Zondag 13 Juli 4894. 10 centiemen per nummer. 48,c Jaar N. 28%. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Politiek overzicht. Commissaris van Policie. Katholiek Programma. Een en ander. DE DENDERBODE. A BONIVEU ENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPItlJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. 4nl«t, 14 «Juli 1894. Duitschland. Terugroeping der or den in Duitschland. De verwachte be slissing is gevallende Duitsche Bonds raad heeft dnnsdag, zooals een paar da gen te voren door de officieuze pers voor speld was, overeenkomstig het advies der juridische commissie besloten, het Rijks dag-voorstel tot opheffing der Jesuieten- wet af te wijeen en het Beiersche voorstel tot weder-toelating der Redemptoristen aan te nemen. Ook werd besloten dat de paters der Congregatie van den H. Geest (Zwarte Paters) een huis in Duitschland mogen stichten tot opleiding van missionnaris- sen hnnner Congregatie voor het missie werk in Duitsch Oost-Afrika, eu verdere Duitsche kolonieën. Zooals men weet, waren bij de Jesuieten- wet van 4 Juli 1872 niet alleen de Je- suieten,maar ook de aan de Jesuioten-orde verwante orden en congregatiën getroffen, en heeft daarop de Bondsraad bij besluit van 20 Mei 1873 heel willekeurig uitge maakt dat als aan de Jesuieten verwant moesten worden aangemerkt: De Redemp toristen, de Lazaristen, de paters der con gregatie, van den H. Geest en de leden van het genootschap van het H. Hart van Jesus. Deze en de Lazaristen, zoowel als de Jesuieten, blijven dus, in weerwil van den nadrukkelijk uitgesproken wensch der meerderheid van den Duitschen Rijksdag, nog steeds van het grondgebied des Duit schen rijks verbannen, waar anarchisten en soortgelijk geboefte zich vrij mogen bewegen onder bescherming der wet 1 Alleen de Redemptoristen en de Zwarte Paters mogen terugkeeren. Niet tot her stel van het hun vroeger aangedane on recht, maar uit oigen belang der regee ringen. Jesuieten huiten. De Köln. Ztg betreurt dat men niet alle orders heeft buitengehouden, want hoezeer men de Redemptoristen in Beieren en de Zwarte Paters in de koloniën noodig heeft, voelt zij toch al het beschamende eener zoo openlijke erkenning der vroegere dwaling, als een kaakslag voor den Bondsraad- zelven. Maar zij troost zich met de verheven gedachte, dat toch de Jesuieten-wet ge handhaafd en door dit vernieuwd besluit ook, als ware het, opnieuw bevestigd is zoodat bet Duitsche rijk toch voor de aller gevaarlijkste lieden behoed blijft 1 Dat de socialistenwet al sinds jaren is VAN DEN -(O)- 65e Vervolg. Zeer omzichtig ging de gchecle partij het huis bin nen, nagestaard door eene groote menigte, die zich verbaasd afvroeg, wat er toch aan de hand «as. Mevr. FeiTon, die op wacht stond, liet de bezoekers binnen. Eerst kwamen de heeren Brusel en Power, zeer kalm en vastbesloten. Na ben kwam de heer Hunter, ook bedaard, in tegenstelling met den heer Duvivier, wier.s grootere opgewondenheid al voor blijkbaar was door zijne bleekheid en zijne rusteloosheid, in do achter hoede kwamen de policiebeambten, die zich als schild wachten aan de verschillende deuren posteerden, met het doel den gevange in bewaring te nemen, als hun zulks bevolen werd. In dien lusschcntjjd babbelde Sint Alba, op zijn ge mak in een grooten stoel gezeten, met M. Ferron, die slechts met een half oor luisterde, door hij in de war gebracht was door allerlei geheimzinnige wenken zij ner vrouw. Er wordt wel eens gezegd, dat er een voorgevoel bestaat van naderend onheil, maar indien dat waar is, dan is het ook een feit, dat het zich niet deed gelden op den Engelschman. Vijanden, die vast besloten wa ren met hem af te rekenen, naderden. Sint-AIba be- opgeheven, en de anarchisten in alle vrijheid rondloopen, is opperbest, als het vaderland maar gespaard blijft voor een terugkeer van die vreeselijke Jesuieten en een handvol Lazaristen en... de zusters van het genootschap van het H. Hart (Dames du Saeré Cceur.) Vooral die Dames Denk eens na, wat moest er van Duitschland worden, als die eens weer binnen de grenzen kwamen bidden Maar, gelukkig, daar is nog een hoogwijze Bondsraad te Berlijn lieb' Vaterlandmagst rullig sein 1 De Lazaristen hadden vroeger in Prui sen 9 huizen, en les Dames du Sacré Cmir 2, benevens nog 2 in den Elzas. Beide congregatiën telden nog geen veertig leden. Maar voor de rust van het Evangelische Kaisertum moesten zij over de grenzen, en na eene 22jarige ballingschap mogen zij er nog niet weer in. Ziedaar de zegeningen van den nieu wen en nieuwsten koers 1 Vele dagbladen hebben reeds een ka tholiek programma afgekondigd. Allen strekken zij tot bescherming en lotsver betering van werklieden, ambachtslieden, landbouwers en neeringdoeners, doch ver schillen en zekere punten. Op onze beurt laten wij hier een pro gramma volgen op 't welk wij de aandacht onzer politieke partijgenoten inroepen 1° Vertegenwoordiging der werklieden iu alle besturen en bijzonderlijk in de of- ficicele liefdadigheidsgestichten; 2° Rechtspersoonlijkheid aan de vak- vereenigingen, ten einde tot mindere werkuren, betere werkvoorwaarden en grootere loonen te geraken; Aanmoediging door den Staat, om het stichten en de ontwikkeling der vakver- eenigingen te bewerken. 3° Verplichtende verzekering der werk- klieden door de werkbazen tegen de on gevallen opliet werk; 4° Zondagrust verzekerd aan de werk lieden; 5® Toezicht der fabrieken en nijver heidsgestichten, werkplaatsen doorcom- missien waarin de werklieden vertegen woordigd zijn; 6° Verplichtend reglement in alle fa brieken, nijverheidsgestichten en werk plaatsen de rechten bepalende van meester en werklieden; 7° Bepaling van den werkdag op 10 uren; overwerk des nachts dubbel betaald; 8° Strenge bepalingen aangaande den duur van den arbeid van vrouwen en min- derj arige j ongelingen Bijzondere toezicht voor alle gevaar lijke en ongezonde nijverheden; 9° Herziening der verouderde wet van 19 Mei 1819 op het patentrecht. Afschaf fing der patenten voor de ambachtslieden die zonder werklieden werken; 10° Minimum van dagloon ingeschreven in het lastkohier bij de aanbesteding van openbare werken van Gemeente, Provin cie en Staat; 11° Inrichting van een ministerie van arbeid, met doel de belangen en rechten der arbeiders op eene bijzondere wijze tei bevorderen 12° Onbeperkte vrijheid van onderwijs. Geldelijke ondersteuning door den Staat vooral de scholen welke zijn onderwijs programmavolgen en zich aan zijn toezicht onderwerpen 13° Uitbreiding van het beroepsonder wijs en toekening van hulpgelden aan de vakvereenigingeu die beroepsleergangen inrichten; Uitbreiding van het huishoudelijk on derwijs met het doel spaarzame en goede huisvrouwen te vormen; Beteugeling van 't misbruik der sterke dranken. 14° Vermindering der militaire lasten, verbetering aan 't lot der militianen en vergoeding van 30 franks ter maand voor de onvermogende militianen; stoffelijke aanmoeding der vrijwilligers om eindelijk tot het vrijwilligers leger te geraken. Jaarlijks moet het getal vrijwilligers van het te leveren contingent afgetrokken worden. Vrijstelling van seminaristen, priesters en onderwijzerszoo wel deze van het vrije onderwijs, dan van hetofficieele; 15° Belasting op openbare fondsen en renten, in een woord op het roerend ka pitaal; Vermindering der grond- en personeele belastingen; Vermindering van het mutatierccht en vooral afschaffing van dit recht bij erfenis iu rechte lijn wanneer ieder kindsgedeelte de 5000 franks niet overtreft. Vermindering der rechtskosten in zake van verkoopingen waarin minderjarigen gerechtigd zijn; 16° Bescherming van landbouw eu nij verheid; Voor den landbouw Inkomende rech ten op al de vreemde voortbrengsels die onze landbouwers een doodelijke concur rentie aandoen.Inkomrechten op vreemde boter en margarine en groot accijns - recht op de margarine in België gcfabri- keetd. j Uitbreiding van het landbouw onder- 1 wijs en der proefvelden. Afschaffing of ten minste vermindering der accijnsrechten op het planten van tabak. Voor de nijverheidZoeken van uitwe gen voor de Belgische Nijverheid-pro ducten. Ziedaar ons programma dat, wij beken- neii het, wellicht voor vermeerdering yat- i baar is. Wij verklaren ous bereid alle punten aan te nemen die als redelijk en j aanneembaar houden. e=^>C'8SD<r—^=--- Uiii ten lieden opgepast 'tlszondag aanst.,schrijft» Le Peuple «dat onze socialistische vrienden van Geut het eerste nummer gaan uitgeven van een blad dat de belangen van den buiten zal be spreken. Dat blad gaat gedrukt worden ter druk kerij van Vooruit. Een oog in 't zeil, katholieke vrienden, en al die scheurmakende, socialistische, godverloochende, godsdienst- en priester- hatende schriften zelfs niet laten dienen voor servetten in N° 100, maar't vuur indaar alleen zijn ze op hunne plaats. merkte echter niets, maar babbelde druk door over een plan, dat bij zoojuist in zijn brein had uitgewerkt, Er zijn menschcn zonder geweten en daartoe behoorde ook deze Zigeuner. Wat Mevr. Sint-AIba betreft, deze zat dood stil en zwijgend, voortdurend den angstige» blik gevestigd op den man, die haar een rampzalig uur overgehaald had hem op den weg van het kwaad te volgen. l)ie vrouw was inderdaad diep rampzalig, gepijnigd door verwijt en steeds vol wanhoop, hoewel zij het niemand liet merken. Voor de wereld glimlachte zij op zijn bevel, zij sprak en lachte op zijn bevel cn slechts een blik van zijn oogen was vo'doende om haar te doen krom men zooals hij het wilde. Toen Sint-AIba, verdiept in berekeningen van on twijfelbare winsten, het hoofd ophief, zag hjj, dat de deur open stond. Op den drempel stonden mannen, wier verschij ning hem met schrik moest vervullen, cn achter hen onldekte zijn snel oog, het glinsteren van uniformen. Doodsbleek sprong hij op uit zijncu stoel en zag woest om zich heen. Dezen keer wist bij zeer goed, dat het spel verloren was. Zij hadden hem gevonden Hij zat in de val. Als vastgenageld Min haar stoel, bleef Mevr. Sint- AIba zitten, terwijl zij over al hare leden heelde. Maar dc meester lette niet op zijne slavin. Hij stond in volle lengte tegenover zijne vijanden, en nam hen op, van het hoold tot de voeten. Ilrusel trad naar voren met de houding van een i man die weet dat bjj den geheclen toestand bc- heerscht. Karei Courtin, anders gezegd Sint-AIba, gij zjjt mijn gevangene, zegde hjj. Neem de moeite niet u te 1 verzetten. Gij zult zien dat wij de sterkstea zijn. Neem t mijnen raad aan, ga bedaard mei. Ik vermoed, dat gij wel zult begrijpen, waarvan gij beschuldigd wordt. Bij eene vorige gelegenheid hebben wij reeds voldaan aan de pleegvormen, maar daar dc wet dit niet voldoend», acht bij eene tweede vervolging, zullen wij nogmaals het bevelschrift tot aanhouding lezen. Gedurende het lezen van bet bevelschrift, stond M. Ferron op, zoo bleek als eene doodc, terwijl hij naar lucht snakte. Hij sprak echter geen woord. Zijne vrouw, even bleek als hij, had hare hand op zijnen arm gelegd, cn dwong hem door een stilzwijgende handbeweging, te wachten Hij gehoorzaamde. De voorlezing van het sluk had Sint-AIba intusschen tijd gegeven om zich tc herstellen, wij hebben reeds gelegenheid gehad op tc merken, welk een zeldzame macht hij over zijne zenuwen bezat. Die weinige minu ten waren ook thans weder voldoende voor hem ge weest. om zijn gewoon hooghartig uiterlijk van voor name zelfbewustheid te hernemen. liet is een komplot, zie ik, sprak hij met zijn eigenaardigen, spottenden glimlach, men heeft een strik gespannen. Eene alleraardigste vereeniging van familie en vrienden, dat moet ik zeggen, er ontbreekt niemand aan Zelfs mijn oude, hooggeachte vriend, M. John Hunter en mijn nog oudere vriend, de kapi tein van de schutterij I 't Is waarlijk allerliefst!... Maar, veronderstelt eens, vervolgde hij, zich plotse ling lot Brusel wendende, veronderstel eens, mijn knappe inspektcur, dat ik u een lesje in de welgeving van uw dierbaar vaderland kon geven. Watzoudtgij er van denken, als ik eens vertelde, dat het bevel tot inhechtenisneming, dat gij daarin de hand houdt, van nul en geener waarde is Siut-Alba's zclfbehcersching was zoo groot, dat zelfs Brusel een oogenhlik van zjjn sluk geraakte en Koperen «eld. Voortdurend wordt in de Nationale Bank veel koper uitgewisseld. Donderdag had dit finan cieel gesticht en zijne agencies reeds twee millioen koperengcld ingetrokken. In de laatste dagen heeft men in de Na tionale Bank zooveel nickel afgehaald, dat dc voorraad 10 centiemstukken reeds uit geput is. In afwachting dat nieuwe nickel geslagen wordt, heeft de Nationale Bank, de oude nickelstukkcn van 20 centiemen weer in omloop gebracht. De spaarkas is thans volop aan 't werk. Men richt er inderdaad twee ge heel nieuwe diensten iu. Vooreerst het landbouwcrediet, die alleen Duitschland tot voorbeeld heeft, waar reeds talrijke kassen Reiffeisen werken en waarvan dus de inrichting alhier zoo erg moeilijk niet wezen zal. Minder gemakkelijk zal de inrichting wezen der kassen van verzekering op het leven. Iu België zal het eerste laua zijn waar biunenkort zulke instelling onder toezicht cn waarborg van den Staat zal tot stand komen. Men heeft zich wel op de bestaande as suranties kunnen geleiden, maar hunne inrichting is gesteund op het tegendeel der belangen van het verzekerde publiek. De Staat zal de verzekering in 't belang der verzekerden aangaan. Hij zal terug storten, aan hen die niet kunnen voortbe- talen, enkel de intresten van het door hem geloopen verlies afhoudende. De terugstorting na drie jaar zou nog verwarde. Hoe zoo? stamelde hij. Hoe zoo? antwoordde Siut-Alba, die den indruk zgncr houding zeer goed had opgemerkt. Hoe zoo Wel, dal is nog al duidelijk, dunkt mij. De beschul diging, w.iarmeê gij nu voor de tweede maal bij mij komt, betreft eene zaak, die voor ecu wettige recht bank in Engeland is onderzocht cn behandeld. Ik hen daarvan vrijgesproken en kan daarvoor niet voor den tweeden keerj worde terechtgesteld. Dat is eene wet, niet alleen in Engeland, maar in alle beschaafde lan den. Ik tart u mij iets te doen Maar thans had ook Tom Brusel zich hersteld. Hij haalde even de schouders op. Is het dat vroeg hij Ik dacht waarlijk, dat gij heel wat anders hadt Laat mij u een beter lesje geven Gij zjjt niet vrijgesproken, maar alleen uit gebrek aan bewijs ontslagen. Dc rechters van Sand bank konden u zoo min vrijspreken als veroordeelcn, zij konden u alleen ontslaan of uaar het hof ver wijlen... Hel is niet waar viel Sint-AIba hem in de rede,voor een oogenhlik zijne bedaardheid verliezende. Ik werd vrijgesproken, zonder blaam of smet op m|jn persoon. Gij waart er bjj tegenwoordig, toen de rech ters mij voor uwe lomheid en onhandigheid verschoo- riing vroegen Zeker was ik er bij, antwoordde Brusel koeltjes, en het speet mij genoeg, dat de heeren zich tot zulk eene dwaasheid lieten verleiden Waart gij toen maar zoo slim geweest, gij en uw advokaat.om de zaak voor het hof tc brengen en u. zooals het behoort, voor eene rechtbank van gezworenen te laten vrijspreken Dan zoudt gij gelijk hebben, dan kon ik u inderdaad voor die zaak niet aanhouden, zooals ik nu zoo vrij zal zijn dit te doen. 67 0 0 bedragen, terwijl men anders 0 0/0 terugkrijgt Men ziet 't is een waar werk van open baar belang dat M. de Smet dc Naeyer tot stand bracht en de tijd zal konten dat alle beschaafde naties in zake van levensver zekeringen het kleine België zullen naiipen. Handelsblad In de kerk. Onder dien titel deelt de Gazette van Brussel het volgende meè, waarover reeds meer dan eens klachten werden gehoord De aandacht der Antwerpsche poli tie is ingeroepen op een feit dat zeer won dervol klinkt iu België, maar dat heel na- tuurlijk schijnen zou te Napels. n Een Fransehman, de kathedraal be zoekende, stond stil voor de schilderijen van Rubens, toen hij werd aangesproken door drie heeren. De afdoening en de kruisverheffing is zeer schoon zegde een hunner, maar daar is iets beters in de stad. Als gij wilt zullen wij u geleiden. n De Fransehman bedankte maar de drie personen zetteden hunne wandeling in de kerk voort. De suisse, ondervraagd, verklaarde dat zij niet toehoorden tot het personneel der kerk. De drie kerels, bij eene nieuwe ont moeting, boden den bezoeker andermaal aan, hem een wonder der wonderen te la ten zien, bij welk al de Rubeusen van de wereld verbleekten. En welk is dat wonder vroeg dc Fransehman. De grot der Pyrenees, zegde hij. n Onze bezoeker wilde klaar zien in dat wonder, liet zich geleiden en de liefheb bers der gezichten van de Pyrenees brach ten hem in zeker kwartier aan de haven dat iedereen zal begrijpen. n Het signalement van die drie rak kers, die de kerken uitkiezen, om hunne zaken te doen, is aan M. den hoofd-com- missaris Moonens overhandigd. Wij waarschouwen, schrijft Hel Han delsblad, de vreemde bezoekers tegen de schoelies, die te Antwerpen talrijk rond- loopeucu die men niet geuoegzaam vermij den kan, wil men niet in plaatsen verval len, die een eerlijk man niet bezoeken wil. E£en regiment zwnrte sol- ilaten. Men vertelt dat de koning van zin is een bataljon negers te vormen, dat te Laken zou legeren. Reeds ziet men in de tentoonstelling van Antwerpen Cogoleezeu die uitmun tende soldaten uitmaken en zeer fier zijn de krijgskleedij te dragen. Op dit oogenhlik trad Robert Power vooruit. Ik geloof niet eens, dat het noodig is, zegde hjj, Sint-Alba's hoogharligen, spottenden toon naboot sende, dezen heer met die zaak verder lastig te vallen. Er is nog eene andere beschuldiging, die even goed aan het doel zal beantwoorden... Wal bedoelt gij Wat hebt gij er meê te maken riep Sint-AIba woedend uil. Dat zal u weldra duidelijk wordeu. ging Power even bedaard voort. Gij spraakt zooevcn van een kom plot, cn nu is het juist over een komplot, dat ik u iets vrageu wilde. Herinnert gij u niet iets van een komplot, waardoor een zekere M. Gallo, In Woolches- ter plotseling overleed Weel gij niets omtrent het gebruik van tijn gestampt glas Weet gij niet, dat eene kommissie van doktors op dit oogenhlik bezig is die zaak in Woolchestcr te onderzoeken Niet Dan zal ik u wat zeggen Jacob Stanley en zijne vrouw hebben gesprokeu en hunne verklaring is in handen van het gerecht Die slag trof!... Sint-Alba's olijfkleurig gelaat nam eene akelige lijkgrauwe tint aan. '/.ijne ongelukkige vrouw wierp zich met een gil achterover in haren stoel, aan al hare leden bevende, een beeld der wun- hoop Maar dc moordenaar bad geen oogen voor haar, met woeste blikken zag hij om zich heen, alle uitgangen waren bezetwaarheen zjjn blikken zich ook wenddcn.zjj ontmoetten overal slechts mcnschen, die hem vol afschuw aanzagen, gereed zich op hem tc werpen bij de geringste poging tot ontsnapping. Geen spoor van medelijden was op al die gelaat strekken te lezen. Mevr. Ferron, die het diclisl bij hem stoud, zag htm met vlammende oogen aan moor lenaar. riep zij uitgemeene, laaghartige moor denaar Uw tijd is eindelijk gekomen Misschien zal men alzoo 't middel vin den om wat min Belgen in de kazernen op te sluiten. Oude wapens. De Romeinen hadden twee sooi'ten van wapens de eene voor den aanval, de andere voor de verde diging. Deze waren om zich. to bevrijden der slagen welke de vijand hun toebracht; zulke waren de helm, het harnas en de schild de anderen waren om den vijand aan te randen, zooals de werpspier, de piek, het zwoerd, de bogen en de slinger band. Do helm was in metaal. Hij diende om het hoofd te .dekken, maar liet het aangezicht bloot. Er waren twee soorten van harnassen de lieden van onderscheid hadden er die uit ijzeren mazen of schakels gemaakt waren. Zij bedekten het heele lichaam. Eene andere soort was uit dunne kopere platen verveerdigd dit harnas had maar twaalf vingers breedte, om enkelijk de borst te bedekken. De Romeinen hadden drie bijzondere oorlogstuigen of schietgevaarten 1° de ballisten, van het grieksch woord balla, die werpen, schieten, beteekend. Inder daad dit tuig diende om steencn van onge looflijke zwaarte te werpen. De kracht er van was wonderlijk. Meu vond op 300 stappen der lijkeu, ae hoof den welke het weggedragen had. De bal- liste veroorzaakte eene schrikkelijke ver woesting, bijzonderlijk wanneer zij lee mannen of zakken met steenen gevuld wierp. Deze spreidden zich links en rechts uit, cn verspreidden alom de vreezende dood. Wij kunnen dit oorlogstuig niet beter vergelijken dan aan de nedendaag- sche met schroot of mitraille geladen kanonnen. 2' Het schietgevaarte catapultc ge- n;iamd, was insgelijks een werptuig, dat in den oorsprong van zijn bestaan diende, niet om steenen, maar om werpspiezen, pijlen en schichten te werpen. De cata- pulte schoot deze moorddadige wapens met zulke snelheid dat zij heele gelederen soldaten, in slagorde geplaatst, iu den grond sloegen. Sedert wanneer zijn die tuigen in ge bruik gekomen? De geschiedschrijvers weten het niet, eu zij eelooven dat zij sedert de oudste oudheid bestaan. De balistc en de catapults, waren ver- weringswapens. Het derde tuig was oen aanval li ngswa- pau, cn droeg den naam van bélicr of stormram. Ziehier waarin het bestaatHet wa« oorspronkelijk een eenvoudige balk, die de aanvallers door de kracht hunner ar men, iu werking brachten tegen de muren der belegerde stad. Gedurende het beleg van Cinda, in Spanje, werd er de eerste Hare driftige woorden schenen hem tot bezinning te brengen. De kansen zijn tegen mijsprak hy, zijn vorige onbeschaamde houding weder aannemende. Ik geef mij over. Alcide vervolgde hij. zich tot den verslagen Ferron wendende, het spijt mij voor u gij verliest uwe vooruitzichten op fortuin. Ons plan was inderdaad goed beraamd nu zult gij moeite hebben het vereischte kapitaal te vinden Welnu, denk maar zooals ik, tegen het noodlot zijn wij niet opgewassen Neem nog ecnen raad van mij aan doe het niet alleen het zou u mislukken en op uw ongeluk uil- loopcu... En nu gij nog liefelijke hondgenoole mijner misdaden ging hij voort, zich tot zijne vrouw wendende, die met krampachtig vertrokken ledematen half bewusteloos in haren stoel lag. Uw teedcr bemin de echtvriend gaat u verlaten... hoe vreeselijk, niet waar Gij weent Welk een troost zijn die tra nen voor mijn gewond hart Komaan, heeren genoeg van de comedie, laat ons er een eind aan maken ik ben tot uwen dienst. Gij kunt uwe hand boeien ihuis houden ik beloof u op mijn woord van eer, dat ik zonder tegenstand met u zal meegaan Het was klaar en duidelijk, dat Sint-AIba om een zeemansterm te gebruiken eindelijk zijne vlag had gosteken. Tom Brussel gaf het afgesprok en teeken aan den brigadier en de groote financier, de hoog verheveo mcnschenvriend, het toekomstig iid der Engelsche volksvertegenwoordiging schaarde zich in hun midden, om naar de gevangenis van Tours te worden «ver- gebracht. Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1