Feestviering van den H. Aloïsius Kermis. Aalst. Kaatsspel -- Houtmarkt. Allerhande nieuws. nhandig kleedde met eenen mijter het gedacht scheen den prelaat zoo vermake lijk dat hij begint te schaterlachen, het abce9 breekt open en de zieke is ge nezen. Halen wij eindelyk eenen heelmeester aan die 't talent bezat zijne zieken te doen lachen terwijl hg al sprekende in het levende vleesch sneed en knipte. Het lachen is, zooals men ziet, volgens den vriendelijken spreker een wonderbaar geneesmiddel. Een vroolijke geneesheer geeft vertrouwen en versterkt den lijder. Een zieke, die men kan doen lachen is dichtbij zijne genezing. Men schrijft uit Brussel aan het Han delsblad. Scheuring tusaclien radi calen. Sedert lang haperde er iets inhetkamp der Brusselsche progressisten. Men zocht van beidekanten een voorwend sel, om de scheuring te verwekken. De jongens waren er reeds ingelukt zich meester te maken Tan de cantonnale As sociatie, door den radicaalste onder hen, M. Léon Furnémont, tot voorzitter te kiezen. 'tZijn diezelfde «jongens n welke aan MM. Feron en consoorten hetgebie dend mandaat oplegdenom op 't aan staande progressistisch congres tegen 'tverbond met de doctrinairen te stemmen Zekere liberalen der kliek Janson-Fe- ron-Lorand gaan zich dus zonder associa tie bevinden, en 't is waarschijnlijk dat naast de Ligue libérale en de Association libérale, er binnen kort een derde politiek lichaam gaat oprijzen. Dat belooft plezierige kiezingen. Meeting Ie Geerardsber- gen. Men schrijft ons Eene open bare meeting had hier zondag lest, 10 juni, in de groote zaal van den Kath. Kring plaats, gegeven door onze Aalster- sche partijgenoten en vrienden, de heeren baron Leo Bothune en Alex. Van de Velde, meestergast der Aalstersche Vlasspinnerij. Talrijke werklieden beantwoordden den oproep van ons Kath. Comiteit; meer dan 500 man was aanwezig. De heer Alex. Van de Velde beklom den eerste het spreekgestoelte en werd door een geestdriftig handgeklap begroet. Onze werklieden waren immers nieuwsgierig hunne belangen eens te hooren bespreken door eenen werkbroeder, door een man welke den toestand der werklieden beter moet kennen dan iemand anders aange zien hij onder hen leeft en zich onder hen beweegt. Bijna eene gansche uur sprak de rede naar met eene broederlijke genegenheid en vol iever over het doel, het nut, de noodzakelijkheid der Vakvereenigingen, welke in de toekomst het lot van den werkman ongetwijfeld zullen verbeteren.. Sticht dus Vakvereenigingen gelijk wij te Aalst hebben gedaan, werkbroeders, riep hij uit. Ja, Geerardsbergen moet 't voor beeld van Aalst volgen. Ge moet werken, vrienden, want zonder werken bekomt men niets en dan na lijden komt verblij den. Deze woorden werden warm toege juicht. Dan was de beurt aan den heer baron Leo Bethune, welke vooreerst, in eene sierlijke en weldoordachte toespraak de werklieden bedankte, omdat zij zoo talrijk waren opgekomen om het goede woord te aanhooren. Kortbondig en klaar schet ste hij den huidigen toestand der samen leving af en zegde dat het lot van den werkersstand dient verbeterd te worden. Het kath. programma, zegde de spreker, kan ons alleen tot die lotsverbetering lei den. Dit kath. programma is gesteund op de woorden van Z. H. Paus Leo XIII n De werkman heelt recht op betamelijk loon, op noodige rust, op eerbied voor zijne zedelijkheid en op bescherming zijner gezondheid en van zijne naastbe- staanden. Tot de verwezenlijking van dit pro gramma, verzekerde spreker, zal ik uit alle mijne krachten meèwerken, en, in dien strijd, zal ik mij de woorden altijd herinneren, welke Z. H. Leo XIII tot mij persoonlijk heeft gericht Werkt voor ons braaf werkvolk van Belgic werkt niet door woorden, maar door daden. Deze verklaring werd geestdriftig toe gejuicht de zaal dreunde onder 't luid ruchtig handgeklap. Een klein incident mag ik in mijne pen niet laten verzweren Toen de heer baron Bethune sprak over den verleden schoolstrijd en den naam noemde van den heer Woeste,onzen acht baren vertegenwoordiger, die nooit ver moeide strijder voor de kath. zaak, dan ging er uit een hoek der zaal den kreet van Ahoe op. Ik ken den onbeschofterik niet die er zich plichtig aan maakte en waarlijk de lust bekroop mij om er hem rekening over te vragen,doch ik gevoelde mij dadelijk genoegzaam gewroken, wan neer ik den onbeschoften onderbreker duchtig het bolleken hoorde wasschen. door den redenaar.Waarlijk ongediert bekruipt op 't oogenblik den rug van den Vlaamschen Leeuw maar hij zal het wel weten af te schudden Hier moet ik sluiten want mijn schrij ven zou te lang worden en ik eindig dus met te zeggen dat dezo meeting niet zonder vruchten blyven zal voor onze Geerardsbergsche werklieden. Bartel. Volkefopperij. Men schrijft ons uit Nieuwerkerken De meeting welke Klokke Roeland hier, op een buitengehucht, verleden zon dag belegd had,is een groot fiasco geweest; zij was nochtans met geweld bekend ge maakt door annoncen die men met hoopen na de zondagmissen uitdeelde, door publi cation, door hun -lokke blad, enz. enz. Onder do aanhoorders telde men geen 25 Nieuwerkerkenaren, het overige waren allen vreemdelingen, alsook twee of drij socialisten. 2 Zendelingen der nieuwe wet, hebben van op den stoel der.... herberg, een ver slag gegeven van Klokke's wekelijkscho oorlogsartikelen, natuurlijk gedonderd op alles en eindelijk besloten dat zij alleen de toekomende mannen zijn om den hemel hier op aarde te brengen en ons Vaderland te redden van rampen en ongelukken. Ergo, er valt anders niet te doen als voor hun te kiezen en. eens aan hun droom- schotel, adieu vrienden, boeren en werk lieden voorbeeld Janson, te Brussel. Na de meeting hoorden wij ééne der bovengenoemde socialisten zeggen he- wel, wat dunkt u van onze mannen. Anderen in het naar huiskeerenen later in andere herbergen zeiden Zij hebben daar veel schoone dingen gezeid die on mogelijk kunnen uitgevoerd worden,maar weet gij wat hun eenigste doel is aan 't schotelken te kunnen zitten en, eens daar, den grooten bonjour met onze centen spelen. Ziedaar de zedeles die er uit al hun praten genomen is. Dat de Roelanders en andere volksloppers het maar wel ont houden te Nieuwerkerken is men van zin als één man te stemmen voor behou ders van Godsdienst, Vaderland en eigen dom en niet voor oproermannen. Sterfgeval. Dijnsdag is alhier godvruchtig over leden, iu den ouderdom van 70 jaren, den E. H. Verwilgen, ouddeken van Deynze en thans Pastoor van 't Beggijnhof. Koninklijke Desluiten. Gouverneur van Limburg. De Moniteur van woensdag bevatte en ko ninklijk besluit waardoor M. de baron de Pitteurs-Hiêgaeri3, volksvertegenwoordi ger,tot gouverneur der provincie Limburg wordt benoemd. Priesterlijke benoemingen. Zijn pastoor benoemd te Herdersem de E. H. K. Bauwens, bestuurder van het nieuw hospitaal te Lokeren te Bellem, de E, H. J. F. Verrooten, pastoor te S. Maria-Aeltre. Jongelingen-Congregatie te Aalst. ZONDAG 24 JUNI tweeden patroon der Congregatie, in de kerk der EE. Paters Jesuïten. ORDE DER PLECHTIGHEDEN 's Morgens, algemeene Communie. Om 10 1/2 ure, openbare vergadering, toegankelijk voor het mansvolk. Veni Creator. Toespraak door den E. Pater Martinus, van het Orde der Benedictijnen, in de wereld, Jozef Van de Wiele, oud-congreganist. Opdracht van 25 nieuwe leden. Plechtig Lof met orkest, waarna Bene dictie met het Allerheiligste Sacrament. Tot meerdere eer van God en lot bloei der Congregatie. 1 894 Maatschappij van Onderlingen Bijstand De gewezen Weesjongens van Aalst FEESTELIJKHEDEN Zondag 1 Juli. Te 8 ure 's mor gens, aankondiging der Feesten door het spelen des Beiaards. Te 9,30 ure, aan de Statie, onthaal der Mechelscheen der te Brussel verblijvende Aalstersche Oudweesjongens. Onmiddelijk daarna optocht naar het huis des Voor zitters, den heer Pet. Callebaut, School straat, 26, alwaar de plechtige onthulling van het Vaandel zal plaats hebben. Te 11,35 ure, algemeene ontvangst aan de Statie der Oudwees-Maatschappijën en afgevaardigden van Antwerpen, Brugge, Geerardsbergen,Leuven, Lier, St .-Niklaas, Thienen, enz. waarna men zich vandaar rechtstreeks en stoetsgewijze naar het lokaal, Café Minard, Groote Markt, zal begeven. Daar zal de verwelkoming, als ook de voorbereidende zitting van het Congres geschieden. Te 21/2 ure namiddag, vorming van den Stoet op de Graanmarkt, ten einde na aankomst der treinen van 2 ure en minuten,onmiddelijk het plechtig «défilé» vóór het Vaandel te maken [op het Statie plein). De Stoet zal, behalve een 30tal Maat schappijen (icaai onder 12 met muziek) nog opgeluisterd worden door de Wees kinderen van de Burgerlijke Godshuizen der Stad en de volgende straten door trekken Graanmarkt, Albert-Liénart- straat, Statieplaats, Statiestraat, Espla nade, Vrijheidstraat, Keizerlijke Plaats, Zonnestraat, Houtmarkt, Brusselsche- straat, Kerkstraat en Groote Markt. Te 3 1/2 ure, ontvangst en aanbieding van den eerewijn ten Stadhuize, door de heeren Burgemeester en Schepenen, om daarna het Festival te beginnen. Aan dees zullen 12 Muziek-Maatschap- pijën deelnemen. Te 7 ure stipt 's avonds, uittrekking derpremiën, in het lokaal Café Minard, Groote Markt. Maandag 2 Juli. Ten 8 1/2 ure 's morgens, Vergadering in het lokaal voor al de Congresleden, om dan stoetsge wijze Vaandel aan 't hoofd.zich te begeven naar het Stadhuis, alwaar te 9 ure juist in de Zaal des Gemeenteraads, het Congres zal aanvang nemen. Te 111/2 ure, Wandeling in de Stad. Te 2 1/2 ure, voortzetting van het Congres en te 6 ure luisterrijk Concert aangeboden aan de Eere- Congres- en Leden der Maatschappij, door deSym- phonische Kring - Eendracht -onder het bestuur van den heer Ed. De Loose. Zondag 17 Juni Om 10 uren. Serf. Van den Spiegel, tegen C. Peroons. Om 2 uren. Aug. De Haeck, tegen Ch. Tallier. Om 3 uren. Muylaert, Herdersem, tegen B. Raes, Opwyck. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 1036 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 8301 kilos. - Programma \an 't Concert, welke zal gegeven worden op Zondag 17 Juni 1894, om 11 1/2 ure 's morgens, ter Groote Merkt, onder het bestuur van den heer F.-L. Van den Bogaerdc. 1M&rohe militaire. 2. Fint&isie sur les Dr&gons de Villus, Maillaht. 3. S&nti&go, Valse esp&gnole. Corbi*. 8YÜIDIKAAT der Until, patronen en bedien den. De Algemeene Vergadering welke morgen Zondag ter Café Minard, zou "ekouden worden, moet bij onvoorzien geval tot later verdaagd worden. AaUt. Kat li. Werk- mansUring. Morgen zondag 17 Juni, om 3 ure 's namiddags, algemeene vergadering der leden van den Anti socialistische Vakvereeniging en van den Kath. Werkmanskring. Dagorde Uitleggingen over de wijze van aanduiding der Afgevecrdigden aan de welke volmacht zal verleend worden, tot het aanduiden der Caudidaten voor de aanst. kiezingen voor Senaat, Kamer en Provincie. Allen op post, katholieke vrienden 1 Aalet. Een eersten prijs. De heer Prosper Backaert, leerling aan onze Stedelijke Muziekschool, heeft in 't Ko ninklijk Conservatorium te Brussel den eersten prijs van notenzang met groote onderscheiding behaald. Er waren niet min dan 92 mededingers. Onze beste gelukwenschen aan denover- winnaaar. Deze zegepraal vereerst niet alleen hem maar ook zijne leermeesters. pir- r\ Pillen Walthery zijn vol- I Ur 2. doende om de hardnekkig ste verstoptheid te overwinnen en de spijs verterende werking te herstellen 1 fr. 25 de doos voor 2 maanden behande ling. Denderhautem. De wijk Terlinden was Maandag 11. in volle feest gewaad triomfbogen waren opgericht en al de hofsteden en huizen waren versierd en bevlagd, ter gelegenheid der behan- diging van het Burgerlijk Eerekruis van le klas, door Z. M. den koning geschonken aan den heer Karei Van Vaeretibcrgh, Schepen, voor meer dan 35 jaren open bare diensten met trouw en zelfsopoffe- ring bewezen. Een stoet bestaande uit ruiters en rijtuigen haalde hem aan 't Gemeentehuis ai en geleidde hem onder 't geluid der klokken en van de jubelkreten der menigte naar zijne woning. Aan de grens der wijk ontving de held van het feest de gelukwenschen zijner geburen en werden hem fraaie bloemtuilen aangeboden. De feestelijkheden eindigden met een feestmaal door den heer Van Vaerenbergh aan zijne medeleden van Scbcpenscollege en Gemeenteraad aange boden. St. LieveiiH-Hauteni. -Een diefstal met braak werd in het klooster gepleegd. De dieven hebben een venster ruit vau 't schoollokaal ingeslagen en zijn langs daar binuen gedrongen. Zij door zochten verschilligeplaatsen en vonden er niets naar bunnen smaak ten zij in den kelder, waarvan zij de deur met geweld openbraken, eenige mondbehoeften die zij waarschijnelijk hebben binnengespeeld. In den refter hebben zij een kas openge broken en de spaarpenningen der leer lingen geroofd. De ledige beursjes en spaarpotten wer den op de baan naar Oombergen terug gevonden. Aan de sporen door de dieven achtergelaten, zou men zeggen dat zij van een kruiwagen waren voorzien om den buit te vervoerenzij zallen hem niet noodig hebben gehaa. 't Weinige dat zij hebben meêgenomen, laat veronderstellen dat zij in hun werk ziin verstoord ge worden. Dieven ongekend. Over omtrent eene week werden te Brussel bij eenen juweelier voor omtrent 15, 000 fr. juweelen gestolen. Het onder zoek der politie heeft eindelijk de dieven doen vinden.Zij zijn reeds voor den onder zoeksrechter verschenen. Laffe aanranding. Eene juffer van St-Joost-ten-Nooae, MejMaria Z welke door deruedes Charbonnierskwam werd ontmoet door eenen jongeling, die haar een fieschke vitriool in het gelaat wierp en daarna de vlucht nam. Deerlijk gebrand werd het meisje naar huis gebracht, maar zij verklaarde den aanrander niet te kennen. Denkelijk is deze dus het werktuig van eenen wraakzuchtige. Verjaardag van een bloedig messen gevecht herbegonnen. De lezers van het Handelsblad en andere personen herin neren zich nog het bloedig messengevecht van verleden jaar te Belcele op de kermis, waar Emm. Heyman, die met vrouwen kind terug naar St- Nikolaaa keerde, op het gehucht De Valk, - eenen steek in den hals bekwam en dood ineenzakte. Zondag met Belcele-kermis was dit juist een jaar geleden. In de zelfde herberg zat zondag avond ten 10 1/2 ure, een gezelschap personen van St- Nikolaas. De baas verwittigde hen dat hij ging sluiten, waarop zij vertrok ken. Twee brouwersgasten scheidden van het gezelschap, zeggende dat zij in de Ha zelaarstraat, een glas gingen drinken. Onderwege volgens hun zeggen, wer den zij door eenen troep boerenjongens en knechten aangerand, die hen steken en slagen toebrachten, waardoor zij erg ge wond werden en veel bloed verloren. De genaamde Edmond Slos, ligt te bed met eene snede dwars over den hoofdsche del, eenen steek in den hals en in den neus, en eenen stamp in het rugbeen, dien men als zeer bedenkelijk aanziet; hij was onlangs gehuwd. De andere, Alfons De Veerman, min gevaarlijk gewond, doch welke messteken in het hoofd beko men heeft, is reeds te been. Volgens een ander gerucht, door eenen persoon uitgestrooid, zouden zij onder el kander twist gehad hebben. Dezen mor- gend was M. De Merlier, burgemeester van Belcele, ter plaatsehij had den wachtmeester der gendarmerie van St-Ni- kolaas ontboden die met zijne manschap pen ter plaatse ging. Jongens van den Ossenhoek welke verdacht zijn, werden ondervraagd. Tot nu toe zijn er nog geene aanhou dingen gedaan. Beide gewonde brouwersgasten wonen op het grondgebied der stad St-Nikolaas, niet verre van de grenspalen waar St-Ni kolaas van Belcele scheidt. Men heeft reeds gevraagd hoe het staat met de vereffening der faillit-Dujar- din. Naar het schijnt zal men er toeko mende maand er mede gedaan maken; er zal fr, 2,96 0/0 als laatste devidend betaalt worden. De schuldeischers zullen per groepen 250 mogen komen naar den Lion d'Or Augustienen Bei te Brugge. De policie van Kortrijk werd zondag avond rond 5 ure verwittigd,dat een kerel van verdacht uiterlijk, bij een vodden koopman op de Brugsche kassei, eene ketting van 50 A 60 meters lengte, dienen de tot het roten, te koop geboden had. Hij moest 's avonds ten 8 ure weêrkeeren. Toen hij inderdaad terugkwam, werd hij door de agenten, die op loer lagen, aangehouden en naar liet policiebureel gebracht. Daar bekende hij de ketting gestolen te hebben bij M. Frederik Callens, vlasrooter, te Kortrijk. De dief is een voerman, 20 jaren oud, geboren te Brugge, thans zonder vaste woonst. Hij is in de gevangenis opge sloten. Men meldt uit Lootenhulle De overvloedige regens der laatste da gen, hebben do Pokebeek buiten hare oevers doen treden en de vruchtbare meersche op hare oevers gelegen, staan onder water van Ruiselede tot Nevele. Op vele plaatsen staat het tot boven het gras dat welhaast zou moeten afgemaaid worden. De schade zal zeer groot zijn. Het is de eerste maal sedert de beek gekuischt, verwijden verdiept is,datzulke overstrooming plaats heeft. Algemeen klaagt men dat de lossing van het water te Nevele veel te wenschen laatmen stopt er eenvoudig den mond der beek op en hooger moet het water maar blijven staan. Reusachtige steenEen reusach tige steen is op weg naar de tentoonstel ling te Antwerpen. Hij komt uit de steengroeven van MM. Cornet, zoons van wijlen den Senateur en is groot 14 meters lang, op 2 breed en 45 centimeters dik, 'tzij eene opoervlakte van 28 met. vierk. en eenen kubieken in houd van 12.6 kub. met. Datsteentje weegt de kleinigheid van 35, 000 kil. Hij moest er tusschen komen!... Twee vrouwen, de 42-jarige Marie De W. en de 39-jalige Regina Van O., waren in eene herberg de Klappij straat te Antwer pen aan den slag geraakt. Minnenijd was de casus belli. Zij plukten, sloegen, krabden elkaar dat er in den letterlijken zin des woords de stukken afvlogen. Kleeren en haartres- sen lagen reeds over den grond verspreid, terwijl voorhoofden en wangen, armen en halzen de spooren der nagels droegen. Dat kon een aanwezige, zekere Jos. Ga- denie niet langer aanzien. Hij sprong er tusschen, om de twee hellevegen te schei den. Doch nu liet de laatste hare vijandin los, viel Gadenie te lijf, ranselde hem duchtig af en bracht hem daarenboven met een pintglas zulken geweldigen slag op het hoofd toe, dat men hem ernstig ge wond naar het gasthuis heeft moeten dragen. Die zal voortaan wel de vrouwen alleen laten vechten. Op het grondhebied van Borgerhout (Antwerpen), in de nabijheid van den Steenen-Molen,is een vreeselijk feit voor gevallen, dat den dood ten gevolge heeft gehad van eenen der deugnieten, welke in die buurt de straten op sommigo uren van den nacht onveilig maken. Een 21jarige matroos, in dienst op de Red Star-booten, geboortig van Rotter- dom en niet bekend in de stad, was gedurende den nacht verdwaald en zoo rond drie uren in hooger gemelde straat aangekomen. Daar ontmoette hij drie personen, aan welke hij den weg naar de dokken vroeg. Zij duiden hem eenen weg aan, die hem niet aan de dokken, maar in de Appel straat, achter de gendarmerie, eene zeer eenzame plaats, voerde. Toen de matroos daar kwam, zag hij de drie bewuste personen, die langs eenen anderen weg dAarheen waren gekomen, weêr naderen. Dit verwonderde en verontrustte hem, waarom hij zich voornam op zijne hoede te zijn. Hebt gij uw schip nog niet gevonden? vroegen de nachtloopers. Nog niet, antwoordde de matroos, terwijl hij de hand in den zak stak om zijn mes gereed te houden. Op dit oogenblik vatte een der kerels hem bij de keel en sloeg hem met den paraplue op het hoofd. Er ontstond eene vechtpartij,gedurende dewelke de matroos voelde dat de twee anderen poogden zijne zakken te ledigen. Doch hij was er in gelukt zijn zakmes te openen en er den eersten aanrander eene wonde mede toe te brengen in den bil, zoodat de slagader doorsneden was De aanrander liet een schreeuw. Ik ben gesteken riep hij en op het hooren daarvan namen de twee andere deugnieten de vlucht. De gekwetste kon nog opstaan en een honderdtal meters verder loopen, tot aan het huis n. 62, in de Ropstraat, waar hij ineenzakte en dood bloedde, terwijl de aangerande zich vrijwillig in de handen der policie ging stellen. De twee anderen werden tot nu toe nog niet gevonden overigens men kent hen niet. Reeds werden drie personen aange houden. De roman van eenen deserteur. Over eenige jaren deserteerde zekere Ma- thias, een liniesoldaat, die te Rijsel in garnizoen lag. Hij stak de Belgische grenzen over, vestigde zich te Charleroi,trouwde daar en begon een kleinen handel, die hem in vier of vijfjaren een schoonen spaarpot bezorg de. In het begin van den zomer kwamen de echtgenoten te Antwerpen eene her berg openen in de nabijheid der Wereld tentoonstelling, Doch over een paar weken was Mathias voor eenen dag of vier op reis gegaan en stond bij zijne terugkomst niet weinig verwonderd, zijne woning totaal leeg te vinden. Zijne vrouw had alles verkocht en was or met eenen anderen van door getrokken. Dit trof den sukkelaar zoo zeer, dat hij Antwerpen verliet en zich naar St-Joost- ten-Noode begaf waar hij aan den vrede rechter vroeg, hem aan de fransche over heid uitte leveren. Ik weet wel zegde hij, dat mij dit vijf jaren gevangenis zal kosten, maar dit is niets in vergelijking van mijne zedelijke marteling. Te Florennes nabij Dinant is eene belangrijke fabriek in assche gelegd. De brand nam in korten tijd zulke groote uit breiding, dat er niets kon gered worden. De schade word gerekend op 150, 000 fr. AMERIKA. Amerikaansch bedrog.Voor de Recht- bank van Orangebury, Zuid-Carolina, is een zonderging proces in gang. Ziehier j waarvan er volgens de plaatselijke bladen j spraak was. Op 24 september laatst bemerkten de bewoners van de kleine stad Orangebury i op alle muren overgroole plakkaarten, j waarop in groote letteren te lezen stond Great attraction. Voordracht-Zelfmoord, j door doktor Thompson. Verder werd in den plakbrief uitgelegd, dat doktor Thompson de geschiedenis zijns levens zou verhalen, zijne tegen- i spoeden en ongelukken. Hij zou ook de kwestie van zelfmoord behandelen, zoo- wel onder wijsgeerig als onder godsdien- stig opzicht. Hij zou de zekerste middelen j aanduiden, die de wetenschap ter be- i schikking stelt aan de wanhopigen, om op de aangenaamste wyze te sterven. Ten slotte werd gezegd li Bij 't einde der voordracht zal het 1 publiek worden uitgenoodigd, te stemmen over de vraag of doktor Thompson, ge zien .zijnen ongelukkigen toestand, het recht heeft zich te zelfmoorden. De stemming zal geheim zijn. b Indien het antwoord bevestigend is, zal de voordrachtger zich aanstonds het leven benemen bij middel van een revol ver, zonder gevaar voor de aanwezigen. b De opbrengst der inkomgelden zal be steed worden tot begiftiging van vijf wee zen uit de stad. De voordracht moest plaats hebben in den schouwburg. Een zeer talrijk publiek verdrong zich lang voor het bepaald uur voor den ingang. Men betwistte elkander de plaatsen. Niamand wilde de gelegen heid missen eene zoo aantrekkelijke voorstelling bij te wonen. Een rijkaard van Boston gat 25 dollars voor een ge woon plaatsje. De opbrengst was dus zeer groot. Toen het uur daar was, klonken de drie traditionneele slagen.De gordijn ging op en doktor Thompson verscheen. Alvo rens het woord te nemen, verklaarde hij, wil ik een weinig muziek laten hooren. Een jong kunstenaar speelde daarop een stuk uitWilhelm Teil op eene mekanieke piano. Eene Duitsclie zong een fransch duo met eenen Italiaan De doktor zelf i scheen zich goed te amuseeren. Iedereen I had natuurlijk het oog op hem. Men vond hem schoon. Eene rijke sentimenteele Amerikaansche, deed hem een briefje overhandigen, om hem te verklaren dat zij bereid was met hem te trouwen, indien hij zijne zelfmoordplanen opgaf. Hij antwoordde, droevig glimlachend, met een eenvoudig Te laatdat staat niet op het program, n Eindelijk begon hij zijne voordracht. Drie uren lang verhaalde hij al de bijzon- i derheden zijns levens en verklaarde als- j dan het publiek te laten oordeelen of hij ja of neen, moest sterven. Men juichte toe; de doktor boog als een artist. Hij legde een revolver naast zich en de stemming begon. Elk kreeg een blauw en een wit briefje. Het blauw was voor de zelfmoord, het wit j tegen. Alles ging goed en bij stemopne ming heerschte de grootste spanning in het publiek. Eindelijk waren er 324 stemmen voor en 324 tegen. Er bleef nog een enkele bulletijn in de trommel, die den doorslag zou geven. Het publiek j hijgde, 't Was een blauw bulletijn dat te voorschijn kwam. De doktor stond op en nam zijn revol- ver. Hij stelde den loop op zijne slaap en telde Een, twee.... Hij ging zeggen b drie de vrouwen stopten reeds de ooren en eenige waren al j op voorhand in bezwijming gevallen, toen een der stemopnemers als werktuigelijk in den trommel zag. Houd op riep hy. Er zijn nog twee bulletijns in den trommel Hij haalde er inderdaad nog twee uit, die om de een of andere reden aan zijne aandacht ontsnapt waren. Zij waren wit. Hierdoor werd de meerderheid omgekeerd en was zij tegen den zelfmoord. Maar een der toeschouwers sprong woedend recht, liep naar den stemopne- mer en riep Gij liegtGij zelf hebt twee bulletijns in den trommel gesteken,ik heb j het gezien. En hem bij den arm grijpende schudde hij hem hevig heen en weer. Uit de mouw van zijnen frak, die scheurde, i vielen dan een vijftigtal witte bulletijns, daar verborgen om den doorslag in de stemming te geven. Men ziet van hier wat er dan gebeurde: Er ontstond eene onbeschrijlijke woeling. Wij zijn bestolen I riep men. 't Zijn be driegers Aan de galg met hen Stoelen en tafels vlogen op de estrade. Doktor Thompson verloor echter het hoofd niet. Hij loste vijf maal zijn revol ver op de toeschouwers, die met stokken i op hem toesprongen. Dan liep hij naar de I gaskraan en draaide het licht uit. Hij kon daarna gemakkelijk langs eene zijdeur ontsnappen, na de ontvangst in zijnen zak gestoken te hebben. De man loopt nog. De stemopnemer werd echter halfdood geslagen, voor den sheriff gesleept en voorloopig tot levenslange gevangenis ver oordeeld. Nog denzelfden avond hing men den doktor in beeld op en er heerschte tot laat in den nacht eene ware revolutie. Vlasnij verheid. Het vlas schijnt nog al wel gelukt in België, Frankrijk en Holland. Als er geen ongelukken overkomen mag men zich aan eenen bijna dobbelen oogst venvachten van vroeger jaren. Ongelukkiglijk on dergaat het gezwingeld vlas nu eenen grooten afslag die zich voort laat gevoe- leu en die voor gevolg zal hebben het grof vlas in evenredige prijs met het fijn vlas te doen verkoopen. Ten andere daar de handelaars verleden jaar aanzienlijke verliezen hebben ondergaan ter oorzake van de flauwe handel in het vlas dat zij zeer duur betaald hadden, zijn zij dit jaar niet geneigd om hooge prijzen te betalen. Een groot getal vlashandelaars kunnen zelfs dit jaar geen nieuw vlas aankoopen. j Als wij er bijvoegen dat het weder dat dat wij hebben zeer nadeelig is voor de verbetering der hoedanigheid van het staande vlas, moeten wij vreezen dat het nieuw vlas aan zeer lage prijzen zal gaan. i Vlas te velde. Men kan op den oogen blik niets stelligs vermelden nopens den vlaschoogst. Men aanziet den regen als te gestadig en te overvloedig. De beste vlasgaards liggen ten gronde, en de onbeduidendste zijn de schoonste geworden. Als het we der echter niet verbetert,zullen al de vlas gaards bedorven zijn. Die twijfelachtige toestand weerhoudt de kooplieden. Eenige van hen waren reeds op weg om te koopen,doch men spreekt van geene overeenkomsten meer. Daar er nogtans veel vlas zal zijn, 't zij goed of slecht vlas,men mag reeds van nu af zeggen dat de prijs laag zal staan. De rooters zouden met blijdschap wat drooger weder zien komen.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2