Kieskronijk. Eerw. Paters Jesuïten Kaatsspel Houtmarkt. Allerhande nieuws. Geraaktheid •onderworpen zo, En nu, 100 jaar later, wordt de klein- on van dezen Caruot in dezelfde stad met gejuich en gejubel ontvangen. Te midden van dit gejuich komt een anar chist, een echte zoou der revoiutionuaire begrippen van grootvader Caruot, en bij doodt den kleinzoon Iet» voor cl© cluivenlief- lieL»L>er».Eene reisduif die in 1805 den afstand tusschen Parijs en Luik had afgelegd, werd in triomf door de straten gedragen, zoo buitengewoon kwam het feit aan de bevolking voor. In 1856 vloog eene duif van Rome naar Luik en bleef zeven dagen onderweg. In 1879 legde eene duif, in denzelfden tijd, den weg af tusschen Madrid en Luik. In 1872 teekende men eenevlucht aan van 1,040 meters per minuut tusschen Le Mans en Antwerpen. De n record voor de lange vlucht wordt nog steeds be houden door eene duivin, die den 7 Oogst 1826 van San Sebastiano naar Luik vloog, met eene vlucht van meer dan eenen kilo meter per minuut die 244 mijlen iu 16 mijlen aflegde. In 1860 vloog eene duif vau Blois naar Digne in 4 uren 46, zijnde 1,620 meters per minuut. België is het eerste land der wereld voor het kweeken der reisduiven. Vcr- viers, Luik, Namen en Antwerpen waren de eerste steden, waar de duivensport in voege kwam. Brussl kwam slechts daar achter in 1826. Om een gedacht te geven van de bewe ging waartoe die sport aanleiding geefojzij bet volgende te zeggen dat in 5 maanden tijds, twaalf honderd waggons werden ge bruikt voor het duivenvervoer in de pro vincie Luik alleen. In 1879, zegt l'Epervier, werden 150 duizend duiven van België naat Frankrijk gevoerd. Dynninietploeg. Onnoo- dig te zeggen dat de uitvinder van deze nieuwigheid een Amerikaan is. Ziende dat het werk met de stoomploeg veel te traag vooruitgaat,, heeft de man een bre vet genomen om de velden om te ploegen bij middel van dynamiet. Zijn ontwerp bestaat hierin Op afstanden van twee tot drie meters zou men eene kleine dynamietkardoes iu den grond stoppen, allen door ijzerdraad verbonden. Wanneer een veld van de noodige kardoezen is voorzien, zou men bij middel der electriciteit de kardoezen doen ontploffen en 't gansche land werde overhoop geworpen. Zoo luidt de theorie of alles in de praktijk zoo gemakkelijk van de hand zal gaan, blijft tc betwijfelen. Wij weten er niets van, doch op 't einde eener eeuw ziet men nog al vreemde zaken gebeuren. De Volksfopperij zou dau een rommelzoo van huurlingen wezen Neen, neen, voor de eer der Vlamingen, nemen wij dat niet aan De Roel anders schrijven altijd dat de pachten moeten afslaan en wij zijn daar hoegenaamd niet tegen. Maar onzes dunkens zouden de Roelan- pers moeten beginnen met 't voorbeeld te geven. Bij voorbeeld waarom zou de groote Jan, de hoofdman der Roelanders, niet kunnen beginnen met dagelijks de helft min pinten uitzet enz. in zijne jup te gieten en dan :t gene aldus bespaard wordt als afslag aan zijne pachters te gunnen Daar zouden iu alle geval eenige lieden beter bijvaren, dan bij al 't gekribbel van Klokke Roeland Lie Poll het stelsel zou gunstig om kabaal te stoken en 't welk daarom door de volksfoppende scheurmakers wordt voorgestaan, is overal verstooten ge worden. Wij hebben hier te Aalst eens den Poll in werking gezien eu van weerskanten waren er kiezers die tot 10 maal toe stem den. Het stelsel der Afgeveerdigden wordt in .tegendeel overal bijgetreden omdat het 't eenige stelsel is dat in rechtveerdigheid kan uitgevoerd worden, de eendracht kan bewaren en dus goede vruchten voort brengen. De landbouwers vooral, gelijk Het Volk r het zeer te recht doet bemerken, kunnen alleen bij middel van Afgeveer digden aan algemeene vergaderingen deel nemen om hunne wenschen en eischen te laten kennen Te Leuven heeft men het reglement van Aalst gansch aangenomen. TeTurnhout ook mits eenige geringewijzi- gen door plaatselijke belangen vercischt. Het stelsel der Afgeveerdigden wordt gehuldigd ouder anderen te Brussel, te Dooruijk, te Brugge, te Namen, te Luik, te Hasselt, te Yerviers, enz. enz. Nergens verheft er zich eene stem ten voordeele van den Poll, tenzij te Aalst eenige twistzieke koppigaards die denkeu dat ze al 't verstand van de gansche wereld in pacht hebben, die aan allen de les voorspellen en denken dat alleman moet dansen op 't geschetter van hun valsch fluitje van een oord je /tidat. De geëerde lezers van Denderbode hebben zonder eenigen twijfel vernomen, dat er te Geerardsbergen een incident was ontstaan ter gelegenheid van de voorstelling eens kandidaats voor de aanst. wetgevende'kiezing. Dit incident leverde dit gevaar op, dat het de eensgezindheid welke, sedert jaren, niet opgehouden heeft te heerschen onder de katholieken der vijf Kantons onzes Arrondissements er zou kunnen door ver broken worden. Wij hebben er ons vroeger niet willen meè onledig houden, overtuigd dat wij waren, dat een misverstand alleen deze moeilijkheden had kunnen verwekken en loyaale verklaringen zouden voldoende wezen om het te verijdelen. 't Gene wij voorzagen, is voorgevallen. Wij zijn verheugd van aan onze geëerde lezers te kunnen meêdeelen dat eene Afveerdiging van 't Midden-Comiteitonzer Bewarende Katholieke Vereeniging zich in betrekking heeft gesteld met het Can- tonaal Comiteit van Geeraardsbergen en dat alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. Onze vrienden van Geerardsbergen Leb ben loyaalijk erkend dat de verwijten die zij tegen het Midden-Comiteit en hunne Aalstersche wapenbroeders hebben laten hooren, op niets gegrond waren dat het Comiteit bewust van de plichten die het reglement hem oplegt, geen oogenblik er had aan gedacht van zijnen invloed te gebruiken voor dezen of genen kandidaat; dat het Comiteit even als al de ware katholieken der Stad en Kanton Aalst en van al de Kantons onzes Arrondissements J eenpariglijk bezield zijn met het vurig verlangen van de eensgezindheid der j Katholieke Partij altijd meer en meer i vaster te knoopen door de zoo rechtveer- 1 dige mogelijke verdeeling der wetgevende j mandaten in ons Arrondissement. Deze loyaale ophelderingen hebben den gewenschten uitslag gehadonze Geerards- bersche vrienden hebben verklaard dat zij zich, gansch willen onderwerpen aan de voorschriften des reglcments, 'twelk zij zeiven hebben helpen tot stand brengen, en dat zij hunnen kandidaat even als alle andere voorgestelde kandidaten zullen bieden aan den vrijen keus der 650 Afge veerdigden van al de Gemeenten des Arrondissements. Dees wijs besluit zal voorzeker door alle ware katholieken met vreugde vernomen worden en wij wenschen geluk aan onze Geerardsbergsche strijdbroeders om het te hebben genomen eu aan de Afgeveer digden van 't Midden-Comiteit om het verwekt te hebben. (Medegedeeld.) De Bien Public van vrijdag deelt eene correspondentie meè in de welke de onder handelingen tusschen de Afgeveerdigden van het Midden Comiteit en 't Cantonaal Comiteit van Geerardsbergen besproken worden. Wanneer men die correspondentie aan dachtig leest, dan schijnt het alsof men tusschen de regels bemerkt dat de Afge- veerdiging, in naam van 't Midden Comi teit, de zedelijke verbintenis zou hebben aangegaan de kandidatuur van M. Diericx te steunen. Zekeren onzer vrienden, doet men ons bemerken, lezen dit zoo min of meer tus schen de regels en in die omstandigheid achten wij het noodig dat men er zich nader over verklare. n Naar alle waarschijnlijkheid, zullen wij binnen twee maanden eene der groot ste zegepralen aan te teekenen hebben, die de klerikale partij ooit zal behaald hebben sedert dat wij als onafhankelijk land bestaan, Wij hopen 't ook en wij wenschen het vurig voor 't geluk en de welvaart van ons land. Priesterlijke benoemingen. Is pastoor benoemd te Vurste, de E. H. E. DeVeirman, onderpastoor teTain- tegnies. I>e pleclitl^e pi*i|»uildee- lin^ aan de leerlingen der St-Joris- school, bestuurd door de EE. Broeders der Christelijke Scholeu, zal plaatsheb ben op morgen maandag 13 Oogst, om 9 ure voormiddag, ten lokale van den Katholieken Werkmanskring. Men bericht ons dat er hier en daar in 't geniep aan de ooren wordt gefluisterd dat de Volksfopperij geldelijk wordt on dersteund door personen die'eenen hekel hebben tegen onze achtbare Vertegen woordigers en bijzonderlijk tegen Mijnheer Woeste, en men vraagt ons daarover in lichtingen. La Chronique en andere liberale bla den, kondigen met ongemeene vreugde de namen der kandidaten of der volksfop- perij. Deze kandidaten zijn Priester Daens ofte Donche,(Aalst) De Pelsmaeker, (Den derleeuw) en De Backer, (Denderhautem) advocaten en Larabrechts, smid en orgel baas, (Oultre) Komt Jan dan niet voor den Senaat op Waar en wanneer heeft de poll plaats gehad die deze vier rare vogels als kandi daten heeft uitgeroepen Wij hebben niet gehoord dat er ergens eenen poll heeft plaatsgehad en zouden dan die zoo groote voorstaanders van den poll soms hun eigen zei ven kandidaat gebom bardeerd hebben De liberalen der groote steden zijn overal aan 't werken om 't monsterachtig verbond tusschen doctrinairen, radicalen en socialisten tot stand te brengen. Te Brussel zal geheel waarschijnlijk het ontwerp mislukken. De doctrinairen willen niet samengaan met de socialisten en wederkeerig. Te Antwerpen zijn de geuzenbroeders min vijandig, maar de overeenkomst en bestaat nog niet. Te Gent zijn de onderhandelingen tus schen de vijanden der katholieken begon nen, doch veel rijke liberalen deinzen achteruit eu de socialisten schijnen tra;ig en zullen veel eischen. In die groote steden is de samenwerking tusschen de anti-clericale partijen twijfel achtig; in mindere steden, als Brugge en Kortrijk, is zij zeker. Intusschen schrijft Zo Liberté, bet doc trinair blad van Brussel COLLEGE DEE AALST. Woensdag voormiddag, heeft met de gewoonlijke plechtigheid de Prijsuitrei king plaats gehad aan de hccren leerlin gen van ons wijd vermaard Collegie. Wij laten hier de namen volgen der heeren leerlingen welke de meeste lauwe ren hebben geplukt Internnet.Wijsheid. 1' AfdeelingMM. Stanislaus Blanc- quaert.van Lokeren en Paul Van de Perre, van Temsche. 2' Afdcelinq MM. Arthur Bamps, van Merchtem en Ernest Van Hoof, van Bouc- hout. Extern nat. V"Vij»liei<l.— 1° Afdeeling. MM. Frans De Backer, van Lede en Jozef De Cock, van Hcrder- sem. 2* Afdeeling: MM.Leo Van denBrempt en Jozef Van Overstraeten, beide van Aalst. Cntechismua van Eerst e Communie. MM. Emiel Van der Linden en Jozef Monfils, beide van Aalst. Illietoriea. MM. Jozef Eeman en Gaston Bethune, beide van Aalst, Edu- ard Smits, van Forest,Paul Van de Perre, vau Temsche, Louis Besscms, van Hof- staue en Emiel Van de Meersch, van Audenaarde. Een eerediploina wordt gegund aan de volgende leerlingen,welke, bij de kampstrijden van 't schooljaar, in latijn, grieksch, fransch, vlaamsch en wiskunde de 2/3 der punten hebben be haald aan deze vakken toegekend MM. Gaston Bethune en Jozef Eeman. Vlatimsclie. Taal hoogere leergangM. Jozef Eeman lagere leer gang M. Smits, Eduard. Tweede lali jn»elie klas. MM. Florent Dauwe, van Wctteren, Jozef De Cock,van Herdersem,FernaudPierard, van Rochefort, Ei-nest Goethals, van Kortrijk eu Hendrik Bouckaert, van Waereghem. Derde lalijnsch© kla». MM. Arthur Bamps, van Merchtem, Nor- bert de Cocqueau, Arthur Mertens, Victor Renneboog, deze laatste drie vau Aalst. Vierde latijn»eli© kla». MM. Gaston Bamps, van Merchtem, Fer dinand Dauwe, vau Wetteren, Frantz Van Dorpe, van Kortrijk, August Moyersoen, van Aalst. Vijfde latijn»e!ie klas. MM. Leo Borreman, vau Isque, René Rossaert, van Boom, Jozef Defroidmont, van Brussel, Herman Bosteels van Aalst. Florimond Hollemans, van Wichelen eu Ernest Van Hoof, van Bouchout. Zesde laliju»elie kla». MM. Stephaan Dopp, van Brussel, Octaaf Dauwe, van Wetteren, Leo Daelman, van Hofstade, Pietcr de Coninck de Merckem, vanMerckem en Joris Duplat, van Brussel, j Lersie voorbereidend© kla»,— MM. Jozef Carlé, vau Meldert, Ernest Mees, van Lummen, Robrecht I Callebaut, van Wieze en Romaan Van Sande, van Meire. Tweede voorbereidende i kla». MM. Jozef Monfils, van Aalst, j Sylverius Verhuist, van Nieuwerkerken en Felix Bamps. van Merchtem. Derde voorbereidende i kla». MM. Frantz De Vos, Emiel Van der Linden, Frantz Bosteels, Hector De Koninck, allen van Aalst. Vlanmseho laai. Hoogere leergangM.Fernand Pierard, van Roche fort Lagere leergang: M. Ediu. Damiens, vau Elsene. Zondag 12 Oogst. Ora 10 uren. P. Moortgat tegen Leon De Wilde. Om 2 uren. Ch. Tallier tegen Leon De Moor. Om 3 uren. Remi Temmerman, Gijsegem, tegen Emiel Vermeiren, Appels. Woensdag IK Oogst. Om 2 uren. Frans Ilaeck tegen Leon De Vos. Om 3 uren. Remi Parent, Hofstade, tegen Ver- cruysen, Berlaer. BotermarktHeden zaterdag werden 677 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5420 kilos. Koper gehl. Het vreemd koper geld wordt in de Banken nog aan vaard aan vollen prijs, tot 10 september. Van 11 september te beginnen zal er verlies op zijn. Na 15 aui/usti mag geen enkel patroon zijn werkvolk in vreemd koper geld meer betalen, of hij zal vervólgd worden. Huwelijk. Donderdag is alhier, in de kapel, teu kasteele van Ovcrham, het huwelijk ingezegend geweest van den heer Paul De la Croix metMejuffer de baronnes Marie- Thérese Bethune, dochter van den heer baron Paul Bethune, Eerste-Ondervoorzitter van den Senaat en Schepen onzer Stad Aalst, 't Was Mgr Bethune, oom der bruid welke aan 't jeug dige paar het H. Sacrament toediende. aan bloedopdrang, hoofddraaiïngen, dui zeligheid, moeten zich het bloed verfris- schcn door de sliimverdriivende Pil Wal- thery indien zij de geraaktheid, en ver- lammiug willen vermijden. Geen ader latingen, geen brandglazen meer... I9erder»ein. Verleden week ontdekte men in de schuur van den land bouwer De Meysch het lijk van den genaamden J. Vercauteren. Deze had zich verworgd bij middel van een lederen riem. Vercauteren, die zinneloos was, moest in 't kort naar Glieel gezonden worden. tm-Antelinckx. Nauwelijks eenige weken geleden heeft men de kerk dezer gemeente grootelijks bestolen. Onlangs ook 175 kiekens van Barthel Nuttinek en die van Meneer. Dit maal in den nacht van 4 augustus, heeft men 4 vette koeibeesten gestolen van de weide van Madame Van Den Bossche. Cene dezer hebben zij in brand gelaten op den steenweg van Ophasselt naar Geeraards- bergen, de 3 vetste natuurlijk hebben zij meègenomen, om eene waarde van 1200 franks. Op min dan 2 maanden tijd heeft men hier en in het omliggende 10 velte koei beesten gestolen. Zonder op te noemen de twee honderd dieflen van kiekens en konijnen die sedert 5 maanden in deze streek plaatsgehad hebben. Aftruggelarij per telegram. Een persoon van Brussel had de gewoonten van eenige handelsreizigers leeren ken nen en wist van die kennis gebruik te ma ken, om op een gansch bijzondere manier aftroggelarij te plegen. Hij telegrafeerde namelijk onder andere naar Mad. P. van Charleroi, naar Mad.C. van Couillet, enz., wier echtgenoot of zoon handelsreizigers zijn Kom geld te kort. Zend 100 fr., hotel X., te Brussel. De vrouw of moeder stuurden het geld op per telegrafisch mandaat, en de slim merik ging het na eenige uren ontvangen. Eindelijk werd de truc ontdekt en de aftruggelaar aangehouden. Wij zegden reeds dat de Brusselsehe foor dit jaar werk aan het gerecht levert. Nu weer zijn er vervolgingen ingespannen tegen zekeren Jozef D., gezegd Garibaldi en zijne vrouw, beschuldigd eeneu zak met 400 fr., welke eeu voerman bij hen neer gezet had, door een anderen vervan gen te hebben, waarin weerdelooze voor werpen staken. De eigenaar van een groot kleer- foedmagazijn, te Brussel, heeft eenen rief ontvangen, waarin le comité des anarchistes hem dreigt, zijn huis in de lucht te doen springen, indien hij zijne werklieden 's zondags nog na half 9 aan den arbeid houdt. Uit Frankrijk,Zwitserland en België, zijn reeds voor 68 millioen Italiaansche zilverstukken naar Italië teruggezonden België heeft er 4 millioen geleverd. Iu de fabriek Dequenne te Laeken is met ongehoorde stoutmoedigheid een diefstal gepleegd. Het bureel van den kassier-boekhouder was opengebroken eu de brandkas met hamerslagen doorploegd. De dieven moeten echter gestoord zijn, want zij hebben niets gestolen van de be langrijke weerden, die de kas bevatte. Diefstal met gewéld. Drie ban dieten waren dinsdag nacht in de smel- terij gedrongen van MM. Godin-Lcmaire, te Laeken. De nachtwaker, die gerucht gehoord had, begaf zich in de richting der plaats waar hij onraad vermoedde doch hij werd door de indringers, die zich het ge zicht hadden zwart gemaakt, met eenen vuistslag neergeveld eu gebonden. Na den bewusteloozen waker de sleu tels tc hebben' afgenomen, doorzochten zij de lessenaars en kassen en poogden zij ook de brandkas te openen. Alles bleef vruchteloos. Toen de waker het bewustzün herkreeg, lag hij op de binnenplaats. Een herber gier uit de buurt, die zijn hulpgeroep hoorde, snelde toe om hem vau de koor den te ontslaan. Het parket wanhoopt de dieven te ont dekken. Maandag morgend, omtrent 4 uren, heeft men op 't kerkhof van Meulebeke het schrikkelijk verminkte lijk gevonden van zekeren Lefevre, die in een gevecht verscheidene messteken had bekomen. Nevens hem lag zijn broeder bewuste loos uitgestrekt en doodelijk gekwetst. De vermoedelijke daders van dien moord zijn aangehouden en naar de ge vangenis van Kortrijk gebracht Ziehier eenige nadere bijzonderheden over deze misdaad Een genaamde Hendrik Lefevre,wever, 23 jaar oud, bevond zich met eenige ge zellen in de herberg van Désiré Velghe, toen een twist tusschen hen ontstond. De herbergier wilde hen aan de deur zetten, onder voorwendsel dat het reeds te laat was. Lefebvre maakte veel moeilijkheden en het was slechts dank aan detusschenkomst der gebroeders De Valcke, Hendrik en Gustaaf De Meyer, Ivo en Hendrik Ver- schaeven, dat hij er in toestemde te ver trekken. Kort nadien werd eene vensterruit der herberg ingesmeten. De gebroeders De Valcke, De Meyer en Verschaeven gingen naar buiten. Wat gebeurde er toen Dit zal het onderzoek moeten ontdekken. 's Anderdaags 's morgens werd Lefevre dood gevonden op de baan, door verschei dene messteken getroffen. De twee gebroeders De Valcke zijn voorloopig aangehouden. De broeder van het slachtoffer heeft erge wonden aan de hand bekomenHet parket van Kortrijk is maandag ter plaats geweest om een onderzoek in te stellen. Verbrand door eigen onvoorzichtig heid. De gemeente Naast, zoo treurig vermaard door de misdaden der bende Van Ham, is het tooneel geweest van een nieuw drama. De kleeren der echtgenoote Marcel Vilez hadden vuur gevat, door petrool in de kachel te gieten. In een oogenblik was zij door vlammen omringd. Op haar hulpgeroep snelde men toe, om liet vuur uit te dooven; maar het was te laat. Na weinige stonden gaf zij den geest. Een arme kleine knaap was op de marktplaats, te Lokeren, bezig met kooltjes te rapen, naast een half afgebro ken peerdenspel. Door eene onbekende oorzaak, is een balk van het getimmerte hem op het been gevallen, dat gebroken werd. Na de eerste zorgen ontvangen te hebben in het nabijgelegen policiebureel, is het arme kind naar het gasthuis gebracht. Gevaarvolle luchtreis. De Sherry Blossom, had donderdag bij het opstijgen tc Antwerpen geen gunstig weêr Tijdens het opvullen met gas werd de ballon been en weer geslagen door de rukwinden eu er was eene gansche ploeg werklieden noodig om het schuitje vast te houden. De behendige luchtreiziger, M. Aug. Toulet, die aller gevaar durft trotseeren, had het echter wijs geoordeeld, slechts één reisgezel meè te nemen,onze wakkere stadsgenoot, M. Eugeen Van Montfort immers, indien de wind bleef voortduren zou het landen niet gemakkelijk gaan. De ballon is ten 6 ure opgestegen en ten 7 ure 25 neêrgekomen ie Oosthoven, tus schen Oud-Turnhout en de Hollandsche grens de Sherry Blossom legde dezen weg af met de grootste snelheid die eenen expresstrein kan bereiken, eu die op eene hoogte van 3200 meters. Wegens de luchtdrukking, die hun den adem afsneed, moesten de koene reizigers op een gegeven oogenblik dalen. Om aan te landen trachtte de ballon herhaaldelijk doch vruchteloos den grond te hereiken en het schuitje werd daardoor gevaarlijk geschud. Dank zij de bereid willige tusschenkomst der inwoners van Oosthoven kou men er eindelijk lauden. Vrijdag morgend keerden MM. Toulet en van Montfort naar Antwerpen terug. Nader bij de dood dan een Holland sche matroos is zeker niemand geweest Die Jan Maat wilde donderdag avond rond 7 uren, met een half stuk in de kraag aan boord gaan van de stoomboot Fust- Yama in de Verbindingsdok te Ant werpen, hij viel in 't water en aanstonds snelde er hulp toe. Het duurde echter wel tien minuten eer men hem boven bracht. Er was geen leven meer in te bespeuren. Niettemin diende men hem de eerste in zulk geval vereischte zorgen toe, waarna men hem naar het verbandhuis bracht. Daar werkte doktor De Deken tot 10 uren toen hij bij den drenkeling eindelijk weer eenig teeken van leven bespeurde. Hij werkte voort en ten 11 uren werd de ma troos, met alle hoop op herstel, naar het gasthuis gebracht. HOLLAND Arme man. Een schippersknecht,die jaren lang spaarzaam geweest was en nu eindelijk eene som van 700 gl. bijeenge- spaardliad, kwam dijnsdag avond per spoor te Zwolle aan, met het voornemen een scheepje te koopen. Hij had zijnen schat in papierengeld in een zakje geborgen en ging met opgewekte stappen stadswaarts. Bij den scheepstim merman gekomen, bleek hij echter het geld niet meer te hebben hij had het ver loren. Alle pogingen, sedert in het werk gesteld om het verlorene te vinden, zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Ongeregeldheden tc 's Gravenhage.— Uit 's Gravenhage seint men: Van sociaal- domacratische zijde was vergunning ge vraagd de dezer dagen in het Volkszee bad, Seheveningen, verdronken gezel met eene roode banier grafwaarts te dragen. Deze vergunning was geweigerd en eene afdeeling policieagenten had donderdag post gevat op den weg waar de stoet voor bijging- Uit eeno woning werd de roode vlag uit gehangen, waarop ook in den lijkstoet roode banieren werden ontplooid. Aan het bevel der policie om de vlaggen te doen verdwijnen, word niet voldaan waarop eene charge volgde, waarbij een persoon ernstig aan het hoofd werd ge- woud. Eene vlag, waaraan twee vrouwen zich vastklampten werd door de policie met geweld ontrukt. Bij de schermutse ling met de policie werd de lijkstoet ge broken, en werden ook de policie ge- FR ANKRIJK. Caserio's terechtstelling. Het is de gewoonte dat het italiaansch gouverne ment, om de wetgeving van het land te eerbiedigen, die de doodstraf verbiedt, altijd eene verandering van straf vraagt voor zijne onderdauen,die in den vreemde ter dood veroordeeld worden. Om dit ge-* bruik te volgen, zal de Italiaansche ge zant te Parijs naar den president der re publiek gaan, om de genade van Caserio te vragen. Niettemin, gezien het hatelijk karakter van zijne misdaad, zal die vraag op zulke wijze gedaan worden, dat eene weigering gemakkelijk zal zijn. Van een anderen kant verzekert men dat de terechtstelling van Caserio op han den is zij zou geschieden in 't begin van toekomende week. Het dossier is in han den der genade-commissie, die het met een ongunstig advies zal overmaken aan den president. Zoodra M. Casimir-Périer het gelezen heeft, zal hy het terugzenden naar de kanselarij, die denzelfden dag nog, den beul bevel zal geven naar Lyon te gaan en tot de onmiddellijke terecht stelling over te gaan. ENGELAND. Eene vliegmachien. De geweeren en kanonnenfabriekant Maxim, beeft jaren lang gearbeid aan de samenstelling van eene vliegmachien en gelooft dat hij er iu geslaagd is bet, vraagstuk op te lossen. Woensdag heeft hij met de door hem ver- veerdigde machien op zijn landgoed nabij Bcxley proeven genomen, die, volgens eenen correspondent der Poll Mali Ga- I zette,uitstekend geslaagd zijn. De machien vloog met een aanvangssnelheid van 40 mijlen in het uur 550 voet ver en viel toen ten gevolge van een gebrek aan de spoor- j steven, die haar moesten beletten zich I verder dan eene bepaalde hoogte te ver- i heffen een voorzorgsmaatregel,die Maxim I met het oog op zijne veiligheid genomen had. De machien is bij den val belangrijk beschadigd, de herstellingen zullen gerui- 1 men tijd vorderen. De vliegmachien droeg een gewicht van meer dan 10,000 Engel- sche ponden. Maxim heeft stoom als be- weegkracht gebruikt. DLITSCIILAND. I Jonge moordenaar. In het dorp Senk, bij de Russische grens, had zekere J Meunier eene bestraffing toegediend aan j eenen koeiwachter, 9 jaar oud, omdat j deze zijn fruit had gestolen. I De kleine woedend over die straf, zegde j tegen zijne moeder, dat hij zich op den zoon van Meunier, een 4jarige knaap, zou wreken. Hij lochte hem inderdaad in een naburig bosch en sloeg hem daar met steenen dood. De moeder hielp het kleine monster om het lijk te begraven. De kleine vertelde zijne misdaad in de school. Moeder eu zoon zijn aangehouden. OOSTENRIJK. In het Hongaarsche departement van binnenlandsche zaken is een wetsont werp gereed gemaakt over de zwervende Zigeuners. Bij de uitwerking van het ont werp heeft 't ministerie eenige belangrijke wenken gekregen van aartshertog Jozef, opperbevelhebber der Hongaarsche land weer. Met de wet wil men de rondzwervende Zigeuners dwingen vaste woonplaatsen te kiezen. In Hongarië zijn 270,000 Zigeu ners, waarvan men thans aan de 35,000 die nog rondzwerven vaste woonsteden wil bezorgen. In elke gemeente worden volgens het ontwerp niet meer dan zes gezinnen geplaatst. In Buda-Pesth, Fiume en in de koninklijke vrije steden komen er in het geheel geen. ITALIË. Soldatenmishandeling. Een jong Italiaansch officier, luitenant Blanc/Tas- sinaridi Guido, is tot 6 maanden en 20 dagen gevangenisstraf, 500 fr. boete eu de kosten veroordeeld, wegens mishandeling van een soldaat, welke den dood tenge volge heeft gehad. Uit het proces is gebleken, dat de of- fier den cavalerist, die zeer bang voor peerden was, op het peerd vastgebonden had, hem emmers water over het lijf had doen gieten, hem gedwongen had de hand in eene kaarsvlam te stoken enz. Toon de soldaat bij eenen val van bet peerd eene schedelbreuk had bekomen, liet luitenant Blanc hem bij de beenen naar het hospi taal sleuren, zoodat het hoofd herhaalde lijk tegen de keien bonsde. J Tengevolge van deze onmenschelijke mishandeling overleed Evangelista. SPANJE. Een speéldrama. Een speeldrama heeft te Madrid plaats gehad, en zal de sluiting van vele speelholen voor gevolg hebben. Zierhier hoe die zaak zich heeft toege dragen Zaterdag, rond 2 ure 's morgens, trad een jongeling, Eusebio Castillo, een speelhol binnen nabij de Puerta del Sol, in 't centrum van Madrid en zette zich aan eene speeltafel, In eenige oogen- blikken verloor hij al zijn geld, alsook dat van oenen vriend. Hij ontvluchtte zoo op wonden de speelzaal, dat iedereen dacht dat hij zich giug zelfmoorden. Een kwart uurs later keerde Castillo eensklaps terug, spreidde eenen zakdoek op de speeltafel uit en riep u Al het geld in mijnen zak. Men meende dat hij

De Denderbode | 1894 | | pagina 2