Een paar voorbeelden. Een en ander. Intrekking van Italiaansche zilveren muntstukken. Feestviering van den H. Aloïsius Kaatsspel Houtmarkt. Allerhande nieuws. I 17 \T F1 Ï7 17 biedt aan al~ LlM\ 11 It Itlilm die lvden 50 jaren. Dame^lZÏ Te Roubaix, waar de socialisten baas zijn, wilde men eens het communisme op de proef stellen. Er werd vastgesteld, eenige dagen vóór de kieziug wel te verstaan, dat de werk lieden niet meer moesten zorgen, voor het aankoopen van 't voedsel. Elkeen mocht vrijelijk zijn aandeel koincn halen op het stadhuis, en inderdaad, den dag vóór de kiezing zag men werklieden met hunne marmit naar 't stadhuis trekken, om daar hun deel soep te ontvangen. Doch na de kiezing waren ze alras hunne belofte vergeten. Maar nu moesten ze in de plaats wat anders zetten, om toch min of meer in achting te blijven. Al de maaltijden, die plaats hadden ter gelegenheid van de offlcieele feesten wer den afgeschaft en er zou niet meer ge schonken worden dan den eerewijn, want al die onkosten kon men beter besteden aan de ondersteuning der arme werk lieden. Schoon en edel niet waar De socialisten vonden dat er voor zulke schoone daad wel wat voor hun mocht overschieten en daarom richtten ze van tijd tot tijd een groot feest in, onder vrienden, op de kosten van 't budjet. Ongelukkiglijk bleef het geheim niet verborgen. Weldra bemerkte men dat er iets ontvreemd was. Ja de inwoners hadden ondervonden, dat het geld, dat men bespaarde op de maaltijden der offl cieele feesten, niet werd uitgedeeld aan den werkman, maar dienen moest, om een fijn maaltijdje te nemen en eene lek kere flcsch te drinken. De armen waren nu toch genoegzaam getroost.Het was hun bèloofd en aan deze belofte konden zij zich maar eens deugd doen. Voorbeeldige bestierders, hé Over twaalf jaren kozen de kiezers van Perpignan, in Frankrijk, een socialisti- schen gemeenteraad, die op het stadhuis een overschot in kas vond van 125,000 fr. nagelaten door den bourgeois raad. De 125.000 fr. waren weldra weggevlo gen en binnen 6 jaren tijds hadden de zorg zame socialisten de bevolking zelf reeds voor 100,000 fr. in de schuld gestoken. Dit was niet genoeg de Parijsche ten toonstelling van 1889 had veel volk, ge lokt, en Perpignan zou Parijs naiipen er kwam eene tentoonstelling met grooten koepel, machine-galerij, lichtende fontei nen, enz. De socialistische heeren hielden feesten, redevoeringen, lieten balletkorp sen overkomen en hadden vóór het einde van 't jaar de schuld met een half millioen verhoogd. De beambten konden niet meer betaald worden,en de gemeente-secretaris moest de postzegels uit eigen zak koopen. Toen verveelde het de bevolking, en in mei 1892 kqos ze weder een raad uit de gevloekte bourgeoise. Die ellendige bourgeois brachten den rommel in orde. Ze vonden o. a. rekeningen, wegens het leveren aan-de gemeente, van fijne likeu ren en sigaren en hadden in het jaar de (500,000 fr. schuld betaald. De pachters der accijnzen, welke onder het vaderlijk (1) bestier der socialistiscge vriendjes bijna niets hadden opgebracht, werden wat scherper op de vingers gekeken, en reeds in mei 1893 was er weer een overschot van ruim 20,000 fr. En zeggen dat de socialisten het mono- pool bezitten, om eene maatschappij te stichten, waarin elkeen in vrede, zal leven. Eongo. Terugkeer van Jacques. Jacques en zijn medegezel, luitenant Docquier, zijn woensdag avond uit Mar seille naar Parijs vertrokken, en onder weg heeft de wakkere kapitein aan eenen reporter, een en ander over zijn verblijf in Congo medegedeeld. Hij keert naar Europa terug, zegt hij, wogens oncenigheid met Descamps, over het verdere veldtochtsplan. Overigens, de diensttijd van Jacques is sedert lang uit. De verklaringen van den kapitein zijn in 't kort samen te vatten, als volgt Roemaliza heeft zich overgegeven in handen van eenen agent der British South Africa Com p. Het Araabscho gezag in den Congo- Staat is volkomen gebroken; evenwel zal men inde streek rond Tauganika-meer nog ecnigzins lijden door den honger snood. Volgens Jacques zijn het alleen de Bel gen, die in Afrika de anti-slavernij acte tot hiertoe naleefden. De Engelschen durven onder handels oogpunt de Arabieren niet kreuken en de Diütschers durven dit ook niet, omdat zij oenen oorlog vreezen. Te Zanzibar vernam Jacque» dat Tippo- Tip er aan dacht den dood van zijnen zoon Sefuen van zijnen schoonzoon Nasor- ben-Soliman, beide in gevechten tegen Dhanis gesneuveld, te wreken. Hij lijft in 't geheim soldaten in, maar de Engelsche kousul te Zanzibar beloofde een oog in 't zeil te houden. Jacques deelde ook mee dat hij vruch teloos had getracht zich in betrekking te stellen met Dhanis, maar dat geen enkel koerier dezen bereiken kou. Hii gelooft echter dat Descamps rond 7 Februari 1894 de voorwacht van Dhanis, onder bevel van luitenant dc Wouters, moet ontmoet hebben. Jacques verhaalt verder zijn gelukkig gevecht tegen Mouhina, den 6 Januari, wanneer hij met zijn kanon de botna der Arabieren neerschoot, en den vijand op de vlucht dreef. In de gare de Lyon te Parijs, werd ka pitein Jacques afgewacht doorM. en Mev. Jacques, zijne brave grijze ouders. Ounoodig het roerende tooneel van het weerzien te beschrijven. Na de herhaalde berichten over den dood van Jacques, begrijpt met het geluk zijner ouders, hunnen zoon, gezond en be roemd, terug te zién. De Moniteur van vrijdag deelt het vol gende stuk meè De minister van geldwezen heeft de eor ter algemeene herinnering te brengen dat, van en met eerst komenden 25 Juli, het Italiaansch zilveren pasgeld van 2 fr., van 1 fr., van 50 cent. en van 20 cent. niet meer in de Staatskassen zal ontvan gen worden. Tot en met 24 Juli mogen de houders dier stukken ze ruilen in de kassen der Nationale Bank en in de kassen der ont vangers van belastingen, die in degemeen- ten verblijven waar geen gesticht der Na tionale Bank bestaat. Tot op den zelfden datum mogen de sommen welke geene 10 fr. te bovengaan, insgelijks geruild worden in de kantoren der post-en telegraafoversten en in die der andere rekenplichtigen van den Staat, voor zooveel zulks niet door de dienst- noodwendigheid verhinderd weze. Geen ambtelooze persoon is verplicht gemelde muntstukken in betaling aan te nemen. P. DE SMET DE NAEYER. Brussel, 21 Juni. In zijn Vliegende Bladje van 17 Juni 1894, schrijft Pie Douche: Wij herhalen het nog eens: De plans van ons werking zijn in 't Bisdom neer- gelegd, met verzoek van afkeuring als er iets in is dat slecht is. En omdat Z. H. Mgr Stillemans over dit plan tot hiertoe, volgens Pie üonche, nog geene uitspraak heeft gedaan, geeft hij te vestaan dat het is goedgekeurd ge worden. Pie Douche wil hier de spreuk toe passen Wie zwijgt, stemt toe maar hij verliest uit 't oog dat er nog een andere spreuk bestaat, luidende Niet an'.woorden, is de eer' van de zot ten aandoen. Nu,wij gelooven dat dit laatste 't geval is. Rechterlijke Kronijk. Zaak der erfenis Stalins-C'olle. Het beroepshof van Gent heeft uitspraak ge daan en het testament ten voordeeele van M. Collo, van Drongen, echt verklaard. Dus blijft M. Colle de erfgenaam. De erfenis beloopt tot rond de zes mil lioen, zegt men. Koninklijk Besluit. Verboden wapens. De Moniteur van donderdag deelt het gewijzigde wets artikel mede, luidende als volgt: «Hij, die zal drager zijn van een verboden wa pen, zal gestraft worden met gevangenzit ting van acht dagen tot zes maandau en geldboete van 26 tot 100 fr. of met eeue van die straffen alleen. Priesterlijke benoemingen. Is pastoor benoemd te S'-Maria-Aeltre, de E H. Peyne, onderpastoor te Ileusden. De E. H. Leclerc, Bestuurder der Carme- litersen te Audcnaerde, is pastoor van het Begijnhof te Aalst benoemd. Jongelingen-Congregatie te Aalst. ZONDAG 24 JUNI tweeden patroon der Congregatie in de kerk der EE. Pater3 Jesuïten. ORDE DER PLECHTIGHEDEN 's Morgens, algemeene Communie. Om 10 1/2 ure, openbare vergadering, toegankelijk voor het mansvolk. Veni Creator. Toespraak door den E. Pater Martinus, van het Orde der Benedictijnen, in de wereld, Jozef Van de Wiele, oud-congreganist. Opdracht van 25 nieuwe leden. Plechtig Dof met orkest, waarna Bene dictie met het Allerheiligste Sacrament. Tot meerdere eer van God en lot bloei der Congregatie. Zondug 24 Juni Om 10 uren. Fr. Cornand, tegen Fr. De Gheest. Om 2 uren. Pr. Bautens, Merchtem, R. Parent, Hofetade. Om 3 uren. L. De Vos, tegen It. Itingoir. Om 4 uren. Fr. Eeckeman, Teralphene. J. VanCauter, St. Gilles. Botermarkt. Heden zaterdag werden 900 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 7230 kilos. l*rof£ramma van 't concert welk zal gegeven worden door de fanfaar der Pupillenschool, op Zondag 24 Juni 1894, om 11 1/2 ure voormiddags op de Groote Markt, onder het bestuur van den heer Vanderlinden. 1Souvenir d'Anvers, Marche, Patjwes. 2. La Czarine, Mazurka russe, Ganne. 3. Hunyadi Indulö, Fenebez. 4. Tyrolienne, Streabog. 5. La Pensée, Valse, Gobaerts. „'ValMt. Diefstal met braak. Dezen nacht is er ten nadeele van Frans Hofman-Verbeeren, poelier, alhier Zoutstraatpoort, eenen diefstal met braak gepleegd. De dieven zijn langs achter bin nen gegaan, zijn op het dak geklommen, hebben verscheidene pannen van het dak genomen en zijn dan in den stal gedron gen. De dieven hebben medegenomen, 35 groote kiekens, 16 konijnen, 3 hanen en 3 groote schaapsvellen. De daders zijn onbekend. aan vel ziekte, hairwormeczemas, puistjes, juekingen, chronische bron chitis, bor st- en maagkwalen, rhurna- tism en breuken een onfeilbaar mid del om zich zoo snel te genezen als hij zelf het geweest is na geleden en te vergeefs al de aanbeoolene middels ge bruikt te hebben. Decs aanbod waar van men hel menschliecend doel zal waardeeren, is hel gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaart aan M. Vincent, Victor Hugoplaats 8, te Grenoble, welke gratis en franco per post zal antwoorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. den zich tegen de hoofddraaien, gassen, plotselinge verblinding der critische jaren en zuiveren zich het bloed door de Pil Walthéry. IJzerenweg.- Moorsel.Wij vernemen dat onze achtbare heer Burge- meesterVan Wambeke, zich reeds tot den heer Minister van spoorwegen heeft ge wend ten einde te verkrijgen dat de trein uit Geut, in onze statie aankomende om 6 u. 8 m. 's namiddags, zou aansluiten met den trein naar Moorsel om 6 u. 2 m. De heer minister heeft de belofte gedaan de zaak te doen onderzoeken en uit zijne verdere verklaringen mag men afleiden dat er aan 't verzoek der bevolkingen van 't noorder gedeelte onzes Kantons zal vol doening gegeven worden. Aiieuweikeiken. Diinsdag namiddag rond 5 uren is de hofstede, ge legen Grooten Dries, bewoond door Victor Neckebroeck, zijne vrouw en schoonmoe der, der prooi der vlammen geworden. Op het oogonblik der ramp waren alleen op 't hof do moeder, vrouw Neckebroeck en eene naaister; Victor Neckebroeck was met peerd en kar naar den molen ge reden. Op weinige oogenblikken stond de gansche hofstede, een der oudste van Nieuwerkerken, langs alle kanten in brand. De drij vrouwlieden* poogden te redden wat te redden was en gelukten er in eenen koffer buiten te sleepen, geld- weerden en papieren bevattende.Ondanks de smeekingen harer dochter om te vluch ten, bleef de moeder, te midden van eenen vuurregen den koffer bewaken. Doch hare kleederen geraakten in brand en zij stond daarom zoo te zeggen ongenaakbaar te midden van eenen vuurpoel. Men had immers de gewoonte poort en deuren te sluiten van 't oogenblik dat Neckebroeck het hof verliet. Men moest eenen door gang maken door eene houtmijt om haar te kunnen naderen. Men stelde zich aan 't werk en zekere Theoficl Lievens, kon haar ter hulp snellen en redden. De ongelukkige had reeds vreeselijke wonden •bekomen; men diende haar de H. Sacra menten toe en zij overleed des woensdags voormiddag na verschrikkelijke pijnen te hebben geleden. Vijf runderen, een paard een 18maander, eene zog die moest vig- gen, kiekens, konijnen, al de meubels en alem, behalve een veulen, dat aan 't vuur is ontsmrongen, zijn in den brand geble ven. Het veulen heeft brandwonden heko men aan den rug, en wordt behandeld door den veearts Renneboog zoon. Op be vel van zelfden heer veeartszijn de dieren die in den brand omgekomen zijn dadelijk in diepe putten gedolven. De schade is zeer moei el ijk te schatten. De inwisseling vau Fransch koper had dijnsdag reeds de 250,000 fr. bereikt, waaronder 3000 fr. Italiaansch, 300 fr. Engelsch en 750 fr. Luxeraburgsch geld. Antwerpdn was hier.tusschen voor 60,000 frank. Er stonden 80 tonnen, elk met 2500 fr., samen 200,000 fr., gereed om naar Antwerpen te worden gezonden, waar zij worden ingescheept naar de be stemming, die M. Allard zal opgeven. De grootste afzonderlijke inzending te Brus sel kwam vaneenen fabrikant van Leuven, die niet min dan 6000 fr. ter uitwisseling aanbood. De tramway maatschappijen brengen dagelijks voor 6 tot 8 duizend fr. koper in. Ontploffing te Brussel. M. de Onderzoeksrechter heeft voorloopig de ondervragingen gestaakt, om die binnen kort te hervatten. De menigte rondom het bouwvallighuis is reeds evengroot gebleven, lot eindelijk de burgemeester in overeenkomst met 51. Van Schoor, procureur generaal, alle toe gang verbood. Nadat de photograaf van het parket eenige gezichten zal genomen hebben, zullen de werklieden met de afbraak be ginnen. Het gat, dat men in een schutsel op den trap heeft waargenomen, is wel de gelijk het gevolg der ontploffing en dus niet opzettelijk gemaakt om de ontplof- fingsstof te plaatsen, zooals men eerst meende, Een brief uit Luik zet de onderstelling van eene anarchislenaanslag meer kracht bij en voegt er zelfs degene hijdat moge lijk de zoo lang gezochte valsche baron Sternberg wel de hand in de zaak zou kunneu hebben. Dit gedacht wordt zelfs gedeeld door de anarchisten van Luik. Aangaande de kwestie, wie de schade zal vergoeden, wordt gemeld, dat binnen kort de gemeenteraad eenen brief zal ont vangen, om te vragen dat de stad de aan gerichte schade vergoeden zal, Ontploffing te Brussel. De op ruiming van het gedynamieteerde huis duurt voort. De puinen, die de beweging in den winkel van M. Canonne belem merden, worden in de straat gebracht en uitgezocht onder de oogen derexperten, die alles wat hen verdacht voorkomt ter zijde doen leggen. Dan onderzoeken zij dit met buitenge woon zorg en hopen op die manier te kunnen ontdekken van welken aard de ontploffingestof geweest is. Het parket is nog altijd onbeslist over het vraagpunt, of er misdaad ofwel onge luk in het spel is. Wel heeft men eenen persoon verdacht doch men heeft spoedig opmerkt dat men een valsch spoor volgde. Zekere X., uit de Van Gavenstraat, te Brussel had zijne vrouw en twee kin deren verlaten. Vrouw X. had hem her haalde malen per brief gesmeekt om het gemeenschappelijk leven weer aan te gaan, doch hij weigerde steeds. Om zich te wreken, wachtte zij hem af, om hem eene kom vitriool in het gelaat te werpen. Bij de eerste ontmoeting gebeurde dit, doch X. gaf zijne vrouw zulk en geweldigen stomp, dat zij zoowel als hij het brandend vocht in het aangezicht kreeg. Beiden werden naar het gasthuis gebracht. In den gemeenteraad te Laeken. De gemeenteraad van het koninklijk bui tenverblijf is waarlijk het model aer ge meenteraden. Naar aanleiding der onregelmatige con cessie van een gaanpad, had er eene on dervraging plaats, welke de burgemeester Bockstael met eene stemming van ver trouwen wilde bekronen. Doch toen hij zag dat de stemming ten zijnen nadeele ging uitvallen, stond hij plotseling op en sloot de zitting. Dit bracht een onbeschrijfelijken war boel te weeg bij het publiek, dat wel uit 500 personen bestond, zegt de Patriote. Men riep dief! smGooit hem uit het vensier!... De ketel van eene stoomboot moest gekuiseht worden te Gent. Dit werk was aangenomen door eenen baas, die daar voor twee jongens had aangesteld. De ge naamde Van Dichelen, 13 jaar oud, wo nende Priesterstraat, was in den ketel aan het werk, toen eene kraan moest opengedraaid worden; de persoon daar- meè gelast, nam bij vergissing de stoom- kraan en zette die open, met het onge lukkig gevolg, dat de kleine Van Diche len zeer erg over gansch den rug verbrand werd. Groote schepen. Wij maakten reeds melding van de aankomst, schrijft n Het Handelsblad, van twee groote vrachtbooten in onze haven de Itnaun en de Maroa. De laatste, welke 25 voet 8 d. diep ligt, doch met 1000 ton meer zijn vollen diep gang, 28 voet,zou bereiken,ligt thans aan het noorderterras eu dus op eene gunstige plaats, om door de talrijke vreemdelingen die steeds langs de Schelde wandelen, be wonderd te worden, Het schip is geladen met 107,000 zak ken graan en zaad, 5000 balen katoen en eene groote partij balen kemp en wordt gelost door den stouwer Gilson, de Noord natie en de natie de Voskens. Dezo werken er aan met 250 man men rekene daarbij zes stadskranen, die bij eiken trek 9 zakken ophalen en 9 kranen van den boot, die er telkens 4 boven brengen, en men kan nagaan hoe het werk vooruit vliegt. Wanneer de hangars onder het terras vol zijn, zal men denkelijk het schip ver halen tot voor de St-Pietersvliet, om het overige daar neer te leggen. Daarenboven liggen er aan de andere zij van het schip nog een aantal binnen schepen en lichters, in welke een deel der lading rechtstreeks overgeslagen wordt. Geneverdieven. Men meldt uit Deurne het volgende aan Het Handels blad In den nacht van 18 op 19 dezer werd er bij middel van braak bij den herbergier Frans Blanche-Peetcrs, te Deurne, een kelderdiefstal gepleegd. De dieven braken het kelderraam uit en, eens binnen, schudden zij twee opleg- potten op den vloer leeg, sloegen ae kraan van het biervat in een versch vat onversneden genever, spoelden dc opleg- potten daarmede uit, goten dit alweer over den vloer, lieten toen de potten, die samen 50 liters konden inhouden, vol je never loopen en trokken er mede van door. Onder het voltappen der oplcgpottcn hadden zij zich geamuseerd met een kren tenbrood op te eten, dat daags daarna moest dienen op het koffiefeest van eenen kerkgang. Een tarwe brood, dat zij ook meena men, werd door hen in eene gracht ge worpen, en depotten met jenever droe gen zij 500 meters ver in een koornveld. Maar de agent Bertholet, van Deurne, die daags nadien twee kerels ontmoette, welke uit eene blikken werkmansbus je never dronken, hield er een van aan. Deze beweerde een halven liter jene ver gekocht te hebben in eene herberg, die hij niet noemen kon. Maar bij nader onderzoek werd bevonden dat de bus wel een liter oversneden jenever inhielden toen was er geen twijfel meer of de drank was gestolen. De aangehoudene gaf een valschennaam en adres op. Maar de agent P. Steven, van Borger- hout, van het feit verwittigd, begaf zich naar Deurne en herkende aanstonds den aangehoudene voor eenen persoon, die bij de policie niet in geur van heiligheid staat. Bij verdere ondervraging begon de je- neverdief bekentenissen tedoen, en te zeg gen waar de potten verborgen waren. Zij waren met 10 liters jenever verminderd. Hij maakte ook zijnen medeplichtige bekend en deze werd denafgeloopen nacht door hooger genoemden agent Stevens aangehouden. Beide aanhoudingen strekken de wak kere agenten van Borgerhout en Deurne tot eer. Geheimzinnige moord. Verleden jaar op 12 Juni, dag van O.-L.-V.-Hemel vaart, stierf plotseling te Saventhem een 23jarigejongeling, Jaak Berckmans. Men vond hem 's morgens in de schuur ziel togend. Ilij lag op den rug, met de handen op de borst gekruisteen zijner schoenen was uitgetrokken en stond naast hem. Het overlijden werd aan een ongeluk toegeschreven, ofschoon men in het dorp het vermoeden had dat Berckmans ver moord was. Nu echter, dat men de zaak als geclas- seerd beschouwde, komt zij eensklaps weer op het tapijt en het parket zal een nieuw onderzoek doen. Eene vrouw, die in het vorig onderzoek niet ondervraagd werd, verklaart stellig dat zij den moord heeft zien plegen en voegt er bij dat een der moordenaars haar zelfs nog vervolgd heeft. De misdaad zou gepleegd zijn door twee personen, die zij noemt, en die kort vóór den jongeling eene herberg verlaten hadden, waar hij vogelpik had gespeeld. Berckmans zou alsdan aan don herber gier gezegd hebben, dat de twee personen nem sinds lang zochten. De vrouw, die dit alles verhaalt, voegt er bij dat Berckmans, nabij zijne woning gekomen, door de twee mannen aange vallen en verwurgd werd. Toen hadden zij hem door het venster in de schuur ge- stooten, ouder eene val, om alzoo aan een ongeluk te doen gelooven. Het schijnt dat het lijk sporen van ver- wurging droeg. Bij den landbouwer S. te Gerdingen is een kiekentje geboren, hebbende vier pooten; 't loopt evenals een viervoetig dier en ziet er frisch uit. Men heeft den eigenaar reeds 35 fr. geboden, doch deze wil het niet verkoopen, aangezien hij gaarne zou willen zieu wat er vau groeien zal. Een echt monsterkalf is verleden week bij M. Jongen te Neerhaeren aan de Maas, ter wereld gekomen. Een tweeling makende een onafgescheiden geheel: twee koppen aaneen gewassen met drie ooren, waarvan eene juist in 't midden der kop pen prijkt; verder twee strotten met het overige bijbehoor der koppen. De achter ste pooten liggen overeen gekruist, juist gelijk een snijder zijne beenen legt, als hij op de tafel zit. De veearts heeft ver klaard dat het tweebeest ook zoo zat in dc moederkoe. Het heeft ten minste 10 mi nuten geleefd. Onnoodig te zeggen dat de toeloop van. nieuwsgierigen groot was. De toestand van doktor Renson be tert voortdurend. Hij is voor het oogen blik buiten gevaar. Er wordt ook gemeld dat de onlangs aangehouden werkman Verbist, meêplichtig zou zijn in den aau- slag van St-Jacobskerk, te Luik. FRANKRIJK. Socialist op den trein. Een klein heorke komt de statie te Toulouse opge stormd, als de trein naar Parijs gereed staat. Een wagon-lit, conducteur Er is geen in dezen trein, meneer. n Wat, geen icagon-lit Oh, die spoorwegmaatschappij doet hare zaken erbarmlijk Aanziet ze mij dan voor eenen hond 1 Eu grommend stapt 't meneerken in eenen wagon 1° klas, die hij onweerdig acht zijn persoontje te bevatten, Dat heerke was Jaurèssocialistisch Kamerlid, aanhitser der werkstaking in de mijnen van Carmaux, die van een uit stapje naar de badplaatsen Graissessac en Carcassonne terugkeerde.... KERKFXIJKE-STATEN De Nieuwe Bussische gezant. Maan dag middag, ten 12 ure, ontving Z. II. Leo XIII in plechtig gehoor M. Iswolsky, nieuwbenoemd minister-resident van Z. M. den Czaar aller Russen. De nieuwe gezant begaf zich in gala rijtuig naar het Vaticaan en werd op het St. Damasusplein door den Pauselijken ceremoniemeester ontvangen. Op den eeretrap kwamen hem de majordomus en de kamermeester tegemoet, die hem met de gebruikelijke eerbewijzen binnenlei den. Langs den weg, dien hij volgde, de Zwitsersche lijfwacht en de edelwacht opgesteld. De Paus ontving M. Iswolky in de Troonzaal. Dc Russische gezant overhandigde Z. H. zijne geloofsbrieven en hield eene toe spraak in de fransche taal, waarin hij zijne voldoening uitdrükte, gevestigd te zijn bij den H. Stoel en aldus de betrek kingen tusschen Rusland en het Paus schap te herstellen De Paus antwoordde in dezelfde taal met eene dankbetuiging en gelukwen- sching aan M. Iswolsky, aan wiens sou- vcrein Z. H. eenige prijzende woorden wijdde. Vervolgens werd M. Iswolsky door Z. II. in bijzonder gehoor ontvangen. Dit on derhoud duurde vijftig minuten. Na afloop dezer audiënties begaf hij zich naar kardinaal Rampolla, Staatsse cretaris. Bij zijnen terugkeer heeft hij de wapen- schilden van Rusland en den Paus voor zijne woning doen aanbrengen en aau- stonds aan het diplomatiek korps, door kennisgeving aan aen deken, bericht ge- j zonden van zijne aanstelling en erkenning j als gezant van Rusland bij den Paus. MEXICO. Bloedige verjaardag Het was dins dag 19 juni, de 27° verjaardag van den moord op keizer Maximiliaan, te Quere- taro. Nieuwe bijzonderheden over de laatste levensdagen zijn nu in 't licht gekomen. De drie laatste dagen bracht de onge lukkige keizer door met brieven naar zijne familie,onderhoud met zijnen biecht vader den eerw. pater Fischer en het op maken van zijn testament,waarin hij geen enkel zijner getrouwen vergat. De volgende brief schreef hij aan de keizerin Innig geliefde Charlotte, n Indien God toelaat dat ge terugkeert n tot gezondheid en gij deze regelen kunt lezen, zult ge de wreedheid begrijpen van het noodlot, dat mij onophoudelijk treft sedert uw vertrek naar Europa. Zooveel gebeurtenissen, helaas zoo- veel onverwachte slagen hebben zoo erg mijne hoop verbrijzeld, dat de dood n voor mij eene gelukkige verlossing is. Ik zal roemvol sterven als soldaat, n niet als een onteerd, maar als een over- wonnen koning. Indien uw lijdon te n levendig is, indien God u roept om mij n binnen kort terug te vinden, zal ik Go- n des hand zegenen die zich op ons heeft neergedrukt.. n VaarwelVaarwel Uw arme MAXIMILIAAN. Onmiddelijk nadat het vonnis was ge veld verlieten al de vreemde consuls de stad. Prinses Salm-Salm kreeg aanzegging' om binnen de 24 uren Queretaro te veria-: ten. Zij had 200,000 fr. in bankbriefjesj aangeboden aan den bevelhebber der wacht, die de gevangenis bewaakte, zoo! hij den keizer wilde laten ontsnappen,1 maar deze officier werd zelf te streng be waakt. Den 19 juni 's morgens was de stad door 41,000 man troepen bezet. Het was een uitgelezen weer, met een prachtigen blauwen hemel. Maximiliaan kleedde zich vroeg in ha- biet met witte ondervest,om goed tot doei voor de schutters te dienenMejia en Mi- ramon.die met den keizer moesten gedood worden, droegen ook dezelfde galaklee- ding. Met drie rijtuigen werden de marte aars, ieder door een priester vergezeld naar het Cerra della Campana gevoerd Geen enkel huis in de stad was geopend geen mensch in de straten alleen eene joDge vrouw, zinneloos van wanhoop, me een zuigeling op den arm, doorliep wee nende de stad het was de vrouw vai Mejia. Op de plaats der strafuitvoering werdci de drie slachtoffers op eene verhevenheii geplaatst, voor een peloton van 15 ser geanten onder bevel van eenen kapitein Op dit oogenblik aanschouwde Maximi liaan langen tijd het portret van de keize rin en het gevende aan pater Fischer, zegde hij Breng dit aandenken aai mijne vrouw indien zij begrijpen kan, zeg haar dat miine oogen zich geslotei hebben op haar beeld, dat mijn laatst* gedacht was voor haar. Maximiliaan stond in 't midden, Miraj mon links, Mejia rechts. De keizer ga 100 piasters aan de vijf sergeanten, dij hem moesten schieten, hen smeekende t! mikken op het hart, niet naar het hoofd) Hij omhelsde zijne gezellen en kwan toen vooruit, sprekende met trillend» stem Mexikanen n De mannen mijner klas en van mijl n ras zijn door God geschapen om hot ge n luk der volkeren uit te maken of om e n de maartelaars van te zijn. r Geroepen door de wenschen van ee n deel uwer, heb ik dees land willen her opbeuren en alle mijne pogingen wares op één enkel doel gerichtuw geluk n Ik ben er niet ingcslaagd, maar o| het oogenblik dat ik de wereld verlaat n vraag ik aan God dat mijn bloed he n laatste weze dat wordt gestort vod n mijn aangenomen vaderland. Op dit oogenblik stonden tranen in ai Ier oogen; een kreet misschien en heel di massa riep Leve de Keizer Maar di kreet liet zich niet hooren Enkele oogenblikken later bedekte drie lijken den grond.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2