De meeting der E. V. en Priester Daens, Allerhande nieuws. Reusachtige legers die in tijden als tegenwoordig tegenover elkander staan, kunnen geen goeden geest achterlaten. Zij zijn anti-ohristelijk. Onafhankelijke Geeft <le nlkool kraclit - Ja zeker zeggen de mannen van het eude sjsteem. In het geheel niet zeggen wij. Ziehier een paar voorbeelden onder duizen tot bewijs van ons antwoord. De beroemde Engelsehe geneesheer Par- kes wilde de proef nemen op een zeker getal soldaten. Hij verdeelde hen in twee groepen. Aan den eersten groep gaf hij eene gematigde hoeveelheid alkool de ande ren kregen er geenen. Beide groepen werden jnet hetzelfde werk belast. Weldra bleek het dat degenen die vol strekt geenen alkool dronken, meer werk afmaakten dan de anderen. Parkes wilde eene sterkere proef op de som. De rollen werden omgekeerd die wel ken eerst eene gematigde hoeveelheid hadden ontvangen moesten nu werken zonder alkool, terwijl de anderen er ont vingen. Nauwelijks hadden zy drie dagen ge werkt. of het bleek dat het meeste werk gedaan werd door den groep die geenen alkool gebruikte, De onverschrokken zeevaarder Sis John Ross had eenen tocht naar den Noordpool ondernomen. Daar, te midden van die nijpende koude, in die eeuwige ijsbergen, moest dealkool toch wel goed doen Verre van daar Sir John Ross bemerkte dat de matrozen die geenen alkool gebruikten het beste aan de koude en aan ontberin gen van allen aard weerstonden. Talrijke katholieke dagbladen houden zich onledig met de houding van priester Daens, alias de aalmoezenier van Chipka, op de meeting ten voordeele der E. V. te Brussel. Allen zijn het met ons eens om te zeg gen dat het, niet zoo zeer de afdoende be weegredenen waren door den aalmoeze nier ten voordeele der E. V. in 't midden gebracht, die hein de geestdriftige toe juichingen der liberalen van allen kaliber, deden verwerven, maar wel de beleedi- gende en lasterende grofheden dio hy naar 't hoofd van den achtbaren heer Woeste wierp. Die uitgebraakte grofheden zijn, wij be kennen het, van den zelfden aard, van dezen wuarmeè de liberale helhonden den heer Woeste bejegenen, maar zij zijn van meerdere bcteeiienis, omdat zij uitge bracht werden door een man die het priesterkleed draagt. Men zal begrijpen wat deugd het aan 't hert der liberalen heeft gedaan en wat genoegen zij er hebben moeten in schep pen, die priester den koenen katholieken strijder, te hooren verguizen, den man, welkc.sedert 30 jaren, met moed, zelfsop- offering en onbaatzuchtigheid, de Kerk hare Priesters, do katholieke vrijheden tegen de aanslagen der helsche machten heeft verdedigd en die, dank zij zijne bij zondere onverpoosde medewerking, zijn verijdeld geworden. onder dit opzicht, wij roepen het hier luid,verwekken de aanvallen van priester Daens een waar schandaal die de vijanden van onzen Godsdienst gulzig te baat ne men. Dit schandaal zal voorzeker weêr eens veel kwaad stichten voor onzen Gods dienst vooral daar waar die triestige per- sonnage niet gekend is. llier to Aalst is 't gevaar zoo groot niet. Die uit 'levenwicht geschokte weèrhaan is hier in onze streken alom gekend men heeft hem gewikt en gewogen en te licht bevonden. De grofheden, de beleedigin- gen en de smaad die hij uitbraakt doen hier do eerlijke lieden van allo partijen den schouder ophalen en zij betreuren dat hy, aalmoezenier, zich niet alleen per soonlijk de openbare misachting er door op den hals haalt, maar een kwaad sticht voorden Godsdienst en onze katholieke Partij die de slechtste gevolgen zou.kun nen na zich slepen. En ir.on zegge ons niet dat wij over drijven immers men hoeft slechts de vreugde te bestatigen die in 't kaïnp der geallieerde liberalen bestatigd wordt Men leze: L'Tndèpendance, La Chro nique. La Gazelle. La Ré forme, Le Peuple, enz. enz. cn men zal zien hoe verheugd en te vrede de liberalen zijn over de wapens die priester Daens hen komt te schenken. Al de katholieke bladen des lands bijna Ja, tot zelfs een dat voorstaander is der E. V. teekenen protest aan tegen de ongehoorde taal die zekere katholieke evenredigaars op de radico-socialistische meeting gevoerd hebben. L'Union van Charleroi schrijft Lieden die aldus spreken, die de weerdigste en de onbaatzuchtigste man nen smaden waar de katholieke partij mag lier over wezen, werken zij niet zoo veel het in hunne macht is tot de zege praal onzer tegenstrevers Zoeken zij niet verdeeldheid en twist onder de katholieken te zaaien En dit op den vooravond van eenen kiesstrijd waarvan de uitslag de zwaarwichtigste gevolgen zal hebben voor de toekomst des lands Wij aarzelen niet het te zeggen Indien de liberalen, radikalen en socia listen komen te zegepralen, zullen zij bet vooral te danken hebben aan de katho lieke voorstanders der E. V. dio zich allieeren met onze ergste vijanden en met eene ware hardnekkigheid tot de ontbin ding der katholieke Partij werken. Zij zul len er de verantwoordelijkheid, eene zware verantwoordelijkheid over dragen. Le Courriet' de l'Escaul van Doornijk laakt vooral de houding van priester Daens 't Is om zich af te vragen of men aan 't droomen is Wat heeft de E. V. dan toch gemeens met die persoonlijke aan vallen tegen een der doorluchtigste leiders der katholieke partij, aanvallen die men tot hiertoe slechts uitanti-katholieke mon den heeft gehoord en vreugdekreten aan de maconnieke drukpers ontrukken Wii vragen het aan alle onpartijdige katholieken voorstaanders of tegenstre vers der E. V. die taal is het wel deze van eenen katholiek, van eenen priester Dus, omdat op eene kwestie vreemd aan alle godsdienstig dogma, eene vrije kwestie onder katholieken volgens eigene bekentenis harer voorstellers, een uitste kend man de vrijheid neemt, met de meerderheid der rechterzijde,eene per soonlijke denkwijze te belijden, is het aan alle geruchtmakende verwaandheden toe gelaten een van de hoof.imannen der katholieke partij te versmaden .30 jaren strijd ten dienste van 't katholiek Geloof in de drukpers, in de Volkskamer, aan de balie; eene onbaatzuchtigheid aan de welke L'Indcpendance destijds eer biedige hulde bracht, eene werkzaam heid zonder weerga,een uitmuntend talent 't welk nooit andere zaken heeft verde digd dan deze kostbaar aan 't hert der katholieken, 't welk in de Bond der Ivath. Kringen aan de eenheid der katholieke gedachten eenen grooten stap deed voor uitgaan, onze katholieke levenskracht heeft vermeerderd en onze zegepralen voorbereid, dit alles is niets meer voor die belachelijke onbekenden, hongerig naar maconnieke loftuitingen. Het priesterkleed was tot hiertoe een voorwerp van afschrik voor de ridders van 'l truweel. Het dwaas Weg met de kalot was de oorlogskreet van het gan- sche anti-klerikale leger, het eenige pro gramma. Het voorschrift is zeer eenvoudig om uit onze strijden die onvruchtbare haat- kreet te verdrijven, het is voldoende dat een katholiek soldaat aan de vrijmetse laars belove, bij den aanst. veldslag, op zijn generaal te schieten en hem in af wachting beleedige. De toejuichingen zijn hem verzekerd en het priesterkleed wordt dadelijk, voor de vrijmetselarij, een voor werp van vereering Het Doornijksche katholiek orgaan, voegt er eindelijk bij Wij verwachten van wege eenen onpartijdigon dagbladschrijver, voor staander der E. V. de afkeuring van de taal, en wij voegen er bij, door priester Daens gevoerd. Indien zij niet kwam, men zou het recht hebben te zeggen dat het begrip der erkentelijkheid en welvoegelijkheid bij een deel der kath. drukpers is verbannen geworden. Le Courrier de Bruxelles betreurt te moeten bekennen dat deze afkeuring niet is gekomen. Geen enkel orgaan der evenredigaars heeft protest aangeteekend. Alleen La Gazelle de Liège welke altijd rechtveerdig en gematigd in hare houding is geweest, protesteert en zegt Men weet hoe weinig La Gazette de Liègede denkwijze van M. Woeste over dees vraagstuk deelt, en hoezeer wij zijn verzet togen de E. V. betreuren. Wij moeten dus met des le meer hevigheid protesteeren tegen het schan daal van den bijvalbij de ergste vijanden van 'l katholicism verkregen door eenen priester legen eenen onzer uilmuntendste katholieken Ziedaar, priester Daens geoordeeld En Fondsenblad durft van achtbare geestelijken gewagen gemeens heeft en nooit in 't kath. pro gramma werd opgenomen. HH.HH.de Bisschoppen en de leeraars van Leuven die het evenredig stelsel voorstaan verdedigen slechts hunne persoonlijke denkwijze over eene vrije kwestie. En wij, tegenstrevers der E. V. zijn van gevoelen dat zij een stelsel voorstaan gevaarlijk voor de katholieke en vader- landsche belangen. Wij hebben de pretentie niet, O Volk van in politieke zaken een hooger gezag te hebben dan iemand anders wat wij revindiceeren 't is de vrijheid van onze persoonlijke denkwijze over eene vrije kwestie, gelijk de E. V., te mogen ver dedigen tegenover andersdenkenden wie ze ook mogen wezen. Ten ware dat men beweerde dat wanneer UIL HH. de Bis schoppen en de geleerden van Leuven over eene vrije kwestie, 'i is gelijk over de welke hun gedacht hebben gezegd, wij allen, katholieken, ons zouden moeten onderwerpen aan hun oordeel en nederig het hoofd buigen. Dat ware gevaarlijk, want meer dan dan eens hebben de geleerden van Leuven zich bedrogen, zelfs op vraagstukken van princiepen. 't Is straf zegt, Het Volk Weet ge wat straf is.luister'tis van mordicus aan andere uwe chineezerij te willen doen aankleven, van ze pogen doorte- drijven zonder zich te bekommeren met den nakenden kiesstrijd waarvan de toe komst der katholieke partij zal afhangen. En nu nog een woord tot Fondsen blad Al 't overige van ons schrijven laat de groote taalmeester voorzichtig ter zijde alleenlijk wijst hij weêr eene geringe drukfeil aan Een n te kort, denkr. eens, geëerde lezers, welke verschrikkelijk heid Waren wij nu kleingeestig ge noeg,dan zouden wij, op onze beurt, eene druk- of zetfeil kunnen wijzen die in zijn schrijven voorkomt.... Maar neen, men moet waarlijk tegen den muur gedrongen zijn om tot zulke armzalige middeltjes zijne toevlucht te moeten nemen. t Ten slotte Fondsenblad tucht ons dadelijk wanneef wij door verstrooidheid eene geringe drukfeil vergeten te verbete ren, maar zwijgt gelijk 'nen arduinen pilaster wanneer de organen der christene Volksfopperij zich plichtig maken aan deugnieterijen tot den dag van heden nog ongehoord en onbekend in de eerlijke drukpers. Ja, dan zwijgt die Tuchtmeesterdie aan allen de les wil voorspellen, behalve aan zijne bondgenoten.maar die de groote dagbladen gelijk Het Handelsblad altijd maar laten voort babelen, zonder er zich meê te bekreunenEn 't is verre uit best Wij hebben Fondsenblad uitgenoodigd zich nader te willen verklaren aangaande zijne beschuldiging tegen on3, namelijk, van aan confraters hoofdartikels te heb ben ontleend zonderde bron aan te duiden. En wat antwoordt Fondsenblad ons Raadpleeg uwe schaar Deze antwoord is voor ons een bewijs dat 7 Fondsenblad zijne beschuldiging niet bewijzen kan. In alle geval wij aan schouwen zijne antwoord als toch wat beleefder dan die van den onbeschofterik die, ten einde raad, u toesnauwtRiekt er naar Fondsenbladen ook Het Volk toonen zich erg ontsticht, omdat wij hebben dur ven bemerken dat de E. V. ons geene duit aannemelijker schijnt, omdat eenigen onzer HH. Bisschoppen en de meerder heid der Leeraars aan de kath. Hoogschool ze aankleven ;deze achtbare personen,zeg den wij, kunnen uitstekende godsgeleer- den, lilosofen, rechtsgeleerden, genees- heeren, ja, prinsen wezen op 't gebied der wetenschap, maar in de politiek verre onder O staan. De politiek is immers het ruk niet van de overgroote meer derheid dezer heer en. liet Volk is eerlijk genoeg ook dezen laatsten volzin te melden, maar bij Fond senblad is zooveel eerlijkheid niet te vin den. Wij zullen doen bemerken dat de E. V. eene vrije kwestie is die met het dogma ol christene leerstelsels geen hoegenaamd loIUaloppers. Miou- werkerken. Men schrijft ons uit deze gemeente De sterksprekende redenaar van Klokke Roeland is verleden dijnsdag naar onze gemeente gekomen om ergens eene plaats te vinden tot het houden eener meeting. (Heden bezit hy reeds de antwoord.) De jongen wist nochtans wel (door Esculapus' veropenbaringen) dat het hier moeilijk is het volk te komen bedriegen. Blijf dus maar bij uwe redactie, mijn vriend;zij kunnen hier geen nieuws komen vertellenzoo wel als te Temsche kunnen we u allen op den duim. Om te sluiten, twee vragen aan dien ongeloovigen Thomas 1° Waarom komt de eigenaar (wiens rijtuig gij gebezigd hebt) niet naar Nieu- werkerken, om zulke fopperijen aan te vragen 2° Waarom, o christene Volkshelden durft gij voor eene meeting, u niet in katholieke herbergen aanbieden Antwoord, als gij durft Een Nieuwerkerkenaar. P. S. Een goede raad In 't vervolg, als gij eene meeting gehouden hebt, wees zoo goed er zelf geen verslag over te geven, want uw beschrijf over degene van Meire is de weergalm niet van eenen wijzen aan hoorder, noch minder van eenen over tuigden Meirenaar. De aalmoezenier van Chipka heeft eenen brief geschreven aan-L'Uni- on in den welken hij durft beweren dat hij, op de meeting der E. V. te Brussel, rten lieer Woeste niet persoonlijk heeft aangevallen. Men zou die kale verontschuldiging kunnen aannemen, ware het niet dat de liberale dagbladen wel t' akoord zijn in hunne verslagen cn de toejuichingen aan duiden die den aalmoezenier te beurt vie len telken male hij eene grofheid of bele diging naar 't hoofd van M. Woeste had geslingerd. Wat talrijke dagbladschrijvers dadelijk hebben aangeteekend, wat honderden toe hoorders hebben toegejuicht, loochent de aalmoezenier nu. Wat platbroekkery Wij willen verder doen bemerken dat de brief van den aalmoezenier krioelt van i onwaarheden en valsche aantijgingen. Itecliter-lijk kronijli. Relens verdacht van aanslag op de eer baarheid en moord op Leonieken Helle- inans van Sl-Catbarina-Waver is door het Assisenhof van Antwerren veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. De veroordeelde die tot het einde toe zijne onplicht heeft houden staan, komt nu, door wroeging aangedreven, alles te bekennen. Van het oogenblik der misdaad had ik geene rust meer, zegde hij tot den Procu reur des Konings, en voegde er bij dat hij het lijkje van zijn slachtoffer van de plaats der misdaad gesleurd heeft naar die waar men het ondekt heeft. En daar, zegt die schijnheilige boos wicht, kwam ik alle nachten bidden 1 Zaak der Preekheeren tegen l'Etoi- le en andere bladen. De rechtbank van Gent heeft uitspraak gedaan en de dagveerding vernietigd voor 5 predik- heeren, die niet ingeschreven zijn op de bevolkingregisters in de gemeente, welke door hen als woonplaats was opgegeven. De dagveerding is geheel nietig ver klaard voor wat betreft de gevraagde schadeloosstelling, omdat de 49 predik- heeren eene totale som hebben gevraagd zonder het deel van elk hunner aan te duiden. Zij zullen dus niet anders kunnen bekomen dan inlasschingen in de dagbla den, tenzij ze eene nieuwe dagvaarding doen. Priesterlijke Benoemingen De E. H. J. F. Van Geit, onderpastoor op St. Jacobs te Gent, is pastoor benoemd te Nieuwenhove. Boterninrkt.- Heden zaterdag werden 948 klonten boter ter markt ge bracht, wegende to samen 7601 kilos. Programma van 't Concert welke zal gegeven worden op Zondag 13 Mei 1894, oir. 11 1/2 ure 's morgens, ter Groote Markt, door de Fanfaren der Pupillenschool, onder het bestuur van den lieer Vanderlinden. 1. Vive le Roi, Marche militaire, Van derlinden (fils) 2. Ouverture du Con cert, Baumann 3. Limfa, Mazurka, Cirillo 4. En avant, Marche triom- phante, Vanderlinden 5. Air de Car men, Bizet. A.alst. Op Donderdag 10 mei, is gestolen ten huize van Van der Hulst C. kleinen Bolleweg, 2, een zilveren zakuur werk, ter waarde van 10 fr. Het nummer is onbekend. MOEDERS updje,7gck"" zond en vol levenskracht zouden roezen, dat uwe jonge dochters een frische kleur zouden hebben en zich goed ontwikkelen, geeft hun de toni sche ijzerhoudende Pil Raphael Depots ter apothekerijen De Waele en De Valkeneer Aalst. Erpe. In den nacht van donder dag tot vrijdag heeft men de konijnen en de geit gestolen van eenen geringen land bouwer. De dieven die waarschijnelijk vreesden dat de verkoop der geit hun zou verraden, hebben ze dan laten loojien. üioorscl. In de gemeente Moorsel, houdt men niet aan de gedurige veranderingen der gemeente-overheden Gedurende gansch deze eeuw heeft Moor sel slechts bestuurd geweest door vier burgemeesters. Te rekenen van 't begin van 1800 was het mijnheer Charles Van Assche,groot-oom van onzen stadsgenoot, den heer Charles De Vis, die Meier, (Bur gemeester) was der gemeenten Moorsel, Meldert en Baerdegem. Na de Fransche Republiek was hij Burgemeester der gemeente Moorsel tot het jaar 1831 en hij wierd opgevolgd door den heer Baron Joseph Van der Noot. Burgemeester gedu rende 18 jaren. Nadien volgde hem op den heer Petrus-Josephus Caudron, die ork 18 jaren Burgemeester was. Mijnheer Eugeen Reyntjens wierd Burgemeester benoemd in 't jaar 1867 en heeft deze Vlaamsche gemeente wijselijk bestuurd tot 1 mei 1894, dag van zijn overlijden. Het is dus den heer Ch. Van Assche en nadien M. Reyntens die deze volkrijke gemeente Moorsel het langste tijdverloop dezer eeuw als burgervader beheerd hebben en dat gezamenlijk gedurende bijna 60 jaren. X. Z. Te Ukkel-Slalle heeft een erg onge luk plaats gehad. Een meisje, dat pctrool bezigde voor het ontsteken harer stoof, raakte in brand en bekwam zulke erge wonden, dai men voor haar leven vreest. Daarenboven was, door het rondloopen der ongelukkige de huisraad in brand geraakt, alsook een beddeken, waarin twee kinderen lagen. De kinderen werden gered en de brandende meubeleu uitge doofd. De opschudding in de buurt was algemeen. Een meisje van 6 jaren, Marie Cay- seele, dat met andere kinderen op den spoorweg te Gent speelde, ondanks het verbod der werklieden, raakte tusschen de buffers van twee wagons, haar hoofdje werd totaal vermorzeld Men verbeelde zich de ontroering, die dit ongeluk te weeg bragf. Het parket van Ypcren heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een naamloozen brief, volgens welken een persoon van Vlamertinghe zou ge-Torven zijn ten gevolge van mishandelingen. Zijne j vrouw weet van niets, doch naar het j schijnt zou de man kort vóór zijne dood, aan zijnen vader zeer bezwarende ver- j klaringen hebben gedaan, welke tot eene aanhouding zouden kunnen leiden. I De benoeming van Mgr De Braban- dere, tot bisschop van Brugge, zal plaats hebben in het consistorie van den 18 dezer. De plechtige wijding te Brugge is op 11 juni vastgesteld. Een schoone en treffende plechtig- i heid had maandag plaats in de parochiale kerk van St. Jacobs te Brugge. Een Con- goleesch miesje van het gesticht van Gyseghem, bestierd door den Eerw. heer Van Impe, heeft aldaar het H. Doopsel ontvangen. Om 8 ure werd de H. Misgelezen door den Eerw heer Van Impe. Twee zwarljes dienden zijn Mis. Al den Kvangeliekant nevens den hoogen autaar stond de Bel gische vlag, al dei) Epistel kant,bet vaan del van Congoland. Te midden in den choor, knielde het zwarte meisje, met nevens haar de weledele jonkvrovw Gabiiella Frenelet, die het kind onder hare bescherming genomen heeft en die er de meter van is de peter is de jonge lieer Firmin de Thibault de Boesinghe, zoon van M. Désiré de Thibault de Boe singhe Frenelet. Achter hen knielden nog 15 CoDgoleesche kinderen, 11 meisjes en 1 knechtjes, allen van het gesticht van Gyseghem. Onder de Mis hebben twee congoleezen eene omhaling gedaan. Na de mis heeft de eerweerde heer Van Isacker. pastor der parochie, het H. Doopsel toegediend aan het meisje, die den naam van Gabriella gekregen heeft. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den heer baron Ruzette, gouverneur, door leden van veel edele familión van stad en talrijke nieuwsgierigen. Op 27 februari laatst deed de politie van Rousselaere een bezoek op de boter markt. Een persoon van Ardoye, die voorzeker niet zuiver van geweten moest zijn, nam de vlucht met zijne boter en liep in eene naburige herberg. De agenten namen de boter in beslag, en na onder zoek, is er bevonden geweest dat zij grootelijks vervalscht was. De persoon in kwestie is uit dien hoofde door"de boet straffelijke rechtbank van Kortrijk tot 50 fr. boete veroordeeld. Vervolgingen zijn ingespannen tegen eenen Brusselaar, die te Luik sladsloten verkocht op termijn, tegen woekerintrest, Op die wijze zou hij reeds de koopers voor 75, 000 fr. bedrogen hebben. Een ongeval, dat erge gevolgen kon gehad hebben, viel dezen morgend voor op den veerdam van het Vlaamsch- Hoofd te Antwerpen. Een bierwagen, toehoorende aan eene brouwerij en waarvan de lading bestemd was voor een lokaal van Oud Antwerpen, reed de helling af. Een der paarden trapte mis en viel in de Schelde, het andere peerd in zijnen val medeslepende. De wagen bleef hangen en kon zoo, met hulp der pontonniers opgehaald wor den. Ook de peerden werden gered. De wagen is nog al erg beschadigd. Aanranding. Een bewoner der Lange Leemstraat, te Antwerpen M. Lu cas S. werd woensdag avond aangerand door een tiental kerels, die hem beroof den van zijne horloge, portemonnaie met geld, zijne abonnementskaart voordeten- j toonstelling, enz. Op den hoop toe dienden de aanranders hem nog een geducht pak slagen toe, waarna zy hem in het water der vesting i wierpen. Half dood van schrik en nat als een waterhond, is M. S. zijn avontuur op het policiebureel van Zurenborg komen ver halen. Dadelijk ging men opzoek naar de aanranders, doch men vond niets meer. De parochiekerk van Belgisch Putte is op 10 mei de prooi der vlammen geworden. Het vuur,meldt Het Handels blad, is ontstaan in eenen hangaar, die vast achter de kerk gelegen en met mut saard gedekt is. Hoe het ontstond is nog een geheim, doch dit weet men dat de vlammen de kerkvensters bereikten, de stores deden vuur vatten en den troon van O. L. V. welke ter gelegenheid der meimaand uit staat en prachtig versierd was, weldra tot pulver vernielde. In korte oogenblikken stond de kerk in laaie vlam. De kostbaarste relkwieen en en de Heilige vaten werden met veel moed gered door den E heer Verhoeven, onderpastoor. De ramp is groot, en spoedig dient er raad geschaft om eene nieuwe kerk te bekomen. In afwachting zal de dienst voor de parochianen verricht worden in de kerk van Hollandsch Putte. Bijzonderen lof moet ook toegezwaaid worden aan de gendarmen en eenige moedige burgers, die door hunne pogin gen veel hebben bijgedragen om de geheele vernietiging te voorkomen. Het parket is voor een onderzoek ter plaats geweest en de verdachte brand stichter is aangehouden en mede naar Antwerpen gevoerd. Groole brandramp Dijnsdag morgend, te 4 ure, is een hevige brand uitgebarsten in het kasteel van M. den baron Ullens, gelegen op het grondgebied der gemeente Aertselaer, op slecht 15 minuten afstand van Boom. Het kasteel is bewoond door M. Ullens, zijne echtgenoote, Mev. Ullens en twee kinderen. M. Ullens zoon bevond zich te Brussel. Het is de baron zelf die rond 1 ure gewekt werd door een hevige brandreuk, hij wekte dadelijk de leden des huisgezins en de dienstboden en onmiddellijk stelde men vast dat het vuur reeds zulke uitbrei ding had genomen dat er aan 't redden der kostelijke voorwerpen niet meer te denken viel. De commandant en zijne manschappen begaven zich ter plaatse om het volk op afstand te houden. De brandspuit van Boom kwam rond 6 1,2 ure ter plaatse maar liet vernielend element had reeds zijn werk voltrokken. Jonkvrouw Ullens. die hare koelbloe digheid behield, sprong onmiddelijk op J haren tweewieler en reed naar de gen darmerie, die zich slechts op 10 minuten vandaar bevindt. Van het kasteel blijven slechts de vier muren. Al de plafonds zijn ingestort. De meubelen, familiestukken, enz alles is door het vuur vernield. Men heeft enkel eenig zilverwerk en eenige meubelen kunnen redden. De ijze ren brandkassen liggen tusschen de pui- nen in de keldering. Mevrouw en jonkvrouw Ullens hebben hunnen intrek genomen bij de familie Steenackers te Boom. He oorzaak van den brand is niet gekend, doch daar men woensdag geheel den dag had gewasschen en het vuur aan den kant van het waschhuis schijnt ont staan te zijn, denkt men dat het aan de schouw begonnen is. Alles is verzekerd door de Securitas en de Agence Générale,- het kasteel voor 40,000 en de meubels voor 25,000 fr. (Handelsblad.) Men meldt dat M. Sabatier, volks vertegenwoordiger van het arrondisse ment Charleroi, gevaarlijk zieh is. Dynamietzaak van Luik. De toestand van de gekwetsten verbetert. M. Bodart, die sedert den slag slokdool was, begint weder te hooren, en de pijn aan den arm vermindert. Ook is er verbetering in den toestand van doktor Renson en zijne vrouw. De nagels, die in de bom staken, vor men ëeue zware beschuldiging tegen den anarchist Asteroth, daar men dezelfde ten zijnen huize heeft gevonden, namelijk na gels met groote vierkante koppen, zooals men er in de hielen der zware werkmans schoenen slaat. Het onderzoek heeft echter nog weinig nieuws aan den dag gebracht en al de confrontaties zijn niet in staat, om de tot nu toe voorgebrachte alibis omverre te werpen —Nog de dynamiet te Luik. De aan gehouden anarchist Asteroth, die reeds verscheidene malen in zijne verklaringen zichzelvcn tegensprak, ten einde een alibi voor te brengen, heelt thans geëin digd met te verklaren dat hij zich in het lokaal der socialisten bevond op het oogenblik der ontploffing Toen hij den slag hoorde, zegde hij Dat moet eene dynamietontplofflng zijn. Gij ziet wel dat ik mij hier bevindzonder dat zou men, wetende dat ik anarchist ben, mij soms kunnen verdenken. De persoon, tot welken hij dit gezegd heeft, zou inderdaad verklaard hebben dat dit zoo is maar hij is in tegenspraak met andere getuigen. De burgemeester van Luik heeft een gedrukt stuk, een zoogezegd verslag ont vangen van eene vergadering, waarin gezegd wordt dat al de overheden, al de getuigen, meteen woord al de personen, die in liet onderzoek de hand leenden, binnen kort zullen gedynamiteerd wor den. Verscheidene andere magistraten hebben dreigbrieven ontvangen. Het onderzoek is geen slap vooruit, maar men kondigt eene aanhouding aan, die veel gerucht zal maken. In Populaire, het hooger genoemd socialistcnlokaal heeft men besloten voortaan den toegang te ontzeggen aan alle socialisten, die de doenwijze der anarchisten goedkeuren. De toestand der gekwetsten betert voortdurend. M. Renson heeft gevraagd dat zijne vrouw aan zijn bed zou komen. Die wensch zal echter voor zondag of maandag niet kunnen ingewilligd worden. Verscheidene jongelingen uit de voorname klassen van Verviers worden vervolgd voor eene zaak, tot welker opheldering ree is een 40tal minderjarige meisjes gehoord werden. De voornaamste beschuldigde, een man van rond de 40 jaren, had aan elke dier meisjes eene borstspeld van hetzelfde maaksel ge geven. Volgens een telegram uit Matagne- la Grande, een dorp uit den omtrek van Philippeville, is een fabriek van dynamiet met een schrikkelijkcn slag, gedeeltelijk in de lucht gesprogen. Er is één doode. De slag was zoo heving, dat men van het lijk niets terug gevonden heeft. DU1TSCIILAND. Een monster. Eene dagloonster van Ludwigshafen, de echtgenoote Keiler, heeft hare woning in brand gestoken, na er hare twee kinderen in op gesloten te hebben. De arme schaapjes zijn levensge vaarlijk verbrand. De monsterachtige vrouw is aangehouden. OOSTENRIJK. Een bloedbadEen telegram uit Troppau meldt dat de werkstakers woensdag de Dreifaltigkeitsschacht te Poolsch Ostrau hebben aangerand Depo- licie maakte van hare wapens gebruik, zoodat er een 20 tal dooden en gewonden vielen. Ziehier wat thans nit Weenen over dat dat voorval bericht wordt: Een gedeelte der werklieden wilde woensdag den arbeid hervatten, de werk stakers schoolden samen voor de mijnge- bouwen, bedreigden hen die neerdaalden en schenen het gebouw te willen bestor men. De daar wakende 10 gendarmen poogpen hen tegen te houdenzij werden echter aangevallen en moesten zich met hunne wapens verdedigen. 22 werklieden, meest jonge knapen, bleven ter plaatse liggennegen waren op den slag dood gebleven en andere stierven op den weg naar het hospitaal.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2