»- Eene sententie. Bedelarij. Allerhande nieuws. - De eerw. h. De Latte is thans in do oogen zijner medeburgers in eer hersteld en zal het ook spoedig voor het gerecht zijn. üleikevers. Een echt meike versjaar belooft 1894 te zullen worden. In verscheidene streken nemen de men- schen reeds ieverig voorzorgen. In Frankrijk hebben zich bijvoorbeeld llmns reeds '250 zoogenaamde meikevers- syndicaten gevormd, dat wij noemen ge nootschappen of bonden van landbouwers die op het vangen van meikevers premiën hebben gesteld. In de gemeente Vitrv a/d Seine veroor zaakten de meikevers in 1892 op eene oppervlakte van 1081 hectaren eeneschaè van 367,255 frank. Sinds dien tijd loofde deze gemeente een prijs uit van 20 centiemen voor de kilo. Toen de eerste meikevers zich ver toonden, liet zij te Parijs biljetten aan plakken en riep de werkloozen op ter meikeversvangsl. Hoe winstgevend dat baantje was, blijk', wel uit het feit, dat sommige personen daarmede op één dag fr. 0.50 verdienden. In Mei 1892 werden daar 1607 kilos mèikevers gevangen en gedurende geheel het meikeversseizoen 10.501 kilos. Als men nu per kilo 1162 meikevers rekent, waaronder de helft vrouwijes, en daarbij bedenkt dat één vrouwtje 30 eiers legt, dan heeft de gemeente Vitry in 92 dagen ongeveer 12.202.162 meikevers en 183,032,430 toekomstige meikevers om het leven gebracht In het Gemeenteblad van Frankfort a/d Oder wordt met het oog op het ingetreden meikeversseizoen, het volgende besluit ter kennis gebrachtDaar de meikevers vangst slechts gedurende een paar dagen in den vroegen morgen met goeden uit slag kan geschieden, heeft het departe ment voor eeredienst en onderwijs, met het oog op de aanstaande keyersvangst en op voorstel van den regeerings-presi- dent, toegestaan dat de districtsschoolop zieners, in overleg met de burgemeesters, de grootere schoolkinderen.die lust betoo- nen om ter meikeversjacht tc gaan, gedu rende het keversseizoen van de verplich ting tot schoolbezoek kan ontslaan. Wat een milliard ïe. Een milliard is duizend millioen, zult gij antwoorden. Maar er is meer over te zeggen. Een milliard weegt In zilver 5.000.000 kilos, dus zooveel als eene stoomboot van 5,000 ton (netto) laden kan, of 500 wagens, dit zijn twintig treinen van 25 wagons. In geu t322,580 kilos. In briefkens van 1000 fr. 1,780 100 fr. 11,580 Om eon milliard te dragen zou men, eiken man 100 kilos op de schouders gevend, noodig hebben Voor briefkens van 1000 fr. 18 man. - 100 fr. 115 Voor goud 3,225 Voor zilver 50,000 Een milliard in briefkens van 1000 fr. ingebonden zou 2000 boekdoelen vormen van 1000 bladzijden of 500 bladen Menige boekbinder zou er op verlekkerd zijn. al ware het maar om te kunnen zeggen Dat heb ik gehanteerd. Mirrceus van Chipka spreekt in Hel Land van Aelsl de volgende sententie uit De tijden van uitschelden, bespotten en verwijten zijn voorbij.... 't Volk vraagt Vrijheid en Eerlijkheid.... Die met spotten en verwijten willen gelijk halen, zullen door 't Volk veracht en verstooten worden. Nauwelijks had Mirrceus, die heilige man, die sententie uitgesproken of hij had ze vergeten en begon zijne tegenstrevers te lasteren. Het eerste woord, schrijft hij, dat uit kringen van baatzucht en Hoogmoed opging tegen de christene volkspartij was een woord van smaad en ver- wijt Dus Mirrceus scheldt de tegenstrevers der volksfopperij uit voor baatzuchtigcn en hoogmoedigen.... O neen, Mirrceusdie heilige man, is altijd eerlijk, altijd deftig, nooit gaat er een beleedigingsken uit zijnen gezalfden mond, nooit vloeit er een lasteringsken uit zijne pen En, eens zal men zijn standbeeld op Chipka zien staan, want hij verdient het, hij, de moedige man, die onbe schroomd tegen de katholieken van xcalerverf en intrest te velde trok.... Ja, 't volk, 't welk eerlijk en recht schapen is, veracht de sententie-uitspre kers die een strooitje in 't oog hunner tegenstrevers bemerken en den balk niet gevoelen die uit de hunne steekt.... en dat hebt gij ondervonden, Mirrceus wan neer men u. bijna vier maanden geleden, met klank, heeft aan de deur gezet. Maar nog ietsten slotte Gij beweert, Mirrceusdat men de christene volks partij beleedigt wanneer men haar eene ware volksfopperij heet?... Leg ons eens uit, heilige man. hoe liet komt dat gij en uwe sociussen in augusti 1893, voorstaanders waart van bescher mende rechten ten voordeele van den landbouw en nu heden die gevraagde beschermende rechten verstoot en be recht Leg ons die ommekeer eens uil, Mirrceus En als ge door onze vraag in 't eng zijt gedreven, roept het licht in der Roelanders.... maar wat is 't Zij ook zullen onze vraag wel vergeten te beantwoorden. Wij herhalen het, aan 't hoofd der zoo gezegde christene volkspartij in 't Arron dissement Aelst, staat er een rommelzoo van lieden die slechts in schijn ter ver dediging der belangen van boer en werk man zijn opgetreden, maar wier waar en onbetwistbaar doel is van in troebel waterkeu te vissclien hopende aldus hunne persoonlijke welvaart en verhefling te bewerken. Rechterlijke kronijk. Nog een die op zijn plaats is Een persoon, te Antwerpen, die zijn exaam als landmeter heeft afgelegd en die zijnen eed moest komen doen, verklaarde aan M. de voorzitter der lc Kamer, dis de eedformuul in 't vlaamsch voorzegde Mijnheer, ik versla geen vlaamsch genoeg. En hij zwoer in 't fransch. En die persoon moet zijnen dienst uitoefenen bij vlaamsche pachters Zaak Crough te Hasselt. Zaterdag verscheen voor de rechtbank van Hasselt de gewezen bediende der nationale bank aldaar, onder belichting van verschillige ontvreemdingen, ten gezamenlijken be drage van 120,000 fr. Do lezer kent al de omstandigheden, waarin de diefstallen gepleegd werden Crough vervalschtede boeken en rekenin gen en leefde als een Cresus, zoodat men hem in de stad baron Crough noemde. De dame waarmee hij tc Brussel de gestolen duizenden verkwistte, is niet verschenen De pleidooien hebben zaterdag plaats gehad. Zo zijn talrijk die kleine kinders van beide geslachten die men dagelijks in onze straten ziet bedelen. Zekere ouders leeren aan hunne kinders den bedel weg in plaats van ze naar de school te zenden of een ambacht te laten aanleeren. Die kleinen later volwassenen geworden, zijn verlo ren schepselen tot werken onbekwaam en meestendeels zijn zij het die onze bede laarshuizen en gevangenissen bevolken. Eenigen beweren dat het uit armoede, uit gebrek is dat die lieden hunne kinders uit bedelen zenden. Wij antwoorden, ja, soms is dit het geval, maar dan gebeurt liet slechts tijdelijk. De meeste kinderen die tot den bedelzak worden gedoemd zijn de zonen en dochters van bedelaars van beroep, van luiaards die niet werken willen of van dronkaards wier laatste sprankeitje eergevoel sedert lang in de geneverkroeg heeft schipbreuk geleden. Men ondervrage de kleine bedelaars en men zal overtuigd zijn dat wij hier waar heid spreken. I-Iet art. 39 der wet op de beteugeling der landlooperij straft met eene gevang- zitting van 8 dagen tot 3 maanden, deze die geicoonelijh een kind van min dan 16 jaar uit bedelen zendt. Waarom wordt dit art. 39 niet toegepast Waarom vervolgt men de ouders niet die hunne kinders tot den bedelzak doemen en ze meestal tot galgenaas laten opgroeien Men zal ons antwoorden die straf is te strengAangenomen.... Maar die strengheid kan de Rechtbank temperen door de aanneming van verzachtende omstandigheden. Ksitliolieke Werkmans- Uring. Zondag aanst. zullen de le den van den Kath. Werkmanskring het Feest der patroonschap van den H. Jozef vieren. Ten 9 uren vergadering der leden ten lokale om zich om 9 3 4 uren te begeven met onze Koninklijke Harmonie aan het hoofd, naar onze St-Marlinuskerk ter bij woning der Plechtige Mis voor de wel vaart van den kring. Na de Mis terugtocht naar 't lokaal nogmaals met 't muziek aan 't hoofd, waarna algemeene vergadering om 't ver slag te aanhooren van M. I. Vlassenbroek Sekretaris. Verder toespraak van den heer Voorzitter baron Leo Bethune en vervol gens prijsloting voor al de leden welke zich hebben laten inschrijven vö5r de Mis, van 8 tot 9 1/2 uren. Des avonds vermakelijk feest aangebo den aan de eere- en werkende leden en hunne familie. Het programma 't welk wij uit hoofde van plaatsgebrek moeten ter zijde laten, belooft eene buitengewone vermakelijkheid. Gordijn om 6 uren stipt. Hieuw Hospitnul. De Aalst- stersche correspondent van Het Volk slaagt den bal leelijk mis wanneer hij be weert dat de opbouwing van ons Nieuw Hospitaal op de lange baan is geschoven door de schuld der bureelralten van Gent en Brussel die de stukken inhouden. Die beschuldiging is onrechtveerdig en gansch overdiend. De Overheden van Gent en Brussel hebben sedert lang de plans be stekken en kohier van lasten goedge keurd. Alleenlijk moesten die plans aan 't onderzoek der commissie van de openbare gebouwen onderworpen worden en deze commissie, na den heer Goethals, stads bouwmeester gehoord te hebben en een'ge raadgevingen aangaande zaken van on derschikt belang,heeft een gunstig advies uitgebracht. Buiten cenige kleine wijzi gingen aan den voorgevel, door de com missie gewenscht, werd een groot plein voor de bijzonderste ingangpoort aanbe- I volen Die raad zou voorzeker kunnen ge- volgd worden zoo de Commissie den heer minister, kon bewegen totdies eene bijzondere toelage te verieenen. Het is dus te hopen dat de aanbesteding der werken eerstdaags zal kunnen plaatsgrijpen. aanval. Zaterdag avond waren de genaamde Schelck en Schol- laert, beide werklieden te Brussel, woon achtig alhier, van hun werk terug ge keerd. In het naar huis gaan, gingen zij in eene herberg op de Moorselschebaan al hier binnen, vermaakten zich daar eeni gen tijd. Ongelukkiglijk voor hen waren daar in gemelde herberg slecht befaamde kerels, van «ie ergste soort binnen geval len, waaronder den genaamden T... oudgekenden dief. Schelck was drager van zijn wekelijkschen loon, 18 franken, en had dit waarschijnlijk bij het betalen van zijn gelag laten zien. Dus na het spel met zijnen kameraad Schollaert henen gegaan zijnde, werden zij weinig verder op hunne baan door T. en zijne gezellen aangevallen. Schelck werd zijn geld afgenomen en Schollaert ontving een slag of steek in de bovenlip dat deze heel gescheurd was, bij zoo verre dat de hulp van een geneesheer noodzake lijk was. De daders, den volgenden dag door onze Policie aangehouden, werden maandag na een bezoek ter slede, door liet Parket van Dendennonde wederom op vrije voeten gesteld. Dijnsdag morgend belde een wel ge- kleede persoon aan de poort der W® Van der Sieen-Eeinan, Damlaan alhier. De vreemdeling droeg nog eenen al langen kiel. De meid die opende, liet hem zonder achterdenken binnen komen doch eens binnen, vroeg hij 2 franken. Daar de meid niet haastig genoeg was, bedreigde S hij haar met een mes. De meid verweerde zich, doch hij bracht haar drij messteken toe, die gelukkiglijk, op de stalen veeren van haren corset afgleden. De Policie doet alle mogelijke opzoekin gen om den dader in handen te kunnen krijgen; naar het schijnt heeft deze de richting van Brussel genomen. Gueru rdsbergenZondag in de voormiddag maakten eenige straat bengels vuurken in de nabijheid van vatengevuld met petrool, liggende op de kaai nabij de gemeenteschool. Een der vaten had reeds vuur gevat, eer men liet bemerkte. De brandstichters ziende dat hunne schelmerij ontdekt was,poogden te vergeefs het vuur uit te dooven. De elf vaten petrool stonden weldra allen in brand, sprongen open en het brandende vocht liep in den Dender. Een vaarluig lag in de nabijheid doch kon dadelijk ver wijderd worden. Al de struiken groeiende langs den oever zijn op eenen afstand van 20 a 25 meiers verzengd ol vernield. De vlammen sloegen tot zeer hoog en de zwarte rook was overvloedig.Depompiers daagden eindelijk op, doch zij waren machteloos om het vuur uit te dooven. Naar mate de petrool was opgebrand zag men de vlammen verminderen en eindelijk stierf het vuur bij gebrek aan voedsel. Werkslaking. De toestand is voortdurend dezelfde. Alles is in de grootste kalmte, zoo te Boom als te Terhaegen en te Rumpst. In de steenbakkerijen De Proft, te Noeveren, waar maandag gedeeltelijk het werk hervat werd, is men dijnsdag met arbeiden voortgegaan. Op verscheidene andere gelagen is men bezig met het laden en het lossen van schepen.doch deeigenlijke steenfabriekatio herneemt niet. Bij het einde van de Garden parti die in het koninklijk kasteel van Laeken plaats had, zijn de pcerden van het vier span,dat eenige officieren der gidsen voer de, gevallen. De voorrijders rolden onder de peerden, die stampten en sloegen de officieren kwamen de ruiters ter hulp, die er gelukkig ongedeerd van afkwamen, doch een werkman, die mee ter hulp was gesneld, kreeg eenen stamp van een peerd in het gelaat, zoodat men hem naar het gasthuis heeft moeten overbrengen. Een dronken persoon, te Brussel, vader van drie kinderen, heeft zondag nacht bij zijne thuiskomst, zijne vrouw willen vermoorden. Hij had haar met zijn zakmes twee sneden in de keel en een steek achter het oor „toegebracht, toen de ongelukkige vrouw kon vluchten en bloe dend de herberg binnenloopen, die haar man zooeven verlaten had. Binnenshuis was de vrouw reeds naar den zolder ge vlucht, zoodat de geheele woning vol bloedvlekken is. 't Moet een afschruwelijk loonecl geweest zijn. De wonden der vrouw zijn levensgevaarlijk. De man, die gevlucht was, is achterhaald en aange houden. Een jongen, die belooft. Eene dame van Brussel had een ouderloos neefje, dat bij haar inwoonde, opgevoed als haar eigen kind. De jongen is nu 15 jaren oud. Sedert eenige maanden scheen hij den verkeerden weg op te gaan. Hij had namelijk kameraadschap aangeknoopt met een 13jarigen knaap, die hem op zijne wandelingen, of liever op zijne straat slijperijen vergezelde. Zaterdag, vernemende dat er te Parijs in het Boulognebosch peerdenkoersen plaats hadden, stool hij bij middel van braak een bankbriefje van 500 fr. van zijne tanteen sinds dien werden de jon gens niet meer terug gezien. M.X.,van Schaerbeek,kreeg vrijdag avond een telegram, onderteekend met den naam van eenen zijner broeders, te Tubbeke, en meldende dat zijne tante, aldaar wonende, op sterven lag. Hij snelde er heen en vond de dame in kwes tie in de beste gezondheid. Vermoedende dat hij het slachtoffer was van eenen dievenlist, telegrafeerde hij onmiddelijk naar de policie van Schaerbeek en de commissaris deed geheel den nacht de woning van M. X., bewaken, 's Anderen daags terugkeerende vernam hij dat de policie niets verdachts had gezien doch, in huis komende, bevond hij dat zijn zilverwerk, weerden, kunstvoorwerpen gestolen waren, door dieven, die waar schijnlijk langs den hof het huis hadden verlaten. Te Elsene berstte verleden zaterdag brand uit. De pompiers, die ter hulp snelden, merkten weldra dat het vuur door eene misdadige hand aangestoken was en de vermoedens vielen op eene dienstmeid. Deze werd ondervraagd, en na eenig aarzelen bekende zij dat zij wer kelijk den brand had gesticht uit afgunst, omdat de meesteres des huizes de andere meid meer toegenegen scheen dan haar, Een steenkolenkoopman van Gent, is aangehouden, omdat de zakken steen kool die hij leverde, slechts 40 in plaats van 50 kilos wogen. Betooging te Gent. Ter gelegen heid der benoeming van M. Begerem tot minister, hebben de Gentsche katholieken hem zaterdag in den Katholieken Kring een banket aangeboden. M. Begerem is niet alleen een onver moeibaar en bekwaam Volksvertegen woordiger, die zich op korten tijd eene groote populariteit wist te verwerven, maar hij schittert op den eersten rang der Gentsche rechtsgeleerden. Ook hadden niet minder dan 32 jonge advocaten, allen in zijne school gevormd, zich bij de betooging aangesloten. Talrijke toosten, zoo in 't fransch als in vlaamsch zijn uitgesproken. Zekere Jozef De Roose, wonende Muide, te Gent,was maandag nacht dron ken t'huis gekomen. Hij zocht twist met zijne vrouw, waarna hij tot geweidaden overging. De ongelukkige heeft verschei dene messteken bekomen en is in beden- kelijken toestand naar het gasthuis over gebracht. Het slachtoffer is de genaamde Maria Brack en is 26 jaar oud. Het huisgezin De Roose-Brackc telt 3 kinderen, waarvan het oudste 7 jaar is. Maria Bracke is eene brave vrouw;haar man is een dronkaard, die geen bestendig werk had. Hij werkte nu eens aan de Dokken, dan weder elders. Zij had veel mishandelingen van hem te verduren. Hij is omtrent 32 jaar oud. Zij wonen in de Ploegstraat, uitko mende op den Meulesteedschen steenweg Maandag nacht, rond 12 ure, toen De Roose te huis kwam, klopte hij en zijne vrouw stond op om open te doen. Toen hij binnengelaten werd, riep hij Nu heb ik u. Hij begon haar te mis handelen, te slaan, uit te schelden, en met zijn zakmes bracht hy haar twee sneden toe in de keel en eene steek achter het rechteroor. De ongelukkigge kon echter aan haren beul ontsnappen en vluchtte in eene her berg, welke haar man pas had verlaten het bloed stroomde haar langs het lichaam. Men liep onmiddellijk om eenen doktor doch vond er geen, zoodat de heer apo theker Sielbo, die intusschen spoedig was toegesneld, de vrouw de eerste zorgen toe diende, waarin hij later geholpen werd door doktor Louvrier. Een der sneden werd ter plaats toege- naaid; de doktor verklaarde dat de steek achter het oor de gevaarlijkste wonde is. De gekwetste is naar het hospitaal over gebracht en intusschen is haar man door de policie aangehouden. Ziedaar de gevolgen der dronkenschap I Nad. bijz. Na de deur geopend te hebben vluchtte de vrouw naar den zolder waar De Roose haar achtervolgde, gewa pend met een brood. De plankenvloer van den zolder toont vele plassen bloed met stukken vleesch. De Roose werd eenige minuten later aangehouden en ter beschikking van het parket gesteld. Hij scheen geen spijt te hebben over de gepleegde misdaad. Hij zegt gehandeld te hebben wegens redenen welke hij aan den heer onderzoeksrechter zal doen kennen. HOLLAND. De misdaad van Amsterdam. Er bestaat veel kans, dat de moord op den slachter Schut zal geplaatst worden op het lijstje van niet ontsluierde misdaden. Het onderzoek wordt nog altijd voort gezet. Personen, op welke vage vermoe dens rusten, worden herhaaldelijk bij den rechtercommissaris geroepen en bijna dagelijks, soms meer dan eens per dag. worden de zeldzame getuigen gedagvaard. Eene dame, die meent op Paaschmor- gend eenen slachter uit den winkel te hebben zien komen, is negontien maal naar het slachthuis gebracht om daar de slachters te zien, doch te vergeefs. Thans worden de getuigen weer gecon fronteerd met zekeren M., een man, die te Amsterdam vroeger eene zeer groote slachterij had. In den winkel van Schut werd zaterdag avond eene nieuwe slachterij geopend. FRANKRIJK. Nog een arme rijke. Te Sens is een oud vrouwke begraven, gekend onder den naam van Lebeau. Zij was vroeger de verloofde geweest van Lebeau, eerste pikeur van Napoleon IIIhaar huwelijk was nooit voltrokken,daar Lebeau eenige dagen voor de bruiloft stierf. De ware naam der vrouw was Anna Ricoul. Zij leefde zeer afgezonderd en verteerde nog geen 300 fr. per jaar voor haar onderhoud. Na haar overlijden vond men in hare woning titels, welke een fortuin vertegenwoordigen van bijna een millioen. Zola en Lourdes Het boek, dat Emile Zola over zijne behendige reis naar Lourdes heeft geschreven, zal eerstdaags het licht zien. Zola heeft aan eenen redacteur van de Gaulois eenige inlichtingen omtrent den inhoud gegeven, en daaruit blijkt dat, als hij niet te kwader trouw aldus geschreven heeft, de beruchte romanschrijver minder dan een klein kind op de hoogte is van het behandelde onderwerp. Hij sprak van pelgrims, die Bernadette gaan aanroepen, noemt Bernadeite Notre Dame de Lour des en dergelijke domheden meer. Over 't beroemde boek betreffende Lourdes, van den katholieken schrijver Henri Lassere, dat in alle talen is over gezet, sprak Zola met veel lof. Ik had daartegenover de menschelijke uit legging van Lourdes willen plaatsen, zegde hij,maar ik ben er niet in gelukt, ik heb het niet eens beproefd. Dat is eene verklaring, die goud weerd is. Van welk karakter zijn boek Lourdes is, toont Zola genoegzaam hierdoor, dat hij het allereerst in feuilleto-vorm uit geeft in den Gil Bias, een der vuilste parijsche bladen. DUïTSCIILAND. Behendige dief. Een policieagent van Frankfort a/M hield donderdag avond een verdachte kerel aan. Op 't policiebu- reel gekomen werd de gevangene onder zocht en men vond in een zijner zakken het uurwerk... van den agent. - Geheimzinnige misdaad. Te Berlijn en omstreken heerscht groote op schudding wegens een drama, dat plaats had te Grunewald, een lief plaatsje, ge heel met villas bebouwd. Verleden vrijdag rond den middag ging Mad. Buchtemann door de Reinertzstras- se, toen zij eensklaps een hevig ge schreeuw hoorde en op korten afstand een man geknield op 't lichaam eener vrouw zag zitten. Zij versnelde hare stappen. De man stond recht en nam de vlucht in de rich ting van Wilmersdorf Mad. Buchtemann naderde de vrouw, die rond de 25 jaar oud scheen en geen teeken van leven meer gaf. Het onmiddelijk geopend onderzoek be wees da: de onbekende misdadiger onver wachts zijn slachtoffer heeft aangerand en haar met een zeer scherp mes de strot ader heeft doorgesteken. De dood moeton- middelijk gevolgd zijn. Het slachtoffer is eene ziekendienster, Helene Schweizer genaamd. Twee uren later had in dezelfde plaats een gelijken aanslag plaats. Eene vrouw werd door een onbekenden aangerand, maar kon gelukkig nog ontsnappen. Zij heeft van den aanvaller eene beschrijving gegeven, die geheel overeekomt met die, door Mad. Buchtemann gegeven van den moordenaar van Juffrouw Schweizer. Diefstal schijnt de drijfveer der misdaden te zijn. K E RKELIJKF.-STATEN De Paus en de Spaansche pelgrims. Maandag namiddag te 5 ure, zijn 30,000 man met al de spaansche pelgrims in de vaticaansche basiliek ontvangen. Te half zes kwam Z. H., op de Sedia Gestatoriavergezeld van 20 kardinalen, vele spaansche bisschoppen, enz. De ontvangst was allergeestdriftigst en duurde tot half zeven. Alles liep in de beste orde af; de Paus verkeerde in de beste gezondheid. ITALIË. Ontdekking in de Catacomben. In tie hoofdkapel der Priscilla-catacombe is eene gewichtige ontdekking gedaan door Mgr Wilpert eene reeks van vier muurschilderingen uit de eerste helft der tweede eeuw. Een dier schilderingen is onschatbaar voor de apologetiek, daar ze voor goed een einde maakt aan het praatje der ongeloovigen, dat de katholieke Kerk de H. Mis eerst rond de vierde eeuw heeft uitgevonden en ingevoerd. Ze stelt namelijk het H. Misoffer voor. De hoofdkapel der Priscilla-catacombe is sinds minstens honderd jaar toeganke lijk, en duizenden en duizenden hebben daar vertoefd, zonder te vermoeden, welk een schat zich in hunne onmiddelijke nabijheid bevond. De schilderingen waren geheel verborgen onder eene druipsteen- korst. Mgr Wilpert was bezig de muren schoon te maken door den druipsteen langs een scheikundigen weg te verwij deren. toen hij twee heerlijke schilderijen ontdekte. Met de meeste zorg zette hy daarna de werkzaamheden voort. De romeinskhe archaeologen staan ver baasd over den uitslag. Hun meester, ridder De Rossi, hoewel aan den rand des grafs, heeft zich naar de catacomben laten dragen, om de Fraclio Panis voor zijne dood nog tc aanschouwen. Eene ziekte die door geene genees- heeren kan gebeterd worden, is de ellende en de armoede. Deze plaagt voor het oogenblik verschrikkelijk het arme Italië. In de omstreken van Ravennn hebben de landbouwers door den nood gedwongen eenen opstand begonnen. Over eenige da gen stonden er 15,000 voor de poorten der stad; men sloot de poortenen het leger deref de arme hoeren uiteen 1

De Denderbode | 1894 | | pagina 2