Een en ander. PRIJSUITDEELINGEN. Allerhande nieuws. De wunlache balspelers zijn zonderlinge typen. Als ze hun woord te zeggen hebben, zeggen zij het gelijk zij het meenen, tegen iedereen, ook tegen den Koning. Zaterdag namiddag kwam Z. M. zien naar den grooten wedstrijd, op den Zavel, toen Morlanwelz kampte tegen St-Gilles. De Koning sprak, met zijne gewone vriendelijkheid, met de spelers, toen een dezer plotseling tot Z. M. zegde Ëhwel, mijnheer de Koning, speelt gij ook niet met den bal Neen, was het antwoord, aan dat spel heb ik nooit meêgedaan. Ge hebt ongelijk, wedervoer de Waal dat zou anders heel goed zijn voor uw been Daar de Koning lachte,iedereen lachte, en de speler niet het minst. (Handelsblad.) Lengte der ïjzerei» wegen. Men heeft uitgerekend hoe lang de ijzeren wegen waren op 31 december 1892, en men heeft bevonden 653 duizend 957 kilometers, 't zij 130 duizend uren ofl 3/4 keeren den afstand van de aarde naar de maan. Zoo dan, men moet het nu maar uit vinden om de ijzeren wegen naar de maan te draaien, en dan kunnen wij naar die nachtster te rijden,om een bezoek te doen aan 't manneken uit de maan. De kosten dier spoorwegen beloopen tot 174 milliards 382 millioen frank, of ge middeld 266,666 frank per kilometer. In Europa liggen 332,217 kilometers, in America 352,230 kilometers, in Africa 11,607 kilometers, in Oceanië 20,316 kilometers. In België liggen de spoorwegen dichtst van al, 18,400 meters per vierkanten myriameter. Volgens de bevolking, zijn er meest in West-Australië180 kilometers per 10 duizend inwoners. De Aalstersche meniteur der scheur- partij heeft jaren lang gezaagd over de dansorgelplaag. De dansorgelderij,schrijft men, is de oorsprong van onzedelijkheid wulpschheid, in een woord, van betreur- lijk volksverderf. En wat zien wij heden gebeuren De Volksfoppcrs gaan nu heden met de orgelbazen, die verspreiders van vólks- verderf, hand aan hand, meetingen geven overal en bijzonderlijk in het Kanton Ninove. En w. lke herbergen worden uitgekozen om met die orgelbazen mcetingen te ge ven Altijd danskoten en gekende liberale herbergen Die mannen zijn het die dan durven be weren dat zij door de Voorzienigheid zijn gezonden om ons braaf katholiek volk uit den modderpoel van zedeverderf te ver lossen, om het te verdedigen, te helpen en in het land van belofte te leiden. Maar die ellendige Volksbedriegers be oogen niets anders dan hunnen haat en wrok bot te vieren en hunne eigene ver heffing te bewerken. Ze zoeken langs den rug van de bedrogene ofte gefopte kiezers naar omhoog te klauteren, maar 't zal hun niet lukken, want overal begint men klaar te zien en het spelleken te begrijpen dat de Volksfoppers hier spelen willen. In zekere gemeenten aanschouwt men de Volksfoppers als de voorloopors der uilen die in 1901 zullen preêken. Vele lieden herinneren zich immers nog wat hunne ouders hun hebben verteld over de uilen die, in ons land, in 1801, hebben gepreekt, wanneer onze kerken werden gesloten,de kerksieraden en klok ken geroofd, de kloostergoederen gestolen en de priesters en kloosterlingen als wilde kwaadaardige dieren vervolgd wanneer het volk het laatste druppeltje zweet werd afgeperst door onbetaalbare oorlogschat tingen en 't opdringen in betaling var nietsweerdige assignaten ofte papieren geld. 't Waren dan hoogst ongelukkige tijden voor burger en boer en men vreest hun nen terugkeer mochten bezoeken, te bidden, leesbaar hun Naam en Adres te schrijven in het register, dat daartoe neerligt in de Af deel int/ van den Nederlandschen Boek handel. Het voorloopig Comité Peter Benoit, Julius Obrie, Jan Te Winkel, Max Rooses, Paid Fredericq.Joz. Vercoullie, Pol De Mont, Jul. Sabbe, Leonce Ducatillon, Jul. Mac Leod, Ilect. Planquacrt, L. Smeding, A. Moortgat, II. Meert. Priesterlijke benoemingen DeE. H Lauwaet,Onderpastoor teTems sche, is Pastoor benoemd te Iddergem, in vervanging van den E. H. Tavernier, welke zijn ontslag heeft gegeven uit hoofde van ziekelijkheid. De volgende werken zijn zeer dienstig als prijsboeken: De opvoeding dei* jonge Congoleezen in oor sprong, stichting, gang en vorderingen van dit werk, door Pascalis Dubois, der instellingvan de Broeders der Christelijke Scholen. Met verscheidene platen ver sierd werk. Boekdeel in 8°, yau 192 blad zijden. Ingenaaid, 0,90 rijk gecarton- neerd, 1,15 idem gouden sneê, 1,40. Met de gewoonlijke korting ten voordeele der onderwijsgestichten. Hetzelfdewerkin'tFransch: L'Edu- cation des jeune» Congo- laï» en Belsïcitie, origines fon- dation, marche et progrèsde cette oeuvre, par Pascal Dubois, de l'Institut des Frè- res des Ecoles chrétiennes. Aan dezelfde voorwaarden. Dome el l'I to lie. Souvenirs du Pélerinage national k l'occassion du ju- bilé éspicopal ds Léon XIII, dédiés a la jeunesse chrétienne, par le Frère Alexis, Ouvrage orné de 52 gravures et cartes, Beau volume gr. in 8°, de 208 pages, prix 2,00. Avec les remises d'usage aux éta- blissements d'instruction. Forte remise par nombre. De vier grootste gemeenten des lands zijn Antwerpen met 247,440 zielen; Brussel 186,665; Luik 158,892 en Gent 153,803. De vier kleinste zijn Liuchet bij Hoei 114 zielen Mouzaive bij Dinant 113 Freloux bij Borgworm 103 en Zoetenaye bij Dixmude 24. De policie der brusselsche omgeving moest gisteren op verzoek van het parket van Oudenaarde bij de verschillige juwe liers eene lijst afgeven van kerksieraden, teSt-Antelinckxgestolen. Bij eenen juwe lier van Laeken kwam de agent, met de overhandiging van deze lijst gelast, juist binnen op het oogenblik dat de juwelier aan eenen anderen persoon den prijs van eene kostbare remonstrancie meeude te betalen.De verkooper werd aangehouden. In 't begin loochende hij, maar later bekende hij de plichtige te zijn. In eenen kermiswagen op de foor te Brussel, was zondag brand uitgebor sten. Een zieke die in den wagen lag, heeft vreeselijke wonden bekomen. Zijne oogen zullen verloren zijn. Een navolger van Succi. De roem van Succi, de vermaarde Italiaansche vaster, kwol sinds lang den heer V... een vijftigjarigen persoon, wonende in de Wormstraat, te Brussel, die van niets anders droomde dan van dezelfde lauwe ren te plukken. Een vijftiental dagen geleden, op eenen avond dat het verschrikkelijk heet was, ging hij slapen en stond sinds dien niet meer op. Te beginnen van dezen dag,weigerde hij alle voedsel en stelde zich te vrede met enkel een weinig water te gebruiken. Aanvankelijk gaf zijne vrouw hier niet veel aandacht op. De zonderlinge vaster verkwijnde echter meer en meer. Zij ontbood alsdan eenen geneesheer. Bij den eersten oogslag had deze gezien dat de navolger van Succi krankzinnig genoeg was om gebonden te worden. Aanstonds schreef hij dan ook een bevel om hem op te sluiten. De policie heeft allerlei listen moeten gebruiken om den rnan van zijn bed te doen opstaan en hem mede te leiden naar het gesticht van Evere Tijdens de nationale feesten had te Elsene de inhuldiging plaats van het gedenkteeken aan De Coster, schrijver van Thyl Uilenspiegel. De plechtigheid had plaats met... fransche redevoeringen. Velocipedist-moordenaar. Men klaagt nog al eens over de wijze waarop de velocipedisten nu en'dan op de dorpen ontvangen worden. Maar hebben de boe ren wel altijd ongelijk? Gedragen die stad- sche heeren zich soms niet al te brutaal En is dit de oorzaak niet, dat zij hier en daar ontvangen worden als honden in het kegelspel Hetgeen zondag te] Neder-over-Hum- beek, op den oever der Willebroeksche Vaart gebeurde, geeft alle reden om het te gelooven. Overigens, men behoeft zich enkel de dood van dokter Weewauters, van Antwerpen te herinneren, om dit ver moeden te bevestigen. Zondag hadden twee inwoners van Schaerbeek op den oever der vaart den dag doorgebracht met visschen. Toen zij zich bereidden om henen te gaan, kwam er een velocipedist aangereden. Op zijn signaal gingen de visschers niet tijdig ge noeg op zij en er ontstond een twist, gedu- Tentoonstelling-Antwerpen NEDERLANDSCHE AEDEELING Uitstalling van den Nederlandschen boekhandel. Op de Tentoonstelling van Chicago, lag, in Blookers Cacao-molen, een register, waarin die Nederlanders naam en adres konden teekenen, die als leden wensch- ten bij te treden tot een te stichten Genootschap tot verspreiding van Nederlandsche Taal dat zijn leden zou tellen, overal waar leden van onzen Stam gevestigd zijn. Het zou werkzaam zijn om onze taal te hand haven en te verspreiden, waar het moge lijk is. Het zou, waar het kon, de zede lijke en stoffelijke belangen van den Ne derlandschen Stam behartigen. Opdat het Genootschap groeie tot een machtig organisme, dat zegenrijk moge werken in 't belang van onzen Stam, heb ben wij de eer alle, aan hunne taal ge hechte Nederlanders onder dezen naam begrijpen wij Hollanders, Vlamingen. Kapenaars,Transvalers,Oranjevrijstaters. Nataleezen en Boeren en Nederlanders gevestigd in andere deelen van Zuid- Afrikaverder Nederlanders uitdeKolo- -9 - niën van Oost en West en uit de Ver- renden welken de velocipedist den revol- eenigde Staten die de Tentoonstelling ver trok, en de twee visschers neerschoot. Na die heldendaad sprong hij terug op zijnen velo en reed weg zoo hard hij rijden kou, in de richting van Brussel. De kapitein van het stoombootje, dat dienst doet op Vilvoorde, had de schotten gehoord. In bet voorbij varen zag hij de twee slachtoffers bloedend op den vaart- dijk liggen. Hij stopte en nam hen aan boord tot aan de Lakenbrug, waar hij de policie van het gebeurde onderrichtte. Den velocipedist vinden, welke die dub bele moordpoging pleegde, zal denkelijk zeer moeielijk zijn. Men heeft slechts een onvolledig signalement, en zijn nummer is niet met juistheid op te geven. Later. De velorijder, die met de twee slachtoffers getwist heeft, woont te Schaarbeek in de Brabandstraat en is door het gerecht onderhoord. Hij zegt dat hij tot lijfsverdediging gehandeld heeft. Uitwerksel van den Bliksem. maandag nacht is eene hevige donder vlaag met stortregen over St-Nicolaas los- geborsten De bliksem heeft rond 2 ure eenen kanadaboom verbrijzeld in den hof van Jozef Seghers, beenhouwer in de Kok kelbeekstraat. In dezelfde buurt viel hij langs een dak venster op den zolder der woning van M. I. Heynderickx-DeValck, gemeenteraads heer en sloeg eenen zwaren balk der kap van het huis tot splinters; aan dezen balk hing eenen zinken draad om waschgoed op te droogen, welke hem als geleider diende om het bezetsel der zijmuren af te rukken en alzoo langs een open glas van een gevelvenster weg te vliegen, ten einde weer op te klimmen en geheel de schouw van het huis af te slaan. Op den Valk, grondgebied Belcele, viel de bliksem op den geleidraad der elek- trieke bel aan de achterdeur van het huis van Mad. wed. De Meester-De Merlier, brouwster, liep den draad ten einde uit en verbrijzelde de glazen bokalen met den bak, waar de elektrieke batterij in be waard wordt. Ha ndélsblad.) Een verloren zoontje teruggevonden. Vrijdag avond waren de gebuurten der Helm- en Moerstraten te Brugge, in op schudding: er stond volk bij de macht uit. Een knaapje van drie jaar oud uit het Helmstraatje was verloren geraakt, ten minste men vond het niet. Ach, waarheen op zoek 't Kind was reeds sedert 5 ure weg en 't wierd donker avond. Alle kwart of half uur werd er naar de policiewacht en op uitkijk gegaan, maar alle opzoekin gen naar het verloren schaapje bleven vruchteloos. Vader zuchtte en moeder stortte tranen over 't vermis van hun teèr- geliefd kind, en de buurtvrouwen zuchtten mede n Seemenismenschen, waar mag het schepsel belonden zijn Ten 10 1/2 ure, en nog op den dool of gestolen Eindelijk, iets van boven gaande halen, vond men het kind in zijn bed Het was ten 5 ure naar boven geklau terd en had zich te slapen gelegd. De moeder was zelfs naar Sint-Michiels gegaan op zoek, naar haren Hippoliet De Craemer. De bekomissaris veranderde weldra in vreugde Schrikkelijk drama in het St-Elisa- bethgasthuis te Antwerpen. Een zie- kediener door eenen zinnelooze vermoord. De buurt van de Mechelscheplein Gasthuis- en Poortstraten werden maan dag morgend in opschudding gebracht, bij het verhaal van een schrikkelijk drama, dat zondag nacht in hooger genoemd gast huis plaats had. 't Is eene heele geschiedenis, welke wij hier meê te deelen hebben. Omtrent 8 dagen geleden was een Franschman, een groote en sterke per soon, 35 jaron oud, die min of meer Vlaamsch kent, uit zijne geboorteplaats Crochtc hier aangekomen. Hij nam zijnen intrek in het huis n. 168, Brederodc- straat, achter de gebouwen van het oostersch kwartier onzer Wereldtentoon stelling; zijn naam is Van Hake. Hij was in bezit van 2000 fr. en be weerde van zin te zijn, eene reis naar het Heilig Land te doen, doch voorzichtig heids halve wilde hij eerst de Oosterlin gen uit de tentoonstelling spreken en hen inlichtingen vragen over de streek, welke hij voornemens was, te doorreizen. Zijue gesprekken en doenwijze kwamen den verhuurder van het appartement, dat hij bewoonde, eenigzins zonderling voor, zoodat hij het raadzaam oordeelde, de po licie te verwittigen, te meer, omdat men hem reeds verrast had, terwijl hij op de Zuiderlei de wielen der rijtuigen poogdi los te maken. Vrijdag werd hij naar het policiebureel geroepen en ondervraagd. Hij was nog in bezit van 1500 fr. en eene reiskaart naar Alexandrie per stoomboot Gera, welke zaterdag vertrekken moest. Toen men hem vroeg wat hij met het andere geld had gedaan, zegde hij, daar niemand rekening over te moeten geven. Toch vond de policie het voorzichtig, hem in verzekerde bewaring te houden en hem in 't St-Elisabethgasthuis in observatie te houden. Er werd hem eene plaats aangewezen in een zoo gezegd cabanoneen afzonder lijk vertrek nevens zaal 9. Hij hield zich hier stil tot zondag avond 9 ure, toen hij denkelijk ten gevolge van eene plotseling opkomende crisis, een helsch lawiid begon te maken, zoodat de dienstdoende knecht kwam toegeloopen, om hem tot kalmte te brengen en te doen verstaan dat zijn gerucht dc zieken der naburige zalen stoorde. Die bediende, Martinus Metten, werd echter het slachtoffer van zijnen iever. Dc zinnelooze, die geheel naakt was, greep hem vast, wierp hem tegen den grond, doch Metten, die zeer sterk is kon zich weer recht werken en zoo geraakten de tene dorpen te stichten en hunne landge- twee mannen vechtend in de zaal 9, waar nooten aan den schat des waren geloofs een zieke op sterven lag. j deelachtig te maken. De stervende was machteloos; hij kon j Schrikkelijk. Het parket van zelfs niet om hulp roepen en zoo was hij Hasselt heeft zich naar de gemeente Rum- men begeven, om onderzoek te doen in getuige van een nooit gezien afgrijselijk tooneel. De zinnelooze sloeg Metten nogmaals tegen den grond, tegen de tafel, stompte hem, pletterdc hem de borst onder zijne knieën, en kneep hem ten slotte de keel toe. Toen Metten geen tecken van leven meer gaf, liep de zinnelooze naar zaal 8, nam bij eenen der zieken twee bierglazen weg, keerde tot den zielloozen bediende terug en begon hem opnieuw, ditmaal met de glazen, op het hoofd en de borst te slaan. Eindelijk vluchtte hij naar een leeg staande bed er kroop er diep onder het deksel. Vervolgens kwam hij er weer uit, om op nieuw zijn slachtoffer aan te val len. Doch er kwamen bedienden opdagen en men kon zich van den ongelukkige meester maken. Toen hij tot kalmte was gekomen, ant woordde hij niets dan Jesus-Maria- Jozef! Het lijk van Metten is verschrikkelijk om te zien. Het werd naar het doodenhuis gebracht. Metten was een voorbeeldig bediende. Hij is geboren in 1838 en telde 35 jaren dienst in het gasthuis, waarvoor hem over eenige maanden door het gouvernement de burgerlijke decoratie werd toegekend. Eene opmerkingmen vraagt zich af waarom dergelijke zieken, welke men, omdat hun samenwonen met andere men- schen gevaar oplevert, in dit gasthuis, en niet in het zinneloozengesticht verzorgt, waar men voor het behandelen dezer on- gelukkigen bijzondere inrichtingen en ook een bijzonder personneel heeft Diefstal in de Anneessenstraat. Zaterdag avond, is een onbekende in het huis nr 31 der Anneessenstraat, te Ant werpen, langs den afzonderlijken ingang binnengekomen. Hii klom naar den zolder, kroop door het dakvenster en liep over de daken tot aan het huis nr 27, bewoond door M. Sile, facteur in bier. Daar brak hij eene ruit en kwam zoo op de zolderkamer, waar hij eenen stoof- haak vond, met welken hij begon de meu belen en deuren open te breken. Uit eene kas stool hij onder anderen 2000 fr. in bankbriefjes, goud en zilver. Daarna keerde hij over de daken terug om langs den weg, dien hij gekomen was, weer henen te gaan, doch den trap van het huis nr 31 afkomende ontmoette hij den meester des huizes, die hem vroeg wat hij daar deed. Vluchten, was het antwoord, want het huis staat in brand. De huisheer volgde den dief, doch ver loor hem op De Keyserlei tusschen de menigte uit het oog. Ziehier hoe de kerel er uitzag Hij is groot van gestalte, draagt eene klak met duivenklep en is zeer goed kenbaar met zijne kwade oogen. Avonturen van eenen Lierenaar Een inboorling van Lier was naar de Wereldtentoonstelling te Antwerpen gaan zien. Maar om naar huis te gaan had hij den trein gemist en, in plaats van nu. zooals iedereen zou doen een logement te zoeken, iets waar men hem toch met een beetje goeden wil wel zou aangeholpen hebben, zocht hij het gezelschap van twee onbekenden. Deze leidden hem herberg in, herberg uit, tot hij rond 3 uren met zijne nieuwe rf kennissen in het Park versukkeld was. Daar vielen zij hem te lijf, ranselden hem duchtig af en ontnamen hem zijn feld, omtrent 80 fr., waarna zij den suk- elaar aan zijn lot overlieten. Zijn eenigen troost was nu een policie bureel op te zoekendaar eene klacht neer te ieggen en te verzoeken, zijn naam niet in de gazet te zetten. Nu, dat is een klein plezier; als hij daarmeête vreden is.... Eene aandoenlijke plechtigheid heeft verleden woensdag in het klooster te Die penbeek plaats gehad. Twee Congoleesche meisjes, Colinna en Ibanga, die door de Eerw. Ursulienen liefderijk opgenomen zijn, hebben in de kapel des kloosters het II. Doopsel ontvangen. DeZ. Eerw. Heer Deken van Hasselt, door een tiental pries ters bijgestaan, heeft aan de twee nege rinnetjes het doopsel toegediend, waarbij een heer van Gent met den heer graaf de Renesse en twee jufvrouwen de la Rousse- lière het peterschap aanvaard hadden. De plechtigheid werd door de voornaamste ingezetenen der gemeente bijgewoond,als mede door vijf andere zwartkopjes, die voor dit feest uit het klooster van Gierle waren aangekomen. Eenieder was diep aangedaan toen de twee doopelingen, die pas eenige maanden in het klooster ver bleven hebben, met kloeke en heldere stem en van vreugde stralende oogen hare doopbeloften uitspraken, en menigeen maakte de opmerking dat onze kleine Bel- fen aan de Congoleezen een voorbeeld onden nemen van kloekheid en gods vrucht. Deze week zullen nog in andere kloosters verscheidene Congoleesche kin deren het doopsel ontvangen, zoodat het getal dier gedoopte kinderen in België,zoo jongens als meisjes, een-en-veertig be dragen zal. God zegene de huizen, waar die zwarte kleintjes zoo moederlijk behan deld, naar ziel en lichaam zoo goed ver pleegd worden, en met zooveel zorg voor bereid om later in de Congostreek chris- zake van een schrikkelijk drama, dat daar heeft plaats gehad. Eene vrouw dier gemeente, de eclitge- noote Poelmans, welke naar het schijnt niet wel bij hare zinnen is, heeft hare drie kinderen in eenen put geworpen en meende toen zich zelvcu te verdrinken. De kinderen speelden in het veld, toen zij door hunne moeder geroepen werden. Onverwachts greep zij hen een voor een vast, en wierp hen in ue diepte. Het oudste der drie kinderen was slechts 6jaren. Een ander kind dat rond 11 ure uit de school kwam, vond het huis leeg en gaf het alarm. Opzijn geroep kwamen de ge- buren loegesneld en de hulpkreten der kinderen leidden hen tot aan den put, waar reeds twee der kleine slachtoffers den geest hadden gegeven. Het derde was zieltogend. 't Was het gewicht der moeder, dat de kinderen gedood had. De arme zinnelooze leefde nog. Zij werd gered en opgesloten. Belangrijke vondst. Eene belang rijke vondst is donderdag gedaan op het verdiep van 500 meters der koolmijn Aul- niats te Anderlues. In den gang Sint- Thomas hebben de opzoekers dc mijn ge vonden, wier ontploffen, volgens alge meen gevoelen, de oorzaak zou geweest zijn der verschrikkelijke ramp van den 12 Meert 1892. De mijn is onaangeroerd en is niet ontploft. Zij is niet afgestoken, omdat men sedert verscheidene dagen eene hoeveelheid ontplofbare gassen in den put bemerkte. De ijzeren piek waar het gat mede geboord was, lag er nog ne vens. De werklieden schreven de oorzaak der ramp toe aan den putbaas Decroly, die, zegde men, de mijn afgestoken had. Nu, niet alleen is zij niet afgeschoten, maar het lijk van Decroly is gevonden 80 me ters hooger, op het verdiep van 420 meters in gezelschap van verschillige andere. Alle die veronderstellingen zijn dus onge grond. De opzoekingen gaan zonder ophouden voort. Woensdag heeft men de lijken van August Van Meert, Victor Van den Ber- ghe, Maria Tilman en Gustaaf Libeert bo ven gehaald. Zij zijn donderdag begraven. In den grooten gang is de doortocht ver sperd door eene dikke laag stinkend slijk, waar beken verpestend water overvloeien. De lijken die men vindt, worden herkend door het nummer hunner lamp. Binnen eenige dagen komen de opzoe kers aan eene plaats, waar 70 lijken moe ten liggen, op het verdiep van 500 meters, onder ae wijken St-Angéle en St-Auguste. Een voornaam koopman R. genaamd, van La Louvière, was sedert eenige dagen verdwenen. Terwijl allerlei geruch ten over deze verdwijning in omloop waren, verklaarde de rechtbank van Ber- gemhemiDlfailliet. R. was vroeger klerk in de Bank. Hij had dien post verlaten om eene samenwerkende bakkerij te stichten, die geheel den omtrek door eene over- groote reclaam maakte. Overal zag men zijne adressen en geen dorp in het Cen trum of men ontmoette er zijne wagens. Later begon hij handel te drijven in andere eetwaren, doch waagde te veel concur- rencie, zoodanig dat hij eene krach te weeg bracht, die eene deficit laat van 200,000 fr. Verscheidene kooplieden van Antwerpen lijden betrekkelijk aanzien lijke verliezen. Een meisje verongelukt. In de mijn Providence te Marchiennes, raakte een löjarig meisje met de losse hairen, tusschen de machienbanden. Met vreeselijk geweld werd het arme kind mccgerukt en letterlijk gescalpeerd. Het slachtoffer viel vervolgens met ver brijzelden schedel tegen den grond,terwijl de schok hare oogen uit de kassen deed springen. Eene jonge gezellin was door het vreese lijk tooneel zoo zeer verschrikt, dat men voor haar leven vreest. De toestand van M. Renson, het slachtoffer van den dynamietaanslag, te Luik, waarvan de voornaamste plichtige de beruchte baron Sternberg zou zijn, is in zooverre verbeterd, dat men zijne genezing als zeker mag beschouwen. Een zijner oogen zal behouden blijven. HOLLAND. Een mending. Volgens de N. R. Ct. is door bemiddeling van de vereeniging ltembrandt onlangs een belangrijk kunst werk voor Holland aangekocht. Dr A. Bredius ontdekte namelijk eenige weken feledeu op eene Londensche verkooping, at een aan den Italiaanscben schilder Antonello de Messina toegeschreven mansportret, van Hans Memling moest zijn. Het gelukte hem, dit uitnemend bewaarde portret voor Rembrandt aan te koopen, welke vereeniging het weer ter beschikking der regeering stelde. Zijn wij wel ingelicht, dan verklaarde deze zich reeds voorloopig bereid, het portret in het volgende begrootingsjaar voor het museum, waarvan Dr Bredius bestuurder is, over te nemen. Holland bezat tot dusver geen enkel werk van den sympathieken meester van Brugge. FR ANKRIJK Kardinaal Lavigcrie. Er heeft zich te Parijs een comiteit gevormd onder voorzitterschap van M. Léon Bonnat, lid van het Instituut en het eere-voorzitter- j schap van kardinaal Bourret, bisschop

De Denderbode | 1894 | | pagina 2