Bieën teelt. Kerkelijk nieuws. Allerhande nieuws. DE KLEELEREN maken den man niet; want indien er eene spe cialiteit is die eenvoudig wordt aange boden 'l is wel de Pastille Wallhéry en nogthans elkeen wilt haar. 't ls waar dal zij in 2 dagen hoest en be nauwdheden geneest die andere reme- diën niet konden helpen. MM. de Burlet, Lejeune, Van den Heereboom.de Mérode, De Bruyn en gene raal Brassine zullen hunnen collega zijn portret aanbieden, omringd door hunne eigen portretten. Handelsblad De koninklijke keuken. Vele menschen denken dat de leveran ciers van het koninklijk hof in België geld winnen gelijk slijk. Daarin zijn zij volko men mis. Tot in do laatste jaren der regeering van Leopold den eersten,was zulks moge lijk, omdat al de eetwaren rechtstreeks gekocht waren door de opper bedienden van het hot. Maar ingezien bestadigde misbruiken, besliste Zijne Majesteit voor taan alles te doen leveren bij wijze van aanbesteding. Alzoo ontvangen telken jare de voor naamste beenhouwers, vischverkoopers, bakkers, handelaars in kiekens, wild, enz., van Brussel eene omstandige lijst der mondbehoeften noodig voor 's konings tafel, en wie goedkoopst zijne waar aan biedt wordt voor een jaar leverancier van het hof. Hieruit volgt dat de koning veel min betaalt en in zekeren zin goedkooper leett dan de burgery. Het profijt der leveranciers is nog meer verminderd, sedert de groote onkosten van denCongo. Het personeel der konink lijke keukens is op de helft gebracht geweest en de eetmalen der koninklijke familie zijn uitermate eenvoudig. Watdespüzen betreft, is koning Leo pold een buitengewoon liefhebber van patrijzen. Zoodra de jacht open is, doet hij er zich op dienen en hij eet er tot den laatsten dag vóór de sluiting. De konin gin is meer belekkerd op jonge eenden. 's Konings cigaren worden voor hem byzonder gemaakt te Antwerpen, en kos ten 60 centiemen 't stuk. Wat de bedienden van 't Hot aangaat, eertyds hadden zy hunne maaltyden in het paleis, maar daarin werd ook orde gebracht en nu eten zij thuis of in de omliggende restauraties. I>e gevaren van 't hanen gevecht. Het barbaarsch gebruik van zondags hanen gevechten in te rich ten bestaat nog op vele plaatsen; een onzer confraters uit het arrondissement Charleroi zegt dat dit spel, niet alleen ge- vaarlyk is ten opzichte van de droevige gevolgen welke het altijd heeft voor de werkende klos, maar dat het daarbij nog wel cene erge smetziekte onder de hoen ders van ons land als nasleep zou kunnen hebben. Inderdaad, bij gebrek van vorst in den laatsten winter en uit hoofde der vroeg tijdige lente die wy genieten is de ruiftijd of het uitvallen der pluimen bij de vecht hanen niet regelmatig geschied. Welnu, uit dit feit komt voort dat minstens twin tig op honderd hanen, die aan gevechten deelnemen, eenige dagen later aangetast worden door de pokziekte; heel het lijf en bijzonder het hoofd is met pokken overla den, die zoo dik zijn als kleine erwten en van geelachtige kleur. Wij denken menige onzer landbouwers of hoenderkweekers dienst te bewijzen met hun dit uitzonderlijk foit kenbaar te maken. liet «tcrlteciffci* in 1893 In de volgende steden van ons land stierven de menschen gedurende het afge- loopen jaar in verhouding als het onder staande lijstje opgeeft Yperen Lier Lokeren Boom Gent Xortrijk Turnhout Hasselt Ukkel Borgerhout Mechelen Leuven Namen Jumet Doornik Blankenborghe - Dinant Brussel Aalst Brugge Bergen Nyvel Charleroi Antwerpen Monligny-s-Samb.» Diest Voorpl. v. Brussel SeraiDg Gilly Verviers Luik Aarlen - Spa Wasmes Vertrek der E. I»P. Trap pisten naar Congo. Wij hebben gemeld dat op 3 april de plechtige wijding zal plaats hebben van den eerw. 1>. Josephus tot abt van de nieuwe stich ting der Trappisten in Congo. Ziehier de orde der plechtigheden Op djjnsdag, 3 april, zal 's morgends, ten 8 1/2 ure, de plechtige wyding plaats hebben in liet klooster te Westmalle, van den hoogw. p. Jozef, als abt der eerw. pp. Trappisten uit Congo. De wyding zal geschieden door Z. Em. de kardinaal aartsbisschop van Mechelen. Daarna pontifikale mis, bygewoend door 17 abten, eenige kanunnikken, gees 28,6 per duizend. 28.5 26,3 n 25,0 n 23,6 23,5 23,0 22,3 22,3 22,1 22,1 21,9 21,6 21,5 21,5 21,2 20,8 20,6 20,5 20,4 20,3 20,2 20,2 20,0 19,0 19,6 19,5 19,4 19,3 18,1 n 18,0 17,0 16,8 14,1 n 13,6 telijken en minderbroeders Recollelten en Capucionen. De staf en kruis welke gewijd en den nieuwen abt toegereikt worden, zyn, het kruis in palmenhout en -de staf bruin gebeeldhouwd in gothieken stijl, vervaar digd door Charles Van Rooy, beeldhouwer te Vosselaar. Vergif.Het Berlijnsche weekblad voor kliniek deelde eenigen tijd geleden een geval van vergiftiging door eiwit mede, dat menige huismoeder tot waar schuwing moge strekken. Het geval betreft namelijk de vergifti ging eener familie van zes personen door het nuttigen van een puddingsaus, bereid uit eiwit, dat ongeveer acht dagen lang ongebruikt bewaard bleef; het daarbij behoorende geel der eieren was reeds voor een ander doel gebezigd. Reeds bij het klutsen van het eiwit trokken de bedorven lucht en de troebele kleur van de in een schoon glazen vat, op koele plaats bewaarde massa de aan dacht. Daar 't eiwit volstrekt niet tot schuim geklopt kon worden, voegde de te zuinige huismoeder er het wit van eenige versche eieren bij, en werkelyk, nu gelukte het eenig schuim te verkrijgen. Pudding en saus werden met smaak genuttigd, maar ongeveer 15 uren later traden bij alle familieleden, die van de saus hadden ge bruikt, hevige vergiftigings-verschijnse- len op, die zich op verlamming gelijkende zwakte der spiermassa van het geheele lichaam, versnelde hartwerking, alsmede een sterk gevoel van onwel openbaarden, en eerst na krachtige behandeling van den geneesheer weken. Deze verschijnselen gelijken op die, welke zich bij worst-, vleesch- of visch- vergittigingen voordoen, in al deze geval len ontstaan door rotting van eiwit. Het is bewezen, dat gezonde mosselen als ze in stilstaand water gebracht worden, gif tig worden, en deze eigenschap weder verliezen, zoodra ze zich opnieuw gerui- men tyd in stroomend water bevinden. stuur geene macht of bevoegdheid om in naam des kiezerskorps te handelen. Waarom hebt hij dan die-volkstemming niet ingericht die uwe bewering, volgens u, zou staven. Aan propaganda middelen ontbreekt het u nogthans niet. G'hebt uwe organen Het Land van A eist. De Werkman Klokke Roeland en dit laatste koolblad, is, volgens eigene bekentenis, buiten Den Werkman het meeste verspreide blad in ons arrondissement en heeft meer dan drijmaal zoo veel lezers dan De Dendei'bode. (?!t????) En als de zaken van de Klokke dan toch zoo voorspoedig zijn, dan kon het toch op geene eenige duizenden omzend brieven aankomen. En Piedonche kon de stembrieven drukken.... Waarom dus die volksstemming niet ingericht Waarom Omdat de ondervinding heeft geleerd dat men eenen onafmetelyken fiasco zou hebben te gemoet geloopen, in andere woorden, dat die vlieg. r hier zoo min zou hebben willen opgaan als de meetings en het dus al boter aan de galg zou gekletst wezen. Wat de bofferij van do Klokke Roelan- ders betreft, zekere familie zal op hoop leven. In ons vorig nummer schreven wij dat men onze aandacht had ingeroepen op een artikel van Klokke Roeland, getiteld Brnvo Mijnheer- Woeste In bedoeld artikel, genaamteekend J. B. Van Langenhaeke, advokaat, lezen wij Weihoe wanneer een man, ver- blind door zijne driften, aangehitst door allerlei verdiende en onverdiende tegen- kantingen, verstandelijk verzwakt door overdreven geesteswerk, wan- neer die man de grootste onvoorzichtig- heid begaat, niet alleen tegen zijne party, maar tegen zijn zeiven, dan vindt hij nog blinde vrienden om bravo te roepen. De achtbare heer Woeste, wiens ge leerdheid, bekwaamheid en talenten, zelfs door zyne hardnekkigste tegen strevers worden erkend, heeft nu,volgens Jan Van Langenhaeken, de hoofdman der Volksfoppers, het versland ver loren UW Wij meenden tot hiertoe dat studie en oefeningen tot ondervinding en wijsheid leiden, doch, volgens de filosofie der universiteit van Muylem, zouden wy in dwaling verkeeren. Maar wat is't Een gek houdt anderen als nog gekker dan hij... Kom, kom, laat ons heden niet verder in deze zaak treden en wachten wij eene betere gelegenheid af om 't bolleken van dien Volksfopper eens te wasschen. Wij zullen op tijd en stond bewijzen, als 't noodig zal zijn, dat het niet M. Woeste is die toont dat hy het verstand is kwijt geraakt, het vertrouwen zijner kiezers heeft verloren en zich als volks vertegenwoordiger bijna onmogelyk heeft gemaakt. Ja, bewijzen zullen wij dat hetJ. B. Van Langenhaeke is,die,door het tekortkomen aan al zijne kiesbeloften, door zijne be lachelijke houding en vooral door de dwaasheden die hy in den Provincieraad uitkraamde wanneer liij deu bek eens opende, bewezen heeft, dat hij zich als lid dezer Vergadering heeft onmogelyk gemaakt Dat hij voorzichtiger zou gehandeld hebben eerst eens in een spiegeltje te kijken, vooraleer aan iemand anders toe te roepen gij zijt waardig van in een gekkenhuis te worden opgesloten Wat de overige beleedigingen betreft waarmeè Jan Van Langenhaeke, onzen heer Woeste bejegent, .leze zullen den beleediger bij alle deftige en eerlijke katholieken meer treffen dan den belee- digde. Ze kunnen dan niets anders den medelijden voorden sukkelaarverwekken die, in zijnen dwazen hoogmoed gehoopt had dat hij,dank zy de evenredige chinee- zerij, eens volksvertegenwoordiger of senateur zou kunnen worden, maar nu zijno kasteelen in Spanje als rook ziet vergaan Onze bloeiende Maatschappij van Bieën- teelt St Ambrosius Gilde heeft voor heden, lst0" april, hare talrijke leden en ook de vreemde proefnemers uitgenoodigd tot eene buitengewone en hoogst belang rijke vergadering, te houden in den Posthoorn- Gentschen steenweg en daarna bij haren ieverigen Voorzitter, M. Jan Van Nuffel, den ervaren en welbe kenden bieman der Gentsche poort. De werkzaamheden beginnen ten 91/2 ure voormiddag, in het lokaal der Maat schappij Den Posthoorn. Gezamenlijk met de Vereeniging van Bieënteelers van Vlaanderen hebben onze mannen eene reeks proefnemingen op 't gebied van bieënteelt ondernomen. I Een veertigtal korven van alle stelsels en van uiterst verschillige vormen, behoo rende aan leden der maatschappij en ook aan proefnemers der provinciën Luik, Brabant, Henegouwen en West-Vlaande- ren staan ter overwintering in de bieën- hal van voorzitter an Nuffel. Alle zijn vóór den winter (op 12 november) ver- zorgd geweest, gewogen en verzegeld. In de vergadering van morgen, worden i ze, in 't openbaar, van hun winterkleed 1 ontdaan, nagezien, gewogen en weder verzegeld,om verder de verschilige honig- planten onzer streek te gaan benuttigen. Aldus zullen ze opvolgend het koolzaad in 't Land van Aalst, do inkarnaatklaver in I den omtrek van Ronsse, de boekweit in 't j Meetjesland en de heide in de Kempen, gaan bezoeken, om dan terug naar Aelst te keeren, waar de uitslag der proeven zal vastgesteld worden. Uit deze proeven zullen ernstige beslui ten op te maken zijn, betrekkelijk de waarde der honigplauten, de verschillige stelsels van bieën woningen of korven en zelfs bieënrassen, daar menige koloniën uit vreemde rassen bestaan. Onze bieënvrienden zullen echter hunne werkzaamheden hier niet bepalen, maar schikken dit jaar, eene tentoonstelling te openen en eei.e bieënfoore met honig- merkt in te richten, aldus het gebruik van goeden gewaarborgden honig als genees- en voedingsmiddel te verspreiden. Thans heeft menig geneesheer van het gebruik des honigs in de heelkunst afgezien, daar vreemde vervalschte producten onze inlandsche zuivere waar hebben vervan' gen en aldus meermaals ongunstig en schadelijk op de gezondheid werken. St-Ambrosius zal zyn merk hebben en onder waarborg kunnen leveren honig van verschillige planten, die alle hunne eigenaardige kleur en smaak, en meer bijzondere eigenschappen aanbieden. De verbruiker zal, ler gelegenheid der ten toonstelling en foore, het gebruik van honig in gebakken en spijzen kunnen lee- ren en de belangwekkende werkingen kunnen zien en onderzoeken, om zich aldus te overtuigen welke veredelde waar hij kan aankoopen met de zelfde pennin gen die hij thans aan vervjilschten en vuilen honig uit den vreemde besteedt. Welk nut de bie aan landbouw, fruit en moesteelt toebrengt is in een volgend artikel vast te stellen 't geen wellicht menigen burger en landsman zal opwek ken om zich bij St-Ambrosius Gilde aan te sluiten en zich een of meer korven aan te schaffen. Hierin zullen de mannen van St-Ambrosius de jeugdige bievrienden met genoegen door raad en daad kunnen ge leiden.Thans bezoeken onze ieverige kerf- diertjes vlijtig de fijne fruitboomen als perzik en abrikoos, pruim en merhelann, stekel- en trosbees, en dragen aldus niet weinig bij tot bevruchtiging der bloem en het welgelukken dezer fruitsoorten Florens De Bie. E. V. De Volksfoppers beweren gedurig dat deovergroote meerderheid der bevolking onzes Arrondissements gunstig is aan de evenredige chineezery. Waarom als ze die zekerheid hebben, hebben ze dan geene volkstemming inge richt Gij zult toch zekerniet durven beweren, Volksfoppers, dal uwe tegenstrevers of het Bestuur der Katholieke Vereeniging die volksstemming moesten inrichten Volgens, u, immers bezit bedoeld Be- Sterl^evallen. Donderdag 29 Maart is overleden de Eerw. Heer M. A. De Decker, pastoor van Erembodegem. Hij was geboren te Hans- beke den 3 December 1818. Eerst onder pastoor te Stekene, later te Ursel werd hij in 1807 pastoor te Cluysen, en vier jaar nadien te Erembodegem. De eerbied- weerdigc priester had zich alle herten weten te winnen, en zal in het geheugen zijner parochianen lange jaren blijven leven. Itectitei'li jke kronijk. De volgende heeren onzes arrondisse ments zijn door 't lot aangewezen als titelvoerende gezworenen welke geroepen zijn om te zetelen in de zaken die voor het Hof van assisen onzer provincie zul len opgeroepen worden, lydens de eerste reeks van den zittijd van den tweeden trimester 1894, waarvan de opening is bepaald op maandag 23 april 1894, om 10 ure voormiddag. MM. A. Spitaels, grondeig., Onkerzele A. Van den Bossche, Jfabr., Ninove L. Rollier, brouwer, Denderleeuw G. Schoutteten, gepens., Geerards- bergen De l'Arbre, burgemeester, id. F. De Clercq, Schepen, Ninove. Koninklijke besluiten. Bij koninklijk besluit van 28 maart, zijn de heeren oudministers Beernaert eu Lejeune tot Staatsministers verheven geworden. Bij koniklijke besluiten van 23 maart zyn benoemd Notaris ter residentie van Erembode gem, den heer Joseph De Sadeleer, can- didaat-notaris te Haeltert Notaris ter residentie te Ilerzele, den heer H. Van den Bossche, candidaat- notaris te St-Lievens-Essche. Bierhuis en zou er tegen gebotst zijn, toen M. Toulet zakjes zavel deed uitwer pen en zelfden hal Ion met de handen van gemeld gebouw afstootte. De ballon verbrijzelde een paar ijzer- draden van den telefoon, die liet Hotel Continental met gemeld Bierhuis ver binden en verdween eindelijk zachtjes,het schuitje rakelings langs de daken meê- sleepend. 't Was een kreet van algemeene ontlasting toen de vyf luchtreizigers aan het gevaar waren ontsnapt, want voor zag en vreesde liet ergste. Dezer dagen had te St-Gilles eene aardinzakking plaats, waaronder twee werklieden begraven werden Een hun ner is reeds overledende andere is in LOLRDE8. 17e Belgische bedevaart der meimaand naar O.-L.-V. van Lourdes. Bedevaart van gebeden vergezellende de arme zieken, onder de hooge bescherming van Z. E. den Kardi naal Aartsbisschop van Mechelen en het eere-voorzitterschap van Mgr. Mercier. Van den 15 tot den 23 mei. Reisweg Heengaan,vertrek uit Char leroi en Bergen den 15 mei rond den middag; aankomst te Lourdes den 16 mei rond 6 ure 's avonds. Terugkomst, vertrek uit Lourdes, den 22 mei 's mor gends aankomst te Charleroi en Bergen, den 23 mei rond 3 ure 's avonds. Zonder verandering van rijtuigen. Prijs per reiskaart, heen en weder 1° klas 147 fr. 2e klas 97 fr. 3° klas 65 fr. Inschrijvingen tot 28 april. Men wordt verzocht de almoezen voor arme zieken te zenden aan M. Crahay, advokaat (schatbewaarder), Groote Her- teslraat, 6, te Brussel. Voor prospectus en inschrijvingen, en voor inlichtingen voor wat het voedsel en het logement te Lourdes betreft, zich to wenden aan den bestuurder M.Rosman, 13, Fabriekstraat, te Brussel, aan den president van hetcomileit, M. A. Van In, te Lier, of aan M. L. Stainier, sekretaris, Waverschesteenweg, 80, te Elsene of aan de volgende briefwisselaars der provincie Aalst R. Moyersoen, advokaat Den- dermonde H. F. Vandenrnjnsbrugge, Schilderstraat, 35 Gent V. Casier, Sint-Salvatorstraat, 8, on J. Helleputte, advokaat, Heuvelstraat, 74 Geeraards- bergen Mejuffer Van Bockslaele, Vrede- straat Melsele E. H. Van Loo, bestier der der zusters van liefde Ninove E. H. Brocorens, onderpastoor Ronsse M. Vanden Daele, uilgever, Priestersstraat Sl-Nikolaas E. H. Delaroyère, onder pastoor Selzaete E. H. Scheerlinck, pastoor. Zie I\'otai*ieele annunccn op <le 4': blad/.. Botermarkt. Heden zaterdag werden 838 klonten boter ter inarkt ge bracht, wegende te samen 6754 kilos. AiilslRenbaan §os- man. - Wij vernemen dat de renbaan Sosman die ons zulke voortreffelijke herinneringen heeft nagelaten alhier zal aankomen op 10 of 15 april aanst. Bil TER ORIENTAL is de beste. II. M. onze Koningin te Aolat. Men weet dat H. M. onze beminnelijke Koningin veel houdt van een rijtoer met haar rijtuig bespannen met ponneypaardjes. Als het weder goed is, dan rijdt zij eens langs hier dan langs daar. Naar wij uit goede bron vernemen heeft H. M. besloten morgen Zondag ha ren rijtoer naar Aalst te richten. De heer Van Wambeke, onze achtbare Burge meester, heeft reeds oflicieel bericht ont vangen dat H. M. onze Koningin verge zeld van Princes Clémentine, bij hem ten zijnen huize een bezoek zal brengen omtrent den middagen een uurtje zal uit rusten. 11. M. welke het strengste inco gnito wil bewaren heeft verzocht niemand 'uit te noodigen. Heden zaterdag voormid dag kwam hier een lakei \an t Hof met twee koffers inhoudende kleedingstukken, om aan H. M. en de Prinses toe te laten van kleederen te kunnen verwisselen zoo het slechte weder het mocht vereischen. H. M. zal langs denzelfden weg terug- keeren. Ontsnapt. M. Toulet mag van geluk spreken Hij steeg,op de Brouckere plaats, te Brussel, die zwart was van volk j met zijnen ballon Le National op. Vier personen hadden met hem plaats in het schuitje genomen, doch de ballon in stede van in de hoogte te schieten,dreef recht naar den gevel ran het Maastricht De gendarmerie van St-Jans-Molen- beek heeft een gevaarlijk persoon aange houden, namelijk een zinnelooze, die over een jaar of vijftien te Grooten Beigaarde zijne tante en zyne zuster vermoordde, llij was nu uit het zinneloozen gesticht van Froidmont ontsnapt.doch viel na lang zoeken, in handen van de gendarmen. De gendarm Beyls, van Brussel, die met zijn broeder en een zijner vrienden naar de foor van Kortrijk gegaan was, werd maandag avond, rond 8 ure, aange vallen door drie kerels, waarvan een aan Beyls verweet hem aangeklaagd te hebben als socialist. De gendarm werd ten gronde geworpen en de aanvaller beet hem bijna een oor af. De twee gezellen van Beyls werden ins gelijks mishandeld. Een twintigtal ver dachte kerels trokken partij voor de aan vallers, en de gebroeders Beyls en hun vriend moesten zich voorzichtigheidshalve uit de voeten maken. De policie heeft een onderzoek ingesteld. Schoone plechtigheid. Op Paasclmiaandag is in de SS. Petrus en Pauluskerk, te Oostende, een lijkdienst gecelebreerd voor de visschers, die gedu rende de 25 jaren stierven en in zee ver dronken. Een aandenken, dat onder de offerande aan de aanwezigen werd uitge deeld, geeft de namen op van 449 vis- schers, waarvan er 134 verdronken Het jaar 1891 was voor hen het noudlottigsto; toen waren er op de 48 dooden 24 op zee verongelukt. 1874 was het eenigstejaar waarin geen enkele vischer verongelukte. Eene 70jarige vrouw te Leuven, die in hare herberg met eenen persoon zat te klappen, is op vreeselïjke wijze veronge lukt. Eene pelroollamp, die op een schab stond, viel op de stoof in stukken en in een oogwenk stond de ongelukkige in volle vlam. De brandwonden die zij be kwam, zijn doodelyk. De persoon, die bij bij haar was, heeft ook nog wonden be komen, door haar bij te staan. Zonderlinge rustbewaarders. M. J., van Behe (Luik) was op reis gegaan en had zijn huis gelaten onder de hoede van twee meiden. Deze hoorden zekeren nacht gerucht in huis zij stonden op en zagen twee man nen, die poogden de deur open te breken. Een der meisjes loste een paar revol verschoten in de lucht, waarop de inbre kers de vlucht namen. De huisheer diende eene klacht in. de gendarmen deden een onderzoek maar vonden geen spoor van plichtige. Doch nu begon M. J. zelf een onderzoek en ontdekte dat de inbrekers niemand anders waren geweest dan.... de gendarmen zeiven, die de dienstmeisjes eene poets wilden spelen. HOLLAND. De misdaad van Amsterdam. In verband met den moord, op den slachter Schut gepleegd, heeft de justicie thans twee personen doen aanhouden, den reeds gemelden peerdenslaehter, dien men ein delijk gevonden heeft, en een polderwer ker. Beiden hebben reeds een verhoor on dergaan en zijn met de verloofde van den vermoorde geconfronteerd. Deze heeft de beide mannen echter nooit gezien. De aanhouding van den peerdenslaehter schijnt slechts gegrond te zijn op het feit, dat hij bij voorvallen als het tegenwoor dige steeds haantje de voorste pleecht te zijn en thans, toen hij zich den tweeden Paaschdag in de nabijheid van den slach terswinkel bevond en bemerkte, dat hij door de agenten werd gadeslagen, zich snel verwijderde. De aanhouding van den polderjongen berust op het volgendeHij heeft dezer dagen in dronken toestand twist gehad met iemand,die min of meer op den slach ter Schut geleek, en hem zijn dronken schap verweet. De polderjongen, dezen in zijn dronken toestand voor Schut zeiven aanziende, heeft daarna dreigend gezegd wacht maar, ik weet wel wie gij zyt, ge zijt de slachter van de Ceintuurbaan. Blijkt dit geval later inderdaad in nauw verband te staan met den moord, dan zou de arme Schut slachtoffer van een mis verstand zijn geworden. In den loop van den dag is nog de hand gelegd op een derden persoon, een aarde werker. De drie aangehoudenen zijn naar het huis van bewaring aan de Wetering schans vervoerd, en schijnen dus voor- loopig in hechtenis te zullen blijven. Het Roll. Nieuwsblad schrijft Deze nieuwe geheimzinnige moord brengt weer in herinnering, dat qr nog verscheiden in de laatste jaren in ons land gepleegde wandaden niet ontdekt of tot dusver ongestraft zijn gebleven, namelijk: de moord op eene vrouw te Oudeschoot de moord op de twee oude vrouwen te Haarlem de moord op de dienstmeid van M. Viotta, te Amsterdam; de moord op huismoeder te Gouda de moord op den ontvanger der belastingen te Nieuwer- sluis de moord in het Asserbosch. Omtrent al deze moorden is tot dusver niets bekend geworden. Verder zyn te Marolleput drie vrouwen vermoord, waaromtrent alleen kan wor den vermeld, dat de vermoedelijke dader Lampier in hechtenis is genomen en 't onderzoek geregeld wordt voortgezet. Later wordt nog gemeld De drie personen, in verband met den moord op den slachter Schut aangehou den, zijn door den rechter-commissaris weèr op vrije voeten gesteld. -Opgepast.— Bij liet ontsteken eener petroollamp, waarvan de papieren kap in brand vloog, is een i4jarig meisje te Maassluis in brand geraakt,en tengevolge der bekomen wonden spoedig overleden. Uit Kerkdriel, in Nederland Deze week is hier door de gebroeders De Gier eene bolerfabriek geopend. De machine- rijen, eene handcentrifuge Alfa A, eene keern en kneedmachien, zijn geleverd door de firma Boeke en Huydecoper, te Groningen, en gesteld door den heer Ver stegen, uit Zeeland. Langzamerhand leveren de boeren hunne melk aan do fabriek, hoewel het aantal liters dat verwrocht kan worden, op verre na nog niet wordt bereikt. Of nu machinaal gekeernde boter beter is dan de gewone boeroboter Ja, en wel om do volgende redens De melk moet niet verzuren vooraleer zij gekeernd wordt, doch gaat versch in de centrifuge. De zuiverheid der boter is volkomener na de ontrooming, blijft in de centrifuge het zoogezegde slik achter. De gesteldheid der melk en de bereiding der boter, hangen niet af van het weder men moet enkel de melk tot eenon bepaal den graad laten verwarmen. Bij machinale ontrooming wint men veel tijd. De boter is beter van kwaliteit,om hare grootere zuiverheid, en zij kan dus duur der worden verkocht. De centrifuge weet 10 ten honderd boter meer uit de melk te halen dan de keern We twijfelen niet, of de goeden uitslag der nieuwe zaak is reeds van nu af ver zekerd. DU1TSCHLAND. Hoe men den olifant beet nam.Het verstand der olifanten is bekend genoeg, maar dat zij ook stijfkoppig kunnen zijn, heeft onlangs de eigenaar van eene mena gerie ondervonden, toen hij zijn viervoe- tigen troep van de eene stad naar de an dere wilde vervoeren. Alle dieren werden op wagens geplaatst, alleen de olifant moest te voet gaan. Maar de slimme dikhuid was niet te be wegen eenen stap voorwaarts te doen. Eindelijk kwam zijn oppasser op het denkbeeld, dat vriend olifant ook wilde rijden, evenals zijne collegas. Er werd nu voor den kolossus eenen wagen gemaakt, zonder bodem, het voertuig werd met een peerd bespannen en vroolijk draafde nu de olifant in zijnen wagen langs de straten. Door koelbloedigheid gered. Wat koelbloedigheid in de bieënteelt beteekent, bewijst een voorval, dat op een dezer dagen te Rudolfstadt gehouden vergadering van bieënhouders verteld werd. Een tienjarig knaap stond bloots hoofd en in zijn hemdsmouwen in de nabijheid van een bieënschuur, toen juist een zwerm uitvloog. Na wat heen en weder te hebben gevlogen, ging de konin gin op het boold van den knaap zitten en duizenden bieën volgden dit voorbeeld De vader van den knaap, die dadelijk het gevaar inzag, waaraan de knaap bloot stond, riep hem haastig toe Verroer je niet Hans Sluit mond en oogen en haal door de neus adem, ik zal den zwerm dadelijk doopen en opvangen. De knaap gehoorzaamde, de vader goot onmiddelyk rijkelijk water over het met bieën over dekte hoofd van den knaap, boog hem wat voorover en streek met een veer al de diertjes in een gereed gehouden strooien korf. De knaap had geen enkelen steek gekregen. AWITSERUND. De priester en de wel. De radicale regeering van het kanton Argau, die van oudscher in eenen roep van bijzonderen papenhaat staat, heeft een katholiek priester, die de kerkelijke begrafenis aan een gescheiden en in tweede (burgerlijk) huwelijk gestorven man weigerde, tot boete veroordeeld met bedreiging van afzetting in geval van herhaling. Nu ziet men hoever de Staat gaat. In de kerk wordt een Sacrament toegediend de Staat verklaart het ontbonden, en als de katholieke priester volgens de wet der kerk, die zulk eene ontbinding niet kan erkennen, den overledene godsdienstige eerbewijzen weigert, wil de Staat de kerk dwingen tot ceremoniën, waarmeè hij zeil in zijn leven niets wilde te maken hebben. Wanneer zullen de katholieken der west-Europeesche landen toch wijziging der huwelijks-wetgevingals een der hoofdpunten op hun program plaatsen ITALIË. Men schrijft uit Rome Het is met de onveiligheid in Italië verre gekomen. Tot aan de poorten van Rome toe, oefenen de roovers hun bedrijf uit. Dezer avonden op slechts 4 kilome ters afstand van het tolhuis buiten de Porta Pia werd een rijtuigje, waarin een luitenant der cavalerieengravin Lena de Agreda naar haar landhuis Mirafiori voerde, door eenen man toegeroepen stil te staan.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2