EEN HEERÏÏSÏ Een en ander. Kieskronijk. TABAK. Kaatsspel Houtmarkt, Stad Aalst. - Zwemkom. Allerhande nieuws. Wpïcrprt tle gevaarliJke zui- Socialist en progressist. Eenige iaren geleden gaf te Antwerpen het liberalism aanleiding tot het zingen van hetliëken 20,000 frank, wie wil er burgemeester zijn Wij beleefden töcn de opkomst van het knellend doetrinarim, dat langzamerhand zijnen zetel moest ruimen voor progressist en socialist. Het liêken van over eenige jaren bad zooveel te beduiden alswees maar doc trinair, dan komt ge aan alle vette post jes. n Maar het doctrinarisin heeft uitge leefd het liêken moet dus ook veran- den. Ceci tuera cela als de doctrinairen vallen, valt hun liêken meê en beiden worden door hun broedsel vervangen. Het Frankische Arbeitersblatt deelt mede, dat 50 leiders der socialisten van 1* klas als dusdanig 10,000 mark per jaar genieten 300 leiders van lageren rang krijgen 5000 mark en 500 anderen 2500 mant per jaar. Leve degelijkheid 1 Wat moeten zij voor dat geld doen Niets anders dan volksvriend spelen, 't is te zeggen, het volk ophitsen, werkstakin gen uitlokken, meetingen houden en.... papen eten net gelijk de doctrinairs gedaan hebben.Het loon der leiders wordt afgehouden van de preè der goedgeloovige snullen. In Frankrijk integendeel worden «le aanleiders gespijsd door de Staatskas. Zij zijn bijna allen gekozenen in de Kamers of in de provinciale-Stateu, waar zij ferm van den Staatskeès meêsmullen. En niet zoodra zitten zij redelijk goed in den zadel, of ze gelukken erin nog een goedbetaald postje links of recht te bemeesteren. Het is dus niet te verwonderen, dat wij ook hier zekere mannen nevens vuurroodc leiders zien aanschuiven, om gezamentlijk het program der toekomstvast te stellen. Ze doen dat voor 't volk, voor het algemeen welzijn, om licht te verspreiden waar lot hiertoe een stikdonkere nacht, de hatelijke werking van aristocraten en priesters begunstigde. Zoo spreken zij. Maar wat moeten wij deuken van de bezittende doctrinairs, die wel met één been den dans zouden willen meespringen? Denken zij zich misschien nog verleidend genoeg, om het hoofd der jonge volge lingen-ophol te brengen? (Handelsblad.) Wei-eltlten toonstelling van Antwerpen.Bicënteelt.. De feestelijkheden op het gebied van landbouw volgen elkaar onverpoosd op. Pas is de wedstrijd van zuivelbereiding geëindigd of reeds weergalmt weer de feestzaal van 't gekraai en net gekakel der I neerhofbewoners. i Nog eenige dagen en hunne plaats zal ingenomen worden door de wonderen van den biekorf. Het getal inschrijvingen overtreft al wat wij tot hiertoe verwachten konden. Duitschland, Zwitserland, Denemarken, Italië zullen ruim vertegenwoordigd zijn, terwijl België van zijnen kant insgelijks een groot getal bijtredingen levert. Het zal tooncn dat het een werkzaam deel neemt aan de heropbeuring van den bieënteelt. j De opening der tentoonstelling is bc- paaldop 2 september, ten 11 uren, onder voorzitterschap van M. deli minister van j landbouw. Krijgmoefeningcn.Bericht. In het opschrift van de poststukken bestemd voor de troepen,welke deelnemen aan de aanstaande krijgsoefeningen van de 4e legerafdeëling moet, gedurende het tijdvak van 27 augusti tot 7 september, geene enkele plaats van bestemming staan. Men moet alléén in het adres de nummers van 't regiment, van 't batailjon en van de compagnie (of de nummers der batterijen, scadronnen, kolommen enz.) opgeven met de melding 4° legerafdee- liug n in zeer duidelijke letters. Eiken dag zal de dienstoverste van de posterijen van het leger de noodige schik- kingen in de kantonncmcnten der afdee- j ling te doen toekomen. Iels voor de Ii|nvï»scliere. De maan heeft een grooteu invloed op hetbeet krijgen der lijnvisschers. Men zal er om lachen, doch niets is ernstiger. Ziehier de goede en slechte dagen om 't grondlood uit te werpen Van den derden tot den vijfden: extra goed en de visch werpt zich gulzig op het aas, dan vermindert de kans tot de volle maan en blijft middelmatig gedurende de vier eerste uagen en goed 's anderendaags na het laatste kwartier. Daarna is het maar slap en zoo tot dat de nieuwe maan opkomt. Dit zijn algemeene regels men moet ook hierbij, de weerveranderingen, de hitte, de winden, de onweders in acht nemen. De afgevallen jesuït Donche heeft ons weèr een antwoord gezonden op onze be merkingen volgende zijnen brief mede gedeeld in ons nummer van 15 Oogst 11. Wij zullen alle antwoorden afkondigen die regelmatig en overeenstemmend zijn met 't gêne wij schreven, vooral geen derde personen noemen en niet beleedigend en zelfs lasterend zijn voor ons, uitgever. Beantwoorden de ingezondene schriften aan die voorwaarden niet, al right eerst voor den vrederechter en dan naar Dendermondc I.... G'hebt het al beet, man Fondsenblad beweert dat de Conrrier de Bruxelles onder anderen ongelijk heeft te beweren dat de kwestie van Vlaamsch spreken in de Kamer eene persoonlijke kwestie is tusschen priester Daens en den heer Woeste. Die bewering van onzen Gentschen con frater verwondert ons grootelijks. Dcstyds heeft hij ons geantwoord dat hij Het Land van Aalst en Klokke Bocland regelmatig leest, en hoe komt het dat hij dan niet bemerkt heeft dat die organen der scheurpartij in 't Arrondissement Aalst, sedert maanden en maanden, op alle toonen schreeuwen Woeste moet hier iveghij kan geen vlaamsch spreken, dut hij zich in de Walen late kiezen. De scheurmakers zijn hier de uitvoer ders eener beslissing verleden jaar op den Kath. Landdag te Brugge, door zekere Vlaamsche duiveljagers, in't geheim ge nomen tegen den heer Woeste en Fond senblad zou daar niets van wetenAch kom, Confrater, maak dat de uilen wijs Wij vertalen 't volgende uit n Le Peuple Frangais het dagblad van priester Gar- nier, de gekende christene demokraat Een onzer confraters, schreef dezer n laatste dagen Le Peuple Frangais het dagblad van priester Garnier, wiens demokratische gevoelens men kent,trekt openlijk partij tegen priester Daens. Mijn God, ja In dees geval, laten wij de personen ter zijde, maar wij kunnen niet aannemen dat priester Daens den n heer Woeste, den uitmuntenden Staats- minister bestrijde. Want indien het geen hoogmoed is, dan is het ten minste eene zotte verwaandheid Ten andere onze persoonlijke inlich- n tingen, die volstrekt officieus zijn, laten n ons toe te bevestigen dat men aan hoo- gerhand, besloten heeft een einde te brengen aan 't schandaal. Priester t! Daens zal geen candidaat te; ?en M. n Woeste kunnen zijn, dan met zich tegen s 't harnas der tegenpartij te bezeeren n en... uit de rangen teloopen. x Zal hij durven Laat ons neen hopen - Zoo niet zou het geene zotte ver- n waandheid meer wezen, maar opstand tegen de hoogere overheid. En dan, is 't n gedaan,| voor goedjgedaan. Tot daar Le Peuple Frangais. Hier zijn eenige inlichtingen over de manoeuvers van dit jaar. De vierde divisie voetvolk, onder bevel van generaal baron van Rode,houdt schie ting in het kamp van Beverloo. Zij wordt f;emobiliseerd den 26 dezer, en begint iaren marseh op Brussel den 1 september om er den 8 aan te komen. De velocipedisten van de school der ca- rabiniers, zullen ter beschikking van den opperbevelhebber zijn, te beginnen van 25 Augusti. De ruiterij, 2" divisie, onder bevel van generaal baron Lunden, doet hare schiet oefeningen en hare manoeuvers in het kamp. Den 28 wordt de 3' brigade te Ath sa mengetrokken en de 4" brigade te Gent. j Daarna zal geheel de devisie zich' veree- nigen om gezamentlijk naar het kamp op te rukken en daar den 4 september aan te komen, tevens vergezeld van de 18® en 19® rijdende batterijen. j De divisie houdt hare schietoefeningen j van den 5 tot den 22 september, waarna de regimenten den 25 naar hunne weder- zijdsche garnizoenen terugkeeren. Tusschen do verschillende stafkorpsen zullen de velocipedisten sauien den dienst verrichten. Belegering heeft plaats van den 3 tot 14 september, rond Antwerpen, Namen en Luik, onder de bevelen der generaals Van Alderweireld en Daloos, militaire gouver neurs van Luik en Namen, en Wautcrs, van Antwerpen. Een neus Indien er wel ooit iemand op gepaste wijze zijnen neus in de handen werd gegeven, gelijk men hier te 1 Aalst zegt, dan is het wel aan priester Daens op den katholieken Landdag te I Brussel. Men leze 't volgende getrokken uit het verslag van Le Courrier de Bruxellcs. j Priester Daens vraagt dat MM. Hel- leputte en Coremans Fransch spreken in de Volkskamer. Zij zouden aldus n plezier doen aan hunne kiezers. nil/. Helleput ie. Ik wist niet dat wij hier op eene algemeene vergadering der kiezers van Maeseyck waren, n (Gelach.) n Mijne kiezers hebben mij nooit iets n gevraagd en noch min van mij iets ge- eischt. Zij hebben vertrouwen in mij. - n Maar priester Daens treed op een - terrein dat hem vreemd is.De zaken van liet nrrondissement n Maeseyck, dat zijn uwe zaken niet.... n Dit wil anderewoorden zeggen Mond toe moeial, gij die aan allen de les wil voorspellen i> Als het oogenblik zal gekomen zijn, ging M. Helleputte voort, zullen wij Vlaamsch in de Volkskamer spreken en voor mij is dit oogenblik gekomen. Kan men nu gepaster zijnen neus in handen krijgen Maar eene vraag Wie heeft er Priester Daens weer eens gelast de Katholieken Vlamingen van het j Arrondissement^ Aalst op den Vlaam- schen Landdag te gaan vertegenwoordi gen Niemand antwoorden wij en voorzeker toch de Vlaamsche Taalgilde niet. De liberalen die er niet in gelukten M. Woeste, noch door den straatoproer, noch door de oneerlijkste aanvallen in de Volkskamer en vooral in de drukpers, uit hunnen weg te weren,hoopten eindelinge hun doel te zullen bereiken met de mede werking van zekere hoogmoedige en waanzieke katholieken die, onder ver- schillige voorwendsels, gedroomd hebben, zijne herkiezing te doen mislukken en zijne plaats ter Volkskamer in te nemen Zelfs een katholiek dagblad dat geene gelegenheid laat ontsnappen om onaange naam te wezen ten opzichte van M. Woeste, was zichtbaar verheugd bij de gedachte dat deze laatste door priester Daens zou bestreden worden. De liberale dagbladen wreven zich reeds in de handen bij de hoop van weldra de groote en koene verdediger van de Gees telijkheid bevochten en geklopt te zien door eeuen priester Heden dat de liberale nieuwsbladen van Brussel en elders beter ingelicht zijn, kikken noch mikken zij geen gebenedijd woordje meer over den algevalleu Jesuït. En Le Patriote zelf, die zonder eenigen twijfel de waarheid ter wete is gekomen aangaanden den vermaarden abbé en het half dozijntje grappenmakers die met hem den staf zonder soldaten der Volksfopperij uitmaken Le Patriofe, zeggen wij, on danks zijne uitdrukkelijke vijandigheid jegens onze uitmuntenden Volksvertegen woordiger, schrijft het volgende na her innerd te hebben welke hoop de geuzen gestold hebben in het verraad der Volks- foppers Wij zouden van heden af eens willen n weten welke de christene demokraten n (ofte volksfoppcrs) zijn die lust gevoelen om hunne candidatuur te stellen tegen- d over die van M. Woeste. (1) n Dat de zoogezegde klerikale demo- kraten - die hunne geheimen aan de - maconnieke dagbladen gaan mede- n deelen Is raak Lippen.) maar op hun zeven gemakken voortgaan.Wan- n neer zij aan het daglicht zullen ver- schijnen, zullen zij overwonnen wezen. n Indien de geuzen op die grove koord- jes rekenen om er meê naar 't bewind te klauteren en zich van een man gelijk M. Woeste te ontmaken dan zijn ze waarlijk wat al te lichtgeloovig. Arme Lippen l... Op zulk eene ver pletterende wijze door Le Patriote zelf overboord gesmeten worden.... 't Is to wreed (Nota der Red Wij zijn ook nieuws gierigPatriote.) De Belgische liberale bladen kondigen aan dat Mgr Stillemans aan priester Daens zou verboden hebben zijne kandi datuur te stellen tegen onzen Woeste. Men kent de betrekkingen die er be staan tusschen de Doncliekliek en de li- berhaters en bijzonderlijk deze met den Aalsterschcn correspondent van La Gazette n den heer advocaat Galle. Wij hopen dat Mgr Stillemans dit ver bod niet uitspreken zal. Zulk verbod ware voor ons,katholieken, nu toch het spiitigste wat er in gansch deze zaak zou gebeuren kunnen. Immers na hier meer dan een jaar lang geweldig van zijnen neus te hebben gemaakt,na de oogen van gansch 'tland op t nederige Arrondissement Aalst te heb ben getrokken en tal van vreesachtige katholieken tot in 't diepste van hun hert te hebben beroerd, na dat zijne daden tot in de vreemde weerklank hebben gevon den, zou die afgevallen jesuït ons ont- glibberen en langs een achterpoortje verdwijnen Neen, neen, dat kan niet, dat mag niet, hij moet kandidaat zijn tegen onzen Woeste.... Wij moeten hem mogen meten, wij moeten hem met de onafmetelijko buis mogen vereeren die den katholieken blikslager Brantegem,zijnen gebuur uit de Molenstraat, reeds aan 't slagen is. Wij hopen dus dat Mgr Stillemans dit verbod niet uitspreken zal, dat wij het genoegen zullen mogen smaken van het len verwaanden vent die aan allen de les voorspellen wil, te kunnen betaald zet ten.... overal zijnen overmoed.... Naar men ons verzekert hebben de Roelanders nu eindelijk eenen kandidaat gevonden te Geerardsbergen in den per soon van den heer Van Cleemputte- Bemaege. Deze heer is een gekend liberale den ker en zal dus voerzeker bijzonderlijk ge last zijn, in de Volkskamer, met de verde diging der religie op zijn Roelandsch. Zou Pie Donche ons in Het Land van Aclst niet willen zeggen waar en wanneer den poll beeft plaats gehad door den welke dezen Geerardsbergschen Roeland- sche kandidaat i3 aangeduid of, benoemd geworden? Ach kom, Pie jongen,'t woord is aan u. Een blad meldt dat de socialisten te Mechelen, afzonderlijk opkomen, en twee kandidaten zullen voorstellen, waaronder zeke citoyen Eibers van Brussel. M. Notelteirs, van Lier, die afziet van zijn mandaat van lid der Kamer, is een der oudste en achtbaarste leden van de wetgevende vergadering. In 1880 vierde hij zijn 25jarig jubileum. Vele diensten heeft hij aan hetarrondissement bewezen. Hij zal opgevolgd worden door een man van talent en iever, M. de advokaat Van Cauwenberg, voorzitter van den provin cialen raad van Antwerpen en burge meester van Lier. In het arrondissement Thuin (Hene gouwen) zullen er drie volledige lijsten voorgesteld worden, voor de kamer ka tholieken, liberalen en socialisten. De Liberale Verecniqing van Namen heeft beslist met de Werkerspartij te onderhandelen. Eene algemeene vergade ring zal eerstdaags beroepen worden, om over de voorloopige gedachtenwisselingen uitspraak te doen. Te Charleroi ligt alles weêr in de dui gen. De socialisten weigeren bepaald met de Association libérale eensgezind naar de stembus te gaan. Overal, gansch 't Arrondissement Aalst door, eischt men de afschaffing der tabak- wet. Wij denken dat onze kandidaten ons de plechtige belofte moeten doen hunne bij treding of medewerking te zullen weige ren aan alle ministerie tot dat die afschaf fing of ten minste eene merkelijke ver zachting verkregen worde. Ja, die beloften moeten zij ons doen,en doen zij ze ons, dan mogen wij op hun ge geven woord betrouwen. Vlaamsche belangen. Wij vernemen dat de heer Emiel Van Renterghem door onze Vlaamsche Taai- gilde is gelast geworden, om ter verga dcring van 2 sept. aanst., aan de katho lieke candidaten vragen te stellen betrek kelijk onze Vlaamsche belangen. Wij treden het volkomen bij doch onzes dunkens zou men de heeren candidaten met die beslissing der Gilde op voorhand dienen bekend te maken. Priesterlijke benoemingen. Is pastoor benoemd te Overboelaere, de E. H. I. De laCroix, bestuurder van S. Henricusgesticht te Deinze. Is onderpastoor benoemd te Berchem, de E. H C. Govaert, professor in het college te Lokeren; de E. H. L. De Bruy- ne, oud-coajutor te Iddergem, is coadjutor benoemd van den E. H. Standaert, onder pastoor te Maldegem. De E. 11 J. D'Hondt, S. T. B. is profes sor benoemd in het College te Dender- monde. Correspondentie. Eene correspondentie uit Parijs moeten wy tot ons aanst. nummer verschuiven. I Zondag SC Oogst. Om 10 uren. Willem Van Bogaert, Grembergen, René De Ridder, Wieze. Om 2 1/2 uren. Honoré Mertens, Lebbeke, Francois Bcygaert, Nieuwerkerken. Om 3 1/2 uren. De winnende partij tegen Henry Blon- deel, Hofstade, op de 3° ronde. Warmtegraad 20. Gewone baden tot heden 1049 Groote. 1479 Kleine. 83 Warme. Botermarkt. Heden zaterdag werden 700 klonten boter ter markt bracht, wegende te samen 5303 kilos. Programma van 't Concert welk zal gegeven worden op Zondag 26 Oogst 1894, om 11 1/2 ure 's morgens, ter Groote Merkt, onder het bestuur van den heer F.-L. Van den Bogaerde. 1° Marche Indicnne Van Gael. 2° Ouverture de Zampa Herold. 3° Les Clodoches, polka Heymans. 4* Fantaisic sur la Peine Gounod. de Saba. aan velziekle, hairworm, eczemas, puistjes, juekingen, chronische bron chitis, borst- en maagkwalen, rhuma- tism en breuken een onfeilbaar mid del om zich zoo snel te genezen als hij zelf het geweest is na geleden en te vergeefs al de aanbevolene middels ge bruikt te hebben. Dees aanbod waar van men hel menschlieoend doel zal waar deer en, is het gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaart aan M. Vincent, Victor Hugoplaals 8, te Grenoble, welke gratis en franco per post zal antwoorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. ff cigci l vering_ mi(ldelen (arsenic, mercuur, ioduur,) en geneest uwe huidontstekingen, puisten, eczemas, zweren en gezwellen met de Pil Walthery die u ook zal genezen van uwe slechte spijsvertering verstopheid enz. Depots ter apotheken De Waele en De Valckeneer. Donderdag, 23 augusti, was het de laatste der hondsdagen, dat is te zeggen der heetste dagen... Dit was vroeger zoo, maar dees jaar was het bamis. De maan, die naar velen beweren in vloed op het weder heeft, zal den 29 ver trekken den 30 is het nieuwe maan en hopen wij, eene betere, min waterachtig dan hare voorgangster. Het gerucht wordt verspreid dat Alfred Defuisseaux zijne aanstaande te rugkomst in België aankondigt. In dat geval zal hij oumiddelijk aange houden worden, daar hij krachtens het vonnis in zake van het groot komplot, n in 1890 tegen hem uitgesproken, eerst na 20 jaren onder prescriptie valt. Donderdag avond is de olifant, die in den schouwburg der Galeries te Brus sel, in den Tour du Monde optreedt, uit zijnen stal gebroken en de straat op ge sukkeld. Die vreemde avondwandelaar heeft de buurt niet weinig in opschudding gebracht. Gelukkig heeft men hem zon der moeilijkheden, terug naar zijn loge ment kunnen brengen. «Ik ben de koning der zeeriep een persoon uit, die maandag te Brussel langs de kaai wandelde, gekleed met een vrouwenrok en de tuniek en harenmuts van eenen gendarm. Ik zal op de golven loopen gelijk Christus vervolgde hij, en daarmee sprong hij in de vaart. Het kostte de aanwezigen veel moeite om den armen zinneloozen te redden. Brand van den Póle Nord te Brussel. De opruimingswerken geven aanleiding tot zonderlinge ontdekkingen. Zoo heeft men, onder andere,een kope ren hoos gevonden, die al den schijn heeft als hebbende toebehoord aan een ontplof fingstoestel. In eene der salons gelijkvloers, waar er écarté werd gespeeld,vond men een tabou ret geheel met terpentijn doortrokken. Al die voorwerpen zijn naar het parket verzonden en de koperen hoos, waarvan hooger kwestie, wordt in de vuurwerk school van Antwerpen onderzocht. Zou men dan waarlijk de tegenwoor digheid van kwaadwilligheid zijn Wanorders op de foor. De gekende peerdenmolen Opitz, die thans te Brussel op de foor staat, is het tooneel geweest van erge baldadigheden, die tot bloedige gevechten en aanhoudingen aanleiding gaven. Reeds sedert eenige dagen is M. Opitz het voorwerp van ware plagerijen. Verle- dene week werden hem 100 fr. ontstolen; toen begon men pogingen aan te wenden om de machienerijen van zijnen molen te beschadigen. De machinist en de bedienden verzetten zich hiertegen, parapluies en stokken werden aan den eenen kant opgeheven, terwijl aan den anderen kant stukken ge reedschap als verdedigingsmiddelen dien den. Een groote oploop was hier het gevolg van. Het publiek trok partij voor de rust- stoorders en wilde zelfs den machinist, die te samen met eenige baldadigaards aangehouden werd, uit de .handen der policie halen. Al de aangehoudenen zijn gekwetst. De molen is op hooger bevel gesloten Kinderen mishandeld. In het veld, te Strythem, nabij St-Quintens-Len- mek, is een klein meisje, Maria D., bestedelingc der stad Brussel, door eenen bewoner van het dorp overvallen en op de wreedaardigste en schandelijkste wijze mishandeld. De kerel nam de vlucht toen de pleeg ouders van het arme weeske ter plaats kwamen. Het kind verkeert in eenen erbarmelij- ken toestand en men heeft weinig hoop het te redden. De boeren hebben den dader aange houden en naar de gendarmerie gebracht. Men herinnert zich dat over eenige dagen in het park van St-Gillis ook eene dergelijke zaak plaats had. De dader kon hier de vlucht nemen. Een onderzoek werd echter ingesteld en men ontdekte zekeren P... Deze werd in tegenwoordigheid van het kind ge bracht, dat hem herkende, alhoewel de man hardnekkig loochende. Dijnsdag namiddag moest eene nieuwe confrontatie in het park zelfs plaats heb ben,doch P... verscnecn niet,om de goede reden dat hij zich door zelfmoord bijna het leven benomen had. P... behoort tot eene goede familie. Aankomst der Edward Bohlen.j, Donderdag middag is te Antwerpen, de stoomboot Edward Bohlen met eene volle lading palmolie, ivoor, caoutchouc, enz. en 47 passagiers uit Congo aange komen. Aan boord bevonden zich MM. Dupont en Andrien, rechters Van Kerckhoven, districtcommissaris en Mad. Van Kerck hoven; kapitein Hennebert; Van Damme, secretaris van den gouverneur luitenants Baeckclmans en Reymond onderluite nants Delava, Goffin en Dubois, enz. MM. Berthelemy, van Mechelen, die op 6 april vertroken ziekelijk terugkeerde en Van Phrasen van Luik, zijn gedurende de reis gestorven. Op een of twee uitzonderingen waren al de passagiers gezond. Een prachtigluipaard, congoleesche honden en vogels bevonden zich eveneens aan boord. In het gasthuis van Meulebeke (Brugge), waren twee zieken, die sedert langen tijd eenen haat tegen elkander droegen. Een hunner is er in gelukt, on danks de waakzaamheid der gasthuisnon nen, zijnen tegenstrever te naderen en hem twee messteken in het hoofd toe te brengen. Een half uur nadien stierf het slachtoffer. De moordenaar, die de vlucht had genomen, werd te Pitthem aangehou den. Een veertienjarige jongen, die te Oostende door eenen hond gebeten was, had zaterdag aanvallen van razernij en moest naar het gasthuis gebracht worden, waar men genoodzaakt was hem het dwangbuis aan te doen. De gebroeders Van Eyck, van Maeseyck, geboren in de jaren 1380, die doorgaan voor de uitvinders der olieverf, zien hunnen roem bedreigd door de laatst gedane ontdekkingen. Te Brugge inder daad ontdekte men eene olieverl-schilde ring op hout, 't jaartal 1351 dragende en een verzamelaar van Chantilly laat nu weten dat hij eene schilderij in olieverf bezit van Margarilone d'Arreza, het laat ste Oordeel voorstellende en geschilderd in 1275. Een miliciaan in verlof had zondag om 11 1 /2 ure 's avonds, twist gekregen tegen verscheidene personen die voor eene herberg van het gehucht de Phoenix, te Moeskroen, aan tafel zaten. Een hevig gevecht ontstond, waarin een fabriekwerker van den Bas-Voisinage, Gustaaf Bytebier, twee messteken be kwam, een aan de slaap, de andere boven op het hoofd. Het parket van Kortrijk, vergezeld van M. Peel, wetsdoktor, is dijnsdag omtrent 3 uren namiddag ter plaats gekomen om het onderzoek voort te zetten, dat door de policie reeds begonnen was. In den loop van het onderzoek en na ondervra ging der getuigen hebben de magistraten de voorloopige aanhouding van een 17 jarigen jongeling bevolen. De toestand van het slachtoffer is zoo danig erg, dat hij thans zeer onrustwek kend is. Ontploffing van eenen ballon. Dijnsdag avond was te LaHestre de ballon l'Aurore opgegaan met kapitein Denys, zijnen luitenant Duyck en drie reizigers en na eene snelle reis van 80 kilometers te Forville, bij Namen neergedaad. Terwijl de inwoners de gaz uit den bal lon lieten vliegen, moet er een de onvoor zichtigheid hebben gehad eene pijp aan te steken. Een glas water omkeeren zonder een druppél te laten ontsnappen. Deze aar dige proefneming bewijst insgelijks dat de drukking zich zoowel van onder naar boven, als van. boven naar onder doet Neemt een glas met rechtstaande boor den, en doet het gansch vol water. Legt dan op de boorden van het glas een blad papier dat men daarna bedekt met een houten of glazen plank. Dan houdt men het glas in 't midden met de rechterhand vast, terwijl men met de linkerhand de houten of glazen plank op het papier drukt. Alzoo keert men het glas om. Vervolgens neemt men de houteu plank weg het papier blijft tegen de boorden van het glas hangen en het water kan niet ontsnappen. Men kan dan, indien men het glas, in eene loodrechte houding draagt, het neerzetten op eene marmeren schouw of tafel. Indien men het papier stillekens van onder de boorden van het glas trekt, zal het water nog altijd in het glas blij ven. Dat de liefhebbers van proefnemingen er zich van overtuigen. FRANKRIJK. Erge zaak. Eene erge zaak is te La Madeleine, bij Rijsel, in net huishouden Van den Bussche voorgevallen. De echt- genooten Van den Bussche waren onlangs uit Kortrijk gekomen, waar de man ver scheidene maanden in 't gevang gezeten had. Zij waren in de Kaaistraat komen wonen en hielden er herberg. Er heersch- ten gedurige twisten in het huishouden. In eenen nieuwen twist, wapende Van den Bussche zich met een mes en achter volgde zijne vrouw op straat. Gelukkig kwamen eenige geburen tus schen, op het oogenblik dat hij haar in haalde hij bracht haar juist eeuen eer sten steek toe en het mes drong haar eenige cintimeters in de linkerzijde. Woedend geworden, begon Van den Bussche, die ongemeen sterk is, naar al degenen te slaan die hem tegen hielden en bij de aankomst van den veldwachter Lagersie, steeg zijne woede ten top. Hij dreigde allen met de dood, die tot zijne aanhouding medegeholpen hadden. Van den Bussche, 39 jaar oud, is in het gevang van Rijsel opgesloten. Hij zal ver volgd worden voor moordpoging, slagen aan den veldwachter en doodsbedreigin gen. Zonderlinge dieven. Voor het assisenhof der Seine staan thans dieven terecht, die eene zonderlinge manier van stelen hadden. Zij trachtten hunne slacht^ offers, in de villas die zij plunderden te overtuigen, dat het zeer rechtveerdig was wat zij deden. Zoo drongen zij in november binnen bij een oud man van 83 jaar te St-Ouen, die alleen woont met eene meid van 68 jaar. In ziine kamer gekomen nam een kerel plaats bij het bed en terwijl zijne gezellen alles doorzochten, zegde liy

De Denderbode | 1894 | | pagina 2