KOGELHOEF. Zondag 12 Augusti 1894. 10 centiemen per nummer. 48s,e Jaar IV 2905. NIEUWS- EN AANKÜNOIGINGSBLAD VAN OE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. VLAAMSCHE BELANGEN. DE -)«- 4® Vervolg. Liberalen en socialisten. EEN OPROEP. LANDBOUW. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-G008SENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 4DVERTEXTIEXPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst, 11 Augusti 1894. Men verzoekt ons liet overdrukken van den volgenden omzendbrief. Brussel, 8 Oogst 1894. Geachte Heer en Strijdgenoot, Bij de intrede van bet belangrijk tijd stip aer kiezingeu, die, gansch het land door, voor Kamer en Senaat, Gouw- en Gemeenteraden zullen geschieden, aanziet de Landsbond het als eene dringende plicht, alle katholieke Vlamingen op eenen algemeenen zitdag nogmaals bijeen te roepen en daar zijn Vlaanisck Kiespro- gramma grondig te bespreken. Ditmaal wordt de Katholieke Vlaam- sche Zitdag te Brussel, in de hoofdstad, gehouden ten einde aan deze gewichtige vergadering des te meer beteekenis te hechten en de bijeenkomst van alle Strijd- genooten en Vlaamschgezinden te verge makkelijken. De verhandelingen en besluiten van dezen zitdag zullen slechts de staatkun dige vraagstukken van onmiddellijke toe passing betreffen, en voor hoofdzakelijk aoel hebben de eischen, welke algemeen en sinds lang op dat gebied gesteld wier den, tot kies- en wetsvoorstellen te vor men, om deze, tijdens de aanstaande stemmingen, in alle kiesomschrijvingen van het Vlaamsche land aan de Kandi daten op te leggen. De Zitdag van Brussel zal gevolgd wor den door vijf Vlaamsche Katholieke Gouwdagen, iu de verschillige provinciën van het Vlaamsche land, om overal het. Kiesprogramma des Landbonds af te kon digen. De allergrootste gewichtigheid van deze beraadslagende vergadering der Katho lieke Vlamingen noodzaakt dus allen, die het Vlaamsche volk liefhebben en de staatkundige herstelling zijner taalrech ten betrachten,de besprekingen en beslis singen van den zitdag door hunne deel neming te vorderen of, ten allerminste, door hunne aanwezigheid te bekrach tigen. De vergadering der afdeclingen en de algemeene zitting zullen gehouden worden den maandag, 20 Oogst aanstaande, 's voor- en 's namiddags, in de zalen van het Werkraanshuis Eendracht en Ar beid Steertsterstraat nr 1, teS. Joost- ten-Oode (Brussel, Koninklijke straat) op omtrent 5 minuten gaans van de Noord statie. Wij betrouwen op uwe vereerende bijtreding en uwe krachtige medewerking om den Vlaamschen Katholieken Zitdag van Brussel ten heerlijkste te doen ge lukken en de heilzaamste vruchten voor Vlaanderen er bij te winnen. In die blijde verwachting groeten wij UEd. met hoogachting en Vlaamsche vriendschap. Namens den Vlaamschen Katholieken Landsbond. B. W. De vergaderingen van den Zitdag zijn volgenderwijze geschikt 's Voormiddags, van 9 tot 12 ure, ver gadering der afueelingen. 's Namiddags, ten 2 1/2 ure, algemeene zitting, Men vrage tocgangkaarten voor de ver gadering der afdeeiingen bij den Heer De Jaegheb, apotheker, Vcrkensmarkt, 8, Brussel, of op het bureel van Het Vlaamsche Volk, Warmoesberg, 16. Prijs1 frank. Eens geluisterd, Buitenlieden Wij hebben onze geëerde lezers destijds verwittigd dat de socialisten een nieuw weekblad, genaamd De Landbouwer gingen uitgeven. Dit socialistische orgaan is verschenen, wordt opgesteld door de mannen vau n Vooruit van Gent en wordt in hunne drukkerij gedrukt. Nog nooit hebben wij zoo véél schijn heiligheid zien aan den dag leggen. In zijn eerste artikel klaagt DeLand- bouwer er over dat men hem heeft wil len verdacht maken, dat men hem heeft voorgesteld als eenen wildeman voor wien niets is geheiligd, noch godsdienst, noch zeden, noch familie. Dat is eenvoudig laster, roept hij uit... maar zie Jesus-Christus heeft zoovele geleden en moeten verdragen en hij wil even als ons Heer een toonbeeld wezen van ootmoedigheid en geduld En daarom schrijft hij Daarbij, als wij dat zien gebeuren, dan denken wij steeds aan den grootcn Christus. Toen hij in den beginne zijne leer verkondigde, dan werd hij ook bespot en gelasterd. Dan legde men ook hem allerlei moeilijkheden in den weg. Men ging zelfs zoo ver hem te mishandelen. Maar Christus wist tc goed dat zijne leer j te schoon en te verheven teas om den strijd op te geven. En hij deed voort, immer I voort en hij predikte het Evangelie aan i de schepselen der aarde. j Voorwaar geen Bisschop zouhetmoei- lijk met zooveel aandoening kunnen zeg- gen, maar zie hij, hij zou uit overtuiging spreken, terwijl de socialistische Land- bouwer er geen enkel woordje van gelooft j en aldus slechts spreekt om de menschen te foppen en des te gemakkelijker in de woningen toegelaten te worden, i De socialistische wolf heeft de katho lieke schapenvacht aangetrokken en, eens in de woningen toegelaten,dan zal hij zijn socialistische venijn beginnen uit te bra ken om alles tc verpesten. Wie de beide reeds verschenen num mers van den u Landbouwer las, heeft dadelijk de socialistische ooren uit de schapenvacht zien steken. Ook het tweede nummer had geenen den minsten bijval op den buiten onze vrienden hadden reeds lont geroken. De schijnheilige rakkers van Den Landbouwer willen zich als voorstaanders j van onzen H. Godsdienst doen doorgaan, maar zondag 11. op eene meeting teKor- trijk, zegde de socialistische spreker Een onzer eerste werken zal zijn de stichting op iedere gemeente eener n vrije school waar depriesters niets n zullen in te zien hébben en waar de cate- n chismus niet zal onderwezen wor- n den. n En dan beweren die schijnheilige rak kers in hunnen Landbouwer dat zij niet vijandig zijn aan onzen H. Godsdienst I Dus,katholieke landgenoten, die schijn heilige Landbouwer geweigerd en uit uwe woningen geweerd... En dringt men hem u op, zoohaast mogelijk 't vuur in daar is hij op zijne plaats 1 fJ^T" De katholieken kunnen of mogen geen socialist worden, zonder hunnen Godsdienst te verloochenen, zonder den Paus van Rome, den onfeilbaren Stad houder van Christus, afvallig te worden. Getrokken uit Het Volksrecht, socialistisch blad van Gent. Uit geen beter? riep de burgemeestersvrouw, die scherp begon te worden. Zij kan zelfs bij anderen niet op gelijke linie staan. Zoo, zoo zegde Kasper, en kwam recht voor haar staan, zoodat de burgemeester het noodig meen de, voor alles zijnen persoon met zijne medalie tus- schen hen te plaatsen. Waarom zou Nannie niet even goed zijn als de anderen Kom, laat eens hooren vroeg bij strijdens gereed. Als ik het dan zeggen moet, wil ik dat seffens hernam de vrouw. Wat moet men zeggen, als de ko ning den bloemtuil aanneemt en bedankt, en vraagt wie dat wonderkind is en hoe zij genoemd wordt Moet men dan antwoorden dat zij vader nog moeder heeft Dat zij zelfs niet tot onze gemeente behoort f Dat zij maar een vondeling is Dit verwijt werd door den ouden niet verwacht. Hij was blijkbaar er door verslagen, en moest zich een oogenblik bezinnen, voor hij antwoorden kon. Een vondeling, zegde hij bijna onhoorbaar, ja, dal is zij. Maar dat is hare schuld niet. En dat is toch geen schande voor haar. De aanwezigen deden eene ontevredene beweging. De redenering van deii oude streed zoo rechtstreeks tegen de publieke meening en het algemeen gevoel, dat zij groote ontevredenheid opwekte. Zoo, dat zou wel iets nieuws zijn, riepen ver schillende stemmen door elkaar. Dat beteekent bij ons niets wij meenen in het geheel niet, dat soort gelijke kinderen met de onzen gelijk staan. Zeker kan zij zelfs daaraan niets doen, maar wel hare moeder doch daaraan kunnen wij ons niet storen, en zij moet dit maar met hare moeder afrekenen, als zjj in de eeuwigheid met haar vereenigd wordt. Stilte daar, allen stilschreeuwde de burge meester tusschen het gedruis. Gij hebt ongelijk, Kas per, en die menschen hebben integendeel gelijk Als de Kogelboer hier ware, zou hij moeten beslissen doch nu hij afwezig is, spreek ik als burgemeester en dit in zijne plaats. Het kan niet gaan. Van eenen von deling kan de koning geen bloemtuil aannemen. Dat zou schande zijn voor de Kogelhocf en voor de gehcele gemeente. Wat zou de koning van ons denken Hij hoeft er niets van te weten, dat men zulke kinderen bij ons vindt. Dus: iemand anders zal hem den bloem tuil overhandigen. Meermaals had de kramer zijnen mond opengedaan om zijne meening tc doen kennen doch met zijn vette stem kon hij de anderen niet overschreeuwen Nu gelukte het hem, een oogenblik van stilte meester te worden en hij zegde Lasteraars riep men ons toe, wanneer wij schreven dat de socialisten door de liberalen ondersteund worden. Nu alles komt eens aan 't licht al moes ten de kraaien het uitbrengen. Te St-Amandsberg (Gent) hebben de socialisten eene school gesticht waar men de jeugd de helsche en afschuwelijke leer stelsels van 't socialismus inboezemt. Zondag had de prijsuitreiking plaats en een redenaar heeft bekend dat de libera len die vroeger deze school ondersteun den, nu allen onderstand weigeren. Ziehier hoe de redenaar zich uitdrukte: u Al de vroegere rijke beschermers der school hébben haar verlaten. De zoogezegde liberalen, die deze school hadden ingericht om het hoofd tc bieden aan de stelselmatige verkwezeling en verbastering van ons jong geslacht, en de school in den beginne jaarlijks door eene milde gift ondersteunden, hebben zich teruggetrokken en nu zijn het slechts nog eenige arbeiders, die uit hun vermo gen, de vlag van het vrijzinnig ahti-kleri- Dat is gemakkelijk te helpen, en daarover hoeft niet langer getwist te worden. Het is een geluk, dat ik op de gedachte kwam, met mijne Philomene naar hier te komen. Zij behoort tot de naaste familie mijne dochter kan den bloemtuil overhandigen. Evenals het oordeel van Salomon, vond dit gedacht algemeen bijval. Ja, ja, dat is goed, riep men van alle kanten. Op die manier is de strijd beslist; de oude gebruiken blij ven in eere, en er bestaat dan geen gevaar dat zulke nieuw modische dingen gebeuren. Kasper zag wel, dat tegenover deze woorden niets was tc beginnen; doch hiertoe was ook geen tijd meer, want builen hoorde men het juichen en jubileeren, en eenige geweerschoten verkondigden, dal de lang ver wachte en vermiste koning gevonden was, cn het huis naderbij kwam. Allen liepen uaar buiten om hem tc zien, te ont vangen en zich over hem te verheugen. Pekdraad en Lenz waren de lesten, welke achter bicven de oude ging op den jongeling toe, bezag hem met zijnen eigen- aardigen oogslag van top tot teen en vroeg Wat zegt gij van die geschiedenis Lenz antwoordde niet en verliet schouderoptrek- kend de schuur. Nu, riep de schoenmaker hem halfluid na, gij hadt u*e gramschap moeten vergelen en eens een woordeke voor Nannie zeggen, doch het Is met u als met de andere boter tegen de galg gekletst. Ik zal wel zorgen, dat gü het kind niet vergeet. Cl zoudt gij denken dat de geschiedenis reeds ten einde is. Niets daarvan; Pekdraad Kasper zal daarvoor wel zorgen- kaal onderwijs hebben recht gehouden. Die taak is echter te zwaar voor enke len. De vroegere kapiteins en stuurlieden hebben het schip verraderlijk verlaten om het aan enkele matrozen over te laten.Het schip (de school) dreigt ten gronde, uit gebrek aan stoffelijken steun. - Wij besluiten: de liberalen hebben geld gegeven om de jeugd in goddeloosheid en ongeloof op te voeden en er socialisten van te vormen. De onderhandelingen tusschen libera len, vooruitstrevers en socialisten tot het stichten van een monsterverbond, gelijk Vooruit destijds zegde, zijn te Gent aan den gang. De socialisten hielden eene algemeene vergadering om de kwestie te bespreken. Gezel Van Bever, een der socialistische kopstukken, verklaarde zich genegen cm het verbond te sluiten, omdat m het libe ralism de baan ivordt gevonden die naar het socialism leidt. Gezel Van Beveren wenscht dus uit de grond zijns harten dat het verbond tot stand konie. Waarom hij dit wenscht is licht te be grijpen 't Is eenvoudig omdat de libera len aan de socialisten leêrken zullen staan om des te gemakkelijker de eigeudommen, enz., enz. te kunnen inpalmen Een krachtdadige oproep tot eensge zindheid in de aanstaande kiezingen komt door M. Woeste gedaan te worden. Het is te hopen dat hij door 't kiezers korps zal gehoord worden. Zonder eendracht zullen wij op vele plaatsen gevaar loopen van geklopt te worden. Dat men vooral de E. V. uit de kies- programmas verwijdere, die ons, gelijk M. Woeste doet bemerken, naar eene derde ontbinding der Kamers zou kunnen leideu. Waarom dit gevaarlijk stelsel waar niemand vroeger van hooren wilde, nu zoo plotselings boven water willen bren gen? In Engeland en in eenige kantons van Zwitserland is dit stelsel, na eene eerste proefneming, veroordeeld geworden. Wie, heeft het eerst, in ons land, de E. V. op 't tapijt gebracht De liberalen... En waarom?... Om er een middeltje in te vinden om troebel water te maken, en men weet dat visschen in troebel water hoogst voordcclig kan zijn. Laat ons hopen dat vele katholieken de oogen zullen openen en eindelijk zien en begrijpen dat zij «Ie werktuigen zijn der liberalen om de Katholieke Partij in den grond te boren I lla, ha, ha lachte hij, zich met de hand op den knie kletsende, wat zal de koning blij iij°, als die i bult hem den bloemtuil geelt I De komst des kooiugs was oorzaak, dat niemand op die alleenspraak aandacht gaf, en Kasper zich onop gemerkt onder do roepende en met de hoeden wui vende menigte kon mengen, door welke de koning met zijn gekend welluidend lachje om de lippen, na derde, terwijl h|j naar alle kanten zijn dank bewees, door vriendelijke hoofdknikken. De hooggeplaatste heer had moeite door het ge drang te komen, en de dienaars waren druk bezig, ruim baan voor hem te maken, en de omstaanders tot terugwijken aau te manen, door het verhaal, dat zijne majesteit door de jacht en een hem daarbij overkomen avondtuur cemgzius ontsteld en ook vermoeid was. De mccsten gaven aan dit verzoek gehoorcn de Ko gelboer werd overal geroepen en moest vertellen wal den koning overkomen, wat eigenlijk voorgevallen was. Alleen de dikke chef der tinna Raaf en Gier liet zich evenmin gezeggen, als de vrijheer von Steinerling tot zwijgen te brengen was. De kramer rustte niet voor de koning z|jne ontelbare buigingen met een af zonderlijken groei beantwoord had, hem naar naam en woonplaats had gevraagd, en zich daarbij herin nerde, dat hij, bij het doortrekken van die plaats, het naambord boven de buisdeur had opgemerkt, hetgeen den eigenaar vooral gelukkig ma*kte. De vrijheer was daarmeê niel tevreden hij maakte zich gereed, om op de eerste vraag Yan den vorst zijn gcheclcn stamboom te ontcijferen. Hij had het tot ziju AARDAPPELPLAAG. (Vervolg.) Nu hebben wij een woordje gezegd over het vernietigend vermogen aer perono- spora, onderzoeken wij thans de levens wijze van die schuimplant, welke slechts te vreezen is door het verbazend gemak waarmede zij zich vermenigvuldigt. Meest altijd tast zij de aardappels aan, laugs de bovenzijde der bladeren. Het zaad van die kampernoeli datmenzwerm- sporc noemt, is uiterst klein bet hoofd slechts één zeveu-honderd-vijftig-duizend- ste van eenen millimeter doorlijn. Deze zwermsporen zijn voorzien van twee kleine beweegbare haartjes, waarmede zij zich in eenen druppel water of dauw kunuen ver plaatsen. Men vindt ze met 8 tot 10 in een gemeen omhulsel gesloten, waaraan men den naam van spore of can id ie gege ven heeft. Deze sporen, of canidies han gen in groepen aan de vruchtdraden der perauospora, langs den onderkant der bladeren, en daar kan men ze gemakkelijk bij middel van een vergrootglas waarne men. Dit bevruchtingstelsel kau zeerwel aan dit van deu wijngaard vergeleken worden, elke vruchtdraad heeft aan het uiteinde van zijne vertakkingen eene bezie, die zelf verschillige zaden inhoudt. De wiud, de dieren, de pooten van een insekt en vele andere oorzaken rukken de sporen ofconidics van hun steeltje, dra gen ze op verren afstand meê of doen ze op den grond vallen. Het is vooral den wind die er aanzienlijke hoeveelheden wegsleept. De heer Millardet, leeraar van het landbouwgesticht van Bordeaux, in Frankrijk, plaatste twee glazenplaten in eenen wijngaard, en bestreek ze met olie. De eene zette hij loodrecht» op eenen meter van den grond en naar den wind gekeerd, de andere waterpas. Na zes-en- twiutiguren vond men, door een onder zoek met het vergrootglas dat do lood rechte glazen plaat, op den kant aan den wind blootgesteld, zes duizend sporen ont vangen had, de andere slecht één duizend en vijftig. Op den bovenkant der waterpas- liggende plaat lagen er twee-en-dertig duizend, terwijl de onderkant er geene enkele telde. Onderzoeken wij nu eene dezer conidies of vergaarplaats van zwermsporen. Zij valt op de bovenvlakte der bladeren, en blijft er onveranderd tot het oogenblik, dat een druppel water of dauw haar komt doen zwellen. Na eenigen tijd berst zij open, stelt de zwermsporen in vrijheid, welke zij bevatte. Die zwermsporen verplaatsen zich in den waterdruppel ten gevolge der tril lende beweging waarmede hunne haartjes bezield zijn, weldra dalen zij lot op het blad, ontkiemen er, dat wil zeggen, schie- plirht als onderdaan gerekend zegde bij, als adellijk grondbezitter uit die streek, zijn genadigen landsheer op dezes doorlucht af tc «achten, cn drukte zijn spijt uit, dat hij hein zync vrouw niet kou voorstellen, die door een gezwollen been verhinderd was uil tc gaan, Met een welwillend lachje hoorde de koning het be richt aan, en betreurde het, dat hy die voortreffelijke vrouw nog niet had leeren kennen. Hij hoopte echter, voegde hy er hij, een andermaal gelukkiger te zyn. Als hjj weer in die streek kwam, moest de baron stel lig zijne vrouw meebrengen, en haar aan zijne maje steit voorstellen. Inoiiddels verhaalde de Kogelboer voor de derde of vierde maal, hoe de koning hem had meégevoerd naar de plaats, vanwaar men over de bergwauden in het dal en op de Kogelhoeve kan neerzien. Nu het eindigen der jacht had de koning hem ge vraagd, of het niet mogelijk was, in plaats vau langs den grooten omweg aan den auderen kant van den berg over de rotsen rechtdoor de Kogelhoeve te na deren. Ja. zegde ik toen. vertelde hy verder, mogelijk is het wel. doch de weg is wel wat slibberig en men moet er niet duizelig zyn. Daarna heeft de koning zijn volgelingen weggezonden en gezegd, dat ik hem dien weg moest wijzen, want dat bij niet baug was, en ook niet duizelig. Wat moest ik doen Ik hen dien weg reeds meermalen gegaan, en wist, dat hy niet erg gevaarlijk was. Doch toen wij eind weegs waren, kwamen wij aan eene plaats, waar nog nooit een voet gezet was, In 't voorjaar waren door den regen vele groote rotsblokken verschoven, en had ook van dieu ten eenen draad, die door verlenging en vertakking der vezel massa der schuim plant zal uitmaken. Deze draad doorboort de opperhuid van 't bladen begint zijn vernielingswerk: 't is de strijd om 't leven tusschen het welige gewas en de nietige woekerplant 't is eene werking, wel gelijkende aan deze van den knol, die den hem woeden den grond uitput. Van zoohaast deze eerste draad, uit de zwermsporen gesproten, zich genoegzaam verlengd en vermenigvuldigd heeftzoo dra hij een woord, behoorlijk ontwikkeld is, brengt hij bezondere draden voort, die laugs de bladmoudj es (stomata's) aan de onderzijde der bladeren uitkomen. De draden vertakken en geven aan hun uiteinde sporen of conidies, gevuld met zwermsporen, die de ziekte aan de nog niet besmette planten kunnen overzetten. (Vervolg.) Treilende vergelijkiiig. De misdaden der menschen worden ge straft tot in het derde en vierde ge slacht. En men denkt op dit woord, als men de volgende vergelijkiug maakt tusschen deu vermoorden president der Fransche Republiek en zijnen befaamden voorvader In 1753 werd te Nolay, in Bourgon- dië, een andere Carnot, geboren, te weten Lazaro-Nicola8. Deze was de grootvader van Sadi Carnot. Hij onderscheidde zich als officier der genie. In 1791 werd hij lid van de wetgevende Kamer, en was een volbloed revolutionnair. -Ten gevolge van een verslag door Lazare Carnot opgemaakt, werden aan al de burgers van Parijs pieken uitgedeeld. Als afgeveerdigdc van de Nationale Con ventie, stemde hij voor de terechtstelling van Lodewijk XVI, zonder uitstel of zon der appel. Hij gerechtigde zijne stem met de volgende woorden: Dansmonopinion, la justice veut que Louis meurc, et la poli tique Ie veut cgalcmcnt. - (Volgens mijn oordcel, eischt de rechtveerdigheid dat Lodewijk sterve, en de staatskundc eischt het insgelijs.) Ofschoon in merg en been revolution nair, nain hij van keizer Napoleon eene jaarwedde aan van 10,000 frank. Onder de restauratie nam hij hot kruis van den II. Lodewijk aan. Hij maakte deel van het Convent, dat den 10 october 1793 te Lyon, hoopen van honderden deed doodschieten en later do schoonste gebouweu deed verwoesten, omdat de stad koningsgezind was. Aan het verdrinken bij menigte, was hij niet on schuldig. weg een goed stuk wei-genomen, zoodat men wel gemzenpooten moest hebben om daarover te gaan. Een halve tauicr lengte nas zij niet meer dan een goede hand breed. Aan den eenen kant narende blokken in dc hooglu gezet, aan den anderen in den afgrond gevallen, cn teiuggaan zoo nii t veel heter ge weest zijn, dan in de diepte te springen. Ik zag het aan den heer, dat de geschiedenis hcu niet aaustond. Spoedig had ik mijnen moed bijeen geraapt, en hem aangeboden, om hem op den rug tc nemen cu erover tc dragen. Hij zegde ja en ny kwamen er ook geluk kig af. Toen ny echter in het midden waren, begon nen mijne knit-On te beven, zo idat ik mij aan de rot sen moest vasthouden... Doch laat mij nu gam, men schen viel hij zichzelf in dc rede, zich bevrijdende, de koning zal in de schuur zijn en in dc Kogelhoer moet de Kogelboer toch de eerste zyn, die hem, God zegene li, toeroept. In weinige stappen had hij den ingang bereikt en kwam juist op tijd, om den koninklijken gast aan de deur welkom te heeten. Toen hjj daar zoo voor aller oogeu stond, in zijn groote, slanke, gespierde ge stalte, nas het ieder duidelijk, dat hij juist de man nas, om een waagstuk, als hetgeen hij zooeven ver telde, te volvoeren. Hij was het echie type van een bergbewoner d-e trots zijn kaal hoofd als een boom vaststond welke nog veie jaren rustig en sterk voort kan leven, voor do byl hcui treft of de storm hem ontwortelt. Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1894 | | pagina 1