m NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 26 April 1894. 10 centiemen per nummer. 48sle Jaar, IV0 2874. ABONNEMENTPRUS A DVERTENTIEIVPRMS Politiek overzicht. Belgische en Deutsche grafma kers van de R- K. Kerk. Commissaris van Policie. Bescherming van de Arbeiders. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, April 1894 Duitschland.Fransche spion Berlijn, 24 april. Een Fransche offi- éier, in het Central Hotel, dat aan den Wintergarten paalt, afgestapt, zoodus daar waar de proeven met Dowe's kogel vrij uniform plaats hadden,is aangehouden op het oogenblik dat hij in de kassen snuffelde om dit uniform te zoeken. Een mandaat van uitzetting is tegen dien officier uitgeveerdigd. Vereenigde-Staten, Werkersbe weging. üit Pennsylvania wordt gemeld dat het werkmanscongres duizend gedelegeerden sterk, eergisteren te Was hington vergaderde en een besluit aannam tegen het tariefontwerp, hetgeen aan den Senaat beieekend werd in eene memorie, welke twaalf mannen aanboden. Middelerwijl bezochten anderen het Senaatsgebouw en interviewden verschil lende senateurs, ten einde bij hen aan te dringen om te stemmen tegen het tarief- ontwerp. Deze werklieden moeten niet worden vereenzelvigd met die van Coxey's Com monweal Armywelke bataljonsgewijze naar Washington oprukken, om het con gres petities aan te bieden, verzoekend om rentelooze uitgifte van bons, alsook om uitgifte van vijfhonderd millioen dollars aan schatkistnoten ter verdeeling onder al de Staten, om deze in staat te stellen tot tegemoetkoming aan de werk loosheid door den bouw van straatwegen. Dit zoogenaamde leger omvat meeren- deels landloopers, die voornemens zijn te Washington gekampeerd te blijven,totdat het congres de bedoelde wetgeving aan neemt. Met het oog op het karakter dezer lieden neemt de overheid voorzorgen, ofschoon zij niet bevreesd is voor ernstige wanordelijkheid. Het Kapitool zal extra bewaakt worden, terwijl de schatkist van heden af hare kelders sluit, evenals de vertrekken waarin de geldtelling en de bewaring van fondsen plaats vinden. De aangevangen werkstaking onder de bitumeuse kolenwerkers omvat 132,000 man en verlamt het kolenbedrijf in Penn sylvania, Maryland, Ohio, Illinois, Ten- nesse en Virginië. De kolenwerkers in Iowa, Kansas, Colorada, Indiana en Missouri werken voorloopigdoor,ofschoon niet voltyds. Maar de werkstakers trach ten hen over te halen om mede te staken, hetgeen zij eveneens beproeven in het anthracietische kolenbedrijf. De eigenaars der koolmijnen verklaren dat deze werk staking de grootste is die ooit in Noord- Amerika plaats had. Haar duur en omvang zijn alsnog niet te bepalen, maar de eerstgenoemde zal niet onmogelijk tot juni duren. Men weet dat Pieter Van Humbeek, van droevige nagedachtenis, op eene ver gadering der vrijmetselaarslogie, uitriep dat men het kadaver der R. K. Kerk in het graf zou rollen en de vrijmetselaars juichten toe. Het besluit was dus genomen en het werd zelfs door eenen bloedeed bezegeld; ja, de R. K. Kerk moest gedood en haar j kadaver in den grafkuil geworpen wor- den. De ongelukswet van 1879 was een der wapens door de vrijmetselaars ge bruikt om hun besluit ten uitvoer te bren gen. Men herinnert zich nog den schooloor- log met al zijne onheilen en rampen die over ons Vaderland heeft gewcei en in denwelken de vrijmetselaars de neder laag hebben geleden. Ja,de vrijmetselaars waren machteloos tegenover ons, Katho lieke Belgen, getrouw aan ons voorva derlijk geloof. En velen die gezworen hadden te hel pen om het kadaver van 't Catholicism in den grafkuil te rollen zijn van het aard- sche tooneel verdwenen en de R. K. Kerk leeft nog en dat veel krachtiger dan ooit. In Duitschland wendde de vrijmetse larij ook de uiterste pogingen aan om liet kadaver van het Catholicism in den graf kuil te rollen, doch daar zoo min dan hier gelukte zy in hare lielsche plannen. De socialist Liebknecht bestaligde het in zitting van den Rijksdag, ter gelegenheid der beraadslaging over 't wetsontwerp betrekkelijk de intrekking der wet op de afschaffing in Duitschland der kloosteror ders en bijzonderlijk der EE PP. Jesuiten. De godsdienstoorlog (Kulturkampf,) zegde Liebknecht, is niet het graf der katholieke kerk geworden die men be- weerde te zullen begraven, maar wel van het liberalism die het ambt van grafmaker wilde uitoefenen. De katholieke Kerk bezit eene onaf- >j meetbare levendige kracht. De lieden die haar, na 1870, hebben willen ver- >3 nietigen, zouden die macht moeten her- 33 kennen. Uit hare verspreiding de gan- sche wereld door, is hare zoo groote macht gesproten en die haar zegepralen >3 deed in den oorlog haar aangedaan. Het protestantism onteerde zich (o) 46e Vervolg. Na bet verlaten van het hotel, begaf Power zich onmiddeljjk weer naar zijne oude kamers, welke hij sedert den dood van zjjn oom bewoond had. Hij had deze woning indertijd uitgezocht, omdat zij niet ver van het policie-bureel was gelegen. Zjjn weg voerde hem ook thans daar langs. De kommissaris Grand stond aan den ingang. Met een verachtcljjken blik mat hjj zijn gewezen onder geschikte van het hoofd tot dc voeten. Zoo begon hij met een spottenden lach, komt gij toch nog eens opdagen Wij dachten niet dat wjj het genoegen zouden hebben M. Power weder te zien Ik geloof vrij te zjjn te doen, wat mij goeddunkt! antwoordde Robert hooghartig. Gij hebt mij zelf van dienst geschorst en ik heb onmiddelljk mijn ontslag ingezonden mij dunkt, dat ik dus vrij man ben Zoo haastig nietjongeheer I viel de kommissaris in. Vooreerst moet gij nog getuigen in de zaak en wel als policie-inspecteur als zoodanig zij gij opgeroepen, probeer maar geene kunstjes om weg te blijven boor 1 dat zou u slecht bekomen 1 Ik heb gelukkig geene kunstjes noodig, ant woordde Power bedaard het is geen oogenblik mijn plan geweest om weg te blijven. Bekommer u daar over niet, M. Grand en laat mjj toe u te zeggen, dat mijn verzoek om ontslag behoorlijk verzonden is en dat ik u derhalve verzoek een anderen toon tegen mij te gebruiken, dan gij tot nu toe aangeslagen hebt. Ik ben niet van ziu uwe onbeschaamdheid langer te ver dragen. De leste woorden gingen vergezeld van een blik dien den commissaris deed verstommen. Toch scheen hjj zich te willen vermannen, toen hjj een haastigen stap achter zich hoorde. Het was M. Kingsford, die eene zitting van het gerecht had bijgewoond en, den breeden gang door komende, Power aan den ingang had ontdekt. H. Grand trad eerbiedig op zijde en groette onderdanig. Ha 1 inspecteur Power, zjjt gjj hel riep de weerdige magistraat reeds uit de verte. Juist de man. dien ik hebben moestIk stond op het punt te gaan vragen, waar gjj uithingt. Kom met mij mee... ik moet u spreken Met open mond had de commissaris Grand den vriendschappelyken welkomsgroet van den magistraat aangehoord het was gal en alsem voor hem om te zien, hoe M. Kingsford, die zijn onderdanige buiging te nauwernood met een blik had beantwoord, thans zjjn arm vriendschappelijk in dien van den gehaten Power stak en onder vertrouwelijk gesprek met hem voortwandelde. Wjj hebben daarjuist eens een ernstige verga, dering gehad, begon de heer Kingsford het gesprek, 3 steeds sedert Luther tot den dag van heden, met zich als de lijfknecht van het tijdelijk gezag aan te stellen. Nooit deed de R. K. Kerk het, neen nooit 1... Wij, socialisten, stemmen de wet tot wederkomst der Jesuiten uit geest van strenge rechtveerdigheid. 33 Ziedaar eene openbare hulde gebracht aan de R. K. Kerk en hare Kinderen door een harer hevigste vijanden. Moest een Belgische socialist, vooruit- strever, doctrinair of oude pruik aldus spreken,of liever, de waarheid bestatigen, onmiddellijk zou men hem als een verra der behandelen Maar ook aan 't hoofd van de drie fractien der libehaterij in ons land staan dwepers, bekrompen van geest en haatvol genoeg om, op godsdienstig gebied, de waarheid te durven loochenen! De minister vanjusticie komt aan al de procureur-generaals te bevelen beter de hand te houden aan de naleving der werk- manswetten, die naar hetgeen men thans te Boom en elders hoort en ziet, geweldig overtreden worden. Ziehier den tekst van den omzend brief Brussel, 8 April 1894. Heer Procureur-generaal Ten allen kanten, in het Parlement en daarbuiten, is 't een concert van klachten tegen de niet uitvoering der beschermende wetten ten voordeele van de werklieden door sommige patroons uitgebuit. Talrijk zijn de misbruiken. Er bestaat geen twijfel dat de wetten van 16 en 18 Oogst 1887 betrekkelijk de betaling in loonen, de onafstaanbaarheid van het loon,de wet op vrouw- en kinder arbeid overtreden worden zonder dat de parketten in de mogelijkheid werden gesteld hunne naleving te verzekeren. Ik heb de eer al uwe aandacht te vesti gen op dezen toestand, met de wet in strijd. Gij zult, zooals ik, denken, dat om zulke gewichtige belangen, aan uwe zor gen toevertrouwd, te bewaken, de procu reur des konings de noodige maatregelen zullen te nemen hebben om juist ingelicht te zijn over al de wetsovertredingen en deze zonder gevaar of vrees zullen ver volgd worden. Indien zekere policiebeambten niet altijd met noodigen iever en waakzaam heid, de naleving der sociale wetten bezorgen, het behoort aan 't parket hunne trage werkzaamheid te breken. en ook over uw geval met den commissaris gesproken. Hij heeft u aangeklaagd, wegens overtreding van de verordeningen. Nu, gij begrijpt wel, dat ik dadelijk uwe partij heb gekozen... Ik weet het, mijnheer Gij hebt mij meer goed heid bewezen dan ik ooit vergelden kan maar, gij weet zeker, dat ik een eind aan de zaak gemaakt heb, door mijn ontslag te nemen. Zeker, weet ik datik heb uwen brief in handen gehnd Maar dat is het juist, wij willen u niet missen, de heeren zijn het allen met mij eens gij moet uw verzoek intrekken Het spijt mij. begon Robert. Ik begrijp het best 1 viel de heer Kingsford hem dadelijk iD de rede. Het is raoeielijk voor u, maar luister eens. Wg hebben alles afgesproken. Grand krijgt eene waarschuwing en die zal op poolen staan, dat verzeker ik u om de minderen met rust te laten. Kom gerust terug, zij zullen u met rust laten, en mocht er iets gebeuren, kom dan dadelijk bij mij, vracht geen minuut, ik zal ze op hunne plaats zetten, geloof mij Robert was innig getroffen door zooveel goedheid, maar hij schudde het hoofd. Houd mij niet voor koppig, mijnheer sprak hjj en vooral denk toch niet dat ik uwe goedheid ooit zal vergeten, maar inderdaad, het is beter voor mij, en wat meer zegt, het is beter voor de zaak van jufvrouw Duvivier, dat ik vrij man blyf. De heer Kingsford keek hein verwonderd aan. Hebt gij dan nieuws vroeg hij. Is er mogelijk heid, dat bet vreeseljjke geheim eindelijk eens zal worden opgéhelderd De krachtige en beschermende tusschen- komst van het gerecht zal tevens de berekeningen vol intrest verlammen van deze die misbruik maken van hun gezag als patroon om de getuigen te beletten van te klagen of te spreken. Gij zult, heer procureur-generaal, mij wel gelieven eene gedetailleerde reke ning te zenden van de uitvoering der wet ten van 1887 en 1888 in uw gebied. De minister vanjusticie, V. BEGEREM. Goed gesproken dat de procureurs nu maar de uitbuiters knippen. E. V. In eenen brief door Le Palriote meègedeeld, verklaart de heer Beernaert, dat hij het voorzitterschap der Vereeniging voor de E. V. 't welk hem werd aangeboden, niet aanneemt en dit bijzonderlijk omdat er geene kans bestaat dit stelsel door de tegenwoordige Kamers te zien aannemen. Dit wist de heer Beernaert voorzeker sedert lang, immers de ondervinding had het hem geleerd. Waarom heeft hij dan het voorstel van den heer Woeste, onzen achtbaren Verte genwoordiger, verstooten, namelijk, van de oplossing der E. V. aan de toekom stige Kamers over te laten In tegenwoordigheid van den weder stand die de E. V. in de Volkskamer te beurt viel, was het voorstel van den heer Woeste de eenige mogelijke uitkomst. Die uitkomst heeft zich verwezenlijkt, want het ministerie door den mond van minister De Burlet heeft aan de Kamers meègedeeld dat de oplossing der E. V. aan de toekomstige wetgevende Kamers wordt overgelaten. De heer Beernaert handelde dus alsof hij zijnen persoonlijken wil, tegen wind in, aan de meerderheid wilde opdringen. Betrekkelijk de weigering van dit voorzitterschap schrijft de Brusselsche correspondent van Hel Handelsblad.» 1 Indien M. Beernaert geweigerd heeft zich te leenen aan de manceuver van hen, die hem enkel tot het presidentschap had den geroepen om hem eenen veldtocht te zien leiden tegen het kabinet-de Burlet, zoo zijn er toch katholieken die domweg in de kaart werken der vijanden van het ministerie. Een gemengd coraiteit, onder initiatief van den Vlaamschen Volksbond gaat van af donderdag meetingen geven, waaraan de katholieken van den Avenir Social deelnemen. Zonderlinge voorwacht die we daar in onze partij hebben. De goede man had Robert zooveel vriendschap betoond, dat deze het ongepast vond zijn vertrouwen niet met gelijke openhartigheid te beantwoorden. Ilij deelde den heer Kingsford daarom in 't kort mede, water aan het licht was gekomen, welk gesprek hij met den hoofd-inspecteur te Londen gevoerd had en eindelijk welke taak bjj op zich had genomen. Dc heer Kingsford hoorde hem met de grootste aaDdacht aan. Hel is inderdaad eene zonderlinge geschiedenis sprak hij, toen Robert zweeg. De verhouding tusschen dien Sint-Alba en die Stanley's is zeker zeer verdacht Maar dat is waar ook, gij hebt dien Sint-Alba vroeger gekend weet gij niet, waar hij vandaan kwam Ik weet waarlijk niets meer van hem, dan ik indertijd voor het gerecht verklaard heb, antwoordde Power. Dan weet gij dus niets van zijnen oorsprong. Ik zal u zeggen, waarom ik het vraag, vervolgde de magi straat Sint-Alba is zulk een vreemden naam en nu herinner ik mij indertijd iemand van dien naam gekend te hebben... Hebt gij vroeger een Sint-Alba gekend t vroeg Power verrast. Dat is te zeggen, de man dien ik bedoel, schreef zijn naam eenigzins anders. Het was een Italiaansch uitgewekene, die zich Saut-AIba noemde. Sant is natuurlijk de Italiaansche vertaling van Saint. En wat was die Saint of Sant-AIba, dieu gij gekend hebt, verder I Het is jaren geleden, dat ik hem ontmoette. Het was een oud man, van wien verteld werd, dat hij zjjn vaderland had moeten ontvluchten, omdat hy deel E. "V. - De middenafdeeling gelast met het onderzoek van het wetsontwerp bevattende de laatste titels der kieswet is zaterdag namiddag bijeengekomen te Brussel. M. Feron bood een voorstel van even redige vertegenwoordiging aan het werd verworpen. Stemden voor de heeren Loslever en Hanrez tegen de heeren De Landts- heere, de Looz, Delbecque, Broquet en Woeste. 't Oorspronkelijk voorstel der Regee ring opzichtens de evenredige vertegen woordiging onderging hetzelfde lot het werd verworpen met 5 stemmen (de heeren De Lantsheere, Woeste, Broquet, Delbeke, De Trooz) tegen een (M. Los lever). M. Broquet bracht een ontwerp van tweenamigo stemming voor. Verworpen bij gelijkheid van stemmen M. Broquet stemde voor, M. Loslever tegen, de overige leden onthielden zich. Nieuw voorstel der Regeering Behoud van het meerderheid-stelsel. Aangenomen met 4 stemmen. De heeren De Landlsheere, Woeste, Delbeke en De Trooz tegen, een neen, M. Loslever en eene onthouding, M. Broquet. De leden die ja stemden hebben ver klaard zulks te doen onder voorbehoud van de aanstaande voorstellen die in de Kamer zullen'worden voorgelegd. Oe zittijd. De Kamer heeft gelijk de bespreking der begrootingen te bespoedigen, wil zij in juni gedaan krij gen; zij heeft nog de volledigende titels der kieswet te bespreken en dat is geen klein werk, De middenafdeeling, waarvan M. Del beke verslaggever is, vergaderde verleden zaterdag om het ontwerp-Fèron te bespre ken. Welnu, er is alweer een ontwerp ingekomen van M. Broquet, van Doornik, welke heel het land, behalve de groote arrondissementen, in omschrijvingen van twee zetels verdeeld. Links maakt men nog eenige ontwer pen gereed; zoodus, er zal brood op de zijn. Jaarwedden dei* kleine Staatsbedienden. Sedert jaren klagen de kleine bedienden van den Staat over hunne geringe jaarwedde Briefdragers, kanloniers, sluismeesters, boschwachters, tolbeambten, enz., zijn het daarover eens om putten in d' aarde te klagen. van eene rcpublikcinschc samenzweering had gemaakt. Hij was iemand met zonderlinge manieren en gewoon ten, die allerlei liefhebberijen, voornamelijk de schilderkunst, uitoefende, als ik mij wel herinner. Dan zou dus deze Sint-Alba zijn zoon niet kunnen zijn vroeg Power verder. Neen, natuurlijk niet. Misschien is het in 't geheel geen bloedverwant van hem geweest. Wal er verder van den ouden heer geworden is, weet ik niet zeker. Sommigen vertelden, dat bij weer naar het vasteland was teruggekeerd in elk geval is hy nu al lang overleden. Robert Power was in diep nadenken verzonken. Het doet mij toch genoegen, dat gij mij van hem verteld hebt, sprak hij eindelijk langzaam wij kunnen niet weten... misschien voert het tot iets anders... Gij blijft dus den grooten financier en menschen- vriend nog steeds verdunken 1 Ik ben heilig overtuigd, dat hij en niemand anders die ongelukkige vrouw vermoord heeft, ant woordde Power ernstig. Mijn eerste vermoeden viel op hem, toen ik dat stukje van dien verscheurden brief vond en zijn handschrift herkende. Sedert ik daarop dien avond zjjn gezicht zag, bij het vernemen der aanklacht, heb ik nooit een oogenblik meer aan zijne schuld getwijfeld. En het meisje dan, dat nu gevangen is Is zoo onschuldig als gij of ik, mynheer Alles wat tegen haar wordt ingebracht, is het werk van dien ellendigen schurk. Robert's ernst maakte zichtbaar diepen indruk op M. Kingsford. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1