0 Allerhande nieuws. H B.S De regeering heeft de volledige lijst van al deze jaarwedden doen opmaken om te zien hoe en in welke maat men al deze brave en eerlijke bedienden zou kunnen voldoen. Om daarover beter te kunnen oordeelen heeft de c ommissie, met dit werk gelast, ook eene tabel doen opmaken van de soortgelijke jaarwedden in de andere landen, namelijk in Holland, Duitsch- land, Frankrijk, Italië. Ik meen te weten dat uit deze verge lijking blijkt dat de bedienden in deze landen beter betaald worden maar men doet opmerken dat het leven er ook duurder kost en ook dat, bij voorbeeld in Italië, er om zoo te zeggen niets dan papierengeld bestaat, hetgeen 10 ten honderd min waarde heeft dan ons goud. Al deze jaarwedden zouden alzco in den grond overeenstemmen, maar men heeft mij verzekerd dat de minister van Geldwezen nogtans bereid is eene aan zienlijke som te besteden aan het verbe teren van den toestand van al de kleine staatsbedienden.{Gazette van Brugge.) De liberalen bekennen dat de socialisten aan hun eigen zeiven overgela ten nog gansch onmachtig zijn en dat zij er onmogelijk in zouden gelukken eenen enkelen volksvertegenwoordiger te doen kiezen. Doch, daar zij de socialisten den ken noodig te hebben, schamen zij zich niet hun de hand te leenenMet hunne hulp dus zullen de socialisten in onze Ka mers hunne eerste vertegenwoordigers gaan krijgen. Daar alles doet voorzien dat de liberalen nooit meer iets zullen kunnen uitrichten zonderden steun der socialisten, zullen deze onder de hoede der liberalen hoe langer hoe meer veld winnen, groo- ter en grooter appetijt krijgen en eindigen met de liberale partij-minderheid gewor den, gansch te verslinden. Troostend vooruitzicht, voorwaar 1 Dat willen en zoeken de liberalen in hunnen haat tegen al wat katholiek is liever Turk dan papist D© werkstaking te Boom. Het katholieke Huis der Werklieden van Elsene, verleden zaterdag bijeenge komen, heeft besloten 250 brooden naar de werkstakers van Boom te zenden. Zij schandvlekten het ongelooflijk ge drag der patroons, die de wet op de be taling der loonen miskenden. Naar Congo. Op 6 mei zullen per stoomboot A kassa, vertrekken Daelman, onder-luitenant der reserve van het 1° linie Marillus, adjudant van het 6e artillerie; Henrion, wachtmeester van het '1° artillerie; Capelle, id.; Spelier sergeant-fourrrier van het 12® linie; Hoo- tele, sergent van het 5® linie Laurent, sergeant van het 1® jagers te voet; Gille, ex-sergeant-majoor van het 12° linie Crèvecceur, sergeant van het 13® linie; Deklerck, sergeant van hel 5® linie. Congo. Luitenant Scheerlinck. Luitenant Scheerlinck, van het 7® li nie is na een verblijf 7an 3 jaar en 8 maanden in den Congo, terug naar zijn vaderland gekeerd, hetwelk hij den 3 augusti 1890 verlaten had. Eerst vervulde hij te Boma het ambt van adjudant-majoor der openbare macht, waarna hij naar Boven-Congo trok, om het bevel te nemen over de tweede kolom der expeditie Dhanis. Luitenant Scheerlinck woonde de twee laatste gevechten tegen de Arabieren bij te Nyangwe en te Kassongo. Scheerlinck was ook voorzitter van den krijgsraad, welke het opperhoofd Gongo Luteté ter dood veroordeelde. Gongo had zich, zooals men weet, een tijd lang verbonden met de blanken; maar toen hij als belooning de uitgestrekte landstreek der Meleba had gekregen, keerde hij kazak en verwoestte dit land op eene manier, die zelfs de Arabieren verbaasde.Ook kwam hij in opstand tegen den Staat, deed invallen op zijn grondge bied en werd ten slotte met de wapens in de hand gevat. Zulk een dwingeland als dit Arabisch heerschap zou men ver moeten zoeken, niet alleen deed hij honderden onschuldi- gen martelen en dooden, maar eenige dagen voor zijne aanhouding, had hij ook zijne moeder en zijne zuster levend doen verbranden. Scheerlinck geeft wetenswaardige in lichtingen over Nyangwe en Kassongo, deze twee steden in 't hartje van Afrika en waarvan de eerste 10,000, de tweede |40,000 zielen telt. Hare huizen zijn in Araabschen stijl, in gebakken steen ge bouwd en waarvan sommige, twee ver diepingen hoog, door bekwame metsers en timmerlieden afgewerkt zijn. Al die huizen zijn door bomas, 't is te zeggen steenen wallen, omringd en zyn ware versterkte plaatsen. Het huis, bestemd voor Tippo-Tip, is een waar monument. De stad ligt in een diep dal,waarin een. beek rondslingert, die koortsen verwekte De straten zijn ongelijk aangelegd en ieder huis met eenen grooten hof, met allerlei vruchtboomen beplant. Kassongo zou een paradijs zijn, ware het aan den Congostroom gelegen. Scheerlinck zegt dat de kolom Dhanis onverwacht Kassongo heeft aangevallen en dit langs eene zijde, langs welke de Arabieren zich niet aan eenen aanval verwachtten. Ook is het te midden eener onbeschrijfelijke paniek dat zij, in den rug aangetast, de vlucht namen. Men beeldt zich in wat eene vlucht is van 30 a 40,000 man de groote wegen, langs welke de Arabieren waren gevlucht, lagen bestrooid met allerlei voorwerpen, onder ander zulk een aantal horlogies, penduuls en muziekdoozen, dat men zou zeggen dat de Arabieren er collectie in houden. Onze troepen vonden te Kassongo, zoo als onze lezers weten, eene muziekdoos, van Hodister en het dagboek van Emin Pacha, aangeschreven tot 23 oct. 1892. Dien dag moet hij dus gedood zijn. Het laatste nieuws, dat luitenant Scheerlinck vernam, was het volgende Sefoe, zoon van Tippo Tip, werd gedood door de lieden van Gongo, van de Lualaba vertrokken met luitenant Gillain; Roema- liza werd totaal verslagen door luitenant Lothaire en zijne Bangalas. In den Carolina Staat (Amerika) heeft men een afdoende middel gevonden tegen de jenoverplaag. Men heeft daar alle herbergen afgeschaft en de Staat alleen heeft het recht sterke dran ken te verkoopen. Er bestaan 125 buree- len waar de liefhebbers den jenever gaan koopen tegen 4 franken den liter. De fles- schen zijn gezegeld en verlakt en mogen slechts in de bijzondere huizen ontsnopt worden. De Wet die deze regeling daar- stelt, is slechts in voege van op 1 Juli 1893 en reeds voelt men er de weldoende uitwerksels van het verbruik van jene ver is gedaald van 4 millioen liters op 2 millioen, de Staat wint duizende franken meer als vroeger, de gemeenten ontvan gen de helft der winst door den Staat ver- wezentlijkt. Niemand klaagt over de wet dan de verstokte dronkaards omdat de jenever zoo duur is. Deze laat men klagen en de zaken gaan er niet te slechter om Bij toeval werd verleden maandag avond, rond 7 ure, op St-Job, de kleine Wallège Domien, oud 2 1/2 jaren, door de hondenkar van Van den Brempt Louis, wonende te Nieuwerkerken, overreden en den rechterpols gebroken. Erembodegem. Zondag heeft te Erembodegem de plechtige aan stelling plaats gehad van den E. H. L. Sadones, als Pastoor dezer volkrijke parochie. Een stoet van ongeveer 100 ruiters en 36 rijtuigen haalde den nieuwen herder af aan onze Dekenij. Op 't grondgebied van Erembodegem werd de stoet afge wacht door het katholiek muziekkorps, de congregatie, zondagschool en andere godsdienstige instellingen, als ook twee praalwagens waarvan de eene de vlucht naar Egypte voorstelde. Al de huizen waren bevlagd en talrijk trof men de gebouwen aan die met loover, bloemen op gekleurde linnen en jaar schriften waren behangen. Tijdens de godsdienstige ceremoniën verdrong zich eene talrijke menigte in de prachtig versierde kerk. Des avonds waren al de huizen in de kuip der parochie verlicht. In een woord, er werd veel eer den E. H. Sadones aan- Becliterlijke kronijk. Croughs de dief der Nationale Bank te Hasselt, werd veroordeeld tot 4 jaar ge vangenis en vijf honderd franken boete voor valschheid in geschriften; bovendien is hij veroordeeld voor tweemaal drie maanden gevangenis en tweemaal 50 fr. boete voor eenvoudige ontvreemding. Eindelijk is hij jegens de burgerlijke partij voor de onkosten veroordeeld, dewelke bij niet betaling door lijfsdwang kunnen ver vangen worden. Het talrijke publiek hetwelk zich voor het justitiepaleis te Hasselt bevond, heeft met levendige voldoening deze recht vaardige veroordeeling vernomen. Sterfgeval. Mijnheer Burggraaf Goupy de Beauvolers, Gouverneur der pro vincie Limburg, is zaterdag morgend overleden. Pat roonfeest van den II. «Jozef. Gelijk wij het aankondig den vierden zondag 11. de leden van onzen Kath. Werkmanskring het Patroonfeest van den H. Jozef. Tien minuten vóór 10 ure verlieten zij, stoetsgewijze, onze Ko ninklijk Harmonie aan 't hoofd, het lokaal van den Kring ten getalle van minstens duizend manschappen verdeeld in acht sektien. Wanneer het hoofd van den stoet ter Groote Markt aankwam stapten de laat ste rangen de Zonnestraat uit, zoodat het legio de lengte had der twee Zoutstraten. Na de mis trok de stoet langs de Kerk straat, Groote Markt, Nieuwstraat en Keizerlijke Plaats terug naar '1 lokaal,om 't verslag van den heer sekretaris Vlas senbroek te aanhooren. De heer Baron Bethune, Voorzitter, hield eene gemoede lijke toespraak tot de leden. Geerne zou den wij hier die toespraak willen weerge ven, doch wij moeten er van afzien uit vrees van plaatsgebrek. Iets nogihans willen wij aanhalen uit die weldoordachte toespraak, namelijk, de bestatiging dat onze Kath. Werkmanskring onder alle opzichten groeit en bloeit en dat het getal leden, in 1893,geklommen is tot 165 eere leden en 1385 werkende leden. Gedu rende de verloting der prijzen werd er op verzoek van den anti-socialistischen werk- liedenbond eene rondhaling gedaan ten voordeele der werkstakers van Boom, welke in wettige werkstaking zijn gegaan om een einde te brengen aan de uitbuitin gen die zij van wege zekere steenbakkers bazen te vei-duren hebben. Deze omhaling bracht eene som op van fr. 39.00, welke som dadelijk aan den heer Helleputte, Voorzitter van den Volksbond werd ge zonden. Het Avondfeest vereenigde in de ruime zaal van den Kring meer dan 1500 leden en hunne familien. De verschillige deelen van 't programma werden kunstig,ja,zelfs soms meesterlijk uitgevoerd en de talrijke aanwezigen waren ten uiterste tevreden en spraken den lof van de jeugdige kunst minnaars welke hun zulke genoeglijke en overheerlijke stonden kwamen te ver schaffen. Aalst. - Eerediploma van 1"® klas. De heer Frans Be Coninck- Verhulst, meester-kleermaker, alhier ter stede komt in den driemaande- lijkschen kampstrijd voor kleersnede uitgeschreven, door de Maatschappij Londen fashion report company met het eerediploma van 1® klas en een parige gelukwenschen van den jury vereerd te worden. In zitting van ons Schepens-collegie van maandag jl. werd hel eerediploma den heer De Coninck behandigd en ont ving hij de gelukwenschen onzer Stede lijke Overheden. De dag voor het huwelijk van prinses Josephine is thans bepaald vast gesteld, namelijk den 22 mei. Daags te voren zal in het grafelijk paleis een diner plaats hebben voor 50 genoodigden. Zaterdag aanstaande zal de graaf van Vlaanderen een bal geven, waarvoor 900 uitnoodigingen zijn rondgezonden. De princessen Hendrika en Josephina, welke zich nog te Oostende bevinden, zullen woensdag te Brussel terugkeeren. Prins Karei van Hohenzollern komt donderdag hier aan. Betooging Beernaert. Conser vatieve Vereeniging van Brussel. De houders van lijsten worden verzocht deze, met het bedrag der inschrijvingen, in te zenden vóór 1 mei. Wij herinneren dat men kan inschrijven in alle conservatieve vereenigingen, katholieke kringen en dagbladen en in 't bureel der kieswerking te Brussel, de Lignesiraat, 51. Op dit adres kan men, bij M. Honoré Dewinde, nog steeds lijsten bekomen. Een persoon die dronken was,kwam zich zondag in een der policiebureelen, te Brussel gevangen geven. Hij beweerde medeplichtige te zijn van den parijschen anarchist Henry en voegde er zelfs bij dat hij verscheidene bommen in zijn bezit had om er het paleis des konings meè in de lucht te doen springen. Toen de man ontnuchterd was, hield hij die gezegden staande, zoodat men weldra zag, dat de ongelukkige zinneloos was. Gent. De Geschied-en Oudheid kundigekring houdt zich onledig met de statistiek op te maken der schandpalen, perrons, gerechtsteenen, marktkruisen, galgen, enz., nog bestaande in Vlaande ren. Het Bureel van den kring verzoekt de Gemeentebesturen of de bijzonderen, al de inlichtingen dat zij daaromtrent zouden bezitten, aan het secretariaat van den kring, 52, Meerschstraat, te Gent, te willen doen geworden. De katholieken van Gent hebben zondag de twee nieuw benoemde mini sters, MM. De Smet en Begerein, een banket aangeboden, dat door bijna 300 personen werd bijgewoond. De reusachtige eik in den omtrek van Lootenhulle vermaard, staande ter hofstede van de kinderen De Kezel, is verleden week, in twee dagen tijds, met goed gevolg geveld door de gebroeders Warnier, boomkappers te Nevele. De boom is 4 meters en half dik, weegt 7000 kil. en werd voor 650 fr.aangekocht door den heer B. Van den Berghe, koop man te Nevele. Werkstaking te Boom. De werklieden hebben bijna overal het werk hernomen. De steen wordt geladen zonder bewaking der gendarmen. Te Rumpst alleen blijft de werkstaking gedeeltelijk duren. Alles blijft rustig. Te Hemixem blijft |de nachtwacht in dienst, doch geene rustverstooring of baldadig heid is bestatigd geworden. Uit Gent en Antwerpen worden voort durend levensmiddelen aan de werklieden gezonden Moord in de Zoologie te Antwer pen. Zaterdag schrijft Het Handels blad had in den dierentuin een drama plaats dat ter oorzake van omstandighe den, die den moordenaar buiten het be reik der Belgische wetten stellen, geene rechterlijke gevolgen zal hebben. In eene der apenkooien zaten dieren van twee verschillige soorten. De kleine apen hadden nogal eens van de grooten te lijden, (zoodat er dikwijls ruzie in 't huis houden was. Dit was vrijdag weer het geval. De ruzie was ontstaan om een nootje, dat een der kleinen van een bezoeker had gekre gen en de groote heeft hem hierom zoo ongenadig geslagen en gebeten, dat hij er onder dood bleef. Nog vorst De landbouwers uit den omtrek van Lior zien groote groepen kraanvogels over het veld vliegen. Is dit een teeken dat het nog vriezen zal Belangrijk diefstal te Turnhout. Nogmaals is te Turnhout een belangrijke diefstal gepleegd. Bij M. Janssens, hande laar in visch, wonende in de Patersstraat heeft men op behendige wijze eene som van 1800 a 1900 fr. ontvreemd. Zaterdag bestadigde M. Janssens den diefstal, doch nopens zekere omstandig heden werd deze vermoedelijk gepleegd, donderdag namiddag omstreeks 4 ure. Niet de minste inbraak heeft men kunnen bespeuren, zoodat men niet heeft begre pen op welke wijze de diefstal gepleegd was. Het geld, meest bestaande uit bank briefjes, lag in eene goed gesloten schuif der keukenkas. Wie de diefstal gepleegd heeft is nog niet gekend, doch men denkt hem te ken nen. Andere diefstal. Zondag morgend ging zekere V. te Turnhout, naar de 5 ure mis. De vrouw verliet om 6 ure ook de woning om ter kerk te gaan. Daar zij dacht dat haar man dadelijk zou terug ko men trok zij de deur toe zonder te sluiten. De man kwam inderdaad korts daarna thuis. Van deze afwezigheid hebben onbekende dieven gebruik gemaakt om uit eene blik ken doos, die in de achterkamer op eene schab stond, 10 fr. te stelen De deurwaarder Dessent van Char leroi, die door verschillende schuld- eischers gelast is met. het in ontvangst nemen of beslag leggen op het loon van een aantal werklieden, was zondag avond bijna het slachtoffer van eenen dynamiet- aanslag. Eene kardoes ontplofte op zijne venster en verbrijzelde de ruiten en het houtwerk. De zoon van den deurwaarder kwam buiten en kon de lont der tweede bom uitdooven. Een schrikkelijk ongeluk is te Se- raing voorgevallen. Een bruidstoet reed naar het gemeentehuis. Aan den overweg van de spoorbaan werd een der rijtuigen door den exprestrein verbrijzeld, pèerd en koetsier verre weggeslingerd en de perso nen, die in het rijtuig zaten,op vreeselijke wijze gewond. De vader der bruid is na korten tijd aan zijne wonden gestorven. Op den vensterdorpel der woning van M. den burgemeester, te Seraing, alsook in een watercloset van den Ko ninklijken Schouwburg, werden zaterdag avond dynamietbommen met lonten ge vonden. Deze lonten waren niet ontsto ken, zegt de Etoile. HOLLAND. Ouderliefde. Te Krimpen a/d. Lek, werd dezer dagen door eenen heer uit Rotterdam aan W. M. den Ouden en zijne vrouw aldaar, het zeldzame aanbod ge daan om afstand van hun kindje te doen, een allerliefst knaapje van ongeveer 1 1/2 jaar. Niettegenstaande hun 26,000 werd aan geboden en de menschen tot de arme werkende klas behooren, besloten zij toch het knaapje niet af te staan. Geheimzinnige zaak. In 1883 of 84 werd de hoofdonderwijzer J., van D., vermist. Men zocht hem 14 dagen lang, tot men eindelijk zijn lijk vond in een afgelegen, eenzaam veld. Naar allen schijn, en volgens de verklaring van sommige personen, was hij in den avond zijner verdwijning eenigzins bij drank. Hij moest dus verdwaald en omgekomen zijn. De baas der herberg, waar hij in gezel schap van anderen geweest was, had, zoo verklaarde hij, den weg gewezen, maar het speet hem toch zich niet verder om hem bekommerd te hebben. Hij ver zweeg dat ook niet en zegde later her haaldelijk, dat hij den man beter den weg had moeten wijzen, Het onderzoek bewees dat het lijk niet verminkt was en alles ongetwijfeld na tuurlijk was gebeurd. Dezer dagen is er iemand overleden na eene langdurige ziekte en deze moet be kend hebben, dat hij met een ander dien hoofdonderwijzer vermoord heeft. De tweede dader is reeds, naar men verze kert, aangehouden. Een straf rechterlijk onderzoek is ingespannen. Dijkbreuk. Men meldt uit Am sterdam, zondag nacht is tusschen 3 en 4 ure de zuidelijke dijk van het Merwede- kanaal, ongeveer 20Ö meters van de brug boven het kanaal aan den Muider straat weg, op eene lengte van 15 meters door verzakking weggeslagen. Tengevolge hiervan is een deel van omtrent 100 hec taren overstroomd. Het vee, dat reeds in de weide was, is gered, doch de schade blijft nog tamelijk aanzienlijk. Het zand van den dijk is op verren afstand den polder ingedreven. In het gat peilt men 7 meters water. Reeds 's mor- gends vroeg waren de overheden ter plaatse, om maatregelen tot herstel te nemen. FRANKRIJK. Een zinnelooze in de Notre-Dame. Een jongeling van omtrent 20 jaar, gekleed als werkman, trad gisteren avond rond 5 ure, de Notre-Dame, te Parijs, binnen. Voor het hoogaltaar gekomen haalde hij een revolver uit den zak en loste drie schoten in de lucht. De driedubbele losbranding veroor zaakte groote ontroering. Op 't oogenblik dat de koster naar hem toesprong om hem zijn wapen te ontrukken, loste hij nog een schot, maar gelukkig werd nie mand getroffen. Men bracht den jongeling naar den commissaris van policie.en daar bemerkte men met eenen zinnelooze te doen te hebben. Op al de hem gestelde vragen antwoordde hy Ik heet Hippoliet. ENGELAND. Anarchisten. Men seint uit Londen: De policie heeft te Stradford, oostelijke voorstad van Londen, den anarchist aan gehouden, die werd aangeduid onder den naam van Carnot en een medeplichtige is van Polti. Zijn ware naam is Giuseppe Ferraro. Hij bood geen den minsten weer stand. In zijne woning heeft men een groot ge tal anarchistische schriften aangeslagen. Hij zal heden voor de rechtbank van Bowstreet verschijnen. Volgens de wet moeten de anarchisten aunstond na hunne aanhouding onder vraagd worden. Aldus werd ook Polti ondervraagd en men mag zeggen dat hij letterlijk de geheele inrichting der anar chie heeft aan 't licht gebracht. Er is geen twijfel of die Carnot is de behendigste van al de strijdende anar chisten. Hij was erkend als het opper hoofd der beweging en te dien titel stelde hij zich niet bloot voor de partij. Hij was gelast met het maken der bommen en met het bezorgen derzelve aan hun adres. Volgens zekere bijzonderheden, door Polti meegedeeld, zou België een der voornaamste brandpunten zijn der anar chie. 't Is van daar dat het geld naar de andere landen en namelijk naar Londen gezonden wordt. Carnot is, volgens Polti, kleermaker van beroep en in de werkhuizen, waar hij arbeidde, zocht hij zijne aanhangers. Hij heeft aan Bourdin het geld gegeven voor zijne bom. Te dier gelegenheid zegde hij tegen Polti dat, zoo hij een held wilde worden, het hem niet aan geld zou ontbreken, en indien hij in eene ontploffing gelukte, hij gedurende heel zijn leven een pond ster ling (25 fr.) per week zou hebben. ZWITSERLAND. Hooge ouderdomOver eenige da gen is de oudste geestelijke misschien ook de oudste mensch van Europa ge storven de Grieksche pastoor te Trikkala, die 120 jaren oud en 99 jaren lang zijn ambt vervulde. Hij had nooit Trikkala verlaten en leefde zeer sober en geregeld. Hij sliep somer en winter onder den blooten hemel, met 't gelaat naar het oosten gekeerd; 's avonds ten 9 ure ging hij steeds ter ruste, en voor zonsopgang was hij altoos in de weer. Hij dronk nooit wijn of geest rijke dranken, rookte niet, maar snuifde een korten tijd omdat spoedig weer te laten varen, wegens de onreinheid, Hij at slechts vruchten, groenten en brood, maar geen vleesch. Tot aan zijne dood behield hij 't gebruik van zijne oogen zonder bril en ooren, maar zijn her inneringsvermogen, bijzonder voor de pas gebeurde dingen, verloor hij. Nooit was hij ziek en hij stierf zonder doodstryd,ten volle bewust van zijn heengaan. GRIEKENLAND. Aardbeving. Heele steden ver nield. Talrijke slachtoffers. De aardbeving in Griekenland schijnt veel heviger te zijn geweest dan de eerste berichten lieten vermoeden. Thans komen van alle kanten telegrammen, vooral uit de noordelijke provinciën, waarin groote verwoestingen en ook persoonlijke onge lukken aangekondigd worden. De ramp schijnt het ergst te zijn geweest in de provincie Lariss'a. Ver scheidene dorpen aldaar zijn geheel ver nield. In eene plaats werden vijf kinderen onder de puinen van een klooster begraven. Volgens de offlcieele telegrammen van de Nomarclis en burgemeesters in de provincie Phocis, hebben de dorpen rond Atalanti vreeselijk geleden. Larymni, Proscina, Malescina, Martino en Nea Pille, op het zeestrand nabij Atalanti, liggen in puin, en men vreest dat het verlies aan menschenlevens groot zal zijn. De inwoners kampeeren in het veld en er heerscht natuurlijk grooten nood onder die ongelukkigen. Het gouver nement heeft aanstonds een oorlogschip gezonden met vijf honderd tenten en met voedsel naar de slachtoffers talrijke geneesheeren en ingenieurs hebben zich meè naar de plaats der ramp ingescheept. Atalanti zelf heeft niet zooveel geleden, maar verscheidene personen werden door vallende steenen getroffen. Te Calchio, provincie Eubrea, veroorzaakte de schok groote verwoestingen. Een aantal huizen j stortten in en vijf personen werden gedood. Verscheidene dorpen in die pro- vincie liggen ook gedeeltelijk in puin. Zaterdag gevoelde men vyf nieuwe schokken, kort achter elkander Zij waren tamelijk hevig maar niet zoo erg als de eerste. Niettemin veroorzaakten zij vele schade,daar talrijke gebouwen instortten, die bij de eerste schokken slechts ge scheurd waren. Te Thebe, dat bijna geheel vernield werd, stortten zaterdag nog vijftig gebou wen in, en tot in Athene werden de huizen beschadigd. In een noordervleugel van het koninklijk paleis werden ver scheidene muren gescheurd en een groote steen viel uit den beroemden boog,gekend als de poort van Hadrian, nabij het Akro- polis. In den Pirmus voelde men ook den schok, maar geen enkel huis heeft ernstig geleden. Het weer blijft betrokken en mistig en men vreest nieuwe schokken. Ziedaar de tijdingen die zaterdag uit Griekenland verzonden werden. Zondag schreef men nog het volgende De schokken van aardbeving duren voort. De tijdingen uit de provincies bevestigen de eerste berichten. In de provincie Phocis was het getal dooden in drie dorpen, zondag nacht vastgesteld 129. De burgemeester van Larymni meldt dat er te Proskina dertig personen gedood zijn door het instorten der kerk, gedurende den avonddienst. Te Malesina werden niet minder dan 60 inwoners onder de vallende puinen begraven en in vele gevallen bleven heele families onder de instortende woning liggen. Te Martino staan reeds 39 personen op de doodenlijst,waarvan het grootste getal insgelijks onder de instortende kerk begraven werden. tot zyi Loi dat der allu doe i I 2 had der zaa den had, trol E gest D stuu tig Di lend kies! i Wet bijd 1 weli persi (35 j stem geve ande ten onm der 2° te h stem bekv wet, hunr het t heid 3°D op 1 ot ee Algei 100 f verm ning art. i verzc vanti De schie king, 's VOl Ged De Edm De de bi word uren partij uren ting De Li. 1 met nen kei,vi met ven, nabij Zie Hellii L Be: De Aalst

De Denderbode | 1894 | | pagina 2