czaar en keizer Wilhelm, zegt dat zijn corre-pondent te Weenen schrijft, dat de czaar verlangt Wilhelm II te ontmoeten op Duitseh grondgebied, om hem zijnen dank te betuigen over hel handelsverdrag. Volgens berichten uit Russische bron, zou het onderhoud plaats hebben te Stet tin of Koningsberg, in de eerste dagen van September. Volgens verlangen van den czaar, zal graaf von Caprivi bij de bijeenkomst aanwezig zijn, en is 't moge lijk dat de czarewitch zijnen vader verge- zelle. Oostenrijk. Het congres heeft zich ten gunste der algemeene werkstaking verklaard in geval van noodzakelijkheid. Het congres stemde een besluit, afkeu rende de kieshervorining van hel gouver nement en zeggende dat men door alle middelen, zelfs door algemeene werk staking, moet trachten het algemeen stemrecht te verkrijgen. Verder stemde men een besluit ten gunste van den 8-uren arbeid voor mijn werkers. Een besluit, strekkkendo om 't betalen der huishuur te weigeren in geval van algemeene werkstaking,werd verworpen. Met de Paaschdagen werden in ons land twee congressen gehouden: het eene door de vooruitstrevers te Brussel en het tweede door de socialisten te Quaregnon, in 't Walenland. Verscheidene vraagstukken waren by de vooruitstrevers aan 't dagorde, doch onmogelijk is het ons er breedvoerig over uit te weiden. Melden wij vooreerst dat een voorstel tot herziening onzer Grondwet, met het doel tót het zuivere algemeen stemrecht te geraken als ontijdig is verworpen ge worden. De vooruitstrevers die, zonder de hulp der socialisten, onmogelijk in de kie/in- gen kunnen optreden met eenige hoop van te zegepralen, hebben als toenadering tot hunne roode bondgenoten van vroeger dagen, een dagorde gestemd, besluitende tot de overneming door den Staat, de Provinciën, Steden en Gemeenten van alle hoegenaamde openbare diensten, den alkoopder koolmijnen, spoorwegen,vaar ten, steenwegen en bruggen en verder 't behoud en uitbreiding der eigendommen van Steden en Dorpen. gewoonten aangenomen, nimmer op rapporten of aanbevelingen van derden af te gaan, maar steeds uit eigen oogen te zien. Hij sprak dikwijls met hen over de in behandeling zijnde zaken en vormde zich zoodoende een zelfstandig, mensebkundig oordcel van ieders bijzondere gaven rn bekwaamheden, eeue beoordeeling, waarin hij zich zelden vergiste. Omtrent den detective Rruscl, die veel nut hem in aanraking kwam, had hij van het begin af aan eene zeer gunstige mccning opgevat. Om de waarheid ge trouw te blijven, moeten wij echter erkennen, dat het gebeurde Ie Sandbank deze goede mccning een oogen- blik aan het wankelen had gebracht. Vooral de dagbladen hadden het hunne daartoe bijgedragen, de hoofden der afdeelingen waren volstrekt niet gespaard geworden, men had hel op hen nog meer geladen dan op de ondergeschikten, en hei is dus met te verwon deren dat zeirs een man als M Norfo k bij hel lezen van die dagblad-artikelen moeite had een opkomenden wrevel te onderdrukken Hij was niet van de soort, waartoe de commissaris Grand behoorde mensche», die hun slecht humeur liefst op de onderhoorigen wreken. Toen de detective hem de gansche zaak had uitgelegd, kon hij wel niet alles goedkeuren, maar toch vond Brusel iu hem een rechtvccrdig, menschkundig rechter. Het zal onzen lezers dan ook niet verwonderen, dat onze vriend, na zijne nieuwe ontdekking, het eerst aan zijnen chef dacht als de man, bij wien hij de meeste hulp en de krachtigste ondersteuning kon vinden.Zjjne verwachting zou niet beschaamd worden. De heer Janson die niet zeer ingeno men is met dit besluit van aankoop en overneming bestreedt het, doch hij heeft de socialisten de mouw willen vagen,want aan 't einde zijner redevoering hemelde hij c< het reddend socialism op, 't welk de rechtveerdigheid doen heerschen zal, daar waar thans de dwingelandij en de hatelijkste onrechlveerdigheid heerschen. Als de socialisten nu in den appel niet bijten, hebben de vooruitstrevers voorze ker tot zich zeiven gezegd, dan begrijpen wij er niets van. De voornaamste hesluiten door dees Congres genomen, kunnen samengevat worden, als volgt Stichting van een ministerie van den arbeid Herziening der wet op de Werkrech- tersraden Herinrichting van het landbouwonder wijs Herziening der wet op de jacht Demokratische inrichting van het nij verheid- en landbouwkrediet Herziening der wet nopens de verzeke ring der werklieden tegen ziekte en onge vallen Herziening der wet aangaande de huur- ceelen en landpachten. Op 't Congres der socialisten te Qua regnon werden verscheidene besluiten ge nomen tol. aanvulling of vollediging van hot socialistische programma. Ziehier deze besluiten De school bestuurd door openbare schoolcomiteiten gekozen door de ouders van beide geslachten. Minimum van jaarwedde door den Staat, aan de onder wijzers gewaarborgd Hoogere schoolraad toezicht houdende over de olïlcieele en vrije onderwijsge- i stichten Inrichting van een beroepsonderwijs en verplichtende aanleering voor alle de kinderen van een ambacht, stiel of hand werk Zelfbeheer der Slaatshoogescholen en wettelijke erkenning der vrije hoogescho- len uitbreiding der hoogescholen door de openbare besturen AfBchailing van de I>e- grooiingclcrocrediensteu; (De socialisten zijn tegen den Godsdienst niet wat zouden ze wel Burgerlijke verpersoonlijking aan de maatschappijen van openbaar nut Vrijheid der eelilseliei- ding op aanzoek van één der echtgenoten (Dan zou het een wéreldje wezen ii De gewapende natie (Waarom die algemeene bewapening als 't socialismus den vrede op de wereld zal doen heerschen En wat den landbouw in 't bijzonder betreft Inrichting van landbouw-comicen (Er bestaan zeker nu heden geene Regeling van het huurcontract (Zooals bij de volksfoppers.) Vee verzekering door de provincie onder waarborg van den Staat Inrichting van een kosteloos ver plichtend landbouwonderwijs Vrijheid der jacht Aankoop door de gemeenten van land bouwwerktuigen om die ter beschikking der inwoners te stellen. Verder werd de stichting van twee weekbladen, een Vlaamsch en een Waalsch besloten met het oog op de pro paganda op den buiten. Volgens I'ooruil, nam het Congres eene verstandige beslissing met aan elke socialistische federatie de vrijheid te laten kiesverbonden aan te gaan of niet. Maar het Congres heeft overigens niet beslist met wie de kiesverbonden mochten aangegaan worden. Aangenomen maar 't zal voorzeker met de vooruitstrevers of liberalen wezen, dat de socialisten verbonden sluiten zullen, want, onder opzicht van godverlooche- ning, godsdienst- en priestershaat. zijn zij van 't zelfde gedacht en dus vogels van eender veêren, vliegen samen geern. Ondanks den weerstand van de socia listische leiders Anseele, Demblon en Defuisseaux.werd op voorstel van Roger, de republiek uitgeroepen. De hooger bedoelde leiders drongen er te vergeefs op aan dat de socialisten zich er moesten op toeleggen huishoudkundige hervormingen te verwezenlijken vooraleer Leopold II van zijnen troon te werpen. De hervormingen betreffende den land bouw, schijnen ons slechts oogenverblin ding te wezen om de buitenlieden in hunne socialistische netten te vangen. Doch men is op den buiten toch zoo dwaas niet dan de socialisten het wel denken.Men weet daar immers te wel dat 't gene de socialisten voorstellen, name lijk, van al de eigendommen, kapitalen, landbouwwerktuigen in beslag te nemen, of liever door den Staat te doen rooven of stelen, om aan allen de noodwendigheden des levens te verschaffen, eene onuitvoer bare droomerij is die alleen bij herssen- loozen kan ontstaan. R'-eds den volgenden morgend, na Rrusel's bezoek aan de woning van den hoofdinspecteur, Kon men in diens wacht kamer iu Scoiland-Yard, drie personen bijeen vinden, die op het teeken wachtten om bij M. Norfolk te worden toegelaten. De eerste van hen was de detective Tom Brusel, de tweede onze vriend Robert Power, terwijl de derde niet alleen in deze omgeving een volslagen vreemdeling bleek tc zijn, maar ook in houding en klceding geheel den buitenlander verraadde. Het was een man van zekeren leeftijd, hoewel sterk en gezond en van betrekkelijk nog jeugdig vonrkomeu. Zijn peper- en zoutkleurige knevel gaf hem een krijgshaftig uiterlijk, dat ongetwijfeld niet weinig verhoogd werd door de kleine, vuurroode rozet in het bovenste knopsgat van z(jn gesloten zwarten jas, hetwelk hem dadelijk als een ridder van het Legioen van Eer deed herkennen Uit het gesprek,aal tusschen de drie mannen in het fransch gevoerd werd, bleek het duidelijk, dat de vreemdeling in e,enc groote mate van spanning en verontweerdiging verkeerde. Wel, mijnheer herhaalde Rruscl voor den zoovcclsten keer. ik kan u niet zeggen,hoe blij ik ben, dal gij hier gekomen rijtGcloor mij. wij zullen alles voor u doen, wat wy kunnen en de zaak zal goed alloopen, want mijn chef zal ons helpen. Hij zal ons dadelijk te woord slaan en dan komt alles in orde. ik ben u beiden hartelijk dankbaar, geloof mij antwoordde de vreemdeling. Ik kon niet verwachten bier dadelijk zooveel l.ulp en zulke goede vrienden aan te treffen. Gij weet niet, hoe dat bericht mij geschokt l Over eenige dagen wilde een anarchist, met name Pauwels, Belg van geboorte,de kerk van de H. Magdalena te Parijs,waar oefeningen van voorbereiding tot den Paschen plaats hadden,bij middel van eene bom in de lucht doen springen. heeR Ach Mijn hemel Mijn hemel dat arme kind van zulk eene misdaad te beschuldigen. Gij kondt even goed uwe koningin Victoria van den moord aanklagen als mijn arme lieve,zachte Charlotte 't Is ongehoord Gij kunt zelf niet meer van Mej. Duvivier's onschuld overtuigd zijn, dan wy het zijn viel Power hem in de rede. Ik hoefde haar slechts met een blik te zien om daarvan de heilige zekerheid te krijgen Ach maar dat arme kind jammerde de Frauschman. die ontroostbaar scheen. Wat moet zij niet uitslaan I Waarom kan ik niet bij haar wezen Ik wilde haar toch zoo gaarne laten weten, dat haar oude oom gekomen is om haar te helpen en te redden uit de handen van dio schurken, die baar zoo iels durven aanwrijven Gy zuil Mej Duvivier zeer spoedig kunnen zien en spreken, hoop ik hernam Power,iunigaangedaan by het zien van dc smart van den ouden man. Maar wij moeien voorzichtig zyn, M. Duvivier, en daarom verheug ik er my met mijn vriend Ilruscl in, dat gij de goede gedachte hebt gehad eerst hier te komen, j voor gij naar Sandbank gingt. Toen ik het telegram van dien goeden M. Hui.ter kreeg, heb ik alles te Rouaan in den sleek gelaten om zoo spoedig mogelijk hier te komen. Gij hadt mij uw adres gezonden en toen ik dezen morgend in Londen aankwam, dacht ik Iaat ik eerst naar hem toe gaan, dan hoor ik het spoedig»! de bijzonderheden van het vrecseljjke geval O God ik heb nooit in mijn leven zoo geschrikt Het is zeker eene vreeseljjkc geschiedenis, j Helsch besluit, voorwaar en welk slechts kaa gevormd zijn geworden in die ontaarde geesten, die noch God, noch Meester meer erkennen. Maar men heeft schoon God te looche nen, men kan Hein tergen en uitdagen, doch op uur en tijd oefent Hij recht en schrikkelijk zijn zijne slagen. De rampzalige Pauwels was dus met zijn vervaarlijk moordtuig den gelieiligden tempel binnen geslopen en was bezig met hetzelve dicht bij den ingang te plaatsen... toen eensklaps met ijselijk gerucht, de bom ontplofte en den stoutmoedigen onteerder van Godshuis verminkte en doodde Wij aarzelen niet om in dit schrikver wekkend einde de straffende hand Gods te erkennen. Wie den tempel des Heeren schendt, zal door Hem verdelgd worden. zoo vermaant ons het H. Schrift, en God is bij machte van zijn woord te houden en ze te vergruizen die eenen heiligschen- denden aanslag op zijn huis beramen. Mocht dit afschuwelijk einde de oogen openen van die wangedrochten, welke men anarchisten noemt en die schijnen gezworen te hebben onze beschaafde eeuw beschaamd te maken over den vooruitgang waarover zij zich roemt Maar dat men het niet vergete, de redding voor de maatschappij en het behoud der samenleving zijn enkel te zoeken en te vinden in den terugkeer van het volk tot denzclfden God, welken men tot in zijnen tempel komt aanranden en onleeren. Zij, die zulke afgrijselijke euveldaden plegen,zijn de belhamels van dat armzalig leger van hun sederl langden dienst van God verzaakt en alle wetten van deugd en eer met de voeten getreden hebben. Onafhankelijke Er wordt nog al eens gezegd, dat de pracht vele menschen Iaat leven, en er dus niet mag gevit worden op de pracht. Dit is waar, maar pracht en pracht is twee. Het noodzakelijke moet toch altijd den voorrang hebben. En zoo zou het toch wel beter zijn allerhande toevluchtsoorden te bezitten voor weezen, ouderlingen en ongelukki- gën van allen aard,dan prachtige paleizen die slechts voor een klein getal personen dienen. Het bouwen van die toevluchtsoorden zou niet alleen werk verschaffen aan de arbeidende klas even als het bouwen van paleizen maar bovendien zouden dio merkte Drusel op, maar gij moet den moed niet laten zinken, mijnheer als ik u een raad mag geven, uw nichtje is onschuldig, dat weten wij alle drie, en onschuldige menschen worden iu ons land zoo gauw- niet veroordeeld, n-ken daar maar gerust op. Jawel, jawelMaar wy moeten niets verzuimen antwoordde de heer Duvivier, nog verre van gerust gesteld. Mynheer hier, vervolgde hij, op Power wijzende, heeft mij gezegd, dat er zeer bezwarende vermoedens te^en mijn arme Charlotte beslaan. Ik begrijp dat niet. Maar dat geheim moet worden opgehelderd. Mijn gansch vermogen staat tot uwe beschikking. Is er voorloopig geld noodig Zeg maar hoeveel. Wil ik beginnen met duizend gulden Ik hch er alles voor over Laat er toch niets verzuimd worden Is duizend niet genoeg Zeg twee, zeg twintig duizend 't Kan mij niet schelen. Nu sprak de praktische detective met een nadenkcDd gezicht. Twintig duizend gulden zullen wij op het oogenhlik juist niet noodig hebben, maar ik wil u wel zeggen, dat hel geen kwaad ding is,wanneer wij over wat geld kunnen beschikken. Geld is altijd een goed ding in zulke zaken, dat is zeker Beschik over mijne beurs Beschik er viy over riep dc opgewonden Frauschman uit. En ik bezit nog wat meer dan geld. Ik ben niet zonder invloed en dio kan ons toch ook te pas komen, niet waar Ik ben burgemeester geweest van Rouaan, ik ben er bekend door uijjne handelszaak, ik heb mijn vaderland helpen verdedigen tegen de Pruisen, ik beb er mijn bloed voor gestort en er bet eerekruis mede verdiend Laat gebouwen nuttig zyn voor de ongcluk- kigen in 't algemeen. Zoo lang er lieden zullen zijn die niet weten waar het hoofd te rusten, is de pracht een misplaatst iets, dat niet aan genaam kan zijn aan den vriend aller armen, aan den God aller schepselen. Kieswet. De commissie der XI uit de Kamer, vergaderde woensdag namiddag om de amendementen, door den Senaat aangenomen, te bespreken. De beraadslaging duurde tot 5 uren. De meerderheid verklaarde zich tegen het aannemen van verschiliige amende menten van den Senaat, onder andere die betreffende den eenigen rechter en de dubbele residentie. M. Ligy is verslaggever genoemd en het is waarschijnlijk dat, zijn verslag legen dijnsdag opgemaakt zijnde de Kamer bij de heropening, de beraadslaging over de kieswet zal aanvangen. De Koning bij M. Beer- naert. Voor de eerste maal is de Koning woensdag, persoonlijk een bezoek gaan brengen aan een aAredend minister; dit is wel het bewijs van de sympathie, die Z. M. voorM. Beernaert steeds heeft gevoeld en nog voelt dit legt ook uit waarom Leopold II met zulke tegengoes- ting afscheid heeft genomen van eenen minister, die zijn vertrouwd medewerker was. Rond 2 ure is de Koning in kleinen tenue van luitenant generaal en vergezeld van kolonel Donnv, in coupé aangekomen in het ministerie van financiën. De aftredende minister bevond zich in het salon met Mev. Beernaert, toen de Koning verscheen. Z. M. verzocht Mev. Beernaert te willen blijven tijdens het onderhoud, en hij drukte daarna al het leedwezen uit, dat het altreden van het kabinetshoold bij hem verwekte. Gedurende een half uur heeft de Koning al de daden en gebeurtenissen nagegaan, die sedert 1884 zich hebben voorgedaan. Z. M. kuste bij het afscheid de hand van Mev. Beernaert. M. Beernaert deed den Koning uitge leide tot aan zyn rijtuigZ. M. drukte lang de hand van den afgeveerdigde van Thielt en riep hem toeTot weerziens De achtbare ministerwant de Koning heeft M. Beernaert tot Staatsminister verheven en hij zal dus den titel behouden blijft het voorwerp van de meest vleiende betoogingen. Om niet te spreken van do politieke korpsen en voorname personen, zullen wij enkel gewagen van zjjne oud-collegas. ons naar den Franschrn gezant gaan, die zal ons helpen, hjj is ook gedecoreerd, hij mag een broeder- ridder van het Legioen van eer niet in den steek laten Dat is eene zaak van eer bij ons Het was gelukkig niet noodig den ouden heer, die zichzelven door zijn eigen woorden meer en meer ia vuur bracht, aan het verstand te brengen, dat een vreemde gezant, ai was hij nog zoo goed gezind, by geene mogelijkheid eenigen invloed op den gang van een crimineel proces kon uiioefencn. Voor Power of Brusel aan het woord konden komen, werd de deur van de spreekkamer geopend en berichtte de dienst doende agent, dat M. Norfolk zync bezoekers Ie woord kon staan. Zy haastten zich naar M. Norfolk en deze ontving hen vriendelijk, hoewel met eenige verwondering op het zien van den hem geheel onbekenden vreemdeling. Brusel haastte zich M. Duvivier voor te stellen en zijne verschijning op te helderen, waarop M. Norfolk, die als man van opvoeding vloeiend fransch sprak, den oud burgemeester van Rouaan met enkele vriende lijke woorden np zijn gemak zette. Zich daarop tot Power wendende, stak hij dezen tot diens groot* verbazing op hartelijke wjjze de hand toe. Zij hebben u niet goed behandeld, doktor «aren zijne ecrsle woorden. Het spijt mij, dat gij zooveel onaangenaams bebt moeten ondervinden. Ik had reeds vroeger vau u gehoord Met een verhoogden blos en min of meer verlegen gelaat staarde Power den hoofdambtenaar aan. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1