EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING, REDEVOERING VAN M. WOESTE. Zondag 20 Mei 1894. 10 centiemen per nummer. 48 ,e Jaar N, 2881. NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. KAMER VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. ZITTING VAN 16 MEI 1894. DE DENDERBODE. ARONNEMEIVTPRUS I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 4DVERTENTIENPRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. De lieer Woeste. - In weerwil van de merkwaardige redevoering die wij zooeven hoorden,mag ik van het woord niet afzien; het oogenblik is gekomen voor hen die werden beleedigd en belasterd om zich in de Kamer, tegenover het land te verde digen De dagbladen die dc E. V. voorstaan, schrijven iederen dag dat ik het debat ont wijk omdat ik er aan houd mijn mandaat te verdedigen dal is in strijd met de waarheid Ten allen tijde heb ik de evenredige vertegenwoordiging bpstreden, het daarin eens zijde met de meerderheid mijner col lega's. Ik deed het hier en in het werk manshuis van Elsene waar de meerder heid mij gelijk gaf. Ik heb mij niet begeven naar de mee ting van 't Hof van Engeland, waartoe ik was uitgenoodigd; men had mij niet ver wittigd dat men eenen priester van Aalst en eenen candidaat-notaris van Dender- hautem uitgenoodigd had om er 't woord te voeren (Gelach)-, doch ik wist dat men de vergadering op de zaak had voorbereid en ik voel mij niet geroepen om in val strikken terecht te komen. (Herhaald gelach Hier, in deze vergadering, zal de strijd j eerlijk zijn Ik erken dat men eene groote poging tot het verwrerven van de evenredige ver tegenwoordiging heeft gedaan. Men nam I zijne topvlucht tot alle mogelijke midde len en nochtans zijn de massa's koud, onverschillig of vijandig gebleven. Het vraagstuk der evenredige vertegen woordiging werd voor de eerste maal ge steld naar aanleiding van de herziening van artikel 48 der Grondwet. Eene groote meerderheid, men weet het, verklaarde er zich tegen. De kabinetskwestie werd ge steld. Toen gaf de Senaat de meening te kennen dat het beter was de zaak door het kiezerskorps te laten beslechten. Een jaar ging voorbijhetzelfde vraag stuk van portefeuille kwam terug te berde en men stemde toe artikel 48 te wijzigen, tevens door ondubbelzinnige betuigingen verklarende dat men de evenredige verte genwoordiging niet wilde stemmen. Die betuigingen hadden tot onderricht moeten strekken dat was niet het ge val De strijd ten voordeele van evenre dige vertegenwoordiging werd hervat. Zelfs zegde men onsNeemt u in acht, gij zult het ontslag van den heer Beernaert verwekken, en dat ontslag is de val der sterren uit het firmamentGelach links). Drie dagbladen vingen den strijd aan, de bestrijders van evenredige vertegen woordiging bitter hekelende en betoogin gen verwekkende waar weinig hoorders en bijna altijd dezelve sprekers waren. Zoo kwam men tot het aanbieden van het wetsontwerp, waarvan de memorie van toelichting, overigens zeer goed geschre ven, nochtans geene enkele nieuwe be wijsvoering bevatte. Men stelde het stel sel D'hondt voor, dat juist werd afgebro ken. Onder de leden, voorstanders van even redige vertegenwoordiging, waren er die, zooals de heer De Malander, dat stelsel niet aannamen. Ware dus het wetsont werp in de Kamer ter spraak gekomen, het zou met meer dan 60 stemmen meer derheid verworpen geworden zijn Der halve heb ik het recht te zeggen dat het stelsel van M. Beernaert dood is het zal nooit meer verrijzen Heden komt men voor den dag met de formule Feron, waarbij men beweert ons eene echte in plaats van eene valsche ver tegenwoordiging te zullen geven Ik tee- ken protest aan tegen die bewering Ware ze gegrond, dan zou gansch ons wetgevend stelsel zooals het sedert 1830 bestaan heeft, aan 't wankelen gebracht j en zou de volkssouvereiniteit maar een ijdel woord geweest zijn Gaat de voornaamste datums onzer geschiedenis na vertegenwoordigden al de achtereenvolgende meerderheden niet wezenlijk 's lands wil Herinnert u 1848 en 1857, toen de libe rale partij 13 jaar lang aan 't bewind bleef Toen zij in 1870 viel, werd haar val door een liberaal blad begroet als eene algemeene verlossing Later randden de katholieke bladen de Grondwet aan. Een dagblad ging zelfs zoover de Grondwet eene kar vuilnis te heeten Dat jaagde het volk schrik aan en de verkiezingen van 1878 brach ten wederom de liberalen aan 't bewind. Doch de liberalen waagden zich aan de schoolpolitiek en aan het heffen van bezwarende belastingen :in 1884 ontstond terugwerking en de katholieken kwamen opnieuw aan het roer. Men ziet dus, dat de meerderheden die achtereenvolgens aan 't bewind waren wel degelijk 's lands gevoelen vertegen woordigden Hoe dan, na dat alles, nog durven zeggen dat het meei'derheidstelsel eene onechte vertegenwoordiging in 't leven heeft geroepen Het meerderheidsstelsel is zoo oud als de wereld en zal in de samenleving bestaan zoolang als er beslissingen zullen moeten genomen worden. Er wordt gevraagd hoe ik het algemeen stemrecht zal in werking stellen in de groote kiesomschrijvingen. Ik ben geen voorstander van hun behoud doch daarom besluit ik niet tot de aanneming van de evenredige vertegenwoordiging, want het hulpmiddel ware nog erger dan de kwaal. Het valt heel moeilijk met de even- redigheidsgezinden te redetwisten. De hervorming geniet dat voorrecht, dwee- pers te doen ontstaan 't is net als Ala- din's lamp. Wij worden bestreden uit naam der heilige rechtveerdigheid, zooals de muzulmannen het doen wanneer zij den oorlog verklaren aan de kristenen. De evenredige vertegenwoordiging is enkel een kiesstelsel en zooals alle kies stelsels draait het uit op wetten door de meerderheid gemaakt. Hoe kan men zich toch zoo warm maken ten gunsie van een stelsel dat altijd neerkomt op de wetten door de meerderheid gemaakt Het is een hulpmiddel tegen alle kwa len dat vrede moet doen heerschen en ons de gouden eeuw moet terugschenken Zoo dat waar is, waarom zijn er dan zooveel landen die er niet willen van weten Waarom zagen Engeland en Italië er dan van af De heer Disraëli zegde dat dit stelsel eene flauwe vertegenwoordiging zou in 't leven roepen en uitloopen op eene uiterst zwakke regeering. De heer Gladstone deed de evenredige vertegenwoordiging uit de Engclsche wetgeving schrappen. SirErskine May zegde dat de regeering de speelbal zou zijn van kortstondige samenspanningen, en het Huis der Gemeenten gaf hem gelijk. Hoe is die ondankbaarheid van zoo menige wetgeving jegens zulk onfeilbaar redmiddel te verklaren Op het gebied der toepassing heerscht eene volstrekke spraakverwarring Achtereenvolgens werden al de stelsels aanbevolen om ein delijk te komen tot de stelsels der heeren Beernaert en Feron, die geene meerder heid in deze Kamer zullen vinden. Onwillekeurig koinl mij het vers van den Franschen fabeldichter te binnen, waar hij zegt. I.e premir.r qui vit uu chaineau S'enfuit a cel aspect nouveau. (Gelach.) Er werd ons eene opgave medegedeeld van al de landen waar de evenredige ver tegenwoordiging in voege is. Doch men heeft de zaken verward en landen vermeld waar de vertegenwoordiging der minder heden bestaat, wat gansch iets anders is. Overigens, de landen die de evenredige vertegenwoordiging hebben gehuldigd, passen ze maar op kleine schaal toe en beschouwen ze geenszins als een onfeil baar redmiddel ziet wat er gebeurt in Brazilië, Spanje en Portugal Er wordt gezegd dat de evenredige ver tegenwoordiging ons land een tijdvak van voorspoed zou doen beleven. Ik erken dat de kantons Ticino, Geneve en Neuenburg de evenredige vertegenwoordiging hebben ingevoerd; doch dc andere kantons wilden er niet van weten. En nochtans roepen de voorstanders der E. V. uit Volgt het voorbeeld van Zwitserland alhoewel de zeven acht stens van dat land van het stelsel niet willen hooren Wat meer is, ontstaan er elk oogenblik te Neuenburg, te Geneve en in Ticino geene politieke moeilijkheden Dank aan de invoering der evenredige vertegenwoordiging,bestaan er te Geneve en te Neuenburg vijf partijen. Wel is waar heeft het kleine kanton Zug, dat wel 23,000 zielen telt, zich bij de drie andere kantons aangesloten Welke vreugdelos barsting verwekte dat niet onder de even- redigheidsgozinden Gelachrechts.) De waarheid is, dat waar de evenredige vertegenwoordiging bestaat, nergens de toestand beter is dan daar waar zij niet werd ingevoerd. Evenredige vertegenwoordiging is en kel list en logen zij leidt tot de over macht eener onbeduidende minderheid. Het voorbeeld van den grooten raad van Geneve is daar om het bewijzen G natio- naal-radicalen en 8 socialisten stellen elk oogenblik de wet aan 33 behoudsgezinde protestanten, 38 liberaal-radikalen en 15 katholieken. Zonder ophouden ontstaan er daar sa- menspannigen en wordt blijkbaar de meerderheid verdrukt door de kleine min derheid waarover ik zoo éven sprak. Te Neufchatel gebeurde hetzelfde De Kamer kan aldus oordeelen over hetgene waar is in het ons toegestuurde verwijt, dat wij voorstanders van eene on rechtvaardigheid zijn. Evenredige vertegenwoordiging bevor dert daarenboven de verbrokkeling der partijen. Het stelsel van den heer Beer naert kende te Brussel mandaten tot aan hen die de helft der stemmen zouden be haald hebben. Dat kan ook elders gebeu ren, en alle regeering wordt met derge lijke vertegenwoordiging onmogelijk. De ministers zouden met allerhande draaierij moeten omgaan, ten einde eene kunstmatige meerderheid tot stand te brengen; dan zou men eenen waarboel zieD ontstaan, en om daaruit te geraken zouden óf de ministeriën vallen als kaar tenhuisjes ëfzich moeten in de armen van der.~Yorst werpen, ten einde aan de dwin- gelandjes der wel gevers te ontsnappen Welnu, ik wil niet dat de vertegenwoor digende macht in minachting worde ge bracht, ik wil geene persoonlijke macht Twintig maal heeft de heer Beernaert gezegd dat de meerderheid bestendiger zou wezen. Dat zou waar kunnen zijn, indien er enkel twee partijen bestonden; doch reeds nu bestaan er verschillende en de evenredige vertegenwoordiging zou haar getal nog doen aangroeien. Ook wordt deze tegenwerping gemaakt, dat van nu af aan de Kamer vertegen woordigers van uileenloopende denkwijze tellen voorstaanders van vrijhandel, van handelsbeschorming, flaminganten, mili taristen, enz. Dat is waar Doch veron derstelt dat die vertegenwoordigers be noemd worden door onderscheidene groe pen, die een bepaald programma hebben; de regeering zou den wil van die verschil- lende groepen moeten ondergaan dat ware voor de regeering de politiek van het mes op de keel Wat zou er worden van de waardigheid en vrijheid der regee ring? En zou de evenredige vertegenwoordi ging ook toegepast worden op de gemeen teverkiezingen Zoo liet inderdaad eene kwestie van rechtvaardigheid is, dan moet gij ze in alles toepassen, In dat geval zou overal w anorde en regeeringsloosheid ontslaan de burgemeesters zouden altijd te kampen hebben tegen de dorpszwetsers! En hoe zoudt ge voortaan de burge meesters benoemen Zijt gij er zeker van, dat de Koning in dergelijke zaken afstand zou doen van zijn voorrecht Zult ge toelaten dat de burgemeesters in den schoot der minderheid worden ge kozen Dat ware voorzeker onrecht vaardig. Men beroept zich vooral op de recht vaardigheid, maar zelfs hooggeplaatste mannen kunnen daarover geene uitspraak doen. De heer Delbeke.Dat is hypnotisme! De heer Woeste. Ja, fanatisme, geestdrijverij en tal van andere leelyke zaken Dc heer Deschamps heeft tegen mij een artikel van 1881 ingeroepen, waarin ik zegde dat eene hervorming die beweert op rechtvaardigheid gesteund te zijn, altijd eene kracht voor zich heeft. Docli ik voegde er bij, dat evenredige vertegen woordiging geducht tegenwerping zou verwekken. De voorstaanders van de E. V. vragen of het niet rechtvaardig is aan iedere partij de vertegenwoordiging te geven die haar toekomt. Op die wijze voorgesteld, moet het vraagstuk in bevestigenden zin worden opgelost; maar evenredige ver tegenwoordiging brengt gansch andere gevolgen mede. De heer Nothomb, die de proefneming met het stelsel D'hondt bijwoonde, erken de dat de oplossing niet daarin was gele gen. De heer Nothomb. Maar ik zeg niet zooals gij, dat er niets kan gevonden worden. De heer Woeste. Beproeft maar Gij zult misschien Je witte meerl vinden. Vindt gij eene goede oplossing, men zal u volgen. Het doel der verkiezing is eene stevige regeering te vormen, die liet land met gezag kan besturen. Doch evenredige ver tegenwoordiging komt néér op eenen warboel; dus verwezenlijkt dal stelsel de maatschappelijke onrechtvaardigheid, ten nadeele der algemeene belangen. Zeker lijk moet \s Rnd vertegenwoordiging de ware zijn doch er dient ook gedacht te worden aan het samenstellen eener regee ring. Zijn, ten andere, met het oog op de stoffelijke belangen, de liberalen van Gent, of de katholieken van Luik hier niet zoo goed vertegenwoordigd als zij het door hunne politieke vrienden zouden zijn En hebben ze, met het oog op de politieke belangen, geene andere verdedigers van hunne denkwijze Men heeft zich beroepen op do verkie zingen van 1884, waarin enkel twee libe ralen werden benoemd. Doch er behoorde rekening gehouden te worden met de ver kiezingen van 1882, waarin het tegendeel len voordeele der liberalen gebeurde dus is er vergoeding Ik bestrijd de evenredige vertegenwoor diging, omdat zij de overheersching aan de minderheid geeft, omdat ze belet dat er eene echte regeering tot stand kome, stoornis verwekt in de gemeenten en op eene allergrootste onrechtvaardigheid uit loopt Ziet ge hier vijftien verschillende par tijen vertegenwoordigd cn de politiek van alles of niets toepassen Dat ware sociale ontreddering Sommige zaken, goed in beginsel, drui- schen aan tegen de practijk. Er zijn voor standers van per.-oonlijkendienst,die geen aanneembaar stelsel vinden dat is ook hel geval met de evenredige vertegen woordiging.Van alle stelsels werd achter eenvolgens afgezien, tot het stelsel D'hondt werd uitgevonden, dat zoo weinig wordt begrepen, behalve misschien door hen die wierook branden onder den neus van den Oppergod De heeren Massaux, de Maere-Limnander en Van de Walle, allen voorstanders van de evenredige vertegenwoordiging.hebben het stelsel D'hondt bestreden zij heeten het eene Chineesche hoofdbreking. De heer Van de Walle heeft zijn stelsel te Mechelen willen beproeven. Dc proef neming verwekten overal kreten van ver bazing. De proefneming te Brussel gedaan, vol gens het stelsel D'hondt bewees dal de katholieken, inel tweemaal zooveel stem men als de radicalen, maar evenals zij aanspraak konden maken op eenen enke- len gekozenen Is dat rechtvaardig Eindelijk, bij de proefneming der Leu- vensche studenten, had de faculteit van de rechten, met het dubbel der stemmen vier afgevaardigden en die der jwetcn- schappen slechts eenen enkelen Dus telkenmale het stelsel D'hondt werd toegepast, kwam men tot onrecht vaardige uitslagen. Dan onslond er een ommekeer, en het Journal dc Ji> uxelles, die oude voor standers van E. V., zag af van de voor keurstemmen, aan de vereenigingen de zorg overlatende hare lijst naar voorkeurs orde op te maken. Maar de heer Beernaert heeft, evenals de heer Feron, de bezw:aren van beide stelsels opeengehoopt Ook de heer Slruye heeft een stelsel en zelfs meer dan een (gelach) maar ik ver meen dat niemand er zal willen van hoo ren. In zijn ontwerp behield de heer Beer naert de kiesomschrijvingen met een enkelen volksvertegenwoordiger: dal was niet logisch. De heer Feron heeft het inge zien en vroeg er de afschafllng van. Maar dat stelsel leverde meer bezwaren op voor de arrondissementen met twee afgevaardigen. Men heeft dan het middel tje der 2 5 der stemmen uitgevonden. In de nota welke hij liet drukken ach teraan het verslag dat besluit tot verwer pen van 't voorstel der heeren Feron, veronderstelt de'hecr Loslever eene kies omschrijving met 2 afgevaardigden, waar 20,000 stemmen worden uitgebracht 12,000 katholieken en 8,000 liberalen. Zijn verkozen één katholiek en één liberaal. 10,000 katholieken hebben eigenlijk maar recht te kiezen voor een enkelen candidaat, zegt de lieer Loslever. Die candidaat gekozen zijnde, hebben ze dus alle voldoening verkregen. Die toe stand is dezelfde als zou men vervolgens overgaan tot eene herkiezing tusschen den tweeden katholieken candidaat en een der liberale candidaten, mits de 10,000 katholieke kiezers, die voldoening kregen ter zijde te laten. Maar men ziet het, de achtbare heer Loslever veronderstelt dat de kiezer slechts voor eenen enkelen candidaat mag kiezen terwijl hij voor twee candidaten mag stemmen Ge kunt hem geen stemmen ontnemen. De heer Loslever. Gen enkel bur ger mag voor twee candidaten stemmen. Hij stemt voor eenen enkelen candidaat. De heer Woeste. Daarin hebt gij het mis kiest gij te Vcrviers niet voor vier candidaten? Met al de stelsels die werden vooruitge zet, mag elke kiezer stemmen voor een getal candidaten gelijk aan 't getal toe te kennen mandaten. (Gerucht). Dat alles bewijst dat do formules zou den neerkomen op wetten die niet bestand zouden zijn legen een ernstig onderzoek. Dc heer Loslever. Het eerste stelsel D'hondt liet slechts toe te stemmen voor een enkelen candidaat. De heer Woeste. Waarom het dan niet opnieuw aangeboden Men zegt verder dat de evenredige ver tegenwoordiging vooral verdedigd wordt tot bestrijding van 't bezwaar dat aan de groote kieseollego's is verbonden. Andere voorstaanders dier hervorming willen slechts oen enkel groot kiescollege voor de verkiezing van den Senaat dat ware een allerslechtst regiem, want liet zou overwicht geven aan de politieke tinne gieters der groote steden en allen plaatse- lijken invloed te niet doen Nog eens, op practisch gebied, is er geen enkele for mule die tegen een ernstig onderzoek bestand is.

De Denderbode | 1894 | | pagina 1