NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 24 Mei 1894. 10 centiemen per nummer. 48ste Jaar N° 2882. Politiek overzicht. Commissaris van Policie. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS I °'v' Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder Zot* dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 1 l\i fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, u.r N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPBIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen xich te wénden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aal8t,33 Mei 1894 i u d«m Nederland. Nederland en de H. r Stoel. Men schrijft uit Rotterdam, 21 mei Ter herdenking van liet eeuwfeest der geboorte van Paus Pius IX z. g., hield gisteren het Neerlandsch-Belgisch Zou- aven-Comiteit eene feestvergadering, waarin de eerweerde pater M. A. Heuser, S. J., als feestredenaar optrad. Na eene warme en welsprekende aan- AALST beveling van M. J. W. Thompson, lioofd- 57 6,30 redakteur van de Maasbode, die tevens 04 7.'oo aandrong om meèdeeling daarvan, aan t4 7.11 den pauselijken internuntius bij ons Hot, Hf te doen, werd de volgende motie onder 58 7.41 langdurige en geestdriftige toejuichingen 46 T.so i aangenomen. 5 l.06 Het Nederlandsch-Belgische Zouaven- 09 8 14 i comiteit, feestelijk vereenigd bij de 15 8 ii gedachtenis van het eeuwfeest der geboorte ia «5? van Hius IX, spreekt den wensch uit, dat 36 8^45 het gezantschap van Nederland bij den Paus hersteld worde, en zal daartoe, j zonder twijfel door alle katholieken van Nederland gesteund, bij de regeering 5.05 8.kaandringen.» 5.11 8.U 5.18 8.X 5.24 8.3 5.30 8,6 Frankrijk. Fransche Kamer. De 5 43 I's! kwestie der doodstrafZaterdag 5'49 9 m kwam de kwestie der doodstraf in bespre- 5.55 king in de Fransche Kamer, ft'o! 9 M M. DEJEANTE, socialist, vroeg de afschaffing der doodstraf en hare vervan ging door de deportatie, 't is te zeggen levenslangen dwangarbeid in de straf koloniën. M. LEYEILLE, voorzitter der commis sie en een criminalist van talent, verde digde echter, te midden van de weinig beleefde onderbrekingen der uiterste lin kerzij, het behoud der doodstraf. M. VAILLANT, socialist, kwam zijnen vriend Dejeante ter hulp en M. MIRMAN, professor, pleitte voor het behoud der doodstraf. Het afschaffen zou, in dees oogenblik, terugdeinzen beteekenen voor de bommen der anarchisten. Ten slotte werd het behoud der dood straf gestemd met 333 stemmen tegen ISO. Daarna besprak men', de aanhangende kwestie van de openbaarheid der terecht stellingen. M. JOURDE sprak eene groote rede voering uit tegen het voorstel der com missie, welke besluit tot afschaffing der openbaarheid. i De Kamer heeft het gedacht van M Jourde gedeeld en besloten, met 261 stemmen tegen 232, dat de terecht stellingen publiek zullen blijven. Het Journal des Débats van maandag meldt dat een anarchist is aangehouden, die in briefwisseling was met de plegers van den aanslag te Luik. Die anarchisten vormden, naar het schijnt, eene internationale vereeniging, waarvan de leden bij loting worden aan geduid om in de verschillende steden van Europa bommen te gaan neerleggen, ten einde zich te wreken over de personen, die zich vijandig getoond hebben jegens de gezellen. VAN DEN -(0)- 53e Vervolg. Hij erkende, dat de omstandigheden, waaronder bij was aangetroffen, zeer tot zijn nadeel spraken, maar hij kon gelukkig verzekeren, dat alleen de over macht hem gedwongen had in het gezelschap der Zigeuners te blijven. Hij was juist een dag te voren door een hunner zwervende benden gevangen geno men zij hadden hem bij zich gehouden in de hoop, dat de aanwezigheid van een bekend cn geacht burger van Tours hen minder aan kwade vermoedens zou blootstellen. Juist op het oogenblik, dat mijne soldaten de bende gevangen namen, was h(J van plan geweest om te vluchten, hetgeen hcra tot nu toe door het scherpe toezicht der Heidenen was belet. Toen het gevecht begon, want de troep had zich inderdaad te weer gesteld, had hy eerst van de verwarring gebruik willen maken om te ontkomen, maar het bij nadenken beter geacht zich mede te laten gevangen nemen om zich voor mij te kunnen verantwoorden. Natuurlijk geloofde ik van dit gehccle verzinsel geen woord Het is heel aardig bedacht, zegde ik tot hem, maar het is jammer dat gij geene bewijzen hebt De zoogezegde Christene Volks partij en de beschermrechten- Sedert jaren vragen onze landbouwers aanhoudend dat men inkom- of bescherm- rechten stelle op de vreemde landbouw- produkten, wier vrije invoer den prijs der Belgische produkten altijd meer en meer doet dalen en onzen landbouw, de groot ste nijverheid onzes lands, gansch onder de voeten brengt. De zoogezegde christene (?!?)Volkspartij, of beter gezegd, de Volks fopperij, heeft daarin een opperbest middel gezien om de landbouwers naar haren kant trachten te lokken immers in het ronkend pro gramma dat zij, verledene jaar, rond strooide, las men onder anderen, dat er onmiddellijk beschermrechton moesten gestemd worden,wilde men den landbouw redden van eenen onvermijdelijken onder gang. Ook in hunne gazetten en op hunne meetings tempeestten alsdan de Volksfop- pers tegen de regeering welke, onder den invloed van den oud-minister Beernaert, den vijand aller bescherming van den landbouw, aan de eischen van onze boe ren wederstond. Zeer wel Maar al die schoone iever voor de land bouwbelangen is van zeer korten duur geweest. De taktiek van de christene Volksfop- pers, is als bij tooverslag veranderd. En waarom Luistert dan, geachte lezers Liberalen en socialisten bestrijden ge weldig de beschermrechten voorgesteld door het nieuw katholiek ministerie Gij begrijpt toch zelf wel, dat ik niet van plan ben u op uw woord te gclooven En had hij inderdaad bewijzen viel Mevr. Hunter, die met de grootste belangstelling had toege luisterd, den verhaler levendig in de rede. Gij zult het spoedig hooren, mevrouw ant woordde de heer Duvivier ik ben aan het eind van mijne vertelling. Toen ik van bewijzen sprak, vroeg Courtin, steeds even bedaard, of de getuigenissen van zijne vrouw en die van zijn gewezen patroon voldoende zouden zijn 1 Dat hangt er van af, antwoordde ik. Ik zou eerst uwe vrouw en uw vroegeren patroon moeten leeren kennen ik weet niet eens of de personen die gij noemt, werkelijk beslaan Mijne vrouw, antwoordde hij hierop, is de dochter van M. Berlin, eigenaar van den bekenden kousenwinkel op de Markt, vlak tegen over de Hoofdkerk. Mijn gewezen patroon is mijnheer Prévol, zijdcfabrikanl in dc straat der heilige marte laren. Als gij onderzoek wilt doen, zult gij mijne vrouw in tranen badende thuis vinden, uit angst en onrust over mijn lang wegblijven. Sluur iemand naar mijne woning, en ontbied ook mijn patroon, zijn adres heb ik u reeds gegeven. Wat zal ik u zeggen ik sloeg de handen vol verbazing ineen. Den heer liertin, den kousenfabrikant, den schoonvader van dien snaak, kende ik zeer goed en hij had voor het uitbreken van den oorlog zaken met mij gedaan Ook de heer Prévol was geen onbekende voor mij, en ik koesterde de vaste overtuiging, dat hun karakter verheven was boven alle bedenking en dat zij uitmuntende burgers waren. Ik achtte my dus volkomen gcrechlvccrdigd, om de terechtstelling van Courtin uit (e stellen, om tot een nader onderzoek over te gaan. Mevr. Courtin werd ontboden. Ik herinner mij uitmuntend, dat zij er de Burlet en roepen luidkeels dat de voor staanders dier rechten de vijanden zijn van den armen werkman. Uit vrees dus van door de liberalen op wier medehulp die wonderbare christenen rekenen om de katholieke partij te be strijden, uit vrees, zeggen wij, van aan zien te worden als volksuithongeraars heeft liet volksfoppende kliekje, dat zich in onze streek voorgeeft als de tolk der christene Volkspartij, seffens zijn blad gekeerd en zijn eerste programma verloochend. Geene beschermrechtenroepen zij nu in hunne gazetten die rechten zouden immers meer nadeel dan voordeel opleveren \voor de land- bouwers En op hunne meetings is het ordewoord van die hoofdzakelijke kwestie stillekens te laten slapen want tegen de bescherm rechten spreken ware gevaarlijk. De boe ren zouden het kwalijk kunnen nemen Helaas Een voorval waarop men niet gerekend had, komt die vossenstre- ken verijdelen. Wij zijn oprecht nieuwsgierig te zien wat de houding der christene bestweters wezen zal in tegenwoordigheid van het volgende dagorde, welk de Belgische landbouwbonden, in algemeene verga dering te Brussel gehouden,met eenparig heid komen te stemmen De Belgische landbouwers, in algemeene vergadering le Brussel, verklaren dat zij het wetsvoorstel Melot Inkomrecnlen op margarine haver, garst, vlas, hop, enz., enz.) als minimum hunner eischen kunnen aanveer den,zonder nog thans hunne vroegere eischen le laten varen aangaande de bescherming van alle lanabouwvruchten. - Verliest uit 't oog niet, vriend lezer, dat onze christene predikanten aan die vergadering deelnamen. En zij die zooveel te praten weten om werkman en boer tegen meesters en eige naars op te hitsen, zij hebben zich wel gewacht een enkel woordje te reppen om de genomene beslissing te bestrijden. Allo, jongens 1 opnieuw uw blad ge keerd en de beschermrechten voorge staan Zooniet hebt gij de boeren voor goed tegen allerliefst uitzag, nog geheel en al een jong meisje, want zij waren eerst sedert korten tijd gehuwd. Mcl tranen in de oogen smeekte zij mij, haar onschul- digen echtgenoot te redden. Ook M. Prévol verscheen en verzekerde, dat er een misverstand plaats vond. Nu, wat zal ik u zeggen, ik ben geen wreedaard van natuur, cn na hetgeen ik vernomen had, deed ik niets liever, dan Courtin in vrijheid te stellen en hem huis waarts tc zenden. De anderen kregen allen den kogel. Het verhaal van M. Duvivier maakte een diepen indruk op M. John Hunter. En zyt gij er zeker van, vroeg hij.dat het portret, dat gij in de hand houdt, van dien Courtin is 1 Daaraan valt niet te twijfelen, antwoordde Duvi vier zonder ccnige aarzeling. Ik kan mij niet vergissen. Dc man had iets zeer eigenaardigs. Vooral zijne koel bloedigheid tegenover hel gevaar want bij was op het punt om gevonnisd te worden maakte een diepen indruk op mij. Uit duizcoden zou ik hem dadelijk herkend hebben. Eu zou hij u ook herkennen, vroeg M. Hunter, cn wist die Courlin, wie gij waart Duvivier peinsde eenige oogenblikken. Dat betwijfel ik, antwoordde hij. In mijne hoedanigheid van aanvoerder eener compagnie werd ik steeds aangesproken als kapitein. Ik geloof niet, dat hij mijn naam gehoord heeft. Dan ben ik ernep M. Hunter op zegevierenden toon. Courlin cn Sint-AIba moeten een en dezelfde persoon zijn. Uw gehccle geschiedenis pleit daarvoor. En nu weet ik, waarom hij zoo geheimzinnig verdwe nen is. Hy zag u in het hotel,herkende u en vluchtte Zag hjj mij in het hotel 1 vroeg Duvivier ver baasd. Zag Courtin mij 1 Ja. Ik was er niet zeker van, maar nu is er geen En die christene hansworsten schrijven dan naar Brussel en beklagen zich bij opstellers van vrijmetselaarsgazetten, dat zij door de boeren bespot worden, dat zij op den buiten zoo moeilijk eene herberg verkrijgen om hunne volksbedriegende coinedie te spelen Hoe meer de boeren uw geheim doel zullen leeren kennen, belachelijke klucht spelers, hoe meer zij zullen bemerken dat gij anders niet betracht dan uwe eigene verheffing, hoe meer ook zullen zij u den rug toekeeren Federatie der Kath- Kringen. Zaterdag en zondag 11. vergaderde te Dinant de Federatie der Katholieke Krin gen onder voorzitterschap van den heer Woeste. De militaire kwestie, de belangen van boer en werkman werden er besproken. Een wensch ten voordeele der rechts persoonlijkheid aan de Vakvereenigingen te gunnen werd uitgedrukt. Na het sluiten der Vergadering des zondags greep het gebruikelijk banket aan, 't welk talrijk werd bijgewoond. Bij het nagerecht werden heildronken voorgesteld aan Z. H. Leo XIII, aan den Koning en de Koninklijke Familie, enz. enz. In zijne redevoering drukte de heer Woeste, vooral op de noodza kelijkheid der eendracht welke onder de katholieken heerschen moet in tegen woordigheid van den aanstaanden beslis- senden strijd. Deze redevoering werd geestdriftig toegejuicht. Bestatigen wij dat eene luidruchtige ovatie den heer Woeste werd gebracht, Het Leve Woesteweèrgalmde tot in de bergen die Dinant omringen. Deze betoo ging van achting en genegenheid aan schouwen wij als eene openbare veroor deeling der smaad volle beleedigingen waarmee hij op de meeting van Hel Hof van Engeland te Brussel werd bejegend. De betooging van dankbaarheid waar van onzen achtbaren Vertegenwoordiger het voorwerp is geweest, verdient, hij ten volle. Is er wel iemand aan wie wij,katho lieken, onder alle opzichten meer .te danken hebben dan aan den lieer Woeste? Heeft de katholieke zaak altijd niet in hem eenen koenen verdediger gevonden altijd en tot alles bereid Wanneer zij door gansch 't katholieke land om hunne beleedigende taal worden verloochend en veroordeeld, dan hebben de beleedigers nog hot bosje van te dur ven beweren dat zij belasterd en belogen worden twijfel meer mogelijk. Hij was het, die achter in den langen, donkeren gang stond, toen ik u goeden nacht wenschte. Hij kreeg u in de neus en maakte zich dadcl'jk uit de voeten Welk een zonderlinge ontdek king Ik geloof, dat w ij thans de gehccle zaak kunnen doorzien. Morgen moeten gy en ik, zoo snel mogelijk naar Tours. Naar Tours riep M. Duvivier. Ja. naar Tours. Ziet gij niet in, dat alles afhangt van den uitslag dezer reis Courtin had eene vrouw. Wat is er vau haar geworden Courlin, auders gezegd Sint-AIba, is hertrouwd, zooals wij weten, maar nu moeten wy eens onderzoeken, wal er van de eerste Mevr. Courlin geworden is, en dat zal ons te Tours het best gelukken. Ik heb gehoord, dat de oude Berlin, haar vader, dood is. Dat komt er niet op aan. Er zullen wel andere familieleden gevonden worden. Komaan, wy mogen geen oogenblik stil zitten. Alles wat wjj doen, is in het belang van Charlotteik zal oogenblikkelijk een briefje zenden aan den hoofdinspecteur Cavendish Norfolk, om hem mede te deelen, dat wy door een toeval een spoor gevonden hebben cn morgen naar Tours gaan. Wij moeien er geen gras over laten groeien. Wat een zonderling toeval Ik heb nooit zoo iets gezien Eenige bevelen van M. Hunter aan zyne bedienden, een brief aan M. Norfolk, en alles was in orde. De heeren waren gereed om den volgenden morgend met de eerste gelegenheid naar Frankrijk le vertrekken. Hoewel M. Hunter nooit last had van slapeloosheid, kon hij dien nacht niet tol rust komen eu uren achter een lag hij na te d< nken over den vreemden loop, die de omsundigheden genomen hadden. Hoe langer bij Kiezerslijsten. - Bijna overal hebben de Gemeentebesturen het opmaken der voorloopige kiezerslijsten kunnen eindigen op 12 mei 11. Nogthans treft men hier en daar gemeenten aan waar men niet klaar geraakt is. In ons arrondissement zijn de kiezerslijsten der gemeente Vlierzele slechts zondag 11. 20 mei, kunnen geauto- grafieerd worden en moet men deze der gemeente Bavegem nog voltrekken. Er zullen, verzekert men ons, nog verschei dene dagen verloopen eer de kiezerslijsten dezer laatste gemeente zullen opgemaakt zijn. Wat er daar te Bavegem gebeurt, is voor velen een raadsel. In alle geval wij roepen er de aandacht der hoogere Over heid op in. Men bestatigt dat het meervoudig stel sel meer voordeel bijbrengt aan de kleine steden en landelijke gemeenten dan aan de steden van meer dan 30 duizend inwo ners. De kiezers met twee en drij stemmen komen in de landelijke gemeenten in eene grootere verhouding voor dan in de groote steden de kiezers met eene stem maken in deze laatsten de meerderheid uit. Ook in de steden zijn de uitgeslotenen wegens onweerdigheid grooter dan in de dorpen. Hier te Aalst gaat het getal der onweerdigen tot over de 200. Het blijkt dus, dat onder hel nieuw kiesstelsel de landelijke bevolking veel meer invloed zal bezitten, terwijl zij onder 't verdwenen cijnsstelsel, van jaar tot jaar het kiesrecht verloor. De inwoners der mindere steden en buitenlieden zullen dus met meer kracht hunne eischen kunnen laten hooren reeds lang genoeg hebben de groote steden bevoordeeligd geweest. Kieswijze. Moet men de geruchten gelooven en ik heb reden ze voor gegrond aan te zien dan zouden verleden vrijdag MM7"*Bara, Graux en Demot stappen hebben aangewend bij eenige invloedhebbende leden der rechter zij, om tot eene overeenstemming te komen, op eene formuul van verdeeling der kiesomschrijvingen. Als die heeren hebben gehoopt nog meer de rechterzij te vcrdeelen, dan nu reeds het goval is, hebben z(j zich erg bedrogen. De rechterzij wil het statu quo, door het ministerie aangevraagd, behouden en t zijn de schoone oogen niet van M. Demot, die haar daarvan zullen weer houden. (Handelsblad.) nadacht, des te vaster werd zijne overtuiging, dat Courtin cn Sint-AIba een en dezelfde persoon was. Het Zigcuncrknaapje, aangenomen en opgevoed door den Italiaanschen edelman, was ongetwijfeld met zijn weldoener naar Frankrijk getogen en na diens dood had hij zich zelf moeten helpen. Te Tours had hy waarschijnlijk eene betrekking gevonden cn ook eene vrouw. Wat thans nog in liet duister lag, zou wel duidelijk worden bij een bezoek aan die stad. In allen gevalle vond men hier eenen sicute! tot Sint Alba's vroeger leven cn de voorzichtigheid schreef voor, dat de vrienden der arme Charlotte het nieuwe spoor niet de grootste omzichtigheid niet alleen, maar ook met snelheid volgden. Eindelyk sloeg het uur van vertrek en de beide heeren reden in eenigzins gejaagde stemming naar de statie. Daar werden zij opgewacht door een heer met zware borstelige wenkbrauwen cn een scherpen oog opslag. De Frauschman herkende hem oogenblikkelijk en stelde hem aan >1. Hunter voor, als den hoofdop- zoekcr Bruscl. M. Brusel had nog iets anders b|j zich om zich bekend le maken aan M. Munter een brief van het hoofd der policie. M. Norfolk, schonk dc beide vrien den dc overtuiging, dat het hoogst nuttig zou zijn een ervaren politiebeambte mede (c nemen. Indien gij er niets tegen hebt, zegde hy, den blief overhandigend, dan zal ik van de partij zijn. Hat spreekwoord zegt, dat twee hoofden beter zijn, dan een, cn drie kunnen weer meer uitvoeren dan twee. En men kan nooit weten hoe het noodig is. M. Hunter, die dadelijk zag wat cr in Tom llrusel zat, nam zijn aanbod met dankbaarheid aan. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1