Allerhande nieuws. hier links daar rechts willen, en zich der wijze verdeelen dat ze nimmer bestand zijn om den vijand af te weren. De liberalen zijn ook verdeeld over de kwestie der E. V. doch de vergadering der liberale associatie van Luik nam in 't liberaal programma liet volgende be sluit op. De E V. blijft eene onafhan- kelijke kwestie. Elkeen behoudt te de- zen opzichte zijne algeheele vrijheid van handelen. De heer Magis zegde onder anderen Al de landen die de E. V aannamen, hebben ze moeten laten varen. Het grootste voorbehoud dringt zich in deze kwestie op, elkeen moet zich verlichten, vermijden van onberaden te handelen en van aan anderen en vooral aan de Volksvertegenwoordigers hunne zienswijze te willen opdringen. Bij de liberalen is dc E. V. eene onaf hankelijke kwestie, bij de catholieken, integendeel, worden er lieden aangetrof fen,die mordicus hunne zienswijze aan de meerderheid willen opdringen en zelfs niet achteruitwijken uit vrees van het catho- lieke leger te verdeelen. Waarom mag de verwerping der E. V. hun dan toch zoo zeer grieven Mysterie De voorstaanders der E V. bestrijden de verdeeling des lands in kiesdistrikten welke één volksvertegenwoordiger en twee kiesdistrikten die te samen een senateur zouden verkiezen. Een der grieven die de Evenredigaars tegen bedoeld stelsel onder anderen oppe ren, luidt als volgt De landbouwer zou alsdan de over- macht krijgen in ons land en dat is een groot gevaar voor 't behoud van vrede en rust. Maar zouden de heeren Evenredigaars ons niet eens willen uitleggen hoe hun stelsel zal vermijden dat de landbouwers in ons land de overmacht kunnen be zitten Volgens ons.zal de E. V. dat niet kun nen beletten. Immers men heeft slechts de bevolking van den buiten te vergelijken met die der steden. Men neme 't is gelijk welk kiesdistrikt, men ga de bevolking na en wat zal men dadelijk bemerken Voorzeker dat de bevolking van den buiten merkelijk deze der steden overtreft. Nu, indien de landbouwers, of liever,de buitenlieden evenredig zouden vertegen woordigd wezen, dan zouden hunne geko zenen de meerderheid uitmaken in onze wetgevende vergaderingen. En wie de meerderheid uitmaakt, geeft de wet. Men mag hieruit niet besluiten dat wij voorstaanders zijn van het eennamig stel sel, neen wij verkiezen liet behoud van den tegenwoordigen toestand mits ver- dceling der groote kiesdistrikten in min dere van ten hoogste vier volksvertegen woordigers en 2 senateurs. Fondsenblad neemt de vrijheid ons te doen opmerken dat het onder konfraters en vooral onder partijgenooten betaamt van de artikels welke men overdrukt de bron aan te duiden. Wij zouden dus hoofdartikels uit 7 Fondsetiblad hebben overgedrukt zon der de bron aan te duiden immers ware dit zoo niet, waarom zou (kom, kom, wij zullen ook confrater zeggen) ja, waarom zou de confrater zich met andermans za ken bemoeien? Bij onzen wete hebben wij, sedert meer dan 1 jaar,geen enkel artikel uit 7 Fond senblad overgedrukt; immers wij waren verwittigd dat we moesten oppassen. De confrater zou zich dus hieromtrent dienen nader te verklaren. In de drij soorten van voorstaanders der E. V. die wij hebben aangewezen, kunnen, schrijft de confrater, onze Hoog- weerdige Bisschoppen.de heeren Hooglee raars der katholieke Hoogschool enz. enz. hunnen keus doen. De keus staat aan allen vrij, maar wij willen doen bemerken dat die hervorming ons geene duit aannemelijker schijnt, om dat eenige onzer H H. Bisschoppen en de meerderheid der Leeraars aan de Kath. Hoogschool ze aankleven en verdedigen; deze achtbare personen kunnen uitste kende godsgeleerden, filosofen, rechtsge leerden, geneesheeren. ja, prinsen wezen op 't gebied der wetenschap, maar in de politiek verre onder O staan De politiek is immers het vak niet van de overgroote meerderheid dezer heeren. Wat wij zeggen,confrater, van de Volks- foppers daar doen wij geen lettergreep, zelfs geen komma af... Ja, de Volksfop- pers zijn de verklaarde vijanden van de katholieken in 't Arrondissement Aalst. Alwie de Volksfoppers kent, alwie ze aan 't werk ziet en ingelicht is over hun waar doel, is het met ons eens. Wij hopen, confrater, dat gij ook eens de oogen zult open. Lees eens De Stad Niaove van zondag 11 Gij spreekt confrater van achtbare geestelijken.... Doe de n er af, voor de eer der andere priesters van ons Arrondis- dissement;een is immers nog te veel Zoudt gij eenen tweeden in gansch ons bisdom kunnen aanwijzen p;n als ge eens een priester van ons Arrondissement ontmoet, spreek hem over den geestelijke die gij bedoelt en men zal u zeggen hoe zeer hy geacht wordt. Wat nu de drukfeil betreft in ons •schrijven geslopen, namelijk, van bij de verbetering niet bemerkt te hebben dat de zetter schaamtelooze in plaats van schaamtevolle heeft gezet, houden wij als van gering belang; immers, wij herha len het, wie onfaalbaar is, werpe ons den steen. Indien wij ons kleingeestig wilden toonen, dan zou hét ons niet moeilijk val len, dagelijks drukfeilen bij confraters en zelfs in 7 Fondsenblad aan te wijzen. In alle geval wij danken den confrater omdat hij ons de gelegenheid heeft ver schaft, deze feil te herstellen. Wat meer is 't is niet oin 't gebruik van 't woord schaamtevolle dat de con frater ons beknibbelde, of liever,heeft wil len tucbten, maar wel om 't woordje blos en hierin heeft hij ongelijk. ÜJ- V. - Meeting *o Brus sel. Maandagavond werd te Brussel, ten lokale - Het Hof van Engeland - Laekenstraat, eene meeting gehouden ten voordeele der E. V. Onder de redenaars trad op priester Daens Wat de aalmoezenier er eigenlijk heeft verteld, zeggen de verslagen ons niet die doorde verschillige bladen werden meêgedeeld, Le Patriole stipt aan dat priester Daens, die, volgens zijne eigene ver klaring, van Aalst kwam, het bolwerk of sterkte door generaal Woeste verdedigd, warm werd toegejuicht om zijne kracht dadige verdediging der chineezerij. Indien priester Daens met geene andere wapens is to voorschijn gekomen dan de duizend maal herhaalde zeeverachtige zagerijen waarvan hij ons staaltjes heeft gegeven in Het Land van Aalstdan zal hij voorzeker, generaal Woeste uit de Aalstersche sterkte niet kunnen verjagen en hem dwingen de sleutels der Stad aan den overwinnaar aan te bieden. De Eloile Beige bestaligt dat priester Daens hevig tegen M. Woeste is uitge varen. De twee redenaars, zegt het logie- orgaan, die het meest bijval genoten en werden gejuicht, waren priester Daens en graaf Goblet d'Alviella. En wie is die graaf Goblet De grootmeester der vrijmetselarij. De Indépendance Beige* het joden- urgaan, bevestigt insgelijks, en dit met waar genoegen, dat priester Daens geest driftig werd toegejuicht. Dus priester Daens werd warm en geest driftig toegejuicht op eene meeting door liberalen belegd, uit politieke berekenin gen, in andere woorden, om verdeeldheid of twist onder de katholieken te stoken. Op die meeting waren de liberalen in overgroote meerderheid en trof men slechts eenige katholieken aan wier valsche eigenliefde door de verwerping der E.Y. is verwond geworden. En wanneer men er goed op nadenkt uil welke elementen het publiek dezer meeting bestond, vragen wij: Is het dan te verwonderen dat priester Daens werd toegejuicht. Is het te verwonderen dat men hem toe juichte wanneer men hem hoorde kwaad spreken en onbeschoftheden slingeren naar 't hoofd van M.Woesie.van den man welke een gezworen vijand is bij de libe ralen van allen deesem Is het te verwonderen dat men hem toe juichte wanneer men een, priester, beleedi- gend en lasterend, hevig hoorde uilvaren tegen den heer Woeste, den koenen ver dediger der priesters en kloosterlingen die zij, liberalen, haten en verfoeien 't Was immers voor de liberalen, voor de logiebroers, een buitenkansje die priester eens tegen hunne vijand Woeste te hooren donderen en dit nog te meer omdat hij van Aalst kwam. Wij herhalen onze vraag,geachte lezer: Is het lo verwonderen dat priester Daens door doctrinairs, progressisten en socia listen werd toegejuicht En ze juichten hem toe, niet omdat hij zulke afdoende beweegreden te voordeele der E. V. in 't middenbracht, maar wel omdat hij,als priester, optrad om den heer Woeste te beliegen en te belasteren. En 7 Fondsenblad spreekt van acht bare geestelijken Nog een woord Priester Daens heeft te Brussel beweerd dat. de overgroote meerderheid der kiezers in ons Arrondis sement tot de partij der E. V. be hoort Maar waarom als dit zoo is, heeft men de beweging gestaakt die hier ten voordeele van die hervorming werd in le ven geroepen Waarom durft men zich nimmer vertoonen Eenvoudig omdat men gewaar is geworden dat er hier geen kans bestond om den vlieger te doen op gaan en men het wel eens zou kunnen gebeuren dat men beestje gejaagd worde! Le Palriote van heden woensdag schrijft M. de abt Daens, een zeer populair priester en van zeer uitstekend ta lent zegde in naam der katholieken van Aalst. Als Le Palriote eens wil inlichtingen nemen over de populariteit van priester Daens dat hij eens naar Aalst kome. Maar waar en wanneer heeft men aan priester Daens mandaat verleend om in naam der katholieken van Aalst te spre ken 1 Is het wellicht ook Alost, c'esl moi Hij,de voorstaander van den poll, heeft zich zeker zelve aangesteld Dat hij in naain der Volksfoppers spreke dat raakt ons niet, maar dat hij het in naam van ons, katholieken,doe die er hem geen last toegaven dat is eenvoudig eene eerloosheid Rechterlijk kronijk. Eene slechte grap. Men zal zich herinneren dat er over eenigen tyd huis zoekingen werden gedaan bij eenige anar chisten van Luik, naar aanleiding van eenen dreigbrief, uit deze stad naar den president der Frnnsche republiek gezon den. Zekere Heidenberg, een leurder, die zich in eene herberg er op beroemd had, den schrijver van dien brief te zijn, werd aangehouden en voor de rechtbank ge bracht. i Deze veroordeelde hem tot 1 jaar ge vangenis; verder moet hij 1 jaar ter be- schikking van 't gouvernement en 5 jaar j ter beschikking der policie blijven. Kunst, Wetenschap en Letternieuws, j Verschenen en ontvangen n° 86 der schriften door het Davids fonds uitgege- j ven De Boeren en de Maatschappe- LIJKE Zaak, eene verhandeling over het he/ opbeuren van den boerenstand door j Em. Vliebergh. student in wijsbegeerte, j in geschieden zendenkunde, Bekroond antwoord op de prijsvraag van het Da vids fonds. Boeken verzender M. Van Laer, Ridderstraat, 20, Leuven. Het Davidsfvods heeft een goed werk j gedaan zijne leden eene bijdrage te geven over de thans zooveel besprokene maat- schappelijke zaak. De schrijver begint met eene kortbon- i dige geschiedenis uiteen te zetten over i den belgischen boerenstand. Naderhand J vergelijkt hij den tegenwoordigen toestand met het verledene, en, bij het vaststellen van het verschil, onderzoekt er de oorza- ken van. Verder,duidt hij de middels aan, die zouden dienen in 't werk gesteld te worden om het huidige kwijnen van den landbouw te verhelpen. Die middelen zijn samengevat als volgt 1° De huishoudelijke wetgeving 2° de wetenschap 3° nieuwere instellingen en het herop- beuren van vervallene, als b. v. de veeverzekering, de verzekering tegen hagelschade, de kredietkassen, enz. M. Vlieberg weet dit al met veel bescheidenheid uiteen te doen en toont dat hij thuis is in de maatschappelijke zake. Tot staving van zijne gezegden haalt hij de getuigenissen aan van fran- sche, duitsche en vlaamsche schrijvers. Hij eindigt zijn verdienstelijk werk met een woord to zeggen over de rol, die het heropbeuren van den boerenstand moet spelen voor de toekomst der maatschappij in ons vlaamsch land. Eerekruis. Bij koninklijk besluit is het Burgerlijk Eerekruis ver leend geworden aan den heer Karei Van Vaerenbergh, Schepen te Denderhautem, in belooning van meer dan 35 jaren toe wijding aan de openbare zaken. Onze beste geluk wenschen. De Wereldtentoonstel ling van Antwerpen werd zaterdag 11. 5 mei door Z. M. den Koning plechtiglijk ingehuldigd en geopend. Een kerel te Brussel, had 2 meisjes, een van 7 en een van 8 jaren naar eene afgelegen plaats gelokt, waar hij beiden op schandige wijze poogde te mishande len. De kinderen riepen om hulp en eenige voorbijgangers en geburen grepen den kerel vast, ranselden hem duchtig af en leverden hem toen aan de policie over. Handel in blanke slavinnen. Verleden zaterdag werd de policie van Antwerpen per telegram door die 7an Brussel verwittigd dat een persoon de hoofdstad had verlaten met 5 minderjarige meisjes, welke hij, zoo als hij aan de ouders gezegd had, goede posten te New- York en Philadelphia zou bezorgen. Eenigen dier ouders hadden mistrouwen opgevat en de policie verwittigd, die op hare beurt ook naar die van Antwerpen telegrafeerde. De Friesland lag onder stoom, om te vertrekken, toen de policie aan boord den man kwam opzoeken, die en dit wekte nog meer wantrouwen onder een valschen naam op den passagierslijst was ingeschreven. Meirélbeke. Zaterdag, rond 8 i/2 ure 's avonds, is eene schrikkelijk onge luk gebeurd op den wijk Terhand. De genaamde Theofiel Callaert, koopman in aardappelen, wonende Hundelgemsche- steenweg, to Ledeberg, is van zijnen kamion gevallen en overreden. Zekere Isidoor Bastiaens vond den man badend in zijn bloed op den kant der kalseide lig gen. Twee personen zijn achter het paard geloopen en hebben het kunnen inhalen op 800 meters van de plaats. De wagen was geladen met ongeveer 1300 kilos aardappelen. De policie, verwittigd zijnde, was seffens ter plaats. Het slachtoffer had verscheidene erge wonden aan het hoofd, en het bloed gudste uit mond,oogen,ooren en neus het linker onderkaakbeen is half verpletterd, het hoofd is zoodanig samen geperst dat de hersenen door de ooren zijn. De dood was bijna oogenblikkelijk. Hot ware onmogelijk de droefheid der vrouw van het slachtoffer te beschrijven. Het lijk is den zondag morgend naar zijne woning overgebracht. Het slachtoffer oud ongeveer 30 jaar, was gehuwd en vader van een kind. Ledeganck's standbeeld. Het te Eecloo ingericht komiteit, doet eenen op roep aan het Vlaamsche land, om samen te werken tot oprichting van een stand beeld aan den dichter Karei Ledeganck den grooten zanger der drie zustersteden Antwerpen. Gent en Brugge. Het komiteit bestaat buiten alle partij schap. Geen dichter, verdient meer dan Ledeganck, openlijk gehuldigd te worden en wij zullen ook de pogingen van Eecloo met kracht ondersteunen. Moederwraak. Te Vorst leefden de huisgezinnen M. en D. in betrekkelijk goede overeenkomst. Doch een dezer dagen had vrouw M. het kind van vrouw D. geslagen. Dit ontstak de laatste in zulke woede, dat zij naar hare buurvrouw snelde, baar bij de haren op den grond sleurde, met den voet in het aangezicht stampte, zoodat de vrouw M. in erbarmelijken staat bleef liggen. De toes tad der gekwetste is zeer erg. Zakkenrollers. Ongelooflijk is het getal portemonnaies en horlogies, die gestolen werden, ter gelegenheid der opening van de Tentoonstelling te Ant werpen. Wel zijn er eenige dieven aange houden, doch het getal aanhoudingen is niet geëvenredingd naar 't geen er gesto len werd. Een heer uit de Kievitstraat is voor 1140 fr. bestolen. Mgr Stillemans. bisschop van Gent, werd van zijne porte feuille beroofd, be vat lende eenige papieren van persoonlijken aard. Aan de statie hadden twee agenten op eigen hand een bijzonderen waakdienst ingericht voor het afvangen van pick pockets en zij zijn er ook in gelukt, er eenigen te knippen. In de tentoonstelling werd een heer met hoogen hoed op,bij den kraag gepakt op het oogenblik dat hij zijn stielije uit oefende. Op verschillige plaatsen heeft men portemonnaies gevonden allen leeg, natuurlijk. Ik een boschke struikgewas der Tentoonstelling lagen er acht. In eenen kelder der 3" wijk vond men er vier. In eenen dezer staken nog eenige bergbriefkens. Ook,dit is een gevaarlijken buit voor dieven. 't Is le hopen dat de bezoekers nu betere voorzorgen zullen nemen, en zorgen dat liever de dieven dan zijzelf met leege han den de tentoonstelling verlaten. M. Malengrauxhet slachtoffer van het ongeluk in de Tentoonstelling, verzoekt ons de overdreven berichten tegen te spreken van verschillige dagbla den. Volgens de eenen was zijn been reeds afgezet, volgens anderen waren hem de beide beenen verbrijzeld. De waarheid is,dat M.Malengraux als bij mirakel werd gered hij kwam er met kneuzingen van af en de militaire geneesheer, Dr Pavart, verzekert dat hij binnen 8 dagen volko men hersteld zal zijn. De achtbare inge nieur mag waarlijk van geluk spreken. (Handelsblad) Vrijdag rond 5 ure werd te 's Gra- venbrakel eene vrouw verrast door eenen trein, die naar Beaume reed. Zij kon zich aan de buffels van de locomotief vastklam pen en zoo liet zij zich een eind verre meè- sleepen, tot de machinist stoppen kon. i Het was tijd want de vrouw was uitgeput van krachten en zou een oogenblik later i onder de wielen gerold en verpletterd zijn. Nog de dynamiet aanslag te Luik. Hoe de toestand van M. Renson ook zij, toch geeft hij voortdurend blijken van eenen moed, die iedereen verwondert, i Met zijne echtgenoote is 't tegendeel, In 't begin had men haar den toestand van haren man vorborgen gehouden, doch toen men haar eindelijk voorzichtig en nog maar gedeeltelijk met het gebeurde j bekend maakte, verviel zij in eene vreese- lijke crisis. Sindsdien is zij zeer te neèrgeslagen. Het onderzoek heeft nog niets nieuws aan den dag gebracht. Zoogezegde ooggetuigen doen wel moeite om het gerecht te helpen, door te zeggen dat zij iemand hebben zien staan, bukken of loepen, maar dit alles helpt geen stap vooruit. Een der verdachte aangehoudenen, een Duitscher, tegen wien men geerne een mandaat van uitdrijving zou afleveren, zwemt tusschen de mazen van het rech terlijk net door. Hij is getrouwd met eene Duitsche,doch deze is weduwe van eenen Belg,van wien zij twee kinderen had, en hierdoor heeft zij ook de hoedanigheid van Belg beko men. En dit is het.watSchlebach voor uitdrij ving behoedt. Algemeen is men van gevoelen dat hier wraakneming in 't spel is. Men herinnert zich dat in 1892 een aanslag werd ge pleegd tegen de woning van den raads heer Renson, neef van den thans gekwet sten geneesheer. Sinds dien werden al de eigendommen van den raadsheer bewaakt, doch men zou op andere wijze treffen. Dagelijks bracht hij een bezoek aan zij nen neef, den dokter, en dit schijnen de anarchisten geweien te hebben. Juist den avond van den aanslag was dit het geval niet, en het was nu de dok tor, die het slachtoffer van den aanslag moest worden. De aanslag heeft de bevolkig zoo zeer ontroerd, dat elkeen met wantrouwen over straat gaat.De rijk en goede burgers laten hunne diestboden op beurt de wacht houden, en de stad laat zelfs het licht branden op de plaatsen waar het vroeger werd uitgedoofd. De gemeenteraad zal denkelijk de poli cie versterken. Dynamiet aanslag te Luik. Na dere bijzonderheden. Ten einde de overdrijvingen en dwalingen te keer te gaan, hebben de genesheeren besloten voortaan bulletijns uit te geven over den toestand der gekwetsten. Het eerste bulletyn zegt dat men nog niet bepaald kan oordeelen, over het al of niet gevaarlijke van den toestand des doktors. "Wat er van zij, zoo slecht is zijn toe stand, dat de geneesheeren nog niet tot de afzetting hebben durven overgaan. De toestand van zijne vrouw is niet minder onrustwekkend. Men vreest zells dat zij het vorstand zal verliezen, te meer daar zij op dit oogenblik nog al de uitge strektheid van haar ongeluk niet kent. De policie van Luik werkt onvermoeid te zamen met die van andere Gemeenten, om de plichtigen te vinden, Donderdag morgend heeft zij bij al de gekende anar chisten der stad huiszoekingen gedaan. Doch het was vruchteloos. Al de anar chisten weten dat zij zich aan dergelijk bezoek moeten verwachten en zorgen dus wel dat al wat hen eenigzins verdacht kan maken, opgeruimd is. Een hunner ontving den commissaris mei een vriendelijk lachje, zeggende Ik verwachte u, M. de commissaris; wees zoo goed, binnen te komen. Het Journal de Liége meldt dat Schle- bach, do zooveel besproken anarchist-her bergier, door de rechterlijke policie in zijne woning aangehouden is. i Men meldt nog de aanhouding van drie andere anarchisten, Atteroth, Franssens en Henry. De laatste was vroeger ook be- I trokken in het complot van den gewezen luitenant Moineau. Het schijnt stellig dat fransche anar chisten hier eene hand in het werk lieb- ben, want de anarchistenclub is voor een j groot gedeelte uit Franschen saainge- steld. Ook is de Fransche veiliglieidspo- 1' licie de Luiksche behulpzaam in het ge ven van inlichtingen. De luiksche socialisten hebben de vol- j gende protestalie aangeplakt 1 - Overwegende.dat de socialisten niets 5 gemeeps hebben met de anarchisten Keuren zij hrachtdadig de dynamiet- aanslagen af en hopen dat zekere dagbla den, die niets beters zoeken dan anarchie Ien socialism te verwarren, er goed nota zullen van nemen. M. Renson, de raadsheer van het be- t roepshof, voor wien de bom eigenlijk j bestemd was, heeft eenen brief ontvan gen, meldende dat inen hem eerstdaags toch treffen zal. FR \IYKItIJK. I j Ter eere van Jeanne d'Arc. Zon- j dag zijn in de voornaamste steden van Frankrijk feesten gevierd, ter eere van Jeanne d'Arc. Te Orleans was de aartsbis- schop van Lyon aanwezig. I De plechtigheid in de hoofdkerk was zeer schoon. De zegening der banieren, welke in den schat der kerk werden neêrgelegd, was zeer indrukwekkend. Er waren vele vreemdelingen naar Orleans gekomen en men bemerkt vooral eene groep vari engelsche dames, die aan de voet van Jeanne d'Arc's standbeeld eene kroon neerlegden, met de woorden Aan de groote Fransche. 1 De betooging te Parijs heeft plaats gehad te 6 ure 's avonds, voor het stand beeld van Jeanne d'Arc. In de rue des Pyramides hing eene groote vlag met het opschrift Erkente- lijke patriotten, laat ons de nagedachtenis vieren van onze roemrijke Jeanne d'Arc. Onder die vlag hing eene lauwerkroon i waarin eene photografie, die Elzas-Lot- j haringen in rouwgewaad verbeelde. Eene afveerdiging van de Associalien catholique frangaisemet den burggraaf Roquefeuille aan 't hoofd, legde kroonen neer, van roode en witte roozen. M. Roquefeuille zegde .- Wij wenschen dat de herinnering aan Jeanne d'Arc de een heid tusschen de Franschen hers telle, en onze vlag ten zegepraal voere. Men riep j Leve Jeanne d'Arc Leve Frankrijk 1 Leve Elzas-Lotharingen De anarchist Henry M. Fédëe, officier der opzoekingsbrigade, heeft aan M. Cavard het bewijs gegeven der deelne ming van Emile Henry aan den diefstal te Fiqueflcur, ten nadeele van Mad. Potel. Dat bewijs is een brief, door Henry in de gevangenis der Roquette geschreven aan een zijner oude kameraden, dien men vergeleken heeft met den brief, gestuurd aan Mad. Potel, om van haar eene som van 30,000 fr. te eischen. Zondag heeft Emile Henry voor de eer ste maal sedert hy in de Grande Roquette is, het bezoek ontvangen van zijne moe der. Henry, die reeds in de conciergerie niet op de bezoeken zijner moeder gesteld was, deed eene beweging van ongeduld toen de bewaker hem kwam zeggen dat zijne moeder hem wachtte. Hij ging niettemin meê naar de spreekkamer. Het onderhoud was kort, maar pijnlijk. Ik bid u, zegde de anarchist, kom niet meer. Uwe bezoeken doen mij pijn. Beschouw mij als dood, dat is veel beter. Maar, alles is nog niet gedaan,zegde de ongelukkige vrouw, gij moet hopen. Ik zal bij Mad. Carnot gaan. Neen, neen, ik wil niet, onderbrak de veroordeelde. Ik verbied dat men zich met mij bezighoude. Ik verzoek u nog, kom niet meer. Waarom mijnen dood strijd komen bijwonen Vooral breng mijn jongeren broeder niet meê. Waarom liem die smart veroorzaken Na die woorden deed hij zijne moeder begrijpen dat het onderhoud lang genoeg geduurd had. Hij deed eenige stappen in de richting der deur. Maar hij keerde zich om en zag zijne moeder weenen, Daarop liep hij naar de afsluiting, stak zijne armen uit en riep Vaarwel 1 Vaarwel waarop hij snel wegging. In zijne cel bleef hij dan een heelen tijd zeer somber daarna begon hij te lezen en met zijne bewakers te praten,

De Denderbode | 1894 | | pagina 2