1794- 1894:. LANDBOUW. Een en ander. Kaatsspel Houtmarkt. Allerhande nieuws. Op die wijze zal weldra het ambt van tabaksfabrikant gene reden van bestaan meer beltben in ons land. Dit brengt niet alleenlijk aan dezen eene onuithoudbare concurrentie toe, maar de groote tabaks planters, zij die 1 1/2 centiem belasting per plant betalen, zijn daardoor in hun nen nandel ten uiterste benadeeld. Een ander punt, dat aanleiding geeft tot groot bedrog, is dat de boeren slechts hunne planting bij den ontvanger moeten aangeven op 1 Augusti en aan gaan de agenten den oogst bestatigen. Welnu, wat gebeurt er dan Jaren gelijk in 1892 en 1893 als de oogst zoo schoon gelukte en de tabak reeds eene zekere grootte heeft, oogst men op einde juli, hetgene men boven de 80 planten geplant beeft en... de klucht is gespeeld. De bestatiging moest plaats hebben op 1 Juli. En voegt bij dit alles nog bij dat de regcering bevel gegeven heeft aan alle hare beambten zeer toegevend te zijn, in het toepassen der belasting Men be grijpt hoe sommigen daarvan profiteeren. Een woord over den oogst van 1893. Zooals in 1892 is de oogst van 1893 zeer voordeel ig geweest voor de planters In deze beide jaren gaven 10 planten eenen kilo tabak. Men plant gewoonlijk 40,000 a 42,500 planten per hectaar, dan ont vangt deStaat daarvan COOfr. per hectaar. Waren dit vreemde tabaksoorten dan zoude den Staat ontvangen 2800 fr. Om een gedacht te maken, in hoeveel dc inlandschc tabaksoorten beschermd zijn, tegen vreemde tabak en hoe onrecht- veerdig de toelating is van 80 planten vrij te hebben, deelen wij hier mede de ofti- cieele inschrijvingen van 1893 van de 7 volgende gemeenten. (Bureel des ont vangers van Deynze) Astene, Bachte- Maria-Lecrne,Deynze,St-Martens-Leerne Peteghem, Vynckt en Zeveren hebbende te samen eene bevolking van 12,531 zielen. 852 inschrijvingen, bestaande uit 687 niet betalende met 51,930 planten 165 betalende 29,876 n Te samen 84,806 planten of 8480 kilos en die aan den Staat opge bracht hebben de fabuleuse som van 1-4 fr. Diezelfde 8480 kilosin vreemde tabak zou aan den Staat hebben opgebracht, Ir. In 1892 had de gemeente Petegem 253 planters en geen enkel heeft een centiem belasting betaald. In de 3 laatste jaren waren de inschrij vingen van het geheelo land van niet betalende planten de volgende 1891 127,499 inschr. met 9,890,503 pl. 1892 126,647 10,010,605 1893 131,507 10,388,100 Wat staat er nu te doen om den tabaksliandel en tabaksnijverheid op te beuren Zal de regeering nu eindelijk bekennen welke misrekening zij in 1883 deed, toen zij op eene jaarlijksche ontvangst rekende van 8,400,000 fr. daar, voor 1883 met de rechten van 20 fr.,de tabak, 2,400,000 fr. opbracht. Zal zij nu willen luisteren naar goede raadgevingen van bevoegde man nen Zou zij de verschrikkelijke verantwoor delijkheid langer op haar* durven nemen, dien toestand te laten duren, waarvan de broodwinning van duizenden en duizenden Belgen afhangt? Dat de regeering tooue dat, als zij het welzijn des volks behartigt, zij ook door vaderlandsliefde genoeg bezield is, om des noods haren voorkeur te doen zwijgen, om op hare misstappen terug te komen en om voldoening te geven aan het machtige handels- en nijverheidsvak welks eisch is Verandering ucr wet van 1883. C. S. Onze geëerde lezers zullen begrijpen dat wij het bovenstaande slechts als inlichtingen meèdeelen. Het Nationaal Vlaamsch Verbond heeft in alle steden van Belgie, den vol genden plakbrief rondgezonden VLAMINGEN In 1794 werd ons vaderland met ge weld bij de Fransche Republiek en gedu rende twintig jaren als een echt winge west behandeld, uitgebuit en schandalig verdrukt door het schuim der l'ranche natie. De Fransche dwingelandij was de hardste, de wreedste, de bloedigste welke ooit op ons land drukte. Al de openbare schatkisten geplunderd voor de behoeften van het Fransche leger; uit kerken en kloosters, museums en boe kerijen, alle kostbaarheden in goud en zilverwerk, kunstwerken, boeken en hand schriften, enz., gestolen en naar Frankrijk overgevoerd. Assignaten met gedwongen koers alléén door de Franschen in betaling gegeven en nog wel tegen volle waarde, zelfs als dat papieren geld niets meer waard was; Invoering van het maximum, of hoogste verkoopprijs voor alle levensbehoeften; Rekwisitiëu zonder einde. Invoering der conscriptie of loting, on ze jongelingen met geweld bij het Fran sche leger ingelijfd en met duizenden op de slagvelden weggemaaid; De onbeëdigdc priesters vervolgd en verjaagd; De kerken gesloten na plundering en verwoesting; De klokken uit de torens gehaald om er kanonnen van te gieten of Iransch geld van te slaan; De Vlaamsche taal verbannen uit alle besturen, rechtbanken en scholen; De gevangenissen volgepropt met gijze laars. Ziedaar de voornaamste weldaden der Fransche overheerschers van 1794 tot 1814. Als BLIJDE INKOMST, legden onze zoogezegde Fransche weldoeners aan ons land eene brandschatting op van TACHTIG MILJOEA' (WO.OOO.OOO) FRAAK, waarvan Brussel 5 miljoen te betalen had (in klinkende munten nog wel binnen de 24 uren); Anticerpeu 10 miljoen, Gent 7 miljoenBrugge 4 miljoen, Kcntrijk 3 miljoen, Leuven en Oostende ieder 2 mil joen. Aalst en Ninove 4 miljoen, enz. VLAMINGEN Vergeet niet wat uwe voorouders gele den hebben van 1794 tot 1MM Eene nieuwe inlijving van ons Vader land bij Frankrijk zou ons onvermijdelijk dezelfde weldaden op den hals halen. Om daarvan bevrijd te blijven zult gij met ons antwoorden op al wat hier door de fransebgezinde annexatiemakelaars wordt op touw gezet Leve Relgië Leve liet Vlaamsche Volk! IN VLAANDEREN VLAAMSCH! Brussel, den 14 Juli 1894. HET BESTUUR. De aurduppelplaag. Iedereen weet wat al noodlottige gevol gen die zoo geduchte plantenziekte na zich heeft gesleept, hoe dikwijls zij reeds duurte in de levensmiddelen heeft verwekt en ellende bij den werkman teweeg gebracht. Jarenlang heeft men gezocht naar de ware oorzaak van die jammerlijke verwoestingen en eindelijk is de kwestie opgehelderd geworden, 't Is door de ontbindende werking van de vezelmassa eeuer kampernoelie (woekerplant, schim melplant) dat de bladeren verrotten en de knollen bederven.De echte naam dezer schuimplant is Peronospora of Phytoph- thora infestans. Het groeiverwekkend deel of de vezel massa van deze zuigplant bestaat uit tallooze, met het bloote oog onzichtbare huisjes, die in de weefsels rondloopen, het sap opzuigen, de cellen uitputten en ze doen wegsterven. De bladeren, de stengels alsook de knollen bezwijken achtereenvolgens onder hunne doodonde werking. Wanneer de bladeren nu eens gestorven zijn, kunnen zij geene voedstoffen meer bereiden,om den knol te doen aangroeien de wasdom staat en de heele plant wordt vernietigd. Men kan gemakkelijk begrij pen, welke vermindering van opbrengst die plotselinge groeistilstand kan teweeg brengen, vooral wanneer hij zich vroeg tijdig voordoet. Het jaar 1891 diene ons tot voorbeeld. De ziekte verscheen al met eens omtrent half Juli. Het weder was vochtig en warm, dus heel gunstig ter ontwikkeling der kampernoelie. In acht dagen tijds waren de aardappelen, tot dan toe weelderig van groen,van hunne blade reu beroofd en vertoonden aan de ont stelde landbouwers niets anders meer dan eenen bosch van verdroogde en zwarte stengels, die eenen walgelijken geur uit wasemden. üok was de opbrengst klein in vele plaatsen overtrof zij niet 8000 kilogr. per hectare. Gedurende de drooge jaren 1892 en 1893 kwam de ziekte slechts op in 't begin van September. De aardappels hadden reeds hunnen groeitijd doorloopen eu hunnen wasdom voltrokken de ziekte deed weinig of geen kwaad. Vergelijken wij nu de uitslagen der twee laatste jaren met dien van het eerste en wij zullen den invloed beseffen van het verdwijnen der bladeren op de opbrengst der aardappel teelt. De onvermijdelijke verdelging der knollen is niet minder noodlottig. De draden der vezelmassa dalen langs den stengel tot in de knollen, ofwel zij komen in {den grond, zijgen met het water al dieper en dieper, vallen op de knollen en doorboren hunne opperhuid. Evenals de cellen der bladeren, verwoesten en ont binden zij nu ook de weefsels der knollen en bekomt 't geen men in gewone taal bedorvene aardappels noemt. Het kan gebeuren dat knollen, die bij het uitdoen gezond schijnen te wezen, in hunne weef sels 'de kiemen der ziekte dragen en in kelders of grachten bederven. Dit geschiedt meest na drooge jaren, wanneer de kwaal weinig of geene schade schijnt aangericht te hebben. (Vervolg.) Vreenul Xee. Het volgende ministeriele besluit werd gister Vrijdag door den Moniteur afge kondigd Art. 1. Tot nadere schikking is ver boden de in- en doorvoor van rundvee eu schapen, herkomstig uit Nederland. Dit verbod is niet toepasselijk op voor melde dieren in rechtstreekschen door voer, zonder overlading, langs de ijzeren wegen verzonden Art. 2. Dit besluit zal in uitvoering treden te rekenen van 24 Juli aanstaande. Kieskronijk. Te Doornik hebben de socialisten welke daar geene eigene inrichting bezitten, besloten, voor de liberale lijst te stem men, ten gevolge der onderhandelingen en vereenigingen, door M. Broquet in verscheidene gemeenten van het Arron dissement gehouden. De politieke kleur van dezen volksver tegenwoordiger komt, zeggen zij nagenoeg overeen met do hunne en zij verklaren zich tevens tevreden over de wijze, waar op hij de kieshervorming verdedigd heeft. Dc liberalen zullen te Bastenaken in den strijd komen met eenen Brussel- scheu advocaat, w< lke uit die streek her komstig is. Hij zal in al de gemeenten van het Arrondissement meetings gaan houden. Vreemde munt. Verlenging ran hei uitwisselingstijdperk. Het ko ninklijk besluit van 1 juni, betrekkelijk het intrekken vanhetFransch,Italiaansch eu Luxemburgsch kopergeld van 10 eu 5 centiemen en der Engelsche munten van eenen penny en een halven penny, welke in België in omloop zijn, is gewijzigd in dien zin, dat de uitwisseling zal geschie den tot ÏO September tegen pari hunner naamweerde. Re nieuwe nikkel is versche nen, en derwijze gemaakt dat de stukkeu gemakkelijk van de zilverstukken te on derscheiden zijn, doordien de rand geheel effen is. Van nu af zal de Nationale Bank kun nen voorzien in de behoeften van den han del, wiens gegronde klachten, over de schaarsehheid der pasmunt, dringend werden. De eerste nieuwe nikkels dragen Fran sche opschriften. Het ware nochtans eene voldoening voor de Vlamingen geweest, eerst nikkels met Vlaamsche opschriften te slaan, aangezien de oude nikkelmunt uitsluitend Fransch is. Zullen de Vlaamsche nikkels volgen Vraagt het Fondsenblad. Oud -onderofficiers. Zie daar menschen, leest men in Het Han delsblad, i) die noten op hunnen zang krijgen I Zij willen in openbare besturen de plaatsen vóór de burgers hebben, en nu komen zij in 't politieke strijdperk, om het verplichtend mandaat aan hunne kiezers op te leggen. Om candidaat te zijn te Brussel zult ge buigzaam moeten wezende coöperatieven verdedigen met de werklieden en ze bestrijden met de handelsdrijvers Partijganger zijn der gewapende natie met de eenen, van den verplichtenden dienst met de anderen Brussel-zeehaven willen met de nijve- raars, het bestrijden met de prachtwin- keliers Met de eenen het ontwerp Balat (Berg van 't Hof) verdedigen, met de anderen het bevechten Te Brussel vrijhandelaar zijn, in den buiten protectionist Met-de herbergiers het vergunnings recht bekampen, met de anti-alcoolisten het beschermen... Lieve God en zeggen dat we al die eischen op de meetings zullen zien voor den dag komen I Melsers met vie«* poolen. Wonderbaar is God in zijne schepping! Zijne almacht en wijsheid zijn te vinden in alle schepselen, zoowel inde grootste dieren als in de kleinste insekten, in de rijkste planten als in de nederigste krui den. De bevers en de kastors geven onshier- van een schoon bewijs. Deze belangwekkende dieren zijn, wel is waar, bijna tcenemaal uit Europa ver dwenen, en degene die men soms nog langs de oevers van eenige rivieren vindt, leven eenzaam in holen en de nabijheid der menschen belet hen hunne kunst uit te oefenen. Wij zeggen hunne kunstinderdaad zij munten onder alle dieren uit door hunne behendigheid om over de rivieren dijken op te werpen die aan het geweld der waters weerstaan, en zich langs de waters sterk een lief huisje te bouwen welke de bewondering der menschen verwekken. Daartoe hebben zij geene andere werk tuigen dan hunne scherpe tauden, waar mede zij de boomen afknagen tot dat zij nedervallen hunne pooten welke dienen tot het dragen van allerlei bouwmaterialen en hunnen staart, dien zij bezigen als truweel. Het voorste deel huns lichaams heeft al de hoedanigheden van een aardsch viervoetig dier het achterste is met schelpen bedekt en geeft hun veel van den aard der visschen ook leven zij grootendeelsin het water. Om hunne werken te verrichten ver eenigen zij zich in zeker getal, soms van 50, 100, ja 200. Zij «ijn zacht van aard, maar zeer vreesachtig. Ook als zij dooi den mensch vervolgd worden, verlaten zij hunne hutten om zich te verspreiden en afzonderlijk in de holen of in bos- scken te leven. Alsdan schijnen zij ook hunne bouwkundigheid te verliezen, en brengen niets bijzonder meer teweeg. Een der grootste grondeigenaars van Engeland, markies Bute, een groote be wonderaar der bevers, heeft ze sedert eenige jaren in Schotland zoeken te ver menigvuldigen en zijne pogingen hebben eenen goeden uitslag gehad. Eens dat zij in een zeker getal waren, hebben zij daar ook hunne kunst getoond in het opwerpen van dijken en het bouwen van sierlijke hutten. Dat is heel wel van markies Bute; maar was ik gelijk hij, een der grootste eigenaars van Engeland, ik zou die vier voetige metsers maar laten waar zij zijn, en ik zou liever mijn geld gebruiken om werk te bezorgen aan zooveel tweevoetige metsers enaanandere redelijke schepselen die geen werk hebben, en die toch wat meer dan de bevers onze naasten zijn. Ik zou denken, dat dit nuttiger zou zijn voor het volk en verdienstig voor den hemel Dakpannen. De roode dak pan vertegenwoordigt het beschavings tijdperk. Waar zij zoo trosch en voornaam tusschen stroodaken de huizen dekt en siert, gaat zij door voor een teeken van vootruitgang. In het Oosten van Europa kan men haar tegenwoordigd nog als veroverende macht aantreffen. Daarente gen heeft zij in de middelpunten der beschaving reeds vele mede dingers, want in de grootte steden ziet men dikwijls andere dakbekleeding, zooals lei, zink, papier, enz. De dakpan heeft echter niet overal denzelfden vorm, want zij heeft eene geschiedenis, en in den loop der tijden kreeg zij nu en dan eene andere gedaante. De Trojanen der oudheid kenden haar niet Schimann hééft ten minste bij zijne opgravingen in Hion geene dakpannen gevonden. De oudste dapan in de geschie denis der Helleeneche cultuur is uit den tijd van ongeveer 1000 jaren voor Chris tus en werd gevonden in het puin van den Ilera-tempel, te Olympia. Het was eene pan, gelijk men die thans nog in Europa op oude gebouwen kan zien. Dergelijke pannen bestonden uit eene flauw gewelfde steenplaat daar, waar zij elkander met de lange zijden raakten, legde men er eene half buisvormige pan overheen, die het doordringen van regen in de voegen moest verhinderen. De ethnografen heb ben haar de normale dakpan genoemd, ombat zij waarschijnlijk den oudsten vorm vertegenwoordigd. Zij schijnt in China uitgevonden te zijn en wordt tegen woordig nog in China, Korea en Japan gebruikt. Gelijk de opgravingen bewijzen, was zij ook de oudste dakpan van West- Azië, en vandaar uit verwierf zij zich het burgerrecht in de landen aan de Middel- lanuscke Zee. Opmerkelijk is het dat de Japanners haar hongavara n of de echte pan noeme. In den loop der tijden kwam men op het denkbeeld de eigenlijk uit twee stuk ken bestaande pan tot een geheel te versmelten, waaruit de pan ontstond, welker doorsnede bijna den vorm eener liggende Romeinsche S heeft. Men houdt Nederland voor het land, waar deze nieuwigheid ontstond,welke vandaar naar Skandinavië en Engeland, alsook naar Noord westelijk Duitschland tot Pomme- ren, verbreidde. In andere landen heeft men de pan geheel plat. gemaakt, met eene nok aan de achterzijde, voor het hangen aan de latten van den dak stoel dit is de derde vorm. De Amerikaanschen geschiedvorscher E. Morse, die eene bijzondere studie heelt gemaakt van de geschiedenis der dakpan, zegt, dat deze drie vormeu ook in Noord- Amerika op do daken van oude huizen voorkomen en aanwijzen welke volk het eerste eene streek koloniseerde. Zoo vindt men in Californië waar de Spanjaar den liet eerst kwamen, de normale dak pan van Zuid-Europa, aan den Delawar-stroom, waar Hollanders het eerst als kolonisten optraden, dc S-vor- mige pan, terwijl in Pensylvanië, waar heen vele Duitsche landverhuizers trok ken op oude gebouwen de platte pan voorkomt. Hieronder laten wij eenen brief volgen welker inlasschiug verachterd geweest is door een geding voor de Rechtbank van Dendermonde. van dien brief zijn er zekere deelen uitgelaten geweest door den vrijen wil van uen schrijver. Dit is aan vaard geweest door beide partijen om zich te gedragen aan den wensch van den achtbaren Heer Voorzitter der Rechtbank begeerende alle geschil op deze wijze te eindigen. (1) AALST,Woensdag 30 Mei 1894. Heer uitgever van Den Dcnderbode, Gij verdeelt al de voorstanders der Evenr. Vert, in 3 klassen 1 klas de Dommerikken, 2 klas de Verraders, 3 klas de Gelukzoekers en visschers in troebel water. De hoogste personnagiën van ons land stelt gij in de politieke wetenschap kun nen ver ouder O, omdat zij voor 't Evenr. stelsel zijn. Priester Daens bevindt zich natuurlijk in de drie klassen te gelijk bij de Dom merikken als zeeTeraar, bij de Verra ders als vriend en helper van den Groot meester der Vrijmassons, en bij de Gelukzoekers als de twiststoker en de ruziemaker in ons arrondissement van Aalst. Nog oen weinig, en de schrijver van den Denderbode gaat alleen in de politieke wetenschap boven O staan. Ik geloof, Heer uitgever, dat gij u tot hier toe geen klaar en juist denkbeeld van 't Evenr. stelsel hebt gevormd, want ik bemerk dat, zoodra gij van dat ding spreekt, uw menschenverstand op hol gaat, en uwe inbeelding door Chineesche monsters cn andere sclirikgedrochtcn wordt bereden. Welnu, het Evenr. stelsel bestaat eigenlijk in deze simpele en rede lijke zaak Elk het zijne geven. Een voorbeeld om dat op te klaren 't Is kiezing voor den Gemeenteraad, er zijn 1200 kiezers en 9 plaatsen te geven. Dc katholieken krijgen de twee derden der stemmen, ongeveer 800 en do libe ralen een derde of 400 stemmen. Welnu, de katholieken krijgen de twee derden der plaatsen, dus 6 en de libera len een derde of 3. Ik vraag het u, Heer Uitgever; gelooft gij dat er onder de zonne een redelijk schepsel loopt dat die zaak niet vatten kan En dat is gansch de Evenr. Vertegen woordiging. (Volgt de rest van den brief.) A. DAENS, Priester. (1) Die voorrede is door ons niet opge- gesteld geworden. uns goed recht nogmaals erkend. Onze geachte lezers zullen zich herin neren dat wij in ons nr van zondag 11. breedvoerig uitlegden hoe ons goodrecht, in openbare zitting der Rechtbank van Dendermonde, door den achtbaren Voor zitter erkend en gehuldigd werd. Opeubaarlijk werd door die hoogere Over heid verklaard dat zekere brief ons toe gezonden moest gewijzigd en gezuiverd worden in den zin dat wij, Dender bode,het eischten. Wij zijn fier en achten ons gelukkig nogmaals de rechten der eerlijke druk pers te hebben doen eerbiedigen. De zaken waarvan kwestie, werden vrijdag 11. na dat volle voldoening ons gegeven was, door de erkenning van de gegrondheid onzer grieven, eenvoudig van de rol geschrabt. De opname van den gezuiverden brief in ons nr van 15 juli werd dus als vol doende erkend geen voortreffelijker be wijs kon gegeten worden van ons onbe twistbaar goedrecht en van onze van ouds gekende goede trouw en getrouwheid aan de gebruiken en gewoonten in eer bij de eeilijke en treffelijke drukpers." Het schijnt echter dat eene misgreep werd begaan welke, het werd herhaalde lijk door den heer Voorzitter herinnerd, alleenlijk toe te schrijven is aan den slordigen opstel ons toegezonden. Een verwijzingteeken was niet voldoende aan geduid geworden en was onopmerkbaar. Zekere volzin was er door verduisterd, of liever te duidelijk en al te geestig ge maakt. Wij willen toegevend zijn en ook van den anderen kant hebben wij onze ge achte lezers niet willen berooven van de geestige en sierlijke verbeterde derde uit gave die wij hier hooger letterlijk over drukken. Indien er in die derde verbeterde uit gave nog uitdrukkingen voorkomen die wij nooit zelf zouden hebben durven schrijven, zullen onze geachte lezers aan de vrucht den boom erkennen. Nog meer het vat kan maar uitgeven wat het in heeft. Het was de eerste Kamer der Recht bank voorgezeten door den heer Blomme en samengesteld uit de heeren Rechters Bn de Pélichy ep Lepère die op zulke voortreffelijke wijze,toi spijt van die 't be nijdt, ons goed recht heeft erkend. De tweede Kamer der zelfde Rechtbank voorgezeten door den hcerVictor DeWitte, eertijds advocaat te Aalst, heeft ons in eene soortgelijke zaak ongelijk gegeven. Iets wonder is, dat de Etoile Beige onze veroordeeling aankondigde acht da gen vóór dat zij werd uitgesproken. Dadelijk zijn wij tegen dit vonnis in beroep begaan. De openbare schrijvers van Chipka ge wagen dus te vroegtijdig van bittere opof feringen ofte klinkende offerandener zijn immers nog rechters te Berlyn. Priesterlijke benoemingen. De E. H. H. Van Mol, aalmoezenier van het celgevang te Gent, is aalmoeze nier benoemd van het middengevang in dezelfde stad. Hij vervangt den E. [H. A. Vermast die zijn ontslag geeft. Zijn onderpastoor benoemd te Lem- beke, de E. H. H. Van de Wattyne, on derpastoor teNevele, de E. H.L. De Roo, ouderpastoor te Lembeke. Zondag 22 Juli Om 10 uren. Seraf. Coen, Gijsegem tegen Art. De Vis, Meldert. Om 2 uren. Th. V. D. Meersche, tegen Pr. Van Mol, Aalst. Om 3 uren. Remy De Ridder, Wieze, tegen J. V. D. Straeten, Baerdegem. Botermarkt. Heden zaterdag werden 836 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6660 kilos. Xe üeum. Heden Zaterdag, om 11 1/2 ure, werd in onze St-Mar- tinuskerk een plechtig Te Deum gezon gen ter gelegenheid der 63e Verjaring der Inhuldiging van den eersten koning der Belgen, Leopold I. De Burgerlijke en Militaire Overheden begaven zich stoetswijze onze Koninklijke Harmonie aan 't hoofd, naar onze Sint- Martiuuskerk om deze plechtigheid bij te wonen. Historische stoet te Gent. Wij herinneren onze lezers, dat de uitgangen van den historischen stoet te Gent voor goed bepaald blijven, op 22 en 29 dezer maand. De kleeren en wagens, die door den regen geleden hebben, zijn hersteld of of vernieuwd, zoo dat zij even frisch als vroeger voor den dag zullen komen. Men schrijft ons uit Assche Volgens nieuwe inlichtingen is de zaak der vechtpartij die te Esschene (Brabant) op 8 Juli zou plaats gehad hebben, fel overdreven en verkeerd opgegeven. Ér is geene kwestie van messteken of doodsge vaar. Volgens de verklaring van den heer doctor Poodt van Ternath heeft dc zooge zegde gestekene slechts kneuzingen en kleine kwetsuren bekomen die na acht dagen rust hem wederom zullen toelaten te werken. M. Ferdinand Van der Mynsbrugge heeft op zijne beurt eene klacht ingediend en protesteert uit al zijne krachten tegen de aantijgingen die zekere personen tegen hem uitstrooien. KrijgsbewegingenZiehier, vol gens eene ministeriecle depeche, eenige bijzonderheden over de krijgsmanoeuvres in Limburg en Brabant. De 4e afdeelings zal langs den grooten gewonen weg naar Brussel oprukken, te weten van Beverloe uit langs Diest, Aar schot, Leuven, Cortenberg. De troepen zullen waarschijnlijk den 3 September op den rechterover van den Denier legeren. Den 4 te Scherpenheuvel en omtrek, den 5 te Aarschot, den 6 te Leuven en den 7 te Auderghem. Er zullen twee gevechten plaats heb ben het eerste den 1 te Scherpenheuvel en het tweede den 7 te St-Stevens-Wo- luwe. De beschikbare troepen der garnizoe nen van Beverloo, Hasselt, Diest,'Leuven en Brussel zullen aan die bewegingen deelnemen. Walgelijk. Zekere X. van Brus sel had zijne vrouw verlaten, om samen te wonen metceu 23jarig meisje. De vrouw wist haren man tot betere fevoeleus over te halen. Hij keerde terug. >och bij de eerste ontmoeting met het meisje verliet liij weer het echtelijk dak om haar andermaal te volgen. Zijne vrouw zocht hem in de woning van het meisje bp en nu volgde een too- neel, waardoor de ontrouwe echtgenoot zoo zeer tot vertwijfeling werd gebracht, dat hij, met zijne vrouw thuiskomende, zich den hals afsneed. De verleidser, dit vernemende, heeft zich vergiftigd. X... is niet dood, doch zijn toestand is wanhopig. Geheimzinnige zaak. Een lijk in eenen kloosterkelder. Aangaande de ge heimzinnige zaak van Melsbroeck wordt thans gemeld,dat het lijk stellig dit moest zijn van de vermiste Antonia Teugels. Zij is herkend aan eenen ring, dien aan eenen der vingers van het geraamte stak. Dit meisje was niet zooals men eerst zegde half onnoozel, maar buitengewoon zacht aardig en voorbeeldig van gedrag. Tegen den verdachte M.,de soldaat, die vroeger knecht in het klooster was, is geen enkel rechtstreeks bewijs, maar men meent zich te herinneren dat hij tijdens de verdwijning van het meisje nu en dan dronken en zeer onrustig was. Hij maakt deel van eene zeer achtbare familie. Een noodlottig schot. Maandag avond vond een nachtwaker in de Jor- daanstraat (St-Pieters), te Gent, de ach terpoort open van het huis van den kapi tein Deudon, wiens huis in de Van Hul- themstraat staat tezelfden tijd zag hij licht dat over en weer werd gedragen in eene kamer. Denkende dat er dieven in huis waren, klopte hijhij kreeg geen antwoord en klopte eene tweede maal. M. Deudon, van zijnen kant, gerucht hoorende, moende ook met dieven te doen te hebben, te meer daar hij over eenige dagen eenen dief heeft doen aanhouden in een huis dat daarnevens wordt opge bouwd; hij trok zijne deur open en loste eenen revolverschot. De nachtwaker werd getreffen in don schouder, die door den kogel doorboord werd. Op het noodgeroep van den gekwetste sprong de kapitein toe en zag dat hij met eenen nachtwaker te doen had. Hij liet onmiddellijk een rijtuig komen en deed den gekwetste naar de perma- nencie overbrengen, waar de nachtwaker verzorgd en vervolgens naar het hospitaal overgebracht werd. De nachtwaker, zekere Duthoit, zal op eenige dagen hersteld zijn. Zondag avond had er in deSint- Antoniusstraat te Kortrijk, eene gerucht makende aanhouding plaats. Zekeren Joris D., die uit zijn huis is en op logiest in die straat, was in de afwe zigheid van zijne ouders, in hun huis gedrongen, ook wonende in de Sint-Auto- niusstraat. Dronken zijnde, begon hij met meubels buiten te smijten. Twee policieagenten, in de nabijheid op dienst zijnde, wierden verwittigd zij gingen er naartoe eu hielden den dronkaard aan. Maar dit ging zoo gemakkelijk niet, en de agenten moesten den woesten kerel meeslepen, bij zooverre dat hij geen klee ren meer aan zijn vel had toen zij er meê in de Wijngaardstraat kwamen. Daar waren zij genoodzaakt eene herberg bin nen te gaan met hnnnen gevangene en zijne kleèren met koorden aan hom te bmden. Geheel het volkrijk kwartier van den Sint-Janswijk was uitgelaten en 't was een geroep en getier zonder einde. Er wierd gesmeten met steenen, en zeker goedje wilde zelfs den woestaard aan de

De Denderbode | 1894 | | pagina 2