Brieven Daens. Een woord tot onze geëerde lezers Een socialistische plakbrief. Stad Aalst. Zwemkom. Kaatsspel Houtmarkt, HISTORISCHE STOET «Cent door de eeuwen heen.» Allerhande Nieuws. maal gebruik van gemaakt. Het is ook in den loop van gezeid beleg, dat een tim merman van de stad Tyr, dit tuig vol maakte. Hij gaf er eene zoo wonderlijke beweging en kracht aan, dat de muren der belegerde stad instortte. Dat ontzaggelijk tuig was samengesteld uit eenen grooten zwaren balk, aan het einde met ijzer be kleed, of met een ijzeren hoofd gewapend die den vorm had van dat eens Rams. De sterkste en dikste muren konden er niet aan wederstaan. In eene correspondencie uit Aalst- Chipka, meegedeeld in Fondsenblad 9-10 Juli 11., roept men Leve Dendermonde 1 omdat men aldaar den poll heeft aange nomen. Leve de poll dus, de eenige teeg tot ver zoening zoo eindigt men. Dus men wil de poll gelijk te Dender monde om tot verzoening te geraken. Op die voorwaarde schijnt de verzoe ning ons onmogelijk. Geen tien verstandige kiezers, wii her halen het, in ons Arrondissement Duiten de volksfoppers, zullen het Dendermond- sche stelsel willen aannemen. De kiezers mogen pollen zooveel en zoo lang het hun lusten zal. maar zie het co- miteit mag dan eene lijst van candidaten patroneren, 't gene in andere woorden, zeggen wil: het comiteit mag dandcdefi- tieve caudidaten aanduiden van de lijst die het patroneert. Zulk een poll is eenvoudig eene vasten avondklucht die men in 't Arrondisse ment Aalst nooit willen spelen zal. Klokke Boeland van zondag 11. beweert dat De Denderbode aan de veroordeeling van zijne strijdmaliker^ De Werkman en Het Land van Aalst toejuicht.... Neen.Roelanders, ge zijt er niet...Wan neer wij op' die veroordeeling wezen, dan was het niet om er aan toe te juichen,maar wel om te bestatigen dat de schrijvers dezer bladen, welke de pretentie opperen van nooit iemand te tergen, nooit iemand te beliegen, nooit iemand te beleedigen, nu door 't Gentsche Hof van Beroep ko men gepatenteerd of gebreveteerd te wor den om de belangen der werklieden op hunne manier te verdedigen, 't is te zeg gen, do fabrikanten, meesters en werkge vers bij de werklieden hatelijk te maken en deze eersten nog bovendien eene wa genvracht uitscheldingen en beleedigingen naar 't hoofd te slingeren. Dus, toejuichen niet, maar bestatigen dat deden wij.... Op Chipka wilt men op eene zeer aar dige manier de maatschappelijke kwestie oplossen en den vrede onder de verschil- lige standen bewerken; men handelt daar gelijk Slimmeken die met azijn wilde vliegen vangen. DeEtoüe Beige in nr van 12 juli deelt een verhaal meè betrekkelijk de zaak der brieven van priester Daens, die wij gewei gerd hebben te aanveerden, dat gansch nevens de waarheid is. Wij zouden ons weinig bekommeren met uit valsch verhaal der Etoüe, voegde zij er niet bij dat wij veroordeeld zijn ge worden tot inlassching van een der brie- ven-Daens op pene van 25 fr. boete voor iederen dag uitstel. Om aan onze geëerde lezers te laten oordeelen hoe zeer men de Etoile Beige vnlHclielijk. heeft ingelicht, willen wij de gansche toedracht der zaak uitleg gen Bij exploit van 17 mei 1894, daagde de heer Adolf Daens, priester te Aalst, den uitgever van den Denderbode een ant- woord in te lasschen op een artikel van 10 mei waarin voornoemde heer Daens aangeduid was. De Denderbode weigerde, bewerende dat de brief van priester Daens niet vol deed aan de wettige voorwaarden. Bij brief van 24 mei trok de heer Daens dit eerste antwoord in en eischte de inlassching van eenen nieuwen brief. Nogmaals weigerde Dc Denderbode die inlassching toe.te staan, omdat bedoelde brief derde personen noemde en beledi gend was ^Jiij verklaarde zich overigens bereid alle volgens de wet regelmatige brieven te zullen inlasschen. Voor den heer Vrederechter van Aalst verklaarde de heer Daens, den 29 mei. dien tweeden brief iu te trekken. De inlassching van eenen derden brief werd den 30 mei geeischt door priester Daens. Eene derde maal weigerde de uit gever van Den Denderbode, om dezelfde reden, dien brief in zijnen oorspronkelij- ken vorm over te nemen. Hij betrok dan den 1 juni den heer Daens voor de be voegde rechtbank om te hooren verklaren dat De Denderbode dien derden brief ook niet moest inlasschen. De heer Daens antwoordde den 22 juni door eenen tegen cisch, en beide zaken werden gezamenlijk gepleten voor de Rechtbank van Dendermonde,op zaterdag 7 juli de uitgever van Den Denderbode verklarende nogmaals door bemiddeling van zijnen advocaat, dat hij niet weigerde en nooit geweigerd had te voldoen aan de wet, 't is te zeggeneen doelmatig ant- woord zonder beleedigingen noch vermel ding van derde personen over te nemen. Na de pleidooien raadde de Heer Voor zitter «Ier Rechtbank priester Daens aan zijnen brief in den zin aangeduid door de tegenpartij te veranderen, waaraan er dan eindelijk door priester Daens voldaan werd. Onze geëerde lezers zullen nu begrijpen hoe valsch het verhaal der Etoile is. Neen, wij zijn niet veroordeeld gewor den; integendeel ons goed recht van de inlassching der brieven van priester Daens te weigeren is door den achtbaren heer Voorzitter der Rechtbank erkend gewor den, want waarom anders zou hij priester Daens aangeraden hebben zijn schrijven te wijzigen der wijze dat de wettelijke voorschriften in acht worden genomen/ Wij hopen dat de Etoile eerlijk genoeg wezen zal om te bekennen dat men haar bedrogen heeft, dat men haar valsche en logenachtige inlichtingen heeft verschaft. Wij hopen eindelijk ook dat de Etoile ons den steen nimmer toewerpen zal, wauueer zij vernemen zal, dat wij niet hebben gehandeld met het inzicht aan de afkondiging der correspondentiën-Daens te ontgaan, maar wel om de rechten der drukpers te doen eerbiedigen. Die cor respondentiën zijn immers zoo verschrik kelijk niet; zij leze hier onder het factum- Daens en oordeele. Hieronder laten wij den brief volgen waarvan deinlasschingverachterd geweest is do.or een geding voor de rechtbank van Dendermonde. Gehoor gevende aan onze bemerkingen en aan het verzoek van den heer Voorzit ter der Rechtbank, heeft de schrijver er zokere deelen uitgelaten. In die omstandigheid nemen wij hem over volgens recht. Dit is overigens aanvaard geweest door beide partijen om zich te gedragen aan den wensch van den achtbaren Heer Voorzitter der Rechtbank begeerende alle geschil op die wijze te eindigen Aalst, woensdag 30 Mei 1894. Heer uitgever van Den Detiderbode, Gij verdeelt al de voorstanders der Ever. Vert, in 3 klassen 1. klas de Dommerikken, 2. klas de Verraders, 3. klas de Gelukzoekers en visschers in troebel water. Priester Daens bevindt zich in de drie klassen te gelijk bij de Dommerik ken als zeeveraar, bij de Verraders als vriend en helper van den Grootmeester der Vrijmassuns, en bij de Gelukzoe kers als de twiststoker en de ruziemaker in ons arrondissement van Aalst. (2) De hoogste personnagiën van 't land stelt gij iu de politieke wetenschap verre onder O omdat zij voor 't Evenredig stel sel zijn. Nog een weinig, en de schrijver aan Den Denderbode gaat alleen in de politieke wetenschap boven O staan. Ik geloof, Heer Uitgever, dat gij u tot hier toe geen klaar en juist denkbeeld van 't Evenr. Stelsel hebt gevormd want ik bemerk dat, zoodra gij van dat ding spreekt, uw menschenverstand op hol gaat, (3) en uwe inbeelding door Chinee- sche monsters en ander schrikgedrochtcr wordt bereden. Welnu, het Evenr. Stelsel bestaat eigenlijk in deze simpele en rede lijke zaak Aan Elk het zijne geven. Een voorbeeld om dat op te klaren 't Is kiezing voor den Gemeenteraad, er zijn 1200 kiezers, en 9 plaatsen te-geven. De katholieken krijgen de twee derden der stemmen, ongeveer 800; en de libera len een derde of 400 stemmen. Welnu, de katholieken krijgen de twee derden der plaatsen, dus 6; en de libera len een derde of 3. Ik vraag het u, Heer Uitgever gelooft gij dat er onder de zonne een redelijk schepsel loopt dat die zaak niet vatten kan En dat is gansch de Evenr. Vertegen woordiging. Wat zijn nu de andere kiesstelsels, het Meerderheidstelsel dat ons nu beheerscht, het eenamig of tweenamig stelsel en al de overige Een exempel. 't Is kiezing gelijk hooger op. Op de 1200 stemmen de katholieken krijgen er 601de helft meer eene, en de liberalen 599 de helft min cétie. Welnu, alles voor de katholieken, de 9 zetels, al de macht, al de plaatsen en voor de liberalen niets, geen ziertje. Daarin, en in niets anders bestaat eigenlijk ons Meerderheidstelsel, en al de overige. 't Is Al of niet, een stelsel van slokop, een polit iek dobbelspel. Is dat niet dom en dwaas en gevaarlijk Haik weet het wel, 't valt lastig in sommige kleine steden en gemeenten van ons katholiek Vlaanderen iets aan dc liberalen toe te geven men heeft zoo langen zoo fel gestreden, en 'tStadhuis is eindelijk in onze macht! Men heerscht en bestuurt er zonder tegenspraak, zonder beknibbeling, zonder control en nu zou men de tegenstrevers binnenroepen en eenige plaatsen afstaan. Maar, Mijnheer, zie toch wat verder dan den toreu van Aalst of 't gemeentenhuis van Ottergem, (5) zie naar Gent, Brussel, Charleroi, Bergen, naar al de nijverige gemeenten van 't Walenland, en hoor onze katholieke Broeders u toeroepen Wilt gij dat wij niet voor eeuwig vallen in de macht der Socialisten, dat wij her leven en niet gansch machteloos en dood blijven op politiek gebied, verleen ons dan de Evenr. Vertegenw. Zoudt gij, Heer Uitgever van den Den derbode, het hart hebben van te ant woorden Neen, ik ben hier wel,ik slok hier alles op, en ik wil niets afstaan aan politieke tegenstrevers zoolang zij niet meer zijn dau de helft. Maar keert eens de kans, en bekomen zij écne meer dan de helft der stemmen, dan mogen ze mij op hunne beurt verpletteren en voor niets tellen. Dat is, volgens mij, de politieke strijd Leven of dood 1 Alles of niets Neen, Mijnheer, dat is de eerlijke strijd der volkeren niet, de eerlijke strijd moet de rechtveerdigheid voor grondslag heb ben. (6) A. Daens, pr (I) Zt-K eens, in hoeveel Klassen hebt gij ze gerang schikt t (2j Wij hadden het nooit zelf durven zeggen. (5) Onze geëerde le/ers zullen kunnen oordeelen, naar 't gene volgen gaat, wiens menschenverstand waarlijk is op hol geraakt. t*) 't Is uwe chineezerij die dom. dwaas'eo gevaar lijk is voorde katholieke belangen. (H) Te Ottergem, te Mannekensverre en te Zoule- uaie is de evenredige chineezerg sedert lang in toe passing. (6) Als men denkt dat wij die reeds honderd maal weerlegde drogredenen nogmaals gaan afbreken dan is men er wel meè, zoo dwaas zijn wg niet. Door de socialisten werd dezer dagen alhier eenen plakbrief aan de muren ge hecht, waarop te lezen staat dat den heer Woeste, de zoo koeue katholieke Strijder, de moe dige Volksvertegenwoordiger van ons Ar rondissement aan de letterzetters van zijn dagblad L' Union te Brussel elf cen tiemen per uur min betaalt dan de andere bazen, enz., enz. Die plakbrief liëgt van 't begin tot het einde, want L' Union is het blad niet van den heer Woeste De heer Woeste maakt geen deel van 't bestuur dezes blads Nooit heeft de heer Woeste eenige gel delijke ondersteuning aan nL'Union* verleend. Hoe wil men dau dat hij de schuld zou wezen dat de letterzetters van bedoeld blad elf centiemen min per uur winnen dan men elders betaalt. Wij herhalen hetlogens, groo- te logens zijn het die op dien socia- listischen plakbrief te lezen «taan. Wij dagen, 't is gelijk wie uit te kunnen bewijzen dat wij de waarheid miskennen. W ij denken dat die berekende logens meer kwaad voor de tegenstrevers van den heer Woeste zullen verwekken dan zij het wel denken. De Aalstenaar laat zich zoo gemakkelijk niet over 't iis leiden dan de Vooruitmsmnen het wel denken. Zij kennen de socialistische knepen Kiezing voor de Koop- handelsrechtbank. Donder dag 11. heeft de jaarlijksche kiezing tot vernieuwing van de helft onzer Koophan delsrechtbank plaats gehad. Zeventien, zegge 17, kiezers waren aan wezig op een getal van 600. De heeren Eugeen Moens en Hector Leclercq werden als rechters en de heer Prosper Callebaut al» rechter-plaatsver- vanger verkozen. Meer en meer bemerkt men dat de kiezers zich bitter weinig bekommeren met die kiezingen wanneer er geen strijd is, en wij denken dat men, in die omstan digheid, noodzakelijk aan de kiezingen voor de Koophandelsrechtbank de bepa ling zou dienen toe te passen, luidende dat, in geval er geen strijd is, de voorge stelde candidaten door 't Hoofd bureel als gekozeu worden uitgeroepen en de kiezers mogen thuis blijven. dockterstmat, Ivoornlei, Drapstraat,Poel. Hoogstraat, Peperstraat, Burchtstraat, Hoogzonnestraat,Se Pharaïldeplaats, Geld munt, Lange en Korte Steenstraten,Slijp- straat, Priesterstraat, Dok, Wollestraat, Dampoortstraat, Steendam, St-Jaoobs- plaats (rond de kerk), Vlasmarkt, St- JacobsnieuwstraatKeizer-Karelstraat Staticstraat, Graaf van Vlaanderenplaats en Boulevard Frère-Orbau, waar de Stoet uiteengaat. Tweede uitgang. Zondag 22 juli. Samenkomst op den Kortrijkschensteen- weg, vandaar Kortrijksckestraat, Neder- kouter, Koophandelsplaats, Yeldstraat, Koornmarkt, Korte Munt,Groenselmarkt, Lange Munt, Vrijdagmarkt, Kammer- straat, Vlasmarkt, Koninkstraat, Zand berg, Hoogpoort, Groenselmarkt, Hooi aard, Koornmarkt, Veldstraat, Volder straat, Marjoleinstraat, St Janstraat, Limburgstraat, Vlaanderenstraat, Statie- plein, Lieven Bauwensplaats, Lammer- straatjBagattenstraat, Nederkouter, Kort- rijkschestraat en Kortrijkschesteenweg, waar de Stoet uiteengaat. Bij eiken uitgang, zal de stoet gevormd worden om 1 pire en iu beweging komen op klokslag 2 uren. Warmtegraad op heden zaterdag: 25 grad Genomene baden tot 13 Juli: Volwassenen 753. Kinderen 1040. Warme baden 57. De warme baden zijn te bekomen des woensdaags en zaterdaags van elke week tegen 0,50 centiemen. Zondag IJ» Juli Om 10 uren. Leon De Wilde, Aalst, tegen De Goedt, Aalst. Om 2 1/2 uren. Louis Vereecken, Schoonaarde, tegen P. Maes, Gijseghem Om 3 1/2 uren. B. Bourlon, Moorsel, tegen Vergeyleu, Grem bergen. i\'ieuvv Hospitaal.—De plans van 't nieuw Hospitaal zijn op dit oogen- blik tentoongesteld ten Stadhuize, Militie zaal. Wij kunnen onze geachte lezers niet genoegzaam aanraden een bezoek te bren gen aan die tentoonstelling die overigens kosteloos is. Die plans geven een gedacht van wat de gebouwen van ons nieuw Hos pitaal wezen zullen. Wij zijn die plans gaan bezichtigen en waarlijk wij waren verwonderd en zeggen dit Hospitaal zal ietsgrootsch zijn dat ons door andere steden zal beneden worden. Wij zeggen het u, geachte lezers,brengt een bezoek aan deze tentoonstelling en gij zult het u ook niet beklagen. Stad Gent. Zondag 15 22 Juli aanst.des namiddags OOOIkXOCIIX. Bij brieve van 19 juni laatst, heeft het Schepencollege der stad Gent, aan de Doortocht-Commissie laten weten, dat het in zijne laatste zitting, de twee toegezon den ontwerpen van uitgangen had goed gekeurd. Ziehier bijgevolg de officieele lijst der straten, welke de Historische Stoet den 15 en 22 juli doortrekken zal Eerste uitgang. Zondag 15 juli. Samenkomst op de Graaf van vlaanderen plaats en Boulevard Frère-Orban,vandaar: St-Lievenstraat, Lange Violettenstraat, Arteveldeplein, Brabantdam, Brabant- straat, Vogelmarkt, Kouter, Zonnestraat, Koophandelsplaats, Van de Veldestraat, Onderbergen, St Michielsplaats, Hunr- Botermarkt. Heden zaterdag werden 795 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6363 kilos. Aalst. Vischmijn. Bijna we kelijks wordt hier bedorven visch ter mijn gezonden, doch de keurmeesters welke hunne plichten kennen, verwijzen hem tot delving en dat strekt hun tot eer. Verleden donderdag werden twee man den witting op bevel der keurders gedol ven en 't was noodig ook. AAL8T. - Ongeluk. Vrij dag in den morgend is de genaamde Dacus Amand, oud 43 jaren, werkman ter statie Aalst-Noord, wonende alhier Brussel- schensteenweg, wij weten niet hoe, onder den trein geraakt en werd de beide beenen en een arm afgereden. De onge lukkige overleed rond 11 ure voormiddag en laat eene weduwe met 6 kinderen na en een.... Verdere inlichtingen ontbreken ons; men weet immers dat het aan de sta tiebedienden verboden is inlichtingen te geven aangaande de ongelukken op den spoorweg voorgevallen, I I y—y '1.1 die geen ge- J/_LZLJ4£LJ JZLl bruik heeft gemaakt der Pil Walthery heeft ongelijk want het is erkend dat deze Pil welke een purgeermiddel zonder weerga is, te- f vens een onfeilbaar geneesmiddel is tegen j de verstoptheid, de gebreken van het bloed, de slechte spijs verteering, enz. Lede. Gulden bruiloft. Maan dag aanst. 16 juli, zullen de echteliedan Martinus Van Leuven en Iiosalia Van den Steen, hun gulden bruiloft vieren. Eene plechtiga mis, zal om 9 uren ter parochiale kerk gezongen worden.Verdere feestelijkheden worden ingericht en reeds is men aan 't werk om ze zoo luisterrijk en deftig mogelijk te laten plaats grijpen, Strijpen. Eene poging tot iu- braak in de parochiale kerk werd dezer dagen bestatigd. Reeds hadden de dieven (ja, gebruiken wij maar 't meervoudig, want in onze eeuw van naamlooze en an dere maatschappijen vereenigen de dieven zich ook) hadden de dieven, zeggen wij, eene plank van de groote kerkdeur met geweld afgebroken en 't slot verwrongen. De booswichten moeten in hun werk verhinderd ziin geweest of te wel hebben zij er te veel werk aan gevonden en zoo hebben zij hunne heiligschendende plan nen niet kunnen ten uitvoer brongen. Men schrijft uit Assche Een vechtpartij heeft verledene zondag 8 Juli te Esschene plaats gehad ter gele genheid der Kermis. Rond 9 1/2 uren 's avonds heeft de genaamde Ferdinand Van der Mynsbrugge aan Cornelis Van Nyvenzeel van Assche-ter-Heiden, vor- scheide messteken toegebracht. De geneesheer van Ternath heeft hem de eerste zorgen toegebracht, en dan is hij in zijnen ongelukkigen toestand naar zijne woning overgebracht. Het parket van Brussel heeft daags daarna naar zijne woning geweest. Wat Nijvernzeel aangaat men hoopt hem nog te redden. Procesverbaal is tegen Van der Myns brugge opgesteld. Een ongeluk die doodelijke gevol gen kon hebben, heeft te Merchtem op de Markt plaats gehad. De genaamde Leo Heremans scheerslijper, was bezig met eene scheer te slijpen wanneer de steen in stukken vloog en een stuk in aangezicht te recht kwam. De heer doktor Baaus hèeft hem de eerste zorgen toegebracht; gelukkig is de wonde niet gevaarlijk. BaanstrooperijDrie Brusselaars, die den dag te Ternath hadden doorge bracht, hadden den trein gemist, met welken zij moesten terugkeeren en legden dus vrolijk zingend, den weg te voet af. Halfweg Ternath en Berchem-Sinte- Agatha hoorden zij eensklaps niet verre vandaar een schot en een der driegezellen zakte in elkaar, roepende Ik ben ge raakt. De twee anderen wilden hunnen kame raad bijstaan, doch nu sprongen in de duisternis vijf kerels vooruit, die de twee overigen met stokken en messen aan vielen, hunne kleeren verscheurden, en hen op de vlucht dreven, na hen alles ontnomen te hebben. Toen vielen zij opnieuw dengene aan, die door het schot gekwetst was en sloe gen en stampten hem zoolang, tot zij hem voor dood lieten liggen. De gekwetste, tot het bewustzijn terug gekeerd, sukkelde nu van de eene hoeve naar de andere, doch nergens wilde of durfde men hem binnenlaten. Eindelijk werd hij toch in eene kleine boerenwoning ingenomen, zoo goed mogelijk verzorgt en ten slotte met de melkkar, door twee honden getrokken, naar de stad gevoerd. Het gerecht doet een streng onderzoek. De groote Middenhallen te Brussel in brand. Het Zomerpaleis afgebrand. Een hevige brand, met eene ongeloof lijke snelheid voortgezet,is woensdag mor gend uitgeborsten al den noordkant der Middenhallen, waar binst den winter do Noordpool gelegen is, 't is te zeggen, waar een geheel ijsveld legt, waar men op schaatsenrijdt, en gedurende" den zomer in zomerpaleis herschapen is. Het was juist 3 1/2 ure als de eerste vlammen gezien werden. Toen de eerste pompiers toegeloopen kwamen, was het gedeelte der Hallen, gebruikt tot zomer- plaats, slechts een vuurpoel meer. Dit gedeelte der halle bevat ook de markt van het pluimgedierte. Al de pogingen door de pompiers aan gewend hebben zich moeten bepalen met het vuur te beletten het zuidergedeelte der halle aan te vatten welke ook de vleescemarkt bevat en de uitroepings plaats der middenhallen. De eerste toegesnelde pompiers werden dus daar geplaatst. Het zomerpaleis was echter een vuur poel geworden, al het houtwerk, stond te laaien, en brandende houtblokkeu vie len op de straat bij zoover dat de pompiers er schier onder begraven werden en al met eens, met een schrikkelijk gedruisck valt geheel het dak in. Onder het zomerpaleis zijn de ijskel ders, waar de beenhouwers hunvleesch bewaren. Drie werklieden waren daarin werkzaam en groote vrees bestond wegens hen, maai- zij zijn in tijds kunnen vluch ten. Een hevige zuiderwind sloeg dikke sperkvlagen op de huizender Bisschop straat, waar de neringdoeners allen aan 't werk moesten om met emmers water hunne huizen van brand te vrijwaren. Er was echter gebrek aan water. Als de pompiers begonneu te spuiten, konden zij maar den helft van het gebouw bereiken. 't Was maar rond 4 uren dat, na het bestuur der wateringen verwittigd te heb ben, welke austonds de groote sluisdeu ren opendeed dat men het noodi ge water ter hand kreeg. Kapitein Cornil tegen welke de geburen opspeelden, bepaalde zich met te zeggen: Men heeft ons niet verwittigd. Tegen 5 uren waren zomerpaleis en kic- kenmarkt in asch gelegd. Hetgeen daar rond stond is behouden. In het zomerpaleis stonden een schouw burg en houten barakken, waar de brand ontstaan is. De schade is aanzienlijk. Het zomerpaleis bevatte talrijke en kostbare kostumen. Het was verzekerd, doch, naar het schijnt,niet voor zijne volle weerde. De huizen langs den kant der Zwarte- Lieve-Vrouwestraat hebben het meest geleden. Langs den kant der Hallestraat zijn er bijna geene ruiten gebroken. Op het einde van den brand, rond 3 uren, deed zich eene geweldige ontploffing hooren,terwijl stukken hout en glas langs alle kanten heenvlogen en een hevige reuk van ammoniak zich verspreidde. Het waren de ketels der ijsfabriek die ontploften. Groote brokken ijs werden tot op verre afstanden geworpen, in do ven sters der omliggende huizen. Latere inlichtingen. Het verkeer in den omtrek van het verbrande gebouw is onderbroken men heeft barreelen rond de puinen opgeslagen. De pompiers gaan nog altijd voort met de puined te besproeien. De schade die gerekend wordt op on geveer een half millioen, is maar gering gedekt. De kunstenaars van het zomerpaleis ondergaan echter groote verliezen; hunne kostumen en materieel zijn vernield en dit alles is niet verzekerd. De zoogezegde O vliegende mannen alleen verliezen 8,000'fr. Het onderzoek. Tot nu toe kan er nog niet veel gezegd worden over het on derzoek. M. Gody, leeraar van scheikunde j bij de krijgsschool, is door het parket ge- 1 last te onderyoeken, of eene ontploffing heeft plaats gehad. De eenen beweeren van ja, de anderen van neen. In alle geval, er is eene ontplof- j fing geweest, dan is zij niet veroorzaakt j door dynamiet, ook niet door de gaz, want de gasmeters waren gesloten, en ook niet door den stoom, want de stoomketels der ijsfabriek werden ongeschonden ge vonden. Het parket heeft een onderzoek inge steld, om de oorzaak van den brand te ontdekken. M. Wilmot, commissaris van policie, vond het zonderling - en hij deelde dit ook aan M. de procureur des konings meè dat overgroote st ukken gegoten ijzer tot op betrekkelijk grooten afstand werden ge worpen. Een stuk arduin van meer dan 50 kilos zwaar vloog tot tegen den gevel van het Grand Hotel. De magistraten zijn van oordeel dat hier dynamiet in 't spel moet zijn. Het onderzoek zal dit bij het opruimen der puinen moeten trachten te ont dekken. Kapitein Gody is ook van oordeel dat er eene ontploffing moet hebben plaats gehad, maar zij kan niet aan dynamiet worden toegeschoven, zegt hij. Bij de magistraten blijft echter het denkbeeld aan eenen aanslag bestaan. De gaz schijnt er voor niets tusschen te zyn, daar de twee gazometers hermetisch ge sloten waren. Ook de stoomketels van het ijsfabriek zijn ongeschonden gebleven. De schade zal stellig meer dan een mil lioen bedragen. De gebouwen, aan de stad toehoorende, waren niet verzekerd, daar de stad haar eigen verzekeraar was. Een zekere Borremans te Brussel is op zonderlinge wijze aangehouden, voor schriftvervalsching in de volgende om standigheden Drie personen, zegt hij waren bij hem gekomen met een spaar- boekske op naam van Nicolaas Borremans, dat zij gevonden hadden. De persoon in kwestie heet Pieter. De vinders vroegen of hij, mits zijnen voornaam op zijn boeks- ke van burgenlijken stand te veranderen, dit geld wilde gaan ontvangen. Op het boekske stond 1300 fr. ingeschreven. De vinders beloofden hem 40 ten honderd van hetgeen hij op de spaarkas ging ont vangen. En herhaalde keeren ging hij telkens 100 fr. ontvangen, waarvan hem regelmatig 40 fr. werden uitbetaald. Ein delijk kwam de zaak aan het licht en Pieter Borremans vloog in het net. De ware Borremans, aan welken het spaar- boekske toehoort is niet te vinden. De Gentsche geneesheer Jacquemin is in de gevangenis van Leuven, waar hij opgesloten zit voor moord op zijne vrouw, eenigen tijd ziek geweest. De wonde aan het hoafd door de sche delboring veroorzaakt, doet hem wederom veel lijden. Men verzekert dat Dr Jacque min dezer dagen zal vrijgelaten worden en naar een ander land vertrekken zal. Droevig ongeluk. Dinsdag voor middag, rond 11 ure, speelden eenige leden der maatschappij Eendracht maakt macht, gevestigd in de herberg De Vriendschap Stokersstraat, te Gent, ge houden door Mad. Weduwe De Smet, met den kruisboog. De genaamde Clemencia De Coninck, oud 17 jaar, nicht der weduwe Derbuut, wonende zelfde straat, was op de koer, toen zij onbedacht haar hoofd buiten de omheining stak op het oogenblik dat een schutter sehoot, met het ongelukkig ge volg dat de pijl terecht kwam in het hoofd van het meisje. De ongelukkige slaakte eenen kreet en had nog den moed zelf den pijl er uit te trekken. De toeschouwers dienden haar aan stonds de eerste zorgen toe, in afwachting der aankomst van de geneesheeren Pre- galdino, Van der Vloct enVan der Linden. De eerw heer D'Huyvetter, onder pastoor van II. Kerst, heeft haar het H. Oliesel toegediend. Dinsdag namiddag zijn de geneesheeren tot de operatie overgegaan, welke wel ge lukt is. De toestand van het meisje is bevredi gend. Het is de gewoonte te bellen als teeken dat er een pijl gaat geschoten worden, die voorzorg is wel in acht genomen, doch het ongelukkig meisje zal in een oogenblik van haast op dat sein niet gelet hebben. Men meldt ons uit St. Nikolaas Sinds veertien dagen liep het gerucht dat in het veld een manspersoon gezien was in Adamskostuum, langs de kanten der Passe- en Gripsakmolen Men hechtte er eerst geen geloof aan, doch men moest eindigen met zich te overtuigen, daar de dochter uit de herberg De Kuil, verle dene week, toen zij naar het veld ging om de arbeiders eten te dragen, hem plotse lings voor zich zag staan. Het meisje was zoodanig verschrikt dat zij naar huis liep waar zij op een stoel neêrviel. Zij is ver scheidene dagen te bed moeten blijven. Sedert was de policie op zoek om dien zonderlingen gast aan te houden, doch niettegenstaande hij nog verscheidene malen gezien werd, gelukte men er niet in hem aan te houden. Dinsdag nacht waren twee politieagen ten,de genaamden Arens en Goethals zich in de Passé op loer gaan leggen en geluk ten erin een persoon in ourgerskleeren aan te houden, op wien zware vermoedens wegen. Op het potitiebureel ondervraagd, eindigde hij met te bekennen dat hij de geheimzinnige persoon was. 't Is een genaamde Petrus Maes, woo- dende te Temsche. Men denkt het met een zinnelooze te doen te hebben. Proces-verhaal is ten zijnen laste opge maakt.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2