NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST HET GEHEIM Donderdag 31 Mei 1894. 10 centiemen per nummer. 48"e Jaar 1\T0 2884. Commissaris van Policie. DE ZONDAGRUST. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Wen schrijft in bij C VAN DE PUTTE-aoOSSENS, Korle-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. iDVERTEVTIËiVPIlIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dei dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landtn zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, 30 Mei 1894 De verdeeling der goederen. Een der geliefkoosde deunijes der socia listen is dees Indien er geen kapitalen waren, indien elkeen !oon naar werken kreeg, indien de arbeider de volle voort- brengst van zijn werk ontving,dan zouden alle inenschen in overvloed leven, en niemand zou er nog gebrek hebben. En inderdaad, indien een wermkan naar zijnen rijken gebuur opziet, dan denkt hij dikwijls had ik maar het tiende, het honderdste deel van zijn in komen, ik en mijn huisgezin zouden gelukkig zijn Dat is waar, doch liet is enkel waar van persoon tot persoon, en niet in de algemeenheid. Want moesten de goederen van een rijke tusschen verscheidene hon derden armen verdeeld worden, dan zou den deze maar een kleinigheid omvangen, en er zou eenvoudig een arme te meer zijn. Alles wat de socialisten vertellen van den overvloed waarin zij zouden leven, indien er geene groote kapitalisten waren, zijn dan ook eenvoudig hersen schimmen. Men heeft eens de berekening gedaan van de verandering, die er in een land zou komen, moesten de goederen der groote rijken onder de armen verdeeld worden. Over eenige jaren waren er in Pruisen ongeveer 500 inwoners, die elk een inkomen van ineer dan 125,000 fr. 's jaars bezaten. Daar waren er onder die een inkomen hadden van 2 tot 3 millioen. Allen te samen hadden die 500 personen een jaarlijksch inkomen van 128 miljoen, 't zij elk gemiddeld 256,000 frs. Dat schijnt inderdaad ongehoord, en 't schijnt natuurlijk dat de armen, die gebrek lijden daartegen protesteeren. Ongelukkiglijk,moest men dat kolossaal inkomen tusschen al de inwoners van het land verdeelen, dan zou men tot een ellendigen uitslag komen In het jaar waarvan wij spreken, telde Pruisen 27 miljoen inwoners. Verdeeld daaronder de 128 miljoen inkomen, en ge zult zien dat elke inwoner fr. 4,75 's jaars zal trekken, of 9 centiemen per week, nog niet genoeg om een glas bier te betalen. Voor Frankrijk is het nog armzaliger gesteld. De groote kapitalisten hebben daar een jaarlijks inkomen van 125 mil joen. Verdeelt men dat inkomen onder de 38 miljoen inwoners welke Frankrijk telt, dan ziet men dat elk jaarlijks 3 fr. 28 centiemen, of 6 centiemen per week, VAN DEN -(O)- 55e Vervolg. Dagelijks in cene omgeving van menschen te keeren, die voor liet grootste deel tot hel schuim der maatschappij beboeren, waaraan onze geheeleaard en aanleg vreemd is. menschen, die een verleden achter zich hébben, waarvan een eerlijk gemoed gruwt, hun eigen platte taal.hunne gemeene,vuile gewoonten in de gevangenis meebrengen, gelijk zij ze overal met zich omdragen zulke wezens aan stipte orde en tucht te gewennen, hen steeds, zelfs onder hun brutaalste uitdagingen, met de striktste onpartijdigheid en recht- veerdigheid te behandelen en zoo noodig te straffen, ziedaar eene taak, waartegen ongetwijfeld velen onzer zouden opzien en die toch dagelijks, zonder cenige hoop op belooning of erkentenis, door zoo velen der gevangenis beambten getrouwelijk wordt vervuld. Van uitspanning in de weinige vrije uren, die te hunner beschikking staan, is m Dartmoor geen sprake. De omliggende dorpen zijn allen te ver verwijderd, om er gedurende de korte rusturen verademing of uitspan- juist genoeg om 's zondags een druppel te gaan drinken, wel te verstaan als ze daar ook maar 6 centiemen kost. En in België Och heer daar slaat het nog meer af De rijkdom in België, daarvan afgerekend de openbare roerende en onroerende goederen, wordt geschat op 20 miljard. Daarvan zijn ongeveer 150 miljoen in de handen der groote kapitalisten, die, ruim gere kend, aan 5 p. c. daaruit een jaarlijksch inkomen trekken van 7 1/2 miljoen. Als nu de zes miljoen Belgen aan dat schotelken moesten lekken, dan zouden ze elk per jaar fr. 1,25 krijgen of 2 1/2 cen tiemen per week. Ziedaar dus geheel de gelukzaligheid die wij zouden genieten, indien, naar het verlangen der socialisten, de groote kapi talen in ons land werden afgeschaft, en de intresten, die nu naar het kapitaal gaan onder al de inwoners verdeeld wer den. Twee centiemen en half per week, of voor een huisgezin van vijf personen, zes centen en de helft van een centiem per week I Daar zou vader 's zondags een pint meer kunnen van drinken. En om tot zulken uitslag te komen, zouden de socialisten gansch de samen leving willen omverwerpen Welnu, rechtzinnig gezegd het sop is de kooien niet weerd. Dat elkeen in het bijzonder werke om zijnen eigen toestand te verbe teren, dat men zich vereenige om recht matige eischen door te drijven en mis bruiken af te schaffen, en men zal er veel beter bij varen dan met eene vcrdceling der goederen, die de grootste fopperij zou zijn, welke men ooit op de wereld zou gezien hebben. Oorlog tegen de Maatschappij. Gelijk onze lezers het weten, heeft over eenige dagen te Luik wederom een afschuwelijke aanslag plaats gehad met den dynamiet, welke drie slachtoffers heeft gemaakt, waarvan een Dr Renson, het gezicht en misschien het leven zal verliezen. De stad Luik, welke zich de oninneem- bare versterking noemt van het liberalis- mus,schijnt ook het nest te zijn geworden van eene sombere bende anarchisten of vernielers, die den oorlog gezworen heb ben aan de Maatschappij en op geene middelen zien om hun helsch plan ten uitvoer te brengen. Tusschen dien troep bandieten, (want men moet waarlijk alle menschelijk gevoelen verloren hebben om aldus te werk te gaan) bevinden er zich een zeker getal Franschen, en 't is de Fransche politie die hunne tegenwoordigheid te nlng te zoeken.In de gevangenis zelf, or althans binnen de muren der vesting, bevindt zich een lokaal,hetwelk het best b\j eene militaire kantien zou zijn te verge lijken. en het is daar,dat de raeesten der ongetrouwde wachters hunnen vrijen tijd doorbrengen. Zij kunnen er kaart-, biljard en andere spelen vinden maar het schijnt alsof de sombere naargeestigheid, de eigen aardige gevangenislucht zelfs tot hier doordringter wordt haast niet dan fluisterend gesproken iedereen is op den uitkijk of hij soms voor een of ander geval plotseling ter hulp zal worden geroepen, eene soort van onbestemde onrust deelt zich aan allen mede, de aren kruipen even langzaam voorbij als men ze in dienst doorbracht en van echte vroolijkheid.van eigen lijk gezegde ontspanuing is ook hier weder geen spoor to vinden Ziedaar eene korte schets, eene slechts zeer onvol komen beschrijving van de inrichting en omgeving, waarheen Robert Power zich bereidwillig had begeven. Het was een sombere dag, in het begin van novem ber, toen hij zich met den brief van M. Norfolk bij den gouverneur der gevangenis kwam aanmelden. Deze laatste ontving hem met groote hartelijkheid, hoewel met die eigenaardige kortheid, welke oud militairen eigen is. Hij stelde Robert dadelijk aan den hoofd-opziehter voor, een Ier, die hem met de gewone levendigheid, zijn landaard eigen, welkom heette en niet weinig met hem werd ingenomen, toen lig de reden van Power's komst vernam. Ferm gedaan; oude jongen riep hij uit, met Robert naar de gevangenis gaande, terwijl deze hem onderweg, de verschillende omstandigheden nog eens Luik heeft kenbaar gemaakt. Waarom die gevaarlijke kerels niet de grenzen overgezet of beter nog ze in de handen van de Fransche macht overgeleverd t Zij verklaren zich anarchist, dat is te zeggen dat zij openlijk den oorlog voeren tegen de Maatschappij; de Maatschappij heeft dan wel het recht van zich te ver dedigen en die wangedrochten die tot alles bekwaam zijn.die koelbloedig hunne medeburgers in de lucht zouden doen springen, buiten staat te zetten van hun barbaarsch werk te verrichten, zoowel als men kwade zinneloozen achter het slot zet. Ons dunkt zelf dat men veel te zacht te werk gaat met dat gevaarlijk gespuis en dat zij die alleen met het leven van den medeburger spelen, niet verdienen dat men het hunne spare Die groote plichtigen worden voor eenige jaren tot dwangarbeid veroordeeld waarom de doodstraf die in het wetboek bestaat niet toegepast en de samenleving verlost van die gevreesde tijgers, die een aanhoudend en dreigend gevaar verwek ken Het onderhouden der zondagrust is eene bron van welvaart voor de huisgezinnen, inaar voornamelijk voor de werkmans huisgezinnen. Eene schoone waarheid voorwaar, die wij onze lezers eens trachten uit te leggen. De verderfelijkste leerstelsels, welke gedurig door slechte boeken en geuzen- bladen verspreid worden vernietigen overal, maar vooral onder de werkende klassen den familiegeest, die voor den werkman eene der voornaamste bronnen van welvaart is. Den familiegeest willen geuzen en socialisten u ontrooven.als ze u aanzetten om den zondag te onteeren, want weet wel, hij, die den zondag onteert, blijft te kort aan een der voornaamste geboden van den godsdienst, en,die een dezer over het hoofd ziet, zal er weinig om geven, de andere ook te verwaarloozen. Zonder godsdienst nochtans is het aangename huiselijk leven onmogelijk. Het kind, dat in zijne ouders niet de plaatsvervangers van God ziet, kan niet onderdanig zijn omdat het de wil Gods is, het zal zijne ouders nooit eerbiedigen en met de eerste gelegenheid zal het hun verlaten; zoo ook is hel met vader en moeder, eene geringe bekoring is vol doende om hun de wederzijdsehe plichten tc doen vergeten. De werkman werkt van 's morgens tot 's avonds om in het onderhoud zijns huis- gezins te kunnen voorzien. Slechts over een paar uren kan hij beschikken en dit duidelijk uitlegde. Dat was een uitstekende gedachte van u Kom maar meé Wij zullen gauw een model- wachter van u maken Ik heb thuis nog een uniform liggen,die u zal passen alsof zij voor u gemaakt was En wat nu uw werk betreft, geloof mij, ik zal het u niet moeilijk maken, maar alleen denk aan de veror deningen Vergeet niet, dat gij hier als opzichter komt. Ik", mag niets door de vingers zien, ik kan het ook niet ik zou genoodzaakt zijn n straf op te leggen en dat zou mij spijten De hoofd-opzichter meende wat h(j zegde. Zijn goedaardig gezicht gaf Power echter tegelijkertijd de verzekering, dat hij in hem geen lastigen overste zou hebben, maar dat de man integendeel al het mogelijke zou doen om zijne moeilijke taak te verlichten. XXVIII. Het nummer, waarop Jacob Stanley ingeschreven stond, was 375(3 en hij was gekerkerd op de derde verdieping in gang A, cel (2. Op de inspectie, of op weg naar de schoenmakers- werkplaats, waar hij arbeidde, gaf de ring om zijn arm alle mogelijke inlichtingen omtrent zijn vonnis. Het opschrift luidde aldus D. A. 37,542 De twee bovenste letters beduidden. Dwang-Arbcid, de volgende cijfers wezen liet nummer aan, waarop is dan nog om zijne maaltijden te nemen. Des avonds afgemat van den arbeid, be kommert hij zich niet met zijne familie. Hij denkt er zelfs niet aan om eens te zien hoe ver het staat met de opvoeding of gedrag zijner kinderen. De moeder van haren kant heeft ook hare huiselijke bezigheden en acht zich dikwijls te zwak om alleen te arbeiden aan het grootsche werk der opvoeding. Wat duivelsche huwelijken zouden het worden, en welke opvoeding zou er den kinderen te wachten staan,moest er nooit eenen dag komen, waarop den werkman zich eens ernstig kan bezighouden, met al wat hem duurbaar en heilig is. Het is dan de zondag die eeniger wijze is ingesteld om ons weder te versterken naar ziel en lichaam. In de kerk wacht ons God, om zijne weldaden uit te deelcn aan dezen, die Hem met betrouwen aanroepen. Het is daar ook dat de priester ons leert, hoe wij moeten leven, om stil en gelukkig te verblijven in onze huisgezinnen, en later eens voor eeuwig eene zalige rust te genieten. Het is daar, dat al de familieleden hunne plichten leeren kennen en betrach ten. 't Is daar, dat onder het oog van God, de zoete banden van het huwelijk, die zoo nauw man en vrouw met elkander binden, nog meer worden vastgemaakt. 't Is daar dat de huisvader zijne echt- genoote leert beminnen en eerbiedigen daar dat hij zijne kinderen leert liefhebben en hun goede voorbeelden geeft. 't Is daar dat de huismoeder, moed en zelfopoffering vindt om haar huishouden met wijsheid te bestieren, daar ook leert zij haren echtgenoot liefhebben,en maakt hem het huiselijk leven aangenaam. 't Is daar dat zij hare kinderen eene waarlijk christelijke opvoeding leert geven, alsmede de heilzame lessen, door de moederliefde ingegeven, welke zoo diepe wortelen schieten in hun hert, en wier herinnering meermaals ongelukkige verdwaalden tot het rechte pad terug voerde. 't Is daar ook dat de kinderen hunne ouders leoren beminnen en eeren, naar deze raadgevingen luisteren en hunne goede voorbeelden navolgen. Het huisgezin zonder Godsdienst is on mogelijk, even als er geen ware gods dienst kan beslaan zonder het stipt onder houden van de zondagrust. I>e lit>ei°ulen zijn ver voerd. De redevoering die M. Graux, de ex-minister belastingsmeder onlangs uitsprak, laat klaar en duidelijk blijken dat de liberalen verveerd zijn van het nieuw kiezerskorps. hij ingeschreven was, terwijl het derde teeken inlichtingen verschafte omtrent den tijd, dien hij ia de gevangenis moest doorbrengen. Dus zeven jaren dwangarbeid. Hoewel Jacob Stanley een Zigeuner was, en een groot deel van zijn leven in de open lucht had door gebracht, was hij geen krachtig man reeds eens was hij zwaar ziek f geweest en de geneesheer der gevan genis bad bevolen hem slechts licht werk te doen verrichten. Daarom was hij geplaatst in de schoen makers-werkplaats, waarvan het gevolg was, dat hij de gevangenis nooit verliet, daar het buitenwerk voor hem te zwaar geacht werd. De doktors hadden biermeé eene goede bedoeling, maar zij sloegen de plank toch mis. Jacob Stanley was juist ziek geworden, omdat hij, steeds gewoon zijnde aan vcrsche lucht en veel beweging, zich niet kon gewennen aan het leven in de gevangenis. Hij miste het gezicht van het gras, de groene boomen en de warmte der zonnestralen. Dc verplaatsing naar dea werkwinkel deed hem kwaad in plaats van goed. Ware hij slechts geplaatst aan de boerderij der gevangenis, om de peerden en het vee te verzorgen, om te graven en te spitten. Of had men hem slechts gebruikt om turf te steken, dan zou zijne gezondheid wel terug gekeerd zijn. Daar hij van zjjne kindsche jaren af gewoon was aan het leven in de open lucht, zou hg ongetwijfeld beter dan anderen weerstand hebben geboden aan vochtigheid en kouac. Thans was Jacob Stanley de schaduw van een mcnscli geworden,zoowel wat lichaam als geest betrof. Het rapport omtreut dien man, dat Robert van den M. Graux liet eenen verradenden nood kreet hooren wanneer hij uitriep De steden zullen door den buiten verplet terd worden, want de landbouwers, de boeren,maken de meerderheid uit en dé meerderheid geeft de wel Die noodkreet is de klinkende veroor deeling der oude liberale politiek. Immers wanneer de liberalen aan 't be wind waren, alle voordeelen, alle gunsten waren voor de liberale groote steden, en de boeren, die halfhouten, die pijpenkop pen, die mastentoppen, die barbaren, gelijk M Graux hun eens heette, kregen niets slechts dachten de liberalen eens aan hun om hun belastingen en altijd be lastingen op den rug te laden en zoo 't spreekwoord te bewaarheden De boer zal 't al betalen. Er was nog iets waarom de liberalen soms aan de buitenlieden dachten, name lijk, om ze in zake van Godsdienst en onderwijs den duivel aan te doen, te ver volgen on te kwellen. Is het te verwonderen dat de liberalen verveerd zyn van de buitenlieden Z'hebben er reden toe. Hebben ze de katholieke buitenlieden niet genoeg be- leedigd, niet genoeg getergd, niet genoeg gekwollen en vervolgd, niet genoeg met belastingen overladen en dit gedurende vele jaren De liberalen weten dat hun boontje nu om zijn loontje gaat komen bij de buiten lieden en ziedaar waarom zij nu zoo ver veerd zijn van het nieuw kiezerskorps Vergunningsrecht.— Onder de wetten, door het ministerie van den achtbaren heer Be.ernaert gestemd,moeten die welke voor doel hebben, het gebruik van sterke dranken te beteugelen, zeker wel onder de voornaamste en wijsste gerangschikt worden. Met volle recht en reden verhoopte het hoofd van het toenmalig ministerie zeer veel van die wetten. Bijzonder de vergunningswet kon zeer veel bijdragen om het gebruik van den gevloek ten gene- ver, de grootste plaag van onzen tijd, te keer te gaan. Wij zegden zooeven dat de wet zeer veel kon bijdragen maar ongelukkig, zij heeft het niet gedaan. Integendeel Nog altijd zien wij het gebruik van sterke dranken jaarlijks vermeerderen. En noch- thans, in de laatste jaren is het aantal herbergen met 30,000 verminderd I Hoe dat verminderen van 't getal herbergen overeengebracht met het gedurig toene men van het geneververbruik Ja het getal herbergen is met 30,000 verminderd, maar integendeel zyn er in plaats daarvan, wel 60,000 bierhuizen hoofd-cipicr ontving, was over het algemeen gunstig. Dc veroordeelde 37,542 had geen lastig karakter. Hij gehoorzaamde aan de regels, was zeer bedaard en deed zijn uiterste best om met lof vermeld tc worden, in de hoop voor verkorting van straftijd in aanmerking te komen. Zijn iever was zoo groot, dat bij zelfs geweigerd had om opgenomen te worden in de zieken- hoewel züne slechte gezondheid hem hiertoe recht gaf. Maar gedurende het verblijf in bet hospitaal kon een gevangene zich niet onderscheiden door goed gedrag, zoodat hg dan ook de kans verloor om vermin dering van straf te krijgen. Jacob Stanley, die hieriueé volkomen op de hoogte was, had bepaald geweigerd :ich ziek tc melden .verkiezende om zoolang te werken als zijne vervallen krachten dit toelieten. In den lesten tijd echter was er hel een of ander gebeurd, dat hem uiterst droevig had gemaakt. Eene bepaalde overtreding van hel reglement had zelfs ten gevolge gehad, dat hem een brief van een familielid waarnaar hij zoolang hartstochtelijk verlangd bad, onthouden was. Alleen, in geval bij zich goed gedroeg, u men hem den brief overhandigen. Robert Power werd als hulp-cipier geplaatst op de derde verdieping Het was de tweede dag na zijne aankomst, omstreeks het middaguur, waarop de gevangenen hun middagmaal krijgen. De eene troep 'e andere verlaat de werkplaatsen, de deuren van de cellen slaan open en dicht. Dan komen de manden met brood cn tinnen borden met soep of hutspot, en crvolgens werd er geeten. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1