NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 10 Mei 1894. 10 centiemen per nummer. 48sle Jaar, N° 2878 Volks fopperij Deugnieterij Eerloosheid HET GEHEIM Commissaris van Policie. Een en ander. DE DENDER ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRIJS I Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, 9 Mei 1894 De Stad Ninove van zondag 11. deelt een schrijven meê 't welk ons aanloont tot welke eerlooze middelen de Klokke Roelanders, alias de Volksfoppers hunne toevlucht nemen om aan volk te doen gelooven dat zy de redders, of liever de profeten zijn van God gezonden om de Vla mingen uit de slavernij te verlossen en in 't land van belofte te leiden. Geachte lezers, wij zeggen u, leest aan dachtig het volgende en oordeelt - Een vriend van Okegem, schrijft De Stad Ninove, bracht ons gisteren twee verschillige Klokken van verleden Zon dag. Beide exemplaren dragen gelyken datum van Zondag 29 April 1894 doch, het eene maakt nergens het minste gewag noch van Okegem, noch van Liedekerke, noch van brugge, noch van Dender het tweede, integendeel, hevat, derde blad zijde, eerste kolom, het volgende artikel ken Okegem. Sedert lang is hier reeds spraak van de brugge over den Dender. Behalve een of twee personen die er tegen zijn oin hunnen handel, verlangt Liedekerke en Okegem dat werk te zien uitvoeren. Verscheidene samenkomsten hebben de raden van Liedekerke en Okegem gehad. De heer Van Langenhaeke, prov. raadslid, heeft er eenige bijgewoond. Doch in den Provincieraad werd in kommissie alle subside verworpen. Op verslag van den heer De Baets gebeurde 't zelfde in den raad onder voorwendsel dat de stukken niet in regel waren. De heer Van Langenhaeke was dien dag door dringende zaken te huis ge- i houden. Spijtig dat niet een ander raadslid dan de zaak der brug gepleten heeft. In elk geval Okegem zal zijne brug krijgen, daar zullen wij voor werken, spijts de tegenkanting van sommige. Tijdens de zaak de Harlez ook werd deze eerlijke taktiek in voege gesteld door de ridderlijke en koene kampers der zoo gezegde kristene volkspartij en met middelen van dien aard alléén gelukten de valsche Romeo van Denderleeuw en de propere Pic Tarluffe van Aalst er in eenen lichtgeloovigen grijsaard te misleiden. Maar wat scheelen de middelen aan Machiavel en zijne sprotelingen, als zij hun eerloos doel maar bereiken Doch, wij zweegen hetdeze maal zullen wij den snuit der jakhalsen doopen in hun eigen vuilnis. Zoodus, lieve lezer, het is goed ver staan Volgens Klokke Roeland van Zondag zijn er 1° te Okegem twee perso nen die, uit eigen belang, werken tegen i het herstellen der Denderbrug, algemeen gekend onder den naam van de brugge van Impegem 2° Alle subsidie werd door den Provin- j cieraad verworpen, omdat de stukken niet in regel waren 3° Op dien dag was de heer Van Lan genhaeke te huis gehouden door drin gende zaken 4° De andere raadsleden.de heeren bur gemeester De Ooman van Ninove en burgemeester Sonck van Denderleeuw hebben de zaak verwaarloosd 5° Hadden die heeren zich gekweten van hunne plicht, en de zaak gepleten en verdedigd, de subsidie zou niet verworpen geweest zijn, en reeds lang zou de brug liggen 6° In elk geval, Okegem zal zijne brug krijgen daar zullen de mannen van Klokke Roeland voor zorgen, spijts de tegenkantingen van sommigen. Zooveel woorden, zooveel eerlooze leugens Jan Van Langenliaecke, de leider der Volksfoppers in ons Arrondissement, de man die, eenige dagen geleden, den heer Woeste naar 'L hoofd dorst slingeren dat hij verstandelijk verzwakt is, in andera woorden, dat hij bijna rijp is om in een gekkenhuis opgesloten te worden,bewijst ons dat hij integendeel verstandelijk verzwakt is bij zoovere dat hij zich van 't verledene niets meer herinnert. En inderdaad die groote Jan herinnert zich niet meer dat hij betrekkelijk de kwestie der brug van Impegem, brieven heelt geschreven, die toelaten aan te too- nen tot welke schandalige deugnieterijen dq Klokke Roelanders bekwam zijn om hunne eigene vuiligheid aan den rug hun ner tegenstrevers te vagen. Tot stichting van groot en klein laten wij hier den brief volgen die meester Jan verleden jaar, heeft geschreven aan den achtbaren heer J. Van den Berghe, Bur gemeester van Okegem Gent, 11 Juli 1893. Heer en vriend Burgemeester, Ik heb U met spijl aan te kondigen dat de Raad heden morgen de vraag van Ukegem voor het herbouwen van het brngsken heeft verworpenik zeg met spijt, want ik meen dat het een weinig mijne fout is. De Baets las het verslag daarover der 4c kommissie die de vraag verwerpt omdat er voor die soort van werken geen artikel be slaat in het budjet. Dit verslag was reeds door algemeene stemmen aange nomen toen ik vernam waarvan er spraak was. liet was te laat. Gij kunt -(O)- 50e Vervolg. Was het de tegenwoordigheid van den heer Hunter die Sint-AIba schrik bad aangejaagd IPower was zelf bevreesd geweest voor een ontmoeting van die keiden, en zijne gedachten bleven ook thans weder bij deze onderstelling stilstaan. Maar eene eenvoudige redeneeriog deed hem het onhoudbare van deze stel ling inzien. Sint-AIba bad het door den directeur Mac Gregor moeten weten, oat M. Huuter, sedert de aan houding van Charlotte Duvivicr, zjjn intrek wéér in het Marinchotel bad genomen. Had hij het van lo vo ren geweten, dan had bij het toch dadelijk bij zijne aankomst vernomen en nog dicnzelfden middag met den trein naar Londen kunnen tcrugkecren Er was derhalve nog slechts eene veronderstelling, die aannemelijk scheen. In strijd met Johnson's her baaldeen plechtige verzekeringen, dat ^Sint-AIba hem onmogelijk kon hebben opgemerkt, moest Power er Mel by blijven, dat Sint-AIba zjjn vervolger bespeurd en zekerheidshalve om den tuin geleid had. Een ver trek over zee met een zeilboot was daartoe de zekerste doeltreffendste neg. Toch beviel ook deze oplossing Robert maar half het blijkbaar gehaaste en gejaagde van de vlucht werd er niet door verklaard. Wel besloot hij onmiddellijk M. Hunter te gaan opzoeken, maar hij verwachtte van dien kant weinig nieuws en zeker geen hulp. Het eenige, wat hem voor het oogenblik overbleef, was om Johnson zoo snel mogelijk naar Dover te zen den met de hoop, dat de slimheid van den detective de zegepraal zou behalen over do geslepenheid van den vluchteling. Er waren tien dagen vcrloopen sedert Sint-Alba's zonderlinge vlucht met bet visschersscheepje. De Zeemeeuw was op haren tijd weder teruggeko men, maar de schipper had niets meer weten te vertellen, dan dal hij zijn geld eerlijk verdiend en zyn passagier behoorlijk in Dover had gebracht. De heer >as zeer vrijgevig geweest, hij had een drinkgeld gege ven, dat de stoutste verwachting van den schipper overtrof en verder kon het hem dus in het minst niet schelen, wat do man gedaan had, dat was zjjne zaak, Hel bleek echter, dat het niet alleen Sint-Alba's vervolgersnaren, die zijne verdwijning net konden verklaren. De bestuurder van het Marinehotel, M. Mac Gregor, zag er vreemd van op en begreep er niets van. Sint-AIba was gewoon op goregelde tijden over te komen om de zaken te behandelen; het werk was begrijpen boe ik mij berouwde een praatjen met mijnen gebuur gedaan te hebben. Ve;niieuiv uwe aanvraag zoohaast mogelijk. Ik hoop dat het toekomende jaar zal beter gaan. Ik zal er op aan dringen. Ook zoudt gij goed doen mij voor het openen van den Raad eens mijn geheugen te ver nieuwen. Ik kende nu de zaak van vroeger maar anders zou het mij zelfs onmogelijk geweest daarover le spreken. Ik herhaal hel, ik .had mij moeten in betrekking stellen met den verslaggever De Baets, om mij le verwittigen wanneer hij zijn verslag zou lezen. Na is hel te laat. Indien ik toekomende jaar nog hier ben dan zal ik dal trachten te herstellen. Dat zal zeker niet moeilijk zijn,want de reden van De Baets is geene reden. Ik houd de zaak onderzocht en was verwon derd van U geen icoord te ontvangen. Ik meende zelfs dat gij aan De Cooman of Sonck daarover gesproken had. De eerstejeasjuist bezig mei mij le spre ken wanneet* ik hoorde dal men tegen U kwam te stemmen. Ik herhaal het ik ben aan mijne plicht te kort gebleven of liever ik heb ze verwaarloosd bij onacht zaamheid, ik vraag U verschooning en hoop mij te beteren. Beste groelenis. J. B. Van Langenhaeke. Ik zal dezen namiddag eens zien of er geeti middel is om op die beslissing nu nog terug te komen. Een ander lid die zeer genegen was voor dal werk, Eeman van Aalst, wist daar zooeven nog niet dal de Raad verworpen had. Dat gaat hier zoo al de vragen wor den volgens den aard verdeeld in 4 deelen of commission en in ieder com missie wordt ieder lid gelast met een verslag te doen over de verschillige zaken. Die ver slag eti worden nu weinig toegehoord. Na de lezing zegl de voor- zitterNiemand is legen hel besluit der commissie, zou verklaar ik het aangenomen. En de verslaggever is weer bezig met lezeti en de andere leden houden niet op met lezeti, met pratenenz. Zoo worden de ernstigste zaken ver waarloosd. En ik denk dat er op die beslissing niet terug is le komen. Het is mijn fout. Ik had De Baets moeten verwittigen. Nu iedereen heep het ge stemd en iedereen vindt de reden belachelijk. Men stemde juist om te zien of men voor die brugge geen artikel in het budjet zou gebracht hebben en nu verwerpt men die aan vraag omdat het nog in het budjet niet voorzieti is. Ik zal zien of er niets meer aan te doen is en geloof wel dat ik berouw heb. Zeg nog niets daarvan, tot later. J. Van Langenhaeke. dezen keer bijzonder opgeloopen en hoewel er den avond van aankomst een en ander was afgedaan, was het grootste en verreweg het belangrijk ste gedeelte voor den volgenden morgend bewaard gebleven, wyl er zaken onder waren, waarbij men den raad en tusscbenkornst van den rechtsgeleerde, den lieer Ford noodig luid. De verwondering van den heer Mac Gregor was dan ook groot en ongekunsteld, toen hij 's morgend van den portier het briefje ontving, liet welk Sint-AIba had achtergelaten. Het was zeer haas tig geschreven en behelsde niets dan het bericht, dat hij Sandbank moest verlaten, zonder de minste ophel dering wanneer bij zou tciugkomen of waarheen bij zich begeven had. Toen de eene dag na den anderen verliep zonder dat men iets vernam, ging de verwon dering van den dirccieur in ongerustheid over. Wat was er met den heer Sint Al ha gebeurd Was hem een ongeluk overkomen Een beleefd brieQe aan mevrouw Siut-AIba, die zich nog steeds in Woolchcstcr ophield, gaf weinig licht. Zij antwoordde even beleefd maar zeer kort, dat het haar op het oogenblik gcLccl onmogelijk was het adres van haar cchigeuoot op te geven, Mijnheer Sint-AIba had haar natuurlijk van zijn vertrek kennis gegeven, maar er bijgeschreven dat zijne zaken hem noodzaak ten verschillende plaatsen te bezoeken zoodal by eerst in zyn volgend schrijven een adres zou kuunen opge ven, waarde brieven hem konden worden toegezon den. Mevrouw Sint-AIba I ad eheter volledige volmacht Ziedaar 't factum gelijk liet waait en draait, van den man die dorst neêrschrij- ven dat onze achtbare vertegenwoordiger de heer Woeste, verstandelijk verzwakt is Dat de heer Woeste een verrader is en onmogelijk geworden niet alleen als mi nister maar ook als volksvertegenwoor diger De Stad Ninove vraagt volgens ons te recht Verdient die man nog de minste ach ting Heeft hij ze ooit verdiend Zal nog een enkele koeiwachter dom en verblind genoeg zijn om zijne stem te verleenen aan eenen volksbedrieger die verplicht is op dergelijke dwaze en arm zalige wijze zijn eigen voorhoofd to merken met den stempel der onbekwaam heid en der onweerdigheid Zal de gezonde bevolking van ons kan ton nu eindelijk begrijpen dat ze beter zal doen Jan Van Langenhaeke naar een verbeteringshuis te zenden, in plaats van hem nog de gelegenheid te geven zijne gelapte en kaalgosletenc broek te gaan voort verslijten op de zetels van den Gouwraad van Orst-Vlaanderen Zal M. Van Langenhaeke nu nog de schaamteloosheid hebben te zeggen en to schrijven dat hij door de Goddelijke Voorzienigheid zelve in ons midden ge zonden is voor de heropbeuring eener gansche bevolking Mynheer Van Langenhaeke, weet ge wat ge zijt Gij zijt, onder politiek opzicht, niet alleenlijk een kolossale moezelzak, zelfs in de oogen van uwe eigene vrienden gij zyt niet alleenlijk een huichelaar en een volksfopper.g;»j zijt een ellen deling; Verleden jaar bekendet gij ronduit dat gij te kort gebleven zijl aan uwe plicht, dat gij de zaak der Denderbrug verwaarloosd hebt bij onachtzaamheid; gij vroegt verschooning en beloofdet u te beteren. En,in de plaats vanu te beteren,spoort gij, eenige maanden nadien,de kinderen van uw hert en uwen geest aan om de verantwoordelijkheid van uwe eigene nalatigheid te werpen op den rug van twee verdienstvolle collega's en van eer lijke lieden die uwe twist wraakzieke en rampzalige politiek verachten en bekam pen gij laat, op den zelfden Zondag, twee verschillige uitgaven verschijnen van uw blad, waarvan de eene uwe schurkenstreek bevat en de andere niet, omdat de lezers van verschillige gemeen ten moesten kristelijk gefopt en kristelijk bedrogen worden op verschillige wijze,en omdat gij laler des ie gemakkelijker in de ooren der lichtgeloovige buitenlieden zoudt kunnen blazen kiest voor mij, heiligen Jan den droomer, en voor de kristene kinderen van mijn hert en mijnen geest, wij die uwe interesten overal en altijd behertigen en bewerken, en kiest tegen De Cooman en Sonck, die onze vijanden zijn voor geen andere reden dan omdat ze diezelfde interesten overal en ran haar echtgenoot ontvangen, om in zijne plaats te handelen en wanneer de heer Mac Gregor derhalve moeielijkheden ondervond, zou hel haar aangenaam wezen, daarvan door tusschenkomst van den heer Ford, hun rechtsgeleerden raadsmans, op de hoogte te worden gebracht. Na het lezen van dit briefje was dc directeur van het Marine-hotel althans gerust gesteld omtrent dc persoonlijke veiligheid van zjjn patroon, al vernam hy er voor het overige geen nieuws uit. Hij deelde het ontvangen bericht aan M. Ford meê, die zijnerzijds niet weinig minder verlegen met de zaak was De toe stand van den advokaal was daD ook verre van benij- densweerdig. Het betrof niet alleen dc zaken van het Marine hotel, maar.den aankoop van den heidegrond, waarop Sint-AIba zooals wy indertijd vi-rme'd hebben van plan was een buitengoed le stichten. M. Ford had de overdracht zoo goed als in orde ge bracht, vertrouwende op het briefje, waarin Sint-AIba hem schreef, dat hij in Sandbank zou komen, om alles in orde te m.iken En nu was dc kooper den avand te voren op de geheimzinnigste manier vertrokken en wat erger was, spoorloos verdwenen Welk liguur I maakte de arme rechtsgeleerde nu. tegenover de eige- naars, die hij met moeite lot den verkoop had overge- j haald j Toch nas er nog iets anders, dat den advokaal vee Zwaarder op het hart woog ;Na zijne schitterend altijd verwaarloozen waarlijk,Mijnheer Van Langenhaeke, dat is eene slechte daad, dat zijn werken van elle*ide- lingen Ook nogmaals gelijk in de zaak De Harkez roepen wij uit Klokke Roeland heeft zich nogmaals plichtig gemaakt aan eene schelmerij tot den dag van heden nog ongehoord en onbekend in de eerlijke pers. Ziedaar, lieve lezer, ziedaar de mannen van Klokke Roeland - Ziedaar het puike der Christene Volks fopperij van ons arrondissement. Ziedaar die edele telgen van ons christen Vlaamsche volk Ziedaar de schriftgeleerden en Fariseérs van God zeiven gezonden voor de her opbeuring eener gansche bevolking Ziedaar de ellendige huichelaars die hier de les opspellen aan al wat deftig, en eerlijk,en katholiek is; die onze priesters, kloosterlingen en Bisschoppen bezwad deren en bevuilen en dusvolgens ook onzen Godsdienst èn bespotten èn ver achten Ziedaar ook tot welke lafhertige, on eerlijke en eerlooze middelen die honge rige kasteel bassers zich vernederen om hun waggelend kraam recht te houden en hunne vervalschte waren aan den man te brengen. Ziedaar de bondgenoten van Mit*rceus Tartuffe enden aalmoezenier vanChipka! Wy zeggen tot Mirrceus en zijn socius ziedaar eei'looslieitl en waarlijk wij vinden geen ander woord om dc schan- dige handelwijze der Volksfoppers te brandmerken. E- "V.Le Palriole beweert dat 't ministerie het met den heer Beernaert eens is wanneer deze laatste aan de demokrati- sche Vereeniging van Luik schrijft: 't Is in 'l programma der kiezingen van morgen dat de kiezers de opneming der E. V. moeten eischen. L'Union,het nieuw katholiek dagblad, zegt dat personen welke met leden der regeering over den brief van M. Beernaert spraken, bevestigen dat de heeren mi nisters alle verantwoordelijk verwerpen aangaande den oorlogskreet dien het oud- kabinetshoofd heeft laten hooren en dat zij het spijt niet hebben verdoken dat zy er over gevoelen. Het programma van M. Beernaert is dus dit niet des ministeries.Ten andere de heeren de Burlet en De Bruyn, hebben te N ij vel luidop verklaard dat de katholieken, in tegenwoordigheid van den aanst.strijd, moeten vereenigd blijven en op 't oogen blik aan niets anders hoeven to denken dan aan hunne verdediging. Deze beide hoeren ministers spraken waarheid, want hoe wil men zegepralen wanneer de soldaten van 't zelfde leger. pleitrede voor de Sandbankschc rechters, door het on middellijk ontslag en dc volkomen vrijspraak van zijn diént gevolgd, was zjjn aanzien in het kleine stadje niet weinig gerezen. Geholpen door dc Engelsche pers, die eenstemmig op zijne hand was, had het hem niet veel moeite gekost, Sint-AIba als een slachtoffer van gerechtelijke willekeur voor te stellen. De kiesvereni ging waarvan hij voorzitter was, had dan ook indertijd zijn voorstel, om dc kandidatuur van Sint-AIba krach tig te blijven handhaven, met grootcn byval begroet. Nog den avond te voren had hy met vuur in de verga dering gesproken; hij had de leden er op gewezen welk een voordeel liet voor de plaats hunner inwoning zoude zjjn, indieu de onvruchtbare heidegronden, welke gemeente ontsierden, in handen van een rijk man kwamen, die over groote kapitalen kon beschik ken en dat de belangen van liet distrikt derhalve aan gceno bclere handen konden worden toevertrouwd Kn nu was die hoop des vaderlands, die redder vau het kiesdisti jkt, die kooper van de woeste heidegron den, die groote financier, dut slachtoffer van rechter lijke willekeur alles in den persoon van Sint-AIba vereenigd, op geheimzinnige manier verdwenen, bij nacht en ontij gevlucht Was het wonder dat M. Ford wanhopig was 1 Hoe ter wereld moest hy dit alles goedpraten (Wordt Toorigazet.j

De Denderbode | 1894 | | pagina 1