Zondag 27 Mei 1894. 10 centiemen per nummer. 485le Jaar N. 2885. NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST HET GEHEIM Politiek overzicht. Federatie der katholieke kringen. Commissaris van Policie. Voorwaardelijk. Het Militarismus. Een en ander. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalat,36 Mei 1894 Hongabie. Cultuur kamp f.Graaf Ferdinand Zicliy, een der katholieke leiders in de Magnatenkamer, heeft in de Magyar Allam eene oproeping aan de magnaten geplaatst, hen aansporende om pal te staan en ten tweeden male het regeeringsontwerp en het verplicht bur gerlijk huwelijk te verwerpen. Graaf Bela Cziraky, afdeelingschef aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Weenen, zal wederom naar Budapesth j overkomen, om tegen de wet te stemmen. In ons vorig nummer deelden wij meê dat ter algemeene vergadering der Fede ratie van de katholieke kringen, verschil- lige hoogst belangrijke punten werden I besproken en bijzonderlijk de arbeiders- en landbouwkwestiën en de militaire lasten. Wij laten hier de besluitselen volgen in verschillige vraagstukken genomen In zake het tweegevecht. De Bond der Katholieke Kringen brengt den wensch uit, de wetgevende Kamers binnen kort de wet op het.tweegevecht te zien stemmen, die volledigende door de volgende schikkingen 1* De duellisten tot zwaardere en lan gere straffen veroordeelende 2° De rechtbanken gelastende, altijd de interdictie uit te spreken tegen degenen, die in een tweegevecht den dood van hun nen tegenstrever veroorzaken. De Bond vermaant de katholieken, in hetgeen het tweegevecht betreft, hun gedrag streng naar hunne overtuiging te regelen. Zij verzendt terug naar het bureel, de kwestie, of er geen reden bestaat cencn Bond ter bestrijding van het tweegevecht te stichten. Die wenschen werden bij eenparigheid aangenomen. In zake der werhmanssyndicaten. 1° De katholieken moeten het stichten van werkmansvereenigingen begunstigen, met bijvoeging van huishoudkundige in richtingen, welke de belangen der ver schillige klassen van de samenleving in -(o)- 54e Vervolg. XXVII. Wanneer iemand in de havenstad Plymouth vroeg opstaat, kan hij een somber, maar geestig schouwspel bijwonen, dat zich schier eiken morgend herhaalt. Gansche rijen van gladgeschoren mannen, met kort afgesneden haar, met zware, ijzeren ketens aan elkander vastgeklonken, en allen in hetzelfde eento nige, grijze pak gekleed, verlaten op dal uur de statie van den spoorweg, waarmeê zij uit alle oorden des lands worden aangevoerd. Het zijn de ongelukkigen, die in Engeland bekend staan onder den naam van Harer Majesteits strafze- vangenen galeislaven, die hetzij voor levenslang, hetz|j voor eenige jaren naar het twocduizend voet hooger gelegen, eenzame bergland van Dartmoor wor den overgebracht, waar zich die vreeselijke strafplaats bevindt. De strafgevangenis te Dartmoor bestaat uit ceue sterke vesting, welke in vroegere jaren, in de oorlogen wettige mate waarborgen. Het is wen- sehelijk dat de werkman, alvorens van die vereenigingen deel te maken, in patro nages of congregaties gevormd zijn. 2° De inrichting van onderlinge bij standsmaatschappijen met de nieuwe, door de wet toegestane voordeelen, beantwoordt aan de behoeften van het oogenblik. 3° De Bond trekt de aandacht der patronages en werkmansvereenigingen, op de noodzakelijkheid van het alcoolism te bestrijden. In zake het militaire vraagpunt. 1° Er bestaat geen reden het effectief van het leger te verhoogen, daar onze tegenwoordige legermacht geheel en al beantwoordt aan hetgeen de vaderlands liefde van ons vereischt en het land reeds zeer zware krijgslasten te dragen heeft, gezien de staat van bestendige onzijdig heid, die het door de tractaten is opge legd. 2° In afwachting dat de groote euro- peesehe mogendheden den weg der ont wapening inslaan, indien het niet moge lijk is thans de sterkte van ons leger tc verminderen, bestaat er evenwel reden om aanzienlijk den last van den krijgs dienst te verminderen en er eene recht- veerdiger vergoeding voor te bekomen, namelijk door de volgende maatregelen a) Vervanging in de breedste mate van elke aanwervingswijze door het vrijwil- ligerstelsel voordeelen van verschilligen aard aan de vrijwilligers toe te kennen vergoeding in verhouding met de inkom sten van den Staatvrijheid om buiten dc kazerne te verblijven voorrecht tot het bekomen van burgerlijke posten vrijheid om te trouwen, voor zooveel de behoeften van den dienst dit toelaten de vrijwilligers zullen jaarlijks van het leger- contigent worden afgetrokken b) Aanzienlijke vermindering van den diensttijd bij het voetvolk, die zal inge krompen worden tot den streng nood zakelijken tijd voor de vorming van den soldaat c) Toekenning aan de werkende klas sen van eene vergoeding, in verhouding van het verlies dat de huishoudens lijden door het tijdelijk missen van een hunner leden, vergoeding, die niet beneden de 25 fr. per maand blijven mag d) Inrichting van eene bijzondere belas ting op de welhebbende families, die door het lot begunstigd worden of geene vrij willigers leveren. e) Herinrichting en uitbreiding der bijzondere- en vrijwilligerskorpsen der burgerwacht, welke tot reserve van het leger kunnen dienen, ten einde de oproe ping der elfde, twaalfde en dertiende milicieklassen in de mate van het moge lijke te kunnen achterwege laten. tegen den eersten Napoleon, als bewaarplaats der Fransclic krijgsgevangenen gebruikt werd. Het is moeielijk zich een somberder plek op den ganscbcn aardbodem voor te stellenliet bergtafelland is slechts zeer klein, aan alle zijden loopen de bergwanden bijna loodrecht naar beneden, terwijl hunne groote hoogte in de nabijheid van de zee ooi zaak is van een mist, die des zomers zelfs door den killcu vochtigen zeewind niet wordt weggevaagd en zich 's winters in eene aanhoudende sneeuwjacht oplost, die schijnbaar nooit in ondoorzichtigheid vermindert. Alle gedachten aan vluchten worden den gevaugene hier bij in den eersten aanblik henomon. Toch kom het nu en dan voor,dat er onder degenen, die buiten in de steengroeven werken, eene poging tot ontkoming beproefd wordt. Zulk een poging is echter even roekeloos als wanhopend, lie soldaten,die de bezetting uitmaken, allen oudgedienden, zoowel als de opzichters, zijn allen met geweren en revolvers gewapend. Het is hun scherp ingeprent gecne genade tc gebruiken, maar onmiddellijk op den vluchteling te vuren. De bevelen en verordeningen laten daarom trent geenen twijfel toe. Maar zelfs al ontkomt de ongelukkige den regen van kogels, die hem word! achterna gezonden langs dc steile paden, wat kan hij dan nog doen Waar kan hij heen Op het afvuren der geweren, dreunt onmiddellijk het kanon van de vesting, liet in den ganschen omtrek welbekende sein, dat een galeislaaf heeft weten te ontvluchten Gewapende patrouilles gaan naar alle kanten uit, de gehcele streek raakt in beweging. Geen boerenknecht in do huurt, die dc drie ware, doffe slagen van het geschut niet gehoord heeft 3° Zoolang de legeraanwerving bij middel der loting zal in voege blijven, bestaat er reden om de plaatsvervanging te behouden, welke, eene toepassing van het vrijwilligersstelsel zijnde, de besluiten van het lot minder blind maakt en toelaat de vrijheid der roeping te eerbiedigen maar men moet trachten het getal der genen, die zich doen vervangen, te ver minderen, door den persoonlijken dienst plicht minder zwaar te maken, namelijk door de volgende maatregelen aVrijheid voor de milicianen van buiten de kazerne te verblijven, wanneer zij dit kunnen doen bij een lid hunner familie b) Vermindering van den diensttijd op 12 maanden, niet ten titel van gunst ten voordeele der rijken, maar ten voordeele van degenen die bewijzen van bepaalde kennissen en zedelijke hoedanigheden leveren. c) Vrijheid, onder zekere voorwaarden, om het tijdstip der indiensttreding tot den ouderdom van 22 jaar te verschuiven. d) Voorrecht in het bekomen van bur gerlijke ambten aan dengenen,die hunnen diensttijd voltrokken hebben. e) Ernstige toepassing in het leger van de vrijheid des gewetens en der zon- dagrust. De voorwaardelijke veroordeeling, zoo schreef dezer dagen Het Handelsblad door den afgetreden minister M. Lejeune ingevoerd, wekt de aandacht van onze Duitsche naburen,en het is wel vereerend voor onzen gewezen minister van justicie, dat de zaak aldaar met zorg zal worden onderzocht. Ook in Holland vestigt men er de aandacht op, en de uitslag, hier te lande bekomen, lokt er de wetgevende macht aan Men weet dat de wet Lejeune dagtee- kent van 31 mei 1888. Zij bestaat hierin, dat de rechter het vonnis kon opschorsen, indien de veroor deelde voor de eerste maal tot eene gevan genisstraf wordt verwezen, en dat deze straf niet telt als de veroordeelde, in vijf jaren tijds, niet meer strafbaar wordt bevonden. Altijd blijft de veroordeelde onder het oog der justicie. In Frankrijk werd dergelijke wel inge voerd den 31 maart 1891. Dr. Julius Bachem, de gekende Duit sche staatsman, heeft nu de uitslagen, die de Belgische wet opleverde, onderzocht en zijne bevindingen openbaar gemaakt. Over het algemeen is de uitslag,volgens Dr Bachem, verrassend. Het getal der hervallen veroordeelden j beliep, in vier jaren tijd, slechts 2 per honderdterwijl in het Duitsche rijk het getal recidivisten niet minder is dan 30 per honderd. In Holland, voegt de Tijd er bij, is de toestand al niet veel beter dan in Duitsch- land. Dr Bachem zou niet zoo ver willen gaan als M. Lejeune, die bij eene eerste veroordeeling tot minder dan zes maan den en als de verzwarende omstandig heden niet te groot zijn, als regel de voorwaardelijke invrijheidstelling wil toegepast zien. Doch in de handen van een doorzichtig en nauwgezet rechter, denkt Dr Bachem dat de wet goede vruchten in Duitschland dragen zou en vele jonge overtreders die uit zwakheid en lichtzinnigheid handelden, tegen een dieper verval behoeden. Inderdaad.de gevangenis is eene slechte school van verbetering wie tegen de muren der gevangenis geleund heeft, behoudt er een merkteeken van dat nooit meer vergroeit. Hij die in de gevangenis heeft gezeten, is in de oogen van het publiek gebrand merkt en hij wordt maar moeilijk of niet meer, in de samenleving aangenomen. In Frankrijk kost het oorlogsbudget 8(34 millioen meer dan een vierde van de belastingen. In Duitschland 721 millioen omtrent een zevende der belastingen. In Oostenrijk 381 millioen bijna een vijfde der belastingen. In Italië 362 millioen meer dan een vijfde der belaslingen. In Engeland 789 millioen omtrent een derde der belastingen. In Holland gaat meer dan een vierde aan het oorlogsbudget 16,80 frank per I inwoner. i In België juist de helft minder 8,30 fr. per inwoner, omtrent het achtste deel der belastingen. Zoodat België, alle verhoudingen in acht genomen, bijna zooveel besteedt als Duitschland aan de soldaterij. België nochtans is een onzijdig land, I terwijl Duitschland eene groote mogend- j lteid is. Wat ook aanmerking verdient, is dat I Duitschland onder de groote mogendheden het minst besteedt aan krijgsuitgaven en 1 dat het nochtans op den eersten rang staat als militaire macht. cn niet weet, dat er veertig gulden meê te verdienen is, wanneer hij den vluchteling aanbrengt VVicn het om het geld uiet te doen is, helpt meê uit vrees, dat een galeiboef, een dief in ieder geval, een wanhopige moordenaar misschien, in den omtrek rondsluiptDe geheele streek raakt op de been De boer vreest voor zijne kippen, zijn vee, de vrouwen durven niet meer alleen in huis blijven, de mannen willen van den angst ontslagen zijn geen sterveling heelt medelijden Het is niet meer een mensch, dien men zoekt het is een wild dier, waarop men jaagt, en de omstreek van Dartmoor komt niet eerder tot rust, voor de gevluchte boef doodgeschoten of weder achter de zware muren geborgen is I Er zijn. gelijk van zelf spreekt en zooals met iedere gevangenis het geval is, ook uit Dartmoor verscheidene ontsnappingen beproefd maar geen enkele is gelukt. De meeste vluchtelingen worden dadelijk doodgeschoten, enkelen komen om in den sneeuw of vallen in hun overhaaste vlucht in den steilen - afgrond tc pletter, terwijl dc rest door koude en honger gedre- veu cn nergens eene toevlucht vindende, van zelf wel genoodzaakt wordt de gevangenis weder op te zoeken, waar hun de vreeselijke cachotstraf wacht, die op eene poging tot ontvluchting gesteld is. I De gevangenis van Dartmoor had gerust aau den ingang de bekende woördén kunnen schrijven. Gij, die hier binnentreedt, Iaat alle hoop nu varen I Er is geen hoop voor de gevangene vóór zijn straftijd verloopen is, tenzij hij dezen duor een voorbeeldig I gedrag en de genade der koningin weet te verkorten. De strafgevangenis van Dartmoor is eene wereld 1 op zichzelf. Binnen hare muren bevinden zich mat van eiken leeftijd en van iederen rang of stand. Van dergelijke maatschappelijke onderscheidingen bespeurt men hier echter niets. Iedere gevangene is alleen hij zijn nnramer bekend en toch, welk een verschil naar onze maatschappelijke verhoudingen berekend Zie bijvoorbeeld, nummer 23750 Wat zijn uiterlijk voor komen betreft, kunt gij hem van nummer 23751 ter nauwernood onderscheiden. Zij dragen dezelfde klak, dezelfde jas met dezelfde onderschcidingsteekens ver sierd, dezelfde ruwe wollen kousen, dezelfde plompe, breede schoenen. Het gelaat van beiden is even glad geschoren, het haar even kort geknipt, ja zelfs de uitdrukking hunner oogen, hunne trekken is lang zamerhand dezelfde geworden een vreemdeling zou moeite hebben, ze van elkander te onderscheiden En toch, welk een verschil, welk een geheel ander ver leden hebben die beide mannen achter zich Dc eene is geboren en opgevoed als een misdadiger. Zijn vader was een bekende dief en inbreker, zijne moedor behoorde lot het laagste slach, hij is groot geworden in eene omgeving van misdaad de eenige school, die hij ooit heeft bezocht, was dc school der ondeugd Hij heeft zijne jongelings-jaren afwisselend doorge bracht ui kortstondige oogenblikkcn van losbandige vrijheid cn lange jaren van straf, in bijna alle gevange nissen van Engeland. Eindelijk is hij hier gekomen voor levenslang de letter L op zijne klak toont het aan, voor hem beslaat gcene toekomst meer hij denkt er ook niet aan. Hij doet zijn werk met dc regelmatigheid van eene machien want hij kent al de strenge slotbepalingen van buiten cn voelt zich thuis in zijne omgeving waar hij eindelijk sterven zal zooals hij gelccft heeft, als een wild, ontembaar dier, Buitengewone l>egji*oo- tïnj;. Hemeltje lief! wat zal die bui tengewone begrooting verzorgd in dees jaar.... vooral langs den kant der uitga ven! Wij hebben de millioenen voor Brussel- Brugge-zeeliaven 500,000 fr. voor de hervorming in den Berg van 't Hof 226,000 fr. "oor de verbetering van liet domein van Tervueren. Deze laatste som dient voor de eerste werken van het groolsche plan, hetwelk Z. M. voor Ter vueren heeft opgevat, die er een nieuw Spa wil van maken. Welnu,we vinden wij dat,als de Koning een Spa wil maken van Tervueren, het ministerie den Koning dit uit zijnen eigen zak zou mogen laten betalen en niet uit den zak der bevolking. De Koning wil ook, tegen den zin van het Brusselsche gemeentebestuur in, den Berg van 't Hof verleggen en het minis terie helpt meê in dat spel. Ons nederig gedacht is, dat de Corigo- spoorweg al genoeg millioenen kost en men er geen nieuwe moet begraven in don Berg van 't Hof. Handelsblad De Congoleezen. Gisteren brachten de Congoleezen, voor de tweede maal een bezoek aan hun dorp, in de Tentoonstelling, schrijft Hel Handels blad. Duizende toeschouwers stonden van op de hooge wandelbrug te zien naar de zwarte soldaten, die als onze beste bur gerwachten de wapens hanteeren, naar de roeiers, die in hunne canos over den vijver roeien als echte yachtmen en, als zij eens omslaan,nog niet eens verdrinken; naar vrouwen die in roode mantels of pelsen gewikkeld, melancoliek die werk zaamheden zitten gae te slaan. Zoo tusschen het geboomte en hunne hutten gezien, leveren hunne bewegingen waarlijk schilderachtige groepen op. Die vlugge kerels zwart als roet, welke nu en dan hunne blinkende kroeskoppen boven het water in de hoogte steken. Ook was de belangstelling der toeschou wers zeer groot. De Congoleezen worden hier goed ver zorgd de vlaamsche keuken vinden zij voortreffelijk. Men heeft ze leeren eten met vorket en lepel. dat doel ook de blanko zeggen zij. Men dient hen groen ten, viseh en aardappelen op. De mannen zijn gekleed in flanellen broek en jerseys de oude soldatenka- poten, die men hun gegeven heeft, zijn hun welkom. Zij hadden geerne lange broeken en... groote zijden hoeden gehad, altijd gelijk de blanke. Men antwoordde hen, dat niemand hen dan voor oorlogsmannen zou nemen, der maatschappelijke unie en zedelijkhjjd in eene kooi moest opgesloten «orden. En nu zijn kameraad N. 23731 is een nieuweling. Hoewel men het zich llians haast niet meer kan voor stellen, was zijn gelaat eenmaal schoon en bloeiend de gebukte, kruipende gestalte was nog slechts voor weinige jaren die van een forsch en krachtig jonge ling, de troost en hoop zijner verwanten cn vrienden. Maar de verleiding is lot hem gekomen onder allerlei gedaanten, waaraan zijne zwakheid geene weerstand wist te beiden. Uitspanning, spel. losbandingheid van allerlei soort, hebben hem van het een lot het ander gevoerd en eindelijk hier gebracht voor vele. vele jaren van droeve, hittere boetedoening en knagend zelfver wijt Wie telt de eindelooze uren van wroeging, die voor dezen voorbijgaan 1 Wie peilt de smart, die hem ver scheurt. bij het ledigen van den bitteren drinkbeker, dien zfjn vernederende omgeving, zoo geheel verschil- end aanleg cn gewoonten, hem dagelijks te drinken geeft God dank Voor hem bestaat nog een toekomst, waaraan h(j denken kan, waarvan hij droo- men mag Laat ons hopen, dat de edele menseiieu- \r.endcu, die zoovele pogingen aanwenden om hunne nog niet geheel verloren medeschcpsel'-n uit dezen poel van jammer en ellende te redden, ook hem berei ken mogen, en hem, zij het dan ook in een ander land de gelegenh.-id verschaffen een nieuw leven te begin nen en zijne verloren eigenwaarde terug Ie winnen. De heide beschrevene soorten maken echter slechts een zeer klein onderdeel uit van de velen, die men er vindt Dartniour is, eene wereld op zich zeil. De beschaafde, geletterde man, naast den ongelukkige en van dan af wilde niemand meer een lange broek of 'nen zijden hoed. De negers zijn gevoelig aan onderschei ding. Generaal Brialinont werd hun voorgesteld als een groote krijgsman. Onmiddellijk zetten zij hunnen pluimbos op het hoofd en brachten den generaal den millitairen groet. Een andere opperofficier had niet gezien dat een der opperhoofden hem de hand toestak. De laatste was veroutweerJigd Ik, opperhoofd, gij, opperhoofd, waarom geeft ge my de hand niet zegde hij fier. K. V. Het voorstel-Feron, is gelijk het te voorzien was, door de Volkskamer verworpen geworden met öi stemmen tegen 31 en 37 onthoudingen. Het voorstel-Broquet, namelijk de ver deeling des lands, in kiesomschrijvingen van twee Kamerleden en éön Senateur, onderging het zelfde lothet werd ver worpen inet 65 stemmen tegen 26.en 32 onthoudingen. Indien het van den eenen kant waarlijk te betreuren is dat er zoo veel koste- lijken tijd aan die beraadslaging verloren ging, mag men er zich van den anderen kant over verheugen daar zij andermaal heeft aangetoond dat de E. V. onuitvoer baar is en als eene oprechte chineezerij moet gehouden worden. Die beraadslaging heeft eens te meer bewezen dat de E. V. in Vlaamschen grond moeilijk ontkiemen zal, daar, gelijk de heer Coremans het zeer wel zegde zij de scherm is waarachter de verzwaring der militaire lasten zich verduikt en al onze openbare vrijheden onder 'tjuk van 'i militarismus zouden gebracht zijn. Nu, dat zal voorzeker éen der bijzonderste reden zijn om de welke het kiezerskorps de E. V. met eenen dienst van eerste klas zal begraven. Het bestaande stelsel blijft dus voor- loopig behouden en aan de Kamers uit de aanst. kiezingen gesproten,zal dus de taak zijn opgelegd dees vraagstuk op te lossen. Bemerken wij nogmaais ten slotte dat men eindelijk tot de verdaging door de heeron Woeste en medeleden voorgesteld is geraakt en dat indien men, dit voorstel, had bijgetreden, er geen vrees van scheu ring onder de katholieken zou beslaan en de Kamer geenen kostelyken tijd verspild hebben. Iemand zegde tot een der ministers De E. V. zal na de kiezingen terug op 't tapijt komen. Oh neen, antwoordde hij, wij zullen dan andere vraagstukken op te lossen hebben. Goed woord van eendracht zegt L'Union. Hoe zou men op dit vraag stuk nog terugkomen na dat het zoo deer lijk werd afgebroken tijdens de laatste beraadslaging der Yolkskamer die uooit onderwijs ontving; de edelman, die een reek van adellijke voorouders zou kunnen opnoemen, naast den inbreker, die zijn eigen vader niet gekend heeft duizend tegenstrijdigheden leven cn werken hier te /amen. Niet voor allen is de straf even zwaar. Er z|jn er velen, die met het uilsteken voedings- en verzor- gingsstclscl zeer tevreden zjjn. De cel is net cn zinde lijk, zjj is des zomers frisch, des winters goed verwarmd, 's Murgends krijgt ieder zjjn warme koffie met anderhalf pond goed doorbakken, voed/aam en smakelijk brood het eten bestaat uit ceue flinke portie vleesch met groente cu aardappelen, en nu dan uil visch ot soep. Al de spijzen zijn vau de beste hoedanigheid, vooraf gekeurd en goed gereed gemaakt. Behalve dat er geen sterke drank tc krijgen is, heeft menig veroordeelde het heel wat beter, dan hij bet ooit in zijne vrye dagen gehad heelt. Het gemis der vrijheid is ongetwijfeld eene straf die niet licht te dragen is, maar men moet niet verge len, dat ook de opzichters, cipiers cn sluiters, lieden die dan toch niets misdaan hebben, min of meer in deze straf deelcn. Wij maken deze opmerking alleen ora er onze lezers op to wijzen dat, hoezeer men ook dikwerf medelijden met een der gevangenen moge hebben, het feit toch niet Ie loochenen valt, dat do monschen, welke daar als beambten onder dio omge ving met zooveel toewijding en stipte nauwgezetheid hunnen plicht vervullen onze achting, ja. onze bewon dering ten volle waardig zijn Men schatte den dienst, dien zij daar, tegen betrekkelijk veel te geringe beloo ning waarnemen, vooral niet tc licht. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1