NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST HET GEHEIM Donderdag 14 Juni 1894. 10 centiemen per nummer. 48ste Jaar N° 2888. Politiek overzicht. Landbouwbelangen. Jaarwedde der gemeente secretarissen. Commissaris van Policie. Volkskamer. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schnldenaar Men schrijft in bij C VAM DE PUTTE-GOOSSEKS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 4DVERTENTIË1VPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ueeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen de» dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiën uit vreemde lauden zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst, 13 Juni 1894. FRANKRiJK.Methetoog op de aanstaan de presidents keuze in Frankrijk stelde Magnard, hoofdredacteur van den Figaro zich de vraag, of de Fransche republiek het, wel beschouwd, niet evengoed als j Zwitserland, zonder president zou kun nen stellen. Feitelijk, zegt, Magnard, dient zoo'n president eigenlijk tot niets. Hij kiest de ministers, maar hij kiest ze op goed ge luk want hij kan de aanwijzingen om trent de samenstelling der Kamer, welke de stemming hem geeft, die de ministe- rieéle crisis veroorzaakt heeft, niet als juist beschouwen. Hij heeft niet het recht van veto en kan geen tweede beraadsla ging vragen of de Kamer ontbinden, zon der beschuldigd te worden een staatsaan slag te ondernemen. MMagnard gaat de handelingen der verschillende presidenten na, en koint tot de overtuiging, dat de instelling het land geen enkelen dienst bewezen heeft. Verder doet hij uitkomen, dat de presi dent, noch openlijk, noch in het geheim eenigen invloed kan of mag uitoefenen dat hij zich slechts bepaalt tot eenige ontvangsten en het land vertegenwoor digt. Het presidentschap zegt de schrijver. is een overblijfsel van het koningschap, en heeft juist daarom geen recht van bestaan.Als wij vorsten willen, hebben wij er veel die beschikbaar zijn.» Duitschland.Denen en Duitschers. Een Deensch^Duitsch incident maakt veel opschudding. Volgens telegrammen uit Kopenhagen zijn de Kopenhagensche tooneelspelers van het koninklijke theater door den (duitschen) burgemeester van Hadersleben uit zijne gemeente weggejaagd, onder bedreiging van gevangenneming, indien zij niet binnen een bepaalden zeer korlen tijd weer over de grenzen van hun land waren gegaan. De Deensche pers is zeer verstoord hierover. Van Duitsche zijde konden noggeene ophelderingen worden gegeven. Men weet niet of de tooneelspelers inderdaad als kunstenaars zijn weggejaagd, dan wel als menschen die staatskundige betoogingen dachten te houden. Dit laatste wordt door eenige Duitsche bladen vermoed, maar is ook het eenige dat tot nu ter verklaring van het oorval werd aangevoerd Duitsciiland Katholieken in 't le ger. Berlijn, den Juni. Luisterende naar de krachtige proto- staties van de katholieke pers, tegen de onrechtveerdige behandeling der katho lieke officieren in 't leger, heeft de hoo- gere overheid besloten, op bevel des kei zers, op meer onpartijdige wijze rekening te houden van de verdiensten der katho lieke officieren bij de bevordering. Handelsblad Ons katholiek ministerie denkt niet dat het heffen van beschermrechten alleen van kracht is om de heerschende land bouwcrisis te verhelpen, in andere woor den, om aan de landbouwnijverheid haren vroegeren bloei terug te schenken. Het heffen van invoerrechten is verre van het belangrijkste deel te wezen van het programma dat ons katholiek ministerie zich, in landbouwzaken, voor stelt te verwezenlijken. De hoofdbestanddeelen van dit pro gramma zijn A. Grondbelasting. De kadastrale schatting gaat ondernomen worden, met het doel, namelijk, tot eene billijkere ver deeling der openbare lasten te geraken tusschen den bebouwden eigendom en de bouwlanden. B. Landbouwkrediet. DeRegee ring heeft een wetsontwerp voorgesteld, voor doel hebbende aan de algeineene Spaar- en Lijfrentkas toe te laten leenin gen te doen aan de samenwerkende maat schappijen van landbouwkrediet. C. Veever zekeringOok op dit punt heeft de Regeering eenen stap vooruit- gedaan op den weg der wetgevende maat regels. Aan de wetgeving is een wetsont werp onderworpen, dat den werkkring uitbreidt der maatschappijen van onder- lingen bijstand tot verzekering van het vee. D. Vervoertarievm. De Regeering is voornemens de landbouwvoortbrengsels op de Staatsspoorwegen, gelijk te stellen met de nijverheidsvoortbrengsels, in voor waarden van volkomene gelijkheid. De middelen welke uit de invoerrechten voortspruiten, zullen gedeeltelijk dienen om deze belangrijke hervorming te verwe zenlijken. E. Landbouwonderwijs. Het is niet-meer noodig te herhalen dat de land bouwers aan de lessen der wetenschap het middel moeten vragen om meer voor deel te trekken uit den grond, uit het vee, uit het hofgevogeltë en hunne opbrengsten. De Regeering heeft den dienst der land bouwkundigen ingericht, welke voor zending hebben, niet alleen op geregelde tijdstippen voordrachten te houden, maar ook onophoudelijk te werken aan de ver spreiding der landbouwwetenschap. Zij heeft een bijzonder 'onderwijs voor de melkerij ingericht zij heeft onder nomen eene nieuwe richting te geven aan het lager onderwijs in de scholen van den buiten zij heeft maatregels genomen welke toelaten aan de landbouwers-zonen die in het leger dienen, praktische ken nissen te verkrijgen welke zij later zullen benuttigen. In dezen zin is nog niet alles gedaan en de Regeering is besloten op den inge slagen weg voort te gaan. Eindelijk, de inrichting der landbouw- wedstrijden en de verbetering van den dienst der landbou w-statistiek zullen eenen kostbaren steun bijbrengen aan de maatregels waarvan de kader hierboven beschreven is. Ziedaar inlichtingen aangaande de inzichten waarmede de Regeering ten opzichte van den landbouw is bezield. Deze inzichten en de maatregels welke eruit voortvloeien, zullen door geheel het land toegejuicht worden en de onder steuning van geheel de buitenbevolking is, ongetwijfeld, toegezegd aan het mini sterie dat zoo zeer de belangen van den landbouw ter harte neemt. hTffTil^-r^^ Art. i. De jaarwedde van den secretaris wordt vastgesteld door den gemeenteraad, mits goedkeuring der Bestendige Depu tatie. De minimum-jaarwedde is als volgt: O O o O O O n -T >0 5 O O O O O O «O 00 O CU 1 VAN DEN -(O)- 59e Vervolg. Robert Power zweeg en dacht na. Zijn hart klopte onstuimig en het was alsof er met een hamer tegen zijne slapen geklopt werd. Alles was nu zoo helder als de dag de talrijke bezoeken van Sint-AIba aan de we ning van den heer Gallo, zijne verraderlijke vriend schapsbewijzen, icrwijl hij in het geheim een noodlol- tigcn iuvloed op zijne echtgcnoote trachtte te verkrij gen, de zorg, waarmeê hij in tegenwoordigheid van vreemden zijne plannen wist tc verbergen, dour den schijn aan tc nemen alsof hy een vriend was van den echtgenoot, zonder zich veel te bekommeren om diens vrouw. En wat dc misdaad aangaat, die door Stanley vermoed werd, kon die niet duidelijk verklaard worden door Robert zelf De oorzaak van den dood van M. Gallo lag hem even klaar voor oogen. De verschijnselen on'stcking in de ingewanden waren dezelfde als die, welke door gestampt glas, wanneer het in zeer fijn verdcelen toe stand in het menschc ijk lichaam komt, teweeg worden gebracht. Sint-AIba had het daarby niet ongelukkig getroffen. M. Gallo was sedert jaren lijdend aan jicht. Hij was ook als zoodanig in dc gcheele stad bekend, hy ver toonde zich nooit meer op straat, en vertoefde alk in zyne zoogenaamde ziekenkamer. Alleen Sint-AIba en Power, die hem als geneesheer bezocht,wisten, dat zijn sterk gestel de aanvallen zijner kwaal nog jaren lang kon weerstaan, hetgeen natuur- lyk volstrekt niet strookte met de plannen var schurk, die op zijn vermogen wachtte Het gebruik van vergiften of liever van stoffen, die een langzamen een schijnbaren natuurlijken dood teweegbrengen, zooals fijn gesneden hair en dergelijken, is by de Indi sche en de uil Indie afstammende volken maar al tc goed bekend. Sint-AIba scheen echter in twyfelte hebben verkeerd omtrent den duur van den atloop en had aan Power een scbynhaar wetenschappclyk briefje geschreven, ten einde zich zekerheid te schaffen. Had hij dit niet gedaan, dan zou hij hoogst- waarsehijnlyk geen eogenblik meer aan den helper doktor Merritt hebben gedachtThans cchtcr werd deze gevaarlijk, de minste verdenking kou er hem toe- 1 brengen het bewuste briefje te vertoonen, en wi j berekenen wat daarvan het gevolg zou zijn Hij moest j dus verwijderd worden I Het plan in overleg met de Stanley's opgemaakt, gc- lukte zooals wij zelfs weten, boven Sint Alba's vcr- wachting. j wal een schurk was de slotsom van Robert's i overdenkingen. Hoe is het mogelijk, dat zooveel laag hartige berekeningen, zulke moorddadige plannen in OOOOO ÖOOJ^ ooooooooc ooooooooc wcotioomow- £88888888888! =238£8588888! S-SSOOSOOOOOOOQ a S 5 S .8 8888808 £asg!gi!i!|!il Evenwel, wat betreft de gemeenten der drie eerste klassen, zal het bedrag kunnen verminderd worden door den ge meenteraad, mits goedkeuring der Besten dige Deputatie, ingeval de geldelijke toe stand der gemeente buitengewoon slecht zou zijn. In de gemeenten van meer dan 25,000 inwoners, zal de jaarwedde van den se cretaris ten minste 3500 frank bedragen. n Om de vijf jaar, heeft de secretaris .■echt op eene verhooging van 5 t. h. der jaarwedde die hij in den beginnen trok. Evenwel zal die verhooging kunnen geweigerd worden, 'tzij door den gemeen teraad, mits goedkeuring van de Besten dige Deputatie, 'tzij ambtshalve door deze laatste, na den gemeenteraad te hebben gehoord, aan den secretaris die zijn ambt niet op bevredigende wijze vervult. - In alle geval blijft de niet betaalde jaarwedde verworven, en kan ze niet worden verminderd, zoolang de titularis in bediening blijft. Het is de gemeente-secretarissen ver boden drankslijterijen te houden. Verdagingttan het wetsontwerp der beschermrechten op zekere land bouwvoortbrengsels en geweefsels De liberale Kamerleden ten einde te be letten dat er eenige voldoening aan do landbouwers zou gegeven worden en al dus hunnen haat en wrok tegen de buiten lieden te koelen,hebben in algemeene ver gadering van maandag voormiddag be sloten dat zij zouden in werkstaking gaan. In zitting van maandag namiddag ver klaarde een lid, in naam der linkerzijde, dat aangezien de Grondwet bepaalde dat het maandat der Kamerleden eindigt den tweeden dinsdag van juni, het als eene schending der Grondwet moest aan schouwd worden nog te zetelen des an derdaags dijnsdag 12 juni. Onze achtbare vertegenwoordiger, do heer Woeste, bewees dat de Grondwet in 't geheel niet zou geschonden worden, en haalde 't geval van 't Senaat, aan 't welk na den 12 juni zal moeten zetelen om de kieswet en andere wetsontwerpen te stemmen. Zonder de medewerking der liberale en radikale senators kan den Senaat ook niet beraadslagen en voorzeker zij zullen hunne medewerking niet weigeren. Waarom dan, vroeg de heer Woeste, als het ongrondwettelijk is dat de Volks- kamer na 12 juni nog vergadert, waarom is het dan niet ongrondwettelijk voor den Senaat Dit bewijst klaar en duidelijk dat het eene ellendige taktiek is der liberalen om hun waar doel te verduiken, namelijk, de stemming der beschermrechten uit wraak tegen de buitenlieden te beletten. Die werkstaking der liberalen kon niet beletten dat de Volkskamer over de ver- schillige hangende ontwerpen eene beslis sing zou nemen, want de katholieke meerderheid bezit de. noodige getalsterkte om zonder medewerking van liberalen en een menschcnbrein kunnen opkomen Ik dacht vroe ger niet, dat er zulke wezens konden bestaan Er waren intusschen nog andere vragen, die hij Stanlev wcnschte te doen. Hoe zijt gij met Sint-AIba in kennis gekomen begon hy. Het was op een Witten-Donderdap, jaren geleden in de omstreken van Woolchester, dal ik hein voor bet eerst zag, antwoordde dc gevangene. Wy waren met onzen gebeden troep naar de wedrennen gegaan om te zien of wij iets konden verdienen. Ik ging naar de ten ten en spelen zien. toen ik een jongmcnsch zag staan, die blijkbaar lot ons volk moest behooren. Ik wilde hem juist aanspreken, toen hij mij een Kushto bak toeriep, hetgeen zooveel als veel geluk beteekent Aan die woorden herkende ik hem onmiddellijk als een Roma-Zigcuner. de stam, waar ik oak toe behoor. Ik sprak hem aan en vernam al spoedig, dat hy niet al leen tot onze stam, maar zelfs tot onze familie be hoorde, Paar herinnerde ik mij op eens. dat wij elkaar reeds vroeger ontmoet hadden, w ij hadden als kinde- cob samen gespeeld en waren in die dagen goede vrienden geweest i I)c herinneringen uit zijne jeugd schenen den Zigeu ner levendig te ontroeren; hy verplaatste zich als het ware weder geheel in dal gelukkig verleden, en moest zich inspannen dc juiste uitdrukkingen te vinden en niet in de hem zooveel gemeenzamer Romataal te ver vallen. Wanneer hem niettemin een woord ontviel, haastte hij zich het woord voor Power te vertalen, die and&s hij zijne snelle manier van'spreken moeite ge- radikalen te kunnen beraadslagen, doch alleenlijk op voorwaarde dat al de leden zouden tegenwoordig wezen. Nu, de Antwerpenaars die ten allen prijze willen beletten dat er bescherm rechten op de granen gestemd worden en verder vijandig zijn aan 't inrichten van zeehavens te Brugge en te Heyst, ver klaarden dijnsdag dat zij zich bij de libe ralen aansloten en ook na 12 Juni nimmer zouden zetelen. In die omstandigheid was het dus onmogelijk nog na 12 Juni te zetelen en, na de stemming van verscheidene wets ontwerpen en onder anderen dit betrek kelijk de buitengewone openbare werken, heeft de Volkskamer zich onbepaald ver- lagd. Het is dus onbetwistbaar bewezen dat het de schuld is der liberalen, en hunne schuld alleen, dat de beraadslaging over de beschermrechten is moeten verdaagd worden. De Antwerpsche Kamerleden zouden de zittingen hebben blijven bijwonen, zoo de liberalen niet in werkstaking zouden gaan en zou de kwestie der beschermrechten enz.| opgelost zijn geworden. Wij moeten bekennen dat het voor de rechterzijde zelfs met de medewerking der Antwerpenaren, hoogst moeilyk zou zijn geweest om dagelijks in vereischte getal tegenwoordig te zijn ter oorzake der zie kelijkheid van verschillige leden. Dus «le liberalen zijn in werkstaking gegaan om zich op «le buitenlieden le wreken en ziedaar de waarheid. noes zou hebben gehad hem tc verstaan. Het spreekt van zelf, vervolgde Stanley, dat wij langen tijd bleven praten; wij hadden elkaar zooveel te vertellen. Ik deelde hem mede, hoe ongelukkig ik ge weest waszij hadden mij voor twee jaar in de doos gestopt voor eene kleine zakkenrollerij en ik wa weer ontslagen, zonder een cent op zak. Hij daarente gen had het zeer goed getroffen; een rijke mijnheer had hem als kind aangenomee, hy verkeerke nu onder de gorgios de groote hecrcn - hij had eene lijnc opvoeding genoten en was ryk genoeg.Hij gaf mij wat geld en beloofde, dat ik later meer van hem hoo- ren zou! En hield hy die beloRe vroeg Power. Ja, zeker. Ik hond hel er voor, dat hij toeu al een of ander plan in zijn hoofd moet hebben gehadanders ware hij zoo vriendclyk niet geweest. Had ik het toen maar begrepen Hij kon my eene plaats bezorgen in Woolchester als portier bij eene firma. Gij begrijpt welk een uitkomst dit voor mij was, doktour Het is voor iemand die gezeten heeft, zoo mocielyk eene fatsoenlykc betrek king te krijgen Ik heb in de eciste jaren goed opge past, dat weel gij, ik leerde Rcssic kennen, ik trouwde haar en was voor het eerst van myn leven gelukkig Maar het zou niet lang duren. De verleider kwam by mij. het was om u te doen, ik begreep toen wel waarom, ik gaf toe en gij weet de rest Het verhaal van den gevangene was oprecht,daaraan twijfelde Power geen oogenblik. Hij had genoeg m«n- schenkennis opgedaan om te begrijpen, dat zelfs een Kiezerslijsten.De Moniteur van donderdag deelt de volgende wet meê: Art. 1.— De dagteekeningen van 8, 11, 20 en 24, vastgesteld bij artikel 131 der wet van 12 april 1894, voor het indienen bij het gemeentebestuur der bezwaren, waartoe de voorloopige kiezerslijsten aan leiding geven en de daaropvolgende ver richtingen der herziening worden vervan gen door degene van 18, 21, 30 juni en 4 uli. De verwittigingen, voorzien bij artikel i, zullen ten laatste op 5 juli gedaan worden. Art. 2. De tegenwoordige wet zal verplichtend zijn, den dag na hare afkon diging in den Moniteur. De tekst is gevolgd van eene ophelde rende nota, gericht tot de gouverneurs der provinciën. Vischvangst. De vangst van alle soorten van visch in al de wateren en vaarten is toegelaten sedert Zondag 11. 10 Juni. man als Sint-AIba bij de eerste ontmoeting van den riend zyncr jeugd zich slechts door een gevoel van medelijden had laten bewegen. Het moest eerst later hem zyn opgekomen van diens dankbaarheid en slaafsche onderwerping partij te trekken. Al zag het slachtoffer zelf dit zoo niet in, Robert kon zich den loop der zaken duidelijk genoeg voorstellen. Maar hoe zijt gij toen weir in handen vau het gerecht geraakt? vervolgde hjj zyn onderzoek, na een tijd lang te hebben gezwegen. Door zijne schuld antwoordde Stanley met een dreigend gebaar. Enkel en alleen door zijne sphuld liet was zijn geld, dat mij hel hoofd op hol bracht! Hy gaf my zooveel als ik hebben wilde dat trok my van ijn werk af— ik vond het niet meer noodig mijn post geregeld waar te nemen, als ik toch zooveel geld kon krijgen als ik noodig had. De schurk Hij wist wel, wat hij deed Ik was erop gesteld Bessie als eene dame gekleed te zien, ik raakte weer aan het leegloo- pen en mijne oude liefhebberijen, vooral het stroopen, verslaafd cn een ongeluk bracht mij hier. Maar ik ben het niet geweest, die den boschwachter doodschoot, dat kan ik. bezweren en dat wisten dc rechters ook wel, anders had ik meer gekregen dan 7 jaar, maar ik was er bij geweest en dat was voldoende Toen ik gevangen werd genomen, kwam kleine Karei by my en gaf my zyn woord, dat hy voor Bessie als een broer zou zorgen en nu heeft hy haar lot overgelaten, eindigde Stanley met een snik, en nu lydt zij gebrek Wordt Toortgettt.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1