KOGELHOBF. NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Woensdag la Augusli 1894. 10 centiemen per nummer. 48ste Jaar N° 2906. De Poll. -)«- 4® Vervolg. Onderwijs zonder God. Koffie en alcool. Fransch kopergeld. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor örij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Alen schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. AD VERTENTIEIVPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. AalHt, 14 Aiigusti 1894. Wij hebben iu ons vorig nr gezegd dat de Poll het stelsel is van dezen die willen kabaal stoken, ruziemaken, scheuring verwekken, en, wij voegen er nog bijdie zich op iemand willen wreken,of wel dezen aan de deur kegelen of genen hunner vrienden op den troon zetten. De Poll is gecne nieuwigheid dit stel sel was gekend van in de oudste tijden, reeds meer dan 5 eeuwen vóór de geboorte van Onzen Goddelijken Zaligmaker. Maar dit stelsel was van toen af gekend als 't wapen der kabaaistokers, ruziema kers en scheurmakers. Eu waarom en hoe bestondt de Toll dan? In Athene, in de hoofdstad van Grie kenland bestond, het gebruik dat men een der inwoners kon verbannen, 't is te zeg gen, uit 't land of uit de stad doen ver drijven. Eens te jare ontving ieder inwoner van Athene een stuk gebakken aarde, die den vorm had van eene oesterschelp. En op dit stuk gebakken aarde of steen moest hij den naam griffelen van den persoon die, volgens hem, moest verbannen wor den. Dan moest die zonderlinge stembrief neergelegd worden in eene bus daartoe be stemd. Het algemeen stemrecht bestond dus te Athene. De inwoner wiens naam zes duizend maal bij de stemopneming afgelezen werd, werd verbannen gedurende tien jaar. Die verbanning was niet onteerend. Die stemming heet men het scherven- gerecht, schelpeuvonnis of ostracisme. Die Atheners waren een zeer lichtzinnig volk en zeer onstandvastig zoowel in hunne liefde en genegenheid dan in hun nen haat en wrok. Zij waren dus zeer verleidelijk en men begrijpt hoe gemakkelijk het moest zijn om ze uit te koopen, om ze bedrog te doen plegen, om ze door logens en lastertaal om den tuin te leiden. Ten jare 483 voor Onzen Heer Jesus- Christus, leefde te Athene, Aristides welke men den wij een man noemde. Ari stides was een toonbeeld van burgerdeug den en van zelfsopofferingen voor de open bare zaken en daarom werd hij algemeen bemind. Op zelfde tijdstip verbleef ook te Athene zekere Themistocles, een doorslepen schurk, met eoue haatvolle en wraakgie rige ziel, in een woord, een kabaaistoker, ruziezoeker en scheurmaker. Themistocles die niet lijden kon dat Aristides door 't volk zoo zeer bemind werd,werd jaloersch en zwoer zich te zullen wreken met hem door't schervengerechttc doen verbannen. Wet gebeurde er?.... Delooze schurk DE Een deskundige ware zijn hoogroode kleur, die dikwijls, en helaas te dikwijls gegrond, een ongezonde hartstoestand doet vermoeden, verdacht voorgekomen, doch zijn heele lichaamsbouw liet deze vrees geen ernst worden. Deze zou wel gegrond zijn voor cenen stedeling, doch niet voor een man, die in het dage- lijksch genot der vrije berglucht en in den omgang met de natuur bij iederen ademtocht nieuwe kracht en gezondheid tot zich neemt. Het was een aangenaam gezicht, koning en boer zoo tegenover elkander te zien staan. Ook de koning was ï;d aantrekkelijk en tpcb deftig persoon zgne jacht- kleeding die hij droeg evenals de tem ver—zeilende ridders, geleerden en schrijvers de groen xj&ai rok met gouden gordel, de spanbroek en de donkere breedgerande hoed met arendsveer was bijzonder geschikt, den koning door het volk bemind in beide richtingen gunstig voor te stellen. God zegene u, heer koning, zegde de boer, wel- Themistoclesde kabaaistoker, begon eerst allerhande snoode en lasterende l>e- schuldigingen tegen zijnen vijand Aristi des uit te strooien en over de daken te doen uitbazuinen. Waarin die lasterende beschuldigingen bestonden, zegt de ge schiedenis ons niet, maar ze werden door de inwoners niet al te gretig aangenomen en dit gewaar wordende nam Themistocles zijne toevlucht tot omkooperij. De omkooperij lukte en bij de eerste stemming van 't schervengerecbt werd Aristides tot eene tienjarige verbanning veroordeeld. Wij moeten er nogthans bijvoegen dat Aristides ook had gewerkt om zich van Themistoclesvan zijnen vijand, te ontmaken. Eindelijk werd het Schervengerecht verlaten omdat er te veel en te groote on- rechtveerdigheden door gebeurden en zeer dikwerf onschuldigen werden getroffen. Ziedaar, geëerde lezers, wat de Poll was in de oude zeer oude tijden. Eu die Poll willen de kabaaistokers, de ruziezoekers, de scheurmakers op .onze dagen doen herleven. Gij zult het u herinneren, gij, Aalste- naars en medeburgers der gemeenten on- zes Kantons, wij hebben ook eens den Poll of 't Schervengerecht iu werking ge zien ter gelegenheid eener gedeeltelijke provinciale kiezing. Wij zouden vele afkeurlijke daadzaken kunnen aanhalen die, wij verhaasten het ons te zeggen, buiten den weet en tegen den wil van de heeren die in 't strijdperk stonden, geplogen werden, doch wij wil len geene oude koeien uit do sloot trek ken. Wij zullen ze maar onaangeroerd laten uit vrees van verpesting. Iets zullen wij nogthans doen uitschij nen, 't is dat die Poll zonder ernstige kon- trool gebeurde en er van weerskanten kiezers waren die tot 10 maal toe stemden. Wij vragen het is dat rechtveerdig, is dat de eerlijkheid,is dat de vrijheid waar op onze hedendaagschc scheurmakers zoo boffen Achteruit VolksfoppersAchteruit!! Achteruit Kahaalstokers Achteruit Ru ziezoekers Achteruit Scheurmakers Wij, eerlijke katholieken, wij willen van uw bedriegersstelsel niet, dat tot de grootste onrechtveerdigheden kan aanlei ding geven. Wij, roorstaanders van 't afveerdiging- stelsel, ja, wij alleen willen eerlijkheid en en vrijheid; wij willen geen kabaal, geene omkooperij en daarom verstoeten wij uw schelpenvonnis dat reeds van vóór de ge boorte onzes Zaligmakers als onrecht- veerdig werd gehouden en verlaten, dat eens aan den loozcn schurk Themistocles toeliet Aristides,den wijzen man, alom ge acht en bemind, uitzijn vaderland te doen verbannen. Achteruit dus, en leopt uaar deu weèr- licht met uwen onrechtveerdigen Poll kom op de Kogelhoefbet doet mij rechl veel genoe gen dat gij uwen intrek bij mij neemtIk zal boven de huisdeur een bord doen maken en daarop schrijven, welke eer mijne woning nu is te beurt gevallen. Wees nu recht thuis hier ik hoop dat u mijne nederige bediening zal bevallen. De koning reikte den buigenden boer de hand, die deze nederig aannam. Tegelijk legde de koning hem de andere hand op den schouder. Ik ben zeer geerne bjj u, beste Kogelboer, zegde hl), en zal den dag van heden met roodc letters in mijn kalender opteekenen. Gij zijt een flinke kerel, vervolgde hij,met verhoogde stem en tot de verzamelde volksmenigte, dit ii de man. die heden uw koning uit een groot gevaar gered heeft. Ik betuig hem uw aller dank hij kan daarvoor van mij een gunst verzoeken Hoera Lang leve onze koning en de Kogelboer juichte het oprechte volk, doch de Kogelboer schudde lachend het kale hoofd. Een gunst 1 vroeg b(j. Ik weet er geen. 't Is mij gunst genoeg, dat de koning mij met een bezoek vereert. Toch blijf ik bij hetgeen ik gezegd heb. hernam de koning, en als gij er geen weet, kunt gjj er u op bezinnen welke liet ook zij, zij zal u worden toege staan. Nil, naderhand zal ik er eens over nadenken, zegde de boer, en wel zoolang, tot injj iets invalt, dat der moeite wnerd is, gevraagd te worden. De koning knikte goedkeurend en informeerde naar Een Fransch liberaal dagblad het Journal desDébats schrijft eene onbe twistbare waarheid - Het onderwijs schrijft het, kan niet onzijdig zijn. Als n het niet godsdienstig is, wordt het nood- - zakelijk anti-klerikaal. M. Jules Simon die eens de liberale afgod is geweest, schrijft, in den Figaro Ik plaats stellig den priester uevens den schoolmeester en de moeder niet dat ik tot den staatsgodsdienst wil terugkee- ren, of tot de clericale ovcrheersching het is onmogelijk in de wereld achteruit te gaan in dit punt. Indien deze achteruit gang niet onmogelijk ware, zou ik de eer ste zijn om hem te bevechten Dewijl men de ziel van Frankrijk wil hervormen, dat men dan geen enkel dei- opvoedende krachten vergete. Na de fa milie, die de bron bij uitnemendheid is van alle groote gevoelens, zijn er twee krachten die Cousin en Thiers, twee on sterfelijke zusters uoemdeu: wijsbegeerte en godsdienst. De opvoeding van een volk wordt niet gemaakt door de discussie. Deze laatste is voor deu rijpen ouderdom; voor de geesten,wier rede niet is gevormd, moet men het gezag hebben. De natuur zelve heeft den man gemaakt om te disku- teeren, en het kind om tegelooven. Eene wet voor de opvoeding is moeie- lijker te maken dan eene wet op de pers. De anti-godsdienstige leerstelsels, die in heel Frankrijk grond verliezen, worden nog met drift verdedigd door zekere gees ten, die denken heel..geavanceerd, en die echter slechts achteruitkruipend zijn. - Wij hebben in de laatste jaren, na de stormen van 1881, de scholen zien her worden wat zij vóór deze twisten waren. De voortdurende werking der familiën doet zich gevoelen er ontbreekt enkel een sterken wil om ze vooruit te drijven. De meeste ongclukkigen, op welke de justicie de hand heeft gelegd, ten gevolge der laatste aanvallen, zijn jongelieden, opgevoed in de dagen dat overal het beeld van God verborgen was. Die les is gegeven; zij is verschrikkelijkDat zij begrepen worde. - De wetten op de pers, zelfs de meest gestrenge, zullen nooit iets zyn dan eene beteugeling. Het is de opvoeding, die den mensch en 't is de mensch, die het volk maakt. In het belang der openbare gezondheid is het goed de voornaamste zinsneden mede te deelen uit de volgende studie over koffie en alcool Al de gczondhcidsleeraars zijn het van daag eens over de gezonde eigenschappen van den koffie. Alles dus wat er kan toe bijdragen om er het gebruik van uitte breiden, levert een bijzonder belang op onder opzicht der opeubare gezondheid. Koffie vergemakkelijkt de spijsver tering, verlicht het hoofd, verwekt noch brengt slapeloosheid mede dan voor per sonen die er weinig gebruik van maken. Een zijner eigenschappen, die hem het meest doen aanbevelen, is zijne kracht dadige tegenwerking op alcoolische en bedwelmende dranken, en dat hij de nadeelige uitwerksels bestrijdt van de dronkenschap. Vastgesteld is het dat hij de noodzakelijkheid vertraagt om ander voedsel te gebruiken en zonder eigenlijk veel te voeden, vermindert hij de spijs vertering en het werken der uitwerpsels, in een woord, is de koffie een spaarzaam voedsel. Vooral aim de arme en slecht gevoede klassen, aan de werkliedon in de steden, aan de arbeiders op het veld, aan de sol daten in kamp en in kazerne is hij voor- deelig. De mijnwerkers in België, Frankrijk,enz. gebruiken 's morgens alvorens neer te dalen hunnen koffie, waar zij uren lang verblijven alvorens eenig ander voedsel noodig te hebbeu. Hetzelfde is geldig voor de talrijke karavanen welke door de wil dernis trekken. Door zijne eigenschap om de orga nische weefsels af te scheiden, kan de koffie er toe bijdragen om het leven te verlengen, maar om al zijne goede uit werksels voort te brengen, moet de koffiie zuiver eu ongemend, ongelukkig is hij zeer dikwijs vervalscht. Nog niet zoo lang geleden is er in den koffiehandel eene nieuwe vervalsching ingevoerd geteekend dr. Lutzer. In Duitschland worden koffieboonen gefa- brikeerd van geroosterd koorn, met bijvoeging van cement of welkdauige andere stof. Over het algemeen kan men,gelijk welke vervalschiugen ontdekken door eenvoudig een snuifje gemalen koffie in een glas water te werpen. Wanneer een deel van de koffie boveublijft en het ander deel zinkt, om onmiddellijk liet water te ver wen, is het omdat de koffie vermengd is. Even als sommige krachtige wijnsoorten, wint de koffie door oud te worden, maar eens gebrand en gemalen, mag men hem niet langer bewaren dan een paar dagen, hij vervliegt, verliest zijnen geur en krijgt eenen bitteren smaak. In dicht gesloten flesschen echter kan men hem desnoodig goed houden. Het zijn de Hollanders die het eerst het aanwenden van koffie hebben verspreid, ondanks een streng verbod, opgelegd onder doodstraf door de Arabische opper hoofden, tegen hen die zouden pogende kostbare plant uit te voeren, in aanmer king genomen de voordeelen welke voor hen voortvloeiden uit zijn monopolie. Ondanks dit verbod en eene strenge waakzaamheid zijn de Hollanders er in gelukt de koffieplant over te brengen over eenen afstand van 25 uren naar Moka, uit welke haven zij hem overvoerden naar de familie van zijnen waard,die met blijkbare verlegen heid en niet zonder oenig aarzelen verhaalde, dat hij Op de Kogelhneve alleen met zijn eenigen zoon woonde dat de moeder van dezen reeds gestorven was, toen de knaap nog geen jaar oud was dat bij geen lust gevoeld had, later wéér te trouwen, en met eene zuster, die voor eemge jaren eveneens overleden was, gewoond had, zooals op de hoeven in de hergen meermaals gebeurt. Inmiddels waren dc koninklijke jachtwagens op den rjjweg aangekomen de flesschen werden er uit genomen en de w|jn op de tafel geplaatst, waaraan het gezelschap van den vorst zou plaats nemen. De koning deed zich een glas vullen een tweede reikte hij den Kogelboer over, en noodigde dien uit, met hem te klinken. Drink, zegde hij. Dit is dc edelste wijn die bestaathij zal u goed doen. Wij hebben alle twee versterking noodig, na den marrh dien wij hebben gemaakt. Zijne majesteit leve antwoordde de boer.lcdigde zijn glas, doch zette het, alsof hij totaal dronken was, terstond wéér op tafel zijne kniéeu knikten, zoodat hij zich aan de tafel meest vasthouden, terwijl zjju gelaat eerst doodsbleek en vervolgeus vuurrood werd. Het is niets, zegde hij. zich spoedig herstellende, aangezien de koning hem verwonderd aanzag. Met is reeds weer voorbij. Ik racende, dat ik den weg nog zocht, dien wij afgelegd hebben ik ben ook reeds ver over de tachtig. Batavia, waar de eerste koffieplantages werden aangelegd. Aan de Turken vooral komt de eer toe dat zij het gebruik van den koffie algemeen maakten. Hoofdzakelijk aan Brazilië, om reden der gunstige voorwaarden van liet klimaat eu de onbebouwde zeer vrucht bare gronden, is het te danken dat de koffiebouw de grootste ontwikkeling nam. Dit land bezit de uitgestrekste plantages van alle gekende verscheidenheden en het levert alleen meer dan de helft van algemeen verbruik, dat is te zeggen meer dan 500 millioen kilogrammen, waarvan de beste hoedauigheden heel dikwijls worden verkocht onder andere benamin gen. Midden-America, de Antillen,Reunion, Java enz., leveren ook hun deel, ongeveer 300 millioen kilos. In Holland en de Vereenigdc Staten, waar het verbruik het aanzienlijkst is,komt dc koffie vrij binnen. In Duitschland waar de rechten 50 fr. bedragen hebben de leden van den Rijks dag, voordeel doende met de hulpbronnen die de wet op den alcool opleverde, het prijzensweerdig inzicht gehad eene ver mindering voor te stellen op de iukom- rechten op koffie, ten einde hem meer onder bereik te brengen voor de arme klassen. Iu Frankrijk zijn deze bijna uitsluitende rechten 156 'fr. per 100 kilos. Wat worden daar ook al niet min of meer voor de gezondheid nadeelige zelfstandigheden vermengd met den koffie, indien die ver- valschingen hem niet geheel vervangen I Ziehier volgens eene verbruikstabel per persoon, in welke verhouding er jaarlijks wordt gebuik gemaakt van alcoolhoudende dranken en koffie Engeland 137 1. st. dr. en 1/2 kof. Frankrijk 119 1 1/2 - België Holland 116 5 Duitschland 107 - 2 1/2», Italië 84 1/2 Oostenrijk 88 1 Vereenigde-Stat. 44 3 1/2 Te hooge rechten hrengen noodwendig bedrog en vervalsching mede tot groot nadeel van Staat en gezondheid en voor de tarieven brengt eene vermindering van belasting onveranderlijk geene ver hooging van inkomsten, torwiil in ver wisseling talrijke artikels uer euro- peesche nijverheid veel meer aftrok zouden vinden in die landen waar koffie wordt gewonnen. Op eene reklaam tegen de weigering van kopergeld, dat min of meer geschonden is, heeft de heer de Smet de Naeyer, mi- nistor van geldwezen, breedvoerig geant woord. Uit dit antwoord knippen wij het volgende, dat onze lezers bijzonder aan» belangt Ik zal mii vooreerst veroorloven u te doen opmerken dat, krachtens de ondcr- Evenals Ik, hebt gij rust noodig, hernam de koning, zorg dat ik mij cenige oogenblikken kan afzonderen, als «ij iets gebruikt hebben. Dit was spoedig geschied. Nadat eenig koud wildbraad was opgediend en Lenz eene groote schotel vol bruin gebakken aardappelen op tafel had gezet, ging de koning weg om te rusten. Misschien zou ook de Kogelboer hetzelfde gedaan hebben, als niet dc kramer en Pliilomcne hem in den weg waren getreden, die reeds lang een vrij oogenblik hadden afgewacht. Het gezicht van den boer verraadde geen spoor van blijdschap over de komst van zijne bezoekers, lig noodigde hen nauwelijks uit aan de leege tafel plaats te nemen en hel klonk evenmin vriendelijk, toen bij I vroeg waaraan hij dc buitengewone eer te danken bad, zijn neef en diens dochter op de Kogelhoef te zien. Ik weet wel, dat men, als men op leeftijd komt, kort van geheugen wordt, voegde hij er hij, doch ik meen, dat wij niet altijd zulke hijzonder goede vrienden met malkaar waren. Ocb ja, riep de kramer, doch dat is reeds eeni gen tijd geleden aan zulke oude zaken moet men niet meer denken. Zoo, zoo T antwoordde dc Kogelboer. Het schijnt dat mijnheer mijn neef nog korter van geheugen is dan ik. Ik heb den brief, dien neef mij tot aandenken l eed gegeven, nog altijd in bewaring en kan zijn g< heugen zoo noodig, wel te hulp komen. Met Advent wordt het twaalf jaar, sedert ik neef voor de leste maal gezien heb. Ja, ik weet het, zegde de kramer, wien deze herinnering niet zeer aangenaam scheen te zijn. reeds twaatr jaar Waar blgfl de tijd Hel is niet goed van mij, dat ik mij in zulk een gcruimen tijd niet heb laten zien. O, dat is niet het ergste, ging de onverbiddelijke boer voort. Herinnert gij liet u nog wel, hoe mijne zusier, toen zij ziekelijk begon te worden, naar de stad vertrokken is, om dichter bij den doktor te zijn. En hoe zij toen spoedig daarna gestorven is en neef haar dat schoont testament heeft aangepreekt. Aangepreekt zegde de kramer driltig. Hoe kan mijnheer mijn neer zoo iets zeggen Het was haar vrijen wil Ik was toen nog opperschrgrer bij de recht bank en heb haar geholpen bjj het maken van haar testament, omdat zij dat zelf niet doen kon. Een sclioone helperij, waarbij ik als eigen broeder zonder iels ben afgekomen, zegde de boer terwijl M. de opperschrjjver als neef van Adamswege, de heele fortuin heeft opgestreken. Is mijnbeer nog bij de rechtbank Neen, reeds lang niet meer Haha, is hij weggejaagd Wel neen Ik heb zelf mijn ontslag genomen ik had genoeg van dat geschrijf en heb toen een kramerij gekocht, zoodal ik nu koopman ben. Ik bezit de groote winkel op de markt, waar du firma Haaf en (lier met gouden letters boven de deur staat. Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1894 | | pagina 1