University Extension. Allerhande nieuws. De Tuchtmeester zal wellicht weèr eens schandaal roepen en beweren dat wij zijne partijverwanien beleedigen en lasteren, maar hij kijke eerst in een spiegeltje en dan La Chronique sprekende over den twist in de Volkskamer ontstaan tusschen do hoeren Janson en Van den Kindere, betrekkelijk de kwestie te weten aan wie de ncèrlaag der geuzerij, in 1884, moet ten laste gelegd worden, schrijft Genoeg gepraatWat ons aanbelangt is niet zoo zeer te weten waarom wij, geuzen, in 1884, geklopt werden, maar hoe wij het gaan schikken om, in 1894, geene broek van het zelfde laken te ont vangen. Dus de liberalen der C/ironique zijn radeloos zij weten niet welken helschen geest te aanroepen om de nieuwe dave ring te ontloopen die zy zoo zeer vreezen. Nu,dat ze zich eens wenden tot... maar neen, dat ze maar zich zei ven redden; z'hebben immers verstand genoeg, want altijd hebben zij beweerd dat men maar moest liberaal zijn om al 't verstand van de wereld in pacht te hebben Op Zondag 0 Mei, ten 10 1/2 ure 's morgens, zal Dr Jul. Fredericks,leeraar aan het Koninklijk Athenaeum van Oostende, in eene zaal van het Stadhuis, de eerste les geven van een leergang over De staatkundige geschiedenis van Vlaanderen in de middeleeuwen Die leergang zal, evenals de twee andere door de University Extension verleden jaar in onze stad ingericht die van Pr. Vercoullie en die van de HH. Pr. Mac Leod, Staes en Dr Boonroy bestaan uit tien lessen, die op tien achter eenvolgende zondagen op hetzelfde uur en in hetzelfde lokaal zullen gegeven worden de prijs is gesteld op fr 2.50 De personen die voornemens zijn dien cursus te volgen, worden verzocht de eerste les bij te wonen,of hunne bijtreding te zenden aan Jan De Windt, student, Nieuwstraat. YolUsfoppera. Men schrijft ons uil Vlierzele Donderdag hehben de volksfoppers cene meeting gehouden te Zonnegem. Eenige Vlierzelenaars en libe ralen van Baevegein waren er naartoe gegaan cn, ik moet het bekennen,meestal uit nieuwsgierigheid. Of de volksfopppers vele bekceringen hebben bewerkt geloof ik niet, want bijna allen die er aanwezig waren geweest,zijn het eens om te zeggen: vele kasteelen zijn er daar in Spanje ge bouwd geworden en jammer dat liet lui lekkerland slechts een vertelselken is voor de kinders anders zou die predikant het ons voorzeker bezorgen. Zondag toekomende 6 mei, zouden de volksfoppers hier te Vlierzele, op Strij- meerscli, ter herberg van Petrus Beerens slachter, eene predicatie komen houden Maar Beerens is eens op informatie uitge gaan en zoodra hij vernam met welke ra re vogels bij ging te doen hebben, heeft hij ze dadelijk opgelaten met den aalmoe zenier aan't hrofd, X Toeetsuul te Anlst. Fond senblad houdt zich op nieuw,in zijn num mer van heden,onledig met den politieken toestand in ons Arrondissement. Wij bemerken dat de Tuchtmeester met dien toestand gansch onbekend is en er over redeneert gelijk do blinde over kleuren. Dat hij er dus maar over prate naar hartje lust. Eene bemerking Tuchtmeester be weert dat de Volksfoppers onze partijge noten zijn. I)ie bewering strijdt met de waarheid; de Volksfoppers zijn lieden die aan de katholieke Vereeniging den oorlog hebben verklaard en hare Opperhoofden uit wraak- en heerschzucht overal, zelfs door logentaal, lastering en kuiperijen, bestrijden. De Volksfoppers zijn de verklaarde vij anden vaa de katholieken des Arrondisse ment Aalst. Tuchtmeester spreekt ook over de stichting van het strijdblad De Stan daard. Wie tusschen de regels lezen kan, begrijpt alras dat diebeslissing zwaar op do maag ligt der firma van het gazet- tenfabriek. In ons vorig nummer gebruikten wij in ons verslag over het banket van zondag II. de woorden schaamtelooze blos en do tuchtmeester plaatst een sic achter dit laatste woord. Dus volgens den tucht meester bedreven wij eene taalzonde. Wij verzenden de zoo geleerde taalkundige naar 't woordenboek J. Kramers, bladz. 200 en daar zal hij kunnen leeren dat hij die aan elkeen de les wil voorspellen, weèr eene domme streek beging. Ten slotte voegen wij er bij Bemoei u, Tuchtmeester, met de Genlsche zaken, er is bij ii werk genoeg op den politieken winkel; wij kunnen uwe raadgevingenen bemoeiingen goed missen. Accijns op de inlandsche tabak. In zitting der Volkskamer van dijnsdag 1 mei 11. heeft de heer L. De Sadeleer. onze achtbare Vertegenw oordiger, ander maal de afschaffing van het accijnsrecht op het planten van tabak geëischt. Te recht deed spreker bemerken dat deze belasting hoogst hatelijk is bij onze lan delijke bevolkingen. Die afschalfing, zegde hij, wordt overal gevraagd. Het zal voorzeker niet moeilijk vallen de noodige geldmiddelen te vinden om het tabakplanten van die belemme ring te ontslaan; de geldmiddelen door den accijns opgebracht, zal men, onder andere terug vinden in eene belasting op de roe rende waarden, welke insgelijks zal toe latende grondbelasting te verminderen. Uit hot antwoord des heeren ministers blijkt dat er voor 't oogenblik weinig hoop bestaat die zoo gewenschte afschaf fing te verkrijgen. Volgens den heer de Smel-de Naeyer zou er voor den land bouw niets noodlottiger wezen dan de afschaffing van dit accijnsrecht't Is eene dwaling, zegde hij, te denken dat de ac- oijns op de tabak een last voor den land bouw is. Den accijns en het invoerrecht op dé tabak afschaffen, ware onze inland sche teelt tot ondergang doemen. Dit zegt genoeg dat er onder dit opzicht zoo min iets van den heer de Smet-de Kaej er dan van den heer Beernaert te verwachten valt. Genootschap van den H- Fran- ciscus-Xaverius. Donderdag lest hebben de leden van het Genootschap des II. Franciscus-Xave- rius dezer stad hunne jaarlijksche bede vaart naar Onze Lieve Vrouw van Lede verricht. Zoo als de vorige jaren, waren de man nen, omtrent 400 in getal,om half vijf ure van den morgend, op den bijgang van het Collegie der EE. PP. Jesuieten in orde geschaard. Kwaart voor vijf ure greep de optocht aanvang in der voege als voorgaande jaren, want alhoewel wij eene eeuw van vooruitgang beleven, hoeft men aan eene wel ingerichte zaak geene veranderingen toe te brengen, daar het meermaals ge beurt dat men door veranderen eene zaak merkelijk moeielijker maakt, ja. zelfs verslecht. Beurtelings het roozenhoedje biddende en geestelijke gezangen aanheffende, kwam die stoet van Xaverianen, bet is te zeggen van mannen alle menschelijk op zicht met de voeten trappende, tot het aloud vermaarde heiligdom Onzer Lieve Vrouw te Lede aan,omtrent 7 ure en nam er plaats in den middenbeuk dier schoone kerk. Onmiddellijk, beklom den Ecrw. Pater Bestuurder van het Genootschap den Stoel der Waarheid, richte tct de groote menigte die de kerk vervulde, een voor de omstandigheid uitgelezen sermoen over de twee machten die de wereld be- heerschen, tc weten Godes heilige kerk en de duivel, van welke beide machten, hij de doenwijze en derzelver uitwerksels op de. hedendaagsche samenleving zeer klaar en verstaanbaar voorstelde. Vervolgens droeg zelfde Eerw. Pater Bestuurder, het heilig sacrificie der Mis op onder dewelke, alle de Xaverianen in de grootste orde en godsvrucht ter Heilige Tafel naderden Na het eindigen dezer aandoenlijke plechtigheid, beklom nogmaals de Eerw. Pater Bestuurder den predikstoel om er de, bij die gelegenheid voorgeschreven geestelijke oefeningen en gebeden voor te zeggen, waarna hij bij het uitgaan der kerk, aan de kommuniebank, Je leden des Genootschap-; te zegenen gaf met de relikwieën van Onze Lievevrouw. Opvolgenlijk gingen de sektiën, elk in de haar aangeduide herberg, rondom het Dorp, het haar aldaar bereide ontbijt nemen. Na veertig minuten wierd het teeken tot den terugkeer gegeven en alle de mannen schaarden zich weder in dezelfde orde zooals ze gekomen waren, altijd beurtelings den roozenkrans biddende en geestelijke gezangen, dit maal door spe lende muziektuigen begeleid, aanheffende en kwamen aldus om 10 i/2 ure in de kerk der meergezegde EE. PP. Jesuïten den zegen van 't Hoogstwaardigste ont vangen. Aldus eindigde nogmaals die jaarlijk sche plechtigheid naar de welke elk Xaveriaan zoo vuriglijk verlangt, omdat ze hem de gelegenheid verschaft, bijzon derlijk in de huidige tijdsomstandigheden, in het openbaar zijne liefde voor God en Vaderlandfe belijden en dier wijze hard- nekkiglijk tegen te spreken de verderfe lijke leerstelsels door de gedoemde sekten met zoo veel kracht verspreid. Een Xaveriaan. Begrafenis —Gister vrijdag heeft de begrafenis plaats gehad van den heer JinoCL's I3E COCJi, Gemeen teraadslid onzer Stad Aalst. De gebruike lijke plechtigheden bij de begrafenis van een gemeenteraadslid werden in acht ge nomen. Onze Koninklijke Harmonie marcheerde vooraf en liet van tijd tot tijd treur- marschen liooren. Aan 'i hoofd van de lijkstaatsie bemerkte men den hoer Karei De Vis, schoonzoon des overledene, ge volgd van familieleden, hel College van Burgemeester en Schepenen, Gemeente raadsleden, stedelijke bedienden, vrienden en kennissen. In het sterfhuis en ter Sint Marlinuskerk bemerkte men, ondanks den ongunstigen dag, een toeloop van vrienden en kennis welke eene laatste hulde w ilden brengen aan de nagedachte nis van den eerzainen overledene Na de kerkelijke plechtigheden werden de stoffelijke overblijfsels van Raadsheer De Cock, naar Moorsel gevoerd om er in den familiegrafkelder bijgezet te worden. H. R. I. V. AalHt. De Maatschappij der Belgische Redders vierde donderdag lest te Brussel de 25" verjaring harer stich ting. Te dier gelegenheid w erden herin- neringsmedaliën geschonken aan de 25 nog in leven zijnde stichters der Maatschappij, alsook medalièn van i'en 2® klas. M. Hector Arys van Aalst werd vereerd met eene medalie van 1" klas. Proficiat I JONKHEID perij, te Eecloo, van niets anders meer toegezonden. Zij hebben er reeds een deel gesproken dan van een spook, Jdat daar van verkocht aan den prijs van 16,000 fr. Priesterlij fce Benoemiogen De E. H. J. De Schryver, pastoor te Nieuwenhovc, is pastoor benoemd te Op- hasselt. Sterfgeval Woensdag namiddag is alhier god- vruchtiglijk overleden, in den ouderdom van 71 jaren, de heer Sylvanus Van der Gucht, bestuurlid van het Davidsfonds, Afdeeling Aalst, en schrijver van ver- schillige verhalen uit den tijd der sanscu lotten. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 948 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 7601 kilos. Spoorwegen. Onze uurtabel van 't vertrek der treinen welke onze ge achte lezers op 4" bladzijde zullen aantref fen, is met de meeste zorg verbeterd om een kleur te hebben en zich te genezen van huidsuitslag, hair worm, vlekken, eczema, is liet voldoende eenige slijmverdrijvende Walthéry Pillen te nemen fr. 1,25 de doos. Wet teren- - De werkstaking duurt voort. Dinsdag hebben de werksta- kers omhalingen gedaan. Zij hebben 327 franks ingezameld. Woensdag deden zy opnieuw omhalingen op de markt. In de bijeenkomst maandag namiddag gehouden, is er bewezen door de boeken der fabriek, dat er niet alleen kinderen, maar ook volwassen zijn, dieniet meer 1 dan één, twee en drie frank per week koDden verdienen. Generaal Brialmont bevindt zich op dit oogenblik te Essen, waar hij, op uit- noodiging van den grooten kanongieter Krupp, proeven met nieuwe moordtuigen bijwoont. Men herinnert zich de aanhouding te Rosendael vanzekeren Lhoest.die kort te voren met eenen kameraad in een hotel der hoofstad kwam logeeren, en dit weèr verliet.zijnenkameraad dood achter latende. Aangehouden zijnde, word door het onderzoek bewezen dat de vriend zich had gezelfmoord en Lhoest werd weèr los gelaten. Hij vertrok naar Frankrijk.sloot daar verbintenis met eenen bookmaker, pleegde ten nadeele van dezen belangrijke afiruggelarijen en kwam het gestolen geld te Brussel verteeren, waar hij nu andermaal bij den kraag gepakt werd. Moord te Gent. Eene misdaad heeft dijnsdag namiddag rond 3 ure in de Glazenstraat, plaats gehad. Eene vrouw zou eenen weduwnaar gedood en zich vervolgens gezelfmoord hebben. Ziehier in welke omstandigheden de misdaad gebeurde August Denoyette, van Ledeberg had zijne vroegere meid, wonende in de her berg, n. 21, verzocht met hem in de her berg le Petit Chapeau rouge te komen dineeren. Zij aanveerdde en het maal werd opge diend op eene kamer der eerste verdieping. Rond half 3 hoorde de bewoners revol verschoten. Zij snelden naar boven en vonden Denoyette dood en bloedend op den grond liggen. Naast hem lag de meid met eene groote wond aan het hoofd. Bij ondervraging verklaarde zij dat Denoyette haar wilde dwingen hem te omhelzen. Zij weigerde en daarop zou hij een revolverschot in haar rechter oog hebben gelost. Vervolgens zou hij zichzel- ven door den kop hebben geschoten. Vrijdag nacht kwamen twee peer den, gespannen aan een wagen van den landbouwer Karei M..., van Vladsloo, zonder voerman naar de hoeve van hun ner. meester weer. De zusters van den pachter, ongerust, gingen op zoek en vonden het lijk van hun broeder liggen op ongeveer twee kilom. van de hoeve,op Jen steenweg van Beerst naar Wynen- dale. Men denkt dat M... door den slaap verrast, van zijnen wagen moet gevallen zijn. De wielen waren hem over de borst en het hoofd gereden. De dood is oogen- blikkelyk geweest. De trein die zaterdag voor den noen de statie van IJper binnenstoomde, heeft bijna een -tjarig kind te morzel gereden. Nabij Wervik zag de machinist tot zijnen schrik dat een kindje op de riggels speelde en hoegenaamd geene plaats maakte. Het was te iaat om te stoppen. Toen de trein stilhield vertelde de zeer ontroerde man het ijselijk ongeluk en allen ijlden er naar toe, meenende enkel nog afzichtelijk ver morzelde vleeschstukken terug te vinden. Maar hoe gelukkig was men niet, toen men zag dat het kind blozend, frisch en gezond te midden de spoorbaan stond. Het kindje vertelde dat, zeer bang van den trein en dezen niet meer kunnende ont wijken, het zijn voorschoot voor 't gezicht geslagen en zich plat ten gronde gelegd had om zich te verduiken. De trein was er over gerold zonder het te raken. Zoo ontsnapte 't kind aan eene akelige en gewisse dood. Spook. Sedert eenige dagen, wordt er op de wijken Oostveld en Scha- alle nachten als uit den grond komt en aan de voorbijgangers den schrik op het lijf jaagt Allerlei vertelsels zijn daarover in om loop. Het verschijnsel wisselt af, zoo vertelt men, nu eens vroeg, dan eens laat in den nacht. Een man van op het Oostveld, keerde met den laatsten tramtrein uit Watervliet terug hij was op weg naar huis, toen op eens eene lange witte gedaante op hem afkwam. De man was nabij zijne woonst en sprong binnen, Maar hij heeft van den opgedanen schrik verscheidene dagen te bed gelegen. Een brouwersgast die tot middernacht op zijn werk was gebleven,keerde daarvan terug. Op de/.elfde plaats als de eerste, daar waar men bezig is met het kasteel van den heer Enke te bouwen, zag hij hij het spook langzaam over den weg zweven. De gast nam de vlucht. Nu laatst waren eenige jonge mannen van Oostveld en Schaperij afgesproken dien nacht met knuppels op het spook te wachten, er op los te gaan en den spoker eene ferme rammeling te geven. Zoo ge- zeid, zoo gedaan, Het spook kwam afmaar niet zoo gauw waren de moedige jougens op gang, of het verdween op eens in de sperre- bosschen. Naar vele getuigenis, trekt de gedaante zeer wel op eenen grooten manskerel, die in een slaaplaken gehuld is. Ongeluk in de Wereldletiloonslel- ling le Antwerpen. Vrijdag rond den middag is er in de Wereldtentoonstelling een erg ongeluk voorgevallen, dat geluk- j kiglijk evenwel nog niet zulk een ergen afloop heeft gehad als men bij rechten I was te vreezen. Het was ongeveer kwart voor 12 ure wanneer op een der smalle spoorweglijnen gezegd rails Decauville, welke langshe- nen den voorgevel der Tentoonstelling loopen, door een peloton der genie een zwaar kanon de Bange werd vervoerd. Het kanon woog niet minder dan 6300 kilos. Het peloton, dat met het vervoer was belast naar de Fransche sectie, stond on der bevel van M. Malengraux, gepension- neerd luitenant der artillerie, vertegen woordiger van de maatschappij der For ges de Sainl-Chaumond Wegens de zwaarte van het stuk riep de luitenant van ver de voorbijgangers toe zich te mijden. Gekomen aan de opening, langswaar de voorwerpen voor de Fransche sectie worden binnengebracht, maakt de lijn eene kromming. Tengevolge van welke omstandigheden is nog niet uitgemaakt, maar op dit oogenblik hoorde men een groot gekraak, men zag de groote, meer dan 10 meters lange kist overhellen en scheuren en het kanon stortte nevens de baan op den grond. Terwijl allen wegsprongen, werd M. Malengraux meègesleept inet het onge lukkig gevolg dat hij met het linkerbeen onder het zware stuk beklemd werd. Overgroot was de ontroering;de soldaten riepen om hulp, van alle kanten kwamen nieuwsgierigen toegeloopen en in min dan twee minuten verdrongen zich honderden personen rond het slachtoffer. MM. de graaf de Pret, Slanilas Haine, Hertogs, commandant Longlez,de genees heer der artillerie Pavart. Dr Venesoen, enz. waren spoedig ter plaats. Men liep met koevoeten, schuppen, spaden rond; maar dit alles baatte niet; het zware stuk was niet te bewegen. Na een kwartier rondloopens kwam men eindelijk met den grooten bik, die in de Fransche sectie tot het ophalen van zware voorwerpen dient. M. Malengraux had het bewustzijn niet verloren, dank aan de omstandigheid dat er ook stukken der kist onder het kanon lagen, die min of meer het kanon omhoog heften en dus niet al te zwaar op het been rustte. De oud-officier legde buitengewoon veel moed aan den dag, gaf zelf nog bevelen en aanwijzingen aan luitenant Hennebert die de werken tot ontzetting bestierde. Eindelijk werd deze verlost na 25 mi nuten onder het stuk gelegen te hebben en werd met dc wieg naar het paviljoen van het Groen Kruis gebracht. Het linker beneden was verbrijzeld, maar men weet nog niet of de breuk zoo gevaarlijk is dat het lichaamsdeel zal moeten afgezet worden. Men hoopt het te kunnen behouden. M. Malengraux werd van het paviljoen naar het gasthuis vervoerd. Juist toen het ongeluk gebeurde werd er een telegram afgegeven in de Fransche sectie, waarin zijn broeder hem zijne aan komst meldde. Slichting van een dorpje in den Congo door dc opbrengst van postze gels. In den loop van verleden week gaven de dagbladen kennis van de stich- 't Nieuw dorpje gaat dus gesticht wor den. Het heett eene uitgestrektheid van 100 hektaren. 't Is gelegen op de boorden van het Kassai en draagt den naam van St-Trudon, patroon van de stad St- Truiden. Het zal bestuurd worden door de Zendelingen van Scheut en de Zusters van Liefde. Men zal er eerst en vooral eene Kerk bouwen, daarna een verblijf voor de Paters, een weezenhuis en verscbillige woningen voor 300 huisgezinnen. Wat aanmoediging moet dit niet zijn voor de kinders van St-Truiden,die hunne pogingen op eene zoo troostvolle wijze bekroond zien. Aan twee duizen zielen en nog meer gaan zij de gelegenheid ver schaffen van christelijk opgebracht te worden en bijgevolg van gelukkig te zijn. Ook zullen zij hunne pogingen verdubbe len, en rekenende op de medehulp van nog een grooter getal personen, durven zij verhopen welhaast een tweede, en een derde dorp te stichten. Wij kunnen onze geachte lezers niet genoeg aanzetten om zulk schoonwerk te bevoordeelingen door het verzamelen van Postzegels. Vreselijke dynamietaanslag te Luik. Vier gekwetsten.Uit Luik wordt geseind dat donderdag avond ten half 12, eene nieuwe dynamietaanslag heeft plaats gehad. Doktor Renson, wonende in de mee de la Paix, die rond dat uur met zijne echt- genoote en eenen vriend thuis kwam, bemerkte op den dorpel zijner woning eene bom met ontstoken lont. De doktor aapte het voorwerp op, toen dit eensklaps met eenen geweldigen knal ontplofte. M. Renson viel met bebloed aangezicht en talrijke wonden in de borst.ten gronde. Een zijner beenen is gebroken en men vreest voor zijn leven. Zijne vrouw is aan den arm gekwetst en zij bloedde hevig. De vriend, doktor Bodart bekwam eene wond aan het been en een onbekende voorbijganger werd insgelijks gekwetst. De aangerichte schade is aanzienlijk. Heel de benedenverdieping van het huis ligt in duigen en van eene menigte andere huizen zijn de glasruiten gebroken. Men weet hoegenaamd niet wie, of om welke reden de aanslag kan gepleegd zijn. Doktor Renson is gehecht aan den dienst van het gasthuis, genaamd de Bavière, en hij is tevens geneesheer van eene koolmijn te Monlégnée, waar zijn vader burgemeester is. Een correspondent verhaalt het vol gende M. Faubert, die zich ter plaatse van den aanslag bevond, bemerkte M. Renson recht staande tegen de deur zijner woning, terwijl zijne vrouw riep Marcel Marcel I ik stik M. Faubert nam haar in zijne armen en bracht haar in een naburig huis. De procureur des konings, M. Boquet, de Burgemeest van Luik.de oppercommis- saris, de arrondissementscommissaris en andere overheden zijn ter plaatse. De policie heeft stukken van eene doos gevonden, waarin nog forciet te vinden was, alsook een stuk karton met witie vlekken en het woord Salonique. Men heeft op het oogenblik der ont ploffing twee personen zien vluchten, in de richting van de statie der Guillemins. Geene enkele ruit, zegt het Journal de Bruxelles, is in de rue de la Paix nog heel. De aanslag verwekt te Luik eene onbe- 1 schrijflijke ontroering, j Waar moet het naartoe met die gedu- I rige aanslagen, die zonder reden worden uitgevoerd Later. Dc toestand van doktor Renson is nog altijd zeer erg. De andere slachtoffers maken het betrekkelijk goed. Gedurende den nacht heeft de policie 13 anarchisten aangehouden, die op het oogenblik dat deze tijding verzonden wordt, ondervraagd worden. De ontroering is groot in de stad. Men denkt dat de aanslag gericht was tot M. Renson, raadsheer van het beroepshof en oom van den doktor. I Raadsheer Renson woont in de rue du Pare en men denkt dus dat de pleger zich van straat vergist heeft. Aarlen. Twee metsers de ge- naamden Malhias Hansen, van Toernich, en Hendrik Brosius, van Koerich (Groot- Hertogdom Luxemburg) waren bezig on der toezicht van Mathias Bourton, aan eenen grooten steenput te werken,onlangs gemaakt in het klooster der Zusters van O.-L.-Vrouw. i Eensklaps stuikte het gewelf in, en alle drie werden onder de puinen begraven. Men ging onmiddellijk tot de redding over. Hansen, die de eerste is bovenge haald, had vreeselijke wonden aan het hoofd, de dood moet oogcnblikkelijk ge weest zijn. De twee anderen zijn erg ge kwetst. Brosius is naar het hospitaal overgebracht. ting van een christen dorp in den Congo, i Het slachtoffer Hansen was gehuwd en Onze geachte lezers weten dat er te St. vader van zeven kinderen. Truiden een huis bestaatde Kring van 1 St-Jan Berckmans, waar kinderen, van Het parket 1S ter plaats geweest. 10 tot 13 jaar oud, zich bezig houden met Hoe een blinde schipper de be ha'. verzamelen der postzegels. Zij hadden schrijving van zijn schip non doen. ondernomen van op S jaren 40 millioen Te Baltimore woont een blinde schippep. timbers te verzamelen, welke 10,000 franken zouden opgebracht hebben. Die som moest dienen om een katholiek dorp te stichten in den Congo. En inder daad, na verloop van drie jaren hadden zij niet alleenlijk 40 millioen maar 05 millioen timbers in handen. Die timbers waren van alle landen van de wereld Eenigen tijd geleden werd zijne boot ge stolen. Hij gaf de policie er kennis van en toen men hem verzocht de gestolen boot nader te beschrijven, deed hij dit niet door de kleur en het model op te geven, maar met de grootste nauwkeurigheid de plaats van al de nagels en spleten der boot aan te duiden. Tevreden. Toen de beroemde engelsche dichter Johnson om de hand van mistress Potter vroeg, zegde hij lk wil oprecht zijn ik bezit geen fortuin en een mijner ooms is... opgehan gen. Goed, antwoordde de dame, mijne fortuin is niet veel grooter dan het uwe, en ofschoon nog geen mijner familieleden I is opgehangen, zoo heb ik er wel twintig die liet verdiend hebben. Het huwelijk werd gesloten, Zee en Genevurglag. O diepe zee, o wijde plasl Wat ligt er in uw golven Al menigen bedolven Maar toch hoe groot het aantal was Van lien, die in uw afgrond zonken, Toch zijn er vrij wat meer verdronken, In 't klein gene verglas. HOLLAND. Spoorweg ongeluk. Wij lezen in N. R. Cl Heden avond rond half tien is op het j spoorwegterrein te Barendrecht een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De parijsche sneltrein, kwart vóór 1 uur uit Parijs vertrokken, kwam op ge zegd terrein in botsing met eenen trein, uit petroleumtanks samengesteld en die bezig was te rangeeren. Onmiddelijk na de botsing stonden beide treinen, die op elkander liepen, in brand, Aan blusschen j viel niet te denken. Van den Parijschen trein zijn alle waggons, op 3 na, geheel verbrand, en ook de petrooltrein is geheel j door het vuur vernield. Van do talrijke reizigers zyn velen i gekwetst. 01 er dooden zijn, is op dit I oogenblik nog nieLbekend. Van de beamb- i ten der beide treinen hebben sommige zeer ernstige brandwonden bekomen. Er heerschte op de plaats van de ramp de grootste verwarring. De reizigers,naar Rotterdam bestemd, zijn eerst ten 1 uur in den nacht alhier aangekomen. De vuurgloed, door de brandend massa petroleumaveroorzaakt,was in Rotterdam zichtbaar. Op het vermoeden dat er in de nabijheid een geweldigen brand was uit- j gebroken, zijn verscheiden spuiten uiige- rukt, die echter, toen het bleek dat de brand op verren afstand weer terug keerden. FRANKRIJK. Policieagent en valschmuntev. Zekere Chappaz, policieagent, is te Mar- gevangen genomen, beschuldigd deel te maken van eene bende valsche munters. Hij had den franschen consul te Barce lona vergezeld, om de anarchisten en valsche munters daar op te sporen en te bewaken, en met beide soorten misdadi gers was hij in verbintenis getreden en had vooral in de valschmunterij zooveel behagen gevonden, dat hij zelfs deelnam aan den aankoop van de noodige inachie- nen,en ook zijn deel kreeg van de behaal de winsten. Daarvoor beschermde hij dan ook de valschmunters op elke wijze, waar schuwde hen bij tijds tegen huiszoekingen, enz., en wist. toen de bende zich naar Marseille verlegde, door zijne berichten aan de policie aldaar, deze op en dwaal spoor te brengen. Chappaz genoot gedurende veel jaren het onbegrensd vertrouwen van zijn over sten. Zell's heeft de fransche minister van binnenlandsche zaken hem voor bewe zen groote diensten, bij vervolging van dezelfde bende valsche munters, eene gra tificatie toegestaan van 1000 frank, en de Bank van Frankrijk schonk hem een levenslang pensioen voor de ontdekking eener frabriek van valsche bankbriefjes te Barcelona. Emile Henry. Emile Henry heeft zijne voorziening in verbreking niet geteekend. Het tijdperk, door de wet toe gestaan is donderdag verstreken. Zoo de procureur-generaal zelf geen beroep aanteekent, zal de genade-com missie nog op 't einde dezer week over het lot van den anarchist beslissen. Brand. -- Vijf millioen schaê. Uit Toulon wordt geseind, in dato 2 mei Een hevige brand heeft dezen morgend de zagerijen en de groote werkhuizen rond het Arsenaal van Maurillon ver nield. De schaê wordt op 4 of 5 millioen fraks geschat. Al de troepen waren ter plaats ver scheidene mariniers zijn gekwetst alsook een douanier. Er wordt een onderzoek geopend over de oorzaak van den brand, die zeer geheimzinnig schijnt te zijn. Het arsenaal van Toulon werd ook in 1845 in brand gesteken en geheel ver nield. DU1TSCHLAND. Dowe's panlsei'. Tot hiertoe hech te men in duitsche offecierskringen nog geen geloof aan de weerstandskracht van Dowe's pantsermen meende dat de kar doezen, waarmede men op Dowe gescho ten had, niet zwaar genoeg geladen wa ren en de kogels dus niet al hunne snel heid bezaten. Zaterdag is nu eene proefneming ge houden, welke werd bijgewoond door twintig officieren van 't ministerie van oorlog, benevens vele andere hoogge plaatste militaire overheden. Dowe wilde het pantser zelf aantrek ken, maar kolonel von Gössnit liet het niet toe. Op eenen blok hout geplaatst, werd op tien pas afstands, met geweeren en kardoezen van 't leger, 14 maal op ge schoten. Al de kogels bleven in het pant ser steken en aan de achterzijde kon men niet zien dat het getroffen was. Men spreekt reeds van eene proefne ming in tegenwoordigheid des keizers,

De Denderbode | 1894 | | pagina 2