Broeder J.-B. VAN VOOREN. Kerkelijk nieuws. De geheimzinnige zaak Allerhande nieuws. •T IS GOED voor een maal, zegde gister een arme bloed, die, door de rekla- men verleid, te vergeefs een ander middel had beproefd. Al die wondermiddels zijn de Pastille Walthery niet weerd, die altijd mijnen hoest in 2 dagan geneest. Antwerpen, meent gemeld komiteit is eene echte Nederlandscho stad de Vlaamsche en Hollandsche tentoonstellers zullen zulks niet vergeten en zulien ook voor hunne taal denzelfden eerbied betoo- nen als vreemde volkeren voor hunne eigene spraak steeds koesteren. Wij ondersteunen ten krachtige deze gegronde opmerking. Gedenkt do Briefdrn- gere. Ter gelegenheid der tentoon stelling van Antwerpen, is er aldaar eene loterij ingericht, waaraan belangrijke loten zijn gehecht. Het groot lot is van 11)0,000 frank. De prijs van het biljet is bepaald op één frank. Wij willen tot geene loterij aanwakke ren. maar aan al degenen die meen ens zijn er te nemen, zeggen wij wendt u daarom tot uwe briefdragers.Daar is voor hen een klein profijt aan vast, en dat toch zal iedereen HUN bij voorkeur wel willen gunnen. Een nieuw nioordluig. De belastingbetalers zullen zonder twijfel met de grootste voldoening de uitvinding van een nieuw geweer vernemen, hij het welk ons Mauser geweer dat ons zooveel millioeneu heeft gekost, maar kermis- speelgoed is. Het Mauser geweer heeft kogels van 8 milimeters middellijn. De kogels van het nieuw gawecr zijn van caliber 5, Terwijl de Mauser-kogels eenen afstand van 610 meters per seconde doorloopen en doodsgevaarlijk zijn op 435 meters, zij op een manshoogte afgeschoten wor den, bedraagt de kogelsnelheid van het geweer Geblcr en Kruka zoo heet dit speeldinge -- 1018 meters per seconde en de gevaarlijke zone 1018, dus meer dan het dubbel. De grootste dracht van het Mauserge- weer is 2126 meters; van het nieuw ge-1 weer 5417 meters. Met het mikpunt op I 30° schiet de Mauser op 1816 meters; het I nieuw geweer op 9309 De Mausar kogels wegen 14 1/2 gram; de Gleber 1 gr 3 decigr., of 3 gr. 1 deci- gr. navolgens het gebezigde metaal. Van de jiieuwe kardoezen kan de sol- daal er 330 dragen in plaats van 145 van de oude, voor eene vracht van 4 kilos. Ziedaar dan het geweer der toekomst Nog een stap en men zal zich van de eene tot de andere stad kunnen het licht uit blazen. De vooruitgang in de wapenkunde zal den oorlog dooden. Brugge, nu St-Lodewijks-collegiedoch aan de Simon-Stevensplaats kwam de pauselijke gezant weèr de processie vervoegen, en gaf op de Burgplaats den zegen met het Dierbaar Bloed. Mgr Pecci werd alsdan eerelid van het weledel Broederschap. Deze vyftigste verjaring als lid van het edel Broederschap van het H. Bloed, zal den dijnsdag 8 Mei op eene bijzondere wijze gevierd worden. Om 11 ure, jubel- inis gezongen door den weleerw. heer G. "Waffelaert, vicaris-generaal,en om 6 ure, plechtig jubellof, door den weleerw. heer Kanonik Vanden Berghe, en sermoen door den eenv. heer Van Haecke, hoofd kapelaan ten .4. Bloed. De Paus heeft ter dier gelegenheid eenen vollen aflaat vergund, te verdienen dien dag in de H. Bloedkapel. De jaarlijksche bedevaart van het H. Bloed, is vastgesteld op maandag 14 Mei, zijnde Tweede Sinxendag. DOOD VARI Het graf van Pater Van de Weyer is nauwelijks gesloten en de onverbiddelijke dood heeft een nieuw slachtoffer getroffen onder de bewoners van ons college. De goedo oude Broeder Van Vooren, zoo wel gekend, zoo hoog geschat door al degenen die binnen de laatste dertig jaren hunne latijnsche studies deden, zoo bemind door al die met hem, om welke reden ook, in betrekking kwamen,is gisteren morgend, 20 april, godvruchtig in den heer ontsla pen. Broeder Van Vooren was nog sterk en gezond niettegenstaande zijn 73 jarigen ouderdom. Den dag voor zijne dood had hij nog de paters het boek voorgelezen dat zij gedurende hunne maaltijden aan- hooren. Hij was des anderendaags opge staan, te Communie gegaan en had naar gewoonte zyn kamerken in orde gebracht. Rond 7 ure vond men hem stervend in een zetel uitgestrekteen priester snelde toe, gaf hem de Heilige Absolutie en het Heilig Oliesel en de aardsche loopbaan van Broeder Van Vooren was afgeloopen. Bij den Heer zal hij het loon vinden van zijn godvruchtig, werkzaam en nederig leven. De studenten, aan wie hij zoovele diensten heeft bewezen, zullen hem in hunne gebeden indachtig zijn en van hem eene dankbare nagedachtenis houden. Lourdee. 17e Belgische Bede vaart der Meimaand naar O -L.-V. van Lourdes. Bedevaart van gebeden vergezellende de'arme zieken, onder de hooge bescherming van Z. IJ. den Kardi- naai Aartsbisschop van Mechelen en het j eere-voorzitterschap van Mgr Mercier. Van den 15 lot den 23 Mei. Reisiceg i Heengaan Vertrek uit Charleroi en Bergen den 15 Mei rond den middag aankomst te Lourdes den 16, rond 6 ure 's avonds. Terugkomst Vertrek uit I.ourdes, den 22 Mei 's morgens aan komst te Charleroi en Bergen den 23 rond 3 uro 's avonds. Zonder verandering van rijtuigen. Prijs d.cr Reiskaartheen en iceer 1" klas 147 Ir. 2' klas 97 fr. 3' klas 65 fr. Inschrijvingen tot 28 april. Men wordt verzocht de almoesen voor arme zieken te zenden aan M. Cra- i hay,(schatbewaarder),groote Hertestraat, 0, te Brussel. Voor prospectus en in schrijvingen, en voor inlichtingen voor wat het voedsel en het logement te Lour des betreft, zich te wenden aan den Bestuurder M. Rosman, 13,Fabriekstraat, te Brussel, aan den president van het comiteit M. A. AI. Van In, te Lier, of aan M. L.Stainier, sekretaris, Waver- j sche steenweg, 80, te Elsene of aan de volgende briefwisselaars der provincie 1 Oost-Vlaandcren Aalst R. Moyersoen, advokaat Dendermonde II F. Vander- mijnsbrugge, Schilderstraat, 35 Gent V. Casier, Sint-Salvalorstraat, 8 J. Helleputtc, advokaat. Heuvelstraat, 74 Geerardsbergen Mejuffer Van Bockstaele, Vredestraat Melsele E. H. Van Loo, bestierder der zusters van liefde Ninove Eerw. heer Brocorens. onderpastoor Iionssc M. Vanden Daolo, uitgever, I l'ricstersstraat St-Nikolaas Eerw lieer Delaroyére, onderpastoor Selzaete Eerw. heer Scheerlinck pastoor. Iledige Bloed feesten te Brugge, De vijftiendaagsche plechtigheid ter eere 1 van het II. Bloed, zal beginnen den don- derdag 3 Mei, Ons-Heer-IIemelvaart, en gesloten wordenden vrijdag 18 Mei. De H. Bloedprocessie zal uitgaan den maandag 7 Mei,en 't zal de774st0 verjaring zijn der heugelijke aankomst van het H. Bloed binnen Brugge. Mgr Stillemans, bisschop van Gent, zal den dag der processie de hoogmis in de hoofdkerk zingen, en daarna den geestelijken stoet van het H. Bloed ver- gezellen. i Van de jaar is het 50 jaar geleden dat Z. H. Leo XIII (Joachim Pecci,) alsdan pauselijke nuncius bij het Hof van Brus sel, de H. Bloedprocessie vergezelde. Hij kwam den zondag 5 Mei, 't jaar 1814, te Brugge aan en stapte af in het bisdom. Den maandag 0,dag der processie, woonde Joachim Pecci de hoogmis bij in de hoofd kerk en volgde de processie met Mgrs Delebecque,bisschop van Gent,en Boussen bisschop van Brugge. Onder weg werd Mgr Pecci licht ongesteld en moest de processie verlaten aan de Dweersstraat. Hij ging hel huis binnen van den lieer Van lleurne, burgemeester der stad Werk- en A'ijverheidg- raad. - Aalst. Eenevragen- tabel werd dezer dagen aan de Werk- en Nijverheidsraden door de regcering toe gezonden betrekkelijk een wetsontwerp op de reglementen der werkhuizen en fabrieken. Men heeft ons de antwoorden medege deeld, opgemaakt door den heer Alexan der Van de Velde, Voorzitter der eerste Afdeeling van den Aalsterschen Raad, en met veel belangstelling hebben wij van dit werk inzage genomen. Dit merkwaardig werk verdedigt de rechten van den werkman, streeft naar zijne lotsverbetering en erkent ook de rechten van den werkgever of meester. Aangaande den werktijd wordt aanbe volen 6 dagenter week van 10 uren mits 3 rustpozen 's morgens 1/4 uurs, te middag 1 1/2 uur en 's namiddags 1 4 uurs en verder afschaffing van het begin der werkuren des winters om 6 ure 's morgeus. Wanneer men in den winter des morgens zou beginnen wordt niet gezegdwaarschijnelijk dus met 't op komen van den dag. De vrouwen die 't zelfde werk verrich ten van mannen zouden hetzelfde loon genieten. De vrouwen zouden ter fabriek eenige minuten vóór de mannen aanko men en ze verlaten. Strenge toepassing der wet op vrouwen- en kinderarbeid. Afschaffing van zondag en nachtwerk en duur van het werk uiterlijk 8 uren mits eene 1/2 uur schoftijd zonder aftrok. Vrouwejivau min dan 21 jaar en jonge lingen van 16 jaar mogen tot het nacht werk niet toegelaten worden. Het nood zakelijk zondagwerk moet derwijze gere geld worden dat de werkman zijne gods dienstige plichten kunne vervullen. De loonen moeten zoo geregeld worden dat een werkman genoegzaam betaald wordt om in het onderhoud zijns gezins te kunnen voorzien. Maar tot hoeveel zal dit loon moeten beloopen? ziedaar de groote knoop.... De werkhuizen moeten gezond zijn en de veiligheid der arbeiders verzekerd. Vrouwen en mannen mogen niet te samen werken. Het aanstellen van opzichters wordt ook gevraagd, welke het gebruik van sterke dranken in de fabrieken zullen verbieden en waken dat de werkhuizen des zaterdags gereinigd worden. In geval van werkopzeg door den werk man of afdanking door den meester veer tien dagsche verwittiging. Wij moeten ons schrijven hier, door plaats gebrek, staken, doch het boven staande is voldoende om onze geachte lezers te laten oordeelen over het rnerk- weerdig werk van voorzitter Alex. Van de Velde. dei* vergiftigingen. Sedert eenige dagen verwachtte men zich aan eene ontknooping van het onder zoek over de geheimzinnige zaak der vermoedelijke vergiftigingen te Antwer- i pen. De ontknooping heeft zich thans j vooorgedaan. Aanhouding van mad. Joniaux. Mad. Joniaux is dijnsdag avond te Ant werpen aangehouden,onder beschuldiging van verscheidene vergiftigingen gepleegd te hebben. De echtgenooten Joniaux wonen te Antwerpen in de Nerviersstraat, 33, in een net huis met twee verdiepen, met pracht en goeden smaak gemeubeld. M. Joniaux, 48 jaar oud, is de zoon van een gewezen krijgsdoktor, die ge trouwd was met jufvrouw Van de Kerck- hove van Gent, zuster van den gewezen senateur. Hij is ingenieur, bestuurder van la klas der jbruggen en wegen, ridder dor Leopoldsorde Hij was in het eerste huwelijk geweest met eene jufvrouw Dumont, van Namen. Deze was in het kinderbed gestorven en liet hem vier kinderen na. Hij had dan te Brussel kennisgemaakt met zekere mad. Faber, geboren Ablay, dochter van den gewezen luitenant-generaal Ablay, te Leuven gestorven. Twee leden der familie Ablay, de broeder en de neef van mad. Joniaux, bekleeden nog een hoogen graad in het leger. Zeven jaar na het overlijden van de eerste mad. Joniaux stierf M Faber, naar men zegt aan hevige jichtaanvallen. M. Joniaux hertrouwde met de weduwe in 1886. De tegenwoordige mad. Joniaux is thans 52 jaar oud zij is vroeger zeer schoon geweest. Toen zij met haren 1" man, M. Faber, te Brussel woonde, had zij talrijke betrek kingen zij was gekend als eene zeer verstandige en vaslberadene vrouw. Zij werd ontvangen in de groote salons, nam deel aan de feesten, vergaderingen en speelpartijen, zij was zelfs eene herts- tochtelijke kaart-peelster. Mad. Joniaux geraakte weldra in oneenigheid met bijna gansch hare fami lie. Zij bleef slechts in betrekking met hare twee zusters, Leonie en Emilie, wonende te Brussel, en met een broeder, die gansch zijne fortuin verkwist heeft. De echtgenooten Joniaux hebben geene kinderen uit hun huwelijk. Een zoon uit het eerste huwelijk van M. Joniaux is nog student. Twee dochters van de vrouw, uit haar huwelijk met M. Faber, zijn met Antwerpenaars getrouwd eene derde dochter woont bij hare moeder en haar stiefvader. M. en mad. Joniaux hebben nooit op grooten voet geleefd, doch zij hebben zich soms overgeleverd aan ongelukkige speculaties. M. Joniaux, onder ander, heeft eene aanzienlijke som verloren in eene tramwaymaalschappij. Twee ovcrlijdens. In 1891 stelde M. Van Setter, verzekeringsagent der maatschappij la Baloise, te Brussel, aan mad Joniaux voor, M. Joniaux te doen verzekeren. De vrouw antwoordde dat haar man reeds verzekerd was, doch op het einde van november 1891 vroeg zij om hare zuster Leonie Ablay te verzeke ren voor 70,000 fr. Leonie was arm,doch mad. Joniaux nam de verbindtenis de premies te betalen. De verzekering werd op 25 December aangegaan ten profijte van Mej, Faber de dochter van inad. Joniaux, voor 30,000fr. door de Baloise, en voor fr. door eene andere maatschappij la Néerlandaise. Twee maanden later toen nog maar eene premie betaald geweest was, stierf Leonie te Antwerpen bij hare zus ter, waar zij eenige dagen was gaan door brengen. De 70,000 fr. werden aan mad. Joniaux betaald. Leonie Ablay was in maart 1892, toen zij stierf, 42 jaar oud. Zij bewoonde met hare moeder, weduwe van generaal Ablay, en eene jongere zuster, een stil huis te Brussel. Zij leefden zeer stillekens, want hunne middelen lieten hun geei.e groote praal toe. De drie vrouwen beschikten over een jaarlijksch inkomen van 9,300 fr. Zij leef den afgezonderd en gingen slechts van tijd tot tijd de echtgenooten Joniaux te Ant werpen bezoeken. De weduwe Ablay stierf in Oktober 1890. Leonie Ablay begaf zich nog dikwijls naar Antwerpen,en't is op een dier bezoe ken, den 24 Februari 1892, dat zij plotse ling overleed, zoogezegd aan de influenza. M. Joniaux had een oom te Gent. M. Van den Kerckhove, ryke nijveraar, ko lonel overste der burgerwacht van Gent en lid der Logie. Die oom, die 65 jaar oud was en ongetrouwd, had vroeger een testament gemaakt ten gunste van zijnen neef. Hij leefde echter op zijn Bebelsch met zekere Mej. J. V.... van welke hij een zoon had. M. Van den Kerckhove had zijn testament veranderd ten voordeelt? van dien zoon, en hij had zelfs aan zijne familie zijn inzicht te kennen gegeven van met de moeder te trouwen. In het begin van 1891 werd M. Joni aux benoemd tot bestuurder van eerste klas, en te dier gelegenheid gaf hij een diner aan de familie. M. Van de Kerck hove was erbij. Na het eetmaal voelde hij zich ongesteld, en 's anderdags stierf hij ten huize van zijnen neef.De geneesheeren schreven de dood toe aan eene beroerte, en M. Van den Kerckhove werd te Gent begraven. Ten gevolge dier overlijdens kwamen verschillende reruchten in omloop en het parket ontving naamlooze brieven, waarin van vergiftigingen gesproken werd. M. Joniaux diende zelfs eene klacht in tegen een lid zijner familie, te Brussel wonende, die in familiegesprekkenhemzou beschul digd hebben van moord, doch de zaak had geen gevolg. Derde overlijden. In het begin van 1891 liet mad. Joniaux haren broeder M. Alfred Ablay, die te Parijs woonde, ten haren profijte by de maatschappij Gres ham verzekeren voor 100,000 frank. M. Ablay was arm en mad. Joniaux zou zelf de premies betalen. Van dan at kwam M. Ablay bij zijne zuster te Antwerpen wonen. Op 5 Maart kwam hij met haar naar Brussel om dok- tor Max te raadplegen. Hij keerde des avonds naar Antwerpen weer en 's ander daags was hij een lijk. Hij werd te Lub beek, bij Leuven begraven. M. Perrin, bestuurder van de Gresham, werd eerst op 11 maart van dat overlij den verwittigd. Hij vatte vermoedens op en richtte zich tot de justicie. Een rech terlijk onderzoek werd ingesteld door MM. Ilayoit, onderzoeksrechter, en Eeman; substituut vanden prokureurdes Konings, te Antwerpen. De aanhouding. Men weet reeds dat het parket de lijkschouwingen bevo- leu heeft der drie overleden personen De opgravingen werden gedaan op de kerk hoven van Lubbeek, Gent en Buysingen, en de ingewanden naar Leuven gezonden om ontleed te worden. De lijkschouwingen brachten niet veel licht aan den dag. De geneesheeren twij felden wel of de opgegeven oorzaken der overlijdens nauwkeurig waren doch kon den niets stellig bestatigen. Ondertusschen ondergingen M. en mad. Joniaux, hunne bloedverwanten, dienst boden, vrienden en kennissen talrijke on dervragingen bij het parket. Op 4 April had een getuige zulke ge wichtige feiten aan den dag gebracht, dat toen reeds de aanhouding van mad. Jo niaux besloten was. Op vrijdag, 6 April had eene bijeenkomst plaats van het par ket met de wetsdoktoors en de scheikun- kundigen. Dinsdag morgend nog :had M Hayoit, vergezeld van zijnen griffier, zich naar Brussel begeven om met den prokureur generaal Van Schoor te onderhandelen. Zij waren ten 6 1/2 ure te Antwerpen weergekeerd en hadden zich onmiddellijk naar het justiciepaleis begeven. M. en mad. Joniaux werden aanstonds ontboden, zij kwamen rond 7 ure aan bij den onderzoeksrechter en werden afzon derlijk ondervraagd door MM Van Schoor en Hayot. Het is na die ondervraging, gedaan in tegenwoordigheid van den wetskoktoor M.VanV-ve, en waarin zij de grootste koelbloedigheid aan den dag gelegd had, dat mad Joniaux werd aangehouden. Het aanhoudingsbevel luidt, onder an der als volgt: -aangezien de feitenten haren laste gelegd, eene straf van 15 a 20 jaren dwangarbeid of eene zwaardere straf kunnen medebrengen, wordt de voorloopige gevangeneming bevolen over- komstig paragraaf 3 art. 2 van het straf wetboek. Toen men haar verklaarde dat zij werd aangehouden en scheen de vrouw geheel ontsteld en borst in tranen los. Toen zij eenigzins bedaard was, vroeg zij om nog een oogenblik haren echtgenoot te mogen spreken, en hem hare sleutels en haren regenscherm te mogen overhandigen doch die toelating werd haar geweigerd. Mad. Joniaux werd in een huurrijtuig naar de gevangenis der Beggijnenstraat gevoerd, waar zij in het geheim werd op gesloten. De slachtoffers zijn met morphine en atropine vergiftigd geworden.; W Aan onze geachte abonnenten. Wij hebben do eer onze geachte abonnenten welke over 1894 nog niet hebben betaald, te berich ten dat wij de aanst. week het beloop van den abonnementprijs zullen laten ontvan gen. Onnoodig, denken wy, te herhalen wat ons gedwongen heeft met het oud ge bruik af te breken en, even als alle an dere nieuwsbladen, de betaling min of meer op voorhand te vragen. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 916 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 7400 kilos. /kalst. In den nacht van 18 op 19 dezer, zijn de dieven hier weèr eens aan 't werk geweest. Vooreerst, hebben zij bij De Reu, Gentschestraat, eene vensterruit ingeslagen, doch het gerucht hierdoor ver oorzaakt wekte de bewonersen de dieven kozen het hazenpad, slecht medenemende: een mandeken met eenige boelingen, een dooze zeep, en verders wat snuisteringen. Zelfden nacht poogden zij nog op zelfden steenweg in verscheidene achter- bouwen te dringen, onder anderen zijn zij erin gelukt, bij De Mulder likorist,alwaar zij met een ijzer de deur van den stal heb ben opengebroken, en gestolen:2 schoon groote konijnen, en 7 kleine jongen. Voorzeker hebben wij weèr gekende dieven voorhanden, en onze stedelijke Policie zal hare waakzaamheid moeten verdubbelen, om ze in het net te kunnen krijgen. MoorseI. Het eerste Concert is zondag 11. opperbest afgeloopen. Het tal rijk en deftig publiek was ten uiterste voldaan en tevrede. Men was het alge meen eens om te bekennen dat nog nooit te Moorsel zulk geen overheerlyk feest werd gegeven. Geen wonder ook de too- neelspelers hebben zich waarlijk overtrof fen, bijzonderlijk in het drama". Morgen Zondag zal het 2° Concert plaatsgrijpen en wij kunnen onze geachte lezers niet genoeg aanraden het feest te gaan bijwonen; wij mogen hun verzeke ren dat zij van genoegelijke stonden en aangenaam vermaak mogen verzekerd wezen. Wij raden onze geachte lezers aan het programma aandachligli.ik te lezen en bevolen hun deze Avondfeesten aan welke om 4 ure stipt zullen aanvangen. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene plaats fr. 1,50 eerste fr. 1tweede fr. 0,50. Onwettige huiszoeking. Aan houdingen. Donderdag rond midder nacht kwamen in het HoteldeTirlemont te Brussel, twee personen, die zegden po- licieoffieren te zijn en voor last te hebben, onderzoek te doen naar eenen Engelsch- man, die hier gelogeerd was. Deze werd aanzien voor een gevaarlijken anarchist, die dynamiet in zijn reiskoffer had. De twee personen werden naar de ka mer van den Engelschman geleid die zon der verzet het verlangde onderzoek liet gebeuren. Op de vraag van den vreemdeling naar hunne namen en kwaliteiten gaf een der bezoekers op eene visietkaart met den naam Van Poppeg hem, Officier-inspecteur der policie, De twee mannen openden het reiskof fer van den Engelschman, doorzochten het en legden beslag op eene som van 100 fr., linnengoed, borstels, enz. Maar vrijdag morgend gingde Engelsch man naar een policiehureel, waar hij in lichtingen vroeg nopens de aanleiding van het onderzoek. En daar vernam hij dat de twee personen in kwestie valsche policiemannen waren. Nu werd een werkelijk onderzoek inge steld en men vernam dat de personen, die het op den vreemdeling gemunt hadden, met vieren waren. Twee hadden namelijk in de straat de wacht gehouden, terwijl de twee eersten het zoogezegde onderzoek deden. En wat meer is, men vernam dat de aanleider van het troepje, degene die het visietkaartje met den naamVan Pop- peghem afgaf, niemand anders is dan ze kere Emiel De Graeve. Emiel De Graeve, woonachtig te St- Joost-len-Noode oefende zoo was het be drijf van huisschilder uit. Zijn vroeger leven moet zeer avontuurlijk geweest zijn. Hij deed verscheidene zeereizen, liep hier en daar al eens eene veroordeeling op. Voor het oogenblik, zegt de Etoile was hy koffiehuisbediende. De Engelschman, het slachtoffer der zonderlinge expeditie was woensdag te Brussel aangekomen. Nauwelijks ln de stad, raakte hij in kennis met zekeren Frans Perkem, die vervolgens met De Graeve, en twee ande ren, Trom en Cassoré, allebei hotelbe dienden, den slag beraamden. De nieuwe kennis had den Engelsch man beloofd, hem de merkweerdigheden van Brussel te toonen, had hem het Hotel de Tirlemonl als logement aangewezen en Berkem logeerde zelfs eenen nacht met hem in ééne kamer. De policieagent Niclot, die door den commissaris Bourgeois met het onderzoek gelast werd .ontdektedat de vier samen zweerders hun hoofdkwartier hadden op geslagen in hetzelfde restaurant, waar de geneamden Montoisiré en Wery, over eenigen tijd werden aangehouden voor diefstal van 18,000 fr. Alle vier zijn thans aangehouden. Zij zullen vervolgd worden voor onwettige uitoefening van een openbaar ambt, woonstschennis, dragen van* valsche na men, diefstal, enz. De gemeenteraad van Schaarbeek heeft het besluit genomen, te verbieden dat de kelders verhuurd worden om tot woonplaats te dienen. Dit besluit zal van kracht worden binnen de zes maanden, om aan degenen die eenen kelder bewo nen, den tijd te verleenen om eene gezon dere woonst te zoeken. Ook de gemeente Laken heeft een reglement in dien zin aangenomen. Razende kat. Katten zijn aar dige beesten, alzoo tijgerachtig, en als zy gedwongen en dul zyn, ze zijn fel te ontzien en zouden iemand te keere gaan. Nu verleden maandag morgend gaat de genaamde Van ter Wyngene, een knaap van rond de 15 Jaar, met het kind van den landbouwer M. Ivo Persyn naar de Poelbergschole. Er komt hem daar eene kat toege vlogen. ongetwijfeld eene ievers van den Poelberg of van in 't ronde, die den jongeling te keere gaat en hem bijt. Het kind dat met Van ter Wyngene meè was, wordt gelukkiglijk niet gebeten. Een einde verder, daar ook op den Poelbergis Henri Dumon bezig met op zijn land te werken. Ook deze wordt door de kat aangerand, en wel zoodanig, dat Dumon al de moeite van de wereld had om het woedende dier af to weeren. Dumon heeft de kat, die hem maar gedurig opvloog, eindelijk kunnen dood slaan. Dumon is zeer wijs te werk gegaan en bij is met de doode kat naar de stad gekomen, tot bij den veearts, M. Van Eecke. Deze heeft het lijk der kat onder zocht, en bevonden dat de beest door razernij was aangedaan. De twee, Van ter Wyngene en Dumon, beiden wonende te Thielt, zyn gisteren dijnsdag naar St-Hubert vertrokken, den heilige tot wien er zooveel toeloop is en die met zekerheid tegen de razernij weet te behouden. (Gazette van Thielt.) Ohé, wat Vlamingen! De Klau- waerl van Brugge meldt dat het Wil lemsfonds geweigerd heeft, deel te ne men aan de betooging, die reeds van nu af op 't getouw wordt gezet tegen 1902, ter gelegenheid van den 600sUn verjaardag van den Gulden Sporenslag. Diefstal van 16,000 fr. A an- houding. Over een jaar of vijf kwam in M. Bossaerts-Mopial,handelaar in brei- wol, Vleminckxveld te Antwerpen een jongeling van een jaar of vijftien, zekere P. De V. Hij was werkzaam en ieverig en won het vertrouwen zijns patroons, zoodat hij nu reeds, op 21jarigen ouderdom, tot het ambt van kassier was opgeklommen. Ongelukkiglijk had de jongeling kennis gekregen met eene serveuse uiteen groot café chantant, nabij de statie, eene ge trouwde vrouw, moeder van 3 kinderen, die met haren man in eene straat der 5* wijk woont. Dat kostte hem veel geld, te meer daar hij voor haar eene gemeubeleerde kamer had gehuurd in dezelfde wijk. Daarbij leefde hij zelf als een groot heer en deed zich zelfs per rijtuig naar zijn bureel brengen. Nu, zaterdag middag bleef hij eenklaps weg, en 's avonds ontving zyn patroon eenen brief, waarin De V. meldd? dat hij, bij middel van valsche wissels, rond de 16,000 fr. had ontvreemd. Wilde de pa troon eene klacht inspannen, schreef hij, dan was er geen kans om nog ooit iets te rug te bekomen. Deed hij dit niet, dan was er kans om het gestolene met de in tresten terug te bekomen. Ge ziet dat van hier! M. Bossa rts dacht er ook zoo over er bracht den brief naar de policie. Deze ver zond aanstonds de noodige telegrammen en op dit oogenblik is de slimmerik reeds aangehouden te Londen, waar hij met de serveuse langs Brussel en Calais naartoe was gereisd. Het onderzoek der policie heeft doen ontdekken dal de man der serveuse van alles onderricht was. Een kind verbrand. Het zesja rig meisje Carolina Raas, ging, als andere kinderen, zien naar de kramen op de ker mis der Breedestraat te Hemixem. Opeens begon het kind te weenen, en liet zich in het gras vallen roependeIk brandik brand Een soldaat snelde toe en bevond inder daad, dat de kleêren van de kleine in de rechterzijde vuur haddengevat. Hij schoot zijnen frak uiten sloeg dien over het vuur; doch daar de lucht er niet genoeg mede afgesneden was, breidde de brand zich verder uit, tot dat men eindelijk op het gedacht kwam de kleederen van het li chaam te rukken. Maar het ongelukkig kind had reeds eene afgrijzelijke wonde en stierf maandag nacht, ten gevolge daarvan, in de hevig ste pijnen. De arme ouders, werkende menschen, zijn ontroostbaar over dit verlies. Maar hoe is de vlam aan de kleèren ge komen? Niemand kon het juist zeggen, doch men denkt over 't algemeen, dat een u keerske-schiet voor cigaren er niet vreemd aan is. Werkstaking der steenbakkers te Boom en omstreken. De toestand is merkelijk verbeterd, op vele plaatsen heeft men het werk hernomen. Een tien tal steenbakkerijen zijn in volle werking. Hier en daar worden kolen gelost en stee- nen geladen. Waar gewerkt wordt blijft het volk aan den arbeid. Te Rumpst en Terhaegen blijft de toestand onveranderd, geene herneming van 't werk wordt be- statigd. Overal kalmte Wat men schrijft aan gaande de banmolens te Boom is onwaar, de werklieden worden in klinkende munt betaald. Naar het schynt willen de bazen te Hemixem 10 ten honderd opslag geven indien de.prijzen van heden af tot augusti niet onder 8 frank dalen. De verzoeningsraad heeft reeds eene zit ting gehouden20 werklieden en een baas werden gehoord. Maandag aanst. nieuwe zitting en men hoopt tot eenen goeden uitslag te geraken. FR A N Kit IJK. Valsch beschuldigd. - Gestorven voor een stuk kant ter weerde van fr. 4, ziedaar 't droevig lot van Mej. Marguerite Boulanger, bediende in een confectiehuis van de Vredestraat, te Parys. Mej, Boulanger werd verleden week aangehouden en by den commissaris ge bracht door de bedienden van een groot magazijn van nieuwigheden op den linker oever, die haar beschuldigden een stuk kant gestolen te hebben. Dat stuk was inderdaad gevonden in den regenscherm van mej. Boulanger, maar zij verklaarde dat het buiten haar weten daarin moest verborgen zijn, misschien wel door den dief, die er zich wilde van ontmaken. Eene huiszoeking in hare woning deed niets verdachts ontdekken en zij werd in vrijheid gelaten. De zedelijke schok was echter te hevig geweestden heelen avond sprak zij opgewonden over hare aanhouding, 's Anderdaags moest zij te bed blijven en woensdag stierf zij aan eenen bloedopdrang naar het hoofd. Een zinnelooze. Een wever van van Armentières, zekere Jules Thery, 38 jaar oud, bracht omtrent 2 jaar door in een zinneloozengesticht. Men meende nu dat hy genezen was, en hij werd losgela ten. Men bedroog zich echter. Hy werd steeds vervolgd door wanhopige denk beelden en kon uren lang sprakeloos blij ven. Woensdag "avond verliet hy eensklaps zijne woning en ging zynen zoon te ge- moet, die rond 8 ure de school moest ver laten. Hij ontmoette hem en stelde hem voor eene wandeling te doen nahy het kanaal der Lei, in afwachting van moc- der's terugkeer. Hot kind nam aan, en sedert dien heeft men geen van beiden teruggezien.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2