'EEN HEER™- Een en ander. DE STRIJD Arrondissement Aalst. HISTORISCHE STOET GENT door de eeuwen heen. Katholieke Werkmanskring- Kaatsspel Houtmarkt. Stad Aalst. Zwemkom. Allerhande Nieuws. Schoonheid. .S" rfJeZ: ziju, gecne nieuwe uitgaven meer doen voor het onderzoek. De j aarlij k se lie voortbrengst van boter in Wisconsin (Amerika) is 50 millioen pond die van kaas 35 millioen pond. Men schat dat ongeveer 60 per cent der melk onverwerkt voor voedsel gebruikt wordt, 40 per cent overlatende voor de fabricatie van boter en kaas. Congo. Wij laten hier een uit treksel volgen van eenen brief welken een jeugdige heer onzer Stad komt te ont vangen van onzen stadsgenoot, den heer Albert Boone, officier der openbare macht in Congo. Dougu, 5 April 1894. M. De madhisten ten getale van 1500 vie len onze posten aan op 28 Maart. Na een ernstig gevecht van 5 dagen, werden zij met klank geklopt. 15000 kardoezen wer den verschoten. Vijf vaandels, 200 gewe ren en eene groute hoeveelheid kardoezen werden door ons buit gemaakt en meer dan 300 hunner manschappen zijn gedood. Eu zeggen dat de kleine Belgjes slechts 200 in getal waren nu, zij wijken nooit voor 't vuur achteruit maar ook zijn zij altijd overwinnaars. Iets valt te betreuren, 't is dat een onzer dapperste onderofficie ren,'de heer Ligot, door eenen kogel werd getroffen juist op het oogeublik dat hij het vijfde vaandel aan den vijand ontnam. Gezien deze voorvallen, zal ik Congo nog niet verlaten, ik wil op mijnen post blij ven in 't oogeublik van gevaar. Mijne groetenis aan uwe beminde ouders en aan uwe familie. Gansch aan u. A. Boone. P. S. De leopard welken ik aan O heb beloofd leeft altijd, maar van tijd tot tijd snapt hij een mijner kiekens; hij is zacht van aard, maar diéf. /kan <lc Vlamingen.Een hoogst belangrijke brief komt door het Nationaal Vlaamscli Verbond tot de Ylaamsche familiehoofden gericht tc wor den, waarin deze worden verzocht de vervlaamsching van het middelbaar on derwijs te eischen. Verscheidene taalwet ten schrijven, voor dat rechter, notaris sen, zekere leeraars, beambteu enz. de Vlaamsche taal moeten machtig zijn. De dringende noodzakelijkheid der grondige kennis van do Vlaamsche taal laat zich altijd meer en meer gevoelen wie eene plaats of ambt in Vlaanderen zal willen bekleeden zal zich van de taal des volks moeten kunnen bedienen bij woord en schrift. Wie dus het geluk zijner kinderen be tracht en vooral niet willen *ou dat zij later de slachtoffers hunner onwetendheid worden, eischen dat het vrije middelbaar onderwijs vervlaamscht worde. monsterverbonden. La Chronique schrijft dat de Bond der voor- uitstrevers te Brussel niet wanhoopt een verbond te kunnen stichten tusscheu doc trinairs, vooruitstrevers en socialisten, bijzonderlijk voor 't geval van ballotee ring. 'tGaat ver als men op eene balloteering begint te rekenen. Te Brugge en te Namen is er ook een monsterverbond gesloten tusschen doctri nairs, radikalen en socialisten. Italiuanschc munt.— Sedert 25 juli is het tijdperk vervallen op welk de Italiaanscke muntstukken van 2 fr., 1 fr., 50 en 20 centiemen gangbaar ziju aan hunue nominale weerde. Men zal ze van nu af enkel aannemen bij de wisselaars tegen de weerde van het metaal, als volgt Stukken van 2 fr. aan fr. 0,75 b 1 0,35 0,50 0,28 0,20 0,05 Verlof min (le soldaten. De minister van oorlog heeft aan alle krijgsoverheden bevel gegeven van zoo veel het mogelijk is verlof te geven aan de soldaten die aan den veldarbeid kunnen deelnemen Geen verlof nochtans mag verleend wor den aan de soldaten welke aan de schiet en krijgsoefeningen moeten deelnemen, ook moet in alle geval de bezettingsdienst verzekerd blijven. De groote manoeuvers van dit jaar zullen, naar luid van den laatsten omzendbrief van generaal Brassine, mi nister van oorlog, ook gedeeltelijk rond Antwerpen plaats hebben. Van 3 tot 14 september zullen belege- ringsoefeningen plaats hebben, onder de leiding van den bestuurder van het comi- teit van militaire studies te Antwerpen. Het is te verstaan dat de troepen geen de minste schade mogen uitrichten gedu rende deze manceuvcrs en zij dus op de banen en wegen moeten blijven en nergens de beplantingen mogen benadeelen. Hnadgevingen l>i| bel redden vnu drenkelingen. Spring nooit onbedachtzaam tot iemands hulp te water. H. Neem den tijd, om u van jas en schoenen te ontdoen. 111. Maak in dien tijd al starende op den drenkeling uw plan op. IV. Wees niet zenuwachtig, maar ge bruik al uwe tegenwoordigheid van geest. V. Nader den drenkeling van achter roep hem geruststellende woorden toe, en wacht tot dat zijn spartelen verflauwt. VI. Grijp hem bij haren of hals kraag, laat hem op den rug liggen met het hoofd een weinig boven water en zwem zelf op den rug naar het eerst het beste vaste punt. VII. Is 't om een paar slagen te doen, dan kan men den drenkeling ook voor zich uit duwen. VTH. Wie, ondanks alle voorzorg, toch door den drenkeling gegrepen wordt en zich niet terstond kan losrukken, late zich zakken, opdat de drenkeling, door benauwheid gedreven wordt, los te laten. IX. Wie naar een gezonkeue duikt, heeft de meeste kans hem te vinden door zich plat op den bodem met de armen uit gestrekt voort te bewegen. X, Een touw zich om het lichaam te laten binden, voor dat men gaat redden, is niet laf, maar voorzichtig. Om zicli niet ziek. te ma ken (looi* liet drinken als men in zweet ie en zeer dorst liceft. Het beste wat men in dit geval drinken kan is het volgende twee of drie deelen water gemengd met een deel franschen brandewijn; doch in dien men niets anders heeft als water of bier, dan zal men den eersten dronk in den mond houden tot dat hij lauw wordt, en hem alzoo langzaam (weinig seffens) afslikkeu. Is het zake dat men verre door de hitte gaan moet zonder drank te kun- kunen krijgen, dan behoeft men maar van tijd tot tijd eenige druppels Franschen brandewijn op de tong te nemen, of bij deszelfs gebrek op een strooihalm of iets dergelijks te knauwen; dit wekt de speek selklieren op en doet dezelfde vocht van zich geven waardoor den mond en de keel ververscht worden. liet haren of aanzetten dei* zei». Hoeveel tijd voor het b haren der zeis in den oogsttijd verlo ren gaat, weet ieder landman, die juist in de koelte van den aanbrekenden dag, als het werk 't beste vlot, zijne maaiers, in plaats van op den akker, achter den haarblok moet zien. Eene manier nu om de zeis in enkele minuten met geringe inspanning te scherpen is de volgende Men legt de zeis 1/2 uur voor 't gebruik in water vermengd met 1/2 p. h. zwavel zuur, waarua men hem slechts met een zandsteen behoeft te bestrijken; om 't ge reedschap over de gchcele snede gelijk matig en voldoende scherp te maken. Deze manier van scherpen heeft het voor deel van goedkoop en veel minder tijdroo- vend te zijn dan de gebruikelijke terwijl 't gereedschap er ook veel minder door lijdt. IN HET Een Brusselsch dagblad,sprekende over ons Arrondissement, zegt dat men weet dat de katholieke partij hier verdeeld is door een hevigen strijd en dat bij de aan staande Kamerkiezingen twee lijsten tegen elkander gaan opkomen. Wij weten niet aan welke bron dit blad zijne inlichtingen putten gaatmaar te oordeelen naar den aard dier inlichtingen zal er zich niemand aan bedriegen.Immers dit blad laat geene gelegenheid ontsnap pen om onaangenaam trachten te wezen voor onzen verdienstrijken vertegenwoor diger, den heer Woeste. 't Is op die wijze dat bedoeld blad zijne erkentenis betoont jegens den heer Woeste welke het op zulke schitterende wijze voor de Rechtbanken verdedigde Ja, in ons Arrondissement Aalst, heerscht, zooals altijd en overal, eene zekere verdeeldheid. Langs den eenen kant staat de katho lieke partij wel ingericht machtiger dan ooiten welke, bij de aanst. kiezingen, de kandidaten welke de Afgeveerdigden van 't Arrondissement op vrije wijze zullen uitroepen, met eene ontzaggelijke meer derheid naar Brussel zal zenden om er onze stoffelijke en zedelijke belangen en dit van het Land onverschrokken te ver dedigen, gelijk onze achtbare Vertegen woordigers en Senateurs het tot hiertoe steeds gedaan hebben. Van den andoren kant staat er een staf van een half dozijntje hoogmoedige scheurmakers die denken dat het vol doende is zich den titel van Christene Volkspartij r toe te eigenen en een ron kend program vooruit te zetten om de kiezers tot zich te trekken. Dat het Brusselsch blad zich bij onpar tijdige lieden, bij oprechte katholieke van ons Arrondissement inlichte en het zal vernemen welken bijval dit kliekje hier vindt En wil dat blad weten wat die kliek zelve denkt over haren invloed op ons katholieke volk dat het de liberale Independance Beige n raadplege. Het wijd vermaard kopstuk dier kliek heeft, volgens dit blad, bekend dat zij (die kliek) slechts bestaat uit n een comiteit zonder soldaten b en dat zij bovenal rekent op liberale en andere (leestsocialisti sche) stetnmen. n Zulke mannen zijn van geenen tel zoo als het Gentsche blad Het Volk het deze week nog schreef. Nu, het zal de eerste maal niet zijn dat wij hier te Aalst zoogezegde katholieken zullen zien opkomen tegen de ware verte genwoordigers onzer kath. partij. Bij de laatste gemeentekiezing te Aalst hadden eenige scheurmakers het gedacht opgevat van onzen Burgemeester, M. Van Wambeke, af te stemmen. Wil het Brusselsch blad nu weten wat er gebeurdis?.... Nooit heeft M. Van Wam beke meer stemmen bekomen dan bij die kieziug. En de scheurmakers meestal Aalste- naars van over de halve deur, ondanks de medehulp van liberalen en andere, onder gingen eene nederlaag die hen voor langen tijd den lust zal ontnemen van dien be- lachelijken veldtocht nog eens te herbe ginnen. Eu zoo zal 't ook gaan met den strijd waarmee het u comiteit zonder soldalen der volksfopperii de kath. partij in ons Arrondissement bedreigt. Verplettering van 't hooveerdig kliekje; Verheffing van onzen bemindenWoeste: tot vreugde van de oprechte katholieken van gansch ons Land; tot schatule der zoogezegde katholieke scheurmakers en tot spijt van liberalen en socialis tenen van zekere gazet van Brussel. KIEgKROKIJK. Iets om te lnclien. Men leest in Het Fondsenblad b Aalst. Men verzekert dat M. Ver- brugghen,uittredend Kamerlid,geene last geving meer zal aanvaarden. Wegens die plaats schrijft men ons nog dat er voorzeker zal strijd zijn onder de katholieken zeiven. De democraten zijn zeer vijandig aan M. Woeste. Zij zullen eene lijst voorstellen met den heer Van Laugenaeken als kandidaat voor de Hoogkamer en advokaat De Backer, den eerw. heer Daens, enz. voor de Laag- kamer. Men voegt er zelfs bij dat M. Woeste, tegen alle gebeurlijkheid, er aan deukt in twee plaatsen als kandidaat op te treden te Aalst en te Doornijk. b En wat is er van den Denderleeuwschen Borneo geworden: zou hij de volksfop perij en Juliette erbij over boord hebben gesmeten? ItechLerlijke Iwronijk. Burgerlijke rechtbank van Gent. Zaak der Predikheeren tegen n l'Étoile b en cons oorten. De rechtbank van eersten aanleg heeft woensdag uitspraak gedaan. De Predik heeren krijgen algeheele voldoening. Het artikel van de Etoile is lasterend voor wat pater Biolley betreft, als be schuldigd van 1° Het geheim der bieccht geschonden te hebben 2° De onwettige opsluiting van Campens uitgelokt te hebben. Hetzelfde artikel is beleedigend jegens de andere Predikheeren die niet bij hun nen naam zijn aangeduid. De Etoile heeft gedrukt dat bijna al de Predikheeren hunne beloften van zuiver heid schonden; volgens de bepalingen van het vonnis is het voldoende, om aan te nernen dat al de Predikheeren die met Campens gewoond hebben voor het pu bliek bedoeld worden. De dagbladen die het artikel van de Etoile hebben overgenomen worden allen ten zelfden titel verantwoordelijk be schouwd. De Etoile, Joumal de Charleroi, Ga- zette de Huy en Tribune de Huy, zijn veroordeeld tot twee invoegingen van het vonnis in twee opvolgende nummers de Préeurseur tot ééne invoeging. De eischers worden daarenboven ge machtigd het vonnis te doen opnemen in vijf dagbladen van het land, ten koste der verdedigers, tot beloop van 1500 fr. in vorderbaar bij lijfsdwang, behalve voor den Préeurseur Hterf^eval. Dood van Lamb. Van Rystcyck. Dijnsdag is te Antwerpen overleden, M. Lambert Van Ryswyck, geboren den 10 Mei 1822. Hij was de zoon van den zoo gekenden vader Van Ryswyck, be stierder van het knechtjeshuis en broe der van Theodoor en Jan Van Ryswyck, de gekende dichters. Ook heeft hij zijn leven door luimige gedichten geschreven, doch vooral eenige tooneelstukken, die in onze katholieke kringen dikwijls met veel bijval werden gespeeld. De Stoet Gent door de ecuwen heen b heeft Zondag, te midden van eene ontza- gelijke menigte, zijnen eersten uitgang gedaan; overal was de bijval onbeschrijf lijk en elk oogenblik barstten geestdrifti ge toejuichingen los. De vreemde dagbladschrijvers, die Zon dag den Stoet gezien hebben, zijn het allen eens om hem schitterend, rijk en historisch te heeten en het Inrichtings- Comiteit heeft alle mogelijke maatrege len genomen om den Stoet in orde en luister nog te verbeteren. Kortom, alles voorspelt dat bij den tweeden uitgang, welke bepaald is op Zondag 29 dezer, om 2 ure 's namiddags, de bijval nog veel grooter zal zijn. Alle mogelijke maatregelen ziin geno men om de vreemdelingen welke aen Stoet zullen komen bewonderen, met het groot ste gemak te laten vertrekken. Tal van bijzondere treinen zijn nogmaals ingericht Vergadering van morgen Zondag 29 Juli In uitvoering der beslissing genomen in algemeene Vergadering der Anti-Socia listische Vakvcreening, gehouden op Zon dag 22 Juli laatstleden worden alle fa briekwerkers uitgenoodigd zich te bege ven ter groote zaal van den Katholieken Werkmanskring van Aalst, op Zondag 29 Juli om 10 ure 's morgens. Er zal overgegaan worden tot de kie- zing van 25 hoofdmannen zooveel mogelijk van verschillige fabrieken, die de werk lieden in het katholiek kiescomiteit moe ten vertegenwoordigen. Zondag 29 «Juli Om 10 uren. Cam. Podevyn, Louis De Cock. Om 2 1/2 uren P. Colpaert, Fl. Coessens. Om 3 1/2 uren. J. B. De Duyn, Iddergem Willem Van Bogaert, Grcmbergen. Na het spel loting voor den 2,le Toer. Warmtegraad op heden zaterdag: 24grad. Genomene baden tot 27 Juli: Volwassenen 825. Kinderen 1200. Warme baden 68. Warme baden des Woensdag en Zater dags tegen 50 centiemen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 728 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5825 kilos. IMieuw Hospitaal. Aanbe steding der werken. Gister vrijdag 27 juli was het den laatsten geldigen dag voor de nederlegging der aanbiedings schriften. Naar wij vernemen ziin er 15 aanbiedingsschriften neergelegd. Maan dag aanst. 30 juni worden zij geopend. Programma van 't concert welk zal gegeven worden door de fanfaar der Pupillenschool, op Zondag 29 Juli 1894, om 11 1/2 uren's voormiddags op de Groote Markt, onder het bestuur van den heer Vanderlinden. 1. Le Départ, Marche, Ludovic. 2. Le Chansonnier, pot-pourri, V. d. Linden. 3. Limfa, polka-mazurka, Cirillo. 4. La belle Villageoise,valse, KkbSEL. 5. Le Bia Bouquet, air de Namur, Van Hate. dige kleur te hebben en gezondheid, krach ten en levendigheid te herwinnen, moeten de blecke en ziekelijke jonge dochters zich het bloed versterken door de ijzer houdende Pill Raphaëlfr. 1,75. Depot bij de apothekers, De Valkeneer en De Wael. aan velzieklehairtoonn, eczemas, puistjes, juekingen, chronische bron chitis, borst- en maagkwalen, rhuma- lisru en breuken een onfeilbaar mid del om zich zoo snel te genezen als hij zelf het geiveest is na geleden en te vergeefs al de aanbevolene middels'ge bruikt te hebben. Dees aanbod waar van men het menschlieoend doel zal waardeeren, is het gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaart aan M. Vincent, Victor Hugoplaals 8, te Grenoble, welke gratis en franco per post zal antwoorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. Erg ongeval te Brussel. Mgr Jacobs, pastoor-deken overreden. Don derdag avond, rond 7 ure stond de ge achte pastoor-denkeu der hoofdkerk van Brussel, Mgr Jacobs te spreken met twee andere priesters, op den hoek van den Noorder-boulevard, toen eensklaps, te midden van eene hevige paniek, een koop manswagen, met een pcerd bespannen, in volle snelheid van ue Kruidtuinlaan kwam afgereden. Het paard was op den loop gegaan en de twee mannen, die op den bok zaten, konden het onmogelijk beteugelen. Het geschreeuw en hulpgeroep hoo- rende, keerde Mgr Jacobs zich om, maar op dit oogenblik werd hij getroffen door de berries van den wagen, en omgewor pen. Het peerd trof hem met een zijner hoeven en liep voort, de Rogierplaats over, waar het den voerman gelukte het dier stil te houden. Aanstonds was de vluchtende menigte rondden gekwetsten priester geschaard, die met eene zware wonde aan het hoofd en half bewusteloos opgenomen in de apotheek Meurs binnengedragen werd. Terwijl de apotheker den gekwetste de eerste zorgen toediende kwamen dege- neesheeren Streulens en Delbastée bin nen, welke een eerste verband legden. De weerdige gekwetste heeft eene zware wonde aan den hoofdschedel, de neus is gepletterd, eene andere wonde was aan den schouder zichtbaar en twee vingers der rechterhand schijnen gebroken. De eerw. h. Lauwers, pastoor, en de eerw. h. Mercelis, onderpastoor der Fi- nisterrekerk, kwamen naar de apotheek gesneld, alsook M. De Bruyn, minister van landbouw, welke evenals de gekwet ste op den weg was naar Mgr Simons, hof- aalmoezenier, om daar een avondfeest bij te wonen. Na het leggen van het eerste verband vroeg Mgr Jacobs om in landau naar het gesticht der gasthuisnonnen gebracht te worden, waarheen de eerw. hh. Lauwers en Mercelis hem vergezelden, De toestand van den gekwetste, welke door zijn gewonen dokter M. Glorieux alsook door dokter Huybrechts, genees heer van het gesticht nauwkeurig onder zocht werd, schijnt tamelijk erg. Het voorste gedeelte van het hoofd is gescal peerd. Evenwel heeft men het nog niet noodig geoordeeld den lijder het H. Oliesel toe te dienen. Echter zullen de dokters eerst binnen twee dagen over zijnen toestand uitspraak kunnen doen. Tijdens de operatie heeft men hem wil len chloroformiseeren, doch men gelukte er niet in. Mgr. Jacobs bleef gedurende geheel den tijd zijne volle geestvermogens behouden. Enkel wist hij niet hoe hij in dien toestand gekomen was. Het ongelukt heeft veel ontroering in Brussel verwekt. Lintei*. Het bulletijn van 27 juli zegt, dat de toestand iets verbeterd was en de Z. E. II. Deken eenen redelij ken nacht heeft doorgebracht. In het gesticht der rue des Cendres is een register geopend, waarin vele deel- nemenden hun handteeken komen plaat sen. Tusschende eersten bevindt zich Mgr Si mons, hofaalmoezenier,gezonden door den Koning en die teekende Leopold II. De Koningin gelastte Dr Thiriar den toestand van den gewonde te onderzoeken. Een nieuw gerucht loopt over de oor zaken van het ongeluk Mgr Jacobs zou het slachtoffer zijn van zijne opoffering. De eerw. priester zou vooruitgeloopen zijn om eene vrouw weg te trekken, met een kind op den arm, en die onder den wagen dreigde te vallen. Hij gelukte daarin, maar had zelf den tijd niet meer zich nog uit den weg te makeu. Het onderzoek heeft bewezen dat de voerman al gedaan heeft wat hij kon om zijn gespan in te houden. Niettemin is er proces-verbaal opge maakt. Men koestert groote verwachtingen van den Bloemenstoet, die zondag aan staande de straten van Brussel doorkrui sen zal. Die stoet wordt ingericht door het drukperscomiteit der hoofdstad. Elke groep bevat een wagen, in vorm en kleur overeenkomend aan de vereischten der bloemensoort, welke er op gehuldigd wordt. Die groepen zijn tien in getal. De laatste wagen zal bestaan uit bloemen en vlinders, voorgesteld door balletdanse ressen. 600 personen en 5 muziekkorpsen zullen in den stoet optreden. Onweer. Gedurende het onweêr van maandag was te St-Gillis de bliksem op eenen telefoondraad gevallen. Deze brak en viel op den draad van den elec- trieken tram en,de eerste draad den door gang versperrende, wilden een voerman, een Sjarige knaap en een ander persoon, den laatste verleggen. Doch de electriekc stroom deelde zich aan hunne handen mede, en alle drie vie len met brandwonden ton gronde, waar zij van de pijn lagen te krimpen. Een soldaat, dit ziende, wilde den stroom afsnijden, door den draad door te kappen, doch de aanraking met den sabel bracht in zijn lichaam een zoo hevigen schok teweeg, dat hij eveneens ten gronde viel. In het Terkamereubosch heeft de blik sem eenen steen afgeslagen van de brug, ouder welke verscheidene personen voor den regen eene schuilplaats hadden ge zocht. In de streek Samber-en-Maas, heeft het onweer veel schade aangericht. Te Landen is den oogst verhageld te Pont-a-Celles ligt al het boomfruit ten gronde. Uit alle streken der zuid-oostelijke provinciën wordt gemeld dat men het nog nooit zoo hard heeft zien regenen. Van verschillige kanten komen nog bij zonderheden toe over het onweder, dat, zoo als men weet, van geweldige regen vlagen vergezeld ging. Van zondag morgend 8 uren tot maan dag morgend 8 uren viel er 5 millimeters regen. Van maandag tot dijnsdag, 22 milli meters, en van dijnsdag tot woensdag, 17 millimeters. Geheel het land heeft er niet van mee gedeeld terwijl het maandag te Oos tende, Vcurne en Ukkcl geweldig goot, viel er geen druppel te Maeseyck, Spa, Luik en Aarlen. Daarentegen wordt uit Luik gemeld dat woensdag morgend oen geweldig onweêr daar heeft gewoed en zelfs de bliksem op verschillige plaatsen gevallen is, onder anderen op eenen afleider vau hot justi- ciepaleis. Op andere plaatsen buiten Luik werden hooimijten in brand gestoken en in het bosch van Avroye, werden verscheidene boomen getroffen. Overigens uit alle deelen van Europa meldt men ganse he series van onweèren en andere storingen in den normalen toe stand der natuur. Tc Bordeaux en te Biarritz onder ander regende het in 24 uren tijd 32 en 45 mil limeters. Ook uit Spanje meldt men hevige on weèren evenals in West-Duitschland en op de kusten der Baltische Zee. Het drama van Neder-over-Heem- beek. 't Wordt een zeer wonderlijke zaak tusschen velocipedisten en burgers. Inderdaad, in de omstreken van Brus sel voedt men een vreeselijken haat tegen de velocipedisten. Een journalist rijdt met zijne vrouw uit... Men werpt deze laatste omver, zoo dat zij op den grond tuimelt. Ook de man wordt van zijn wiel geworpen Men valt hen aan met pieken, ge weet van die pie ken waarmeè de visschers steken. De man, het leven zijner vrouw en het zijne in gevaar ziende, lost verscheidene revolverschoten. Hij handelde in geval van wettige zelf verdediging en niemand zal den man ver- oordcelen of afkeuren, welke aldus han delde. Dubbele moordpoging te Gent. Woensdag avond waren de heeren Wou ters, wonende Wijngaardstraat, 6 en Pa- tyn, wonende aan de Brugscbe poort, rechterlijke politieagenten, een glas bier gaan drinken in de Stad Brussel, Hoog straat. Daar zat ook zekere Pieter Baetseleer, bijgenaamd Pier den Uil, die eene her berg en danszaal houdt op den Brugschen steenweg. Hij was dronken naar men zegt, was hij dien dag door de boetstraffe lijke rechtbank veroordeeld, wegens eene overtreding. Hij viel uit op den heer policic-kom- missaris zijner wijk, dien hij verweet hem reeds meermaals te hebben doen veroor- deelen. De twee agenten namen de verdediging van den heer kommissaris op zich, er ont stond eene woordenwisseling en ten slotte werd Pier den Uil buitengesteken. Rond 1 1/2 ure waren de twee agenten in de Hoogstraat, een 200tal meters van de Stad Brussel en dachten aan niets, toen opeens de heer Patijn eenen steek ontving. Eenennoodkreet slakende draaide hij zich om, alsook de heer Wauters om zich te verweren. Op denzelfden oogenblik, kreeg Patyn nog eenen steek in de bil en de heer Wou ters ook. Deze had intusschen de hand van den aanvaller vastgegrepen en moest al hou den wat hij kon of deze trok het mes door zijne handen. Op de hulpkreten der aangevallenen snelden .nachtwakers toe, die den dader aanhielden. Eene vrouw die boven woont bij den heer Simon, schilder, had haar venster opengetrokken men bemerkte haar en liep naar de deur. Ja, bel maar, riep de vrouw. Intusschen riep zij op de echtgenooten Simon, wat er gaande was, en deze open den spoedig de deur. De gekwetsten werden binnen ge bracht men baalde water om hunne wonden te wasschen. Men liep om den apotheker en om den heer dokter Van Meenen die de wonde in de bil verbond. De heer Wauters keerde in rijtuig naar huis terug. De wonde in de zijde van den heer Patyn scheen echter zeer erg; de gekwet ste kon na korten tijd bijna iniet meer spreken, en de heer Van Meenen deed hem naar het hospitaal overbrengen. De dader Baetseleer, is naar het ge vang overgebracht, en donderdag morgend op het justiciepaleis verhoord. Fondsenblad. Men meldt uit Wonterghem aan de Gazet van Ticlt. n De bliksem is maandag voormiddag gevallen in het huis van den heer sekre- taris. Eenige kleederen zijn verbrand. De knecht en de meid zijn ziek Tan den schrik. De donder is ook gevallen bij de wed. De Meester. Op het hulpgeroep werd de alarmklok geluid. Onmiddelijk liep er volk toe. Er was brand ontstaan. Eenige meubels hadden vuur gevat doch men heeft ze kunnen blusschen, de schade zal niet groot zijn. Over zelfde ongeval te Wouterghem, ontvangen wij van later nog eenige nadere bijzonderheden Verleden maandag, tusschen 10 en 11 ure 's voornoens, is alhier de donder Ïevallen op het huis van madame weduwe >e Meester. Hij stichtte brand, doch deze werd nog al spoedig gebluscht.Een knecht werd lichtelijk door den donder getroffen en is sedert ernstig ziek van schrik. Terzelfder tijd slingerde de bliksem op den kerktoren van Denterghem en sloeg daar den haan af. UitMoerkerke Wat gaan wijj nog al hooren 1 Binst de verkooping bij de weduwe Ch. Baert, kwam een koopman binnen bij Werner Gouderaboos, aan het klooster alhier en vroeg of de baas thuis was. De vrouw zegde van neen b de vreem deling trakteerde met eene pint, en hij gaf ook aan de kinderen, van rond de vijf en zes jaar oud, centen om te gaan spelen. De vrouw had de pint tot den helft uitgedronken, en willende om gist gaan

De Denderbode | 1894 | | pagina 2