MEIMAAND LANDBOUW Een en ander. Wapens aan tegenstrevers- University Extension. Allerhande nieuws. Ik verlang niet dat de heer minister mij op staanden voet antwoorde; enkel verzoek ik hem mijn voorstel te bestudee- ren neemt hij het aan, dan zou de zaak ons in den toekomenden zittijd kunnen onderworpen worden, 't Ware reeds eene groote weldaad, zoo men er toekwam den voortgang vau 't kwaad tegen te houden Dit gezegd, ga ik over tot een ander punt. Goedkeuring Over de onreclitstreeksche belasting ben ik met den achtbaren minister eens. Maar de wet op dé tabak wij hebben het reeds gezegd is gebrekkig, vooral wanneer do tabaksteelt gedeeltelijk mis lukt tengevolge der slechte weèrgestelte- nis. Waarom de planters dwingen alles te vernietigen, zou zij de teruggaaf van de belasting willen bekomen I)at is eene tastbare onrechtveerdigheid Ik verzoek dus den achtbaren minister te onderzoe ken tegen de bespreking van het wetsont werp op de tolrechten, of hij geen recht zou kunnen laten wedervaren aan de klachten van de tabak planters. Een laatste woord, brcffende de jaar wedden van de lagere beambten. Reeds sedert zes of zeven jaren spreek ik hier ten voordeele van de ongelukkige tolbeambten die werkelijk slechts 750 fr. ontvangen. Ik ben overtuigd dat de toekomstige Kamer eindelijk dat zoo drinkend vraag stuk zal oplossen. Volgens mij heeft de Staat het recht uiet zijne beambten eene ontoereikende jaarwedde te geven De heer de Kerckhove de Denter- O hem. Ga met hen te werk zooals gij het deedt met de aanneembare scholen bied ten hunnen voordeele een amende ment aan Gelach links Dm heer Woeste. Indien ik zeker was van eene meerderheid. Verschillende leden linksWij zullen met u zijn. De heer Woeste. ...misschien zou ik het wel beproeven maar 'k acht dat de heer minister eene ernstige belofte aflegde toen toen hij ons tegen toekomend jaar het vergelijkeud werk beloofde waar over hij sprak. Ware het noodig,dan zou ik toekomend jaar gebruik maken van miiu recht als volksvertegenwoordiger, opdat eindelijk de tolbeambten billijker zouden behan deld worden. ontvankelijk zijn wegens verkoop of ruiling van dieren, bestemd tot het ver bruik, uit hooide van gebreken, die ze daartoe ongeschikt maken. (Ond.) Tliienpont, Cartuyvels, Ligy, Delvaux, dc Kerchove de Denterghem, De Sadeleer. I. Thienpont zal dat wetsvoorstel later ontwikkelen. De stemming van dees wetsvoorstel zou een einde brengen aan eenen toestand die voor de landbouwers vol van kwel lingen,hoogst schadelijk en, in vele geval len, ruinerend is Bij voorbeeld, en 't is meer dan eens gebeurd, een landbouwer verkoopt een vet rund op deze of gene merkt aan een slachter te Brussel of elders b. v. te Bergen. Toen het beest geslacht is, wor den eene of meer pokken op de longen of op een ander deel bestatigd en dadelijk wordt de verkooper geroepen om in zijne tegenwoordigheid de schade te bestatigen en ze dan in te staan of de verkoop te vernietigen. Het wetsvoorstel zou hier een einde aanbrengen. De slachter of wie ook die een rund heeft gekocht en bij de slachting bestatigt dat het van ziekte is aangedaan die het verbruik van 't vleesch *t zij geheel, 't zij gedeeltelijk verbiedt zou geen verhaal meer hebben tegen den verkooper Do kooper zou koopen onder zijne verantwoordelijkheid, ten ware hij kan bewijzen dat de verkooper bedrog of bedriegelijke handeling heeft geplogen om het zieke beest te verkoopen. Hij voorspelde op zekeren dag den val der Kerk en riep toen gelijk Voltaire «Dood aan die beest, dood aan hetve nijn. Zondeiling, sedert dat Couvreur dien vervolgingskreet had uitgesproken is hij nergers meer gekozen garaakt. Zijne eigene vrienden moesten hem aanraadden van alle kandidatuur voor de Kamer af te zien. Het was Couvreur, die over eenige da gen nog, zijne vrienden, ten einde de monsterverbonden te doen gelukken, aan raadde eene brood-plaforin te nemen. Maar nu, Couvreur is dood, en de Kerk verheft zich hooger en meer boven de puinen van den Toren van Babel, de lo- giën der vrijmetselaars. En gij, Eerw. Heeren Pastoors en Onderpastoors, wat denkt u van die wapens door Het Land van Aeist, het voornaamste orgaan der Volks- fopperij in ons Arrondissement, aan onze vijanden in de hand gegeven om onzen katholieken Godsdienst te bevech ten en U, zijne Priesters,te beleedigen en te lasteren IlecliterlijUe kronijk. Men weet dat de nieuwe minister van j^stioie, M. Begerem, aan de procureurs generaal per omzendbrief van 18 April nauwkeurige en streuge uitvoering der wet op het betalen der werkloonen heeft Men schrijft uit Leuze Wij vernemen met genoegen dat eene landbouwvoordracht zal gegeven worden in de groote zaal van het Collegie te Leuze, op zondag 20 mei, door mijnheer I)e Marbaix, Agronoom, leeraar in het landbouwsgesticht der Hoogeschool van Leuven. Onderwerp Over de redelijke spijzing van liet vee, over de voeding der planten als inleiding voor het vetten en de voeding onzer huisdieren. Wij twijfelen er niet aan, de land bouwers zullen in groot getal die voor dracht bijwonen, om te hooren handelen op eene behendige wijze over die zaak zoo dierbaar voor hunne belangen. De oude leerlingen zullen alzoo de gelegenheid hebben den geleerden professor, die zij altoos aanzien hebben als voortplanter van dekennissen den landbouw aangaande, weder te zien. Urn bloemen le behouden. —Aan liefhebbers van bloemen baart (ie moei lijkheid om schoone bloemen te trekken of deze te behouden, heel wat zorg. Er worden wel is waar middelen genoeg aan de hand gedaan om bloemen in potten hunne levenskracht niet te doen verliezen, maar meestal met twijfelaohtigen bijval. Een onzer lezers schrijft De Dijle en Demerbo^e,» in het bezit van eene uit gezochte verzameling bloemen, deelt ons het volgende recept mede, dat hij sinds jaren met het beste gevolg heeft toege past. Elke maand moet men de aarde der potten begieten met eene oplossing van een kleine handvol salpeter in een emmer of gieter water. Voor mest dient de voor keur aan beendermeel niet alleen dat deze in voedingsgehalte de gewone mest overtreft, maar de onreinheid, die het gebruik van gewone mestspecie veroor zaakt, wordt hierdoor vermeden. Daaren boven behoeft de bemesting van beender meel slechts éénmaal in 't voorjaar te geschieden. Op dezelfde wijze gaat menlte werk met sierboomen en uitheemsche bloem soorten men heeft slechts te zorgen voor het zuiver houden van stof en vochten inen zal verbaasd staan over den voor spoed igen groei der planten. Ook voor aardbeziën, asperges en gras kan men geen doelmatiger middel aanwenden. Het recept is te eenvoudig, gemakkelijk en goedkoop, om er de proef niet eens mede te nemen. Hiesomsetarij vingen. Eenige leden der Volkskamer trachten tot eene overeenkomst te geraken betrek kelijk de kiesomschrijvingen. Zij zouden het land willen verdeelen in vaste kiesomschrijvingen van 4 er leden. Voorzeker zullen die heeren en hunne pogingen niet lukken, want het ministerie- de Biirlet is vast besloten geen ander stelsel te aanvaarden dan hetgene het heeft voorgesteld. De Brusselsche progressisten zijn voor dit stelsel van verdeeling zeer gunstig gestemd. Immers zij aanschouwen de zegepraal der katholieken in 't Arrondis sement Brussel als onvermijdelijk, zelfs wanneer al de machten der liberhaterij, socialisten bij begrepen,in eenen bond ver- eenigd zijn. Zij voorzeggen zelfs dat, de kath. zegepraal zal verpletterend wezen. Indien dus het land in kiesomschrijvingen van 1 of 6 leden ware verdeeld dan zou den de stad Brussel en voorsteden een kiesomschrijving uitmaken, maar dan zouden de progressisten ook hoop hebben van hiii.ne zetels in Kamer en Senaat te behouden. Men begrijpt.... M. Begerem. minister van Jus- ticie, heeft besloten dat voortaan al de akten, voortkomende uit zijn departement en moetende verschijnen in denMoniteur, gelijktijdig in de twee talen zullen uit komen. Voor de eerste maal sedert 1830 heeft men over eenige dagen de benoeming van eenen raadsheer bij 't hof van verbreking in het Vlaamsch zien afgekondigd wor den. Iiiespnpier Minister de Burlet, zeide vrijdag in de Kamer: Een paar woorden over de gemeente secretarissen. Gisteren zegde ik waarom ik hen geene vergelding kon schenken voor het buitengewoon werk dat hun is opgedragener komen overigens oogen- blikken waarop iedereen verzocht wordt mede te werken en meer arbeid dan ge woonlijk te leveren. Het parlement zelf beleeft thans een dier oogenblikken. We zullen, bijvoorbeeld, wel ISmillioen kies- briefjes noodig hebben, wat 352 kubieke metei's briefjes vertegenwoordigt. (Uit roepingen en gelach). Eene papierfabriek zou, tegen 10,000 briefjes per dag, vier jaar noodig hebben om al het papier te leverenWorden het officieel papier en de stempel behouden, dan zal de regeering het papier niet kun nen bekomen, zelfs indien ze zich tot al de fabrikanten wendt De Kamer zal die kwestie dus moeten onderzoeken; zelfs bestaai er op dil oogen- blik eene groote strijd tusschen de depar tementen van financiën cn van binncn- landsche zaken om te weten wie deze nieuwe kosten moet dragen. (Herhaald gelach). Ilnliaanecli geld. In ver scheidene openbare diensten gaat men voort met Italiaansch kleingeld uit te geven, alhoewel men er moet bewust zijn wegens het besluit dat alle omloop dezer muntstukken te rekenen van 25 Juli ver biedt. Groote bezwaren kunnen daaruit voort spruiten, want indien al het Italiaansch geld dat de menschen tegenwoordig aan brengen wederom in omloop geraakt van nu tot 25 Juli, zal de toestand der min dere burgerij en der werkende klas reeds 's anderdaags zeer gespannen worden, aangezien dit kleingeld meest onder haar f verspreid is. Wij roepen daarop de aandacht van de Meer dan eens reeds hebben wij er op gewezen dat Het Land van Aelst gestadig wapens geeft in handen onzer tegenstrevers, of lie ver, vijanden. Wij heb ben ook doen bemerken dat zulke handel wijze aan verraderij grenst. Wij willen thans de volgende regelen uit Dendergalm geknipt aan onze geachte lezers meêdeclen, ten einde hun eens te laten oordeelen met welke roeke- looze kwaadwilligheid Het Land van Aelsl wapens geeft in handen onzer vijanden om onze partij te bevechten, de R. K. Godsdienst en onze Priesters te beleedigen en te lasteren. Men leze dus met aandacht "Wij lezen in Het Land van Aelst van 8 April dezer Zal men weer 2 a 3 weken voor de kiezing naar de Geestelijken komen loopen en zeggen Ontrolt de vlag van den Godsdienst Begint rond te loopen!... 't Presseert de vijand is daar Helpt uw volk. blinddoeken en - muilbanden Zal dat nog lukken Ziedaar eene bekentenis welke voor ons goud waard is. Zij bewijst zonneklaar hetgeen wij zoo dikwijls en herhaaldelijk bij de vorige kiezingen geschreven heb ben 1° dat de priesters in onze politieke worstelingen eenen overgevvichtigen rol spelen 2° dat die priesters, wier eerste plicht het was van de waarheid en de rechtveerdigheid te preeken de onteerende taak op zich namen van de lichtgeloovige kiezers te muilbanden en te blinddoeken, dus te misleiden on te bedriegen. Die priesters waren dus volksbedrie gers wanneer zij bij vorige kiezingen de burgers vrees aanjoegen en om den tuin leidden met het schrikbeeld van den godsdienst en dergelijke dwaasheden[meer. - Hij die dat schrijft, Het Land van Aelslweet wel wat hij zegt, want hij heeft die bedriegers kliek aan het werk geweten en honderdmalen die zwarte fop- pers het volk zien schrik aanjagen, muil banden en blinddoeken. «Waarom moesl men ze muilbanden'Om hun de vrijheid van spreken te ontnemen, want men vreesde de opmerkingen die zij zouden kunnen maken, de klachten welke zij zouden kunnen laten hooren hebben. Men had schrik van het vrije woord, van de vrije discussie, van het openbaar oor deel «Men moest ze blinddoeken om hun het schandelijk spel niet te laten ontdekken, dat men met hen speelde en om hun ge makkelijker appelen voor citroenen te kunnen verkoopen. Die priesters werkten om de kiezers stom en blind te houden, ten einde ze be ter te kunnen bedriegen. Welk gemeen werk, wat schandelijke zending, en welk genoegen doet het ons niet die bekentenis in een pastoorsblad zelf aan te treffen. Ook zullen wij dit nummer met eene buitengewone zorg bewaren. Wij vernemen thans dat er, naar aan leiding van dien omzenbrief, vervolgingen zijn ingespannen tegen meesters-steen- bakkers le Boom, die deze wet overtreden hadden. Duimskenshistorie. Er was eens 'nen vader en eene moeder... (Hier was het eene moeder alléén) met zeven kinde ren (hier waren er maar drie). Hunne moeder bracht hen op den openbaren weg en trok er van door. En nu verschijnt de moeder voor 't gerecht dat gebeurde in Duimkenshistorie niet onder betich ting hare drie dochtertjes,min dan 7 jaren oud, op eene niet eenzame plaats verlaten te hebben. De rechtbank te Antwerpen heeft die voorbeeldige moeder tot 7 maanden en 26 fr. boet veroordeeld. En zij ging seffens 't kot in. Voor de rechtbank van Luik verscheen eene vrouw, beticht van mishandelingen op haar ziekelijk en kreupel dochtertje van 7 jaar oud. Die vrouw is aan den drank verslaafd De inlichtingen van de policie over die ongelukkige melden dat op zekeren keer de maatschappij der studenten haar eieren en vleesch had gegeven voor het zieke kind. En wat deed zij Het voedsel ver koopen om zich genever te verschaffen. Zij werd tot 3 maanden gevangenis ver oordeeld. Haar man, die in de zaal was, belee- digde een getuige. Hij werd op staander, voet aangehouden en tot 2 maanden ge vangenis verwezen. Een lief koppel Een blinde rechter. Het verbre kingshof zal binnen kort eene zonderlinge zaak te onderzoeken hebben. Een veroordeelde vraagt de verbreking van zijn vonnis omdat de Voorzitier der rechtbank, die hem veroordeelde blind was. Hij beweert dat de rechten der ver dediging miskend zijn, omdat die magis traat geene kennis heeft kunnen nemen van de geschrevene instructie. Voor do landbouwers. Bij den aanvang der Kamerzitting van rt,epcu UJUU. woensdag gat de heer \oorzitter lezing bevocgde overiieid. van het votgende westvoorstel. - Art. 13 der wet van 25 Augustus 1885 wordt door deze wetbepaling ver- j De vinger Gods. De doctri- vangen - Art. 13. Behoudens tegenstrijdige bepaling en 't geval van bedrog of b. drie- colijke handeling uitgezonderd, zal geen enkele eisch tot nietigheid of tot waarborg naire bladen kondigen het afsterven af van Aug. Couvreur. Deze heer was langen tijd grootmeester der logie en in die hoe danigheid een hevige bestrijder van den Godsdienst. Wat denkt u, geachte lezers Kan men aan zijne vijanden nu beter wapens in de handen geven Mij dunkt, ik zie reeds de beleedigt en lasterlijke plakbrieven op de muren onzer stad, gelijk ten tijde van den Konkelfoes een ander wapen ook door Hett Land van Aelst aan onze vijanden bezorgd 1° De priester» zijn volles- bedriegers (Land, van Aelsl, 8 April 1894.) 2° De bcmcldragonders jagen de kiezers vrees aan mei liet selirikl»eel«l van den Godsdienst in gevaar otn ze des te gemakkelij ker om den tuin te leiden of te bedriegen (Land van Aelsl, 8 April 1894.) 3° De priesters muiII)an den en blinddoeken de kiezers (Land van Aelst, 8 April 1894.) 4° Het Land van Aelst dat de zwarte (oppers (de priest er»)aan 't werk lieeft geweien en hun honderd malen bet volk beeft zien sclirik aanjagen, muilhan den en blinddoeken, be kent dal liet eene bedrie- fjersklïek is (Getrokken uit Het Land van Aalst van 8 April 1894.) En zeggen dat Mirrceus, de heilige man van Cliipka, zekere kath. strijders welke zijne domme en dwaze gedachten niet deelen,durft uitschelden voor Katho lieken van waterverf en intrest Op Zondag 6 Mei, ten 10 1/2 ure 's morgens, zal Dr Jul. Fredericks,leeraar aan het Koninklijk Athenaeum van Oostende, in eene zaal van het Stadhuis, de eerste les geven van een leergang over De staalkundige geschiedenis van Vlaanderen in de middeleeuwen Die leergang zal, evenals de twee andere door de University Extension verleden jaar in onze stad ingericht die van Pr. Vercoullie en die van de HH. Pr. Mac Leod, Staes en Dr Boonroy bestaan uit tien lessen, die op tien achter eenvolgende zondagen op hetzelfde uur en in hetzelfde lokaal zullen gegeven worden de prijs is gesteld op fr 2 50 De personen die voornemens zijn dien cursus te volgen, worden verzocht de eerste les bij te wonen,of hunne bijtreding te zenden aan Jan De Windt, student, Nieuwstraat. alhier, komt in den driemaandelijkschen kampstrijd voor kleersnede uilgeschreven door de MaatschappijLonden fashion report company met het eerediploma van 1* klas en eenparige gelukwenschen van den jury vereerd te worden. In zitting van ons Schepens-collegie van maandag jl. werd het eerediploma den heer De Koninck behandigd en ont ving hij de gelukwenschen onzer Stede lijke Overlieden Aalst. Woensdag 11. des voor middags rond 11 ure, had vrouw Van Geirt, wonende Keizersstraat, de onvoor zichtigheid begaan eenen ketel kokende water op den vloer te zetten. Hare kinde ren die op straat aan 't spelen waren geweest, kwamen binnen geloopen en haar zoontje Frans-Martinus, oud 3 jaar liep op den ketel,viel er in en werd deerlijk aan beencn en onderlijf verbrand.Ondanks de beste zorgen van den heer Wauthier, i geneesheer, overleed het kleine slacht offer donderdag morgend. De ouders verkeeren in diepe droefheid. Woensdag om 5 1/2 ure 's namiddags zag Theofiel Van der Schueren, poortier der statie Aalst-Zuid,een kindje in de kom van 't sas vallen.Deze bediende welke nog slechts een zijner armen bezit, dus wel wetende dat hij niet zwemmen kon, niets raadplegende dan zijnen moed sprong in de kom om het kindje te redden. Het ge lukte den redder het drenkelingje met zijnen arm boven water te houden. Red der en drenkeling zouden gewis in 't water den dood hebben gevonden ware er geene hulp opgedaagd,want de sasdeuren waren gesloten. Beide zijn gelukkig gered ge worden. Van der schueren werd door de toege snelde lieden geluk gewenscht over zijne moedige daad van zelfsopoffring en men hoopt dat hem eene welverdiende eere- belooning zal gegund worden. Het kindje hoorde tot het gezin van den tolbeambte De Decker en is onge veer een jaar oud. Stedelijke schouwburg van Aalst. Morgen zondag 29 April zullen de vereenigde Artisten van het Vlaamsche Tooneel te Brussel, op kunstreis, alhier eene vertooning geven. Het groot beroemd blijspel met zang in 4 bedrijven Hubert en Bertrand of de lustige dieven zal opgevoerd worden. Verder zullen ook ten gehoore gegeven worden verscheidene ernstige gezangen en kluchtliederen, uit te voeren door be faamde artisten. Bureel om 5. Begin om 6 uren. Prijzen: Beneden fr. 1,50: boven fr. 1,00 en 0,50. Kaarten zijn te verkrijgen in de lokalen van 7 Land van Riem, Comte d Egmont en Café Minnaerl Bescbernirechten. De Landbouw-afdeeling Kemmel en Yper komt zich aan 't hoofd eener beweging te stellen ten einde beschermrechten voor de landbouwvoortbrengsels te verkrijgen.Een vertoog-of smeekschrift, komt in omloop gebracht te worden, en men verzoekt dat De troepen en gendarmen zijn naar hun garnizoen teruggekeerd. Verschei dene brigaden gendarmen blijven in de omstreken in vooruitzicht van den 1 Mei. I)e meestersteenbakkers hebben tothier- toe geene verhooging van loon toegestaan; men wacht de beslissing van den verzoe- ningsraad ai. Een hevig onwèer heeft donderdag avond te Brussel gewoed. De bliksem viel op den stadhuistoren, doch richtte geene schado aan. Het telegraaf bureel van hetzelfde gebouw scheen in vuur en vlam te staan en een agent, die aan de tafel der toestellen stond,werd bijna blind geslagen. -- Wat een kemel kosten kan. Het paleis van justicie van Brussel bezit 2 hectaren 80 aren dak, voor welks onder houd bestendig een metser, een loodgieter; en een schrijnwerker noodig zijd. Men vindt 4 hectaren 30 aren vloer, 2 kilometers rioolgoten, 3300 deuren en ra men, 104 electrieke horlogies, 150 kilo meters electrieke draden en 1 hectaar 80 aren vensterglas. De onderhoudskosten bedragen, ver warminginbegrepen, 112,000 frank per jaar. Die cijfers zijn officieel. Zij zijn getrok-: ken uit de redevoering van minister De Bruyn, bij de bespreking zijner begroo ting. Een persoon kwam dijnsdag in een policiebureel te Gent verklaren dat hij door vier personen aangerand en in het water geworpen, doch door eenen schip per gered werd. Uit het eerste onderzoek zou blijken dat de vier personen werk lieden zijn uit het lokaal Vooruit, Char- treuzenstraat. Allo vier werden spoedig aangehouden en met het slachtoffer ge confronteerd zij loochenen hardnekkig, doch twee hunner gelijken volkomen aan signalementen, door het slachtoffer gege ven een hunner werd ook door den schipper herkend. Proces-verbaal is opge-i steld en overgemaakt aan den procureurj des konings, die hen in vrijheid heeft doen stellen. Bij den bouw van het gesticht ter voortbrenging van de electriciteit, te Gent, is woensdag namiddag het dak ingestort. Vijf metsers werden gewond; onder de puinen en ijzeren balken uitge haald. Twee der werklieden bekwamen; gevaarlijke wonden. Terug uil Congo. De stoomboot Akassa is woensdag namiddag rond vier ure in de haven van Antwerpen aangeko men met 19 europeesche passagiers;; waarvan 7 agenten van den Onafhanke- lijken Staat, en 10 agenten van maat schappijen. M. Richard brengt twaalf negerkinde ren meè, 4 jongens en 8 meisjes, welke door twee nonnekens van het gesticht; van Gyseghem werden afgehaald. Op het oogenblik van het vertrek uit! Boma waren alle nieuwsberichten uit het binnenland voortreffelijk. M. Lezack zal met zyne negers voor de tentoonstelling later volgen. Hij verblijf! voor het oogenblik op het Prinseneiland om later met de Edw. Bohlen naar Ant-: Kerk der Paters Jesuilen, Aalst. Alle dagen 's morgens om 5 1/4 ure, korte Onderrichting en Litanie van Onze Lieve Vrouw, om 5 1/2 ure, Mis tereere van Onze Lieve Vrouw, 's Zaterdags en den vooravond van O. H. Hemelvaart, geene Onderrichting. Alle zondagen en op O. H. Hemelvaart, om 6 1/4 ure, Mis met zang; om 5 ure, Lof en Sermoen. Van 24 Mei tot 1 Juni plechtige novene ter eere van O.-L.-Vrouw van 't H. Hart. Alle dagen, om 5 1/4 ure korte Onder richting; om 5 1/2 ure, Mis met zang. Zondag 27 Mei, om 5 ure, Lof en Ser moen. Vrijdag 1 Juni, Feest van het H. Hart van Jesus en van O.-L.-Vrouw van 't H. Hart, om 5 1/4 ure. Onderrichting, om 5 1/2 ure, Uitstelling van 't H.Sacrament Mis met zang en algemeene Communie; om 8 ure, Plechtige Hoogmis; om 8 ure, Plechtig Lof en Sermoen. zij door al de landbouwers zou onder- werpen te komen. teekend worden Twee exemplaren ran De Ahassa di0 s,eehls weinig lading d.t vertoogschrift houdt De Denderbode |ossen llad is don(lerdag reeds aaar Ham. ter beschikking der landbouwers. j burg vertrokken. HFNFZFN van zwar® z'e^te^ I Eene slang. Donderdag, in den; met suikergoed I morgend, bij het lossen van de stoomboot; schijnt ongeloolbaar, nogthans het wordt Akassa, van palmhoomen, kwam er vat gezien, want de Pastille Wallhéry die de onder het deksel eene slang van ongeveer verkoudheden, bronchitis, benauwdheden meter lengte te voorschijn; zij werd op- geneest is eene ware lekkernij. 1 fr. I gevangen bij middel van eenen bokaal. 1717IV U 17 17 [-1 oan. Anlwerpsche Tentoonstelling.— li l'j Ij II die lijden Onlangs hebben wij gesproken, zegi aan velziekte, hairwormeczemas, i Het Handelsblad over een merk- puistjes, jeukingen, chronische bron- i weerdig kunststuk m ijzer, verveerdigd chilis, borst- en maagkwalenrhuma- Botermarkt. Heden zaterdag werden 948 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 7601 kilos. Aalst. Ecrediploma van 1° klas. I)e lieer Francois De Koninck - Verhofstadt, meesler-kleer- i heer Richard Van Reeth te Boom heeft maker, Dendermondschen steenweg, 12, j men overal het werk hernomen. tism en breuken een onfeilbaar mid del om zich zoo snel te genezen als hij zelf het geweest is na geleden en le vergeefs al de aanbevolene middels ge bruikt te hebben. Dees aanbod waar van men hel menschliecend doel zal waardeeren, is het gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaart aan AI. Vineent, Victor Hugoplaats 8, te Grenoble, welke gratis en franco per post zal antwoorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. Werkstaking te Wette llen. Dijnsdag morgend is in de katoen weverij Beernaerls eene werkstaking ont staan. Slechts een 40tal werklieden die in daghuur arbeiden zijn aan 't werk geble ven. De redenen der werkstaking zijn voor eerst karigheid van het loon en andere grieven. Vroeger kregen de wevers 3 fr. per stuk van omtrent 100 meters 5/4; fr.3,50 voor een stuk 10/4. Over een vijftal weken werd de prijs verlaagd tot fr. 2,50 en 3 fr. Nu, zoo zeggen de werklieden, wil men den prijs brengen op 2 fr. en fr. 2,50 en den prijs van een stuk 7/4 van fr. 4,25 op 3 frank. De werklieden verzetten zich daartegen en vragen dat men hun het oude loon be- tale. Vijf afgevaardigden der werklieden zijn den fabrikant gaan spreken, doch deze laatste deed eenige beloften en men ge raakte niet 't accoord. Het fabriek is voor drij weken gesloten. 80Ó werklieden zijn werkeloos, geen politiek doel, noch op hitsingen door heethoofden zijn hier op 't spel alleen vragen de werkstakers te mogen werken tegen den ouden loon. Werkstaking to Hoorn. De toestand is allerbest; behalve bij den door den Arendonckschen smid Eduarfl Vosters. Ons artikel,door al de kempische bladen overgenomen, heeft voor gevolg gehad, dat vele kunstenaars den ijzeren wijngaard, le Arendonck, zijn gaan bewonderen. Allen moeten bekennen, dat Vosters niet enkel een behendige smid,! maar wel een kunstenaar van verdienste is. Sedert ons bezoek heeft hij nog eenige wespen gesmeed, die op de druiven trossen zullen zitten. Deze insekten zijn nogmaals zoo behen-; dig nagemaakt dat men ze voor natuur lijke wespen zou aanzien. Maandag zal de wijngaard in de tentoonstelling ge plaatst worden. Zaterdag namiddag waren er ten westen van het dorp Lisseweghe kinde-; ren aan het spelen. Eensklaps laten z(j; een akelig geschreeuw hooren een jongentje van rond de vier jaren, C. C. is te dicht bij eenen wijden en versch uit-; gedolven gracht genaderd en ongelukkig! lijk in het water gevallen. Niemand om het te verlossen, tenzij schreeuwende; kleine kinderen. De overste van het kloo-j ster, dat in de nabijheid staat, hoort betl akelig geschreeuw, snelt ter plaats, en ziet het kind dat in het water tegen den dood ligt te worstelen. In het water springen en het kind boven water houden, dat was het werk van eenen oogenblik voor de moedige kloosterzuster.; Ongelukkiglijk zinkt zij in het slijk van den gracht, valt achterover en, het kind. boven water houdende, is zij in de de on mogelijkheid haar zei ven te verhelpen. Zal men twee slachtoffers moeten betreuren Bij alle geluk neen Edelmoedige hulp komt bij, en gelukken er in redster en drenkeling uit het water te verlossen. Eer aan wie ze toekomt. Bloedig drama. In den nachi van zondag, 15 dezer, heeft er te Eerne- ghem een bloedig gevecht plaats gehad, waarvan men tot nu toe niet gesproken heeft omdat liet gerecht nog geen vol doende inlichtingen had. Zekere Leopold

De Denderbode | 1894 | | pagina 2