Kaatsspel Houtmarkt. Nieuwe trein voor de werklieden. Allerhande Nieuws. Kerkelijke Diensten. Feestviering van het H. Hart, hoop hunne eigene verheffing of die hun ner bloedverwanten of vrienden te kun nen opvisschen. Kiezingen. De kiezingen voor Kamer, Senaat en Provincieraad zullen in iedere gemeente plaatsgrijpen behalve in de gemeenten die min dan -100 inwoners tellen. Deze kleine gemeenten zullen aan eene naburige gemeente min dan 4 kilo meters verwijderd, toegevoegd worden. Het tijdstip der kiezingen voor de ver nieuwingen van Kamer en Senaat is be paald op den eersten zondag van juli. Voor onze Stad Aalst is dat de slechtste dag die men verkiezen kon, omdat de kiezingen gaan samenvallen met den eer sten zondag onzer Kermis of Foore. Wij moeten in geene verdere bedenkin gen treden elkeen is in slaat om te oor- deelen hoe nadeelig het voor ons wezen zal. Deze dag van 1 juli wordt nog door zekere personen afgekeurd, omdat, zeggen zij, een groot deel onzer landbouw-werk- lieden dan in Frankryk zijn gaan werken. Wij doen bemerken dat indien men de kiezingen wil houden wanneer deze arbeiders nog in 't vaderland verblijven, men ze moet laten gebeuren van 15 no vember tot 15 april. Reeds van in de tweede helft van april begint de optocht naar Frankrijk en duurt ongeveer eene maandde terugkeer vangt slechts aan van 15 October tot einde november. Dus zouden de kiezingen in november moeten gebeuren wil men dat de werk lieden die jaarlijks naar Frankrijk gaan arbeiden er kunnen deel aannemen. Kiezerslijsten. Het Staats blad van donderdag deelt een koninklijk besluit meê waarbij het tijdbestek voor de reklamen tegen de kiezerslijsten van zekere gemeenten, verlengd wordt van 8 tot 18 juni: Dezo maatregel wordt genomen ter oor- zake dat, in deze gemeenten, de kiezers lijsten nog niet waren opgemaakt op 21 mei 11. en dus de vereischte openbaarheid niet hadden verkregen. In Oost-Vlaanderen schittert het arron dissement Aalst uit. Acht gemeentebestu ren zijn nalatig gebleven de kiezerslijsten, ten gepaste tijde op te maken het zijn namelijk deze van Bavegem, Elene, God- veerdegem, Grootenberge, Lede Sotte- gem St-Goorix-Audenhove en Velsic- que-Ruddershove. Verder telt men in onze provincie nog St" Maria-Lierde en St Martens-Lierde. Tien te zamen dus. Vqor de provincie Antwerpen telt men 11 gemeenten voor Brabant, 20 voor West-Vlaanderen, 6 voor Limburg, 43. In de Waalsche provinciën is geen enkel gemeentebestuur te vinden dat op het be paalde tijdstip met de kiezerslijsten niet is klaar geraakt. Kwakkels. De kiesperiode begint en de kwakkels beginnen allerwe- ge op te vliegen. De eerste kwakkel is die, welke MM. Beernaert en Lejeune stelt aan 't hoofd van do lijst der independenten voor, de kiezing te Brussel. Daar is in zoover geen woord van waar dat de associaties onzer vrienden zich nog niet eens bezig gehouden hebben met het opzoeken van eventueele candidaturen. Men heeft al werk genoeg met de kie zerslijsten, om zich nu al met candidaten bezig te houden. In de stad Brussel, wij moeten het be kennen ter eerc van M. Buis, zijn de kie zerslijsten onpartijdig opgemaaktmaar in de voorsteden heelt inen stelselmatig de katholieken over het hoofd gezien. 4 B«ï8cl»oi*mi*eeIiten. De regeering heeft dijnsdag 11 een wetsont werp ingediend strekkende om invoer- of beschermrechten te heffen als volgt Boter, margarine en andere kunstbotor fr. 25,00 Haver 2,00 Cichorei, - 3,00 Meel, 1,50 Havermeel, 3,00 Ingelegde groenten, - 10,00 1 ngelegd wildvleesch en gevogelte,30,00 dit alles per 100 kilogr. Verder worden nog rechten voorgesteld op nijverheidsweefsels en een accijns- recht van fr. 10 per 100 kilogr. op de inlandsche fabricatie van margarine en andere kunstboter. Parlementaire zittijd. Wij zullen dus zaterdags en maandags zittingen hebben. M. de Burlet wilde op den hoop toe morgendzittingen houden, maar de snelschrijvers hebben den minis ter eerbiedig verklaard dat, in dit geval, het aantal snelschrijvers moest worden verdubbeld en het aantal opstellers, van het Beknopt verslag met drie vermeer derd. Men heeft het plan laten varen en 't is wel gelukkig. Niemand zou die zittingen hebben bijgewoond. Nu reeds krijgt men met moeite dc leden van 1 tot 6 ure. In afwachtibg blijf ik gelooven dat, zelfs zonder morgendzittingen, de parle- jncntaire zittijd den 12 juni zal gesloten j worden. Handelsblad.j Goed nieuws. De minister van oorlog heeft beslist, dat de militairen der klas van 1801 der vestingartillerie, die den 8 september naar huis moesten keeren, reeds op 1G juni mogen vertrek ken voor de 17e batterij op 14 juli voor de 59e op 28 juli voor de 60® en 62* en op 25 augusti voor de 64*. De soldaten der 21" vestingbatterij zul len den 30juni in verlof zijn. CHandelsblad Vergelding <lei* milicianen Een wetsvoorstel strekkende om de vergelding der milicianen te vermeerderen van 10 tot 30 franks ter maand, werd woensdag 11. ter Volkskamer ingediend. Dit wetsvoorstel is onderteekend door zes katholieken, namelijk, de heeren Helle- putte, Van den Bemden, Delbeke, Jans- sens, de Montpellier en Schollaert. Veiligheidsdienst. De magistraten van Luik, die de dynamiet aanslagen onderzoeken, zijn gaan beraad slagen met den bestuurder der openbare veiligheid te Brussel. Het onderzoek heeft zeker een grooten stap gedaan, maar de voornaamste schul dige blijft nog aan te houden.de Russische baron namelijk, die zich tot hiertoe weet te onttrekken aan de opzoekingen, die hier en in den vreemde gedaan worden. Men begrijpt niet dat een zoo gevaar lijke kerel, zoo lang te Luik heeft kunnen blijven, zonder dat zijn gaan en komen, zijne betrekkingen met de meest verloopen kerels de achterdocht der polieie hadden opgewekt. Hem en Schlebach, bij wien de anarchistische beraadslagingen plaats hadden, had men sedert lang over de grenzen moeten zetten, en zonder twijfel zóu dat gebeurd zijn, indien d.e Luiksche polieie het gouvernement op de hoogte had gesteld van hun doen en laten. Maar te Luik schijnt men zich al te ge makkelijk te verbeelden, dat het anar chism enkel onder den werkmanskiel woont, en men is zeer verbaasd geweest te vernemen dat, in die hatelijke samen zweering, de voornaamste rollen gespeeld worden door heeren, geletterden, terwijl de werkman er enkel tusschenkwam als betaald werktuig om de misdaden te ple gen. Wij weten niet of de les voordeel zal opleveren aan de Luikenaars, en of zij voortaan meer doorzichtigheid zullen aan den dag leggen maar het gouvernement, geleerd door deze ondervinding, heeft be sloten den veiligheidsdienst te herstellen en op zijne kosten agenten te onderhouden om, overal waar het noodig is, eene doel matigs bewaking in te stellen. Zooals M. de minister van justicie het in den Senaat heeft aangekondigd, houdt men zich in zijn departement bezig met het inrichten eener staatspolicie, wiens inlichtingen, te Brussel bijeengebracht, zullen dienen om het gouvernement en de rechterlijke overheid op de hoogte te stel len. I><' koningin en prinses Clemen tine zullen den zomer te Spa doorbrengen en tot in september het hotel van M. Peltzer betrekken. De koning zaleenlllal dagen bij hen doorbrengen,maar te Oostende verblijven. Onze socialisten. Eene goede klucht is overgekomen aan een jongen Brusselschen socialist. Die brave jongen was buiten middelen geraakt, liet zijne kameraden de propaganda voortzet ten en kwam M. Van den Dorpe, herber gier - gemeenteraadsheer - socialist, over zijnen toestand spreken. M. Van den Dorpe beloofde voor hem te zorgen, eenigen tijd later was onze socialist bevorderd tot policie-man in het policiekorps van M. Buis. Policie-mannen krijgen soms aardige gedachten en zoo kwam het, dat zekeren dag de socialist het in den kop kreeg, zijne vroegere gezellen te emb...., ja, den duivel aan te doen. Zoover ging het, dat hij verleden week proces-verbaal durlde opmaken tegen eenen socialist. 't Bekwam hem slecht, want de vrien den, zonder eerbied voor 's mans nieuwe uniform, gaven hem zulke rammeling, dat hij nu nog in 't gasthuis ligt. Dat zal hem leeren socialisten te plagen 1 Een snedig antwoord. Een Waal kreeg onlangs in denzin onze Moedertaal zoo wat uit te lachen en onder andere dommigheden kraamde hij het volgende uitLe Flamand n'a rien de caracléristique,dat wilt zeggenHet Vlaamsch heeft niets dat eigenaardig is. Dat was wat veel op onze schenen ge schopt; doch een Vlaming die nog al licht geraakt is als het van dien kant waait, lei den Waal evengauw zoo kloek onder zijnen duim, dat de rekel geenen trek meer had om den woordenstrijd voort te te zetten. Ik zal u T kruim van dit antwoord, in rijmen gesneden, eens voorleggen Ei wat zeeverij, wat babbel, Wat kle-ngeestig dwaas gebrabbel, Eiwat flauwe dommigheid 't Vlaamsch mist eigenaardigheid Wacht, ge zult een staalken krijgen En daarmee reeds zult gy zwijgen. Zeg, mij eens, verwaande Hans, Waar gij, in uw wonder Fransch, Al dees woorden zult gaan rapen, Om do klanken na te apen 'k Zeg van stekskens dat zij kretsen; Van de karpels, dat zij pletsen Van de slangen, dat zij sissen Van de worsten, dat zij kissen Van de raven, dat zij kwaken Van de takken, dat zij kraken Van de stcenen, dat zij plonsen Van de biekens, dat zij gonzen Van de wapens, dat zij klet'ren Van trompetten, dat zij schet'ren Van de golven, dat zij klotsen Van de schollen, dat zij piolsen Van kastanjen, dat zij kassen Van de regens, dat zij plassen Van de lampen, dat zij knettren Van de eksters, dat zij kwettren; Van do uilen, dat zy geeuwen Dat zij tjokken, van de spreeuwen; Van de pijlen, dat zij snorren Van de zwijnen, dat zij knorren Van de puiten, dat zy plapp'ren Van de vanen, dat zij wapp'ren Van de waters, dat zij bruisen Van de rietjes, dat zij suisen Van de tonne, dat zij dommelt Van den donder, dat hij rommelt Van de dennen, dat zij ploffen; Van de luiaards, dat zij kloffen Van de snuivers, dat zij snoeven Van de kogels, dat zij zoeven Ja, als gij een beetjen hoort, 'k Heb voor ied'ren klank het woord. Zeg mij nu, uit welke talen Dat wij al die perels halen 1 Zeker niet, verwaande Hans, Uit uw schoon verbasterd Fransch Zondag 3 Juni Om 10 uren. Fr. Strickx tegen J. Schollaert Aalst. Om 2 uren. Em. Nys tegen Leon De Moor Aalst. Om 3 uren. B. V. D. Brulle (Haeltert H. Mertens (Lebbeke de partij van 't meesterken. Om 4 uren. J. De Dekker tegen Pr. Wauters Aalst. I>e zoo eerlijke liberalen hebben te Antwerpen, te Leuven en nog andere plaatsen weer aan 't vervalschen der kiezerslijsten geweest.M.Ullens, volks vertegenwoordiger van Antwerpen, heeft de deugnieterij in de Volkskamer aange klaagd. Duizenden gekende katholieken en mectingisten zijn van de lijsten weg gelaten, terwijl de liberalen, progressisten en socialisten tot den laatsten rakker toe en zelfs zij die geen recht bezitten of on waardig zijn erop gebracht werden. De heer minister heeft verklaard dat zoo de feiten door den heer Ulleus aangeklaagd echt zijn (Wie kan er aan twijfelen er maatregelen zullen genomen worden, dat onder anderen het tijdbestek voor het indienen van reklamen zal verlengd wor den. Deze feiten bewijzen hoe noodzakelijk het is eene bijzondere Commissie aan te stellen voor 't opmaken der kiezerslijsten. In de laatste bespreking van de begroo ting van ijzorenwegen, ondersteunende den heer De Sadeleer, in naam onzer Deputatie, het inrichten van eenen vroe gen trein op de lijn van Sottegem Brussel, dit in het belang der talrijke werklieden die zich dagelijks naar Brussel begeven. De heer minister heeft gister Vrijdag onze Volksvertegenwoordigers bericht dat er van 1 Juli eenen nieuwen trein zal vertrekken Uit Herzele om 3 u. 52 m. 's morgens Burst 3 u. 59 m. n Haeltert 4 u. 15 m. en correspondentie geven in Denderleeuw met den trein naarBrussel van 4 u. 26 m. Die trein zal 's zondags niet rijden. Deze goede tijding zal men met vreugde in het Kanton Herzele begroetén. Wereldtentoonstelling - Antwerpen 1894 BI EEMTEELT. Ter gelegenheid der Tentoonstelling zullen er wederlandsche wedstrijden van bieëntcelt te Antwerpen van 2 tot 9 sep tember met de welwillende medewerking der Regecring en van de Stad Antwerpen ingericht worden. De ruime feestzaal zal tot dies bijzon derlijk bestemd worden. De standplaats even als de vervoerkos ten heen en wéér zullen kosteloos wezen Het valt grootelijks te wenschen dat de bieënteelt, die zoo belangwekkende en voordeelige tak der landbouwnijverheid, ter Wereldtentoonstelling van Antwerpen, eene belangrijke plaats bckleede nevens de wonderheden der kunst en de voort brengsels der nijverheid. Do heer Victor Van den Broeck, kasteel van Tyberchamp te Seneffe, houdt ter beschikking van de belanghebbenden, vragen van inschrijving, alsook program- mas, welke de voorwaarden aanduiden, de wedstrijden beschrijven en de prijzen op geven ter beschikking gesteld van de jury. De inschrijving zal gesloten worden op 15 juli aanstaande. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1071 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 9600 kilos. Programma van 't Concert, welke zal gegeven worden op Zondag 3 Juni 1894, om 111/2 ure 's morgens, ter Groote Merkt, onder het bestuur van den heer F.-L. Van den Bogaerde. 1. 25 J&hr in Reih 'und glied. Marche, Scuroeder. 2. La Reins de Saba, Cr.inde fantaisie, Gounod. 3. L' Steile d Angleterre, Polka pour piston, Lamotte. Aalst. Itattenkoers mor gen zondag 3 juni om 5 1/2 ure ter afspan ning Het klein Gent n, Nieuwstraat. Aalst. Wij hebben deze week het geschilderd venster bewonderd waarmee onze St. Jozefskerk komt verrijkt te wor den, dank zij een ons onbekende wel doener. Het tafereel verheelt de verschijning van O. H. Jesus aan de H. Margareta welke haar het wonder verkonden met ge zangen en het spelen op blaas- en snaar speeltuigen. Dit kunstwerk verveerdigd in de werkhuizen van den heer Arthur Ver- haegen, Voorzitter van den anti-socialis- tischen Bond te Gent. is prachtig en zal veel bijdragen tot aanbeveling. Aalst. Aanhouding. Onze stedelijke Polieie heeft zekeren Frans V., oud 18 jaren, wonende alhier, Hoogevesteu, aangehouden als vermoe- deliiken dader van den diefstal van duiven gepleegd ter woning en ten nadeele van M. G. De Clercq, bestierder der zwemkom alhier. V. had de gestolene duiven reeds verpast te Erembodegem, Ter Joden,doch eenige dagen daarna poogde hij ze opnieuw te stelen. Het mislukte, maar brak in 't zelfde huis een koffer open waaruit hij eene som van 12 fr. heeft geroofd. V. is naar 't gevang van Dendermonde over- Zonditg 3 .Iiini in de Vlaamsche CongregatieKlapstraat. 's Morgens, te 6 ure, Mis en Algemeene Communie 's Namiddags, te 2 i/i ure, plechtige Vergadering voor de Afdeeling der Juf vrouwen. Te 5 i/t ure, plechtige Vergadering voor de Afdeeling der Damen. Priesterlijke Zijn onderpastoor benoemd te Cleit, deE. H. D. Schelpe,coadjutor te St. Goo- rix-Audeuhove, alwaar hij vervangen wordt door den E. H. Heirbautte St.- Jan in Eremo, de E. H. C. Baetens,onder pastoor te Zolder (Limburg) de E. H. J. Schelstraete, onderpastoor te Eist, is be noemd op St-Jacohs ter vervanging van den E. H. Van Geit. I Nirri hardnekkigste verstopt- I Oj beid, de lioofdraaiingen, hoofdpynen, bloedsoploopen, ziekten des bloeds, slechte spijsvertering zijn in wei nige dagen genezen door de slijmverdrij- vende Pil Walthérv, fr. 1,25. Kerkxkcn. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een diefstal ge pleegd ter herberg In 't Horlogiéken bij Jozef De Schryver. Zijn gestolen: Elf zakhorlogiën, eene baal koffij, een zak groote mastellen, smout en vleesch en zelfs tot het kleed der vrouw. Wanneer het gezin De Schryver 's morgens opstond bemerkte men dat al de deuren open waren. De dieven moetan verscheiden in getal geweest zijn. Bij Emiel Callebaut werd eene venster ruit uitgesneden en poogden de dieven het stuk zijde dat hij aan 't weven was van 't getouw af te snijden doch gelukten er niet in. Een som van 16 fr. werd ont vreemd. Een eebuur die op 't gerucht was opgestaan, begon om hulp te roepen waarop de schelmen de vlucht namen. De compagnie cyclisten-vrijwilligers van Brussel, zal zondageenen estafette dienst inrichten rond Antwerpen en na een bezoek aan de Wereldtentoonstelling, per spoorweg terugkeeren, om de nieuwe wagons in te huldigen, welke M. Vanden- peereboom heeft doen maken ten dienste aer velocipederijders. M. de minister van openbare werken heeft den eerw. h pastoor der kerk van Laeken verwittigd dat binnen kort de vol- tooiïngswerkcn van dit gebouw zullen beginnen. De dochter des ministers van binnen- landsche zaken, Mej. Helena de Burlet, heeft donderdag hare intrede gedaan in het klooster der Dames van het H. Hart, te St-Pieters-Jette. Een ongeval, dat aan eenen der helden van de Congozaak bijna het leven kostte, is woensdag avond te Brussel voor gevallen, Kapitein Chaltin, in rijtuig iangs de Brugmanlaan komende, werd omverre gereden door den electrischen tram. M. Chaltin viel door de portel van zijn rijtuig op den grond, doch hij bekwam gelukkig geene ernstige verwou- wondingen. Twee Duitsche officieren, deelma kende van het gevolg van prins Frederik, de kolonel en een kapitein van het 16° Hanoversche dragonders, bij welk regi ment prins Bouuewijn eenen eeregraad bekleedde, hebben net graf van den be treurden prins bezocht en er eene kroon neêrgelegd met het opschrift 28 Mai. 2 Dragoner Hanovrisches Regiment, n° 16. Donderdag zag men eensklaps eenen heer over de Zuiderlaan, te Brussel, loo- San, roepende Hulp MoordVitriool ver den lichten zomerfrak van den heer was eene zwarte blinkende plek, die naar beneden gedurig grooter werd. Hij was eenige stappen van daar eene jufvrouw tegengekomen, en tusschen hen beiden was een twist ontstaan. Eensklaps had zij eene flesch met teer uit den zak gehaalu en die over zijn schoon licht kostuum ge goten en de man, meenende dat hij gevi- trioleerd werd, had zooveel alarm ge maakt, dat de hoele boulevard ervan overhoop stond. Stoutmoedige dieven zijn bij middel van braak in de trouwzaal van het stad huis te Gent gedrongen en hebben er ge durende den nacht van woensdag op don- dag, de armenbus gestolen. Daar er verscheidene voorname huwelijken plaats hadden, denkt men dat de bus eene aan zienlijke som bevatte. Een nieuw comiteit is in Gent tot stand gekomen, welks werk grooten in vloed kan hebben op de toekomst van Congo. Dit comiteit, geplaatst onder de hooge bescherming van den Koning, heeft voor doel de verschillige middelen te be- studeeren om aan de jonge Congoleezen eene zekere geleerdheid te geven en de eerste geldmiddelen te scheppen, om de ontwerpen in dezen zin te verwezenlijken. Ontrouwe slaper. Maandag avond trad een onbekende manspersoon, van rond de 60 jaar, in de herberg Au bon Buvcurin de Wijngaardstraat, te Kort- rijk, en vroeg er slapiug. Dijnsdag mor- gend stond hij nog al vroeg op, en ver trok. Als hij weg was, te laat, eilaas, stelde de bazin vast dat haar nikelen zakuurwerk met zilveren ketting verdwe nen was. Zij heeft op niemand anders vermoe dens, en heeft dan ook zijne kentee- kens aan de polieie opgegeven, Dieven in de Tentoonstelling te Ant werpen. Nog altijd krielt het er van de pick-pockets, schrijft *IIet Handelsblad Nog heeft men den eenen nog niet in de doos gestopt,of een anderen steelt in zijne plaats. Woensdag werd er zoo een in Oud-Ant- werpeu afgevangen, op het oogenblik dat hij een portemonnaie wegwierp. Hij werd naar het policiebureel gebracht en onder zocht en daar bevond men hem in het bezit van nog een andere portemonnaie. Hij beweerde altijd twee portemonnaies bij zich te dragen, een voor zijn goud en een andere voor zijn zilver. Juist op dit oogenblik kwam eene dame eene klacht indienen en aanstonds her kende zij den portomonnaie die op de tafel lag, voor den hare. Het geld had hij in zijn giletzak ver borgen. De dief werd aangehouden en nauwe lijks was hij in verzekerde bewaring of eene andere dame kwam insgelijks haren portemonnaie herkennen, in den tweeden dien hij in zijn bezit had. Een ernstig ongeluk heeft het le ven van een der meest gekende genees- heeren van Antwerpen, M. Weewauters, in ernstig gevaar gebracht. Over eenige dagen werd hij op de Zui derlei omverre geworpen door eenen velo- cipedist. M. Weewauters viel met het hoofd op den boordsteen van het gaanpad en thuis gebracht, bevond men dat de val eene berst in den hoofdschedel veroor zaakt had. Zijn toestand verergerde van dag tot dag en werd zoo ernstig, dat men hem gisteren de laatst Sacramenten heeft moeten toe dienen. Vrijdag hebben de voornaamste genees- heeren eene consultatie gehouden. Men vreest eenen nootlottigen afloop der ziekte. Bloedig gevecht. Drie families in den rouw. Dezer dagen is het parket van Hasselt, bijgestaan door M. den wets dokter, naar Leopoldsburg gekomen, ten einde een onderzoek in te stellen over een gevecht dat heeft plaats gehad op 2 april laatstleden. Een der vechters, Pascal Per- lot, schoenmaken, is verleden maandag, tengevolge van inwendige wonden overle den. De lijkschouwing heeft plaats gehad in het krijgshospitaal: De betichte is onmiddellijk in hechte nis genomen en naar de gevangenis van Hasselt overgebracht. Tot overmaat van ongeluk is de schoon moeder van den betichte, bij het verne men der aanhouding baars schoonzoons,' zoo diep getroffen, dat zij in den loop van volgeuden nacht schielijk overleden is. Perlot laat eene weduwe met zes kleine kinderen achter, waarvan hij alleen de broodwinner was. Eene nietigheid heeft aanleiding gege ven tot al deze onheilen, die te gelijk drie families in rouw dompelen. Te Anderlues. Het getal slachtof fers is nogmaals met een vermeerderd. Er zijn dus op dit oogenblik zeven dooden. De begrafenis der slachtoffers heeft on der een grooten toeloop van volk plaats gehad. Tijdens de begrafenis had een droevig incident plaats. Een persoon, die bij de ramp van 1892 eenen zoon verloren had, en hiervoor eene aauzieulijke geldsom als vergoeding trok, welke hij nu voor het grootste deel ver kwist heeft, was dronken en wilde op het graf eene ophitsende redevoering houden. De polieie en de gendarmen hebben den dronkaard met geweld moeten weg leiden. Verscheidene scholen zijn te Luik gesloten ter oorzake van de mazelen. HOLLAND. Valsche bankbriefkensDijnsdag morgend is voor de rechtbank van Am sterdam de zaak begonnen der valsche bankbriefkens, waarvan er over eenige maanden eene groote hoeveelheid in ver scheidene steden van Holland ontdekt werden. Er zijn tien beschuldigden, alle in meer of mindere mate van het maken of uitge ven van valsche bankbriefj es beschuldigd. Er zijn 96 getuigen ten laste en 4 ter ontlasting gedagvaard. Wij zullen de uitspraak van het vonnis meêdeelen. FRANKRIJK. Woelingen. Sedert eenigen tijd is het standbeeld van Jeanne d Arc, op place dc Pyramiedes, te Parijs eene ware bedevaart plaats geworden. Woensdag hadden de katholieke studenten besloten er kronen te gaan neerleggen. Andere studenten, tot de vrijmetse laarslogo behoorende, gingen ook eene betooging houden voor het beeld. De beide stoeten ontmoeten elkander. De vrijmet selaars wilden de katholieken verdringen en hieruit ontstond eene botsing, De polieie moest tusschen komen om een einde te stellen aan dit tooneel. JDrie personen werden aangehouden, maar spoedig weer in vrijheid gesteld. De kalmte was rond 6 ure hersteld. ITALIË. Dynamiet te Bome Woensdag avond, ten 10 ure 35, is voor het ministerie van justicie te Rome eene bom ontploft. Er is enkel stoffelijke schade en deze is niet zeer belangrijk. Een half uur later had er eene onplof- fing plaats voor het ninisterie van oorlog, waarvan de ruiten verbrijzeld werden. Er zijn nog geen verdere bijzonderheden be kend, maar de paniek in de stad is groot. ENGELAND. Het kogelvrije uniform. De bloem van het Engel sche leger was Donderdag in het Alhambra-theater vergaderd, ten einde getuige te zijn van proefnemingen met het kogelvrije kuras van den Berlijn- schen kleermaker Dowe. Nadat M. Dowe had medegedeeld dat zijn kuras nu nog 12 pond weegt doch dat hij binnen veer tien dagen er een van 9 pond gereed zou hebben, begon men eerst met uit Engel- sche en Duitsche vuurwapens schoten te lossen op Wokken hout. Een taaie eiken blok, ter dikte van 30 Engelsche duim, werd door het Duitsche legergeweer als vet doorboord, doch niet geheel door het Engelsche een bewijs dus, dat het En gelsche wapen, of het Engelsche rookloo- ze kruit (het zoogenaamde cordietj, min der dóórdringende kracht bezit aan het Duitsche. Vervolgens werden de zelfde kogels fagevuurdop blokken hout, diemetDowe's kuras bedekt waren. De puntkogels ble ven in het kuras steken, en het hout werd zelfs in het minst niet gekneusd. Ten slot te nam men nog eene laatste proefneming op de ribben van een met het kuras be dekt paard, dat inderdaad de proef zon der zonder spoor van onaangename gevol gen doorstond. AMERIKA* Ze liepen er heel leelijk in. Een schat rijk Amerikaan, wiens kantoor des nachts meer dan eens bezoek van dieven had ge had, kwam op 't zeer eigenaardig denk beeld om, als de heeren weder eens aan 't werk mochten gaan, te kunnen vast stellen wie zij waren. In de nabijheid der brandkast, waarop de dieven het voor zien hadden, werd een photografitoestel aangebracht, maar op eene zoodanige wij ze dat het niet kon bespeurd worden. Bo vendien werden de rosetten van de brand kast op zoodanige manier met eene clec- trische geleiding in verbinding gebracht, dat bij het omdraaien ervan onmiddelijk een bliksemsnel komend en verdwijnend magnesiumlicht moest ontvlammen. De gewenschte uitslag bleef niet uit, want reeds enkele dagen later bevatte het toe stel een beeld, twee personen voorstellend, die een aanval op de brandkast deden. Door deze afbeelding slaagde men er werkelijk in de boeven in handen te krij gen. De kerels erkenden den diefstal te hebben gepleegd en zeiden,dat zij,bij het onverhoedsche opvlammen van het licht dadelijk hadden geweten dat hun lot thans beslist was en hunne aanhouding niet kon uitblijven. Eene stad in drie dagen gesticht 't Is natuurlijk in Amerika dat zulks is gebeurd, de stad heet Pery-city, 't is te zeggen Perrystad. Zij bestaat sedert 5 maanden en telt reeds tien duizend inwo ners. De stad bestond eertijds uit tenten welke de uitwijkelingen beschtteden Het eerste huis in planken was de drukkerij van het dagblad de Perry Daily Times, dat van den eersten avond op tien duizend nummers gedrukt werd. Daarna werd een bankhuis gesticht en verders herbergen en spijshuizen, einde lijk magazijnen van allerlei waren, alsook kantoren vangeneeshecren cn advokaten. Den derdendag werd een postkantoor geopend dat regelmatig den postdient verrichtte. Burgerlijke Stand dei* Stad Aal«t. Geboohten. Mannelijk geslacht 10 9R j Vrouwelijk 16 HUWELIJKEN. j. Van Coningsloo, handelaar, met C. Van de Voorde, winkelierster. A. Troch, schrijnwerker, met A. Bombeeck, breister. O. Van de Meerssche, tw. met O. Van den Eeckhoudt, passement- makster. A. Van der Gucht, dagl. met M. Scheerlinck. tw. OVERLIJDENS. F. Van den Nest,wed. Verhulst z. b. 73 j. Neerhof. F. De Spiegeleer, m. Bavay wever, 65 j. Keizerstraat.E. Van der Borght, z. b 13 j. Wind wolenstraat. J. De Smedt, man Coesens bleekersgast, 67 j. Mijl beek. B. Mailly, vr. Van Assche z. b. 63 j. Zoutstr. F. Van der Heyden, wedr. Roelandt, handelaar, 78 j. Gentschestr. C. Roelandt, tw. 12 j. Bolleweg. 1 Kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2