Stad Aelst. Zwemkom STAD AALST. Allerhande Nieuws. Hairworm, Die vergadering zal bestaan 1° Uit de leden van liet bestuur des Belgischen Volksbond. 2° Uit de leden van het gemeen berek der Landsgilde van houtbewerkers. 3° Uit de leden van het gemeen berek der Landsgilde van kleermakers. 4° Uit de leden van het hoofdbestuur der Belgische Federatie van weefstoibe- werkers. 5° Uit de leden van het verbond der Maatschappijen van Onderlingen Bijstand 6* Uit de besturen van de zeven afdee- lingcn des Landsdags. 7® Uit al de lieden, die aangeduid zijn om een verslag te maken op den aan staanden Landdag. Dagorde 1° Inwendige regeling van het Congres 2° Overzicht van de beslui ten der verslaggevers. Koperen geld. Men leest in het Fondsenblad. De menschen van den buiten klagen, dat zy niet weten hoe zij van het vreemde koper moeten afgeraken. Er is nu echtereen middel. Tot hiertoe mocht men in de postbu- reelen enkel vreemd koper in betaling gevenals men timbers kocht, een post- bon deed maken of geld op de spaarkas plaatste. Er zijn personen geweest die algauw middel gevonden hebben om zich van hun koper te ontdoen. Zij gingen naar het postbureel, één of meermalen per dag, deden eenen postbon maken voor 5 fr. of deden 5 fr. op hun spaarboekje schrijven en betaalden in ko per. 's. Anderendaags vulden zij den post bon in en gingen naar hetzelfde postbureel of bij gelegenheid naar een ander om het bedrag. Het plaatsen van geld op de spaarkas kost niets. Het postbestuur heeft dat echter al spoedig ondervonden en door zulks voor de bedienden veel nutteloos werk meè- bracht, heeft het besloten dat de postont- vangers ook het koper mogen uitwisselen. Dus, wilt gij uw koper kwijt zijn, draag het naar hei postbureel, daar krijgt gij er zilveren gold voor. Daar er postbureelen zijn in al de voor naamste gemeenten van het land, kan men dus gemakkelijk het vreemde koper tellen. Men moet ook niet vreezen de post meesiers te overlasten. Immers als het noodzakelijk is mag de postmeester eenen bediende aanstellen om het koper te ont vangen en dezen betalen aan dertig cen tiemen per uur. Gelijk men ziet, die maatregel is goed, het publiek heeft maar eene zaak te doen, dat is er gebruik van te maken. Wie meer dan 5 fr. koper hoeft kan ook meermaals gaan, zelfs meermaals per dag. Dus: Draag uw koper naai* de puHl Taltak. Wat moet ik, lezer, nu over den tabak vertellen Gij zult wel vermoeden, dat ik op dit punt niet geheel onpartijdig ben, dat ik het genot van eene goede Havana zeer op prijs weet te stellen, kortom, dat ik mij schuldig maak aan de ondeugd van 't rooken. Zeker moet er eene gezonde reden voor zijn, daar deze gewoonte, die voor den beginnenden rooker veel onaangename gevolgen heeft, in weerwil van alle ver boden en wetten, die er vroeger tegen werden uitgevaardigd, over de geheele wereld verbreid is. Eerlijk moet ik beken nen, dat de tabak in elk geval een evèn onontbeerlijk genotmiddel is als thee en kotHe. De natuurmensch, op wien men zich wel eens beroept, heeft de tabak ontdekt de halfwilde volksstammen in het Oosten van Azië vinden in het rooken een genot, evengoed als de meest beschaafde volken over de gansche aarde, zoowel ryken als armen de tabak is een levensgezel, die ons begeleidt van de vlegeljaren tot den hoogsten ouderdom. Een Spaansche gezant, Nicot, bracht het edele kruid naar Madrid, terwijl het van daar in korten tijd zich overal ver spreidde, zoodat men in familiën, gezel schappen en spoorweg-coupés moet zoeken naar eene plaats, waar het niet de heer schappij voert. Uit onze jeugd kunnen wij ons de gewaarwordingen nog duidelijk herin neren,die het rooken op ons teweegbracht. Hoesten deden wij niet, maar we werden in 't begin vroolijk, spoedig daarna duize lig, vervolgens koud, afwisselend ook warrn, vooral in den rug banden en voeten werden onzeker, weldra ook onze gedachten eindelijk bespeurden wij een weegevoel in de maag, het klamme zweet pereldc op ons gezicht, kortom,wij waren zoo ellendig en ziek, dat wij den dood nabij waanden, dat was het prozaïsch einde. Het tragisch komische stuk werd uitgelachen en den volgenden dag her haald Matig rooken werkt dikwyls kalmeerend op de zenuwen, en onder vele omslandig- heden bevordert het de spijsvertering. Misbruik van tabak, die, zooals iedereen weet. eene zeer vergiftigde stof, de nico tine bevat, kan niet alleen den eetlust, maar nok het zenuwstelsel in bedenke- li.iken graad in de war brengen zelfs kan er blindheid door ontstaan. Landbouwers luistert Iedereen weet dat de regeering voor stelde een tol ofinkomrecht te heffen Op de vreemde boter en margarine 25 fr. de 100 kilogr. en een accijnsrecht van 10 fr. per 100 kilogr. op de marga rine in België gefabrikeerd. Dit accijnsrecht schijnt ons te gering men zou de Belgische margarine ook met een accijnsrecht van 25 fr. de 100 kilogr. moeten slagen. Maar wie is de schuld dat de vreemde boter en margarine.zoowel inlandscbe als vreemde, niet belast zijn De liberalen en niemand anders.... Uit haat en wrok tegen de landbou wers zijn zij in werkstaking gegaan, in andere woorden, hebben zij geweigerd nog langer te zetelen dan den 12 juni 11. Men zegt, 't is maar eenen uitstel de regeering zal opnieuw den voorstel van beschermrechten voor den landbouw in november indienen. "Wij zijn verzekerd dat dit voorstel in november zal ingediend worden, maar.... op eene voorwaarde: 't is dat de kiezers overal katholieke mannen verkiezen, die de landbouw-belangen ter Yolkskaraer zullen voorstaan. Moestan de liberalen of hunne bondge noten aan 't bewind geraken, weest ge rust, landbouwers 't zou aan uwen vriezer vriezen, want ge weet dat de liberalen niemand zoo zeer verachten dan den boer.... Hoort ze maar eens de liberalen, 't is altijd Stomme boer langs hier, stom me boer langs daar dat de klok slaat Een socialistische pries ter. De Etoile Beige van zondag i juli 11. beet priester Donche eenen socia- listischen priester en voegt't bewijs er bij. Zal de aalmoezenier der Volksfopperij daar geen protest tegen aanteeken Het Land van Aelst deelt een verslag meè over eene zaak tegen ons, op aan klacht ingespannen voor de boetstraffelijke Rechtbank van Dendermonde omdat wij, in zekere omstandigheden, eenen aanbe volen brief hebben geweigerd en welke brief eene antwoord is op een artikel van Denderbode van 14 Meijl. Dit verslag is onnauwkeurig vooral wat betreft de beleedigingen die de heer advocaat Schellek ens ons naar 't hoofd zou hebben geslingerd. Indien Mf Schellekens die beleedigingen moest geuit hebben, dan zou onze verde diger, heer baron Leo Bethune, dadelijk, in onzen naam, hebben geprotesteerd. Maar neen, daar had hij geene moeite meê. Om onze geachte lezers eens te laten oordeelen over de trouweloosheid van Hel Land van Aelst willen wij aan halen dat volgens 't verslag van Mirrceus de twee getuigen verklaarden dat er op de meeting te Mijlbeek, Dobbelen Arend, niet door den socialist die er het woord voerde, werd gevloekt, maar uit 't volk. De getuigen zouden dus verklaard hebben dat het de toehoorders waren die vloekten maar niet de socialist die sprak. Dat is valsch De twee getuigen waren het eens om te verklaren dat het de socialistische redenaar was die vloekte gelijk eenen bezetene. En de heilige man van Chipka durft dan noch liegen noch uitschelden. Voor 't oogenblik willen wij niet verder aandringen. Volk.sfoppers en lil>ei*alcn. Deze week hebben er onderhandelingen plaats gehad tusschen de volksfoppers cn de liberalen, ten einde tot een ver bond te geraken met het oog op de aanst. kamerkiezingen. De aalmoezenier van Chipka bracht tal rijke bezoeken aan den liberalen advocaat Galle. Zekeren dag zag men den aalmoe zenier tot driemaal toe bij gezegden libe ralen advocaat binnentreden als iemand die naar zijn werk gaat. (Het Volk.) Men schrijft ons uit Denderleeuw De Meetingen beginnen hier zoo wel als in de omstreken van Muylem hare uit werksel te hebben. Werklieden terug van hunne arbeid hadden dezen namiddag zoo danig gevierd dat er hun in eene herberg moest drank geweigerd worden. Van daar opstand, geroepen en gehuil welke de geheele straat in rep en roer brachten en onveilig maakten. De heer Burgemees ter, toegesneld om twee voorname gezel len te bedaren, werd op bedreigingen en verwijten onthaald Wij kennen u niet, snauwde men hem toe wij zijn van de socialisten sociëteit, welhaast is 't onze loerenz. En zoo liepen die ongelukkigen met opene messen de straten af onder het uitbraken der afgrijselijkste godslasteringen, tot dat zij uitgeput, van betooningen aan het huis van den heer Burgemeester, het veld verlieten. En alzoo gaat alle gezag te niet en zal het brutaal geweld alleen wellicht heer- schen, en alsdan Priesterlijke benoemingen De E. H. G. Van den Berghe, gewezen onderpastoor te Erwetegem, is onder pastoor benoemd te Geeraerdshergen, in vervanging van den E. H. F. Van Sande die zijn ontslag geeft. Warmtegraad op heden zaterdag, 25 gr. Genomen baden tot ti juli Volwassenen 585 Kinderen 830 Leening van 1,649,000,000 Fr. Bij de zesde trekking op 25 juni 1894, zijn de volgende obligation uitgekomen en zullen te rekenen van 1 oogst 1894 voluit terugbetaald worden Nummers 32 596 662 673 944 958 1134 1332 2969. Hopteelt. De hopplanterijen onzer streek en deze van Poperinghe zijn zeer ernstig door de zwartziekte aange tast. De kwaal verergert dagelijks en zal vele schade veroorzaken zelfs indien zij moest verdwijnen. In Duitschland, in Elzas, in Burgondie en in Engeland komt de ziekte ter plan- terijen te verschijnen. De besmetting zou aldaar nog slechtere gevolgen heb ben dan elders, daar men weldra in den vollen bloeitijd gaat verkeeren en het hierdoor te vreezen is dat eene verschrik kelijke schade zou volgen moest de plaag verergeren. Amerika belooft een voldoend gewas. De beste remedie tegen deze plaag is 5 kilogr. tabakribben gekookt in water en dan aangelengd tot 100 liters, waarin men 1 kilogr. souda-zout oplost. Men ge- bruike een aardappelbesproeier. A. C. Onze Kermisfeesten. Onze Kermisfeesten zijn dees jaar met een helder, zonnig maar heet zomerweder begunstigd geweest. Zondag en maandag was de lieete bijna ondragelijk. De feesten ingericht door den Bond der Oud-Weesjongens onzer Stad lukten opper best. Des voormiddags werd ten huize van den heer voorzitter Petrus Callebaut, den Standaard van den Aalsterschen Bond in gehuldigd. Die Standaard is een echt kunstwerk met veel smaak verveerdigd. Des namiddags vergaderden ter Graan- merkt de vreemde maatschappijen der Oud-Weezen, de muziekmaatschappijen welke aan het festival kwamen deelnemen en verschillige Aalstersche maatschap pijen en vormden eenen stoet welke de bijzonderste straten doortrok. Deze stoet was samengesteld uit 30 maatschappijen en leverde eenen overheerlijken aanblik op. Het festival liep zonder eenige ver- sloornis ten einde; verscheidene maat schappijen voerden hare stukken over heerlijk uit. De uitslag der verloting van de premiën werd ons niet bekend gemaakt. Deze feest lokte ondanks de heete lucht gesteltenis eene talrijke menigte naar onze stad. Des maandags voormiddags wierd ten Stadhuize het Congres der Oud-Weesbon- den gehouden. De zitting word geopend door den heer Leo Gheeraerdts,Schepen onzer Stad. Dit Congres had ten doel de stichting van een algemeen verbond tusschen de maatschappijen van onderlingen bij stand der oudweezen. Den zelfden dag des voormiddags greep de prysuitdeeling plaats aan de werk mansgezinnen welke zich door het reinig- houden hunner woonhuizen gedurende 1893-1894, hebben doen onderscheiden. Deze plechtigheid wekt meer en meer de belangstelling van 't publiek. Eene som van meer dan 600 franks wordt er jaar lijks aan besteed. Onze Peerden- en Veemarkt zullen wij maar in den hoed laten, want ze beteeke- nen niets meer. Het avondfeest in den Casino lokte weer talrijke burgers en deftige werk lieden aan. De hof was uitmuntend ver licht; de aanblik was tooverachtig. De vergelding van 10 centiemen bij de intrede ten voordeele van 't Bureel van Weldadigheid te betalen, beloopt dees jaar tot fr. 306,12. Indien men rekening houdt van de heeren leden der Harmonie welke vrijen ingang hebben, dan mag men schatten dat deze feest door meer dan 4000 personen werd bijgewoond. De Concerts van woensdag en donder dag avond werden druk bijgewoond. De barakken en paardekensmolens,enz. werden decs jaar meer bezocht dan vroe ger. De molen der Russische bergen van den heer Opitz had den voorkeur en er werden daar gulden zaken gedaan. Geene vechtpartijen of ergerlijke bal dadigheden werden bestatigd. hem maar ook zijnen leermeester, den heer Julius Goethals, onze stadsbouw- kundige. De zegepraal is ook nog iets meer, want zij logenstraft de bewering van ze kere lieden die,sedert lang,over de daken Uitbazuinen, dat onze Akademie geene goede vruchten voortbrengen kan. Onze beste gelukwenschen dus, heer De Stob- beleir: door uwe vlijt en studie hebt ge de faam onzer Akademie verheerlijkt, en wij hopen dat gij den i ugeslagen weg zult blijven volgen tot uw welzijn en tot nog meerder eer van u en van uwen leermees ter,den heer Goethals,en onzer Stedelijke Akademie AAL8T. Een eerste prijn. Wij vernemen dat de heer Achilles I>e Stobbeleir, on zer stad, oudleerling onzer Stedelijke Akademie van schoone kunsten ucn eersten prijs komt te behalen, in de klas door hem gevolgd, ter Akademie van Gent. Gedurende 't laatste schooljaar,dit van verleden winter, was de heer De Stobbe- lcir nog leerling aan onze Stedelijke Aka demie. Die zegepraal door onzen jeugdigen stadsgenoot behaald, vereert niet alleen Botermarkt. Heden zaterdag werden 705 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5650 kilos. TT puisten, eeze- 7 zweren,klieren, verstoptheden, slechte spijsverteering, geelzucht zijn in weinige dagen genezen door de slijmverdrijvende Pil Walthery. Fr. 1,25. Erembodegem. Donderdag voormiddag is het kind eens schippers, wiens vaartuig men aan 't lossen was, in den Dender gevallen en verdronken. Slechts des middags kou men het lijk van 't slachtoffer opvisschen. Denderleeuw. Een persoon die zondag nanoen een bad nam in den Dender is verdronken. Zijn lijk wierd da delijk opgevischt. De minister van justicie heeft beslist dat al de vreemdelingen, die zullen deel nemen aan de oprichting of het bestuur van spelen, binnen de 48 uren zullen wor den uitgedreven. Over een der boulevards te Brussel reden twee velocipedisten, gezeten op een tandem dat is een velo met twee plaatsen. Eensklaps werd de achterste, die minder aandacht noodig heeft dan de voorrijder, zoo zeer door de warmte en vermoeidheid overvallen, dat hij in slaap viel, het even wicht verloor en van zijne plaats tuimelde. De andere viel natuurlijk meê. Gelukkig kwamen de twee wielheluen er met eenige schrammen af, en onder het algemeen ge lach der omstanders konden zij hunnen weg voortzetten Hoe het er tegenwoordig met de veiligheid in Brussel uitziet, blijkt uit het volgende Eenige minuten voor middernacht werd een rijtuig, belioorende tot den dienst van den stoomtram, dat zijne laatste reis deed, tegemoet geloopen door eenen persoon, die hijgend en blazend, vertelde, dat hij door zeven pex-sonen was aangevallen. Hij had zich zoo goed mogelijk verde digd, en was er in gelukt het hazenpad te kiezen. Do bandieten hadden hem echter eene kostbare doekspeld weten te ontne men. Nauwelijks had de man zijn avontuur verteld of de aanranders sprongen op nieuw te voorschijn. De vluchteling was nu echter niet meer alleen, want de koet sier en twee ontvangers zouden hem hulp verleenen. Het gevecht tusschen de zeven dieven en de vier anderen was woedend. Doch van alle kanten sprongen nieuwe deugnieten te voorschijn, terwijl voorbij gangers insgelijks toeschoten, om de aan randers te bestrijden. Verschillige personen werden ernstig gekwetst, toen eindelijk een policieronde een einde aan het gevecht stelde. De deugnieten zijn voor een groot ge deelte gekend. Zij hadden het op de geld zakken der tramontvangers gemunt, doch «ijn er niet in gelukt hen die te ontnemen. Een inwoner der Blaasstraat te Brus sel, stond niet weinig verbaasd bij het zien van eenen schilder, in witten kiel ge kleed, die volop bezig was met den gevel van zijn huis bruin te schilderen.Hij wilde den schilder doen beneden komen doch deze dreigde den man ook nog zijn gelaat vol verf te smeeren. De policie moest er tusschen komen, en een doktor die geroe pen werd, bevond dat men met eenen zinnelooze te doen had. Anarchisten.Twee der voornaam ste Genstsche hofbouwers zijn in Frank rijk de slachtoffers geweest van eene zon derlinge misgreep van wege de Fransche policie. Zij waren op 20 Juni, den dag dat de heer Carnot vermoord werd, te Lyon, waar zij deelnamen aan de tentoonstelling van hofbouwvoortbrenselen. 's Avonds was er natuurlijk banket, dat afgebroken werd bij het vernemen van den moord op den Voorzitter der Republiek. Onze landgenoten,die een degelijk deel fjenomen hadden aan de menigvuldige ïeildronken, welke ingesteld waren ge weest, vertrokken samen en gaven in het Vlaamsch, heftige gebaren makende, lucht aan hunne verontwaardiging over de laffe misdaad. Hunne houding en vreemde taal, trokken de aandacht der policie, die hen volgde. Hunne zaken geregeld hebbende, keer den zij terug, doch besloten een omreisje te maken langs de boorden van den Rijn. In 't voorbijgaan bezochten zij de Fran sche steden, welke zij doortrokken, en voor 't gemak spraken zij hunne moeder taal. De policie had hen niet uit 't oog ver- loren en kreeg langs om meer de over tuiging dat zij met.... anarchisten te doen had. In de laatste Fransche stad, nabij de Duitsche grens, werden zij bij den kraag gevat cn achter slot en grendel gezet. Immers.daar zij naar Duitschland trok ken, moesten zij wel anarchisten zijn. Woensdag kreeg de Gentsche policie eene navraag van wege de Fransche poli cie, om te weten of hier de heeren A. en Z. gekend waren, zooals zij beweerden. De policie heeft natuurlijk seffens ge antwoord dat die heeren tot de deftigste klas der maatschappij behooren en onge twijfeld zullen onze reizigers daarop on- middelijk losgelaten zijn. 't Is gelijk, zij zullen hun reisje naar Lyon en de boorden van den Rijn lanj onthouden. De genaamde Oscar Dekirape, oud 17 jaar, geboortig van Wortegem, en dienstknecht te St-Denijs, nam zaterdag na het noenmaal, een bad in de vaart te Moen. Hij moest zijne onvoorzichtigheid met den dood bekoopeu. Zooals het altijd gebeurt namen de andere zwemmers de vlucht en lieten hunnen gezel aan zijn ellendig lot over. Het parket van Kortrijk is ter plaats geweest, omdat er bloed uit het lijk vloeide. Een die kost wat kost geld wilde maken. Een Duitscher te Antwerpen, die op 't droge zat zou geerne eenig geld op zak hebben. Maar hoe? Haeen gedacht 1 Hij raapt een kaartje op waarop het merk der Red Star Line stond, voegde er nog eenige teekens bij en ging naar 'nen vreemdeling, vertelde een heel historieke en eindigde met het papierke zonder weerde voor 17 marken te verkoopen aan den lichtgeloovigen vreemdeling, die dacht dat hij voor goedkoopen prijs een kaartje had bekomen om naarNew-York te varen. Ongelukkiglijk was de Duitscher niet op tijd uit de voeten. Hy werd aangehou den en woensdag veroordeelde de recht bank hein tot 15 dagen gevangenis. Brutale diefstal. Een bediende van een handelshuis te Antwerpen, was woensdag, in den loop van den dag, in het postkantoor om er eene som van 450fr. te gaan ontvangen. Toen hij het geld in zijne portefeuille stak ontwaarde hij, toevallig omziende, een heer en eene luffer, die hem schenen te bespieden. Zonder daar veel aandacht op te vesti gen, verliet hij het postgebouw en merkte dat hij door de twee personen in kwestie gevolgd werd. Een derde, ook een heer, had zich bij hen gevoegd. Op de Melkmarkt liepen zij hem eens klaps tegen het lijf vlugger daii het kan verteld worden, hadden zij hem de porte feuille ontnomen en waren zij er meê weg. Hij snelde hen achterna, doch kon hen niet inhalen. Op de Schoenmarkt kon hij de juffer vastpakken en aan de policie overleveren. Een landlooper, die Wyneghem aan gehouden, enin de stokerij van M. Meeus, burgemeester, was opgesloten, heeft aan degenen, die hem bewaakten, gezegd, dat hij anarchist was, en dat al de rijkdom men moesten gedeeld worden, ofwel dat alles in de lucht zou springen. In Antwerpen, zegde hij, heeft men geluk gehad, dat M. Huybrecht niet thuis was. Wij hadden het schoonste huis uit gekozen dat wij vinden konden, om het in de lucht te doen vliegen. Ofschoon men denkt dat dit alles maar grootspraak is, heeft het gerecht hem niettemin naar Antwerpen doen voeren sin hem te ondervragen. Men schrijft uit Turnhout aan Het Handelsblad. De menigvuldige ontmoetingen, die de tolbeambten met de smokkelaars hebben, bewijzen maar al te wel, op welke groot schaal de smokkelhandel in de Kempen gedreven wordt. Dijnsdag avond waren de tolbeambten Lemair en Malice, van de brigade van Beersse, in dienst aan brug7dcrKem- pische Vaart, op de baan van Ryckc- vorsel naar Beersse. Eensklaps werden zij aangesproken door eene vrouw, die, naar het scheen, met hen een praatje zocht te houden. Doch de beambten mistrouwden de vrouw. Zij hielden een oog in 't zeil. Weldra zagen zij twee personen opdagen, die elk eenen kruiwagen voerden, op den eenen lagen drie balen, op den anderen twee. Gissende dat zij met smokkelaars te doen hadden sprongen de beambten toe doch de mannen namen de vlucht, echter niet spoedig genoeg, want de beambte Lemaire kon eenen hunner aanhouden. De balen bevatten wel degelijk tabak, wegende nagenoeg200 kilos. Kruiwagens en tabak werden aangeslagen, en de aan gehoudene meegenomen. Gisteren heeft men ze naar Turnhout gebracht. M. Camaye, luitenant der tolbeambten te Ravels, was dezen nacht op ronde met den beambte Gevaert, om de posten der beambten te bezoeken. Tusschen Ravels en Weelde ontmoette hij insgelijks twee smokkelaars, welke ieder een pak tabak droegen. Bij het zien van den luitenant wierpen zij hunne pak ken weg en namen ijlings de vlucht. De twee balen tabak werden in beslag geno men. Een hevige brand heeft in de_ voor stad van Charleroi drie aanzienlijke hui zen vernield, met al wat zij bevatten. De verliezen zijn overgroot, vooral voor eenen der bewoners, M. Owel, koopman in bloem en granen, en die juist eene groote hoeveelheid koopwaren ontvangen had. Een kofferke met 4000 fr. dat onder een planken vloer verborgen was, is ook ver nield, daar M. Owel niet thuis was en hij het dus niet redden kon. Alfred Defuisseaux van Bergen, die bij verstek veroordeeld werd in de zaak gezegd van het groot komplot, schijnt voornemens te zijn naar België te komen, i om zich gevangen te geven. In dit geval zou de advokaat Edmond Picard hem verdedigen voor het assisenhof van Hene gouw. Volgens de Rêforme, zou Defuis seaux, de advocaat-socialist, door den Luikschen socialistischen bond voorge steld, worden, als kandidaat voorde aan staande wetgevende kiezingen. In de kruidtuin te Luik wordt men door eene onnoemlijke hoeveelheid ratten geplaagd, die veel schade aanrichten en vooral een moorddadigen oorlog voeren tegen de visschen van den vijver. De groe pen wandelaars vermaken zich met het nazien der toeren in de zwemkunst, waarin die viervoeters zeer bedreven zijn. Omveer. Dat de hitte van verle den week tot onweer moest leiden, ver wachtte iedereen. Ook heeft het op ver schillige punten des lands sterk gedon derd en niet minder geregend. Te Ath bracht een hevige rukwind eene stofwolk in beweging, zooals men er nog nooit eene gezien had. Daarop volgde eene regenbui, die vooral in de velden veel schade aanrichtte. De oogst, welke bijna rijp is, ligt plat alsof men er met den rol was overgegaan. Al het wild is vernietigd. Te Rebaix heeft de bliksem drie huizen in brand gestoken. Te Spa is rond 6 ure 's avonds het on- weêr ontstaan, te midden van den helde- 1 ren zonneschijn. De straten waren spoe dig in rivieren veranderd. Gedurende den nacht brak het onweêr ten tweeden male los. HOLLAND. Onweer. Maandag en dinsdag heb ben over verscheidene deelen van Holland hevige onweders gewoed, die veel schade aangericht hebben. De bliksem is hier en daar ingeslagen en maakte verscheidene slachtoffers. Te Ede werd eene boerderij vernield en een jong meisje dood geslagen. Te Den Ham werden twee oppassende werklieden, op het land van M. Siccama door den bliksem gedood. Te Zegwaart werd een 13jarige knaap door het hemelvuur gedood. Hier en daar was het onweêr vergezeld door zwaren hagelslag, zoodat de te velde I staande gewassen veel geleden hebben. FRANKRIJK. Aanhouding van eenen anarchist Woensdag is te Parijs, de anarchist Des- forges die heeft meêgewerkt om de bom men weg te halen, die nog in de kamer van Emile Henry verborgen lagen, aange houden. Desforges zegde tot de policieIn mijne kamer zult gij niets vinden maar als de i vrienden mijne aanhouding zullen hooren, i zullen zij uit twee vertrekken, die tot la- boratoriums dienen, do machienen weg- halen, die ik voorbereid hebt. Inderdaad men heeft niets ontdekt. Men verzekert dat de prefectuur van policie besloten heeft eene allerstrengste bewaking op de Parijzer anarchisten uit te oefenen. Al die kerels zullen persoonlijk in 't oog gehouden worden. Zij zullen Parijs niet mogen verlaten, zelfs niet tijdelijk, zonder het parket'te verwittigen. Zes onderzoeksrechters zullen zich be paaldelijk met anarchistische zaken bezig I houden. Valsche wissel. Een welgekleed jongeling bood zich woensdag in het Cré- dit Lyonnoiste Parijs, aan om de beta- ling te vragen van eenen wissel van 52,729 fr., geteekend Longa. Men stelde vast dat er op die naam geene rekening open was en bemerkte tevens, dat er aan den wissel geschrapt was. Men ontdekte daarenboven dat de wissel eertijds was ter hand gesteld van M. Kempeners, als dan wonende op de Place de la Made leine, maar die sedert twee jaar Parijs verlaten heeft. De drager van don wissel werd aange houden. Hij verklaarde Belg te zijn en te Brussel te wonen, op den boulevard Ans- pach. Hij beweert' den wissel te hebben ontvangen te Brussel, van zekeren Gugen- heim. Hii heeft mij 200 fr. gegeven zegde hij, om de reis te doen; ik ben eenvoudig zijn commissionnaris. Mad. Boulanger. Men meldt dat de moeder van generaal Boulanger, te Parijs overleden ïs, in den ouderdom van 92 jaren. De oude dame heeft nooit het ongelukkig einde van haren zoon verno men. Hare nicht, Mej. Griffith, met wie zij de vijfde verdieping van een huis in de avenue de Brcteuil bewoonde, nam alle mogelijke voorzorgen, om haar onwetend te laten van hetgeen er gebeurd was. Ei kendag deed zij eene gazet van over eenige jaren op de post, en als dan het blad be zorgd werd, las zij daaruit aan de ver rukte moeder de verwachtingen van de revisionistische partij voor. De oude vrouw is gestorven in het geloof aan het succes van haren zoon, wiens terugkomst haar eiken dag beloofd werd. Indien aan den wensch van den gene raal wordt gevolg gegeven, zal het lijk van de moeder eene plaats vinden in den grafkelder te Elsene, bij Brussel, naast dat van den zoon. ENGELAND. Het graf van den Heiland.Eenige maanden geleden is te Londen eene in schrijving geopend, om de plaats te koo- pen, waar liet graf van Onzen Zaligmaker gemaakt is Reeds heeft het komiteit 2000 pond sterling verzameld en de aankoop heeft plaats gehad. Het Ottomansche staatsbestuur eischt evenwel dat een muur worde opgericht, die 't graf van het Mahometaansche kerkhof scheiden zou.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2