Aan de duivenliefhebbers. Kaatsspel Houtmarkt. Eene wonderbare genezing. Opgepast Allerhande nieuws. Het comiteit der Luiksche progressisten heeft met 15 stemmen tegen 2 besloten 1° Van geen kiesverbond aan te gaan dan met vereenigingenofpolitiekepartijen die in haar programma de economische hervormingen hebben opgenomen door verschillige progressische congressen ge stemd 2® Van de candidaturen te bestrijden van mannen die tegen het algemeen stem recht hebben gestemd. En bij gevolg alle mogelijkheid van een verbond met de liberale associatie van Luik te verwijderen. De doctrinairs die reeds zoo veel vermaak scheppen in den aangekondigden strijd hier te Aalst, zouden te Luik wel kunnen groen lachen!... Wij te Aalst - z'en van de maroden nie verveed. - UEEST IIIEIt Mgr. Mercier, Hoogleeraar van wijs begeerte naar den H. Thomas, te Leuven, komt aanLe Courrier de Bruxelles eenen merkweerdigen brief te sturen, welke door dit blad heden za'erdag wordt meè- gedecld.en in denwelken hij de E. V. ver oordeelt als zijnderechtstreekstegenstrij- dig aan de grondbeginselen der katho lieke wijsbegeerte en aan de belangen van Godsdienst en Vaderland. Deze veroordeeling put eene bijzondere weerde in dc omstandigheid dat Mgr Mer cier alom bekend is als een der bijzondere vertrouwelingen van Z. 11. den Paus Leo XIII en als een der geleerdste leeraars der gansche katholieke Hoogeschool van Leu ven. Kortelings gaat er bij Klokke Roe land, zoo schrijft men ons uit Aspelacre, een werk liet licht zien handelende over den kweek en op de opleiding der duiven voor de kampstrijden. Het boek zal tal rijke raadgevingen bevatten om bij de kampstrijden meest altijd te winnen, zelfs wanneer de duiven niet vliegen. die op de gewone plaats lag hebben zij sel, was een onderzoek ingesteld dat tot genomen en konden aldus de deur gemak- niets geleid had. De zaak z®u weldra ge- IJzercnwegSliletund- plaats Uaeltert ten Eede. De heer minister van Spoorwegen heeft den heer Van WambekeOnder voorzitter der Volkskamer, bericht dat bij komt te beslissen dat er eene stil standplaats teHaeltert ten Eede, zal inge richt worden. De inwoners van Haelterten van Meire, wijk Broeck, zullen deze nieuwstijding met vreugd vernemen. Zondag 27 Mei 1894. Om 2 uren. Jos. De Smedt, tegen Ferd. Keppens. Om 3 uren. Fr. De Lombaert,tegen Ed. Vanden HoeVe Alle partijen waren op de meeting van Het Hof van Engeland vertegen woordigd men bemerkte er godverloo chenaars, logiebroers, doctrinairs, voor- uitstrevers.socialisten, katholieken en zoo gezegde katholieken of te floeren.. Zekere katholieken zien geen kwaad in dergelijke samenkomsten of in verbonden met onze hardnekkigste vijanden, te slui ten. Mgr Doutreloux, Bisschop van Luik, wiens laatsten herderlijken brief zij zoo zeer goedkeuren, deelt hunne zienswijze niet. Xeeti, hij keurt alle verbond met liberalen, progessisten, god verloochenaars en socialisten uitdrukkelijk af. Ziehier hoe Mgr Doutreloux zich uit drukt Tegenover de vijanden van God,van - den Godsdiedst en van de maatschappij moeten wij, katholieken, het ne ave - eis dieveteris (en zegt hun zelf geen goedendag) van den H. Joannes na- leven. Geen verbond met socialistenLa- - ten wij de secialisten van hunnen kant - handelen en wij op onze manier werk- zaam zijn. Geen verbonden, geene verbroedering - welke men zou gepast kunnen meenen - ou\,hetzij eene meer belangwekkende - volksbetooging voor te brengen, het- - zij twee krachten te vereenigen om met meer zekerheid een wettig gewenschten uitslag te verkrijgen.... Men moet zelfs - zooveel en in alle zaken waar zij be- - rispelijk zou zijn, de overeenstemming - van taal en zelfs van richting vermij- den. Dit is klaar denken wij. Maar voor do katholieke evenredigaars dient die Bisschoppelijke raad misschien niet. Priester Portier van Luik zal waar schijnlijk aan den raad van zijnen Bisschop gehoor hebben geleend en daarom liet hij weten dat hij de meeting niet bijwonen kon. De andere heeft wellicht te veel verstand (van doen) om naar den raad van eenen Bisschop te luisteren. Hopteelt. Doze week verga derden de Commission van Aalst, Assche en I'operinghe door de regeering aange steld, tot verbetering van de teelt en den handel der hop. De lieer l>e Bruyn, mi nister van Landbouw en Nijverheid was aanwezigen die tegenwoordigheid is een bewijs van 't belang welke hij stelt in de her< pbeuring van de teelt en den handel der hop. Een nieuw stelsel van hopeest werd onderzocht. Om beterde uitwerksels van dit stelsel na te gaan werd besloten eenen dcrgclijken eest te plaatsen in den proef tuin te Aalst-Mijlbeek, Ouden Dender- inondschen Steenweg. Niets wordt dus verwaarloosd om tot eenen goeden uitslag te geraken. Woensdag avond per trein van 8 uren, zijn de Audenaerdsche bedevaarders naar 't heiligdom van Lourdes onder de leiding van den E. H. Heyvaert teruggekeerd, één zieke terugbrengende welke volkomen genezen is. 't Is de genaamde J. De Brauwer, gekend onder den naam van Wantje. Bij het vertrek had men hem ep eene berrie naar de Statie moeten dragen,want zijn toestand was zeer ellendig. Wantje leed aan een etterachtige longontsteking en zijn buik was bovenmatig gezwollen en hard als steen eindelijk hij was vreeselijk doorgelegen door het langdurig te bed blijven, want sedert 15 maanden had zijn ziekbed in het Hospitaal niet ver laten. Sedert 5 jaren verbleef hij in het Hospitaal. Hij had sedert zijne jeugd een onbegrensd vertrouwen in O. L. Vrouw van Lourdes en, dank zij de mildadigheid van eenige goedo christene zielen, kon hij aan de Bedevaart deelnemen. Dit vertrou wen is verhoord geworden. Bij de derde wassching met het mirakuleus water,was Wantje, schielijk genezen. Deze gelukkige tijding had zich blik- semsnel in Audenaerde verspreid en eene I ontzagelijke menigte wachte Wantje aan de static af en zegepralend te midden der j algemeene juichkreten, werd bij naar 't Hospitaal geleid. Wantje stapte met ge- zwinden pas vooruit, de gelukwenschen en handdrukken van vrienden en kennis sen beantwoordende met den kreet Leve O. L. Vrouw van LourdesIk ben genezen Ik ben genezen Op den koer van het Hospitaal was een autaar opgericht op 't welk een beeld van O. L. Vrouw van Lourdes prijkte. Wantje ging voor het autaar knielen te midden der treffende gezangen van het Manificat door meer dan 4000 personen aangeheven. Een Eerw. Pater Redemptorist gevallig- lijk te Audenaerlo verblijvende, had de welwillendheid den E. H. Deken welke ontsteld was, te vervangen om den mira kuleus genezene geluk te wenschen en de algemeene erkentenis uit te drukken aan de glorierijke Moeder Gods. Wantje werd daarna gelukgewenscht, in naam der zieken verblijvende in 't Hospitaal, door een zieken gendarm zijn bedgebuur. Eindelijk heeft Wantje zich onder de menigte begeven om aldus aan allen de verzekering te geven dat hij waarlijk is genezen en ook openbaarlijk zijne erken telijkheid te betoogenaan zijne Hemelsche Beschermster. Onnoodig erbij te voegen dat dees won der te Audenaerde en omstreken eene onbeschrijfelijke opschudding heeft ver wekt. Kiezerlijeten. Onze katho- lieke vrienden die vermeenen recht te heb ben op 2 of 3 stemmen verzoeken wij zich ten Stadbuize of ten Bureele van Policie te willen te begeven ten einde te onder zoeken of zij op de kiezerslijsten zijn ge schreven met het getal stemmen waartoe zij recht hebben. Zij dio recht hebben tot meer stemmen dan deze waarmeè zij zyn opgeschreven, mogen zich wenden, ten Bureele der Ka tholieke Verceniging, Korte Zoulstraat A'1 -11, (Katholieke Burgerskring), alwaar men zich zal gelasten hetnoodige reklaam in te dienen. Men moet voorzien zijn van zijne be wijsstukken. De laatste dag voor de neerlegging der reklamen legen de voorloopige lijsten is bc|iaald op M «luiii aanstaande. Er blijft dus weinigen tijd over. Men schrijft ons uit Erpe Waarlijk, Dendcrbode, g'bebt gelijk wanneer gij schrijft dat er in onze streek eene dievenbende nestelt, 't Is de eene diefstal na den andere die bestatigd wordt. In den nacht van maandag tot dijnsdag werd er bij Nazarinus De Wolf op 't Wijwater, uie vroeger nog oen bezoek der (lieven ontving, een kalf van 5 maanden oud gestolen. Toen de dieven in den stal waren, wierpen zij eenen hoop klavers voor de koei om haar het bleeten te beletten. Zij stolen dan het kalf, bonden het op eenen kruiwagen en reden ermeê weg. Aan de groote kapel gekomen, wisten zij niet hoe met het kalf uit do voeten te ge raken, lieten den kruiwagen staan en na men de vlucht. De daders blijven tot hier toe onbekendMen zou de gendarms eens langs hier moeten zenden. Gegroet. A. X. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1027 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 8301 kilos, \alHl. Diefstal van Duiven. In den nachi, van 23 op 24 dezer zijn er een zestal reisduiven ontvreemd ten nadeele van sieur Gust. De Clerck. be stuurder der Zwemkom alhier. De dief of de dieven hebben het hek van den hof omhoog geheven en zoo zijn zij aan het duivenhok geraakt. De sleutel clasB3erd worden, toen een policieofficier hij toeval in eene verkoopzaal nabij de St-Tergoelcnkerk eenige der gestolen schilderijen zag staan Deze schilderijen waren daar kort na den diefstal verkocht door eenen Franschman, die het voor zichtig geoordeeld had, onmiddellijk daarna de plaats te poetsen. De schilde rijen zijn in beslag genomen. De policie heeft te Brussel eenen Duitscher bij den kraag gepakt, die ten nadeele van zijnen patroon de kleinigheid van 60,000 fr. gestolen had. Al de soldaten van het 14° linie, te Geut, hebben een exemplaar ontvangen van de woorden der Brabanronne, om in hunnen livrei geplakt te worden. De koor- afdeeling van het regiment zal de vier strophen van dien zang moeten aanlee- ren. Het blad. dat dit meldt, zegt er niet bij in welke taal die woorden aan onze Vlaamsche piotten werden overhandigd. Wie weet of de gewone woordenTiralala, lalalalala, licre, voor hen nog niet ruim zoo verstaanbaar zijd. Dc eerweerde heeren Alf. De Cock, uit het bisdom Gent en Jozef Van Damme, uit het bisdom Brugge, zullen den 6 juni aanstaande te Antwerpen naar Congo scheep gaan. Vier Zusters van Liefde uit het moederhuis van Gent zullen, zooals reeds gemeld is,dezelfden dag vertrekken. Zondag, als de vrouw van den land bouwer Charles Onhenae van Wyngene, zich aankleedde om naar de mis te gaan en haar goudwerk wilde nemen,bemerkte zij dat aldejuweelen gestolen waren,voor eene weerde van 400 fr. Dit moet gebeurd zijn in den loop der week, terwijl zij op het land werkten en het huis gansch al leen was. De policie doet opzoekingen. Uit Oostende wordt gemeld dat het volstrekt zeker is dat de koning het groot ste deel van het zomerseizoen aldaar zal doorbrengen. Het is eerst in het begin van juli dat Z. M. zich te Oostende zal komen vestigen Maandag om 6 ure 's morgens, toen de policieagent Remi Vanmarcke te Kort- rijk zich op de Groote Markt bevond, zag hij niet ver van hem een man gaan, met eenen welgevuldcn zak op de schouders. Dc agent vatte aanstonds kwade ver moedens op, en ging naar den persoon.Hij deed hem zijnen buit neêrzetten en onder zocht den zak. Deze was opgevuld met allerhande schoenen, daar de kerel op de gestelde vragen niet kon antwoorden,nam de agent hem vast en leidde hem naar het policicbureel. Het is zekere V. H.., geboren te Dot- tenys, en wonende te Waarmaarde. De onderzoeksrechter overtuigd dat de schoe- t nen van eenen diefstal voortkwamen zal zijn, en dus zonder parade in de stad, 1 heeft hem naar het celgevang doen over- doch enkel in het paleis zal plaats hebben, brengen. De personnnges, welke haar lullen bij- Dc sc]10enen komen inderdaad voort wonen zijnvaa oen diefstal zondag nacht gepleegd Prins Frederik Leopold van Pruisen, bij M. Dujardin. koopman in schoenen op neef en vertegenwoordiger des keizers van de Marlière, onder Moeskroen. Men had Duitschlaud. Prins Frederik zal zaterdag daar bij middel van braak, 18 paar schoe- avond, bij zijne aankomst te Brussel met nen gestolen, ter weerde van 150 fr. militaire eer ontvangen worden, en ver- De aangehouden kerel heeft reeds tien welkomd worden door den Koning en den veroordeelingen ondergaan. GnufTan Vlaanderen. Een der douaniers welke den dienst Deze is de eemgste gast, die in het pa- doen in de grensgemeente Halewyn, werd leis des Konmgs zal logeeren. Hij brengt j00r smokkelaars en stroopers aangerand de geschenken mee, welke de Keizer en en z00 ongenadig geslagen, dat men voor de Keizerin van Duitschland naar het zijn leven vreest bruidspaar zonden. i Geef dan al een hand. Woensdag Koning Karei van Itumenië komt aan m0rgend kwam een persoon in het poli per bijzonderen trein, die hem aan de ciebureel der V wijk te Antweapon, ver- grenzen afwacht. Zijne gemalin de konin- halen dat hij op zonderlinge wijze door gin, gekend als de schrijfster Carmen eenen matroos bestolen werd. Die ma- Sylva, kan uit hoofde van zwakke gezond- troos was hem tegen gekomen, had hem heid de reis niet meedoen. (je band toestekend vriendelijk gegroet en De Koningin van Saksen en de verschil- toen den ring van zijnen vinger getrokken lige Prinsen van Hohenzollern komen om er meê op een zeilschip te vluchten, vrijdag aan. j Twee agenten volgden den klager naar De Prinses-douairière, moeder der Gra- het schip, waar met toestemming des ka- kelijk openen. Eeu dertigtal duiven bevonden zich binnen liet hok. Onze Policie is op 't spoor der daders. p r- -r i p k I dat men zich moet be- VJ t Z. 11IM houden tegen de ziekten (chclera.Jkoortsen, maagpijnen en ontste kingen) moet men het lichaam zuiveren, nemen wij allen de weldoende slijm ver drijvende Pil Walthery. I^PIV !IPPf) biedt aan al li llil\ 11 li Ui ll die lijden aan velziekte,- hairwormeczemas, puistjes, jen kingen, chronische bron chitis, borst-en maagkwalen, rhuma- tism en breuken een onfeilbaar mid- del om zich zoo snel te genezen als hij zelf het geiceesl is na geleden en te vergeefs al de aanbevolene middels ge bruikt te hebben. Dees aanbod waar van men het menschliecend doel zal waardeeren, is het gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaart aan M. Vincent. Victor Hugoplaats 8, le Grenoble, welke gratis en franco per post zal antwoorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. Italiaansch geld. Wij herinneren onze lezers den omzendbrief van M. den minister van financiën, in welke deze be kend maakt dat de Italiaansche munt stukken van 2 fr., 1 fr., 50 en 10 centie men niet meer in de Staatskassen ontvan gen worden te beginnen van 25 Juli. De inwisseling dezer stukken kan ge schieden in de Staatskassen, in die der ontvangers van belastingen, in de ge meenten waar do Nationale Bank geene bureelen heeft, De sommen, welke de 10 franken niet te boven gaan, kunnen ook omgewisseld worden in de bureelen van post-, en tele graaf- en andere staatsdiensten voor zoo veel de regelmatigheid van den dienst er niet door te lijden heeft. Vorstelijk huwelijk. Zooals te deuken is, bestaat.de bruidskorf van prin ses Josepliina uit eenen keus van kleeren en toiletten, om de hoofden der pronk zieke damen te doen duizelen. Het bruidskleed in in witte satijn met hofmantel. De sleep is in wit zijden gaas. de volant is die van fijnen kant, door de dames van Brussel geschonken en gegar- nierd met eenen krans van oranjebloe- men, evenals het lijf. De sluier valt van onder den diadeem op den hofmantel. Verder bestaat de bruidskorf uit 20 prachtige toiletten. Wat de plechtigheid aangaat, men weet dat deze op uitdrukkelijk verlangen des konings, die zich vooral met dit huwelijk heeft bezig gehouden, uiterst eenvoudi; Moord en diefstal te Oostmalle. Vrijdag morgend reeds vroeg was te Ant werpen het gerucht verspreid, dat eene misdaad te Oostmalle gepleegd was, en de eerste inlichtingen, die hierover werden ingewonnen melden 't volgende De genaamde Oostvogcls, een man die gansch alleen zijn huis bewoonde, hield zich bezig met het aankoopen en mesten van runderen en geiten die hij dan ver kocht om weer andere aan te koopen. Donderdag nu had hij een van zijne die ren verkocht en 't schijnt, dat dit door de kwaaddoeners geweten was. In alle geval vonden de geburen vrijdag raorgend de woning van Oostvogels geslo ten. vin van Vlaanderen, is reeds aangekomen Al deze hooge personen logeeren in het paleis van den Graaf van Vlaanderen. Het burgerlijk huwelijk heeft plaats in de Blauwe zaal van het koninklijk paleis. 1 ëen piteins een onderzoek begon. Men vond den kerel vóór in de bergplaats der an kerkettingen verscholen, en het kostte niet weinig moeite om hem er uit te krij M. Buis zal hot ambt van officier van den burgerlijken stand vervullen en aan het jonge paareenegouden herinneringsmeda- lie namens de stad Brussel overhandigen. Degodsdienstige plechtigheid heeft plaats Hij beet, vloekte, stamte en liet ziel» van afliet schip tot in het policiebureel sleepen; hij zegde daar. wanneer hij vrij kwam, de agenten te zullen vermoorden. Bij de opgave zijner identiteit bleek dat in eene andere zaal, in kapel herscha- Wj reeds ee,n 'y'"';?.'."1 veroordeelingen pen, dezelfde in welke keizerin Charlotte ondergaan heeft. Hij is geboortig van trouwde. Rijsel en reeds uit het land gebannen. De mis zal gecelebreed worden op I öij za' nu vervolgd worden voor dief- verzoek der gravin van Vlaanderen stal, verzet tegen de policie, doodsbedrei- door Mgr VanRoey, pastoor van St-Jacob gingen nn andere lieve dingen, op Cauaenburg, die hare kinderen in den Diefstallen met braak. Ia den godsdienst ouderwees. j nacht van 22 op 23 dezer zijn dieven, bij Het huwelijk wordt ingezegend door Z. middel van braak en beklimming, geko- Em. decardinaal van Mechelen, die de niou in het lokaal de Steenenbrug, en nieuw getrouwden in naam der Belgische hebben er eene groote hoeveelheid nes- Geestelijkheid zal geluk wenschen. schen likeuren, eigaren, tabak, billard- De plechtigheid werd bi— door de'" den pauselijke0 Nuncras on al de andere a' ters mm m hoofden der rreemde gezantschappen en 1 e brijzeW dio hetbhekken aan hunne echtgenooten, de ministers met f einr.t hunne echtgenooten, de voorzitters der ne straa Kamers en eene gansche menigte hooge I" deuzelfden nacht en ten nadeele ran personen allen in officieelc kleedij en de Frederickx,winkelier, Steenenbrugstraat, dames in groot toilet met sleep. zÜn de vitrienen ingeslagen en zijn er Fon Amerikaan te Brussel eelo-eerd eenige kassen sigaren gestolen. Gelukkig- had in de tentoonstelling van Antwerpen MjTleTnbrokeïs vfucllt'kun" fandge8no« SSZ3SSZ -ader Pze te herkennen. zelde, met hem wandelde, dineerde, hem zelfs zijne portefeuille met geheel zijne fortuin toevertrouwde - de oude truc en hem eindelijk, geholpen door eenen compere, 100 ponden st wist af te trugge len. De man heeft tot cenigen troost.... een portefeuille met weerdelooze papie ren en eene klacht bij de policie. Latere tijdingen zeggen dat de echtheid sterk te betwijfelen valt. Naar aauleidiug van eenen diefstal van schilderijen in den Entrepot, te Brus- Op het buitengoed van M. De Becker- Farcy, in de nabijheid der Steenenbrug, op het grondgebied van Deurue, hadden de nachtridders insgelijks een bezoek ge bracht. doch hebben er niets kunnen meènemen, daar er niet het minste door de eigenaars achtergelaten wordt. Van de Congoleczen. die ter behan deling naar het Stuivenberggasthuis te Antwerpen, werden gebracht, is thans de derde overleden. De zeven andere zieken maken het betrekkelijk goed. avond geplant is en waarin een Maria beeld je staat. Dan houdt het peerd stil, de ruiter bootst den toorn van den histo- rischen graaf na, daagt het beeld tot eea wonder uit, van zijn kant als voorwaarde zijne bekeering belovende. Alsdan daalt het beeld in zijne armen ueêr, en de herinnering aan het oude mirakel is geschied. Bij deze voorstelling, gaat dit nu natuurlijk met een koordje. Het volk trekt den meiboom aan stuk ken en bewaart geheel het jaar door een takjeu ervan. Dit merkweerdig schouwspel, lokt alle jaren eene groote menigte vreemdelingen rWalcourt. Meenende dat hij weer uit was gegaan om een ander kalf te koopen, verontrust ten zij zich daar niet over, doch tegen den avond, toen men de dieren aanhoudend hoorde blaten en het huis nog altijd geslo ten bleef, opende men de deur. Men vond het liik van Oostvogels op het bed liggen met bijna afgesneden hoofd doch ondergedekt. Dadelijk werd de overheid verwittigd en het parket is naar de plaats der mis daad vertrokken. De bijzondere correspondent te Turn hout schrijft aan Het Handelsblad het volgende Moord te Oostmalle. Eene wreede misdaad heeft de gemeente Oostmalle in opschudding gebracht. Zekere Oostvogel, wonende langsheen den steenweg Oostmalle naar Zoersel, had een kalf verkocht aan eenen persoon van Hoogstraten. Donderdag had hij het dier geleverd en er 240 fr. voor ontvangen. Met dit geld keerde hij huiswaarts zon der te denken misschien, dat het aanlei ding zou geven tot eene gruwelijks mis daad. Oostvogel was dan donderdag terugge keerd van Hoogstratendoch men zag hem sedert niet meer te voorschijn ko men. De deuren, evenals de vensterluiken zijner woning bleven gesloten. Daar zulks nooit gebeurde wekte dit natuurlijk eenige achterdocht op, te meer daar men wist dat hij een kali had ver kocht; en wie weet waren de dieven niet gekomen om het geld te stelen. Roepen, kloppen, 't hielp niet, men be kwam geen antwoord. Men besloot dan een venster of deur open te breken. Dit werd gedaan, zoodat men eindelijk binnen was; doch welk verschrikkelijk schouwspel bood zich aan Oogstvogel lag dood op het bed uitge strekt. Op het voorhoofd droeg hij eene groote gapende wonde, denkelijk meteen kapmes toegebracht. Dit akelig nieuws verspreidde zich als een loopend vuur in de gemeente. De ge neesheer werd gehaald. Deze kon niets anders dan den dood vaststellen. De on gelukkige moet door eenen enkelen kap gedood zijn, want hij droeg geene andere sporen van geweld. Diefstal moet de drijfveer der misdaad geweest zijn, want de som, welke Oostvo gel daags te voren ontvangen had, is niet teruggevonden. De misdadigers moesten dus van het verkoopen van dit kalf onderricht zijn. Zij moeten bij het voltrekken hunner misdaad ook weinig gerucht gemaakt heb ben, want de gebuur van Oostvogel, wiens woning slechts door eenen muur van een halven steen van die van Oost vogel gescheiden is, heeft niets gehoord. Er is een ernstig onderzoek ingesteld. Men heeft in dc oude suikerrafi- neerdorij van Hornu verscheidene dyna- mietkardoezen ontdekt, denkelijk voort komende van diefstallen in de koolmijnen. De kardoezen waren zorgvuldig verbor gen een werkman die den vond deed, verwittigde zijne meesters, Eenige kar doezen waren voorzien van lonten. Wat zonderling voorkomt is dat, toen men de kardoezen weghaalde, er vijf op het ge vonden getal ontbraken. Eene Waalsche bedevaartplaats. Tusschen Maas en Samber, in het Walen land, niet verre van Philipville, ligt het stadje Walcourt, dat alle jaren eene be roemde bedevaart binnen zijne muren ziet. Het voorwerp der vereering is een Maria-beeld, voorgeste als Zetel der Wijsheid.» Het beeld wordt bewaard in de oude gotische kerk uit het midden der vijf tiende eeuw, die door Karei V mildclijk geschonken werd. Het Maria beeldj'en is zwart van ouder dom, en 't is met zilver ingelegd. Door de kronkelende straatjes van Walcourt, trokken duizenden pelgrims uit Thuin, Beaumont, Philipville, Char leroi, Chimay, zelfs van over de Fransche grens, met hunne banieren en met de oude schuttersgilden, uit die streken, welke met hunne keigeweren en zware akkerpeerden, een droom schenen te zijn uit het verledene. Bij het uittrekken der processie is het een gedrang van zieken en gezonden, om eenen oogenblik het heiligdomtje te mo gen aanraken of dragen. Bij deze processie heeft sedert onheug- lijken tijd het volgende plaats, dat eene getrouwe voorstelling is van de geschie denis waaraan het beeld zijne beroemd heid te danken heeft. Een heer op een wit peerd gezeten, ge kleed in rooden mantel en met eenen koperen helm op het hoofd, 'stelt den graaf van Rochefort voor. Hij is gevolgd I HOLLAND. Een ongeluk komt nooit alleen. Eene familie in de Goudbloernstraat,te Amster dam, verloor dezer dagen een 4jarig doch- terke, dat uit een dakvenster op straat viel en dood werd opgenomen. Thans kregen dezelfde ouders tijding dat hun zoon, schippersknecht, over boord wat geslagen en verdronken. FRANKRIJK. Groote brand. Een man levend ver brand. Maandag morgend, rond 1 1)2 ure, brak een hevige brand uit bij M. Desiré Dupuis, kruidenier Pierre-de-Rou- baixstraat, te Roubaix. De pompiers waren haastig ter plaats, doch op weinige stonden, stond het gan sche gebouw in lichtlaaie vlam. Tusschen de dikke rookwolken zagen de pompiers een menschenhoofd in eene venster van het eerste verdiep verschij nen. Eene leer werd aaugebracht doch was|tekoit. Intusschen woedde het vuur voort cn alle hoop op redding was ver loren. Wanneer het vuur was uitgewoed ging men op zoek naar den man die levend ver brand was geworden. Welhaast vond men het verkoolde lijk. Een echtelijk drama. Te Roubaix woont zekere Ferdinand Duhamel, wever, oud 45 jaar,wiens vrouw een kruideniers winkel houdt. Het huisgezin heeft drie jonge kinderen, waarvan net oudste enkel driejaar oud is. De man is aan den drank verslaafd en toen hij thuis komt, mishandelt hij zijne vrouw en uit tegen haar doodsbedreigin gen. Zondag namiddag, rond 2 1/2 ure, trad hij zijne woning binnen zoo dronken als honderd Zwitsers. Ditmaal was de wever zeer bedaard; hy liet hem echter op eenen stoel vallen en sliep weldra in. Twee uren nadien ont waakte hij en eene woordenwisseling ont stond. De vrouw trachtte hem te bedaren, en raadde hem aan naar bed te gaan. Hij willigde haar wensch in, op verzoek zijn 2jarig kind te mogen medenemen. Om vrede te hebben, dacht mad. Duha mel het raadzaam haar man t® voldoen; zij ging den kleinen halen en droeg hem naar boven. Nauwelijks was zij in de kamer of de wever nam haar vast en zegdeNu heb ik u, uwe zaak is afgehandeld. En ter zelfder tijd greep hij een revolver, onder zijne kleederen verborgen, en trok den haan over' Meer dood dan levend liet do vrouw haar kind van den arm vallen; maar wel dra herkreeg zij hare koelbloedigheid, sprong op den woestaard en eene hardnek- lage worsteling greep plaats. Hij kon vijf schoten lossen waarvan twee troffen aan de wang, doch zonder erg. Op het gerucht der losbrandingen kwa men de geburen aangeloopen, die de vrouw redden en den woestaard hielpen aanhouden. Eene bom bij den Eerw. heer Gar- nier. Door een buitengewoon toeval heeft men woensdag te Parijs geen nieu wen anarchistenaanslag te betreuren. Er was inderdaad woensdagnacht eene bom gelegd aan de deur der kamers, be woond door den E. H. Garnier en zijnen broeder Leo Garnier, insgelijks priester, jnn017, avenue Niel, te Parijs. Ziehier hoe de bom ontdekt werd Dijnsdag avond, ten 8 ure, toen de portierster op den trap de gasbekken ging ontsteken, werd zij eenen braudreuk ge waar.Zij riep haren man en deze bemerkte aan do deur van M. Garnier eene bom met brandende lont. Het vuur was nog slechts een paar centimeters van het werktuig verwijderd. De portier doofde moedig de lont met de vingers uit, nam do bom op, bracht ze op de binnenplaats en goot er tweo emmers water over uit. De boni, eone petroolkan, woog omtrent vijf kilos. Men veronderstelt dat zij gebracht is door eenen man, die eenige oogenblikken te voren het huis wos binnengetreden met een pak onder den arm. De portier vroeg hem waar hij heenging. Ik moet bij M. Garnier zijn, zegde liij. Die kerel was reeds een zestal weken vroeger aan den portier inlichtingen ko men vragen over den E.H. Garnier. Deze schrijft den aanslag, waaraan hij op zulke i wonderbare wijze ontsnapt is, toe aan i zijne politieke vijanden, niet aan de anarchisten. v De bom is onderzocht doorM. Girard, door zijnen lijfknecht. Alle twee rijden in die heeft vastgesteld dat zij looden buizen de processie mede. i met jachtpoeier bevatte. Ten half drie komt de processie aan Volgens een later bericht zou men den voor een Meiboomptje, dat denvorigen dader op het spoor zijn. 4

De Denderbode | 1894 | | pagina 2