1 Et NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAO VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 19 April 1891. 10 centiemen per nummer. 18ste Jaar, N° 2871. El! Politiek overzicht. Commissaris van Policie. Twee Programma's. Een en ander. DE DENDERBODE, IlPO- BON- 1AUT, IEER, IAUT, ^LEN- - DE ABONNEMENTPRWS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRUS l Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalet, 1H April 1894 ma. welkj l vooi eshee- makei De Petit Parisien deelt een telegram meê uit St-Petersburg volgens hetwelk keüter Wilhelm, met toestemming van keizer Frans-Jozef en van koning Hum- bert en door tusschenkomst van graaf Schouwalow, aan denczaar zou gevraagd .hebben een congres bijeen te roepen dat zich met de ontwapening zou bezig hou den. De ezaar zou dit aanbod hebben afge wezen. Indien zulke uitnoodiging officieel uit Berlijn kwam, dan zouden Rusland en Frankrijk waarschijnlijk met een non possumus antwoorden. 'jen m Aalsl ew-Yoii l voor it ichiena achiena al. usse dsber- Londen, 17 april. De anarchist Polli. Polli door do Policie geknipt en drager vaneenebom, is vandaag voor de rechtbank van Bowstreet verschenen. De zaak is voor acht dagen verschoven, ten einde nadere inlichtingen in te winnen. Polli is 19 jaar oud.Zijne gelaatstrekken verraden groote krachtdadigheid. Men zou niet zeggen dat hij Italiaan is. De Engelsche policie beschouwde hem sedert lang als een gevaarlijke kerel, en de documenten, die men in zijn bezit gevonden heeft, bewijzen dat zijne zaak zeer erg is. De detective Sweeny heeft verklaringen gegeven over Polti's aanhouding Polti zat zeer in nesten met zijn pak, dat de bom bevatte. Eerst beweerde hij dat er niets anders in slak dan een stuk ijzer later zegde hij dat het een voorwerp was 't welk hij gekocht had voor een vreem deling, dien hij niet kende. Men vond in zijn bezit ook kwittancies van stalen voorwerpen, die hij gekocht had. Na de verklaringen van den agent Quinn, die de huiszoeking deed, werd Polti in zijne cel opgesloten. Kolonel Majendi, heeft gisteren avond zp verslag neèrgelegd over de bom, in 't bezit gevonden van Polti. Die bom was gemaakt om de meest mogelijke uitwerk sels te bekomen onder den kleinsten om vang. Doktor Dupré heeft nog de scheikun dige sloffen niet ontleed, bij den anarchist gevonden, maar zij schijnen zeer gevaar lijk te zijn. Italië. Financieele moeilijkheden. In de Italiaanscho Kamer heeft Rossi voorgesteld de beraadslaging over staatsbegrooting te schorsen, ten einde tot de behandeling der financieele voor stellen der regeering over te gaan. Naar aanleiding hiervan verklaarde Crispi dat de Kamer eerst alle begrootingen moet hebben afgedaan; en als de Kamer, voegde hij er aan toe, bij de behandeling der be grootingen van oorlog en marine bezui nigingen tot een bedrag van 80 millioen lire mogelijk denkt, dan zal de regeering weten wat haar te doen staat. Crispi hoopt dat de Kamer de regeering niet zal dwingen naar andere middelen te zoeken. Nadat Rossi verklaard had, niet op zijn voorstel te blijven staan, werd de zitting opgeven. De Koning en het ministerie. Gedurende het lang ministerschap van M.Beeruaert zijn er bijna geene minister raden gehouden, welke voorgezeten wer den door den Koning. Die vergaderingen, waarin eertijds al de Staatszaken van eenig belang besproken werden, waren bijna in onbruik geraakt. Zij waren vervangen door bijzondere gesprekken, die het hoofd van den Staat van tijd tot tijd had met M. Becrnaert of wat zeldzamer gebeurde met een of ander zijner collegas. Sedert de wijziging van 't ministerie bemerkt men dat de Koning het oud gebruik in eere hersteld heeft en hij zich ten plicht rekent minstens eens per week den ministerraad voor te zitten. In de omgeving des Konings denkt men dat die wijziging slechts tijdelijk is, eene soort van overgangsmaatregel, noodig geoordeeld om eene overeenkomst vast te stellen tusschen de inzichten der kroon en de nieuwe ministers. Er zijn nochtans eenige punten, waar over het met den besten wil der wereld moeilijk zal zijn de inzichten der ministers geheel in overeenstemming te brengen met de persoonlijke gedachten des Konings. De kwestie der inkomende rechten is een dier kiesche punten, waarover de denkwijze van Z M. tamelijk verschilt van die van verscheidene ministers. De Koning is ten volle vrijhandels- gezind hij is het misschien nog meer dan M. Beernaert het was. 't Is uit noodzakelijkheid en omdat hij vóór alles de grenzen zijner grondwette lijke rol niet wil te buiten gaan, dat hij heeft toegestemd zijn gouvernement eenen stap te laten doen op den weg van het protectionism. Ik zeg een stap maar ik kan u verze keren dat men er geen twee doen zal. VAN DEN -(o)- 44® Vervolg. De vermoorde jonge vrouw was eene medeminnares geweest van Charlotte Duvivier. Zij had haar al in den weg gestaan.Men wist immers hoe opgewonden, hoe haatdragend de Fransche vrouwen zijn, als liefde in het spel komt Tegen een moord zien zij bij lulke gelegenheid niet op, dat was bekend genoeg Anderen daarentegen hadden weder eene geheel schillende meening. Er was geene kwestie geweest van liefde, maar van geld Madeleine Faurc verre bloedverwant van de Duviviers. Zij erfgename van een ontzettend vermogen, dat na hare dood aan Charlotte zou vervallen, liet geld zat in Engeland, van daar Madeleine's overkomst en de betrekking tot de Hunter's, die cr natuurlijk ook mede te maken hadden. Charlotte was cr zoo doende achter gekomen, dat de erfgename in Sandbank vertoefde cr had van de gelegenheid gebruik gemaakt om haar uil den weg te ruimen. NVij moeten om de waarheid getrouw te b'ijvcn, hierbij echter meédeclen, dat deze verhalen niet aan werkelijke feilen, maar eerder aan de Sandbanksche leesbibliotheek ontleend waren, die er eene groote verzameling van moorddadige romans op nahield, welke gretig gelezen werden en zooals i men zien kan, niet zonder vrucht op de verbeelding van het publiek waren gebleven. De werkelijkheid zelve leverde maar weinige feiten op, die dc moeite der bespreking weerd waren. Char lotte Duvivier was voor dc rechters verschenen in eene zaal, die schier tot aan het dak met gierigcu was gevuld. Op aanraden van haar advokaat (M. Hunter had voor uitstekende rechtsgeleerde hulp gezorgd had zij geen enkele verklaring afgelegd. De rechtbank had de zaak daarop ter nadere instructie, voor den tijd van eene week verdaagd, en het talrijke publiek was vertrokken zonder iets wijzer te zijn geworden, terwijl de gevangene weder naar hare een zame cel werd teruggevoerd. Na een ernstig en vrij langdurig onderhoud met M. Norfolk.was Robert Power naar Saudbank vertrokken. Eigenlijk was het zijn plan niet geweest, zoo spoedig terug te keeren, rnaar M. Duvivier liet hem geen rust. De goede man was natuurlijk zeer verlangend zijn nichtje te zien, en daar hij nog immer in Engeland was geweest en zelfs geen woord van de taal verstond, zog hij geene kans alleen de reis te ondernemen had hij zoo lang bij Pewer aangebonden om hem naar Sandbank te vergezellen, dat deze de aandrang niet langer weerstand had kunnen bieden. Hun eerste werk was geweest het Marine-hotel en M. Hunter op te zoeken. De edelman had er zijne kamers weir betrokken cn was gelukkig te huis. Hij was niet weinig verheugd hen te zien en spoedig kwam het gesprek op het voorgevallene. Geloof toch, weerde vriend, sprak hij tot den oud-burgemeester van Rouaan, geloof toch. Het ministerie heeft dit ten minste aan den Koning toegegeven, dat geen enkele vrucht der aarde, welke dient tot recht- streeksche voeding van den mensch, met inkomende rechten zal getroffen worden. Handelsblad Bij de aanst. kiezingen zullen de par tijen haar programma verdedigen. Van den eenen kant staat men voor het pro gramma der katholieken en van den anderen kant voor dat der verbondene liberalen en socialisten. Wij willen heden eenige punten van beide programma's tegenover elkander stellen. KATHOLIEK PROGRAMMA 1. Eerbied en Vrij heid voor den Gods dienst. 2. Eerbied voorde familie. 3. Eerbied voor den eigendom. 4. Schoolvrede. 5. Merkelijke ver minderingen der mi litaire lasten. 6. Bescherming der landbouwnij verheid, hulp voor de landbouwers. 7. Vrijheid voor allen en in alles. Dus vrede, volks geluk, welstand met de katholieken. LIBERAAL PROGRAMMA 1Het klerika- lism, ziedaar de vij and!... De Gods dienst is de groot ste hinderpaal van 't socialism. Voor uit). 2. Vrijheid voor 't beesteleven, schen ding van 't huwe lijk naar willekeur. 3. Alle eigendom men geroofd ten voordeele van den Staat. 4. Schooloorlog gelijk in de jaren 1879-1884. 5. Alle man sol daat 't land in een uitgestrekt kamp herschapen. 6. De boer moet alles betalen en men late hem maar cre- veeren ten ware hij wilde socialist wor den en dan revolu tie maken. 7. Dwang, vervol ging tegen anders denkenden. Dus burgeroorlog, onheilen en rampen met de verbondene liberalen en socia listen. Van heden afkan elkeen zijnkeusdoen, doch wij twijfelen er geenszins aan, na ernstig overwegen, zal het katholiek pro gramma door de overgroote meerderheid verkozen worden. lOl UCli dal ik I alles gedaan heb wat ik kon voor onze arme Char lotte. Ik ben persoonlijk naar M Tremaync gegaan den eersten advokaat van ons land - cn heb hem overgehaald de verdediging op zich te nemen. Alles heb ik onderzocht, maar het is of de drommel er mede speelt, nergens is licht te krijgen en wat nog aan het licht komt. is tegen ons. Tegen ons 1 herhaalde de Fransehman driftig. Hoe kunt gij zoo iets zeggen Dat kan niet waar zijn. Gij weet toch even goed als ik, dat Charlotte geheel onschuldig is Hoe kan er dan iels tegen tiaar aan het licht komen Het is om het verstand er bij te liezen. Is er dan geen gerecht meer in dit land Zeker, is cr een gerecht, beste vriend hernam M. Hunter bedarend. Maur gij begrijpt wel, dal cr even goed schijnhcwijs als opzettelijke verdachtmaking bestaat, zoo goed in ons land als in het uwe. Ik vertel u de zaken zooals zij zijn, het helpt niet of wij ons al met valscbe hoop vleien. Wij moeien het ongeluk onder dc oogen durven zien en daarom herhaal ik u het geval staat slecht en als er deze week niet iets bijzonders ontdekt wordt in haar voordeel, wordt het arme kind zonder den minsten twijfel naar du open bare terechtzitting verwezen Wat een land Wat een land riep M. Duvivier uit, in wanhoop de kamer op en neer loopende en nog volstrekt niet gezind M. Hunter gelijk te geven, dat zoo iets ook in Frankrijk zou kunnen gebeuren. Hoe kon ik haar ooit toestaan met u mede te gaan Mijn arme Charlotte 1 Wat moet er van haar worden in zoo'n land, waar men niet eens het onderscheid tus schen schuld cn onschuld kent I Kom, kom wordt nu niet onredelijk hernam Katholieke "Vereen «les Arrondissement» Aalst. De algemeene vergadering der Al'geveerdigden bij het Midden-Comi- teit, zal dees jaar gehouden worden te Aalst, ten lokale van den Katholieken Kring, Groote Merkt, op Zondag 29 April aanstaande, om 12 1/2 ure 's middags. Het banket om 2 1/2 ure 's namiddags. Provinciale kiezingen. In ons vorig nummer hebben wij meêge- deeld dat de provinciale kiezingen even als de gemeentelijke kiezingen verdaagd waren tot in 1895. Dit is eene dwaling. De provinciale kiezingen zullen plaats grijpen op Zondag 11 November 189-1. De ontbinding der provinciale raden zal ten uiterste op einde October uitgesproken worden.'t Zijn de kiezers voor den Senaat w elke de provinciale raadsheeren zullen moeten benoemen. Deze kiezingen zullen insgelijks plaats hebben in de gemeenten. Eene nieuwe kieswet voor de provincie moet binnen de twee jaar gestemd wor den. Gedurende de afgeloopen week heelt men in de Kamer de Begrooting van Landbouw besproken, 't Is opmerk zaam dat de liberale Volksvertegenwoor digers, die altijd zooveel te kraaien en te zeeveren hebben in deze bespreking bijna niet zijn tusschen gekomen. Dit geeft den maatstaf der voorliefde, die de liberalen den Landbouw en de boeren toedragen. Als men hunne gazetten leest zou men zeggen dat hunne harten van genegen heid voor den boerenstand overloopt,maar als men hunne daden nagaat, vindt men minder dan nietswant gewaardigen zij zich nu en dan eens van hunne groote hoogte op den boerenstand neder te blik ken dan is het om onze brave buitenmen- sclien vierkantig voor den zot te houden ofwel wat nog erger is om ze uit te stroopen tot ophethemd. Aardige bóeren- vrienden, die liberalen! Do renteboekjes. Gedu rende de bespreking in de Kamer heeft men aangedrongen op de noodzakelijkheid de kleine spaarders niet te kwetsen, door iedereen toe te laten na te zien, welke som de een of andere kiezer kan terzij gelegd hebben. Die bezorgdheid bij de minderen om hun fortuin geheim te houden, blijkt uit het volgende cijfer Er zijn in geheel Brussel drie personen, die een rente boekje gevraagd hebben, om eene tweede stem te bezitten. 1 Mei. Met het oog op 1 Mei hebben de socialisten van Brussel eene de andere. Als gij bedaard wilt nadenken, zult gij inzien, dat in Frankrijk precies hetzelfde zou kunnen gebeuren Ja Charlotte's toestand zou daar durf ik zeggen nog veel treuriger zijn. Daar zou zij van het eene gerechtshof naar het andere worden gesleept en intusschcn, God weet hoe lang, zoogenaamd voor- loopig gevangen zitten. M. Duvivier was te goed met de wetten van zijn land bekend, om de juistheid dezer opmerking niet in te zien Hij boog mistroostig het hoofd en gaf geen antwoord. Hier daarentegen, ging M Hunter voort,verloopt de zaak in ieder geval sneller en hoewel dat nu juist geen voordeel is, hebben wij iets anders, dat wel degelijk eene groote winst voor een beschuldigde oplevert. Volgens onze wetgeving is het niet aan Charlotte, om hare onschuld te bewijzen, maar aan de rechtbank of het hof om hare schuld overtuigeud en wettig vast te stellen. Ieder twijfelachtig punt wordt tot haar voordeel in rekening gebracht. De gcheeie drukkende moeilijkheid van het bewijs rust op hen De Fransehman sprak het niet tegen hij knikte slechts even en bleef een tijd lang zwijgen. Zij zullen mij toch niet beletten mijn arme Char lotte te zien vroeg hij eindelijk. Zeker niet. Dat heb ik al in orde gebracht. Gy zult Charlotte zien cn spreken. Zoodra ik hoorde, dal gij waart overgekomen, heb ik voor het noodige verlof van de rechters gezorgd. Wanneer zou ik kunnen gaan Vandaag nog, als gij wilt... hoewel, laat eens zien Het zal reeds te iaat zijn, vrees ik. Wij kunnen er nie reeks meetingen onder de open lucht en in zalen ingericht. Maandag avond had de eerste meeting onder de open lucht plaats, op de Kapelle- plaats, en heel de Brusselsche policie was er voor te been. Eenige babbelaars voerden het woord en 300 gapers stonden er in die volkrijke wijk rond een half uur later was alles uit. Als de gapers al niet meer meêdoen.dan kunnen de socialisten hunne matten rollen. De cliristelijke liefdadigheid behoort voorzeker thuis op den Belgi schen bodem. De tallooze werken van naastenliefde die er groeien en bloeien, zijn als de eerekroon van ons Vaderland en verwekken de welverdiende bewonde ring van al wie min of meer op de hoogte is van hetgeen er de katholieken tot stand weten te brengen. In deze laatste dagen werd een algemeene staat uitgegeven die ons den toestand der Conferentiën van St- Vincentius a Paulo in gansch de wereld doet kennen. In alle landen, waar het katholiek geloof is binnengedrongen, vindt men dit schoon werkin Noord- en Zuid- Amerika, in Australië, in de Indiën. Frankrijk, gelijk men weet is de baker mat der Conferentiën van St-Vincentius a Paulo en bekleedt nog altijd eene schoone plaats; doch België slaal vooraan! Bijna duizend conferentiën zijn in ons Vader land werkzaam. Sedert .1883 zijn er 200 nieuwe opgericht, wij mogen oprecht fier zijn op dezen toestand en betrouwen dat Gods zegen ons klein België voor zooveel liefdadigheid rijkelijk zal beloonen. In e«?r licrstéhl. In eene correspondencie uit Sottegem aan den Patriote, leest men het volgende Over eenige jaren werd een achtbare onderpastoor van St-Baafs te Gent, de eerw. h. Constant De Latte, door eene vrouw beticht van eene reeks zedelooze aanslagen I)e zaak maakte groot geruchtal de helhonden blaften om ter hardste. M.De Latte had schoon protesteeren, niets hielp de vrouw volhardde in hare beschuldigingen en hernieuwde die zelfs onder eed voor de correclionneele recht bank, die den priester tot eene reeks boeten en maanden gevangenis veroor deelde. Welnu, de vrouw in de kwestie is thans gestorven en op haar doodsbed heeft zij, door wroeging gemarteld, er stellig aan gehouden,in tegenwoordigheid van verscheidene |getuigen bevestigen dat zij onrechtveerdig den onderpastoor Constant De Latte beschuldigde en enkel voor doel had een klericaal schandaal te verwekken. meer voor sluitingstijd komen. Het is beter tot morgen te wachten. Maar gij hebt haar toch bezocht, niet waar Zeker,verscheidene malen zclfs.en mijne vrouw ook. En boe houdt hel arme kind zich toch onder al die ellende 1 vroeg M. Duvivier met tranen in de oogen en een geluid dal veel op een snik geleek. Nadat zij ons gezien cn gesproken had, is zij verwonderlijk kalm geworden dat kan ik u tol mijn genoegen verzekeren. Toen zij hier aankwam, was zij letterlijk waanzinnig van angst die aanhouding in Dieppe had haar een doodelijken schrik aangejaagd. Die schurken I mompelde de Fransehman bij zich- zelven. Ik had ze vermoord.als ik er Ly geweest was Nu is zij echter geheel bedaard vervolgde de heer Hunter, zonder op den driftigen uitval van zijnen vriend te letten, die hem onder deze omstandigheden zeer natuurlijk voorkwam. Mijne vrouw heeft haar eena hartelijk en bemoedigend toegesproken en dat heeft een uitstekende uitwerking gehad. Zij is nu overtuigd, dat hare vrienden alles voor haar doen wat zij kunnen, cn dat heeft haar nieuwen moed gegeven. Dank, hartelijk dank, beste vriend sprak de oude man met diepe ontroering. Mijne smart deed mij vergeten, hoeveel dankbaarheid ik u en uwe lieve vrouw verschuldigd ben Hunter drukte hem de hand.maar haalde tegelijker tijd met eene zekere onverschilligheid de schouders op. Hij hield er niet van, bedankt te worden, voor iets, dat hij als niets meer dan zijn plicht beschouw de en liet gansche tooncel deed hem meer aan dan hij toont; wilde. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1